Jo gjithmonë replikat e kundërreplikat janë kaq miqësore!

Nga Pëllumb Kulla September 28, 2013 17:08

Jo gjithmonë replikat e kundërreplikat janë kaq miqësore!

Zotit Reshat Kripa!

Pasi lexova replikën tuaj, vazhdova të lexoja me shqetësim në pjesën e komentatorëve që pasonte shkrimin…

I dashur miku im, ne që marrim përsipër të dalim në publik duhet të bindemi të durojmë reagimet që janë pa përgjegjësi, që janë tërësisht pasionalë, të anshëm dhe kryesisht të pasjellshëm. E duke qenë në një gazetë që mundohet me shumë vështirësi të mos anojë nga e majta, natyrisht rrebeshi dhe fyerjet e lexuesve të saj ndaj teje, miku im, ishin më të shumta. Dhe ndjej një farë përgjegjësie sikur vijnë edhe ca për shkakun tim, ndaj trishtohem. Këto radhë desha t’i shkruaja edhe unë në mes komenteve, natyrisht me emrin tim të plotë, por m’u duk më me vend ta bëj edhe më publike duke shkruar normalisht, pasi unë radhitem ndër bashkëpuntorët e kësaj gazete gjë që e kam për nder, kur kemi parasysh një gazetë që ka edhe ajo një meritë shumë të madhe në fitoren e demokracisë shqiptare më 23 të qershorit.

Zoti Reshat! Në shkrimin tim të para ca ditëve, unë nuk kisha fërkime me letrën tuaj, dhe ju duhet ta dini fare mirë se ishin plot të tjerë që e mbushnin dhe e derdhnin kupën. Bile unë nga droja se më keqkuptoni ju, citova nga letra juaj një frazë të qytetëruar dhe jo ato pjesë ku mund të mos isha dakord me ju.

Nga ana tjetër stili bardhezi I perceptimit të botës nga bashkëkombasit tanë, shkrimin tim e kanë parë si një rreshtim të verbër pas Ramës dhe asnjëri nga komentuesit e shumtë që pasuan publikimin e tij, nuk u ndal tek fraza ime finale “e dua Ramën por kurrë sa e kam dashur Berishën në agimin e viteve ‘90” që është në fakt dhe thelbi i shkrimit tim dhe që tregon se njeriun e paprovuar në udhëheqje të vendit e urojmë dhe e duam se presim. Presim!

Dhe juve miku im i vuajtur, ju them që ne kemi nevojë që të mësohemi të duam udhën më shumë se udhëheqësat. Por, mjerisht në Shqipëri, Kosovë apo diasporë, ne po shohim të kundërtën. Kam parë dyqane që shesin filxhana me fytyrën e Sali Berishës, Enver Hoxhës, artistë që akoma bëjnë dhe këndojnë këngë për ta.

 

Sot mora vesh me kënaqësi, se këtu në Nju Jork ka ndodhur një ngjarje e madhe një kapërcim cilësor, që tash 20 vjet që jam unë këtej nuk pat ndodhur. Një përfaqësi e Vatrës ka bërë një takim me kryeministrin e ri Rama. Është një gjë që unë e përshëndes me gëzim të madh. Përgëzoj për këtë tërë kryesinë e Vatrës, por vecan kryetarin e saj aktual Dr. Gjon Bucaj I cili duket që ka thyer një tabu në një ambient ku parrulla e ditës tash 20 vjet ka qenë “I kemi dhënë besën Berishës!” një postulat anakronik që u ka tamam hije malësorëve të Alpeve me mustaqe dhe qostekë. Ata nuk e dijnë se ka shumë burra të zamanit që venë dorën mbi ungjill në një kishë të madhe ku u bekon martesat prifti, betohen për besnikëri të përjtëshme dhe pastaj nuk hezitojnë të divorcohen sapo e ndjejnë veten të tradhëtuar ndyraz.

Dhe tradhëtia e idealeve të shfajëson nga tërë besat dhe besnikëritë.

Kjo ngjarje e mirë do ta verë dhe mërgatën shqiptare në një rrugë me atë të kombeve të tjerë që nuk i ndjekin aq me zjarr fushatat në atdhe, e thuajse janë gati indiferentë se kush e merr pushtetin në atje. Në konventat e përvitshme të grekëve dhe italianëve psh vjen vazhdimisht i ftuar Presidenti amerikan, kurse shqiptarët jo vetëm nuk bëjnë dot një konventë si ato, por në festat e flamurit as kryetarët e Bashkive të qyteteve amerikanë nuk dijnë cilës ftese t’i përgjigjen, pasi po atë natë për flamurin me dy krerë, janë organizuar tri darka shqiptarësh në çdo qytet. Dhe kjo përçarje është “meritë” e Sigurimit enverian dhe e udhëheqësit që sapo u përmbys

 

Por përpara gjestit të Vatrës, unë më duhet të evidencoj veprën e madhe të shqiptarëve të 23 qershorit, edhe ky një kapërcim cilësor në jetën e të persekutuarve shqiptarë: refuzimin e votës për Berishën! Këtë fakt nuk e përmend njeri (që nuk kanë përmendur as edhe një shkak tjetër, veç gjoja arrogances së ministrave Jo të Kryes, port ë ministrave!!!). Humbja e kësaj mbështetje të të gjymtuarve të Enverit, jam i sigurtë që ishte një shkak madhor. Dhe kur them këtë mos mbështetje nuk llogaris e mbështetën apo jo Sali Berishën  kryesitë e shoqatave të të përndjekurve demokratë, të të përndjekurve legalistë, apo të përndjekurve socilademokratë e demokristianë.

Megjithëse i shfajësuar disi nga largësia dhe mungesa e informacionit, ju kërkoj ndjesë dhe ju përgëzoj për ato që citoni në replikën tuaj. Vetëm vepra juaj teatrale që më dërguat dhe që më pëlqeu pa masë, më siguron se në shumë gjëra ne të dy jemi në sintoni të plotë. (Dhe ju premtoj se çka është në dorën time, unë do të ndikoj fort që ajo të realizohet në skenë). Shkaku pse nuk u ngjit në skenë deri tani, se mos dogëndiste ndonjë të madh nuk qëndron më pas 23 qershorit!). Pra mua më pëlqen sintonia me ju.

 

Avantazhi im mbase është edhe për faktin që unë kam luksin dhe shpengimet që të jem më i patërthortë se sa jeni ju, që duhet të ruani ca ekuilibra politikë. Nxitoj të them që kam informacion qind për qind të sigurtë që këstin e dytë nuk e kanë marrë të gjithë, në kundërshtim me atë që konfirmoni ju. Nxitoj gjithashtu të nënvizoj, se nuk mund të mos trishtohem kur për grevën e urisë që përfundoi me djegje bashkëvuajtësish të dëgjoj “qëllimet e organizatorëve” që janë shprehje tipike berishiane. Ca ish të burgosur përdorin edhe shprehje më të sofistikuara, deri dhe qesharake për demostratën dhe përgjakjen e 21 janarit ’11, kur venë shënjat e barazimit mes revoltës dhe shtypjes, dhe thonë “mirë mirë, po kush i shpuri demostruesit para grykave të zjarrit?!” Sikur ato gryka nxjerrin zjarr tërë kohën! Kurkush nuk ish njoftuar se që nga dritaret kryeministria grykat e armëve lëshojnë zjarr të pandërprerë, se po të dihej kjo, që do vriteshin e plagoseshin njerëz, demostrata as do të bëhej hiç. Por nga dritaret e godinës së qeverisë nuk villet zjarr, as pas atyre  vrasjeve. Unë vetë në këta dy vjet, kam kaluar sypatrembur disa herë para kryeministrisë, por asnjëherë nuk e kam ulur kokën që të mos më kosisin breshëritë e grykave permanente të zjarrit! Bile kam patur rast që kam provokuar paturpësisht edhe më shumë: kam kaluar me duar në xhepa!..)  Pra, i dashur miku im, vetvetiu nuk më pëlqen, që në letrat e të përndjekurve nuk pashë të zihet në gojë hetimi i plotë, as i Gërdecit dhe as i 21 janarit, për të mos thënë thyerjet e embargos dhe zinxhirin e mëkateve që unë i shoh dhe ata nuk i shohin.

 

Në mbyllje të shkrimit unë nuk mund të mos nënvizoj pas eventit të 23 qershorit edhe shkrimin tuaj fisnik edhe takimin e kryetarit të Vatrës me kryeministrin e ri, në vizitën e parë në Nju Jork, që janë me një vlerë të madhe. Që të dyja këto ngjarje dëshmojnë dështimin politik të kreut demokratikas. Teorisë së shpifur berishiste “të ardhjes së bllokmenëve të rinj” nuk I merr më luga ujë!

I nderuari miku im Reshat Kripa, me respektin më të madh për figurën tuaj, ju uroj një pleqëri të bardhë, ju uroj një penë edhe më të mprehur për çështjet ende të pazgjidhura që më apelojnë t’ju bashkohem edhe unë, dhe në një farë mase kërkoj ndjesë për shqetësimin që ju kam sjellë dhe ju kam bërë të merakoseni më shumë seç duhet!

Nga Pëllumb Kulla September 28, 2013 17:08
Komento

63 Komente

 1. Geni September 28, 00:27

  Z.Pellumb!Jam gjiton i hershem juaji ne lagjen e Re..Fier.Keni mbetur i njejti…shume fisnik,si vete origjina juaj e madhe.Te dhente Zoti shendet dhe Jete.Ju lexoj dhe duke Ju njohur,edhe pse me i ri se Ju,krenohem.Shume here qellonim ne rradhe te qumeshtit bashke,i thjeshte,i edukuar,megjithese pena juaj ne ate kohe kishte bere buje te madhe.Ne gjithe keto vite keni qendruar i paster dhe i pandikuar,nje analist i mirefillte politik,nje pene e holle satire dhe njeri shume i nderuar.Nga Micigan ku jetoj,here pse here te kujtoj me mikun Tuaj..A.Dervishin.Urime dhe suksese.

  Reply to this comment
 2. Labi Vlore September 28, 02:38

  E lexova shkrimin e z.Reshat Kripa dhe une ashtu si edhe ju,pata tundimin te bej nje koment,por ne momentin e fundit,nuk e bera nje veprim te tille.Por per nje arsye tjeter.Per arsyen,sepse kisha merak,se mos z.Kripa ofendohej nga komenti qe mund te beja.Respekti dhe empatia per te persekutarit e regjimit Komunist,nuk ma lejoi dicka te tille.Ma ndali doren.Deshiroj te theksoj qe ne fillim te ketij komenti te gjate respektin per personin tuaj z.Kulla.Dhe me tej deshiroj te shtoj…Nese jeni mik i z.Kripa(me sa duket nga te dy shkrimet tuaja) mund te sqaroheni me mire privatisht dhe debati juaj,nuk ka perse behet kaq i rendesishem per ne,publikun e gjere te kesaj gazete,tashme perfundimisht,shume te nderuar.Debatet tuaja personale,quhen te tilla(pra personale,midis miqsh,sepse nuk kane interes publik).Por po supozojme nje moment,se keto debate mund te kene ne brendesine e tyre,shume rendesi edhe per publikun e gjere Shqiptar!!Shume bukur.Te persekutuarit Politik kane kaluar tmerre te verteta,me burgosje,tortura,deri dhe ne pushkatime pa gjyq dhe shume prej tyre,nuk u gjenden as varret.Njoh madje njerez (miq personal)qe kane gjetur eshtrat e te afermve te tyre,mbas vitit 1992,ne zona te ndryshme te vendit….Kam patur para disa muajsh nje diskutim te zjarrte dhe emocional,me nje te aferm te nje te pushkatuari pa gjyq.Kush ishte biseda???Biseda perqendrohej ne sistemin politik aktual dhe ne drejtuesit e tij(biseda e zjarrte ka ndodhur ne muajin shkurt).Personi ne fjale(normalisht,nuk po ja citoj emrin) eshte nje votues i flakte i Sali Berishes.Me arsyen se familja e tij ka qene e persekutuar politike gjate regjimit te Hoxhes!!Dhe biseda vazhdoi ne vazhden e diktatutres dhe demokracise.Natyrisht,biseda ishte me e lehte me te,sepse ai ka punuar dhe jetuar nje kohe te gjate ne nje zone te Italise Qendrore.Eshte e pa-pranueshme dhe e pa-logjikshme qe familjaret e ish te persekutuarve politike.E te pushkatuarve pa-gjyq.Familjaret e viktimave te Komunizmit,te mbeshtesin aq hapur,ne menyren me te drejtperdrejte nje Kriminel,Vrases dhe Bandit te faktuar Boterisht tej c’do dyshimi,ashtu sikunder eshte Sali Berisha.Duhet te jene te paret pikerisht familjaret e viktimave te diktatures Komuniste qe duhet te jene kunder c’do diktature dhe diktatori!!Z.Kripa nuk eshte nje prej tyre.Une e lexova editorialin e tij dhe konstatova me keqardhje qe ai nuk e cileson Sali Berishen,as Kriminel,as Bandit.Lere me pastaj,te citonte,se kush jane te keqijat e medha morale,sociale,politike,ekonomike,qytetare dhe shoqerore qe ky Bandit me Kollaro(Sali Berisha) i ka shkaktuar Shqiperise?!Nuk ka se si i thote keto,sepse ne princip ai nuk pranon as Diktatorialitetin e Berishes dhe as Krimet e tij,tashme te panumerta.Kjo eshte e pa-pranueshme nga ana etike,morale,shoqerore dhe qytetare…Kjo eshte e pa-paranueshme per gjithesecilin prej nesh…Kjo eshte fyese per viktimat e Sali Berishes dhe per familjaret e ketyre viktimave…Ashtu sikunder eshte fyese per viktimat e regjimit Komunist dhe per familjaret e atyre viktimave c’do Hosana qe i behet Enver Hoxhes..Eshte e pa-lejueshme,e pa-pranueshme dhe madje e denueshme moralisht dhe qytetarisht ti besh Hosana Diktatorit gjakpires Enver Hoxha!!Perse z.Kripa dhe pjesa me e madhe e ish te persekutuarve politike,nuk e denojne qofte edhe me fjalen e tyre te lire kete Bandit te faktuar??!!Kjo eshte nje oyetje e madhe.Eshte pikerisht kjo pyetja.Eshte pikerisht kjo habia e madhe.Perse??Kush ua ndal atyre gojen dhe penen,te denojne publikisht dhe te denoncojne krimet e tij?Kjo eshte nje dileme shume e madhe.Z.Kulla.Nuk e di sa mik jeni me z.Kripa dhe as qe me intereson.Ti mendon se z.Kripa nuk e di qe Sali Berisha eshte nje Bishe gjakpirese dhe kriminel i faktuar??Kurre mos e mendo.Ai e di shume mire.Eshte totalisht koshjent per kete.Te jesh i sigurte per kete.Por perse nuk njeh krimet e ti??Perse nuk i pranon??Madje,ne fudn te shkrimit te tij z.Kripa tekstualisht thote.” I përkas krahut të djathtë të politikës shqiptare dhe do të vazhdoj të jem i tillë deri në fund. Për mua nuk kanë rëndësi individët që drejtojnë forcat politike. Për mua kanë rëndësi programet e tyre. Jam me atë që është më afër nesh”.Po mundohem te zberthej keto fjali te tij:Ai praktikisht thote se do jete i djathte(me PD-ne)deri ne vdekje,pavaresisht se kush e drejton PD-ne.Atij nuk i intereson qe ne krye te PD-se eshte nje gjakatar,bajraktar,injorant i cmendur dhe nje njeri i paskrupullt si Sali Berisha.Kjo nuk e leviz aspak z.Kripa nga Istikami.Kjo z.Kulla,ose eshte cmenduri perverso-qesharale,ose eshte keqadashje e z.Kripa.Por me e bukura vjen ne fund kur thote.” Jam me atë që është më afër nesh”.C’ka do te thote kjo??Politike me interes??Pra,Z.Kripa eshte me ate qe ja ploteson interesat atij,pavaresisht se ky i fundit,mund te shfarose gjysmen e Shqiperise me LHL(Lende Helmuese Luftarake).Kjo,z.Kripa,nuk i intereson aspak.Interesat e tij personale dhe te shtreses se tij,prevalojne mbi c’do gje tjeter.Kjo duket sa qesharake po aq dhe e dhimbshme.Por,le te kthehemi tek pyetja fatidike.Perse ish te persekutuarit politik nuk kane dale nga vatha e Saliut,me vepra jo se jo,por as me fjale??Ashtu sikunder z.Kripa??Ah,more z.Kulla sa naiv qe je.Shume,shume Naiv.Nuk te mendoja kaq Naiv.Po mundohem te te ndihmoj sado pak,te dalesh nga naiviteti.Te persekutuarit e regjimit Komunist u rekrutuan nga sigurimi i shtetit si spiuna.Pjesa me e madhe e tyre,rreth 90% e tyre.Arsyeja??Shume e thjeshte.Ishin personat,tek te cilet,me pak se kujtdo mund ti shkonte mendja te ishin spiuna..Te shaje regjimin tek nje ish i persekutuar,mendoje se keshtu nuk do e merrte vesh regjimi nese e urreje..Sepse nuk mund te mendoje se ky Kulak(i cili presupozohej se dhe ai e urrente regjimin) mund te te spiunonte tek regjimi.Por sidomos per nje arsye tjeter me madhore.Ishin lehtesisht te shantazhueshem.Ishin lehtesisht te kercenueshem.Sepse e kishin te gjithe dosjen ne Sigurim.Dhe regjimi u thoshte.Ose burgun,ose spiuni im.Zgjidh e merr.Natyrisht se spiun ishte me e lehte te rrisje femijet dhe s’kam asgje kunder kesaj zgjedhjeje te detyruar.Regjimi ishte i tille,qe te bente gjemen brenda nates.Por c’fare ndodhi??Ne vitin 1992,erdhi Salushi ne pushtet.Menduan se shpetuan te perndjekurit e shkrete.Por nuk ishte e thene.Perkundrazi.Saliu i konvertoi.I beri spiun te tijet me kercenimin se do hapte dosjet nese nuk beheshin spiunet e Salushit.Nese do pranonin te beheshin spiunet e tij,atehere dosjet nuk do te hapeshin dhe s’do e merrte vesh askush qe spiunet e regjimit,ishin vete te persekutuarit e regjimit(si thashe me lart,ngaqe te kercenuar me burg nga regjimi).Vazhduan spiunimin(zanatin e vjeter te regjimit)edhe ne kohe te demokracise.Dhe jane edhe sot e kesaj dite spiune te shantazhuar,madje do thoja te kercenuar nga Saliu,qe ja ka dosjet ne sirtar edhe z.Kripa.Dosjen e vjeter kur ishte spiun i Ebverit dhe dosjen e re,kur ishte(dhe ndoshta eshte akoma)spiun i tij.Prandaj nuk flet dot z.Kripa kunder Sali Berishes.Per me teper,mos e ngacmo me shkrime te ndryshme,se ti e ben nga padija.Por i prish pune te madhe z.Kripa.Se e detyron Saliu pastaj,te dale ne publik dhe te te fyej dhe ofendoje.Ndoshta edhe te te godase fizikisht.Mos ta beje po ja mbajti..Se dojet i ka ne sirtar Saliu.Ua ka bere nga nje kopje kur ishte President,te gjitha dosjeve te vjetra.Besoj se je ne dijeni qe c’do President ka te drejte te shikoje dosjet??Prandaj z.Kulla,miku jot i mire z.Kripa,i ka kembet ne uje dhe mos u habit nese thote ndonje gje qe ty sta pret mendja dhe habitesh.I ka kembet ne uje i dashur.Nuk ka nga ja mban..Besoj se edi c’do te thote shprehja:”I ka kembet ne uje”??Prandaj dhe replikat e kunder-replikat nuk jane gjithmone kaq miqesore z.Kulla.

  Reply to this comment
  • DREAM September 28, 13:04

   Labi prej Vlore ,e lexova dhe une pak komentin tuaj .Po ju shkruaj per empatine qe kam per labet .
   Me vjen keq qe nuk komentuat per Reshatin ,jam e sigurt qe do nxirrnit xhevahire nga goja .
   Sa per merakun se mos ofendohej Reshati ,jeni merakosur kot ,jua garantoj kete
   Ofendohesh nga dikush qe ka nivel ,nga dikush qe ka bere jeten tende ,qe ka ecur ne rrugen tende me kepucet e tua ,nga dikush qe ka qare ,eshte rrezuar dhe ringritur perseri .Jo nga ca parazite qe gjithe jeten kane qene koperativiste te brohoritjeve .Komentoni i dashur Lab ,askush nuk ofendohet …nga niveli juaj

   I keshilloni Pellumbit replike private ,sepse jane miq .Ata jane miq ne fakt dhe kjo eshte nje replike QYTETARESH !
   Kjo eshte ajo qe ne teori quhet civilizim .Jane 2 bote te ndryshme qe perplasen ,kane ide dhe besime te kunderta por ,por i dashur Lab ar mik ,RESPEKTOHEN
   KJO ESHTE NJE RISI E RE ,ESHTE NJE KENDVESHTRIM I RI QE DUHET TE NA SHOQEROJE DHE EDUKOJE !
   Respek RESHAT KRIPES ,per qetesine dhe qendrimin .Mos harroni qe ngelet e drejta e tij te thote ate qe mendon dhe te zgjedhi krahun qe qendron .E ka semundje te vjeter qendresen !
   Respekt Pellumb Kulles ,qe me qytetari replikon .

   Ja dhe une me duhet qe te mesoj nga kta Qytetare ,me duhet te qetesohem mbas ktyre brockullave qe lexova qe te mos ju kujtoj qe 1 ne 3 persona keni qene spiun ,me duhet mos tu kujtoj LIRI JAHO GJOLIKUN ,qe nen emrin e atyre lisave qe kish pasur vellezer u be gjakepirsja e ktij populli .Me duhet te qetesohem Lab i dashur ,qe mos tu kujtoj qe djepi i komunizmit dhe biografise ka qene Vlora .Me duhet te qetesohem dhe te spjegoj ty ,injorant i dashur qe ne jemi nje popull aq i vogel sa nuk kemi nevoje per dosjet ,sepse dime cdo gje ,por na duhet DREJTESI ,drejtesi mor i marre ,sepse jemi shqiptare .
   Replikat jane vertet miqesore ,jo ashtu si e ke kuptuar ti mor koperativist ,sepse jeni ju qe po beni lojen e Berishes ,kur i cilesoni te gjithe me dosje dhe ende une jam armiku i kllases . Mjaft me lojen dhemb per dhemb e sy per sy se keni ngelur te gjithe qorra .Mjaft me lojen e dosjeve sepse historikisht keni vrare vellain tuaj …shqiptarin .Hesht mor injorant i dashur ,mjaft nxive gazeten me teorira prej 007 te deshtuar .
   Me duhet ta mbyll repliken ,sepse do me kujtohet ndonje gje tjeter ,dhe qytetaria ime ,ajo e nje labeje me ka edukuar qe te hesht ,te degjoj shume dhe te flas pak
   Civilizohu i dashur Lab ,sepse te garantoj qe askujt i duhet lufta …do me duhet tu edukoj kalamajve “mos u marto ,mos e puneso ,mos i ler gur e kusur atij labi komunist ” ….apo ishte ndryshe shprehja ne kohen tende ”
   ka biografi te keqe “?!

   Reply to this comment
   • Labi Vlore September 28, 21:14

    Une jam shume me teper i civilzuar se ty zoteri.Une kam lindur kur ka vdekur Enver Hoxha.Kurse ti i paske jo vetem kembet ne uje,por qenke ne uje deri tek gryka.Me thuaj nese ajo qe une thashe eshte e vertete apo genjeshter??Mos u merr me mua si person dhe madje deri me krahinen ku kam lindur.

    Reply to this comment
    • Pranoni pluralizmin, ju lutem... September 29, 03:41

     Se si tingellon kjo: edhe Lab edhe Lab Vlore!!! A thua je ai nga Kuçi qe ngushelloi tiranasin qe ka lindur ne kryeqytet!!!

     E paske thene disa here: “Ai i paska kembet ne uje…”

     Supozojme sikur tere ata qe thua ti, Lab Vlore, qenkan “me kembet ne uje”! E çfare pastaj?

     Ti e thua “me perkedheli” qenien me Dosje…
     Por ti s’guxon te thuash, ose te pranosh se krimi eshte ai atyre qe i kane bere me Dosje keta njerez (me biografi te zeze, ne ate kohe). Dosjet jane shenje e dhunes, nuk jane shenje lirie, e per kete ti duhet te ndjehesh ngushte perpara ketyre njerezve, aq me shume kur paske lindur ne liri (ne kete liri qe kemi, ashtu si e kemi, me komunistet neper kembe, por e kemi, sidosi…!)

     Ti thua “ata i kane kembet ne uje”,
     por nuk kujtohesh te thuash se jane ca qe i kane “kembet ne gjak”, “i kane duart ne dhimbjet qe u shkaktuan ketyre njerezve” duke i detyruar te denatyrohen…i kane duart me gjak, o Lab Vlore…dhe mos bej me faj ate qe ne te gjithe (qe s’vajtem ne burg ose nuk u internuam, ose nuk na erdhi radha te behemi me dosje) duhet t’i kerkojme falje!

     Ndryshe, do te vazhdojne te dalin Envere e Salira e Te Tjere te tjere, qe do kembehen mbi kurrizin tone dhe ne do vazhdojme te mbetemi pengje te politikes qe perjashtoi Njeriun…

     Lexo Kullen ne reagimin ndaj Kripes, dhe meso se se çdo te thote te kesh vuajtur e te kesh shpetuar sado pjese te vogla te lirise…liri qe s’eshte vetem e tyrja: ata kane shpetuar edhe lirine tende, edhe lirine time…

     Ata paguan cmimin e jetes qe mbijetoi nen ate burg te madh…

     Reply to this comment
    • DREAM September 29, 07:13

     Labi Vlore .fakti qe keni lindur pas vdekjes se xhaxhit nuk ju ben te civilizuar .Thjesht tregon qe jeni i ri dhe nje psikopatologji te rrezikshme te kohes qe po te indoktrinon .
     Jeni nxenes i mire i shkolles sali .Ai tregon dosje dhe spiuna
     Ju keni nxire nje pamflet vetem me kto fjale .
     Nqs i riferoheni Vlores eshte dhe krahina ime por e verteta ngelet kjo sado qe eshte e hidhur .
     Nqs i referoheni xhinsit te vemjes Gjoliku ,ngushellime, cdo fis e ka ndonje pis ….ndryshoni tani i keni mundesite !
     Une mund te merrem me ju si person vetem nqs do kini nevoje tu sherbej qumshtin ne biberon .Shkollohu dhe civilizohu ,ule gishtin tregues se po gjykon njerez dhe kohe qe as ne enderr do u beje dot balle .

     Reply to this comment
   • Jimmy September 30, 09:57

    Ju thoni se duhet DREJTËSI, po edhe LabiVlorë këtë ka thënë bile shumë bukur sa nuk mund ti shtoj asnjë presje kësaj analize!
    po e rishkruaj me copy paste thelbin e komentit të tij që ju i jeni përgjigjur me fyerje!
    .Eshte e pa-pranueshme dhe e pa-logjikshme qe familjaret e ish te persekutuarve politike.E te pushkatuarve pa-gjyq.Familjaret e viktimave te Komunizmit,te mbeshtesin aq hapur,ne menyren me te drejtperdrejte nje Kriminel,Vrases dhe Bandit te faktuar Boterisht tej c’do dyshimi,ashtu sikunder eshte Sali Berisha.Duhet te jene te paret pikerisht familjaret e viktimave te diktatures Komuniste qe duhet te jene kunder c’do diktature dhe diktatori!!Z.Kripa nuk eshte nje prej tyre.Une e lexova editorialin e tij dhe konstatova me keqardhje qe ai nuk e cileson Sali Berishen,as Kriminel,as Bandit.Lere me pastaj,te citonte,se kush jane te keqijat e medha morale,sociale,politike,ekonomike,qytetare dhe shoqerore qe ky Bandit me Kollaro(Sali Berisha) i ka shkaktuar Shqiperise?!Nuk ka se si i thote keto,sepse ne princip ai nuk pranon as Diktatorialitetin e Berishes dhe as Krimet e tij,tashme te panumerta.Kjo eshte e pa-pranueshme nga ana etike,morale,shoqerore dhe qytetare…Kjo eshte e pa-paranueshme per gjithesecilin prej nesh…Kjo eshte fyese per viktimat e Sali Berishes dhe per familjaret e ketyre viktimave…Ashtu sikunder eshte fyese per viktimat e regjimit Komunist dhe per familjaret e atyre viktimave c’do Hosana qe i behet Enver Hoxhes..Eshte e pa-lejueshme,e pa-pranueshme dhe madje e denueshme moralisht dhe qytetarisht ti besh Hosana Diktatorit gjakpires Enver Hoxha!

    Reply to this comment
    • Labi Vlore September 30, 14:03

     @Jimmy.Faleminderit per komentin e mesiperm.Por mos mendo se keta komentuesit e tjere,nuk e kane lexuar ate c’ka kam shkruar.Jo i nderuar.Ata e kane lexuar,por ju ka ardhur hidhur.Sali Berisha eshte djali ideologjik i Enver Hoxhes.Por c’fare bejne te persekutuarit e Regjimit Komunist??Denojne me te drejte lumenjte e gjakut te Enver Hoxhes dhe te Sejmeneve te tij,nderkohe qe bejne sikur nuk shikojne dhe kuptojne krimet e panumerta te Sali Fazllicit.Arsyeja??Saliu i ka keqperdorur dhe ua ka mbyllur gojen nepermjet dosjeve te Enver Hoxhes dhe te ish-sigurimit famkeq te shtetit.Sali Berisha i ka keqperdorur dhe vazhdon ti keqperdore.I kane kembet ne uje,qe nga regjimi i kaluar dhe regjimi i Saliut ua zhyti kembet edhe me shume ne uje gjate sundimit te tij.Arsyeja??Donte qe tua merrte voten me kercenim dhe jo me liri zgjedhjeje.Nderkohe,keta zoterinjte me lart,ne vend qe te kundershtojne argumentat e mij,fillojne me epitete ndaj origjines time Labe dhe ndaj gjithe krahines se Vlores Labe.Fiks si ne kohen e Gjakpirsit Enver Hoxha.Fyrje dhe sharje nga Biografia,duke perfshire familjen,fisin dhe deri krahinen e origjines.Por une nuk ofendohem paspak.Arsyeja??Jam krenar qe jam Vlonjat dhe Lab.

     Reply to this comment
   • Lleshi October 1, 14:17

    I ke pi ilaçet ti djali ? Apo per halucinacionet qe ke i ke vene vetes nick namen “Dream” ! Ik ore “vellai” i Berishes , se populli shqiptar e ndau mendjen , nuk qejf te drejtohet me nga serbet , greket dhe veglat e tyre !

    Hajt tung dhe shko jep llogari tek “eproret” , pse humbet ! Pse shqiptaret nuk ju deshen me juve greko-serbeve ! Laj edhe gojen kur te flasesh per shqiptare …..

    Reply to this comment
 3. hareku September 28, 06:47

  Pergjigje shum e spikatur.

  Reply to this comment
  • andi September 29, 16:58

   kjo eshte nje pergjigje me kripe e jo kripe me zarar si shkrimi i Reshatit. Po Reshati eshte i mvarun prej corbet.

   Reply to this comment
 4. ivani i madh September 28, 08:17

  nje shkrim brilant e paqesor qe vetem ky njeri e perdor edhe pse e fyejne dhe e rendojne .Ky eshte dallimi i te madhit P.Kulla nga servili Kripa. Qe te quhesh vertet demokrat dhe i besueshem duhet te kerkosh dhe zbardhjen e krimeve te te tjereve GERDECI 21 JANARI sic i kerkon dhe te tuat .Ne te kundert as te tuat nuk si fiton dot duke u hequr zvare si zvaranik e tinzar.

  Reply to this comment
 5. ADRIAN September 28, 10:07

  I lexova te dyja shkrimet dhe ka nje diference jashtezakonisht te madhe fryme dhe mentaliteti midis te dyve.Duket qe z.Kripa akoma ka ngelur nje militant berishian ndersa z.Kulla nje njeri i lire qe thote cfare i thote zemra. Kam respect per shumicen e te persekutuareve te rregjimit komunist por nuk mund te kuptoj se si njeri nga keta nuk gezoj nje post te larte shteteror APO PARTIAK ne kohen e BERISHIZMIT.tE GJITHE TE PERSEKUTUARIT E VERTETE JANE LENE jashte cdo mundesie per te kontribuar.Do thoni ju pse.Sepse lufta e klasave qe komunisti Berisha ka bere dhe ben akoma nuk u jep mundesine.Te persekutuarit e rregjimit jane perdorur nga Berisha dhe z.Kripa eshte nje prej tyre.Sinqerisht me vjen keq.Hapni syte o te vuajtur dhe mos u besoni i-komunisteve si birisha.Hajt Tung.Ase harrova z.Kripa e morre kestin e 4-te ti se te persekutuarit skane marre te 2 akoma

  Reply to this comment
 6. CAMI September 28, 10:54

  I nderuar zoti Pellumb
  Ne vitin 1994 kam ene ne Verona Itali dhe nje prift me ka bere dy pyetje: 1. A ka ndryshuar sistemi ne Shqiper ?i:Ju pergjigja PO. 2 . Kur do te ndryshoje mentaliteti i shqiptareve ? Ju pergjigja duhet kohe, pra mos u shqeteso , duhet kohe te ndryshoje mentaliteti yne. Nga shkrimet tuaja ve re se ju keni mentalitet perendimor dhe JU pergezoje.

  Reply to this comment
 7. CAMI September 28, 10:54

  I nderuar zoti Pellumb
  Ne vitin 1994 kam qene ne Verona Itali dhe nje prift me ka bere dy pyetje: 1. A ka ndryshuar sistemi ne Shqiper ?i:Ju pergjigja PO. 2 . Kur do te ndryshoje mentaliteti i shqiptareve ? Ju pergjigja duhet kohe, pra mos u shqeteso , duhet kohe te ndryshoje mentaliteti yne. Nga shkrimet tuaja ve re se ju keni mentalitet perendimor dhe JU pergezoje.

  Reply to this comment
 8. Mimoza September 28, 12:02

  Pellumb Kulla filloi te prishej me Berishen e kompani, kur ra Berisha dhe humbi dipllomatllekun. Per te bere per te qeshur Fierin qe i mire, por per te perfaqesuar Shqiperine e mjere ne maje te botes qe larg. Ne ne diplomaci duhet te cojme kokat e Shqiperise, ndersa DERGOHEN KRUSHQIT E KUSHERINJTE, SEPSE NE JEMI JASHTE VETEM PER TE LOBUAR, QE T”I NDIHMOJME SADOPAK VENDIT, NUK DO TE BEJME POLITIKE GLOBALE. DOKTORI E NDRITI ME PELLUMB KULLEN E KOMPANI, TE SHOHIM PIKTORIN. PO BESOJ SE DICKA DO TE RREGULLOHEN ME DITMIR BUSHATIN.

  Reply to this comment
 9. mergimtari fv September 28, 12:11

  Zoti Kulla mos e poshtero duke e meshiruar sepse z.Kripa si e nisi ashtu dhe e bitisi jeten e tij , si emocional qe eshte i mungon llogjika e ftohte , z.Kripa thote me sinqeritet se jam i djathte , eshte e drejta e tij por jo e zotit po te shikonte turpin shqiptar Zamir Mane ne nje dokumentar te tv. franko-gjerman ARTE ku bente anallogjine e biznesmenit te vendit me te varfer me me te pasurit Shqiperise me Norvegjine , çmenduri mentaliteti i shqiptarit miljarder me tregtarin e varfer norvegjezet( jane te gjithe ne nje nivel jetese ) qe thoshte skam veture !!! çudi per shqiptaret qe i kemi hypur kalit seprapthi .

  Reply to this comment
 10. lisdushku September 28, 12:43

  nuk eshte e vertete se te burgosurit politike mbeshtesin berishen.te burgosurit politike hyne
  ne greve vetflijimi qe ne 95 per ti treguar berishes mosmbeshtetjen e tyre ,shume perpara popullit, qe kete e beri per humbjen e parave ne fajde,Te gjitha grevat e urise ne shqiperi kane qene cfaqje teatrale,farsa komedi,zhurmaxhi te llastuar,pervec njeres=Ajo qe perfundoi me Xhordano Brunon=,Lirak Bejkon dhe Shqevin ne flake.Kur jane djegur flakadane te burgosurit politike,eshte rrezuar berisha nga froni!.Z Kripa eshte i rralle per te mos thene si leberit,nje bisht dhen qe i kane mbetur berishes.Te burgosurit politike po vdesin ne mjerim.Shume shpejt ska per te mbetur nje i gjalle.Cfare i pengoi qeverite shqiptare ti demshperbleje?Minjerat e Burrelit,Te Batres,te Spacit i kane hapur te burgosurit politike,pse ja dhe mafiozit italian,mashtruesit austriak,falsifikatorit kanadez?Fabrikat e cimentos ne fushe-kruje dhe elbasan,i kane ndertuar te burgosurit politike pse ja fale xhihadit islamiko-libanez.U ngrit nje kamp ne Ballsh per te ndertuar kombinatin e naftes,pse ja fale naften asaj vokshit qe e hudh shurren perpjete,opo shurra asaj te duket si fontane nafte!? Pse ja fale Albetrolin tacit,qe te rrahe gazetare rrugeve?Me 10% te ketyre qe permenda te burgosurit politike do te ishin shperblyer qe ne gjallje,por jo se nuk dinte por nuk donte bisha,….! i donte te vdekur ne mjerim.

  Reply to this comment
 11. studenti. September 28, 13:50

  Pata bere nje koment me disa vargje per Letren e hapur qe Z.Kulla i drejtonte Berishes.per t’i kaluar disa mendime me ane te emocionit qe ndizet dhe shuhet me shpejt se çdo lloj arsyetimi dhe shpeton nga komentet ekstreme,qe thermojne dhe asgjesojne objektin e dialogut duke u larguar nga ajo per te cilen flitet.Zotin Kulla e njoh vetem nga krijimtaria e tij artistike, ndersa replikuesin dhe asnje nga komentuesit nuk i njoh.V.Hygoi, ne “Viti ’93” shkruante se ne luften politike per pushtet marrin pjese tri pale:Ajo qe sundon e reziston, ajo qe kundershton e sulmon dhe ajo qe dredhon dhe te shumten e heres fiton.Dredharaket fitojne sepse jane me pak te “konsumuar” dhe iluzionojne perkrahesit e kundershtaret e te dyja aneve.Ndoshta kjo eshte ditur para Hygoit ketu tek ne perderisa kishte vemendje te mjaftueshme thenia”Shatae hile, nje trimeri”.Zor te besohet se z. Kulla ishte brenda pales tiranike qe sundonte e rezistonte,as brenda pales nazifashiste qe asgjesimin kundershtonte dhe me fuqine e huaj sulmonte, as nuk ishte kurre brenda asaj pale qe dredhonte, por ishte nje njeri i afte brenda shumices njerezore,qe duke qene “i kontrolluar” disi me shume se te tjeret,aspironte te ushtronte veprimtarine kluturore-artistike qe aso kohe cilindo rrezikonte, prandaj ose e lartesonte, ose e deformonte, ose e burgoste, e interrnonte.Pra z.Kulla ishte i rrezikuar, i kontrolluar, nuk qe i burgosur a i internuar, por nuk qe per asnje çast i deformuar Dmth z.Kulla duke perkur plaget shqoerore nepermjet teatrit nuk qe bere telall i tiranise, si ata qe i thurnin himne tiranit e partise duke u dhene fuqine qe i jep toka “rrapit madheshtor” dhe fluturimin e shqiponjave lart ne qiell qe gjenin midis yjeve “konstelacioni” me pese fjale .
  Z.Kulla nuk u anetaresua, as nuk mundet te anetaresohej ne PPSH.nuk beri pjese, as nuk mund te bente pjese ne institucionet e zgjedhura e te emruara te politikes parti-shtet,z.Kulla nuk e teproi aso kohe per t’u mbylle njerezve sy e veshe dhe nuk doli “pas betejes” e “pas kuvendit”,siç bene te gjithe ata kolege,qe ishin zhytur ne sherbim te tiranise deri ne brez.. Meqenese fituan dredharaket, do t’i gjejne idhujt e tyre militantet, ndermjet atyre qe shkojne pas te parit.Por eshte fatke

  Reply to this comment
 12. DRENICA E KUQE September 28, 14:48

  Pasi lexova kunderrepliken e z. Pellumb Kulla, doemos, u detyrova ta lexoj edhe repliken e z. Reshat Kripa. Nuk njoh asnjerin prej tyre, por Pellumb Kulla eshte shume lart dhe larg tij ne aspektin kulturor e kombetar… Te rreshtohesh krah vrasesit dhe te kryekriminelit “shqiptar” Sali Berisha, “demokratit” tashme te deshmuar, nuk eshte ndonje nder!… Pajtohem me z. Kulla, sepse gjerat per te cilat duhet te pergjigjet penalisht Sali Berisha me gjithe stafin e tij, jane , kryesisht, krime te renda qe e rendojne ish qeverine shqiptare… Pergjegjesite e pazbardhura e te pahetuara sa duhet, si vrasja e Azem Hajdarit, Gerdeci dhe 21 janari 2011, jane te Sali Berishes dhe te ministrave te tij dhe pa gjykimin e denimin e atyre krimeve mizore zor se hapet udha per te hyre ne BE…
  Sali Berisha eshte nje kryekriminel qe e ka shkaterruar Shqiperine dhe e ka perçare popullin shqiptar deri ne keto permasa dhe e ka çuar deri ne prag te luftes vellavrasese!…
  Urojme qe qeverisja e re te ndjeke udhe tjeter kombetare, udhe me popullore dhe me shqiptare!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 13. SMS September 28, 16:44

  Përshëndetje Dita, i nderuar Pëllumb Kulla, përfitoj nga rasti të të përshëndes, nëpërmjet gazetës Dita, si organi më i rrallë dhe më real, për gjithë shqiptarët kudo që janë, e shkruaj jo pa qëllim, por duke nisur nga letra e botuar, enkas për njeriun, që la shije të hidhur në këto 20 vjet. Fort i dashur Pëllumb, pranvera nuk vjen me një lule, mbas një dimri shumë të gjatë, pasi egërsia e tij, i ka gërryer me themel dhe për të mbushur ato gropa duhet një bulldozer.

  Reply to this comment
  • ana September 29, 21:02

   :Pellumb,vazhdo ne kete udhe se e ke te sigurte nje vend ne diplomaci ne qeverine e z.Rama.Vec ec drejt,drejt…Shaj Berishen,shaj,shaj,shaj…Sa me shume sharrje,aq me lart do te ngjitesh…Urime,Pellumb,uriiiiimeeeee!

   Reply to this comment
 14. M.Veshaj September 28, 16:44

  Pëllumb! Ndoshta je njeriu që do çosh përpara të gjithë ata njerëz që duan të punojnë për këtë vend, sepse në botë Shqipëria njihet për bëmat e Sali Berishës dhe jo për trimëritë dhe kontributin që ka dhënë në luftën e dytë botërore, nga Jugosllavia e deri në Spanjë, së fundi, bashkohem me ju. Si qytetar i këtij vendi, i jap bekimin kësaj qeverie dhe mos të tundet nga presionet e disa plehrave që sot kërkojnë në vend të rehatshëm, dhe ky vend është Spaçi. M. VESHAJ

  Reply to this comment
 15. Niko Maloku September 28, 17:27

  Personalisht, ndiej keqardhje per te gjithe ish-te persekutuarit reale te regjimit komunist ( te denuarit pe te drejte, te denuarit per agjitacion-propagande dhe per familjet e internuara ). Gjithshtu, e quaj te papranueshem faktin qe prej 22 vitesh nuk iu jane dhene demshperblimet e caktuara me ligj.
  Nga ana tjeter, e konsideroj te papranueshme histerine 22 vjecare te nje pjese te ish-te perndjekurve te cilet kerkojne me cdo kusht ta ” dekomunistizojne ” shoqerine shqiptare deri ne ate pike sa t’iu heqin te drejten e punesimit njerezve qe asnje gjykate nuk iu ka provuar krime,gjithashtu kerkojne te ndertojne monumente dhe muzeume aty-ketu per te persekutuarit duke shkaktuar nje ndasi te re ne popull. Me te drejte kerkojne qe persekutoret t’iu kerkojne falje, por asnje nga shtresa e persekutuar nuk ka kerkuar falje per krimet e kryera nga ” antikomunistet ” dhe ne emer te antikomunizmit, duke filluar me bashkepunimin me pushtuesit, vrasjet dhe internimet e bera ndaj atyre qe luftonin pushtuesit, berjen spiune te zbulimeve te huaja mbas 1944 dhe kryerjen e vrasjeve, sabotimeve dhe akteve te terrorit me porosi te zbulimeve te huaja etj. Madje, kane bere cmos qe keto akte kriminale t’i paraqesin si ” perralla te komunisteve ” megjithese jane vertetuar me procese te rregullta juridike-gjyqesore.Te jesh idjathte nuk ka asgje te keqe, ashtu si te jesh i majte po ashtu s’ka asgje te keqe.Mirepo nuk duhet folur si ” e ema e Zeqos nemaje te thanes “. P.sh., nga e di autori dhe si e provomn faktin qe Shkelzen Maliqi eshte spiun i UDB-se? Dhe, perse nuk njofton SHIK-un per kete pune dhe SHIK-u te informoje kryeministrin?
  Mostakimi i Rames me ” bashkatdhetaret ” nuk ka kurrfare rendesije. Takime te tilla jane takime kortezije dhe asnjera pale nuk ka cfare i sherben tjetres. Ata qe jetojne ne SHBA, pervec se mund t’i duan te miren Shqiperise, nuk kane mundesi te japin kurrfare kontributi per Shqiperine. Po te donin dhe te kishin mundesi te kontribuonin, do te kishin ndenjur ne Shqiperi. Te tjerat jane perralla.

  Reply to this comment
 16. davidi September 28, 18:06

  o pullum, mos u merr me sorrat, zhgabat, qyqet a kukuvajkat

  Reply to this comment
 17. Vëzhguesi F. September 28, 20:27

  Nuk doja te prononcohesha apo te komentoja rreth ketij debati.
  Nuk e di, mbase e kam gabim, por kur debatojne dy burra te mençur, mire do ishte qe te tjeret te lexojne ne qetesi dhe te mendojne dhe jo t’u fryjne tollumbaceve, per te thene dhe ata diçka.
  Gjithesesi eshte e drejte e gjithsecilit te jap mendim apo te beje koment.
  Duke marre shkas nga pyetja e nje lexuesi tek shkrimi i zotit Kripa (pavarsisht dashamirese ose jo), po i them se kudo qe kam qene DITe-n e kam ndjekur dhe gjithe shkrimet e saj.
  Ne respekt te interesimit dhe vleresimit apo pergjigjes se pyetjes se tij po jap dhe une mendimin tim jo aq pr debatin se sa perndone problem pikant te tij.
  Lexova perveç replikes se zotit Kripa dhe pergjigjes se zoti Kulla edhe pothuajse te gjitha komentet e lexuesve.
  Respektoj shkrimet e autoreve (jo llogoret politike) dhe komentet e secilit lexues. Personalisht nuk njihem me asnjerin prej tyre.
  Me vjen mire te pohoj se edhe ne kampin e te djathteve (ku bene pjese z.Kripa por ka qene pjese e tyre dhe zoti Kulla, zoti Rama dhe mjaft te tjere) me se fundi po duken shenja te nje drite, ndonese ende te zbehte, qe ndriçon ngjyrat e maskuara te politikes mashtruese shqiptare.
  Te kesaj politike, qe perveç ndarjeve klanore, nepotiste, klienteliste, demagogjike te llojit “perça e sundo”, nuk ka treguar jo krah por as bishta.
  Nuk ka asgje te keqe te jesh i djathte.
  I djathti nuk eshte armik, por kundershtar bindjesh dhe programesh, alternative e ndryshme qeverisese, rival per pushtet.
  Ndersa ne Shqiperi keto dy lloj krahesh dhe me vjen keq te them kryesisht e ashtuquajtura e djathte, qe nga 1991 e ka prezantuar veten jo si kundershtare por si armike e forces se majte politike jo vetem me fjale por dhe me veprime. Po a eshte vertet PD-ja nje force e djathte politike?!
  Ne te gjithe boten, e djathta perfaqesohet nga shtresa dhe klasa jo vetem te pasura por dhe mjaft te emancipuar dhe te civilzuar.
  Nuk mund te imagjinohet qe lumpeni apo dhe “fluturaket” politike te gjejne vend dhe jo me te jene ne post drejtuese ne forcat e djathta jo vetem te vendeve te zhvilluara por dhe ne ato te afrikes.
  Por ne Shqiperi ka ndodhur kjo lloj çudie.
  Komunist te konvertuar, bile nga me fanatiket e diktatures, burgaxhinj ordiner qe duke penetruar neper ujra te turbullta kane peshkuar çertefikate te persekutuari, rrugaçe dhe kriminele qe dine vetem te tregojne grushta dhe thika, servile dhe puthadore, pjese e administrates se nomenklatures se kuqe, “te shkathtit” e djeshem qe nuk linin gure pa levizur per te siguruar nje te drejte studimi sipas deshires, nje shtepi te rehatshme, nje vend pune “pellumbash” ne dikaster dhe mjaft privilegje te tjera, papritmas na u ghine si te djathte dhe u futen me “lopate” ne PD e kryesuar nga komunisti 25 antar i PPSH-es, Sali Berisha.
  Natyrisht qe ne fillim ne kete parti u futen dhe te djathtet e vertet si dhe te persekutuarit politik te regjimit, por keta humben si kripa (jo z.Kripa) ne uje dhe ne siperfaqe dualen tapat. Kjo eshe per te ardhur keq dhe jo vetem.
  Une e respektoj deklarimin e z.Kripa, kur thote se i perkas te djathtes, pra asja qe i qaset me prane sipas tij.
  Nuk kam pse e paragjykoj qendrimin e tij, sepse nuk e njoh dhe nuk di perveçse ato qe thote si i persekutuar i regjimit.
  Por z.Kripa nuk eshte djal i ri, i papjekur qe te tregohet kaq naiv apo te besoje deri ne fanatizem se PD-ja e Saliut apo dhe e Lulit, PD-ja e shkaterrimeve te ekonomise shqiptare dhe e kthimit te çdo gjeje ne zero (shkolla, fabrika, uzina, kombinate, ndermarrje te ndryshme ishin komuniste, shyqyr qe nuk u quajten dhe hidrocentarlet te tilla), PD-ja e pastrimeve politike per shkak te mendimeve te kunderta, PD-ja e firmave piramidale,PD-ja e kthimit te shtetit nen zero ne 1997-ten, PD-ja e grushtit te shtetit te ’98-tes mbi skenare cubash te vrasjeve per hesape mafizesh politike, PD-ja e vrajsve alla Hiroshime dhe Nagasaki ne Gerdec, PD-ja e korupsionit galopant dhe e vallzimit te krimit te organizuar, PD-ja e vrasjeve ne bulevard te qytetareve protestues me duar ne xhepa, PD-ja e varferimit te tejskajshem te qytetarit shqiptar, PD-ja e dhurimit te siperfaqeve te detit, te jete nje parti vertet e djathte qe punon per te djathtet dhe per Shqiperine.
  Jo, kjo force politike e ndeshkuar ashper nga mese nje milion shqiptar,vetem e djathte nuk eshte.
  Po e majte mund te pyes ndokush?
  Absolutisht jo!
  Kjo eshte parti dhe force politike qe perfaqeson pjesen me te padenje te popullit dhe kombit shqiptar.
  Dhe ky nuk eshte nje konstatim por nje fakt dhe realitet i dhimbshem qe u ka kushtuar dhe po kushton shtrenjte, shume shtrenjte shqiptareve.

  Reply to this comment
  • nastradini September 29, 07:38

   Analize e gabuar!

   Reply to this comment
  • N.VJOSA September 29, 09:15

   I nderuari miku im, Vezhguesi F,
   Komenti yt eshte brilant,dhe kjo me ngjall respekt.
   Shpesh here, ketu ne kete vend ku kam merguar, ku po mbush afro Çerek shekulli, kur shoh kete shoqeri te civilizuar, them me vehte:
   KUR DO VIJE AJO KOHE KUR EDHE NE SHQIPTARET TE MOS TA SHOHIM NJERITJETRIN SI UQER?!…
   Kur flas keshtu, kam parasysh dy nga miqt me te medhenj te shqiptareve, dy autoritete me permasa boterore, zotin Bill Klinton dhe Anglezin e shquar dhe te mençur Toni Bler, te cilet nga pozicione te ndryshme, u kane keshilluar shqiptareve Keshillen e më poshteme:
   JU, SHQIPTARET DUHET TE SHIHNI ME SHUME ÇFARE JU BASHKON DHE JO ÇFARE JU NDAN…
   Kur u vendos nderrimi sistemeve, edhe une si te tjeret besova se do te shuhej urrejtja kanceroze e luftes se klasave…
   Por a u shua ne te vertete?
   Aspak!
   Dhe nxitsi kryesor i kesaj urrejtje, perçarje, nisur nga interesa mediokre per pushtet, u be nje ish komunist i thekur dhe sahanlepirsit e tij, i Marrri dhe Sharlatani qe shqiptaret sapo e permbysen ne 23 Qershor…
   Dy here erdhi me makinacione ky Monster ne pushtet dhe te dyja heret kapitulloi ne menyre te turpshme.Nje here pruri 97-ën e Zeze, ku u vrane me mijera shqiptare dhe heren e dyte, ne qeverisjen e fundit ku pothuajse e falimentoi shtetin, B a n k r o t !… E zhyti ne borxhe katastrofale, duke shitur pothuajse gjithçka !…
   Dhe me e keqja eshte se ende nuk po ndeshkohet, jo thjesht per qeverisjen, por per krimet makabre, ku do te veçoja ate te 21 Janarit , ku mbare populli e pa qe masakroi qytetaret shqiptare me nje terror shteteror te papare ndonjehere jo vetem ne Shqiperi, por ne gjithe Kontinentin tone.
   Dhe akoma llomotit dhe nuk po denohet!
   Pa u denuar ky M o n s t e r, nuk ka paqe midis shqiptareve…
   Te tjerat jane fjale boshe.
   Dy fjale per te mrekullueshmin Pellumb Kulla.
   Ky intelektual i madh, me vizion dhe kulture bashkkohore, shkruan shume bukur dhe ka kontribuar gjithe jeten e tij per mbarvajtjen e Shoqerise shqiptare. Edhe replika e zotit Kripa, mu duk parimore dhe e ekuilibruar. Sa per ndonje koment te zagareve te Sali Monstres, ata le te lehin si te duane, per ata do te thosha ate qe shkrimtari yne i madh dhe i shquarD.Agolli, i tha nje here Kryemonstres Sali:
   LERENI TE FLASE SA TE PELCAS !…
   Desha thjeshte te dija, a po behet ndonje gje per te pregatitur Aktakuzen e Kryemonstres?!…
   Vetem atehere shoqeria shqiptare do te marr fryme lirisht!…

   Reply to this comment
   • nastradini September 29, 14:16

    @ N VJOSA&VESHGUESI F
    Me ne fund e kuptova qe ju qenkeni homoseksuale qe jetoni ne çift te lumtur.
    Ah moj Shqypni e mjera Shqypeni……………

    Nastradini

    Reply to this comment
    • DREAM September 29, 22:27

     Nuk kisha lexuar asnjeher nje replike kaq te ulet ,nga nje njeri qe kam vleresuar shume .
     Kurre dhe per asnje arsye ,nuk kishte zbritur ne nivelin e Persekutorit ,sepse argumentat dhe faktet asnjeher nuk i kane munguar .
     Me habi te madhe pyes :Kush jeni ju qe shkruani kto fjale ??
     Nxirreni mikun tim te Nderuar , lejojini te shkruaje replika Inteligjente ! I kujtoj Nastradinit ,qe mesuesit e medhenj frymezojne .I lutem qe te kete durim ,sepse NE DEMOKRACINE qe po mesojne tani ,replikuesit e thjeshtuar si Neti ,Vezhguesi ESHTE E VESHTIRE TE NGRESH SHTEPI …SEPSE CDO GOZHDE KA NJE MENDIM !!!!

     Reply to this comment
     • nastradini September 30, 10:01

      @DREAM
      Ne nga Burgajeti te quajm Trap sadolli.

     • DREAM September 30, 19:21

      Nuk kuptova cfare do te thuash .Mos valle e ke merak te na tregosh qe ke njohuri te mira mbi tr…. e sadollit ??? Nuk diskutoj asnjeher mbi eksperiencen .
      Gjeni nje emer se ne ata pa identitet i quajme KOPIL !

   • Konti i Mjeruar September 29, 18:21

    @ VEZHGUESI F & N VJOSA
    Asinus asinum frickat

    Reply to this comment
    • N.VJOSA September 29, 19:21

     Nastradin,
     Qe je autori dhe strumbullari i shume shpifjeve qe kane qarkulluar ne Tirane, kjo tani per mua nuk ka asnje dyshim.
     Pse te kane futur ne burg o Plehre?
     Po per Homoseksualitetin ku ke mesuar?
     Me siguri ne burg!…
     E kuptoj poziten tende te mjerueshme!…
     Vetem mali me malin nuk takohen…
     Te kam borxh nje te p ë s h t y r e ,
     Ne ate surratin tend te qelbur!
     Q e n b i r q e n i !…

     Reply to this comment
     • nastradini September 29, 21:07

      Vezhguesi F dhe ti keni qene te sigurimit .
      Te dy keni qene kryetar kooperative!!!

     • Vëzhguesi F. September 29, 21:38

      Mos u nevrikos miku im! Plehrat, apo mbetjet toksike te ish sistemit socilalist, si puna e ketij vellait te gomarit, kunatit te peles dhe babait te mushkes, me nje fjale bastardit te rrjedhur jo vetem nga trute por dhe nga pjeset e tjera te trupit, bamiresit te burgosurve pederaste aktive, spiunit te gardianeve te Spaçit dhe Burrelit, bythelepiresit te Enverit, frekuentusit te kafe Taivanit, Uran Kostreci, alias Nastradini, jane jo shume te rrezikshme per nje shoqeri si e jona, ku fjalori rugaçeror eshte baras me kulture, ku qeni i kazaneve te plehrave ka vleren e nje dykembeshi te tipit nastradin. Populli yne ka nje fjale te urte: “i ligu beson veten”! Dhe nastradini duke qene se eshte nje pederast pasiv i kahershem kujton se mund te beje shoke si vetja, ata qe i nxjerrin kallain.
      O Nastradin! O gomar me zile dhe matuf! O kelysh kurve, produkt i ndonje pedofili italian, o idoiot! Mua dhe “Neti Vjosen” na ndajne 1350 kilometra, por na bashkon nje mendim, nje karakter qe ti jo vetem nuk e ke patur kurre por vetem sa ia di emrin.O shkop i thate! Vatrat tona jane te mbushura plot dhe aty tek Taivani, vetem per keto qe thua, e meriton nje pergjigje vendçe, nevojtore turke. “Neti Vjosa”, ne emigracion, eshte nder gazetret me te talentuar qe ka patur gazetaria shqiptare, o pordhe e Ahmet Zogut! Ti budalla plak i qan hallin kalorsit se pse i varen kembet dhe perdor fyejre adoleshentesh paranojak. Surratin ta njoh dhe gelbazen do ta hedh mu ne goje o ndyresire!

     • nastradini September 30, 07:23

      Mos e merr me yxhym o oponent i vjeter ne median elektronike te nastradinit te VERTETE, sepse per fati te keq plagiatura dhe vjedhja e identitetit eshte nje gje mjaft e lehte ne gazetat shqyptare, sic ben edhe “nastradini fallco” ne kete forume te nderuar te DITES. Tani po lexoj kete artikull te mikut tim Pellumb Kulla dhe dua te deklaroj se nuk eshte ne natyren e nastradinit te hershem dhe te pranishem ne Media qe te fyeje dhe ofendoje me shpifje te tjeret. Per fat te keq demokracia ne vendin tone kuptohet nga disa si nje liri garibesh dhe halabkesh per te bere SHOW me shume per te terrhequr vemendje. Ne vend qe te ngrihen probleme MADHORE te cilat te cojne ne ndergjegjesimin e shqyptareve per te kuptuar te VERTETEN, qe u eshte mohuar nga BOSAT e pushtetit personal 70 vjetet e fundit duke lene Vatanin dhe vend numero dhe duke i transformuar shqyptaret si nje fis afrike ZULU, si fanatike te nje ideali fallco pa piken e kultures qytetare ne mes te Evropes. Ketu jane perqendruar edhe forcat e nastradinit te VERTETE, tek intelekti i tij nga familja me kulture perendimore, tek forca e dokumentave historike qe disponon dhe te njohurite nga jeta e tij e mundimshme i nastradinit dhe jo tek shpifjet banale pa kuptim dhe pa llogjike. Kam qene per nje fare kohe jashte Shqypnise dhe me vjen keq qe ju nuk arrini te beni dallimin ne gjuhen ordinere te nastradinit fallco. Kjo nuk do te thote qe aprovoj reagimin tuaj tejet te rendomte dhe vulgar.

    • nastradini + September 29, 22:08

     @ NASTRADIN & KONTI MJERUAR!
     Sume te perzgjedhura per aktivet e Peqinit dhe Kavajes!
     Jashteqitje e detyruar e shoqeruar me hemoragji per shkak anus shqyerjes.

     Reply to this comment
     • nastradini September 30, 08:52

      Veshguesi F & N VJOSA

      @Asinus ansinum frickat.
      Ne Shqip perthehet kur shikon gomari gomarin pershendenten, e ka fjalen i bejne elozhe.
      Si koperativist duhesh ta kesh pare si pellasin gomeret kur shihen

     • nastradini September 30, 10:47

      Po pse more i paudhe vjedh pa leje emerin e nastradinit dhe fillon te shkruash banalitete ne DITA per te shvleftesuar dhe denigruar autoritetin e tij? Pse e ben kete plagiatyre pa piken e turpit dhe te moralit ne kete forum te nderuar te mendimit te lire? Shikoj dhe verrej se shume dallkauke kane rene brenda ne kurthin tend prej debili arrogant, por kjo nuk te ben as me te mencur dhe as me inteligjent, por vetem tregon kulturen tende te halabukt shpellar qe kerkonte tallet me te tjeret ne mungesen totale te pozites qytetare. Degjo ketu nastradinin e vertete dhe largoju nga keto lojra fjalesh prej garibi dhe kerko nje pune tjeter me te respektuar.

     • nastradini+ September 30, 11:53

      Po pse mer Burgaxhi me vjedh pseudonimin.
      Une jam nastradini i vertete, dhe jam krenar qe jam mekembesi i Ahmet Zogut I.
      Rrofte Lartmadhnia.
      Vezhguesi F & N VJOSA jane kooperativiste nga Myzeqeja e Madhe.

     • nastradini September 30, 20:38

      Degjo ketu o teveqel spiun i PD-se enveriste te Sali Berishes: Nga menyra e te shkruajturit dukesh qe je nje kaqol i Saliut, qe ke dale ne DITA per te ulur autoritetin e nastradinit me fjale halabakesh duke fyer dhe ofenduar te tjeret pa piken e llogjikes se arsyetimit. Kush ka dy pare tru dhe mend ne koke mund ta beje dallimin. Kush eshte dede bie ne kurthet qe sajon Saliu me VEMJET etij si puna jote per te turbulluar ujte ne kete forum te nderuar te njerezve te mendimit te lire.
      Nuk e mohoj qe kam qene Burgaxhi sic me quan ti, por kur me erdhi Fecor Shehu me gjithe shefin e hetimeve te Tiranes me nje oferte poshteruese qe e kishin bere gadi per firme me thane se po te mos e firmosja une kishte te tjere qe do te firmosnin duke me vjedhur identitetin dhe me treguan bile nje kopje ku firma ime figurnte ne ate leter turpi dhe rezili te febeleve te Enver Hoxhes. “Po te mos firmosesh vete do te kalbesh ne burg dhe ne gjithesesi do ta marrim dokumentin qe kerkojme me firmen tende origjinale” me tha Kryehetuesi Bajraktari. Prandaj edhe fjalet e tua me kujtojne ato vite te lemerishme te largeta, qe vertetojne edhe konstatimin e nastradinit qe:

      ASGJE NUK KA NDRYSHUAR NE TROJET SHQYPTARE QE NGA KOHA E QEPES E ENVERIT.

     • nastradini September 30, 20:52

      Per dijenin e nastradinit fallco, spiun i Sali Berishes ne DITA:

      nastradini i VERTETE i ka derguar disa apele Sali Berishes ne FB per te hequr dore nga shantazhet dhe ofezat ndaj kundershtarit, te ulet ne bythe dhe ta shikoje maxhorancen e sotme jo si ARMIK por si nje realitet qe e sollen votat e popullit ne pushtet dhe te heqe dore nga deklaratat debile allogjike se te gjitha fajet per mosantaresimin e vendit ne BE i kishte opozita qe nuk degjonte si DELE Saliun dhe banden e tij lakmitare. Opozita te tilla sic e kerkon Saliu kishte vetem ne regjimet komuniste te vendeve lindore dhe sot askush nuk kerkon nje gje te tille.
      Pas disa replikave me FB me Sali Berishen emeri i nastradinit te vertete u shuajt dhe ne DITA u shfaq nastradini fallco me bishta nga pas.

     • Ali Baba me 40 hajdute October 1, 09:06

      Aman o nastyradin se na bere per te qare.

      Me thuaj nje fjale atje ne burg kur beje dush a ulesh te mblidhje kallupin e sapunit apo kishe frike?
      Vezhguesi F dhe N VJOSA jane barilante te mendimit te lire.Te dy jane figura erudite, jo si ti dallkauk e turkoshak.
      Nejse une po futem ne shpelle te marre ca florinj qe kam fshehur …..

     • Ali Baba me 40 hajdute October 1, 09:43

      Nastradin,
      Abetaren ne burg e ke bere ti?
      O tempulli i se keqes!
      O meshirimi i se peshtires!

  • kirurg September 30, 08:01

   opinion, por shume i sakte, i bere me sy cele dhe me ndershmeri!

   Reply to this comment
 18. Ardenica September 28, 21:31

  NJERIUN NUK E PRISH PARTIA, POR NJERIU PRISH PARTINE (SIC PRISH SHTETIN,FAMILJEN ETJ. PD- E PRISHI SALIU JO SE ISHTE PARTIA E KEQE. DHE SALIU KESHTU DO BENTE CDO PARTI QE DO DREJTONTE.
  Kjo ndodhi sepse Saliu nuk i sherbeu Shqiperise dhe shqiptareve por sllavogrekerve te cilet e vune ne krye pewrmes Ramiz Alise.
  Berisha sot eshte antishqiptari me i demshem per Shqiperine edhe se nje pushtues.

  Reply to this comment
 19. capajevi September 28, 22:01

  Mbasi lexon shkrimet e debatuara, kam bindjen se Zoti Kulla nuk mund te jete “mik” me Zotin Kripa. Ndoshta Zoti Kulla po e qorton te “persekutuarin” … duke e quajtur mik! Kam frike se komentatoret qe jane perfshire ne kete mesele nuk kane aritur te deshifrojne gjuhen e holle dhe te sofistikuar te Zotit Kulla. Ata midis njeri tjetrit po…Ndoshta Zoti Kripa me ne fund do e kete kuptuar se per te bere …mik Zotin Kulla nuk mjafton qe ta quash mik…sepse miku i mikut tim nuk mund te jete armiku im dhe i gjithe shqiptareve.

  Reply to this comment
 20. Tomor Labi September 29, 07:37

  A more Pellumb trimi se je edhe trim dhe shume i mire, po pse more fitoria e te majtese neokomuniste me plot femije bllokmenesh te thekur ne 23 Qershor qenka fitore e demokracise cfar thua more ajo mund te quhet humbje e demokracise se deformuar nga Sala qe dhe une e shaj dhe kritikoj se prandaj marrin hov dhe guxim ish sigurimsit dhe enveristat qe shajne edhe te perndjekurit e te denuarit nga komunizmi dhe i thurrin lavde vepres se tij.Mos bjer ne kurthet e tyre mor trim i mire

  Reply to this comment
 21. diti September 29, 10:11

  Me pelqen ,analiza e holle dhe teper elegante per politiken ,qe ka bere zoti Kulla ne pergjigje te replikes .dua te besoj,edhe pse jemi ne fillimet e nje epoke te re ,do te thosha une ,se ka filluar te shprehen hapur per mentalitetet dhe bindjet etyre ,dhe jo te dhkojne qorrazi. rregjimi i Berishes ,ne brendi ishte zgjatim i regjimit monist ,ai i detyruar nga mjedisi politik nderkombetar ,beri ndryshim ne forme (edhe kete kerkoi dhe e privatizoi si veprim personal te tij ; sikur ai solli ndryshimin ) por mentaliteti ,frika ,vazhdonin si me pare. Ne drejtim te komunistit berisha gjerat shikoheshin : bardhe e zi ,o me Berishen e me demokracine alla berishiane ose ndryshe bllokmen dhe bij te eterve ,tani po fryn nje puhize e lehte ndryshimi ,qe shpresoj ,se shpejt do behet ere e fuqishme,qe sejcili te jete vetevetja e jo me me friken e partise ne pushtet . Ne repliken e dy personaliteteve ,une kete dallova,por kjo do kapur ne pergjigjen plot elegance dhe bindje , te zotit kulla . Me shkrimet e tij shohim ne dy plane : anen politike dhe anen letrare ,te shrimit . Mendoj ,se vet kulla eshte nje vlere per kulturen ne kompleks te vendit tone !

  Reply to this comment
 22. I drejti September 29, 16:41

  Si lexues i gazetes Dita dhe si pjesmarres here pas here ne “debatet” e krijuara nepermjet komenteve, qe ne rastin e sotem, padashur kane dale nga replika Kulla-Kripa, ngacmojne nje teme qe eshte edhe nje nga sfidat e deshtuara te tranzicionit shqipetar. Kjo tema ka gjithashtu nje sere nentemash te cilat jane te lidhura pazgjidhshmerisht me njera tjetren dhe qe eshte krijimi, vuajtjet, pozicionimi, trajtimi, realizmi dhe realiteti i te perndjekurve politike dhe qendrimi i politikes dhe publikut ne lidhje me ta, dhe ata vete ndaj tyre.
  Kjo eshte nje çeshtje historike dhe do te vije duke u shuar me rritjen e demokracise ne vend, rritjen e tolerances, kultures, ekonomise etj, me perfshirjen e te prekurve ne drejtim, ne martesa heterogjene, ne jeten shoqerore etj, si dhe me nderrimin e brezave te prekur nga terrori komunist.
  Por fillimisht duhet te theksoj se me shtresen e te persekutuarve politike eshte spekulluar shume, edhe politikisht, por kane spekulluar edhe vete disa te ashtuquajtur te persekutuar politike qe ne fakt nuk jane te tille. Te persekutuarit politike duhen ndare ne disa grupe dhe jo te gjitha grupet duhet ta meritojne kete status.
  Kjo eshte midis te tjerash nje çeshtje edhe historike dhe lidhet jo vetem me Enver Hoxhen, por akoma me heret me qendrimin e disa shqipetareve ndaj turqeve, me shpalljen e Pavaresise, me qeverite qe pasuan e drejtuesit e tyre qe megjithese nenshkruan aktin e pavaresise, vazhduan ta shisnin Shqiperine sa ne veri e ne jug, po aq majtas e djathtas, ka te beje me Zogun dhe menyren se si ai qeverisi dhe si u soll me eliten shqipetare te kohes, me largimin e turpshem te tij, ka te beje me pushtimin e vendit dhe si e pa nje pjese e elites pushtimin fashist, ka te beje me kuislinget e tipit Merlika qe perveçse firmosen aneksimin e Shqiperise nga fashizmi e me pas nga nazizmi, firmosen, perndoqen, arrestuan, torturuan e vrane lulen e rinise shqipetare, ka te beje me qendrimet profashiste e pronaziste dhe bashkepunimin me ta te dy organizatave nacionaliste “Legaliteti” e “Balli Kombetar”, ka te beje me kthimin e luftes antifashiste e nacionalçlirimtare ne nje lufte popullore nen drejtimin e partise komuniste, ka te beje me fitoren e luftes dhe çlirimin e Shqiperise, si dhe drejtimin e saj nga qeverite komuniste, ka te beje me marrjen e tokes latifondisteve dhe çifligareve dhe shperndarjen e saj fshatareve te varfer e te thjeshte qe ishin shumica e popullit te shtypur, te varfer e te vuajtur, ka te beje me shndrimet e medha qe u kryen ne vend qe nuk ka rendesi nese jane komuniste apo kapitaliste, ato u bene etj.
  Gjate gjithe ketyre viteve u krijua nje aliazh personash qe kishin kryer krime dhe qe u identifikuan nga pushteti i ri si kiriminele lufte, apo armiq te Shqiperise. Keta te fundit te ndergjegjshem per krimet e kryera u larguan nga Shqiperia dhe pothuaj te gjithe ata emra qe permenden sot si “demokrate” te medhenj, me tu larguar nga Shqiperia u vune ne sherbim te sherbimeve te huaja, si SIZMI, SIZDE, CIA, MI5, MI6, Sherbimi Sekret Turk dhe ajo qe eshte me e shemtuara keta antikomuniste u vune edhe ne sherbim te KGB-se.
  Keta nuk mund te jene te persekutuar politike. Nje pjese u hodhen me bandat dhe vrane burra e gra, nuk kursyen as femijet. Pjesa qe u kap u gjykua dhe u denua me gjyq sipas ligjeve te kohes. Disa ish bandite qe shpetuan gjalle nga rregjimi i kaluar mburren edhe sot se si vrane e prene koministet nen fashizmin, por edhe nen cubat e bandave. Keta pavaresisht nga vitet e burgut nuk mund te jene te persekutuar politike por thjesht te denuar per krimet e kryera. Por nuk mund te trajtohen si te tille edhe familjet dhe te afermit e tyre qe nuk u goditen nga rregjimi.
  Nje kategori tjeter eshte grupi i atyre qe u denuan per vepra ordinere dhe qe me pas bene edhe ndopak burg per agjitacion e propagande, nje pjese nga keta ordineret, falsifikuan edhe dokumentet dhe u paraqiten si te persekutuar politike etj.
  Kemi grupin e madh te komunisteve te pushkatuar po nga vete rregjimi, qe ne fakt duhet pare rast pas rasti. A duhen marre si te persektutuar. Ketu permend Sejfulla Maleshoven qe megjithese nuk u denua, u perndoq per pikpamjet e tij.
  Mund te permendim plot kategori te tjera qe per njemije arsye dolen te persekutuar por qe ne fakt nuk jane.
  Por duhet te ndalem edhe tek grupi i vertete dhe i merituar i te persekutuarve politike, ata jane femijet, motrat, vellezerit, nipat e mbesat, te afermit e atyre qe kishin kryer krime por qe nuk u kapen dhe nuk u denuan dot. Per te lare krimet e te pareve te tyre u denuan, u perndoqen, u internuan, u shkaterruan njerez te pafajshem vetem se kishin nje lidhje gjaku me nje ish kriminel, ish kuisling, ish-ish etj. Keta pane kalvarin e krimit komunist.
  Nje grup tjeter te persekutuarish te vertete ishin edhe ata te cilet u denuan sepse i dolen kunder rregjimit me propagande, me shkrime, me krijime, me qendrime. Njerez te thjeshte, me biografi te keqe, me biografi te mire, komuniste, pa parti, ushtarake, inxhiniere, arsimtare, artiste, intelektuale, bij te fshatarit, te qytetarit etj. Edhe te gjithe keta dhe njerezit qe i rrethonin, u denuan, e u bene pre e kalvarit komunist.
  Por duhet theksuar dhe duhet te jemi realist, se te gjithe keta pavaresisht statistikave qe jepen, ishin nje pjese e vogel dhe e izoluar e shoqerise shqipetare. Keta te gjithe e ndikuan shume pak jeten politike ne shqiperi. Edhe kur grupet “armiqesore” vinin apo krijoheshin nga brenda rradheve te rregjimit, ato goditeshin dhe shpejt merreshin te gjitha masat qe te mos kishte pasoja. Denimi i ketyre grupeve duhej te merrej si shembull per te treguar forcen e popullit dhe te partise.
  Kam degjuar qe thone shpesh se nuk e donte njeri Enverin. Ky eshte nje nga gabimet me te medha kur behet analiza e rregjimit komunist. Enverin e donte pjesa me e madhe e popullit. Kjo per arsye teresisht historike, politike, ekonomike, kulturore dhe te zhvillimit te Shqiperise. Ka edhe sot shume njerez qe kane nostalgji per Enverin dhe socializmin. Per arsyen e thjeshte sepse jetuan kohen e shnderimeve te medha, moren pjese vete ne to, dhe perfituan prej tyre. Prandaj e permenda reformen agrare.
  I thashe keto se ne si popull edhe tani mbrapa, nuk kemi pranuar asnjehere me bindje vuajtjet e te persekutuarve politike dhe nuk jemi perulur para vuajtjes se tyre me nderim sepse e kemi pare gjithmone me dyshim grupimin e tyre. Ata vete nuk na kane bindur me pasterine e vuajtjes se tyre, me sublimen qe ata humben, jeten, familjen, nderin.
  Ne shqipetaret pavaresisht nga rrethanat dhe historia duhet tu ngreme lapidar te gjithe atyre qe me te vertete jane te persekutuar. Vete te persekutuarit duhet te reagojne kur kriminele te luftes vihen neper buste dhe kur dinjiteti i tyre vazhdon te neperkembet. Greva e urise se te denuarve politik ku heroi i ndezur, pishtari i pashuar, Lirak Bejko, dha jeten, u abandonua nga pjesa tjeter e ish te denuarve, sepse nje ish persekutor i tyre ne pushtet, ju rrembeu spektrin e martirit me njeren dore, dhe fshehu kamzhikun e persekutorit ne doren tjeter. Dhe keta te mbijetuarit e ferrit, ishin te lumtur se po mbijetonin purgatorin, mjafton te mbanin Saliun ne pushtet.
  Ne duhet ti themi gjerat siç jane na pelqejne ose jo. Kjo eshte historia jone.
  Disa komentues e akuzuan Pellumb Kullen. Ti mos fol. Pellumbi e ka zanat te foluren e te shkruaren. Ka kontribuar mjaft, dhe po vazhdon ta beje kete me realizem e me kulture. Ai me mire se kushdo tjeter mund te te thumboje, por ai nuk po perdor artin e tij per te denigruar dike tjeter. Eshte nje vlere qe ai flet dhe analizon. Te gjithe me mundesite qe kemi duhet te flasim. Te themi te verteten e hidhur ose jo. Keshtu po civilizohemi. Po demokratizohemi.

  Reply to this comment
 23. VF-LP September 29, 18:26

  Zoti Pellumb Kulla

  Ju me Sali Berishen dhe Azem Hajdarin jeni arkitektet e shkaterrimit te Shqiperise.

  VF-LP

  Reply to this comment
 24. FEDE September 29, 20:26

  Tradhëtia e idealeve të shfajëson nga tërë besat dhe besnikëritë. P.KULLA
  BRAVO,KETE RRADHE NA PELQEVE!
  UROJME PREMTIMIN JO VETEM NDAJ Z.RESHAT POR POPULLIT QE TE DO TA MBASH!
  JU,NE KEMI SHUME ME SHUME MUNDESI PER TE KONTRIBU PER KOMBIN SE ATA NE SHQIPERI DHE TREVA,JU FTOJM TE MOS KENAQEMI ME PAKES THERRIME,POR TE BASHKERENDOJME PUNET TONA SI KOMUNITET N BOTE,UKE FILLU JU NDEJ ,NG PO N VHJEN E KEQJA ME E MADHE!
  PO NDJJME NJI POLITIKE TE VERBER TE ALEATES SONE AMERIKE,23 VJET TE MOS SHKOJNE KOT ,VIHUNI TE BASHKU NE LOKOMOTIVEN TONE,ZGJIDHNI BJTE TANE ATY NE ELITEBN E POLITIKES KU T KEMI ZERIN TONE,KERKONI TE VOTOJME ATY KU JEMI DHE NE PER ECJEN E VENDIT NGA VIM…NUK I FALET ASKUJT INTELEKTUALI KJO GJENJE MES NESH:KALONI YLBERIN E INATEVE DHE EGOVE TE VOCKELA ,JU LUTEMI,JU PERGJEROHEMI ,SHIKONI PARA DHE BENANI ME ATDHE,QOFTE DHE SI TURISTA KUR TE VEMI ATJE! –

  Reply to this comment
 25. Rroku September 29, 21:06

  He mo Z. Pellumb qe nga pellumbeshe u bere Sorre.
  Por cfare demokracie fitues pas 23 Qershorit flisni mo i mjere.
  Dikur pata lexuar rreth procesit te depersonalizimit apo te dyzimit te personalitetit te njeriut, si pasoje e nje kome apo shoku-u psikologjik (whatever)
  Rasti juaj, mund te them se eshte me tipiku qe ilustron kete hipoteze.
  Pra e thene shkurt; jeni i depersonaliyuar, nese keni patur ndonjehere personalitet, apo thjeshte jeni i dyzuar. Dhe si i tille, jeni i pa besueshem dhe i pa pranueshem.
  Meruni me mire me ato krijimet letrare me plot doza surreale artificiale dhe mediokre.
  Pasi, Saliu dhe Amerika te dhane mundesi te jetosh atje me pension SSA, bile pa plotesuar dhe 40 kreditet.
  Do te benit mire te hiqnit dore nga ato benefite atje dhe te vinit ketu te ndihmonit Ramushken dhe te tijet per rilindjen…Apo prisni ndonje zevendesim ne ambasaden tone atje, pas heqjes se konsullit.

  Reply to this comment
 26. Pëllumb zaimi September 29, 21:13

  VR!!! Po “i drejti”! Shumica e komentit tuaj ka thellesi mendimi dhe realizëm. Nick-u që përdori eshte simetrik me permbajtjen e asaj qe komentoni. Nderime!

  Reply to this comment
 27. Pëllumb zaimi September 29, 21:15

  Kujdes!VR!!! Po “i drejti”! Shumica e komentit tuaj ka thellesi mendimi dhe realizëm. Nick-u që përdori eshte simetrik me permbajtjen e asaj qe komentoni. Nderime!

  Reply to this comment
 28. I drejti September 30, 20:17

  Ju faleminderit “Pellumb zaimi”

  Reply to this comment
 29. lary October 1, 01:43

  UNE NUK KUPTOJ CA FUNDERINA SI KY KRIPARI QE BASHKOHET ME KRIMINELIN E KETIJ POPULLI.TI PAMVARESISHT SE KE BERE BURG A INTERNIM MENDOJ SE DO KESH DHENE BESEN SIGURIMIT TE SHTETIT PER BESNIKERI QE MBRON DHE FLETE FJALE TE MIRA PER SALEN.FOL O DITEZI NJEHERE PER BASHKEVUAJTESIT E TU.DUA TE TE PYES QE JE DAKORT ME ATO QE KA THENE SALA PER TE PERNDJEKURIT QE BENE GREVEN.NE JE BURRE ME TABAN KTHEMA PERGJIGJEN.JANE PSIKOPATE ATA QE MORREN PJESE ?FOL DHE NJE FJALE EDHE PER ATA QE I VUNE FLAKEN VETES.PRES PERGJIGJEN TENDE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?