“Kacifas”/ Tsipras: Vepruam siç duhet, zemërimi i justifikueshëm

November 8, 2018 20:00

“Kacifas”/ Tsipras: Vepruam siç duhet, zemërimi i justifikueshëm

Kryeministri i Greqisë ka folur për mediat greke pas varrimit të minoritarit grek Kostandinos Kacifas, i cili u vra me 28 tetor pas një shkëmbimi zjarri me forcat RENEA në Bularat, në ditën Kombëtare të Greqisë.

Ai shprehet mes tjerash se vendi i tij veproi siç duhej vepruar, ndërsa shton faktin se hidhërimi dhe zemërimi justifikohen plotësisht.

 

v.l/ Dita

November 8, 2018 20:00
Komento

11 Komente

 1. epo kjo bela November 8, 20:14

  o zyba, pranoni more identitetin arberor e ilir se te tille jeni dhe te zgjidhet kjo pune dhe te mos kete me kufinj, greqishtja te mbetet thjesht gjuhe e kishes se atyre qe duan te quhen grek me zor.

  Reply to this comment
 2. Shqiptar i Ndershëm November 8, 21:12

  Komenti im ende i papublikuar ne Editorialin e sotem te Gazetes Tema: Mero Baze, xhaxhai im grek.
  @[Mero Baze, Botues i Gazetes Tema]
  SHKRIMET E TUA NE LIDHJE ME GREQINE NUK JANE PROFESIONISTE.
  JU NUK JENI SOT NJE FEMIJE, POR NJE ADULT QE MUND TE ANALIZONI FAKTET.
  JU NUK JENI SOT NJE HISTORIAN FEMIJERIE, POR NJE PRONAR, GAZETAR DHE ANALIST FAKTESH.
  Ti shqiptar minoren ndjeheshe pra normal prane xhaxhait tend grek qe edhe ne regjimin komunist shqiptar ishte financier i fermes se vetme te qytetit.
  Por si ndjehen miljona arvanitas vellezer te Aristidh Koles dhe çame ortodokse ne Greqi qe kane rreth 200 vjet pa asnje shkolle fillore shqipe dhe asnje te drejte identitare???
  Por si ndjehen rreth 500.000 emigrante shqiptare qe sipas statistikave greke jane ne vendin e fundit krahasuar me çdo kombesi tjeter per pune ne bordet drejtuese publike dhe private ne Greqi???
  Çeshtja e problemeve te akumuluara dhe te shumta dhe ngjarjeve aktuale Greqi-Shqiperi nuk jane thjesht nje çeshtje korrupsioni se si jane perdorur fondet e Ministrise se Jashtme te Greqise.
  Pse si mendon ti femije nostalgjik i xhaxha Dhimitrit, se mbledhjet sistematike te pakten prej 28 vjetesh te Ministrise se Jashtme te Greqise me sillogjet e paligjshme vorioepiroton dhe financimi mujor i paligjshem i homogjeneve dhe te shnderruarve ne homogjene ku shume banojne ne Shqiperi, a nuk jane shovinizem shteteror, a nuk jane irredentizem shteteror, a nuk jane financim shteteror i Greqise i te gjitha drejtimeve politike te djathte ose te majte qe kane qene dhe jane ne pushtet, por qe nuk ndodh midis asnje çifti tjeter shtetesh te Europes!!!
  SHËNIM:
  NATYRISHT SHKRIMI JUAJ AKTUAL NUK KA SHKAK MUNGESEN E PJEKURISE NJEREZORE, POR SIGURISHT DIÇKA TJETER.
  PUBLIKONI KOMENTIN TIM!

  Reply to this comment
 3. Dodona mbi Tomorr November 8, 21:34

  SINQERISHT MENDOJA SE KRYEMINISTRI GREK DO TE KERKONTE FALJE PER ATE QE NDODHI NE BULARAT.POR ME FORCOHET BINDJA SE NUK JANE VETEM “QARQET EKSTREMISTE “GREKE QE SHKAKTUAN TERE KETE GJENDJE TE PAPRANUSHME E SKANDALOZE ,POR PASKA QENE EDHE MBESHTETJA QEVERITARE!ME GREQINE “NUK KA PAQE NEN ULLINJ”,

  Reply to this comment
  • Shqiptari November 8, 23:30

   Edhe une ashtu mendoja se do i vinte pikat mbi i. Por ose KM grek pajtohet me ekstremistet ose ka frike votat.

   Reply to this comment
   • Dibrani November 9, 00:44

    Cmenduria e Kacifas kishte nje mbeshtetje nga shteti Greek ,..kjo duket qart dhe nga menyra sesi familja e trajtoi vdekjen e femijes se tyre.
    Ne vend te kishte pendim ndaj ekstremizmit te djalit te tyre te len ne harres…dhe nga kjo neglizhenc humben djalin e tyre.

    Ato akoma u bien daulleve te Vorio Epirit sikur femija e tyre ishte nje qen.

    Pra ndikimi i qeveris Greke eshte aq i madh sa dhe familja e ka humbur ndjenje e raporti prind-femij

    Reply to this comment
 4. Lere fare November 8, 22:28

  RAMA, RAAMA, RAAAAMA!
  E shikon sI ta fut Greku o Pallosh?
  Puna eshte se ti si I gjate qe je shikon lart, ndersa Greku I zgjut, ta fut per shalesh dhe ti se merr vesh fare.
  Dhe ti vazhdon dhe shef lart, tyry ryry, tyry ryry!

  Reply to this comment
 5. demo November 9, 01:31

  Ja pra,qe paska qene e organizuar dhe e paramenduar.
  Lideri rajonal “shkrihet”kur takohet me Cipras,,Hap krahet sikur eshte LALA I MADH.Ti je shtati pyll,mendja fyll,o mavri,por jep doreheqjen,te merren BURRAT me kete situate qe krijove me ndertimin e varrezave greke.

  Reply to this comment
 6. Pellazgos November 9, 06:56

  Zoti Dodona mbi Tomor,nuk mendoje seriozisht per vellezerit
  Naimin,Samiun,Abdullahun,Ismailin,Hasanin dhe qindra te tjere qe pasi mbaruan skolion fillore Greke ne Frasher dhe Vlore,shkuan ne Gimnasion e Janenas dhe shkuan ne Turqi?
  Po pse keta turq shkuan ne turqi dhe nuk u bashkuan me “vellezerit” e tyre Arvanitas qe kishin rreth dyzet vjet qe luftonin dhe vriteshin me turqit dhe Naimet?
  Apo nuk e “kishin”marre vesh qe luftonin per tu cliruar nga Turqia?
  E dini juve qe Bubulina Arvanitase kerkonte koken e prere te djalit te saj ne beteje?
  Kush ja preu?
  Naimet,Samite,Abdullahet qe moren tituj per sherbim te devotshem.

  Reply to this comment
 7. vlora.vlora November 9, 12:14

  a te qifsha racen ,sa shqiptare keni vrare kot kriminela ,po c ti bejme ketij karrit qe s ju futi ushtrine t ju qinte robt ne bularat ,te shikonim sa trima ishet

  Reply to this comment
 8. Jimi November 9, 13:07

  E degjove Edi se cfare po te thote homologu greke? Apo ti je ne autobuz?

  Reply to this comment
 9. katarakti November 9, 17:54

  Qendrim nacionalist i kryeministrit grek. Sjellja e atyre 500 pisanjosave greke ne Bularat nuk arsyetohet me asgje. Ai Kacifasi mori ate qe meritonte. Por siç duket greket jane mesuar qe nga 1992-shi t’i konsiderojne shqiptaret si zombi. Dhe tani u erdhi tharte qe moren ate qe merituan. Shenje qe shteti shqiptar po ringrihet. Le ta provojne prape po deshen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*