Kadare: Kjo është koha e tretë e Shqipërisë

May 14, 2016 14:28

Kadare: Kjo është koha e tretë e Shqipërisë

“Eshtë koha e tretë e Shqipërisë, e cila është vendosur në anën më përparimtare të botës, që quhet qytetërimi perëndimor”.

Kështu është shprehur nga Gjirokastra, shkrimtari i madh Ismail Kadare, duke theksuar se “procesi i dekriminalizimit është një proces jetësor për Shqipërinë. Do jetë e pafalshme në qoftë se nuk kryhet”.

“Populli shqiptar do tregojë cilësitë e tij më të mira po do detyrojë klasën politike ta kryejë këtë proces dhe do tregojë cenet e tij nëse nuk e detyron dot. Populli ka merita, populli ka cene, do ta shikojmë, është një prove, por është e detyrueshme të kryhet. Shqipëria në këtë stad që ndodhet, po ta shikojmë në vizionin historik, le ta marrim 5000-6000 vjet, është në stadin më kulmor të saj. S’ka qenë ndonjëherë në pozitë më të favorshme.”- deklaroi Kadare.

“Por, – vijoi më tej ai,- për fat të keq pozitat e favorshme krijojnë edhe tensione të pafavorshëme”.

“Shqipëria ndodhet në një gjendje tipike ku shansi i madh ka edhe një ngatërresë të madhe midis nesh, shqiptarëve vetë. Unë mendoj se kjo gjë nuk është fatale, nuk është për të vënë duart në kokë, nuk është për të vënë ulërimën, nuk është për të filluar vaji, o bo bo sa keq .. Janë gjendje që popujt i kapërcejnë, i kalojnë,”- tha shkrimtari i madh shqiptar.

“Kryesorja, është se kjo është hera e parë në historinë e kombit tonë që vendi ynë, populli shqiptar ka braktisur një pozicion, një skajim të keq, jashtë Evropës siç ka qenë dëbuar nga Europa; ka qenë dëbuar dy herë nga Europa nga omanët dhe nga komunistët. Eshtë vështirë të thuash kush ka qenë më tepër armik i Europës perandoria osmane apo regjimi komunist shqiptar u shpreh Kadare. Sipas tij tani është koha e tretë e Shqipërisë. Koha e tretë, që Shqipëria është vendosur në anën më përparimtare të botës, që quhet qytetërimi perëndimor”- vijoi më tej ai.

I pyetur për largimet e shqiptarëve jashtë vendit Kadare tha se kjo ethe e largimit është një ethe e përkohshme dhe e kthyer pakëz në modë.

“Popujt të tjerë kanë historinë e tyre të largimit, kthimit dhe pastaj të stabilizimit”- është e natyrshme që pas një periudhe jashtëzakonisht të egër të izolimit të vinte ky pasion, shpesh me arsye pasi nuk është pa arsye sigurisht, por edhe pakez e kthyer në modë.

“Unë kam besim, se do gjendet drejtpeshimi i një populli që qëndron, largohet dhe kthehet dhe në fund të fundit do qëndrojë në vendin e vet”- u shpreh shkrimtari./BW

May 14, 2016 14:28
Komento

22 Komente

 1. We People (Les Misérables ) May 14, 14:49

  mesash per shqipfolesin Kadare.

  i nderuar ish poeti im i preferuar.

  eshte kriminale te behet dekriminalizim duke patur dolli bash dyshen kriminale BASHBERISHAJ.

  eshte thellesisht antishqiptar qendrimi juaj pas 1992 qe nuk thate asnje fjale te vetme per krimet e sali elezbiberishes.

  dhe ne vend tkritikoni dhe denonconi krimet e koleres cerekshekullore berishiane ju u kthyet ne kanibal me sistemin e kaluar.

  Njihuni me nje pjese te vogel te krimeve te Makbethit tropjes ku dhe ju keni pjesen tuaj.

  kam vene re se ne rrjetet sociale keni reth 80 perqind te komenteve kunder dhe duhet ta dini jo vetem ju por dhe ata qe drejtojne republiken ambadoriale qe eshte me keq se cdo lloj pushtimi..thjesht nje lloj vilajeti dhe ju si nje lloj CELEBIU perballe nje gjergj kastrioti

  Fifty Shades of Berisha Grey is criminal erotic romance novel by Berish & sons

  1.Shtator 2005: Menjëherë pas krijimit të kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. ,Nuk mund të lejojmë privatizimin e Albtelekom më shifra tepër të ulëta,, tha ai për Calik. Por vetëm pak muaj më vonë, kreu i qeverisë sërish ua dha Albtelekomin turqve.

  2. prill 2006: Spartak Ngjela, ish sekretar i marrëdhënieve me Publikun në Partinë Demokratike, realizon një përgjim mes tij dhe kryeministrit Sali Berisha në zyrën e Jozefina Topallit. Në përgjime Ngjela akuzon Berishën: ,Ti e ke idhull Enverin, Ndërkohë që Berisha i përgjigjet: të përjashtoj nga partia. Doje të bëje si Nano me Metën. Biseda e përgjuar mes tyre bëri xhiron e mediave, ndërkohë që ky ishte sinjali i parë i përgjimeve brenda qeverisë së PD.

  3. Qershor 2006: Nipi i Sali Berishës, Dritan Berisha, i punësuar në ministrinë e brendshme shkakton një incident me armë zjarri përpara hotel ,Dajtit, në qendër të Tiranës në qershor të vitit 2006. Por edhe pse ish ministri Olldashi e zhveshi nga policia, me ndërhyrjen e kryeministrit, nipi i Berishës emërohet në sektorin e kurrikulave në Akademinë e Rendit vetëm një vit më vonë.

  5. Nëntor 2006. Berisha shpërblen 250 mijë euro Jean Paul Carteron. Qeveria shqiptare nënshkroi një marrëveshje të fshehtë me forumin e Crans Montanës dhe në marrëveshje specifikohej organizimi i dy seminareve. Carteron, është miku personal i kryeministrit Sali Berisha. Qeveria shqiptare kërkoi që termat e kontratës të mos publikohen. Kësti i parë i parave u dha me nënshkrimin e marrëveshjes.

  6. Shkurt 2007: Për shkak të ndryshimeve në administratë dhe ,??fshesës Berisha,??, buxheti i shtetit u detyrua të paguajë 1 milionë euro për të gjithë ata që u hoqën padretësisht nga puna. Ishte vetë Komisioni i Shërbimit Civil që zbuloi abuzimet e bëra në administratë nga ministrat kryesorë të qeverisë.

  7. 15 shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorë i jepet firmës ,Alpine, Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anëtarit të këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe botues i gazetës ,55, Ndërkohë që menaxherja e ,Alpine, ishte njëkohësisht sekretare e përgjithshme e Ministrisë së Kulturës. Ndërkohë që austriakët e Alpine ishin të implikuar në një proces korrupsioni në Gjermani.

  8. 28 shkurt 2007. Për shkak të deklaratave politike, Qeveria humb betejën me Turqinë në ekstradimin e Aldo Bares, kapobandës së Bandës së Lushnjes. Avokati turk paraqiti para gjykatës së lartë prova politike, një spot elektoral të PD. Që atëherë e deri tani, ekstradimi i eksponentit shumë të kërkuar, nuk është kryer.

  9. 25 prill 2007. Vetëm pak ditë para vizitës së presidentit të SHBA në Shqipëri, George Ë.Bush, pas një sherri me kryeministrin Sali Berisha jep dorëheqjen nga detyra ministri i jashtëm Besnik Mustafaj. Mes tyre është zhvilluar një sherr në zyrë.

  10. Maj 2007: Qeveria ndërmerr nismën për miratimin e ligjit ,për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë, ose atë që u konsiderua si ,??Ligji i gjobave, Sipas projektit, parashikohej vënia e gjobave nga tatimet në masën 15% edhe pse nuk kishte për këtë një vendim gjykate. Ligjin e kundërshtoi biznesi dhe opozita dhe përfundoi në gjykatë kushtetuese.

  11. Qershor 2007: Del skandali i shkollës ,??Omiros, në Korçë. Ministria e Arsimit që miraton kurrikulat e shkollës miratoi edhe një tekst historie në këtë shkollë greke në Korçë, duke deformuar historinë e Shqipërisë. Çështja hapi debate të shumta në parlament, opozita kërkoi shkarkimin e ministrit Genc Pollo.

  12. 15 korrik 2007- Qeveria vendos një gjobë marramendëse ndaj televizionit Top Channel. Bëhet fjalë për gjobën 13 milionë euro, nën arsyetimin evazion fiskal. Një rast i paprecedent në vendosjen e gjobave nga organi tatimor. Gjoba nuk u zbatua asnjëherë ndërkohë që është ende e vlefshme. Vetëm dy vite më vonë, qeveria penalizon gjithashtu me 8 milionë lekë, televizionin NEËS 24, vetëm sepse transmetoi një spot televiziv të grupimit G99

  13. 18 korrik 2007: Bllokohen nga Turqia 60 kontenierë me armë të nisura nga Shqipëria në drejtim të Armenisë. Tregtia e armëve shkaktoi një superskandal diplomatik kur Azerbajxhani menjëherë i dërgoi letër konferencës islamike për penalizmin e Tiranës zyrtare. Armenia në këtë kohë ishte në konflikt të hapur me Azerbajxhanin. Baku e konsideroi aktin e Shqipërisë si një akt kundër Azerbajxhanit. Tregtia u krye nga ndërmarrja Meico.

  14. 29 gusht 2007: vdes punëtori i katërt në minierën e kromit në Bulqizë. Menjëherë ministria ndërpret punën në minierë derisa të plotësoheshin kushtet. Por duke filluar që nga viti 2007 e deri më sot, fabrika nuk është mbyllur dhe në Bulqizë kanë humbur jetën nën shkëmbinjtë e galerive rreth 30 punëtorë.

  15. 8 shtator 2007: Mungesë totale rendi në Gjirokastër. 100 lazaratas fusin në komisariat të gjithë policët. Djegin edhe godinën e komisariatit. Shkak u bë vrasja nga forcat renea të të kërkuarit Sabri shurdhi.

  16. 15 shtator 2007: Arrestohet kreu i tatimeve të Tiranës Flamur Mallkuçi së bashku me 4 inspektorë të tjerë. U vinte gjoba bizneseve.

  17. 18 shtator 2007: Korrupsioni me tenderat e rrugëve, arrestohet zv.ministri i transporteve Nikolin Jaka, ish drejtori i rrugëve Ilir Berzani si dhe 7 zyrtarë të tjerë të administratës shtetërore. Kërkonin ryshfet për fitimin e tenderave nga firmat private. Aktualisht janë jashtë dyerve të burgut të gjithë të akuzuarit për ryshfet gjatë kësaj kohe.

  18. 28 shtator 2007: Zbulohet kontrata sekrete e Berishës me amerikanin Tom Ridge. Kontrata prej 500 mijë dollarësh. Kompania e Ridge premtoi 2 seminare një ditore dhe kërkoi që kontrata të ishte sekret. KLSH akuzoi kryeministrin se shkeli ligjet për Tom Ridge. Në qershor 2008, Ridge u detyrua nga departamenti i drejtësisë në SHBA të bënte publike këtë kontratë.

  19. 9 tetor 2007: Durrës-Kukës, plas skandali më i madh financiar i kësaj qeverie. Këtë periudhë, Prokuroria fillon hetimet. Dikasteri i Transporteve nën akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazohen mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë cuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura deri tani mbi 1 miliardë euro. Pritet inaugurimi para zgjedhjeve ndërkohë që ministri Basha është pa imunitet dhe çështja e korrupsionit ka mbërritur deri në gjykatën e Lartë. Qeveria, asnjëherë nuk bëri publik projektin dhe kontratën me firmën ,Bechtel Enka,. Ende sot, nuk ka një faturë të qartë financiare.

  20. 1 nëntor 2007: Lulzim Basha, ministër i jashtëm kërkon ndryshimin e mandatit të OSBE: Nga ndërhyrja të kalojë tek ekspertiza. Kërkesa u bë gjatë konferencës së ambasadorëve në Tiranë. Debati rikthehet sërish në gusht 2008. OSBE i con letër Lulzim Bashës: duam të qëndrojmë, s,??duam të ndryshojmë mandatin

  21. 6 nëntor 2007. Kuvendi voton shkarkimin, Sollaku në dorën e Bamir Topit. Dëshira e fundit e Sollakut: ,Zoti e shpëtoftë Shqipërinë, Shkarkimi u bë me anë të votimit me 77 vota pro, 36 kundër dhe 3 abstenime, të raportit të komisionit hetimor të hartuar nga përfaqësuesit e maxhorancës, që kërkonte largimin e kryeprokurorit nga detyra, me argumentin e shkeljeve të rënda ligjore gjatë ushtrimit të këtij funksioni. Ndërkohë që me ardhjen e qeverisjes së PD, Sollaku dhe bashkëshortja e tij u gjendën nën hetim permanent dhe nën presionin e maxhorancës.

  22. 14 nëntor 2007: Largohet ish drejtori i burgjeve Saimir Shehri. Akuzoi vëllain e ish ministrit të drejtësisë Ilir Rusmali, se donte ta korruptonte për një tender te drejtoria e burgjeve. Vetëm një ditë më vonë, në 15 nëntor, jep dorëheqjen Ilir Rusmali i cili akuzoi Berishën se kishte mbrojtur Saimir Shehrin.

  23. 7 dhjetor 2007. Qeveria Berisha e korruptuar. Publikohet raporti i Transparency Internacional për korrupsionin në 66 vende. Sipas raportit më problematike paraqitet Shëndetësia dhe gjyqësori, Rreth 80 % e shqiptarëve nuk besojnë tek qeveria.

  24. 10 shkurt 2008: Hapet dosja e ,??Argita Berishës,??, vajzës së kryeministrit Sali Berisha. Studio ligjore e saj fshihet nga regjistri kombëtar ndërkohë që vajza e kryeministrit vërtetohet se kishte evazion fiskal. Vajza e kryeministrit nuk deklaron llojin e aktivitetit të saj tregtar. Pas presionit të medias, Argita Berisha bën ndryshimin e deklarimeve në Qendrën kombëtare të regjistrimit të Bizneseve: në datën 4 shkurt 2008 figuronte si ,??shërbim konsulence dhe avokatie,??, ndërsa në 8 shkurt u shndërrua në aktivitet të përgjithshëm.

  25. 15 mars 2008: Shpërthen Gërdeci, skandali më i madh korruptiv në Administratën Berisha. Një biznes fitimprurës për kompaninë Albademil dhe SAC, por që nga shpërthimi i Gërdecit, humbën jetën 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosën mbi 300 vetë dhe u dëmtuan mbi 4000 prona. Tre ditë më vonë jep dorëheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndërkohë që prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikës. Hetimet një vjeçare vunën nën akuzë 29 persona dhe çështja shqyrtohet në gjykatën e Lartë.
  Korrupsioni i Gërdecit, dhe dosja hetimore nxorrën në pah shumë elementë. Një ndër njerëzit që kishte influencuar në bërjen e akteve nënligjore dhe ligjore që çuan në tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha. Vetëm 38 minuta pas shpërthimit të Gërdecit, Mediu flet në telefon me djalin e kryeministrit. Ndërkohë që tre ditë pas tragjedisë, Shkëlzeni takohet me mediun në zyrën e këtij të fundit, pak minuta pasi mediu ishte takuar me Ina Ramën dhe pak minuta para se të arrestohej Ylli Pinari. I përfshirë në këtë aferë rezultoi edhe Rahman Selmanllari, shoku i ngushtë i djalit të kryeministrit, i cili ishte administrator i kompanisë amerikane SAC. E po ashtu edhe Fahri Balliu, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD, i cili kishte bërë pronare vajzën e tij Henris Balliu, aksionere me djalin e Delijorgjit në firmën ,??Trans Digging,??, e cila ndërtoi fabrikën e Gërdecit. U përfshi edhe ish ministri Aldo Bumçi, i cili vendimin e qeverisë që i hapi rrugën Gërdecit ia besoi Shkëlzen Berishës. Denoncuesi kryesor i gjithë kësaj afere u bë ish biznesmeni Kosta Trebicka.

  26. 28 mars 2008: Publikohet artikulli i Neë York Times, për armë të skaduara nga Shqipëria drejt Afganistanit. MEICO e përfshirë në trafik. Ylli Pinari, drejtor i MEICO kontaktoi me Efraim Diverolin, pronar i AEY i cili kishte fituar kontratë nga Pentagoni për të pajisur me armë ushtrinë afgane, nëpërmjet një prej njerëzve të listës së zezë së SHBA, Henry Tomei, nëpërmjet firmës Evdin. Në pazarin e shitjes së fishekëve u përfshi edhe djali i kryeministrit, pas një bisede të regjistruar mes Kosta Trebickës dhe Efraim Diverolit. Amerikani pretendonte se në këtë aferë ishte edhe djali i kryeministrit. Sali Berisha e konsideroi Neë York Times si një letër higjenike, ndërkohë që gazetari amerikan në një intervistë në Gazeta Shqiptare tregoi për presionet e ish ministrit Fatmir Mediu mbi të për marrjen e kasetave filmike. Municionet kineze hiqeshin nga depot shqiptare dhe u fshihej etiketa ,??Made in China,??.

  27. 2 prill 2008. Qeveria shqiptare i bën presion gazetës prestigjioze Financial Times që të shihte edicionin special në këmbim të reklamave shtetërore që duhet të merrte nga ministritë. Por gazeta nuk pranoi këtë akord. Specialja botohet pa reklamën shtetërore, ndërkohë që menaxheri i gazetës Financial Times deklaroi për Gazeta Shqiptare se Berisha prishi kontratën me këtë gazetë.

  28. 8 prill 2008: Qeveria nëpërmjet ministrisë së Kulturës paguan 300 mijë euro për spot turistik në CNN. Dokumentet zbuluan që Pango e bleu spotin katër herë më shtrenjtë sesa normalja. U publikua kontrata e ministrisë me firmën holandeze, ku CNN merrte 90 mijë euro ndërsa studioja grafike merrte 210 mijë euro për 90 sekonda e 6 ditë xhirime. Ndërkohë që ofertat e CNN të vitit 2006 kishin qenë shumë herë më të lira.

  29. 5 maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e përgjithshem të tatimeve në administratën e Sali Berishës. Akuzohet për zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset në arrest shtëpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.

  30. 16 qershor 2008: Mazhoranca e PD rrëzon kandidaturat e Bamir Topit për anëtar të Gjykatës së Lartë. Rrëzimi i këtyre kandidaturave ka shkaktuar reagimin e menjëhershëm të komunitetit ndërkombëtar, SHBA, OSBE, dhe Këshilli i Evropës kundër praktikave të ndërhyrjes së qeverisë në institucionet e pavarura.

  31. 11 korrik 2008: Prangoset kunati i zv.ministrit Ferdinand Pone. Pas hetimeve për pazare në zonën e bregdetit ndalohen tre ish zyrtarë të hipotekave. Arrestohet edhe sekretari i degës së PD në Vlorë. Ish drejtori Genc Panozaqi i lidhur me Ferdinand Ponin. Në 2005 kandidoi për deputet në Vlorë pas humbjes u emërua të zyra e Kthimit të Pronave.

  33. 1 gusht 2008: Qeveria përgatit ligjin për prokurorinë. Shkakton reagime të forta nga SHBA: akuza e SHBA: Presione të forta për të vënë nën kontroll prokurorinë. Flet edhe Berisha: Shqetësimet e SHBA për ligjin për prokurorinë, një trillim

  34. 13 gusht 2008: Gazeta Shqiptare zbret në Lazarat. Filmohen nga NEWS 24 plantacionet e hashashit që ujiten me autobote shtetërore. Qeveria dhe policia nuk pranojnë dot dështimin në luftën kundër kultivimit të kanabis sativa.

  35. 26 gusht 2008: Gjendet 1 kilogramë kokainë në makinën e ambasadorit shqiptar në itali. Skadali në Milano. Policia prangon arsen Selmanllarin, shoferin e ambasadorit Llesh Kola. Arsen Selmanllari, kushëriri i parë i Rahman Selmanllarit, shokut të ngushtë të Shkëlzen Berishës, djalit të kryeministrit.

  36. 13 shtator 2008: Humb jetën në rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen që denoncoi aferën korruptive të Gërdecit dhe trafikut të Armëve nga Shqipëria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisë dhe konkluzionet e një eksperti amerikan nxorrën se vdekja e tij në një fshat të Korçës ishte aksidentale, edhe pse në opinion ky mendim nuk gjeti vend. Më pas emri i tij u përdor për luftë politike nga të dy palët.

  37. 5 tetor 2008: Prangoset në Sarajevë Damir Fazlliç. Në Shqipëri kishte krijuar firmën SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit të jashtëm Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi në QKR tre firma. Ndërkohë që te Kompania Rompetrol kishte punësuar mbesën e Sali Berishës, shpresa Breçani. U verifikua blerja e tokave në Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte këtë si një park industrial. U akuzua edhe për ndërhyrje në blerjen e energjisë për llogari të Shqipërisë nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishës, Flutura Kola i bleu Fazllicit një kompani në vlerën e 1.7 milionë eurove për firmën Croën Acquisitions. Prokurorët ndalohen për herë të parë të pyesin Damir Fazllic, i ndihmuar nga policia për t,??u larguar nga vendi. Berisha akuzon Ina Ramën: Eshtë prokurore e diktaturës. Pasuritë e Fazlliçit po i bllokon mafia.

  38. 1 shtator 2008: Një tjetër skandal në fushën e bujqësisë. Shfaqet për herë të parë misri pa kokrra. Sabotohen të gjithë fermerët shqiptarë. Farën e misit pa kokrra e solli në Shqipëri Fiqiri Ismaili, që është njëkohësisht edhe kryetar i Bashkisë së Vorës, i zgjedhur nga Partia Demokratike. Pas më shumë se një jave ankese nga të gjitha fshatrat, firma e Ismailit premtoi kompensimin e gjithë fermerëve. Ndërkohë, dështimi i prodhimit të misrit në Shqipëri, favorizoi Serbinë.

  39. 23 shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipëria. Në vitin 1996, ka qenë Fondi Monetar Ndërkombëtar ai që tërhoqi në mënyrë demonstrative, përfaqësinë e tij nga Shqipëria. Ishte pragu i kolapsit të piramidave, president i plotfuqishëm i Republikës ishte Sali Berisha dhe ministër Financash, Ridvan Bode. Aktualisht, e njëjta dyshe komandon financat e shtetit, por këtë herë, është FMN-ja që kërkon të qëndrojë, ndërkohë që Tirana zyrtare nuk duket se synon të rinovojë marrëveshjet e saj me këtë institucion financiar ndërkombëtar. Të pyetur lidhur me të ardhmen e lidhjeve të ngushta FMN-Shqipëri, që zyrtarisht përfundojnë në janar të vitit të ardhshëm, përfaqësuesit e të dy palëve dje kanë dhënë përgjigje të kundërta. Sipas Gerëin Bell, shumë vende të botës e kanë kërkuar zgjatjen e mandatit të misionit të FMN-së, sidomos në periudha elektorale. Ministri Bode ka replikuar thatë, duke thënë se qeveria shqiptare ka përballuar deri tani situata shumë më të vështira sesa një vit elektoral. ,??Është një çështje, që ne nuk e kemi shqyrtuar. Qeveria ka treguar kapacitet për të administruar në favor të ekonomisë së vendit situata shumë më komplekse sesa zgjedhjet dhe mandati i kësaj qeverisjeje, për fat të keq, qëlloi me zhvillime jo fort të favorshme në tregun rajonal dhe botëror. Por, menaxhimi i këtyre situatave ka dëshmuar kapacitete të mjaftueshme të institucioneve të shtetit shqiptar, midis të cilave edhe qeverisë, për t,??u përballur me sukses me këto zhvillime. Nëse do të ketë zhvillime të tjera, ne do të jemi të hapur për çdolloj diskutimi,??, ,?? tha kreu i Financave.

  40. 26 tetor 2008: Qeveria ndërmerr hapin e miratimit të një ligji të ri për lejet e ndërtimit ,??Për territorin,??. Projekti shkaktoi skandal në zyrat e Bankës Botërore dhe Këshillit të Evropës: Qeveria po cenon autonominë e pushtetit vendor. Jemi kundër.

  41. 16 dhjetor 2008: Ligji i ,??Spiunëve,??, berisha akuzon Zamir Shtyllën drejtorin e hetimeve në Prokurorinë e Përgjithshme si hetues komunist. ,??ky është një ligj që prek shtyllën dhe gjithë shtyllat e tjera,?? deklaroi berisha. Zamir Shtylla jep dorëheqjen nga prokuroria, ndërkohë që hetonte cështje të rëndësishme si Gërdeci, Fazllic e Durrës-Kukës. Rifillon presioni i SHBA: ,??Dosjet,?? një ligj me probleme, duhet reflektim dhe debat publik. OSBE gjithashtu del kundër ligjit për ,??dosjet,??: shkelet kushtetuta

  42. 29 janar 2009: Skandali me pronat për herë të parë emri i kryetarit të grupit parlamentar të PD Astrit Patozi në skandalin e ,??Plazhit të Gjeneralëve,??. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajës, njëkohësisht kushëri me kryetarin e grupit parlamentar të PD.

  43. Shkurt 2009: Shpërthen skandali i ,??Jalës,??, i implikuar dhëndërri i kryeministrit Sali Berisha, Jamarbër Malltezi. Bëhet fjalë për prishjen e shtëpive të banorëve në Jalë nën argumentin se do të zbatohej një projekt i Bankës Botërore. Por BB sapo mori ankesat e banorëve nisi një panel inspektimi në terren për të parë të gjitha shkeljet, dhe nxorri me përgjegjësi një pjesë të zyrtarëve të vet lokalë dhe po ashtu edhe drejtorin e projektit të menaxhimit të bregdetit të Jugut, dhëndërrin e kryeministrit. Çështja hapi debate të forta në Parlament.

  45. 29 prill 2009. Kryeministri grek Kostas Karamanlis zbret në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për ,??sheltin detar,?? që u konsiderua si skandali i radhës. Marrëveshja u mbajt sekret nga qeveria shqiptare ndërkohë që kjo ishte arritja e vetme e këtij takimi. Sipas kordinatave të reja të vendosura mes Shqipërisë dhe Greqisë, qeveria shqiptare i fali Greqisë rreth 225 kilometra katrorë det. Baraslargësia e pikave nuk është ruajtur, ndërkohë që për kordinatën 150, fundore, kanë pretendime dhe italianët. Qeveria u negociua brenda vitit, por ajo pas presionit të ushtruar nga media dhe një pjesë e politikës, nuk kaloi në legjislaturën e kaluar parlamentare.

  46. 12 maj 2009. Vajza e kryeministrit Berisha, Argita Malltezi, ka ndërhyrë në institucionet shtetërore për miratimin e lejes së ndërtimit të një parku energjetik në tokat që kishte blerë pak kohë më parë miku i familjes, Damir Fazlliç. Në e-mailet konfidenciale të Argita Malltezit dhe shtetasit arab Zafar Ansar për shitjen e tokave të Damir Fazlliç është diskutuar edhe ndërhyrja e saj në disa institucione. Madje ka qenë vetë vajza e kryeministrit ajo që ka premtuar të ndërhyjë në Koorporatën Energjetike Shqiptare për të marrë lejen prej saj. Më pas janë marrë edhe lejet nga Ministria e Energjetikës, Këshilli i Ministrave dhe së fundmi, KRT-ja e Durrësit. Të gjitha këto institucione kanë varësi direkt ose lidhje të afërta me kryeministrin Sali Berisha. Edhe pse vajza e kryeministrit pretendon që është një avokate që nuk ka lidhje me punën e të atit, të gjitha këto vendime janë në shkelje të hapur dhe në konflikt me detyrën e të atit. Madje për të rregulluar takim me drejtorin e KESH vajza e kryeministrit kërkonte 800 euro.

  47. Në një kabllogram që ish-ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit flet për një sondazh të USAID, i cili demaskon demagogjinë e qeverisë për luftën kundër korrupsionit. Sipas sondazhit të USAID, 92 % të shqiptarëve mendonin se korrupsionin ka mbërthyer zyrtarët e lartë të shtetit. Në kabllogram thuhet se opozita dhe disa eksponentë të mazhorancës e përshëndetën sondazhin, por Berisha heshti. Sipas Uidhers, Berisha ishte i revoltuar nga sondazhi pasi të dhënat binin në kundërshtim me rezultatet që kishte propaganduar ai. Një tjetër kabllogram i bujshëm që daton në muajin janar të vitit 2009, kur dhe kryeministri përgatiste strategjinë e re elektorale, flet për korrupsionin në qeveri. Në kabllogram thuhet se Berisha dështoi plotësisht në luftën kundër korrupsionit. Sipas Uidhers në vitin 2009 shqiptarët mendonin se kishte më shumë korrupsion sesa në 2005, kur u larguan socialistët. ,Berisha erdhi në pushtet në vitin 2005 me kartën e luftës kundër korrupsionit. Bëri ca gjëra të mira në fillim, sidomos në implementim ligjesh, por më vonë dështoi. Perceptimi i korrupsionit tek qytetarët është i lartë në krahasim me katër vite më parë. Ata mendojnë se ka më shumë korrupsion nga 2005. Ndërkohë që implikimet e ish-ministrit të Transporteve dhe Punëve Publike, Lulzim Basha në abuzime të pushtetit, por dhe akuza nga drejtësia kanë ndikuar së tepërmi. Po ashtu sikurse lidhjet e Lulzim Bashës me vajzën e kryeministrit Sali Berisha, apo me biznesmenin e errët Damir Fazlliç, nuk e kanë ndihmuar kryeministrin në këtë çështje,??, thuhet në kabllogram.

  48. Disa ditë më parë u zbardh skandali i djalit të kryeministrit. Kabllogrami i datës 20 qershor 2008 përcjell detaje të rëndësishme për tragjedinë e Gërdecit, të cilat Ambasada Amerikane i ka siguruar pas një takimi që ambasadori Uidhers ka zhvilluar me shefin e Shtabit, Luan Hoxha. Sipas këtij kabllogrami shefi i Ushtrisë, Luan Hoxha kërkoi të takohej me ambasadorin për të folur rreth shkarkimit nga detyra, bashkëpunimit me Prokurorinë e Përgjithshme përfshi pikëpamjet dhe faktet rreth Gërdecit. Në këtë takim gjeneral Hoxha ka treguar ngjarjen, sipas versionit të tij, për atë që ndodhi më 15 mars 2008. ,Gjatë gjysmës së projektit në dhjetor 2007, Hoxha ishte urdhëruar nga Mediu pavarësisht shqetësimit të tij drejtuar me një letër kryeministrit Berisha, zonjës Topalli dhe Mediut. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas sipas Luan Hoxhës, u konfirmua si Shkëlzen Berisha djali i kryeministrit thuhet në kabllogram.

  49. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit në nëntor të vitit 2008, flet për një skemë korruptive të zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes me misionet paqeruajtëse. Sipas Uidhers, Shefin aktual i Shtabit, Kolonel Xhemal Gjunkshi është i përfshirë në një skemë të mirëfilltë korruptive në ushtrinë shqiptare. Kabllogrami zbulon se kolonel Gjunkshi, është akuzuar nga një grup oficerësh të ushtrisë shqiptare se merrte ryshfet për të emëruar ushtarakët në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak. Ambasada amerikane në kabllogram thotë se pagesa e ryshfetit që një ushtarak duhet të paguajë për të shkuar në Irak është 7 mijë dollarë. ,Sipas llogarive jozyrtare, komandantët e lartë të ushtrisë kërkojë një ryshfet deri në 7,000 dollarë nga një ushtar për ta emëruar në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak,, thuhet në kabllogram.

  50. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit, thuhet se Lulzim Basha ka lidhje me botën e krimit. ,Sipas një burimi nga Partia Socialiste, ministri i Jashtëm, Basha, i cili përfaqëson PD-në në Elbasan, është përfshirë në lehtësimin e lirimit nga burgu të kriminelëve të njohur në Elbasan në këmbim të mbështetjes nga familjet kriminale. Të afërm të kriminelit premtuan të ,organizojnë, njerëzit e tyre në Elbasan në mbështetje të Bashës. Krimineli u lirua më 29 qershor, ditën pas zgjedhjeve, thekson Uidhers

  ++++++++++++++++++++

  KU ISHE TI O ISMAIL EFENDI KUR SHPERTHEU KJO WC E LINDJES ?

  Ka shkaktuar shumë bujë poezia që një vajzë recitoi para ciftit Erdogan në Kalanë e Prezës.

  Poezia është një thirrje patetike për xhihad dhe e vendosur në kontekstin shqiptar është një retorikë për luftë fetare.

  Njohës të historisë së Erdoganit thonë se ai është arrestuar nga policia turke si islamist pikërisht se ka recituar dikur këtë poezi, ndaj dhe është prekur nga inskenimi i Prezës.

  Eksportimi i problemeve emocionale politike dhe personale të presidentit të Turqisë në Shqipëri, është mirë të shmangen

  Por meqë jo gjithcka është në dorë tonë, së paku ndaj tyre të mbahet qëndrim.

  Kjo poezi është e mjaftueshme për të kuptuar se është e tepërt të bëjmë dhurata të tilla në raste vizitash.

  Vjersha është qartëisht nxitje e urrjetjes fetare dhe dikush duhet të përgjigjet kur shkelet Kushtetuta.

  Lexojeni:

  Ej krenaria e botes islame, presidenti yne , prijesi yne Rexhep Taip Erdogan.

  “Minaret tona mos i ler pa ezan o Allah
  Ose thirrni ketu ata qe bejne mjalte
  Ose mos na ler pa zgjojte e bleteve
  Ketu jane pa ze minaret
  Vendin qe eshte bere mysliman, mos e ler pa mysliman o allah
  Ketu trupi eshte pa dashuri o Allah
  Na jep fuqi, mos e ler pa luftetar sheshin e xhihadit o allah
  Vitet qe presin heronjte, mos i ler pa heroj o allahu im
  Te dime te dalim kunder armiqeve
  Neve mos na ler pa shpirt o allahu in
  Ose ndaje vendin e mbetur pa kerrkend, ose mos na ler pa coban o allahu im
  Ti mos na ler neve pa ty, pa uje e pa ajer o allahu im
  Vendin qe eshte pjekur me myslimane, mos e ler pa myslimane o allahu im”

  Vajza që përloti Erdogan: Ishte rrëqethës ai moment!

  Blendina Dibra, nxënësja 16- vjeçare e Medresesë së Shkodrës, recitoi në përurimin e Xhamisë së Prezës, duke bërë që Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan të shpërthente në lot.

  KU ISHE TI ISMAIL EFENDI….KUR LUFTOHEJ PER SHQIPERI…..

  Reply to this comment
  • WE May 14, 15:08

   KU ISHE TI ISMAIL EFENDI KUR

   TERRORIZMI
   DROGA
   GJAKMARRJA
   PROSTICJONI
   KORRUPSIONI
   JANULLATIZIMI
   FAZLLICIZIMI
   ELEZBIBERIZIMI
   ISLAMIZIMI

   E KANE MBYTUR ATE VEND ..E KANE VARROSUR DHE JU PO BEHENI GUR VARRI MBI ATE SHQIPERI TE VDEKUR

   ME KETO MIQTE E SALI ISLAMIKUT DO SHKOSH NE PERNDIM TI O DITEZI QE ESHTE SIAMEZI JUAJ

   15 TERRORISTET NE SHQIPERI, MBROJTJE U GARANTONTE SALI BERISHA.

   Organizata e Kombeve të Bashkuara ka rifreskuar informacionet dhe listën e personave të shpallur si bashkëpunëtorë të organizatës terroriste Al-Qaida. Në total janë 180 persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar, të cilët paraqesin rrezikshmëri të lartë për paqen dhe sigurinë në botë.

   Mes tyre, 15 vetë, rezultojnë të kenë zhvilluar aktivitetin e tyre kriminal në Shqipëri nga fillimi i viteve ‘90 e deri në 2004, ku theksojmë veçanërisht organizimin e trafikut ilegal të armëve drejt Bosnjë-Hercegovinës në vitin 1995. Falë informacionit të servirur nga OKB, opinionit publik shqiptar i jepen për herë të parë emrat e terroristëve që kanë qenë në vendin tonë apo që kanë bërë të mundur krijimin e celulave të Al-Qaida, duke u mbuluar me petkun e organizatave bamirëse. Gjithashtu për herë të parë bëhen të ditura edhe rastet apo porositë e veçanta, të dhëna nga vetë Osama Bin Laden për mënyrën sesi duhej të zhvillohej aktiviteti terrorist në Shqipëri.

   Yasin Abdullah Ezzedine Qadi Themelues dhe administrator i besuar i Muwafaq Foundation. Ky fondacion ka vepruar historikisht nën ombrellën e Makhtab al-Khidamat, organizatës së themeluar nga Osama Bin Laden. Muwafaq Foundation ka qenë e përfshirë në sigurimin e mbështetjes financiare për aktivitetet terroriste. OKB sqaron se: “në vitin 1995, ky fondacion ka organizuar trafikun e armëve nga Shqipëria në Bosnjë-Hercegovinë”. Në financimin e këtyre aktiviteteve është përfshirë sipas të dhënave që jep OKB-ja, edhe Osama Bin Laden. “Qadi ka patur në pronësi disa firma private në Shqipëri, të cilat kanalizonin para për ekstremistët apo ku ekstremistët punësoheshin në ato pozicione ku ata kontrollonin fondet e firmave. Bin Ladeni vuri si kusht që numri i kompanive të Qadit në Shqipëri të shkonte në pesë”, citojmë nga informacioni zyrtar i OKB-së.

   Abdul Latif Saleh
   Emri i tij është i njohur për opionin publik shqiptar. Ai është lidhur ngushtësisht me Osama Bin Laden duke arritur madje të fitojë shtetësinë shqiptare nëpërmjet një dekreti të posaçëm të ish Presidentit, Sali Berisha. OKB sqaron se ai ka themeluar në Shqipëri një organizatë shqiptare që financonte Al-Haramain. Ndërkohë për herë të parë bëhet e ditur se “Misioni i tij ishte të destabilizonte Shqipërinë nëpërmjet nxitjes së konflikteve fetare. Al-Haramain arriti të rekrutonte anëtare nga kjo organizatë shqiptare. Ai u dëbua nga Shqipëria për sponsorizimin e aktiviteteve ekstremiste”, citojmë nga informacioni i OKB-së. Bëhet e ditur se Yasin Abdullah Ezzedine Qadi i kërkoi Salehit të krijonte në Shqipëri, në vitin 1994, Muwafaq Foundation. Aktivitetet e këtij fondacioni në Shqipëri u mbështetën dhe u financuan nga Qadi. Saleh dhe Qadi hynë në disa partneritete biznesi me njëri-tjetrin. “Saleh ka qenë administrator i përgjithshëm i të gjitha bizneseve të Qadit në Shqipëri dhe ishte aksioner i dhjetë për qind të investimeve të Grupit Qadi në Shqipëri. Gjashtë individë u arrestuan në Shqipëri në vitin 1998 dhe dy prej tyre u gjykuan dhe dënuan në Egjipt si autorë të akteve terroriste. Në dëshmitë e tyre, ata identifikuan Saleh se i kishte ndihmuar të vinin në Shqipëri, përfshi marrjen e tyre në aeroport”, sqaron OKB.

   Grupi me 9 terroristë
   Adb Al Wahab Abd Al Hafiz; Abderrahmane Kifane; Ali El-Heit; Fethi Ben Hassen Ben Salem Al-Haddad; Farid Aider; Abdelhadi Ben Debka; Moustafa Abbes; Othman Deramchi; Yacine Ahmed Nacer si edhe Youcef Abbes janë anëtarë të rëndësishëm të Al-Qaida. Ata kanë qenë pjesë të një organizate terroriste që operonte në Itali, e përfshirë direkt në aktivitete kriminale. Detyra e tyre ishte të koordinonin veprimtaritë e disa grupeve të ngjashme terroriste që vepronin në vendet e Europës, mes të cilave edhe në Shqipëri. Ata kanë ndihmuar emigrantët ilegalë të hynin në Itali duke i bërë ata direkt, si pjesë e aktivitetet ilegale të organizatave terroriste. Mandej ata i përdornin emigrantët për t’iu transmetuar instruksione grupeve terroriste në Shqipëri, Francë, Gjermani etj për mënyrën sesi të zotëronin armë dhe dokumenta të falsifikuara.

   Safet Ekrem Durguti
   Drejtues i Al-Haramain Islamic Foundation, që siguronte dhe ndihmonte financiarisht dhe materialisht organizatat terroriste në drejtimin e Osama Bin Laden, konkretisht rrjetet e Al-Qaida, përfshirë Jemaah Islamiyah, Al-Itihadd al-Islmaiya, Egyptian Islamic Jihad dhe Lashkar-e-Tayyiba. Durguti ka qenë një ndër mbështetësit kryesore të Bin Laden, i cili arriti të hapte një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

   Al-Haramain Islamic Foundation
   Aqeel Abdulaziz Aqeel Al-Aqeel dhe Suliman Hamd Suleiman Al-Buthe janë themelues dhe lidera të Al-Haramain Islamic Foundation, organizatës përgjegjëse për mbështetjen e akteve terroriste. Financimi në përgjithësi sigurohej nga bamirës individualë dhe nëpërmjet fushatave të veçanta që synonin përzgjedhjen e subjekteteve të ndryshme të biznesit nëpër botë. “Sëbashku me Safet Ekrem Durgutin, ata arritën të hapin një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

   O ISMAIL EFENDI

   KUR GOMARI KA NGORDHUR MOS U BEJ SI ATO MIZAT QE VIJNE VERDALLE KUFOMES

   Reply to this comment
  • korçari May 15, 11:10

   O We me siguri duhet te jesh serb dhe per te shkruar kete paçavure je ndihmuar nga nje shqipfoles por duhet te jesh injorant te perpiqesh te ulesh dhe te nxish viguren e kolosit KADARE .Ai ka hyre ne histori dhe ne letersine boterore por ti o WE do te ngelesh i panjohur,i humbur dhe inorant i keq ,helmi qe je munduar te hedhesh te ka helmuar ty dhe si gjarperi do te zvarritesh gjithe jeten o zvarranik

   Reply to this comment
 2. Arben May 14, 14:52

  VENDI QE I KUSHTUAT BALILIT GJATE KETYRE DITEVE E TREGON QARTASI.

  90% BREKET E ATIJ FILANIT.

  10% LAJMET E TJERA.

  RROFTE RILINDJA E HASHASHIT.

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM TRAP DHE HEROIK.

  HAHHAHAHAHAH

  Reply to this comment
 3. LLL May 14, 14:59

  Ismaili fluturon lart ! Aq lart sa nuk ndjen gravitacionin e tokës nënë !
  Nuk flet më si shkrimtar i madh , kjo është pak për të . Ai flet si filozof universal jo vetëm për 5-6 mijë vjetët e shkuar por edhe për mijëra vjet më pas !
  Megalomania dhe talenti janë binom i pandarë tek Ismaili !

  Reply to this comment
 4. Ish studenti që e ke vlerësuar me 10 May 14, 16:27

  Je shndërruar si Cicikovi i Shpirtërave të Vdekur të Gogolit o Kadare.Shqipëria e sotme ka marrë nga perëndimi vetēm anën e errët, krimin shtetëror me në krye Beirshën, shkatërrimin moral, gangsterizmin çikagojan të viteve 30, modernizmin feudal/kjo nuk është perëndimmore/, bombën atomike mbi ekonominë.Shqipēria ishte otomane në 44..en.Lexo pa Montanelin, një konsevator klasik i nderëshëm…dhe do të kuptosh çka ndodhur në vëndin tënd nga 44 ……në 90..en.Por ti e di shumë mirë, por nuk të intereson sepse ti nuk je atëdhedashës, ti je një kozmopolit bulevardesh , kurrë nuk ke patur ndjeshmëri për milionat.Je tjesht një frekuentues sallonesh, si personazhet e Balzakut.Je një gjeni sipërfaqësor.Të gjitha poezitë e Migjenit , Nolit, i kujtoj, ndërsa ato të tuat nuk dua ti kujtoj sepse je një kameleon i ndërgjegjëshëm klasik.

  Reply to this comment
 5. Andrea May 14, 17:02

  Mosha ben te sajen.Ngushellime z.Kadare dhe nje keshille talenti per te shkrojtur nuk do te thote talent ne gjithcka.Bej punen tende si shktimtar oboresh se per te tjerat je per te qare hallin.Ngushellime edhe njehere o pizevengu i shekullit te ri.

  Reply to this comment
 6. kush May 14, 17:03

  eshte faktori destabilizues o ismail, per shqiperine ne kohen e trete.
  fol, ashtu si fole me te drejte per komunizmin e eger, fol per demokrazise.
  kush ta mbyll gojen?
  privilegjet qe fitove perseri si shkrimtar i ish opborrit te 50 vjeteve komunizem,po i fiton ne ate te heshtjes se oborrit te 26 vjeteve te degjenerimit politik, ekonomik, moral, etik,e intelektual, ku fitohen grada akademike me heshtjen servile e fryrjes se kavallit te ketyre poshtersive, jo si pjelle e sistemit……po pjelle e pushtetit te degjeneruar brenda shtetit.

  Reply to this comment
 7. Arber May 14, 17:04

  Per dekriminalizimin e politikes shqiptare, Shkrimtari i shquar shqiptar ne nivel boteror, Ismail Kadare, ka shume te drejte. Para se ta kundershtoni, kuptojeni metaforen e tij!

  Reply to this comment
 8. SH.Kolonja May 14, 17:20

  ISMAIL BEJ,
  -Kur thua emigrantet do kthehen e ke ne menyre metaforike -kthimin e ‘jashteqitjes se kombit’ apo ta hash ate qe ke thene 25 vjet me pare!?
  -Kur permend si zedhenes’ i LE PEN turqit e fene islamike kujt populli i drejtohesh se populli shqipetar asnjehere nuk ka qene besimtar e aqe me teper praktikant !?
  -Kur propogandon perendimin si zedhenese e LE PEN apo ‘kemishezinjve’ si nuk tu kujtua periudha me demokratike e ketij vendi ne 100 vjet shtet ajo e NOLIT qe perendimi bashke me ty qe tashme po ‘perendon’ i ktheu krahet dhe perkrahu udheheqesin tend obskurantist e otoman ZOGOLLIN!?
  -Kur na perrallis si 25 vjet me pare per ‘regjim komunist’ ne cilin fjalor enciklopedik apo politik e ke gjetur kete tog fjalesh apo ne fjalorin e Elez Biberajt!?

  p.s-Ti ngele jo vetem nje plak i keq gjirokastrit por dhe karakteri me i keq i nje shqipetari dhe mbi te gjitha armiku i vetevehtes qe edhe tere vepren me te mire qe arrite edhe ‘kulmin’ kerkon ta ‘mallkosh’ e ta kthesh permbys vetem se ajo u shkrua ne ate rryme qe ti si provincial i keq kerkon ta mohosh-‘Realizmi socialist’!
  Nga pikpamja politike e ideologjike ti je ‘stalinist’ por me kemishe te ‘ZEZE’ dhe per kete po te jap nje shembull qe ja kalon Josif-it(Stalinit).’vajza e madhe e Stalinit me gruan e pare Svetllana u dashurua ne rini me nje djale te shtreses se varfer ashtu si dhe vajza jote.Stalini ashtu si edhe ti si nenkryetar i ‘frontit demokratik’ i SYRGJYNOSET te dy te ‘dashurit’ e vajzave e deri ketu ini BARABAR!Ndersa vajza e Stalinit u be disidente duke kritikuar politikat e te jatit vajza jote ‘parajsen’ bashke me ty dhe Helenen si ish te perkedhelurit e bllokut ndertuar mbi mjerimin e te tjereve!

  Reply to this comment
  • kush e coi kuroren e gjergj kastriotit ne perendimin e kardarese May 14, 20:59

   i nderuar SH.Kolonja

   Jam infinit i befasuar nga keto marrezira te kesaj SPECIE TE SOKAKUT TE TE MARREVE.

   lexo me kujdes cfare thote ky ‘deleted” (1)

   ### jashte nga europa na la otomanizmi dhe komunizmi.####

   analizojme kete te dyten:

   Ate fare “komunizmi” (qe vetem komunizem nuk ishte) e prune pikerisht RUZVELTI ME CURCILLIN..ku ky i fundit per marreveshjen makabre me STALININ duke na lene ne duart e Josif Titos KU KY I FUNDIT ISHTE VASAL I STALINIT DERI NE 48.

   Edhe pse anglo-amerikanet bene “dirty job” me Stalinin ato u perpoqen ta pushtonin dhe ta ndani shqiperine fakt per te cilin mijra dokumente te pranuar nga vete perendimoret.

   NDEGJO ME KUJDES MIK I DASHUR:

   nqs se ka nje veti qe ngjan me shume enver hoxha me skenderbeun eshte se

   i pari DEBOI RUSET NGA ADRITATIKU

   ASHTU SI GJERGJ KASTRIOTI TURQIT PARA 500 VJETEVE
   ____________________________

   PIKERISHT KETU QENDRON ALIBIA KRIMINALE E KESAJ JASHQITJE ME KOLLARE ME EMRIN ISMAIL KADAVRA.

   SEPSE ISHTE PIKERISHT PERENDIMI QE NA SHITI TE TURQIT PARA 500 VJETEVE….

   EGZAKTESISHT SI ANGLO-AMERIKANET NA LANE NE DORE TE TITO-STALINIT

   +++++++++++++++

   PER KUJTESE I DREJTOHEM PUBLIKISHT KESAJ MONSTRE QE SHITI LAVDINE E VET:

   NE U DREJTUAM NGA PERENDIMI PIKERISHT NE PRILL 1939 KUR KARDARENJETE E ASJA KOHE SHITEN JO VETE SUMEN POR DHE

   KUROREN E SKENDERBEUT E CUAN TE XHUXHMAXHUXHI EMANUAL…PRA NUKESHTE ITALA PERENDIM O ISMAIL QENI ??
   Në mëngjesin e 7 prillit të vitit 1939, apo siç njihet ndryshe në memorien historike të shqiptarëve, të premten e zezë, Italia fashiste e Benito Musolinit kreu agresionin ushtarak duke pushtuar Shqipërinë fqinje.
   Vetëm një javë më pas, pra më 12 prill 1939, në marrëveshje me autoritetet italiane të pushtimit, në Tiranë u formua një Komitet Administrativ nën kryesinë e zotit Xhaferr Ypi
   dhe me z. Mihal Sherko për Punët e
   Jashtme,
   Z Kadareja për punët e Brendshme,
   Pertef Pogoni për Arsimin,
   Kosta Marku për Financat,
   Izedin Beshiri për Punët Botore dhe
   Llambi Aleksi për Ekonominë Kombëtare. Përveç këtyre, koloneli italian, Stamati, u caktua për të organizuar forcat e rendit që do të mbanin qetësinë. Komiteti Administrativ vendosi formimin e një Asambleje Kushtetuese, në të cilën u zgjodhën personalitetet më të spikatura të jetës politike, shoqërore, artit, kulturës etj., nga e gjithë Shqipëria.
   Kjo asamble, më datën 12 prill paradite, u mblodh në sallën e Parlamentit dhe pasi emëroi qeverinë shqiptare të kryesuar nga kryeministri Shefqet bej Vërlaci, vendosi që të zgjidhte një dërgatë (delegacion), të përbërë nga personalitete prej të gjitha qarqeve të vendit, e cila do t’i dërgonte kurorën e artë të Skënderbeut në Romë, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Eamanuelit III, i cili në bazë të vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, shpallej edhe Mbret i Shqipërisë. Sipas vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, kjo mërgatë, e përbërë nga personalitete dhe patriotë të shquar prej të gjitha trevave të Shqipërisë, u nis për në Romë më datën 14 prill, ku pasi u prit nga autoritetet më të larta italiane, të kryesuara nga vetë kryeministri Benito Musolini (Duce-ja), në mes ceremonive të shumta i dhuroi Mbretit Viktor Emanuelit kurorën e artë të Skënderbeut.
   Më në fund, Shk. T. kryetari i qeverisë, këndoi listën e anëtarëve të qeverisë së re, si vijon:
   Z. Shefqet Vëralci, kryeministër dhe Zëv.ministër i Punëve të Brendshme dhe i Punëve Botore: Z. Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë; Z. Xhemil Dino, ministër i Punëve të Jashtme; Z. Fejzi Alizoti, ministër i Financave; Z. Anton Beça, ministër i Ekonomisë Kombëtare; Z. Ernest Koliqi, ministër i Arsimit. Formimi i Qeverisë u pranua me një zë dhe me brohoritje të mëdha. Menjëherë u pranua formimi i një delegacioni për t’i shprehur ndjenjat e mirënjohjes kontit Çiano, në Legatë, ku u drejtuan të gjithë në kortezh. Para se të mbyllej mbledhja, pranoi pas propozimit të Z. Xhaferr Ypi, t’i drejtohet telegram M.T. Mbretit të Italisë, Imperator i Etiopisë, duke iu lutur që të pranojë Kunorën e Mbretërisë Shqiptare dhe një tjetër telegram Shk. T. kryeministrit z. Musolini, për t’i shfaqur mirënjohjen për ndërhyrjen shpëtimtare në Shqipëri. Mbledhja e Asamblesë mori fund në mes brohoritjeve të pareshtura për N.M.T. Mbretin-Imperator Vitorrio Emmanuele, për Duçen, për Italinë fashiste, për flamurin shqiptar dhe për qeverinë e re.

   Menjëherë pasi u mbyll mbledhja e Asamblesë, që të gjithë asamblistët të pasuar prej një turme të madhe populli, një kortezhi impozant, u drejtua nga Legata italiane, ku qëndronte Konti Çiano. Ndërsa asamblistët hynin në Legatë për t’i shprehur Kontit mirënjohjen për ndërhyrjen italiane në favor të popullit, turmat jashtë brohorisnin frenetikisht Mbretin Perandor,të Duçes dhe të Kontit Çiano. Vendimi i Asamblesë që t’i afrohet Kunora Shqiptare Madhërisë së Tij, Viktor Emanuel të III, gjeti jehonën më të favorshme në shpirtin e popullit, i cili po shprehte me çfarëdo mënyre gëzimin dhe krenarinë e tij.
   – Më së fundi kemi një mbret, një mbret të vërtetë!

   Kështu thoshin shqiptarët. Dhe kishin plotësisht të drejtë, sepse dje kishim ESHTE FSHIRE NJE FRAZE E NDYRE… Po le të harrojmë të djeshmen. Tashti është koha të shikojmë vetëm përpara.

   Festimi i evenimentit
   Këshilli Ministror vendosi që ditët 12, 13 dhe 14 prill të jenë festë kombëtare dhe u lajmëruan telegrafisht të gjitha zyrat qeveritare që të kenë pushim. Tirana ishte në festim të math, ndërtesat publike ishin të ndriçuara, rrugët kryesore me shtylla të posaçme kremtimore dhe me drita dhe populli në lëvizje të madhe festimi. Me anë të Qarkores telegrafike drejtuar të gjitha Prefekturave dhe Nënprefekturave, Kryesia e Këshillit Ministror u njoftoi vendimet e Asamblesë Konstituente, domethënë: Rrëzimin e Dinastisë ‘Zogu’ dhe të regjimit të tij, afrimin e Kunorës Mbretnore M. T. Viktor Emanuelit të III, Mbret e Perandor i Italisë, si Mbret i Shqipërisë, ruajtjen e Flamurit dhe Indipendencës dhe të sovranitetit shqiptar dhe formimin e qeverisë së tij nën kryesinë e Shk. T. Z. Shefqet Vërlaci.
   Një delegacion
   në Romë
   Në përshtatje me vendimet e Asamblesë Konstituente, për t’i ofruar kurorën e Mbretërisë Shqiptare. M. së Tij Mbretit-Perandor t’Italisë Vitorio Emmanuele i III, u formua një dërgatë e posaçme prej delegatësh nga t’ardhurit nga të gjitha qarqet dhe u nis më 14 të këtij muaji për në Romë, nën kryesin e Shk. T. Kryetarit të Qeveris Z. Shefqet Vërlaci dhe me anëtarin e qeveris, ministër i Drejtësisë, Z. Xhaferr Ypi. Delegatët për secilën prefekturë, janë këta:
   Pref. e Beratit: Sami Vrioni, Qemal Vrioni, Ferit Vokopola, Pilo Papa.
   Pref. e Elbasanit: Dervish Biçaku, Bexhet Hydi, Ibrahim Biçaku, Qemal Karaosmani, Vissarion Xhuvani.
   Pref. e Korçës: Selim Mborja, Thodoraq Mano, Rafail Prodani, Xhevdet Starova.
   Pref. e Vlorës: Ali Asllani, Kristaq Strati.
   Pref. e Gjinokastrës: Reis Selfo, Jan Dado, Niko Polo, Safet Libohova, Rexhep Plaku.
   Pref. e Shkodrës: Ndoc Pistulli, Ymer Kopliku, Kol Bibë Mirakaj, Mark Kakarriqi, Zef Boriçi, Omer Rruzhdija.
   Pref. e Kosovës: Ismet Kryeziu, Avni Gjilani, Rrok Berisha.
   Pref. e Durrësit: Dhimitër Popa, Kristaq zaguridha, Shefqet Çelkupa, Shasivar Alltuni.
   Pref. e Dibrës: Cen Elezi, Selim Kaloshi, Shaqir Dema, Faik Shehu.
   Pref. e Tiranës; Zef Kadarja, Ali Qoraliu, Ismet Petrela, Sirri Toptani.
   Përveç delegatëve të shënjuar më sipër, janë të shënuar edhe këta persona: Sulo Xhyberi, Petrit Gega, Burhan Beu, Hiqmet Hadëri, Kristofor Harito.
   Manifestime Popullore
   Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziazmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III-të. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdha. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që mbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve në gjuhën e ëmbël shqipe, enthuziasmi preku kulmin.
   Në krahina
   Po ashtu të zjarrta kanë qenë manifestimet e popullit në çdo qytet dhe krahinë shqiptare. Në bazë të lajmeve telegrafike nga krahinat, populli e kremtoi ngjarjen historike me madhështi dhe enthuziasëm. Duke mallkuar ata që ikën, populli plot shpresa për të ardhmen që nis nën shenjat më të mira, në një mijë mënyra shprehu gëzimin dhe harenë e tij për proklamimin e Madhërisë së Tij, Viktor Emanueli i III, Mbret të Shqipërisë. Në mijëra numërohen telegramet që janë dërguar Mbretit-Perandor dhe Duçes. Telegrame besnikërie dhe mirënjohje të përjetshme. Çdo tregtore, çdo zyrë qeveritare ose private, çdo shtëpi janë të zbukuruara me flamujt vëllezër të Shqipërisë dhe të Italisë dhe me fotografitë e Mbretit-Perandor, të Duçes dhe të Konte Çianos. Ideja për krijimin e Partisë Kombëtare Fashiste Shqiptare është përvetësuar prej çdo shqiptari, i cili shpëtimin e tij si shtetas, si shtet dhe si komb, e sheh vetëm në një Shqipëri Fashiste.
   Kthimi i
   delegacionit
   Lajmet që jepshin radiot rreth pritjes madhështore që iu rezervua delegacionit tonë, jo vetëm prej zyrtarëve të Italisë Fashiste, por edhe prej popullit italian, manifestimet e të cilit lajmëroheshin si krejt spontane, e kishin mbushur shpirtin e çdo shqiptari me hare dhe krenari kombëtare. Kështu, populli e priste me një padurim të dukshëm kthimin e delegatëve të tij, për të marrë vesh drejt për drejt dhe nga gojët e tyre. Dhe kur të martën e kaluar në mëngjez u përhap lajmi se pas dreke arrinin delegatët, i gjithë populli mbushi sheshin Skënderbej dhe rrugën e Durrësit, duke pritur ardhjen e tyre. Dita e martë ndonëse nuk ishte ditë pushimi, ishte ditë feste si për Tiranën, ashtu edhe për Durrësin. Një kallaballëk aq i madh, asnjëherë nuk ish parë në dy qytetet.
   Arritja në Durrës
   Durrësi, që prej orëve të para të pasdrekes, ish i gjithi në kambë. Pikërisht m’orë 16.00 kryqëzori “Giovani delle Bande Nere”, preku në limanin e Durrësit i përshëndetur më shtimjen e 21 topavet. Të parët që zbritën qenë Shk. Tij. Z. Shefqet Vërlaci, kryeministër, i shoqëruar prej Shk, të tyre: Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë, Xhemil Dino, ministër i P. të Jashtme, Ernest Koliqi, ministër i Arsimit dhe prej z. Zef Kadare dhe Imzot Vissarionit. Në molom kishin dalë për pritjen, Shk. e Tij z. Francesko Jakomoni, ambasador i Italisë në Tiranë, Gjeneral Guzoni, ministër i Ekonomisë Kombëtare Shk. Anton Beça, ministër i Financavet Shk. E Tij, Fejzi Alizoti, Komandanti i Pjacës së Durrësit dhe një shumicë e madhe e popullit të Durrësit. Personalitetet e larta kaluen midis një kompanie ushtarësh Alpinë, që kishin në krye bandën e vet dhe kur hynë në Durrës u pritën prej Prefektit të Durrësit, prej autoriteteve të tjera ushtarake dhe civile, prej të gjithë nxanësavet të shkollave dhe prej një shumice të panumërt populli që brohëriste me një enthuziasëm të papërshkueshëm dhe me duartrokitje të pareshtura. Pas urimeve të mirëseardhjes, delegacioni i shoqëruar prej të gjithë autoriteteve që kishin dalë për pritjen, u nis për në Tiranë.
   Arritja në Tiranë
   Që prej orës 3 pasdreke, populli i kryeqytetit ish grumbulluar te sheshi Skënderbej dhe rreshtuar anëve të Rrugës së Durrësit. Poshtë Bashkisë ishte rreshtuar një kompani Bersaljerësh.
   Lidhur me atmosferën në qytetin e Tiranës në ditët e para të pushtimit fashist, ceremonitë e mitingjet e zhvilluara, si dhe ngjarjen e dërgimit të Kurorës së Skënderbeut në Romë e dorëzimin e saj, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Emanueli i III, pati reportazhe dhe kronika të shumta në shtypin shqiptar të kohës. Njëra prej tyre, gazeta “DRITA”, e cila i kushtoi faqet të tëra asaj ngjarjeje, midis të tjerash nën titullin “Manifestime Popullore”, shkruante:
   “Manifestime
   Popullore”
   “Komisjoni kthehet në Bashki. Xhaferr beu i transmeton popullit fjalët e Kontit Çiano. Populli elektrizohet. Helmi që kish futur dje në zemër, ata që ikën poshtërisht pasi vodhën arkat, s’bënë më efekt. Italia nuk vinte për të çdukur Shqipërinë, por për ta krijuar me themelet e shëndosha të fashizmit. Një breshër duartrokitjesh, një gjymim brohoritjesh. Ja Konti Çiano! Komandanti trim dhe i pavdekshëm i Disperatës, zbret nga automobili dhe me buzën në gaz përshëndet alla fashista turmat. Qindra duarsh ngrihen në përshëndetje romake. Në sallën e madhe të Bashkisë, paria e vendit i rezervon Kontit Çiano pritjen më të bukur. Në fytyrën e Kontit këndohet qartë sadisfaksjon i një fitore romake. Roma shpëtoi popullin shqiptar nga thonjtë e një tiranie të zezë. Ky është misioni i Romës së Duçes. Të jetë roja e pafjetur e popujve punëtorë dhe fukarenj. Konti Çiano shkon në legatën italiane. Tashti e gjithë Tirana noton në ngjyrat italiane dhe shqiptare. Populli rifitoi besimin e tij. Priste qjamet, po u ndodh përpara një dite të bukur të lumtur, ditë shqiptare, thjeshtësisht shqiptare. Një demonstratë madhështore dhe drejtë e në Legatën italiane. -Rroftë Duçja! -Rroftë Çiano! Njerëz me pozitë dhe njerëz të popullit hyjnë dhe përshëndesin Kontin. Konti i pranon të gjithë, përshëndetjet, falënderon, enthusiazmon. Dhe e gjithë dita kalon kështu. Hare e dyfishtë: çlirimi nga një tirani, hyrja në një jetë rregulli, pune, drejtësie. Kalojnë trupat italiane. Zemra shqiptare ndjen një krenari. Kurdoherë e çmonte shqiptari forcën dhe rregullin dhe këto i sheh të mishëruara në djelmoshat trima të motrës së tij të madhe, Italisë Fashiste. Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziasmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdhenj. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që shmbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve, në gjuhën e ëmbël shqipe, ent’huziasmi preku kulmin”.
   Perfundimi;
   Nqs se ne luften e dyte boterore nuk do kishte dale ushtria nacional clirimtare me Enver Hoxhen ne krye port e kishin drejtuar..Abaz Kupi,Bahri Omari, Anton Harapi, Xhafer Deva, Lef Nosi, Hasan Dosti, Rexhep Mitrovica, Abaz Ermenji, Mit’hat Frasheri, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni
   Atehere Shqiperia do kishte perfunduar si Cameria…
   jepini Cezarit ate qe I takon…

   E FUNDIT NJE SUGJERIM PER ISMAIL KADAVREN:

   A DINI GJE PER KUROREN E SKENDERBEUT KU ESHTE TANI ??

   SEPSE KY ISHTE ORIENTIMI DREJT EUROPES TE KADARENJEVE TE VITEVE 39-40..

   PRA I NDYERI ISMAIL..DHE TI PO BEN SI ATO TRADHETARET FITEVE TE FASHIZMIT ME TE VETMIN NDRYSHIM SE KUROREN E SALIBEUT VIQIDOLIT E KE CUAR TE NJE EMANUEL TJETER ESHTE AI ELEZI QE THOTE DHE SH.KOLONJA..QE ESHTE JO VETEM ANTISHQIPTAR..POR DHE ANTIAMERIKAN PSE JO DHE ANTIHUMAN QE ME ANTIKOMINIZMIN E TIJ KA ARRITUR DERI NE KANIBALIZEM MAKARTIST

   mos ka ardhur koha te behet nje rezevat me shqiptare te ndershem te mbrohet nga UNESKO si specie ne zhdukje se po e CFAROSEN NGA dinosauret ISMAILOPITEKE KANIBALE

   Reply to this comment
 9. a May 14, 19:26

  Ka kohe qe ekranin e TV dhe internetit ne shqiperi e ka pushtuar Donadluja-Kadareja-berisha-basha-meta…dhe edi rama duke “pastruar kanalizimet” si ndonje drejtor komunalje per ujrat e zeza.

  Edi RAMA nuk ngeli pa hapur cdo lloj bunkar te enverit dhe mbylli gjithe bythkaret e sali udbashes

  Ne fakt enveristet nuk perbejne me shume se 0,1 e te popullsise dhe jane jo vetem absolutisht te parrezikshem por dhe jane te mjere..jane per meshire

  Kurse populli i thjeshte qe po provon THIKEN DERI NE KOCKE ne financa dhe moral perbejne mbi 80 perqind te popullsise…Pse te ndegjojme keto pordhe te paguara te fuckadarese…..pse nuk behet referendum dhe do jem i pare qe do ti kerkoj falje nqs del nen 70% ne favor te xhaxhit.

  Tre jane kategorite te cilat po bejne terrorizem mediatik dhe qe nuk kane te drejte te zene ne goje Enver Hoxhen
  _Asnje lloj qytetari amerikan qe nga presidenti dhe deri te pastruesi me I thjeshte nuk kane te drejte te denigrojne Enver Hoxhen se ishte Anglia &Amerika qe pruri ne pushtet ne 1944 dhe me vone Curcilli me Ruzveltin na shiti te Stalini dhe Tito…..Dhe nqs Enveri paska qene kaq I tmerrshem
  -Asnje lloj turbo komunisti te tipit Kadare-Berisha-Stefani dhe cdo lloj hajvani nuk kane te drejte morale ta shajne Enverhoxhen se jo vetem nuk jane te besueshem por eshte veprim kanibal nga nje boleferkues I tij te behet ne nekrofage per cerek shekulli…jane kthyer ne Drakula
  -Asnje lloj ish fashisti,ish zogisti,ish diversanti te tipt xhaferrdeva apo hamit matjani qe ne vend te dorezoheshin ne gjyq per krime lufte u aktivizuan ne akte terroriste…Ne kete maskarade futen dhe ato ARMIQ KLLASE si pellumb kulla qe ai xhaxhi I mbajti ne pellmbe te dores….Pa harruar ketu dhe ish te perndjekur qe u bene Spiuna te shokeve te tyre si Kasaruho apo artan hoxha ai presidenti 12 oresh…
  Te gjithe keto ndyresira qe permenda me lart pra kane konflikt interesi pasi jane pale kundershtare
  Pra duhet nje pale e trete asnjanjese qe nuk eshte pershire ne konflikt ose nuk eshte i paguar si ky Stefani qe vetem nje budalla nuk e kupton.
  Pra ndiqni albitrin e Enverit::
  Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen
  20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:
  1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti
  2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj
  3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.
  4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota
  5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.
  6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.
  7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës
  8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit
  9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.
  10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
  11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
  12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut
  13-në publik shfaqej rrallë
  14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur
  16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
  17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën
  18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
  19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
  20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme
  ***
  Para disa javesh zoti Obama u pajtua dhe vizitoi Kuben dhe eshte poshtrues qendrimi qe po mbahet nga disa kapterra te dipllomacise amerikane qe merren me shqiperine.
  Fidel Kastro ne 1961 I drejtoi rraketat me mbushje berthamore per rrashimin e Washingtonit kurse Enver Hoxha si Garip perzuri flloten ruse qe eshte akti ndoshta me historic ne konfliktett boterore…
  Pra pse ky kanibalizem cerek shekullor me Enver Hoxhen..
  Pse pikerisht ky fuckadareja po behet hijene qe po ha kockat e enverit per cerekshekulli
  Kujt I thote ky I rjedhur “izolim jashtzakonisht I eger” kur hordhite enverofile si kadarrena-berishi-edi rama nuk kane lene qytet te botes pa gjezdisur duke ngrene dhe buken e lepurishit qe ju jepte nexi me ramizin.
  Kam qene une I izoluar qe kam ngren buke KALLAMOQI dhe kurre nuk kam shkelur ne Rinas apo portin e durrsit..kuse keta zuzare kurvare dhe koqevare na fusnin DROGEN E ENVERIT NE GJAK
  Mos duhet te shkoje zoti Obama dhe Kongresi amerikan ti lutet dy bossave qe merren me shqiperine Elez biberaj dhe frank wisner..Aman o elez dhe fran..pushoni luften me enveri e vdekur se late koqen e namit SE po na I ben Enverin Legjende me kete vampiroidin e Halitit..
  Ne 1953 kur vdiq Stalini pati disa shqiptare qe ju ra te fiket..por I vetmi qe u shtrua ne spital me tronditje nervore ishte ky fuckadareja..deri sa I tha doktor Milto…..Cohu ore pizeveng se nuk ke gje mos u bej maniak..se edhe Haliti t kish vdekur nuk do beje keshtu

  Jepini Cezarit kuroren qe i takon..sidomos pas kataklizmose se 97′ kur vrate shtetin dhe dinjitetin e kombit dhe akoma nuk po e ngjallni dot.

  Bravo kadare !!

  Po e con shqiperine ne perendim por si WC te tyre ku nuk ka ngelur dipllomat apo ambasador pa shkarkuar pislliqet ne te bshke me ty si bedel te tyre

  Reply to this comment
 10. nje ish myslyman May 14, 20:41

  A e kuptoni , se perse jane ngritur kunder Kadarese , idiotet e mesiperm ? Sepse Kadareja (si gjithmone) , ne çdo prononcim te tij , nuk rri pa e prekur satanane , perandorine e mykur aziatike , obskurantiste dhe frenuese te perparimit, perandorine e mallkuar otomane , qe shkaterroi identitetin , zakonet , doket , fene dhe ADN-ne e shqiptareve per 5 shekuj . Dhe domosdo , qe suniteve te mesiperm , nuk i vjen mire , kur i shajne “baben”, edhe pse , nga goja e nje prej atdhetareve me te medhenj te kombit shqiptar , njekohesisht , nje nder shkrimtaret me te medhenj te Botes . Vdiqet per nje çike Turqi , ju shpelafte mortja ! Prandaj nuk bejme kurre perpara neve , me pasardhes jeniçeresh , tradhetare te krishterimit .

  Reply to this comment
  • heshtja kriminale e kadaresorres May 14, 21:58

   i neruem zoti ish mutslyman.

   Po te kishte 1 perqind gjak shqiptari zoti Kadare duhet te kishte leshur Bubullima kur salisatanai na futi ne konfernce islamike me vendim personal te tij

   Po te kishte 1 perqind gjak shqiptari zoti Kadare duhet te kishte leshur Rufe kur sali qeni tha se shqiptaret kane gjak turku

   Po te kishte 1 perqind gjak shqiptari zoti Kadare duhet te kishte leshur Bomba atomike kur sali monstra hoqi bustin e skenderbeut nga presidenca kur erdhi ‘Baba” turqise…

   jane me qindra krimet e juntes kriminale berishiane..por ti zoti “ish antimutsliman tregovetem nje rast te vetem kur atdhecari kadare ka kritikuar frankeshtein monster berishe ??por jo…dikush ka mundesi ti tundi ‘Dosjen K”
   ku ka ngrene ndonje luge corbe te prishur dhe ka 25 vjet qe vjell kunder vetes dhe heronjeve te tij

   Pra pse ka nje heshtje kriminale te IKadarese per keto krime berishiane ????????????????????????

   Epopeja 25 vjecare e pabesueshme e krimeve te perbindeshit Berishovic & sons
   1-puci shtetit 1991
   2-lufta veri-jug 1997
   3-kater mije te vrare ne 1997
   4-urdheri per sulm kimik 1997
   5-remzi hoxha
   6-fshehja e kumbaros
   7-kosta trebicka
   8-fatmir xhindi
   9-oficeri shikut
   10 gjyqtari konomi
   11-viktimat e gerdecit
   12-protestuesit e 21 janarit
   13-akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
   14-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
   15-ktheu k/m ne spital fushor
   16-refuzoi dorzimin e gardisteve
   17-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
   18-perdhosi k/prokuroren di lavire
   19-ofendoi k/shikasin si pucist
   20-kercenoi ramen me egzekutim
   21-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
   23-u fshine filmimet
   24-u ndrruan tytat e armeve
   25-u dekorua burri shtetit
   26-u dekorua ylli ne ngjitje
   27-u menderosen ekpertizat e FBI
   28-u zevendesua presidenti
   29-u zevendesua k/prokurri
   30-u zevendesua k/bashkiaku
   31-u zevendesua k/shiku
   32-u terrorizuan gazetare
   33-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
   34-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
   35-genocid fisit haklajve
   36-tritol te varezat e haklajve
   37-bulldozer te shtepia e haklajve
   38-vrasja mafjoze e Mirush Matit
   39-thika pas shpine Bujar Kaloshit
   40-vrasja e Aleks Kekes
   41-masakrimi Edi Rames
   42-masakrimi Zamir Dules
   43-masakrimi Bardhok Lales
   44-vrasja Florian Viles
   45-egzekutimi Anton Gjergjit
   46-egzekutimi Vaid.Lames
   47-perndjekja e Zef Brozit
   48-perndjekja e gjen.Luan hoxha
   49-perndjekja e Shinasi Rames
   50-terrorizimi Eduart Sallamit
   51-terrorizimi Arben Dukes
   52-rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
   53-burgosjae e A.Frangajt
   54-burgosja e A.Ristanit
   55-vdekja misterioze P.Arbnorit
   56-vdekja misterioze Safet zhulalit
   57-vdekja misterioze Ali Spahia
   58-vdekja misterioze Besnik jacellit
   60-vdekja misterioze Gezim Dibra
   61-egzekutimi ahmet krasniqit
   62-egzekutimi ilir koloshevcit
   63-vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
   64-eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
   65-vdekja misterioze Bashkim Gazidede
   66-vdekja misterioze Ferit R.Hoti
   67-vdekja misterioze Tani Topit
   68-vdekja misterioze Gramoz Pashkos
   68-Eleminimi Gani Malushit
   69-nxjerrja ne prite e azemhajdarit
   70-vrasja e 10 komisareve te policise
   71-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
   72-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
   73-…1800 te vrare me kanun
   74-prishjen e qeverise stabilitetit 91′
   75-fronezimi i janullatusit
   76-aderimi ne konferencen islamike pa referedum
   77-sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
   78-furnizimi me nafte i milloshevicit
   79-vjedhjen e votimeve 96′
   80-rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
   81-rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
   82-grushti i shtetit shtator 98′
   83-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
   84-miratimi i varrezave te ushtareve greke
   85-injorimi total i ceshtjes came
   86-shitja e detit jon
   87-implikimi me ligjin e plehrave
   88-vjedhje e votimeve ne 2009
   89-prishja klasave sportive
   90-prishja e rrjeteve kulluese
   91-tallja me shkollene plepave
   92-masakra e 21 janarit
   93-vjedhja e votimeve 2011
   94-perdhosja e luftes N.CL
   95-glorifikimi i satrapit zog
   96-deklarata qe kemi gjak turku.
   97-Shitja e resurseve strategjike
   98-lidhja me mafiozet e podestes
   99-parlameti i ri
   100-stadiumi i ri
   101-xhamia e re
   102-rruga e Arberit
   103-rrethrrotullimi ne unaze
   104-h/c skavices
   105-h/c devollit
   106-mullinjte e eres ne karaburun
   107-centrale atomike per tu bere superfuqi
   108-hekurudha tirane-pekin
   109-superfuqi arroresh
   110-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
   111-kalimi borxhit jashtem 66% (falimentim)
   112-mos pagimi 500 miljon investitoreve
   113-demi me “Cez-in” rreth i miljard dollare
   114-Krimi me TEC Vlore mbi 200 miljon dollare
   115-qindra miljone me pronaret e tokave (strasburgu)
   116- mashtrimi i te perndjekurve politike ne pagesa
   117-mashtrimi kriminal me legalizimet
   118-deshtimi i censusit
   119-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
   120-shitja e hidrocentraleve
   121-shitja mafjoze e armatimeve
   122-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
   123-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
   124-linja e tramvajit Lulit ne tirane
   125-shqiperia 1-euro
   126-denoncimi i Hysen Shoshorit
   127-enoncimi i Margarira Kostaqit
   128-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
   129-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
   130-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
   131-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
   132-tejkalimi borxhit public mbi 65%
   133-borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
   134-borxhi stratosphere me Cezin
   135-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
   136-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
   137-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
   138-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
   140-poshtrimi i Jon Withersit
   141-poshtrimi i Arvizuse
   142-loja me LHL
   143-komplloti Sokol Olldashit
   144-loja me lazaratin
   145-helmimi Ferdinant Ponit
   146-pagesa e vrasjes se Santos
   147-teatri qe po luan me Fullanin
   148-uzurpimi bsh
   149-uzurpimi i bankes Santos
   150-“Dasma” per kapjen e nipit enverit
   151-‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Metes
   152-Nxjerrja” e kalibruar e kamikazit Doshi
   153-Perdorimi i Dritan Priftit si Video Master Spy
   154-Neni naziskin 24/1 i 1992 (shpartallimi shtetit)
   156-komisjoni varrim –zhvarrimeve
   157-kanibalizmi ne varrezate kombit 3 maj 1992
   158-shkarkimi illegal i maks haxhise 1998
   159-mos kallzimi I krimit te doshit 3 muaj
   160-paisja e familjes & fisit me pashaporta dipllomatike
   161-paisja e 10 terroristev islamike me pashaporte shqiptare 93’
   162-enigma e goditjes dhe vdekjes Agim Shukes
   163-ultimatumi drejtuar Qazim Gjonajt per gjyqin e 2 prillit
   164-presioni mbi Prele martinin per gjyqin e 2 prillit
   165-enigma e arit londres (1993 me rajersonin)
   166-enigma e kaparit te albetrolit 2012 (mbi 85 milon $)
   167-enigma e pallateve nga malajzi a ne laprake
   168-emrimi I gazidedes ne shik (master spy)
   169-takimi sekret me milloshevin (1995)
   170- takimi sekret me gjeneralin Boban te vila nr 4
   171-takim I fshehte me Ivanovicin ne Kras Montana
   172-reabilitimi I kriminelit Gazidede 2005
   173-reabilitimi I kriminelit Agim Shehu 2005
   174-shkaterrimi dhe demtimi I hekurudhave
   175-prishja e hekurudhes milot rreshen klos
   176-zhdukja e stacionit trenit Tirane
   177-ofendimi I NY TIMES leter higjenike
   178-shkon ne USA 1992 me ndihmen e nje big-shefi te Cia-s
   179-skandali Levan-Fier( fari balliu-alpine)
   180-Debimi I Mustafajt para vizites Bushit
   180-ngritja e permendores bushit si bythlepires I tij
   181-skandali nipi berishes ne hotel dajti (koburja e dritanit)
   182-250.000 euro Jean Paul Carteron ilegalisht ne 2006
   183-urdherohet qe kontrata me JPC te mbahet teper secret
   184-skandali kombetar me shkollen greke Omiros ne korce
   185-denimi Top Channel me 13 milion euro
   186-Trafik I madh armesh me Armenine
   187-Skandal dipllomatik me azerbajxhanin per keto arme
   188-digjet policia gjirokastres nga lazaratasit-shtator 2007
   189-i falen Tom Ridges 500.000 $ per 2 seminare (9/2007)
   190-Damir Fazllic ne kasafortat e sigurise kombetare me T.Ridge
   191-shkarkohet prokurori Sallaku per aresye banale si ndonje fshesaxhi
   192-Argita B. fshin biznesin e saj nga regjistri kombetar (shkurt 08’)
   193-pagesa ilegale Vatres-usa per 100 vjetorin (sa fukarenj ne usa)
   194-Spoti turistik n CNN-300 000 $ kater here me shtrejt se normalja
   195-Kapet 1 kg heroine te makina ambasdorit ne Itali , Lesh Kola
   196- Prangoset shoferi A.Selmanllari si drog-diller-mik personal i Xenit Sales
   197-Autobote te qeverise kapen duke ujitur drogen e Lazaratit
   198-Debohet ne shtator 2008 nga shqiperia FMN
   199-Debohet k/hetuesi Shtylla (kishte gerdecin dhe rrugen e kombit ne process)
   200-Skandali plazhi gjeneralit- mbrapa qendron dyshja malltezi-patozi
   201-Super Skandali Jales -del kollovari J.malltezi si mafje e tokave
   202-Skandali ne Porto Romano-Argita –Fazllic
   203-Gold-Argita” i lyp “Zafar Ansarit 3 miljon dollare rushfet
   204-Jamgjarper Malltezi gllabron ish klubin Partizani
   205-Karaosmania e Nishanit gllaberon ish seline e PD
   206-Urdherohet pergjimi ambasadave dhe opozites nga SH.I.U
   207-Transferohen nga zyrtare vendas 1.3 miljard dollare raporton G.F.I.
   208-Shkarkimi I disa gjeneraleve rebele dhe zevendesohen me beadle
   209-Nuk hapen kutite per 2009,dhe digjen fletet e votimit para afatit
   210-Hapen kutite per 2011 dhe ndryshohet rezultati (po mengeperveshuri ?)
   211-Ortakja e Argita B. Flutra Kola blen Croën te Fazllicit 2 miljon $
   212-Gazidede takon Arkanin ne Durres 6/94 me miratim te Berishes per naften
   213-Themelohet kompania Shqiponja me “boss” Tritan Preshin.
   214-Berisha posedon disa zyra perandorake private te pa raportuara..
   215-Argita zoteron vila multi milioneshe te pa justifikuara-lalez etj..
   216-Shkelzeni zoteron vila sheikesh ne garden,farke,mullet .L.A.etj.
   217-Akuza ndaj Hajdarit si spiun i SS dhe organizator i 2 prillit 1992
   218-Ngritja e lapidarit per “spiunin dhe vrasesin “e Shkodres
   219-Dekorata dhe honorari 1,6 miljon dollare per Nicola Arsidin
   220-Trafikimi naftes ‘Virxhin-Kulicaj” fitimi 75 miljon dollare
   221-Blerja e nje super benzi BUNKER-700 miljon leke.
   222- Porosit helikopter superlluksoz VIP ne France (eurocopter)
   223-Porosit nje veprim terrorist me helicopter mbi shtepine e Bamir Topit
   224- Mban gjithmene rrotull nje “polici secrete civilesh ” 50- 100 vetash
   225-Fimohet vila Rames ne 13 shkurt 2013 me helicopter me urdher te SB
   227-Urdherohet ne 97’ nga SB sulmi mbi amb. amerikane ( Izet Haxhia)
   228-Sulmohet me urdher te tij kontigjenti gjerman (ka filmime)
   229-Kurdiset nga SB truku I bombes te Vefa ne 96’ me Anton Gjergjin
   230-Bomba u “kurdis” per te akuzuar “Hakmarrjen per drejtesi”
   231-Largohet FMN se sinjalizoi rrezikun per fajdet 96’
   232-Kercenohet Kristaq Luniku per mos mbylljen e firmave
   233-SB deklaron se VEFA+ Gjalica = dallendyshet e kapitalizmit
   234-SB deklaron ;Parate e shqiptareve ne firma me te pastrat ne bote
   235-kercenohet me jete Izet Haxhia pas intervistave nga Gestapo SB
   236-Akuzohet Xeni Lirijes si drog diller nga Izet haxhia
   237-Miratimi I devijimi I rruges Egnatia nga Durrsi ne Igumenice
   238-Investime serioze ne Tropoje nga qeveria Pedere-afer zeros
   239-Abandonon shtepine ne Vicidol-kthehet haur lopesh e gomeresh
   240-I fal oborrtareve mbi 100 licensa h/centralesh ,miniera e hidrokarburesh
   241-Trafik me Libine –Lul Basha takon Kadafin personalisht “tet a tet”
   242-Lirohen te burgosur vrases per votimet e 2009 me urdher te SB-LB
   243-Menaxhohet direkt nga SB kolumbianizimi-prodhimi droges- 5 miljard $
   244-permbytja e pare e shkodres ndodh 1 here ne 100 vjet (tallje )
   245- permbytja e dyte e shkodres ndodh 1 here ne 1000 vjet (tallje funebre)
   245-Gerdeci I dyte ne Dhemblan Tepelene-maskohen vrasjet dhe krimi qeveritar
   246-Burgosja e Nanos si terrorist per kavanoza receli t ndihmave
   247-KURSE Lul Berisha vjedh gjysem miliardi ne RR.K dhe mbete yll ne ngjitje
   249-SB deponon ilegalisht ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
   250-Ve mafjozin Hajdin Sejdia keshilltar te pare ekonomik ne qeverine e 1992
   251-Largon Leka Zogun si qen ne 20 nendor 1993
   252-prag skandali armatosur ne hotel dajti me LZ
   253-Nga trajtimi LZ si qen I ngre permendore si karadyzen
   254-SB me keto krime eshte diskretituesi me I madh I USA-s
   255- SB me keto krime eshte djalli I Lugut te zit e tropojes qe po
   ri-ngre Enver Hoxhes lavdine sin je nga Kolloset me te medhenj qe ka nxjerre njerzimi

   Reply to this comment
   • Mollosi May 14, 23:00

    heshtja kriminale… Kam njeqind areye qe te jem kunder Sali Berishes, por mendoj se gabon kur thua qe “Sali monstra hoqi bustin e Skenderbeut nga presidenca kur erdhi baba i turqise”. Ishte Fatos Nono ai qe e hoqi bustin e Heroit ne vitin 2003.

    Reply to this comment
    • heshtja kriminale e kadaresorres May 15, 05:39

     zoti mollos per sqarim:

     Në qershor 1992 kryeministri Süleyman Demirel vizitoi Shqipërinë dhe u firmos ‘Marrëveshja e Miqësisë dhe e Bashkëpunimit”,
     Presidenti i Turqisë Turgut Özal vizitoi Tiranën, në 15 shkurt 1993
     Ne te dy rastet eshte hequr busti I Skenderbeut por nuk ka bere buje se ne ate kohe Berisha ishte bere nje kasap qe nuk te falte dhe nuk guxonte asnje gazetar apo shqiptar ta akuzonte se kerrciste plumbi pas shpine ,helmimi ose leva e hekurit.

     Ajo qe beri buje shume te madhe ishte maj 2015 kur nje mender President jo vetem qe hoqi bustin e Gjergj Kastriotit gjete dekorimit te Erdoganit
     ***
     Faktet dëshmojnë se në sallën ku u dekorua presidenti turk Erdogan në Pallatin e Brigadave ishte hequr busti i Skënderbeut, presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani pretendon të kundërtën duke thënë se në atë sallë nuk ka ekzistuar kurrë busti i heroit tonë kombëtar,

     Nishani i quajti spekullantëdhe gënjeshtare mediat që publikuan lajmin, por e vërteta është se vetë presidenti është katandisur në një spekullant të ulët.
     Nishani harron në menyrë kriminale se në atë sallë ka bërë edhe dekorime të tjera që janë të dokumentuara dhe mund të konstatohen lehtësisht në arkivat e lajmeve. Jo më shumë se 1 vit më parë, më 5 Mars të 2014, ai dekoroi në po të njëjtën sallë presidentin Italian, Giorgio Napolitano.
     Fotot dhe pamjet e ceremonisë tregojnë se busti i Skënderbeut ka qenë në krye të sallës dhe këtë vetëm Qorri Nishani nuk e ka parë.
     Ceremonia është kryer në orën 14 e 30 të datës 5 Mars.
     Ka disa video orgjinale midis te tjerave dhe ceremonia e dekorimit të presidentit italian Napolitano në Pallatin e Brigadave, aty ku u dekorua edhe Erdogan dhe ku Nishani thotë se nuk ka ekzistuar kurrë busti i Skëndërbeut.
     ***
     Nga sa me siper ka keto perfundime

     1-Erdogani erdhi si nje Sulltan..biles urdheroi qe te mbyllej shkolla e Gulit

     2-Bujar nishan Berisha beri krim kombetar qe hoqi bustin e HEROIT KOMBETAR

     3- Bujar nishan Berisha beri krim PENAL pasi genjeu ndyresisht

     Por mbi te gjitha eshte HESHTJA KRIMINALE e te “madhit” kardare qe nuk e hapi kurre gojen per keto krime me karakter kombetar

     I nderuar Mollos
     Nuk ka rendesi kush ka qene Berishovici,Nano apo kerma Nishani qe kryen krimin e heqjes bustit pra te super-poshtrimit “live” te heroit dhe kombit….Rendesi ka qe atdhecari kadare vazhdon heshtjen kriminale dhe ka kohe te merret me Eskilin e lashtesise por jo me Sali Rezilin dhe Edi Rame bandillin

     Reply to this comment
   • Shahisti May 15, 02:04

    Paske ikur perseri nga cmendina mer qerrata?

    Reply to this comment
  • Mollosi May 14, 22:08

   Sakte!

   Reply to this comment
 11. Lili May 14, 20:54

  Edhe kur ky na flet per shancin e Shqiperise,shanc qe ky vete ia humbi Shqiperise kur ishte ne Frontin ,eshte sikur hitleri te vie te na flase per denazifikimin!

  Reply to this comment
 12. Fuck Mark uk, Coeur & LOVE May 14, 22:27

  nje ish myslyman !!! “nga goja e nje prej atdhetareve me te medhenj te kombit shqiptar” si Kadare qe “ne çdo prononcim te tij , nuk rri pa e prekur satanane , perandorine e mykur aziatike , obskurantiste dhe frenuese te perparimit, perandorine e mallkuar otomane , qe shkaterroi identitetin , zakonet , doket , fene dhe ADN-ne e shqiptareve per 5 shekuj.” POR QE S’DEGJON NGA GOJA E TIJ E QELBOSUR TE FLITET PER REALITETIN E SOTEM SHQIPTAR ? ? ? Goja e ketij atdhekarit tend vetem shurre nxjerr, se me MUTRA 25 vjecar si Sali serbi, Fatos plehra, Nishan kapteri, Le Pen fashisti, Lu-lash kinezi, Lulash hollandezi apo piktor Edvini & CO mban frymen e tij por me sa duket USHQEN me keto MUTRA e ideologjin korruptive apo prostitiuonalo-drogisto-kriminale cerek shekullore te dhjerokracise se TIJ edhe funderina apo plehra si ty….. MORTJA TE KA SHPELAR TY, O FEKALE 25 VJECARE.

  Reply to this comment
 13. denis May 15, 05:45

  Kadare,je fare I paftyre.Nuk e kupton akoma sa I pavlere je si karakter?

  Reply to this comment
 14. Kole Brana i Mokres July 26, 15:38

  Ismail Kadare, tashme je i lire Mosha eshte pjese e ciklit te jetes. Gezoje jeten. Cmimin nobel nuk e merr se nuk e meriton. Mblidhe mendjen, qetsoju dhe kenaqu me shendetin e mire. Nuk e kupton se nga jeta ke marre me teper se sa ne dhene? Ke dhene te mira, por edhe te keqija. Dhe ne fakt ke jetuar dhe jeton ñarajsen ne toke, i gjalle. Te lumte. Kaq. Mjafton.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim