Juncker: BE, valë e re zgjerimi përpara 2025

January 8, 2018 12:58

Juncker: BE, valë e re zgjerimi përpara 2025

Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker në një interviste për televizionin bullgar ka parashikuar një valë të re zgjerimi të familjes evropiane përpara vitit 2025, me shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Deklarata vjen në një kohë që bullgarët e kanë pjese të rëndësishme të presidencës se tyre gjashtë mujore përcaktimin e fateve konkrete në procesin e integrimit të rajonit.

“Bullgaria natyrisht ndërton ura për gjashte shtetet e Ballkanit Perëndimor, që kanë nevojë për një perspektivë të qartë evropiane. Këto shtete gjithsesi nuk do të jenë në gjendje të bashkohen në familjen evropiane deri në fund të mandatit të këtij Komisioni, në vitin 2019, thjesht për shkak se nuk kanë përmbushur kushtet tona. Zgjerimi i ardhshëm i BE mund të bëhet përpara vitit 2025, nëse këto shtete do të thellojnë reformat e kërkuara”.

Lidhur me imazhin negativ të Bullgarisë si vendi më i korruptuar në Evropë, Juncker kërkoi të miratohej sa më parë ligji i kthyer nga presidenti Rumen Radev me të cilin do të ndërtohen struktura të posaçme hetimi kundër abuzimit me pushtetin dhe fondet publike nga zyrtarët e lartë.

January 8, 2018 12:58
Komento

5 Komente

 1. Adih January 8, 13:50

  I nderuar Presidenti Juncker .. Na thoni , qe duhet me i thelluar kerkest e juaja . Nuk na vjen zeri fare ,na eshte prishur telefoni .. Akoma nuk na keni kuptuar ,qe ne nuk e duam integrimin ne BE . Ne nuk e durojme diktatin dhe transparencen e ligjit te BE .Si tja bejme qe kemi 26 vite e me brutalitet ne shkelim Kushtetuten Shqiptare ..Pronat i kemi kollofitur per vehten tone ,me para , jemi shqepur tu vjedh , skemi nevoje , bile ju do na i kishit zili, Mos doni tna ktheni ballistat ne pushtet , qe dine te hane vetem pula te pjekura , e tna vene neser me shpatulla mbas murit ? Ju do te kerkoni edhe hapjen e dosjeve famekeqe te sigurimit te diktatures . Si mund ta bejme ? Doni tna deskrititoni ,me ato po e mbajme keto 26 vite . Pervec deputete por per dreq kemi pasur fuksa edhe ministra te brendshem . .Ju lutem na lini rehat ,apo doni tna deskretitoni ??,Ne e kemi ne terezi ,kokpalareve popull , ja kemi mare doren , kemi plot aktore ne politike ,Bracet , Ndokat e Ballat., Monikat , per delet qorre popull . Ne nuk kemi cfare ti bejme dhe spo gjejme derman nga Amb LU dhe z Vllahudin ,na jane ngjitur si mu,i mbas kepuces dhe na kane shkateruar gjumin dhe nervat bashke me ate te mallkuar VETTING, nuk po dime si ta lujma rroten e qerres bolshevike.Prandaj per koken tende , na lere r…..?????!!!!

  Reply to this comment
 2. MH January 8, 13:53

  Meqe Bullgaria qenkesh miratuar kerkesa per anetaresimin ne BE dhe sot megjithese e antaresuar ne BE do te drejtojne edhe BE.Atehere pse mos ta pranoni Shqiperine ne BE meqe zeka vendin per korrupsion me ma pak se vete Bullgaria.
  BE ka marre kete inisiativ per te krijue fuqishem nji bashkim shtetesh.Por qe nuk ia din as fillin as mbarimin pse ban gjithekete zhurme si bashkim shtetesh ne nji te vetem e te fuqishem,Ku disa dalin e disa duan te hyjne.
  BE duhet urgjentisht te pranojne shtetee Ballkanit mbasi ne te kunderten do kufizohet me superfuqit e lindjesmu ne zemer te vete.Keto duhet ta kuptojne se mbrojtja ma e mire asht topi i perhereshem ne fushen e kundedrshtarit.

  Reply to this comment
 3. vale pordhesh pijaneci ,qe degjohen vetem nga vesht e politikanve te pjerdhur m'kaptin . January 8, 13:59

  se mos eshte hera e pare qe leshohen pordh te tilla nga brukseli .
  qellimi eshte si gjithmon diku tjeter .
  ti mbajne shtetet idiote te terhequr mbas bythes se tyre manipuluse .
  mesiguri i kerkohen perseri leshime ndonji shteti kaqolesh si dhe arrnautistani .
  ja kan mor doren kta mashtrusat . kta leshojne pordh dhe fitojne terren nga kokboshet ballkanike

  Reply to this comment
 4. Kris 1 January 8, 14:02

  Aty nga viti 2025 ky do te numeroj fasulet ne ndonje azile pleqesh dhe do te hidherohet kur te marre vesh qe ne kemi nisur vetingun me Boren presidente,Zenin kryeminster dhe Zahon Kryetar te PD

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin