“Ka rekrutuar prokurorë që nuk duhej të ishin aty”, përfaqësuesi i ONM kritika SPAK-ut për cilësinë e hetimeve dhe pezullimin e Luan Dacit

July 17, 2020 09:41

“Ka rekrutuar prokurorë që nuk duhej të ishin aty”, përfaqësuesi i ONM kritika SPAK-ut për cilësinë e hetimeve dhe pezullimin e Luan Dacit

Në një debat me gjyqtarin e Gjykatës së Apelit Shkodër, Selim Kryeziu gjatë seancës dëgjimore të këtij të fundit të enjten në Komisionin e Pavarur të Kualifikimi, përfaqësuesi i ONM-së, Theo Jacobs akuzoi Strukturën e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit për pushimin e shpejtë të çështjes ndaj Kryeziut dhe dy kolegëve të tij gjyqtarë, ndërsa la të kuptohej se hetimet nuk kishin qenë të plota.

Jacobs, i njohur për komentet e drejtpërdrejta dhe replikat të ashpra me subjektet, e bëri të qartë që “nuk i kishte pëlqyer” vendimi i SPAK ndërsa tha se çështja ishte e hetuar në vetëm 6 muaj, sipas tij kohë e shkurtër për këto raste dhe shtoi se ishte mbyllur nga “prokurorë që nuk duhej të ishin në SPAK”.

Jacobs po ashtu e akuzoi në tërësi SPAK dhe Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë edhe për vendimmarrjen në çështjen ndaj gjyqtarit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci duke thënë se prokurorë dhe gjykatës “që nuk duhej të ishin aty”, ngritën akuza për vepra penale që nuk ishin vepra penale.

Daci u pezullua nga detyra prej Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit me kërkesë të SPAK për akuzën e falsifikimit. Apeli i Gjykatës së Posaçme e rrëzoi vendimin e Shkallës së Parë, ndërsa tha se në çështje nuk kishte vepër penale.

I pyetur nga BIRN për këto komente drejtuesi i SPAK, Arben Kraja i kritikoi qëndrimet e Jacobs dhe mbrojti institucionin që drejton.

“Prokurorët e SPAK janë të gjithë prokurorë që kanë kaluar vetingun me formë të prerë, përfshi kontrollin nga KLP dhe vetë Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit, ONM”, tha Kraja.

“ONM nëse ka pasur më të voglin dyshim për ta duhej ta kishte thënë atëherë. Nëse nuk e ka thënë ka bërë shumë gabim. Por unë nuk e besoj këtë, unë besoj që të gjithë prokurorët e SPAK janë të pastër”, shtoi ai.

Kraja tha se prokurorët ishin të pavarur në vendimet e tyre dhe se i vetmi kontrollues ishte gjykata, ndërsa kritikoi komentet e Jacobs.

“Në lidhje me çështjen ndaj Dacit, Jacobs është prokuror vetë dhe e di shumë mirë që nuk ka të drejtë t’i komentojë vendimet e gjykatës sepse është ndërhyrje në sistemin e drejtësisë”, tha Kraja.

Ndërkohë prokurori që hetoi rastin e gjyqtarit Kryeziut, Ened Nakuçi tha se “pushimi i çështjes ishte korrekt”. Nakuçi shtoi se vendimi ishte marrë nga gjykata, ndërsa për komentet e Jacobs deklaroi “nuk di çfarë të them”.

Prokurori Klodian Braho, që ndoqi hetimet dhe ngriti akuzën në rastin e Luan Dacit, nuk qe i arritshëm për koment deri në përfundimin e këtij shkrimi.

Nga sa u prezantua në seancë dëgjimore nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit akuzat për mitmarrje ndaj Kryeziut dhe anëtarëve të tjerë të trupës ishin bërë nga një prokurore e Shkodrës. Gjyqtari dhe kolegët kishin vendosur pezullimin e dënimit ndaj një të akuzuari për plagosje të rëndë, duke e lënë atë të lirë me kusht.

I akuzuari ishte gjetur fillimisht fajtor dhe dënuar me 4 vjet burg nga Gjykata e Shkallës së Parë Shkodër dhe përfudimisht me 2.8 vjet pas aplikimit të gjykimit të shkurtuar. Çështja ishte apeluar nga prokuroria që kishte kërkuar dënimin me 7 vjet burg. Por Gjykata e Apelit, në një trup gjykues ku Kryeziu ishte anëtar, pasi ka marrë çështjen në shqyrtim vendosi që ta lirojë të akuzuarin me kusht.

Gjyqtari tha në seancë se vendimi ishte i drejtë dhe se ndaj të akuzuarit nuk kishte rrethana rënduese siç pretendonte prokuroria, ndërsa shtoi se ai ishte pajtuar me viktmën dhe se ky i fundit kishte pranuar normalizimin e marrëdhënieve mes palëve në gjykatë. Kryeziu po ashtu ngriti dyshime se akuzat ndaj tij lidheshin me një prokuror të Shkodrës i cili u dërgua nga KPK në shkollën e magjistraturës për mungesë aftësish në punë dhe bashkëshorten e tij.

Jacobs këmbënguli të dinte ndërkohë se si ishte zbutur vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë në atë mënyrë. Ai këmbënguli të dinte se si justifikohej vendimi i trupës në të cilën Kryeziu ishte pjesë. “Nuk dua ta di se çfarë ka bërë SPAK”, tha Jacobs disa herë, ndërsa Kryeziu u përgjigj duke iu referuar Kodit Penal dhe faktit që i dënuari përfitonte nga e drejta e lirimit me kusht.

BIRN

j.l./ dita

July 17, 2020 09:41
Komento

14 Komente

 1. SPAK=SKAP= KAPS July 17, 10:12

  SPAK eshte FAKE !


  Reagim me na hedh hi syve ne shqiptareve .
  Sepse kta e dije mire ne detaje gjithcka ,

  se SPAK eshte Baza e Krimit te Organizuar ne Shqiperi .
  Jane thjeshte shashka ,sepse asgje nuk ndryshon ,
  per ti qit kta gjasme Emsaret e BE si te paster

  sikur kta punoje per Drejtesi nderkohe qe kta Menaxhojne vet gjithe Maskaraden e Drrejtesise dhe

  Politike ne Shqiperi prej 30-vjetesh ..
  Nuk eshte cudi prese te gjithe Prokurtore e Gjyqtare

  jane Miljonera -me Vila ,Dyqane ;Hotele ,prona shperdare Shqiperise ,

  dhe te gjithe per ironi te ksaj Politike Korruptive te ktyre Aleateve qe monitorojn gjasme Drejtesine ne Shqiperi

  i kan te dhuruara Pronat e Miljonat ne te aferm ,nga prinderit ,

  justifilime jovetem qesharake ,por thjeshte tallese me popullin ,me shqiptaret ,
  duke i then se ju s’keni cfar te na beni neve ,
  prandaj mos u ndjenji me se Bota eshte me ne !

  Sepse te gjithe e dijme qe nga Prinderit jovetem ne Shqiptaret qe erdhem nga nji Sistem Komuniste ,

  nuk na lane Prindrit asgje pervec Genitaleve ,
  nnjelloj si ne shume vende ishKomuiste .

  Prandaj kjo lloj Gejeshtrash infantile futini adej nga i nxirri .
  Ndoshta nji dite do ju behet Gjyqi te gjitheve ju bijt e kurvave qe shkiaterruat kte vend .

  Reply to this comment
 2. intelektuali July 17, 10:24

  PO CFARE GJE TJETER MUND TE PRESESH NGA HETUESI I ENVERIT QE KRYESON SPAK-UN E EDVIN DROGES, CUNIN E KRISTAQIT QE ESHTE KILLERI GJAKATAR I ENVERIT?

  si:

  Asnje kryeminister tjeter ne Boten Demokratike?

  njashtu:

  Si Dinastia e Kimeve Vrastare Gjakatare ne Korene e Veriut?

  Reply to this comment
  • Dajti July 17, 12:04

   Ky drejtuesi i spakut është produkt i një marrveshjeje tê fshehtë mafioze mes saliut ramës dhe metês! Zgjodhēn njē që e kontrollojnē tē tre ! E vērteta ēshtē që rama tentoj tē emēronte dikë tjetër i cili kishte dhe pëlqimin e omn.dhe ishte më i vlerësuar profesionalisht , por atë e sulmoj aq shumë media e saliut dhe e metës sa edhe ramēs i hyri frika se mos i dilte jashtē kontrolli !

   Reply to this comment
   • intelektuali July 17, 15:19

    Hetuesi i Enverit ne krye te SPAK-ut nuk eshte i vetmi qe eshte hedhur me parashyte nga Edvin Droga, cuni i Killerit te Enverit, Kristaq Rama, ne majat me te larta te Shtetit, shiko Kryeprokurorin, nip i kriminelit gjakatar, Aranit Cela, shiko Gerdallen Spartak Braho, shiko Gerdallen Gramoz Ruci, shiko hetuesin e Enverit Fatmir Xhafaj si mashtroi me abuzoi si ligjvenes per te shpetuar nga burgu vellane e tij drogaxhi, Geron Xhafaj dhe ne kete kendveshtrim mbase ke te drejte ne gjykimin meskin brenda palo-politikes albaneze ish sekretaresh, ish sigurimsash dhe ish spiune te Enverit, qe tani jane bere hajdute, kriminele dhe drogaxhinj,

    por:

    Ceshtja thelebesore qe meriton vemendje sot eshte:

    A KA MUNDESI NJE HETUES APO PROKUROR I ENVERIT TE BEHET KRYETAR I SPAK-UT DHE TE EMEROHET NE MAJAT ME TE LARTA TE SHTETIT

    kur:

    Ne te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore xhelatet dhe kriminelet e Regjimeve Diktatoriale jane ndeshkuar me kohe nga Drejtesia Demokratike dhe familjareve te tyre u ndalohet te punojne ne administraten shteterore apo te bejne biznes me fonde publike?

    Ne nje kohe kur:

    SHQYPNIA PO KERKON ME LLAPEN JASHTE DHE BYTHEN NDERUR NDIHMA NGA BOTA DEMOKRATIKE DHE TE ANTARSOHET NE BE?

    Reply to this comment
 3. Arben July 17, 10:47

  Jane te pakte ato qe i kane sherbyer me te vertete ligjit dhe drejtesise . Nuk ka patur prokuror tek krimet e renda dhe prokuroria e pergjithshme,pa mbeshtetje politike. Jane perzgjedhur ne spak ato qe kane qene me pak abuziv,por afrimiteti shoqeror e profesional i tyre eshte i njejte me ato qe jane larguar. Keto qe kane shpetuar kane patur me pak gjynahe,por jo se e meritojne ate vend. Nuk eshte e lehte te rregullohen gjerat qe jane bere keq perreth 100 vjet,sepse ajo kaste po e drejton kete vend,nepermjet vendosjes ne pozicione kyqe. Kjo rregullihet nepermjet qarkullimit me ligj te prokuroreve dhe gjyqtareve,pra te kene mandat te kufizuar 2-3 vjet. Po nuk pat tregues per kete periudhe, ti leshojne vendit tjetrit.

  Reply to this comment
 4. intelektuali July 17, 15:19

  Dajti:

  Hetuesi i Enverit ne krye te SPAK-ut nuk eshte i vetmi qe eshte hedhur me parashyte nga Edvin Droga, cuni i Killerit te Enverit, Kristaq Rama, ne majat me te larta te Shtetit, shiko Kryeprokurorin, nip i kriminelit gjakatar, Aranit Cela, shiko Gerdallen Spartak Braho, shiko Gerdallen Gramoz Ruci, shiko hetuesin e Enverit Fatmir Xhafaj si mashtroi me abuzoi si ligjvenes per te shpetuar nga burgu vellane e tij drogaxhi, Geron Xhafaj dhe ne kete kendveshtrim mbase ke te drejte ne gjykimin meskin brenda palo-politikes albaneze ish sekretaresh, ish sigurimsash dhe ish spiune te Enverit, qe tani jane bere hajdute, kriminele dhe drogaxhinj,

  por:

  Ceshtja thelebesore qe meriton vemendje sot eshte:

  A KA MUNDESI NJE HETUES APO PROKUROR I ENVERIT TE BEHET KRYETAR I SPAK-UT DHE TE EMEROHET NE MAJAT ME TE LARTA TE SHTETIT

  kur:

  Ne te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore xhelatet dhe kriminelet e Regjimeve Diktatoriale jane ndeshkuar me kohe nga Drejtesia Demokratike dhe familjareve te tyre u ndalohet te punojne ne administraten shteterore apo te bejne biznes me fonde publike?

  Ne nje kohe kur:

  SHQYPNIA PO KERKON ME LLAPEN JASHTE DHE BYTHEN NDERUR NDIHMA NGA BOTA DEMOKRATIKE DHE TE ANTARSOHET NE BE?

  Reply to this comment
 5. Gertruda July 17, 15:32

  VETINGI ne teresi deri tani eshte i DESHTUAR,sepse ne krye te te gjitha strukturave te tij jane njerez,qe kane PASURI KOLOSALE TE PA JUSTIFIKUAR!’
  Te bllokohet VETINGU dhe te emerohen gjyqtare te huaj ne te gjithe shkallet e vetingut e jo shqiptare!

  Reply to this comment
  • Enver Qimamijot July 18, 05:16

   KU JE TI KUNDERSHTARI TRIM I ENVERIT …..
   QE TE ZUNE DUART KALLO DUKE E DYARTROKITUR CDO PORDHE TF TIJ E
   DUKE I NGRENE MUNE DITE E NATE DUKE U CJERRUR
   – PARTI- ENVER JEMI GATI KURDOHERE !

   Reply to this comment
 6. Adih July 17, 16:14

  Derisa ne hipoteken e pronave ne Vlore ,brenda nje kohe te shkurter ,kane dhene doreheqje vete 7 drejtore kadastrash ,hipotekash,cfare prisni . Eshte shkretuar prona ,eshte vjedhur prona pronareve ,po ashtu trojeve shteterore nga mafjozet politikane ,ka mare fund shqiperia dhe ju na pemendeni SPAK .Dhe keta gjygjtare dhe prokurore bythlepirsash ,kane fain kryesor te kesaj gjendje ku ndodhe shqiperia ..Sinqerisht, zoti i ruajte shqiptaret nga keta mafjoze .Keta plumbin e kane pak ,per kete menxyre .

  Reply to this comment
 7. Ky Surrat Msfiozi dyshimt eshte Aksioner e Pasutite e Bandes se pseudoDrejtesise putannave July 17, 16:46

  dhe ktij Kasperl Theatri me qender ne Bruksel

  po i vjen fundi .

  Kta jane Mafioze qe te kujtojne Filmin La Piovra

  tentakulat e Brukelit jane shtrire nee te gjithe

  intitucionet shqiptare .

  Ne Bruksel punon nji Armate e tere Juristesh – Psikologesh- Socilogesh – qe te fokusuar mbi

  gjithcka ka Negative ne Popullin Shqiptare ti japin jete

  dhe mbeshtesin fuqishem qe shqiptaret te vetasgjesohen nga Helmi I Trupit te vet

  te cilet ,

  kto e stimulojne me metoda nga me tinzare ,nen emer tee Integrimit ne Ferre

  dhe furnizojne ne cdo raste me Lenden e pare .


  Nji Armate e tille e vene kunder nji Shteti kaq te pafuqishem e nji shoqerie te shpartalluar dhe te percare

  nuk ka dyshim qe do ja arrij zhdukjes nga Harta e Kontinentit te Shqiperise ,

  e jovetem nji vendi si Shqiperia ,qe eshte aq ee thjeshtee me arrit cdo poshtersi Politike dhe shkaterru ,

  por kjo Korporate Cfarrosese sikur ti vihej cdo shteti tjeteer ne Ballkan e zhduk .
  Shqiperia eshte e marre fund .

  Shqiptaret provuan se jane shume pak shqiptare !!!

  Reply to this comment
 8. Gzim Kulufi July 17, 16:55

  Ne fund te shkrimit sqarohet deri diku problemi per te cilin flitet. Vendimi i gjykates se shkalles se pare eshte ndryshuar nga gjykata e shkalles me te larte, nga 2,8 vjet burg per te pandehurin per plagosje ne lirim me kusht nga gjykatesi Kryeziu! Ne kete rast duhet te kete nje kolegj qe shikon dhe mbledh vendimet e dyshimta, apo ndaj te cilave shfaqet ankese. Dhe, kur shihet se keto vendime diku ia bejne MUUU, duhet nderhyre permes hetimeve speciale dhe Gjykates se Larte, apo asaj Administrative. Por nuk duhet bere rruge shfaqja e komenteve lart e poshte nga persona juridike per cdo vendim, sepse kjo ul autoritetin e panvarsise se gjykatave. Vetem qytetaret (personat civile) dhe mediat kane te drejten e komenteve cfardo!
  Por ajo kryesorja cfare me ra ne sy ne shkrim, ishte se prokuroria ka bere apilim te ceshtjes, pasi denimi 2,8 vjet burg eshte konsideruar i vogel, ne rigjykim plagosesi ka marre lirimin me kusht! Ajo qe te ben pershtypje eshte se Kodi Penal, i bere me ndihmen e juristeve te huaj (kolegeve te Jakobsit) parashikon edhe lirimin me kusht te te pandehurit qe ka bere plagosje!!! Nese Kodi Penal parashikon per plagosje edhe lirimin me kusht, atehere cfare kerkojme ne si shoqeri per denimin e veprave penale!??! Te huajt na kane bere nje Kod Penal, po keshtu dhe te gjitha ligjet e tjera, ku hapsira per te dhene gjykime eshte mjaft e madhe! Ne shqip kesaj i thone: te puthte halla ne dy faqe!

  Reply to this comment
 9. Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli July 17, 17:42

  Kaq shume e kemi humbur besimin tek drejtesia , sa qe une vete e kam te veshtire te besoj se shkodrani Kraja mund te beje ndonje here drejtesi . Nuk me duken se jane larg njeri tjetrit Agim Kraja me gjyqtarin e plepave , vellait te Arben Brocit , mbi gjakun e te cilit ai po ben karrjere , ashtu si Fatmira Hajdari beri karrjere e pasuri me gjakun e Azemit .

  Reply to this comment
 10. mirel July 17, 22:05

  Cfare SPAK more, ASPAK po.
  Keta jane te gjithe kriminele, plus vjedhjeve marrin dhe shperblimet ekstra.
  Te gjithe hajdute me prona qe jua kane falur mamate. Ca u paskan punuar mamate ketyre, se ato tonat mezi e ngrysen ne nje apartament te vogel qe ne kohen e xhaxhit
  Tallen me shqipot

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim