Ka patur liderë vërtetë marksistë?

January 8, 2018 08:06

Ka patur liderë vërtetë marksistë?

Të flasësh për marksizmin kërkon shumë më tepër hapësirë.

Po mjaftohemi duke shpjeguar se vetë Marksi pak kohë para vdekjes së tij, thoshte shpesh duke iu drejtuar disa të ashtuquajturve ‘Marksistë’ të cilët mbronin reformat në vend të revolucionit: “nëse ky është Marksizmi, unë nuk jam Marksist”.

Gjatë viteve ka patur shumë interpretime të marksizmit dhe sidomos abuzime me të, përgjithësisht nga liderë autokratë apo diktatorë.

Siç thotë një studiues amerikan i Marksit Hal Draper, Marksi është një nga shume pak filozofë modernë që janë përfaqësuar shumë keq nga mbështetësit dhe kundërshtuesit, pas vdekjes së tij.

Marksi radhitet i 27-i në listën e personazheve me më shume influencë në historinë e botës të shkruar nga Michael H. Hart.

Më korrik 2005, Marksi mori titullin “Filozofi më i rëndësishëm i të gjitha kohërave” nga një sondazh i kryer nëpërmjet Radio 4 të BBC.

n.s. / dita

January 8, 2018 08:06
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*