Ka fshat me emrin Peshku në Mat?

January 2, 2019 11:36

Ka fshat me emrin Peshku në Mat?

Peshku është fshat në rrethin e Matit; që shtrihet në rrjedhjen e sipërme të lumit Mat.

Është qendër e fshatit të bashkuar Martanesh, që përfshin dhe fshatrat: Gjon, Val, Lenë dhe Staveç.

Ka prova arkeologjike që Peshku është banuar që në lashtësi.

Janë zbuluar objekte si çekiçë prej guri të brimuar që dëshmojnë banim të hershëm.

Si emër Peshku përmendet më 1467 nga një defter otoman ku janë regjistruar emra të kryefamiljarëve.

Para ‘90-s aty ka ekzistuar një muze me gjetjet.

k.a. / dita

January 2, 2019 11:36
Komento

1 Koment

  1. rrem vogli jr. January 2, 17:00

    Fshati quhet Peshk, me mjaft gjasë te kete qene dikur qender peshkopale.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*