Joga, 5 ushtrime për t’u dobësuar

September 10, 2018 14:15

Joga, 5 ushtrime për t’u dobësuar

Të bësh joga për t’u dobësuar dhe për të tonifikuar trupin është bërë një nga aktivitetet më të preferuara për ata që duan të heqin kilet e tepërta.

Sigurisht që nuk mjaftojnë vetëm ato, pasi duhet dhe dietë e ekuilibruar, por keni përfitime të mëdha.

Në fakt, shumë njerëz preferojnë stërvitjet tradicionale fizike dhe jo jogën për të djegur kalori dhe në të njëjtën kohë për të forcuar muskujt.

Por joga përveç këtyre, përmirëson edhe nivelin emocional dhe ndihmon në kontrollin e ankthit që të çon të hash më shumë.

Avantazhi i jogës është se mund ta praktikoni kudo, dhe nuk kërkon shumë hapësirë, e mbi të gjitha janë të lehta për t’u realizuar. Shihni galerinë! Kini parasysh që çdo pozicion mund ta mbani nga 10 sekonda, dhe duhet përsëritur 8 deri në 10 herë.

Pozicioni Deve

 

Pozicioni hark

Pozicioni Kobra

Pozicioni i luftëtarit

 

Pozicioni pincë

o.j/dita

September 10, 2018 14:15
Komento

2 Komente

 1. enter"" September 11, 20:40

  Info fallco.
  Keto pozicione nuk te bejne te dobesohesh. Qellimi I jogs nuk eshte dobesimi por tonifikimi I muskujve, permiresim I gjendjes mendore, dhe rritje e fleksibilitetit ne trup.
  Humbja e peshes vjen duke eleminuar sheqernat e tepert, yndyrnat e tepert, duke bere ushtrime si vrap apo biciklete.

  Reply to this comment
 2. enter"" September 11, 20:46

  Pozicioni hark – Ska te beje fare me dibesimin.
  Funksioni I tij eshte rritje a forces se kurrizit.

  Pozicioni deve – Ska te beje me dobesimin. Ndihmon ne hapjen e kraharorit.

  Pozicioni I luftetarit – E keni gabim. Ky nuk eshte pozicion I luftetarit. Luftetari ka tjeter kombinim 1 ose 2. Poza qe keni vene quhet

  Pozicioni pince – Ska te beje fare me dobesimin. Ndihmon ne stretching e pjeses se poshteme te kofsheve.

  Pozicioni kobra – Ska te beje fare me dobesimin. Eshte pjese e vinjasa. Ndihmon ne ngrohjen paraprake te trupit, ne zgjerimin e kraharorit.

  Pozicioni luftetarit. E keni komplet gabim. Quhet HIGH LOUNGE . Pozicioni luftetarit eshte komplet ndryshe dhe ka 3 variante.

  Duhet me ju bo pak leksion joga ju gazetareve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*