Juncker nga Athina: Rekomandimi për Shqipërinë, nuk do të thotë anëtarësim

April 26, 2018 17:15

Juncker nga Athina: Rekomandimi për Shqipërinë, nuk do të thotë anëtarësim

 

Nga Athina kreu i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker bëri të qartë se rekomandimi për hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë nuk lidhet me data, por me progresin e bërë prej tyre në përmbushje të kritereve që kërkon Bashkimi Europian.

“Kur Komisioni propozoi hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë nuk do të thotë se kemi përcaktuar një datë. Ne nuk mbështetemi në deklarata jo reale. Gjykimi për gjithkënd do të jepet në bazë të vlerave të tyre”, tha Juncker që kërkoi më tej mbështetjen e Greqisë për  perspektivës europiane të Ballkanit perëndimor, duke thënë se rajoni është ende i kërcënuar nga rreziku i destabilizimit.

“Kur i kthejmë sytë nga e ardhmja llogarisim mbështetjen e Greqisë, që ka një veçori gjeografike unike. Është thelbi i stabilitetit të Ballkanit. Rajoni ka pësuar shumë dhe nuk mund të lejojmë përsëritjen e tragjedive të viteve ’90”, theksoi Juncker para ligjvënësve grekë në Athinë.

Juncker nënvizoi rëndësinë e Greqisë në përballimin e krizës së refugjatëve. Ai thotë se BE nuk mund ta lërë vetëm Athinën në përballimin e krizave të tilla.

“Ka vende të BE-së që nuk e quajnë një problem të tyrin, por harrojnë që kanë një detyrim për të treguar solidaritet me Greqinë dhe të ofrojnë ndihmën e tyre”, shtoi ai.

Gjatë vizitës në Athinë, Juncker u takua me krerët më të lartë të shtetit mes të cilëve edhe me kryeministrin Aleksis Tsipras.

Duke u përqendruar tek veçoria unike gjeografike, shefi i qeverisë së Athinës i kërkoi që edhe Bashkimi Europian të luajë rolin e tij dhe të jetë më tepër aktiv në zgjidhjen e problemeve që Greqia me Turqinë për Qipron po ashtu edhe për ishujt e Egjeut.

a.s/dita

April 26, 2018 17:15
Komento

10 Komente

 1. XXXL April 26, 17:43

  Si nuk foli nje here esell ky Pijanes Ordiner, po cfare duam ne Evopen kurve nuk eshikoni kush e drejton….
  Jo e caktojme jo nuk e caktojme daten etj etj, po per cfare mutin na e dorzuat “Progres Raportin” dhe rekomanduat qe Shqiperise t’i caktohet data per celjen e bisedimeve per anetaresim ne BE.
  Po tallni bythen……. mire ja ben Ta-Hyp Erdogani qe nuk e rruan fare trapin per ju dhe e ka mbushur Europen me turq duke filluar nga Gjermania qe i ka rreth 5 milion callma e me rradhe.
  Thuaje troc ore pijanec ne BE nuk pranojme vende me popullsi mbizoteruese myslimane, me gjithe se jeni mbushur plot me minare dhe arabishtja eshte bere gjuhe e dyte ne BE, toc shoku i Ristanit qe rri po dhoge.

  Reply to this comment
 2. Mbaroni njiher Treshen ,me qipas/koqiun per qijfin tuj ,masanej relaxou e fol per Shqipnine zoteri pjederasto April 26, 17:48

  Nuk i qeka duru Junkerit ,
  dhe duhej ta jepte nji kolpo te tille me byth ,
  pikerishte nga Athina ´???
  Se ku te rreh ajo bath pederasti ty ir tej ,
  e dijme tashme gjithe Shqiptaret .
  Dihet tashme se ju po kushtezoni cdo Rekomandim e pallim Brenda asaj Bordello pederastash ,
  me Detin qe Shqiperia duhet (sipas planeve te pederasteve ) GreQise !
  Por kjo s’ka per te ndodhe kurre o putane e droguar ,
  qe ben si karagjoz i perkedhelur kudo para e pas medieve .

  Asnji milimeter Dete APO toke Shqiptare sdo marri Greku ,
  perkundrazi ,
  Greku i ka borxh Shqiperise jovetem gjithe teritorin Shqiptare ,qe Rrospia Plak ,
  ja fali Greqise ,per ta ngritur si shtet ,nderkohe qe si kom,besi jetonte vetem ne prrallat e Homerit .Baza e shtetit grek kann qen e jane rraca shqiptare atje e jo grekqirat e turqis ,APO ata te ardhurit nga Libani,iraku,somalia, Irani etj vende arabe qer sot na shiten per greke .
  Shtetin Grek e krijuan pederastat europiane ,te mahnitur nga pederastia e kashte greke .
  Jo me kot sot pederat drejtojne kudo boten .
  Boll me origji pederash ne be, se po shkaterrroni njerezimin

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic April 26, 17:57

  Refprmat u ben me kryesoret dhe jen ne prces e siper te tjerat. Kjo nuk do te thot qe BE ti mbyllja deren shqiperise pasi detyrat jan realizuar.
  Me miratimin e negociatave shqiperia do ta ket me te mundshme realizimin e atyre detyrave qe juve i keni caktua per ne te ardhemen.
  Shqiperia eshte faktor stabiliteti ne rajon dhe ket juve e din shum mire , pore vullneti i juaj per ta pare fqinjen tuaj drejte perparimit me duket qe u mungon.
  Deri dje that se kemi hapje te negociatave pa kushte , tani e ndryshoni faqen sipas intersave tujka dhe jo sipas intersave te shqiperise. Mjafte me me keto asholiscione te pa vende.! Populli shqiptar eshte nje popull vital ndaj duhet sa me pare te jet ne gjirin tuaj.!

  Reply to this comment
  • mirel April 26, 19:51

   Dera eshte e mbyllur o Ali.
   Thirret fitore para kohe.
   Evropa do ta hapi deren kur Ramutit me shoke tiu hapet dera e burgut.
   Kriminelet e Shqiperise po e marrin me qafe kete vend me keto peralla.
   Ja valojne me hecet dhe koncesionet, ju jeni gati per hartime fitoreje

   Reply to this comment
 4. Vjosa April 26, 18:44

  Qeveritari i EVROPES ka shkuare ne Greqi per ti kerkuare asaj mbeshtetjen per Shqiperine.
  A nuk e kuptoni ju zotetrinj komentues qe me nje jo( veto) te Greqise , Shqiperia nuk mund te celi negociatat ?
  Ligjet e Evropes keshtu jane qe edhe nje nga fundi salles, po te ngreje doren : JO !, Shqiperia nuk futet ne te.
  Nese e dini kete , pse cuditeni me udhetimin e Juncker per ne Athine?
  Nese na japin negociatat, une mendoj qe duhet tia dime per falemnderit edhe Greqise. Duame apo s’duame ne, ky eshte realiteti.

  Reply to this comment
 5. Vija e Ngjales April 26, 19:49

  Sipas komentuesit Vjosa ,
  Junker ka shkuar ne Greqi ,
  me i kerku Greqis mbeshtetjen per Shqiperine ,
  sepse sipas ktij tipit,
  gjithcka varet nga Greqia – aaaaaaha ha ha haaaa

  O zot perse i le njeriun kot me kullot (……)

  Reply to this comment
 6. Jane 4 milon shqiptar ne “greqi” dhe nuk u njihen te drejtat me elementare. April 26, 19:55

  Demet qe i keni shkaktuar shqiperis ju te nderuar europian, kushtojn biloana euro. Per problemet qe ka “greqia” me shqiperin i zgjidhni ju te nderuar europian , ju qe krijuat “greqin” me vitin 1821 duke masakruar shqiptare . Ashtu si po krijon shtetin Islamic, ashtu ka krijuar dhe greqin e sotme kjo europ e famshme. Dhe ju flisni per mardhenie

  Reply to this comment
 7. “greqia”eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar April 26, 20:02

  Shqiptaret kane krijuar europen, ky pijaneci thote duhet te rregulloni problemet me “greqin” te futeni ne europ. A e kuptoni o te degjeneruar qe e gjithe europa flet gjuhen tone shqipe. A e kuptoni qe nuk ka kombe me europian se shqiptaret.

  Reply to this comment
 8. katarakti April 26, 21:04

  Disa ketu duken se tymosin rendshem. Injoranca nuk ka brire. Dhe ajo shfaqet haptas te disa gjoja komentues ketu. Eshte e qarte se hyrja e Shqiperise ne BE do te jete shume e veshtire, teper e larget dhe ndofta e pamundur. Por per kete fajin e kemi vete dhe nuk e ka Juncker. Kemi namin me te keq ne Europe. Nje popull kaq i vogel, por qe ka mbushur burgjet e te gjitha vendeve europiane! Po ashtu nje popull me mentalitet dhe kulture myslimane, qe bie ne kundershtim me traditat e kontinentit te krishtere. Perveç kesaj nje vend jo stabel, pa ekonomi, pa rregulla, nje popull qe nuk i pelqen as te punoje dhe as te paguaje taksa! Per çfare ta doje Europa Shqiperine?! Kur te behemi shtet dinjitoz, qe qeveriset me rregulla dhe ligje, – atehere BE-ja do te na marre seriozisht. Ke pare ti ne Europe te ulin qepenat qe te mos paguajne taksa. Te vjedhin energjine elektrike dhe ujin pa u skuqur. Bile duke u mbeshtetur nga opozita anti shtet!

  Reply to this comment
 9. h April 27, 08:17

  Shqiptari van nga një semundje e pasherueshme,
  E keqja.
  -Droga
  -Prostitucioni
  -Korrupsioni
  -Vjedhja
  -Pa-drejtesia
  -Pronat
  -Kriminaliteti
  -Parlamenti
  -Presidenti.
  Me këto probleme të pazgjidhshme nuk shkohet
  ne evrope cilado qeveri qofte por ju nuk kuptoni
  pusin e të këqijave ku jetoni.
  Duke sharë evropen,siç e keni zakon dhe gen te beni
  nuk permiresoheni aspak, vetem shtoni te keqijat.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*