“Shqipëria të vijojë reformat pavarësisht vendimit për negociatat”

June 11, 2019 20:29

“Shqipëria të vijojë reformat pavarësisht vendimit për negociatat”

Ashtu edhe si ishte paralajmëruar, këtë të martë kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ishte në Bruksel.

Ndër të tjera, Rama ka takuar dhe ka zhvilluar një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin e Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker.

Gjatë kësaj konference, Juncker tha se “për Komisionin Europian Shqipëria është gati për hapin e radhës, prandaj i kemi kërkuar Këshillit të BE-së hapjen e negociatave”.

“Nëse i kërkojmë një vendi plotëso këtë apo atë dhe kur një vend i plotëson ne nuk kemi pse t’i themi jo hapjes së negociatave. Shqipëria ka plotësuar kërkesat, por nuk është sekret që disa vende kanë dyshime. Puna nuk ndalon në qershor, pavarësisht vendimit të Këshillit të BE-së, Shqipëria do të vijojë me reformat. Progresi i bërë për sa i përket luftës kundër kanabisit është një shembull ku shihet rëndësia e unitetit politik, të gjitha partitë politike në vend duhet të angazhohen.

Nuk dua të ndërhyj në këtë debat të brendshëm, ndava pikëpamjen time që nëse duhet të ndodhin zgjedhjet askush nuk duhet të ndalojë shprehjen e pikëpamjeve demokratike. Nëse do i pengojnë, do të dëmtojnë prespektivën europiane. Jemi këtu që ta bëjmë të qartë si kristali se duhet të hapen negociatat me Shqipërinë”, tha Juncker.

e.ll./dita

June 11, 2019 20:29
Komento

20 Komente

 1. Amerikani June 11, 20:44

  Shpalli lufte tani SHBA ,BE dhe integrimit europian o menderpresident dhe i thuaj : ” Se ketu vendos une! “

  Reply to this comment
  • Pershtateni titullin me permbajtjen e deklarates - Per hir te se vertetes June 11, 22:30

   DITA duhet te kishit shtuar ne titull: Zgjedhjet te mbahen me 30 Qershor”. Kjo ben nje diference te madhe te titulli qe jun thoni: Zgjedhjet te mbahen. Nuk perfaqeson permbajtjen e deklarates. Duhetv patur parasysh qe Juncker vetem lexon cfare i kane shkruar specialistet e KE. Dhe sigurisht qe eshte dakord edhe ai me ate qe lexon. Por dolen anti-imperialistet e PD-se dhe leshelise qe te sulmojne BE-ne. Sa poshte ka rene PD-ja qe filloj si nje parti pro-europiane dhe pro-amerikane. Shikoni ku e ka katandisur Sali qeni dhe Lul idioti PD-ne dhe tani edhe LSI-ne krijuesi i saj koqe-arte: ne parti ANTI-Amerikane dhe ANTI-Europiane ose sic thoshte Ver Llapa nga Gjirokastra “Imperialistet amerikane dhe europiane”. TURP

   Reply to this comment
  • Amin ! June 12, 07:25

   Kujdes, se ka thene do ja heqi vetes,do na marri ne qafe,do marri edhe bllokun me vete. O zot na e shpeto
   mos na e le Monen vejushe te lsi-se

   Reply to this comment
 2. kam qef floriri June 11, 21:05

  domethen evropa thot te mbahet likja thot jo ,eh o like trimi sa shum i besove ppsh imperjalistat anglo amerikan duan te na marin atdheun kurde ti me zemren prej floriri nuk ja fal ,zoti president ti bar ha he mos ja shtri doren imperjalistve kurse ne si popull po ikim nga europa te na e rroi presidenti rroft PPSH ME SHOKUN LIKE FLORIRI

  Reply to this comment
 3. Nje qytetar June 11, 21:50

  Ouuu , o Thano , o Zeqo ,o Adi Krasta (reptil I neveritshem ), si eshte kjo pune keshtu ; Presidenti i KE Junker , e vlereson Ramen e qeverine e tij per arritjet , nder sa ju e nxini !? Rama shkon ne Bruksel pikerisht qe te marre mbeshtetjen e BE per zhvillimin e zgjedhjeve , kurse ju thoni qe nuk do te behen e sajoni nje lloj teatri per t’i coroditur mendjen shqiptareve , vetem e vetem qe te demtoni E. Ramen per shkak te hatermbetjeve tuaja.
  E keni kthyer kete gazete ne private , ashtu si gazeta Shekulli . Dhe ne , populli I majte duhet te hame brockullat e kumbullat tuaja te tharta ?!

  Reply to this comment
  • katarakti June 11, 22:16

   Disa enveriste te “Dita” nuk ia falin Rames punen e Mit’hatit. Dhe prandaj ulurijne tani se bashku me Qenërinë “Rama ik”! Gjynah se ishte nje gazete e mire. Por pak nga pak po i afrohet 55-ses me duket.

   Reply to this comment
 4. Krist June 11, 22:08

  O milet,degjoni e mbani vesh.Juncker po na tregon se qeveria Rama na paska bere shume progres ne luften kunder kanabisit.A eshte ne terezi,ky njeri,apo akoma nuk i ka dale rakia e rrushit qe na i ka dhene Rama.Edhe dje,mediat kishin lajmin se ne zonen fush Kruje dhe Kruje, policia kishte shkuar ne disa parcela,te vogla (ndersa ne fushat e medha me kanabis kishte frike te hynte ),kishin korru r kanabisin dhe e kishin lene neper fushe dhe ishin larguar.Per t’i lene rrallen kultivuesve qe te mblidhnin kanabisin e korrur ,ta grumbullonin me furgona dhe e derguan neper magazinat e tyre (kultivusve).Dhe ky Europiani,qe nuk i din fare keto,por edhe nese ja thone,ai nuk i kupton se tere diten eshte tektil-hava,thote,sukses i madh i Rames.Imagjinoni se cfare mendon ky europiani,per problemet e tjera qe mileti nuk i din,apo nuk i meerr vesh???

  Reply to this comment
  • Vazhdonin luften kunder "imperializmit" - Pune Ver llapash June 11, 22:44

   Po, po Juncker eshte “imperialist” i keq dhe ai nuk ka informacion per cka ndodh ne Shqiperi! Kur Policia europiane po kontrollon kufijte e Shqiperise dhe ajo italiane qiellin e Shqiperise! Shqiperia eshte e izoluar dhe Guardia di Finanzia qe fluturon ne cdo cep te shqiperise me avionet e saj dhe kontrollon mbjelljen e kanabisit nuk mund ti jape dot informacion “imperilistit” dhe kapitalistit Juncker. Po ashtu, keto lajme te rreme qe ti zoteri me siper jep nuk jane te konfirmuara. Jane “ai me tha e une i thashe” e keshtu me radhe. Bullshit! Mashtrime! Nuk i ha njeri genjeshtratg tuaja! Vazhdoni luften e Ver Llapes kunder “imperializmit europian dhe amerikan”! Se do te “fitoni”! My ass!

   Reply to this comment
 5. Josifi June 11, 23:09

  Likja duhej te ishte ne burg qe kur vodhi floririn,ose me perpara akoma kur merrej me trafikun e droges per here te pare.Se me trafik droge eshte marre dhe tani vone.Por tani ka shume aktivitete hapur qe nga droga korrupsionet perqindjet emerimet qe i shet etj etj.

  Reply to this comment
 6. EMIGRANTI TOMLRR June 12, 00:25

  ME JUNCKE I KE KALURE ^% VJEC FUJRT ISHE NE PENSION
  KUR KALO *% KE BY ZONEN E MINURE>
  MOS HY NE PUNET E BRENDSHME SHTETITTI SKE MERIA ASE SA NJE KEM SE PRESIDETIT TE SHQIPTAR F
  TI KE KO”JUARE THENJET E FAS”UTINITE E F
  NU FINE ASGJE PER GNENDJEN KRIZEN KATASTROSIKE EKONOMIKE<
  SHQIPTARU
  JUNCKER JU I FUYI BENZINE ZJSRRIT
  PERSONALITET TJERA
  YHON NUK HYM NE PUNET E BRENDSHME SHQIPERISD
  JU FUTI DUARE KEMBET E BUNDET
  SO TE SHIFNI SA FAJTORE JEBI ME EMIGRANTIB.

  Reply to this comment
 7. TOML DR EMIGRANTE June 12, 00:29

  SHTYPI MOS FRIKSOHET
  SHQIPERIASHKOJ NE DIKRARURE

  ME JUNCKE I KE KALURE ^% VJEC FUJRT ISHE NE PENSION
  KUR KALO *% KE BY ZONEN E MINURE>
  MOS HY NE PUNET E BRENDSHME SHTETITTI SKE MERIA ASE SA NJE KEM SE PRESIDETIT TE SHQIPTAR F
  TI KE KO”JUARE THENJET E FAS”UTINITE E F
  NU FINE ASGJE PER GNENDJEN KRIZEN KATASTROSIKE EKONOMIKE<
  SHQIPTARU
  JUNCKER JU I FUYI BENZINE ZJSRRIT
  PERSONALITET TJERA
  YHON NUK HYM NE PUNET E BRENDSHME SHQIPERISD
  JU FUTI DUARE KEMBET E BUNDET
  SO TE SHIFNI SA FAJTORE JEBI ME EMIGRANTIB.

  Reply to this comment
 8. Aleksander Thana June 12, 00:39

  Kjo eshte fjala e Europes dhe Rama duhet t’u thyej hundet agjentures serbo-ruso-greke. Zgjedhjet te mbahen dhe populli di kujt do t’ia japi voten. Por populli do gjithashtu qe te hapen dyert e burgut per salinjte dhe florinjte, ndryshe nuk shkohet me tej!

  Reply to this comment
 9. Nje qytetar June 12, 07:09

  Ouuu , perseri na habite i nderuari Thano !
  Dje ne mbremje , titull i ketij lajmi ishte : ” Junker : Zgjedhjet te mbahen ne 30 qershor ” dhe , ishte korrekt me permbajtjen e fjales se mbajtur ne konferencen e shtypit te presidentit te KE .
  Sot ne mengjes , i njejti shkrim na del me titullin : ” Shqiperia te vijoje reformat pavaresisht vendimit per negociatat ” !?
  Nga kjo duket qarte se kjo gazete ben c’eshte e mundur qe te minimizoje perpjekjet e Rames ,bile t’i zeroje arritjet e tij .
  E shikoni qe mllefi ndaj E. Rames po ju barazon me F.Lubonjen , A. Zhejin etj …. ” intelektuale ” me mentalitet provincial ?!

  Reply to this comment
 10. intelektuali June 12, 08:55

  PIJANCEIT HUNDEKUQ JUNCKER JEPI NJE DOPIO RAKI SKRAPARI QE KENDOJE SI GJEL GJITHE DITEN PER INTEGRIMIN,

  Po pse me Edvin Drogen me baba kriminel te Enverit dhe me Avdulajt dhe Habilajt e krimit do ta antaresosh ti Shqypnine e Bashkim Ulajve&Lukuni ne BE o pijanec budalla?

  sepse:

  ne, intelektualet properendimore qe e deshen Shqypnine si pjese e Botes Demokratike qe ne vitet e hershme te Luftes, qe nga Mukja 1943 e me pas, por qe u vrane dhe u masakruan nga kafshet gjakatare te Enverit dhe qe pinjollet e tyre drejtojne akoma shtetin tone fatkeq, te themi ty o pijaneci pa skrupula i BE-se:

  BEJI TE FALA HAJDUTES VLLAHUTINI QE DERGOVE NE TIRANE PER TE VJEDHUR 5 MILIONE EURO NGA TAKSAPAGUESIT EVROPIANE NE AFERA MAFIOZE ME VILEN E SAMIR MANES NE FARKE ME BEKIMIN E EDVIN DROGES QE PO LAVDERON TI NE DEKLARATEN TENDE AMORALE.

  Reply to this comment
  • Nje qytetar June 12, 09:46

   ” Intelektuali ” Uran Kostreci , si Kritaq Rama paska qene kriminel paska vendosur per vdekjen e Avzi Neles kur ai nuk ishte as prokuror ,as hetues , as gjykates dhe as nuk bente pjese ne ndonje Institution vendim marres pervec se ne ato forumet e Lidhjes se artisteve a ku di une te cilat ishin te detyruara te firmosnin ate qe thote P.P.Sh.-ja. Vendimin per burgosje , pushkatime etj. nuk i merrte Lidhja e shkrimtareve e artisteve , as presidiumi i kuvendit popullor. Ti e din mire kush i merrte keto vendime . Por , do te te pyes ; A ja mbante bytha njeriut atehere , per me teper kur ishte me funksion shteteror qe te urdherohej nga Partia e te mos firmoste ? Njerezit kishin familje e cila duhet mbajtur , kishin femije te cilet nuk mund ti merrnin me qafe duke dale kunder rrymes.
   Po ti pse firmose per tu bere bashkepunetor e spiun I Sigurimit mor Uran Kostreci ????
   Pa me thuaj edhe nje here sic me je pergjigjur kohe me pare se ishte i detyruar me kobure ne koke nga Fecorr Shehu ?! PO si ,pse u trembe dhe firmose ? Ti je Idealist ,e si I tille nuk I shkel parimet as para vdekjes ! Ti, ke disa vjet qe na ben Moral , nder kohe qe e gjithe jeta e veprimtaria yte eshte nje mocal pislleku e ligesie
   He mor Uran pse firmose per tu bere spiun ? Ti , ne burg se ne burg ishte , familje e femije nuk kishe , keshtu qe kishe vetem koken tende dhe “ idealizmin “tend . Perse e perdhose idealizmin per te shpetuar koken ? Avzi Nela nuk e beri kete ! Ai preferoi te vdiste dhe nuk shkeli parimet e tij !
   Jo si ty Mut !
   He o ShUrran , m’u pergjigj , a do ishte gjalle Avziu po te kerkonte ndjese e t’i mohonte shkrimet e tij idealiste e te bukura ? Ai nuk e beri kete dhe eshte hero !Po ti pse je gjalle ? Sepse je zvarranik !
   P.S – po e postoj disa here kete koment qe ta lexoj mire spiuni ,ballisti ,plehra , mbeturina humanoide ” Intelektuali ” Uran Kostreci !

   Reply to this comment
   • intelektuali June 12, 10:34

    Tema e debatit nuk eshte biografia e intelektualit qe ju, spiunet e Sigurimit dhe xhelatet e Enverit e keni zakon te kundersuloni me liber shpie, me shpifje dhe ofeza,

    njashtu:

    Sic veproi Edi Rama kur anatemoi si rrugac dhe halabak ordiner enverist Presidentin amerikan, Donal Trump me shpifje sigurimsash nga nje studio e CNN me urdher nga mafioz spekullant, George Soros dhe nuk kerkoi asnjehere falje per shpifjet e tij te ulta ndaj Presidentit amerikan qe denigruan Shqypnine ne syte e Botes, por qe mesiguri gezuan shume Putinin e Rusise apo Kimin e Korese se Veriut,

    por:

    Tema e Debatit qe ka hapur gazeta e nerume DITA me kete shkrim per deklaraten e pijanecit te pakuilibruar te Bosit te BE-se, Juncker, pra nuk eshte CV-ja e intelektualit qe nuk i plas kujt, por ceshtja thelbesore qe po debatohet eshte:

    A KA TE DREJTE JUNCKER TA PRANOJE SHQYPNINE NE BE ME KRYEMINISTER QE E KA BANE I CILI KA FIRMOSUR VARJEN NE LITAR TE NJE POETI DISIDENT ANTIKOMUNIST DHE KY KRIM MAKABER NE VITIN 1988 SI NJE REZIL I SHQYPNISE NE SYTE E BOTES?

    He mo qytetar budalla me trego nje shtet tjeter te Botes Demokratike ky Kryeministri i vendit e ka babane killer, vrastar qe ka firmosur varjen ne litar nje nje njeriu te pafajshem?

    Reply to this comment
    • Nje qytetar June 12, 11:06

     Nuk ka asnje lidhje mekati i babait ne jeten e te birit . Ky qe parashtron ti eshte mentalitet komunist apo fashist . Eshte tamam lufte klasash .
     Perse i perket Tramp-it , edhe kjo eshte qesharake ; ate nuk e honeps e gjithe bota e kultures jo vetem ne SH.B.A. por edhe ne te gjithe boten . N.q.s ka patur ndonje here Amerika nje president malinj , eshte pikerisht D. Tramp. He si te duket kjo deklarata ime , do me denoncosh tek CIA ?
     Por ne komentin tim , une te pyes : Ti more ti , pse firmose per tu bere bashkepunetor i Sigurimit ?
     Dhe me c’te drejte ben moral ketu ?
     Dhe e dyta , cfare mutin do ne kete forum ?!
     Ik e zhgarravit tek ai spiuni tjeter Fahri Balliu !

     Reply to this comment
  • Nje qytetar June 12, 10:45

   “ Ne intelektualet properendimore qe e deshem Shqypnine .. “, !!??

   Or ShUrran Kostreci , cfare intelektuali je ti mor llapaqen , kelysh ballisti , spiun i sigurimit , Pe-De-rast i diteve te para !? Ti je nje shkerdhate i pa shkolle qe nuk ke diplome te shkolle se mesme , sepse ate te shkolles se larte sigurisht qe e ke . Ate e more kur ishte kryetar i PD-se ne Elbasan , bile , bere me diplome juridiku edhe ate kurven zhgaravine I.M. pas te ciles u bere rrogoz . Mirepo edhe kurva sapo u be juriste te dhjeu nje Mut e te la’. Sot ajo eshte gjykatese …. Ja te tille intelektuale jeni ju plehra
   Por une dua te te pyes mor Uran ; cfare mutin don qe komenton ne nje gazete qe eshte e majte ? Shkruaj e komento te gazetat plehra si ajo e Fahri Balliut ! Ajo gazete i shkon statusit tend . E shikon qe ne , bota e majte jemi aq tolerante e demokratike sa i leme hapesire edhe nje plehre si ty ?! Ne gazetat apo forumet tuaja te djathta as qe nuk behet fjale te botohet ndonje shkrim apo koment qe eshte kunder te djathtes tuaj te qelbur . E shikon ndryshimin ?

   Reply to this comment
 11. Juncker-drunken June 12, 08:58

  Hipokrizia e gagacit pijanec qe rrezohej i dehur korridoreve te Brukselit dhe qe nuk eshte me pjese e PE. Nje qen qe leh ne Hene.

  Reply to this comment
 12. tomorr jr nuk thrrerukset keta leana shqiptare qe sulmmisne presidecenko eshte meivuflaken shqiiperise June 15, 05:51

  Kasazh Europe maritime
  Per kasollz ,tullumbace kalamajsk Europa bob pteralamrime presine kerknimd
  Hag europ te marroftevzori
  Po e nuke kane njerz atavqe u arrestuan pa asnje orive e e skllavui juaj I quane mmerana
  Bashkim European shqiperia nmnuk eshte guru Barrie
  “se lejoni name karkdalec socialistrvte te bjne fushate zgjedhjeA Jane te lore shqiptaret
  A pane fdemokraci????
  A hand pavarune??
  Pose nuke glen Europa shqiprarevqe Duane te Mbytes ne Europe flajnd ne burgeper nje pianec drovaxhi shartsta per nje spiffed plus bje kokosh qe ka dale nag
  Grumbulli plumasmmediave shqiptar die princaveveuripjaj
  Ne diaspora shume large Ku je mi memo fork our shogim te bromine byroistit fiktatorit Kristal ramen Si kercnodet pray kamaramence me ne hajdutet at qe kerkojn demokraco
  Cdi minit TV those aiii denotes me gjondara fenonenme 10 Viet Burge
  Famjet e BENE thon eshte po te shkojm albanistan do na futon ne bukr
  Ne ne park frmijesh American e nacinalitetd te nderyshme kishte pase Edie shqiptar qe thonibranma ikbtrama ile
  Ai eshte be google
  President we behet levk NBA disa cburdhjakeOte
  Kata depute shqiptarevnuk Kane shkolle
  Te gjithi biken kavallit njesojvjde pals argumetimi
  pp
  Tad initial fikatstoreb
  Te those Jami republic parllametare
  Ej Ku ju coin mush ka forma eshte’arlamentare
  Por PRESIDETI ESHT AMANETQAEI AI ESHT KRUEPLAKU

  PRESIDETI ESHTE I PAVARIN NE PINENEVTIJ
  LEXOJENI NUK MBAAN PPERGJEGJSIsahanlepirsit mbajn ISO more Ps.
  Etingu AD that Ps komuniste ka merrnd thu fhe
  Ka tgyer kamben kutu mirarua pro pperkohshme e perks vdekjr kurhoqi gugjta noob duke e I seleksionureSI Mr Gai Fizdafipse gaimbanpergjebjsi pervajzen e mature e famame Komori rend e mention pashtia eshtegrue di kadafi.
  Gjthshka eshtbere me seleksionim
  Iffotbper ne kohe fdoli
  Mr idrix Mulkitrti
  Kuriidteashktzakonisht kinmirene monizedheshum ii DDT e korretne democracy pamarsisht ka ka lpinure shame mire ka wen I pkekir fhe guximshemd
  Komisinindigjon fjalet e halliut ”te goj e logs
  Pra fregsia ka ngodh
  Ekzekituvi I ka Zen frume drejtesisd ka nenshtrure meda
  Ta don t gjunjezojn politikanin mf te miremetepekur
  Mr president in ilir meta
  Europerju thafshin fduaret I placinstedamllaja ne veshe ne true ju mbyllte gone
  Prekirora friksohet Prokbsulmkon demokratet I fury e burge benepresin perkrsh Ps..
  Tomoridr

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*