“Jo” e BE-së pa ndikim ekonomik, S&P: Reformat pa negociatat do të jenë të vështira

October 23, 2019 12:41

“Jo” e BE-së pa ndikim ekonomik, S&P: Reformat pa negociatat do të jenë të vështira

“Vendimi i Këshillit Europian për t`i mohuar hapjen e negociatave Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, me shumë gjasa do të ketë impakt të kufizuar ekonomik në terma afat-shkurtër, por nga ana tjetër, mund të peshojë mbi angazhimet e të dy vendeve në axhendën e reformave në terma afat-gjatë”, thotë Standard and Poor’s në një njoftim të posaçëm në lidhje me këtë çështje.

Gjigandi global i vlerësimeve thotë më tej se hapja e negociatave do të shërbente si një nxitje e madhe për reforma për të dy vendet.

“Këto reforma, pa negociatat do të jenë të vështira për arsye të politikës së brendshme”, nënvizon më tej.

Për të ilustruar këtë, S&P jep rastin e Shqipërisë dhe miratimit të reformës në drejtësi.

“Në gjerësi, impakti ekonomik afat-shkurtër i Këshillit Europian do të jetë i kufizuar, në këndvështrimin tonë.

Negociatat për anëtarësim janë një procedurë që zgjat dhe reformat që miratohen përgjatë këtij procesi i çelin frytet në terma afat-gjatë. Një vendim ndryshe i Këshillit Europian do ta kishte të vështirë të ndryshonte projeksionet ekonomike afat-shkurtra të të dy vendeve”, thotë më tej agjencia e vlerësimit të kreditit.

“Për këtë arsye, ne e mbajmë të pandryshuar projeksionin për rritjen ekonomike të Maqedonisë së Veriut, në 3% dhe të Shqipërisë në 3.5%. Si rrjedhojë nuk ka asnjë efekt në vlerësimin e borxhit sovran të Shqipërisë në B+ me perspektivë të qëndrueshme dhe të Maqedonisë së Veriut në BB- me perspektivë të qëndrueshme”, mbyll S&P njoftimin.

j.l./ dita

October 23, 2019 12:41
Komento

1 Koment

 1. alphade October 28, 13:05

  Nxjerrja jasht ligjit te dy bandave mafioze: te ashtuquaj-
  turat PD dhe LSI- jane shndrruar ne domosdoshmeri his-
  torike . Prandaj lufta e PS duhet te drejtohet ne sqarimin
  teorik, ideologjik dhe praktik duke evidentuar faktin se
  keto dy Banda Kane pushuar she qenuri Parti me forming
  teorik,ideologjik e praktik dhe Jane shndrruar ne Banda
  Mafioze qe I sherbejne dy – individeve, binomit siames:
  Sali Berishovicit dhe Ilir Floririt. te cilet Kane si qellim te
  vetem sabotimin dhe zhberjen e Reformes ne Drejtesi,
  vecanerisht te SPAK-ut,BKH-s . Sloganet e opozites :
  “Zgjedhje te ndershme dhe te lira”, “Reforma zgjedhore”,
  “Kanabisi e droga” , “Lufta kunder Krimet” etj. etj. s’jane
  gje tjeter vecese nje “veladon” per te mbuluar ate qe eshte “quintesenca” e gjithe ketij muhabeti: REFORMA
  NE DREJTESI qe u ka kallur tmerrin binomit te lartper-
  mendur ,sebashku me gjithe kupolen politike shqiptare.
  Mbas spastrimit te gjyqesorit llallaist,zagonjorist ,dedeist,
  etj.etj. tash vjen radha e investigimit te pasurise se tyre.
  Keshtu do te ndodhe edhe me kupolen politike. Keto
  Jane shkaqet e verteta,te tjerat jo se nuk Jane te rende-
  sishme por jo Ato qe vertete preokupojne opiziten…!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim