Jo çdo liliput mund t’i drejtohet Popullit!

May 22, 2020 13:06

Jo çdo liliput mund t’i drejtohet Popullit!

“I bëj thirrje popullit!”,
nga shumëkush dëgjohet,
popullit kushdo,
nuk mund t’i drejtohet!

Atij i drejtohet,
me thirrje të zjarrtë,
një figurë e ndritur,
a shtetar i lartë!

Gjithfarë shoqatash,
me një kryetar,
direkt i drejtohen,
popullit shqiptar!

Dje pashë e dëgjova,
në ekranet mbarë,
një aktor pa role,
dhe një gazetar!

Popullit i thanë,
ngrihuni në çeta,
njëlloj si të ishin,
Presidenti Meta!

Se për Presidentin,
as që diskutohet,
popullit gjithmonë,
mundet t’i drejtohet!

Dhe nga ne të gjallët,
në këto beteja,
mundet t’i drejtohet,
vetëm Kadareja!

Spurdhjakë e spurdhjake,
mos më çojnë nëma,
popullin e ftojnë,
pesha shumë të rënda!

Ndaj ju them disave,
mbajeni më butë,
popullin s’e ngrejnë,
dot ca liliputë!

Shqipos-mikrofonin,
po ja dhe në dorë,
ndihet menjëherë,
Tribun Popullor!

Mendon se drejton,
luftëra të mëdha,
po të tillë Tribunë,
tani s’para ka!

Eh-i shkreti popull,
që rron tek ky vënd,
sa bizhdila rriten,
në kurrizin tënd!

Eh-i shkreti popull,
ti je shumë i mirë,
po në emrin tënd,
bëhet çdo mynxyrë!

A.DUKA

May 22, 2020 13:06
Komento

7 Komente

 1. Tajari May 22, 16:08

  Faleminderit redaksia Dita per rrikthimin e vargjeve te poetic Arben Duka.

  Reply to this comment
 2. info analitike May 22, 17:05

  Oooh i paska ardhur zeri bejtexhiut! Po nga u zhduke o derezi. Kaq shume te trembi coronavirusi sa u zhduke pa lene gjurme! Eh ju trimat e penes ne sherbim te partise mbyteni ne nje gote raki.

  Reply to this comment
  • M Tirana May 22, 22:20

   Mbete duke share o njeri .
   Asnje nga ne s’eshte i pagabueshem !
   Duka shkruan per te verteta .
   Po, kam nenshkruar peticion per mos prishjen e Piramides por per Pocaqi Teater qe kishim , ja vlente rrafshimi .
   Aty punonin njerez medioker ,duke filluar qe nga biletashitesit .

   Reply to this comment
 3. Erind May 22, 17:17

  Meta peshe e rende qe ka te drejte ti drejtohet popullit??? Nuk e prisja nga ty Beno

  Reply to this comment
 4. vjola May 22, 18:52

  TE LUMTE POET .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim