Kadare në Kosovë: Shqiptarët, më afër Europës se kurrë

May 21, 2016 11:26

Kadare në Kosovë: Shqiptarët, më afër Europës se kurrë

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, ka ardhur në Kosovë me mesazhe optimiste. Se shqiptarët sot janë më afër Evropës si asnjëherë më parë, ka qenë njëri prej tyre. Ka kujtuar Kosovën që njohu më shumë se gjysmë shekulli më parë. Atë nga këndvështrimi i poetit Azem Shkreli, emrin e të cilit e mban manifestimi që e ka sjellë të premten mbrëma në Pejë. Në mbrëmjen e parë të edicionit XIV të takimeve ndërkombëtare letrare “Azem Shkreli”, Kadare ka qenë protagonisti kryesor në skenën e kinoteatrit “Jusuf Gërvalla”, shkruan sot Koha Ditore.

Në një karrige të vendosur në mesin e skenës, ai u prit nga shumë qytetarë që kishin mbushur sallën e këtij objekti kulturor, vetëm për ta parë e takuar nga afër kolosin e letrave shqipe. Në mesin të gjithë atyre ishte edhe vajza e Azem Shkrelit, Aida, që kishte ardhur enkas për këtë mbrëmje nga Kanadaja.

May 21, 2016 11:26
Komento

8 Komente

 1. Agroni May 21, 12:00

  Shenjat per presidentin e ardhshem te shqiperise.Besoj se i takon ketij karieristi te semure se ka eksperience qe ne kohen e P.P.SH.se.Ka vojtur i shkreti dhe eshte persekutuar duke ndenjur pas bythes se ENVERIT.

  Reply to this comment
 2. gjuetari May 21, 12:04

  Ismail Kadare perher optimist ne deklarime per shqiptaret duke dash te miren e duke fol ate deshiren ton per Evrope. Vetem se sot kjo Evrope ka me afer arapet e Azise se europianet e Shqiprise.

  Reply to this comment
 3. Vjosa May 21, 18:58

  Z. Agroni,
  Kur nuk ke lexuar vepren e KADARES, nuk njeh jeten dhe veprimtarine e tij atdhetere, eshte me mire te heshtesh. Heshtja eshte flori thone te mencurit.
  E kupton vet ti c’demostron kur flet per nje gje qe nuk e njeh, nuk ia ke haberin. ….

  Reply to this comment
 4. Arturi May 21, 20:27

  KADARE duhet te flase troç qe nga Evropa na mban larg klika komuniste ’90, me ne krye Salikomikun. Por frika eshte se po foli Kadare, flet dhe salikomiku pastaj … hmmmm 😉

  Reply to this comment
 5. Agroni May 21, 23:25

  Nuk e di z.Vjosa se sa i kenduar je dhe ku e shikon ti atdhetarizmin e tij.Eshte e mira qe gjith secili te mos luaj me rolin e lolos por ate qe ndjen ta thote ashtu sic e mendon.Kaluan 26 vjet zoteri me trego nje rast shkelqimin e tij pervec se po na del i persekutuar ,kur me librat e tij per partine dhe Enverin rriti dashurine e mbare popullit per P.P.SH.ne .A duhet te hedhesh balte mbi nje ngjarje qe habiti mbare boten.Ngushellime o lexuesi Kadarese por skur gabohesh.

  Reply to this comment
 6. LLL May 22, 16:02

  Njeriu me dy pare mënd në kokë , më në fund , duhet ta kishte kuptuar kush është në të vërtetë Kadarea ?! E pamë këtë njeri në dy rregjime të ndryshme , dje dhe sot !
  Po ai maskara ,egoist e frikacak . Për Shqipërinë nuk çkul asnjë qime e Jo më të çpohet në ndonjë gjëmb ….
  Njeri më i dobët se më të dobëtit mbi këtë Dhe !

  Reply to this comment
 7. A.GRAMSH May 22, 16:12

  Kush eshte ‘njesija matese’ e MOLIT(IS)kur flet per ‘afersi’ ndaj (kujt)Europes!?
  ——————
  Po e quan ‘afersi’ ikjen apo arratisjen nga ‘syte kembet’ kosovaret kane qene me ‘afer’ ne kohen e Mareshallit Tito ndersa shqipetaret ne kohen e mareshallit apo dhendurrit serb SALI!
  Po e ka fjalen per ‘parametra’ qe Moli nuk di nga pjerdh gomari si kosovaret po aqe me teper shqipetaret pas 25 vjetesh do ti largohen edhe Ballkanit!

  Reply to this comment
 8. Lili May 22, 18:57

  Vjosa,Atdhedashuria e tij u pa kur nderroj shtetesine,pa ia kerkuar kete askkush vetem per nje perfitim financiar!

  Edhe sa per kete ma afer evropes se kur,kjo tregon vetem nje gje:komplexin e komunisteve e is komunistete shqiptar qe kur nuk ishin evropian ne trute e tyre,e kur nuk do behen se Jane me aq shume komplexe e nje horizont aq te ngushte sa kur nuk munden me menduar se shqiptari eshte evropian sui generis!
  Ma afer evropes se kur na thot ka fare ,si ngushllim me duket se ministri i tij Zotni Cazeneuve sapo deklaroj se Franca nuk do te pranoje heqjen e visave per Kosoven….Po kjo nuk ndryshon asgje se evropa eshte plot me shqiptare,qe Jane judo ne njeten evropiane Kurse komunistet tone ende gezojne ne kullen e tyre mendore,ka dare compris!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*