Kadare nuk fiton as këtë vit, ja ku shkon Nobeli për Letërsi

October 5, 2017 13:09

Kadare nuk fiton as këtë vit, ja ku shkon Nobeli për Letërsi

 

Ismail Kadare nuk ka arritur ta fitojë as këtë vit Çmimin Nobel në Letërsi, edhe pse ai ishte një nga emrat më të lakuar për të qenë fitues.

Fitues është shpallur britaniku Kazuo Ishiguro.

Novelisti me origjinë nga Japonia lindi në Nagasaki në vitin 1964 dhe u vendos në Britani kur ishte vetëm 5 vjeç.

Vepra e tij që karakterizohet nga një forcë e madhe emocionale, njoftoi Akademia Suedeze.

October 5, 2017 13:09
Komento

28 Komente

 1. gaggolli shfleton letrat e dashnise ne Ferr October 5, 11:42

  eh mer smojl,
  ke nji kohe te gjat qe te pjerdh truri .
  je bo per gjynaf o nastardin.
  i je ngjit Nobelit si me dasht me e rras ne burg ,
  me e shpall armik te partise ,nga halucinationet qe te kan mberthyer trutee s’i ndahesh Nobeli-t si ai m.ti posht kpuce. Nobel meritonte Fishta ,jo nji rropsi kriminele si ti .

  Reply to this comment
  • Krostofillaku. October 5, 17:42

   Eh more Ismail Kari, akoma kerkon Nobel ti? Ik ore pirdhu, nuk ta japing se e dine qe je legen. Dhe spiun. E di edhe Kakoja a Kakaja, jot moter, qe e thote lart e poshte. Do ta japing pas vdekjes o koqe.

   Reply to this comment
 2. Agim Anastasi October 5, 13:43

  KUR DEL E THUA, PARA TV, SE KARL MARKSI ESHTE NJE MEDIOKER,BEFASONE GJITHE BOTEN SHKENCORE DHE VESHTIRE TE BINDESH SE MERITON ÇMIMIN E KERKUAR. CILI QYTETAR DO MARE MUNDIMIN TE LEXHOI NE BOTE VEPREN E KADARESE , KUR DHE NE DITET E SOTME, BENE POLITIKE. A E DI KY SHKRIMETAR REALITETIN E SOTEM, KU EDHE PSE NJERZIT PUNOJNE NATE E DITE ,PERSERI PA BUKE E PA SHTEPI. JO VETEM NE SHQIPERI.

  Reply to this comment
 3. pragdimri October 5, 13:56

  KJo verteton katerciperisht ate qe shume politikane, intelektuale, akademike, shkencetare, qytetare shqiptare qe presin Nobeli-n e Kadarese o jane medioker, o jane hipokrit. Nuk theme kriminele, hajdute, tradhetare ect, se bie ne batakun e “strategut” shqiptar te krimit, Sali Berisha. Prandaj ky vend kaq i mire nuk ka rehati se e kane marre ne dore keta. Akoma prisni ti bien koqet dashit rruges?! Do tu a jape pergjigjen delja.

  Reply to this comment
 4. demo October 5, 14:49

  Fishta me perkthimin e Robert Elsie,u be pjese e Eposit Boteror,Trashegimi e kultures Boterore,si,Gilgameshi, Iliada,Mbreti Artur,,..Kjo eshte arritje e Letersise Shqiptare.
  Fishta eshte flake qe del prej shpirtit,eshte gulcima e nje populli te reduktuar ne nje te dhjeten e trojeve,qe ka vuajtur ne shekuj genocidin,spastrimin ethnik,masakrat c`njerezore.Ky eshte Fishta.Nuk shkroi asnje varg per t`u pelqyer ne Europe;nuk u tjetersua;nuk u modernizua per te qene avanguardist.Serbofilet e BBratsvo-Jedinstvo,i hodhen eshtrat ne Drin,i cpifen te paqena e te pabera,;ky kandidat-Nobelisti perjetshem i perdhosi cilesine e VEPRES,se i kishte zili vetem varrimin.Fishta eshte trashegimi boterore e UNESKOS,Bashke me Gilgameshin,Kengen e Rolandit,Sagat Vikinge,Iliaden,,ne textet shkollore te gjithe botes do te futet edhe LAHUTA E MALCISE.Ky eshte Fishta.

  Reply to this comment
  • ´´ October 5, 16:11

   korrekt demo…
   kjo eshte e verteta Shqiptare ,
   qe shume i qendrojn larg e i tremben .
   Prandaj kemi degjenruar ne kte far feje ,ku jemi sot .Ne fund te njerezimit ,nga injoranca e cila perben shumicen dhe ne demokraci “shumica eshte pushtet ” ! mjerishte …

   Reply to this comment
  • Bakoja October 5, 16:12

   Jo, tani e tutje te gjitha eposet do zhduken dhe do qendroje vetem Lahuta neper te gjitha tekstet shkollore ne bote.

   Reply to this comment
   • Lili October 5, 20:48

    Njender arsyet pse kadareja kur nuk mundet me marr Nobelin: heshtja e tij edhe per eshnat ne Drin te Fishtes.

    Reply to this comment
  • Raimond vlonjati October 6, 00:30

   Lahuta e Fishtes esht per te fshire bythen mor ti .Nuk ka azgje artistike

   Reply to this comment
 5. Pensionisti October 5, 15:12

  Ata qe botuan letren e Kadarese drejtuar Enver Hoxhes , dy muaj perpara dhenies te cmimit Nobel e arriten qellimin. Tashti mbetet qe keta “zbulus”,Gjeo_arkeolloge”ti ” pergezojme” e ti urojme per fitoren e arritur me kaq ” mund e sakrifica”dhe per kete zbulim e meritoni ju cmimin Nobel ..

  Reply to this comment
 6. Pensionisti October 5, 15:14

  Ata qe botuan letren e Kadarese drejtuar Enver Hoxhes , dy muaj perpara dhenies te cmimit Nobel e arriten qellimin. Tashti mbetet qe keta “zbulus”,Gjeo_arkeolloge”ti ” pergezojme” e ti urojme per fitoren e arritur me kaq ” mund e sakrifica”dhe per kete zbulim ju e meritoni me te vertete cmimin Nobel ..

  Reply to this comment
  • korçari October 5, 16:19

   Xhelozia “alla” shqiptare edhe sot eshte me e forte se kurre ,vazhdojme te vjellim vrer ,te nxijme ,te shajme,te ndyjme çdo gje qe rrit sado pak imazhin e Shqiperise.KADARE eshte dhe do te jete nje gjigant i kultures dhe letersise shqiptare qe meriton respekt dhe krenari pasi me veprene tij eshte nderuar nga shume akakademi ,si ajo franceze,spanjolle etj ,eshte shkrimtari shqiptar me i perkthyer dhe pelqyer ne bote,ai i cili e ka çuar gjuhen shqipe ne stadet me te larta moderne dhe per çudi eshte me i sulmuari nga nje grup hijenash shqiptare apo antishqiptare.I uroj jete te gjate Kadarese dhe gjithe atyre qe vendosin nga nje gur ne lartesimin e emrit shqipetar,Shqiperia ka nevoje per keta DIVA dhe jo per ata injorante dhe maskarenj qe qelbin çdo gje te mire qe prodhon ky POPULL

   Reply to this comment
   • asd October 5, 19:21

    Ashtu? Perse shqiptaret nuk “shajne” Ndre Mjeden, Migjenin, Lasgush Poradecin, Fan Nolin ?

    Reply to this comment
   • era October 5, 21:03

    Ke shume te drejte more bir por mos harxho sapun ne lesh te zi, ky eshte niveli i popullit

    Reply to this comment
   • Quo Vadis! October 6, 03:26

    Kadare nuk e merr kurre cmimin Nobel, sado i madh te jete si shkrimtar. I ka sherbyer nje sistemi diktatorial. Kjo eshte e papranueshme. Me ose pa dashje kjo nuk ka pike rendesie. Nese ke parime te larta edhe ne diktature ke mundesi te zgjedhesh: ose do vuash ose vdesesh duke mbrojtur parimet e tua, ose do jetosh i privilegjuar duke i shkelur ato. Kadare nuk jutifikohet ne asnje nga rastet e mesiperme. Nese kishte parime negative diktatoriale do te thote qe i sherbeu me deshire te plote diktatures. Nese kishte parime lirie, njeridashjeje, miresie, do te thote qe i shkeli keto parime per privilegje dhe ne kembim te tyre u beri keq te tjereve.Ai nuk ka asnje rrethane lehtesuese dhe si rrjedhim nuk e merr cmimin Nobel.

    Reply to this comment
 7. Arben October 5, 16:05

  CMIMI I JEPET ATIJ QE LEPIHET ME SHUME.

  ISMAIL KADARE, ME SHUME PO HUMBET

  SESA PO FITON DUKE U LEPIRE PAS CMIMIT.

  POR, RENDESI KA TA KUPTOJE PER VETE,

  SE EDHE PO NUK E KUPTOI, PRAPE BOTA

  ECEN PERPARA.

  Reply to this comment
 8. like October 5, 16:48

  Parasegjithash duhet me qene NJERI, pastaj shkrimtar, kerkues,çpikes, etj. qe te fitosh ÇMIMIN Nderkombetar.

  Reply to this comment
 9. si s'ka cipe ky njeri ,kerkon ti imponohet dikujt qe sdo me i nigju emrin October 5, 18:10

  eshte cmenduri se ku ka arritur ai popull .i cveshur nga cdo Vlere njerezore ,nuk njef me asnji princip ne jete ,por eshte shndruar si ato te droguarit e sekteve ,qe ne cdo kohe mbajn nji qendrim ,paditur me se sa korrekt eshte per njeriun . Shqiptaret operojne ne jeten e tyre ne nji hapesire boshe ,si te dal Jashte cdo Orbite,kane humbur cdo Gravitacion me Planetin , duke perjashtuar ne jeten e asaj shoqerie Moralin Njerezore ne gjithcka .Kjo do te thote ,qe te kesh marre fund si shoqeri e gjithecka. Anashkalohet qe dikush ka abuzuar me pushtetin ,ka vrare shqiptare ,pra ka kryer krime ,dhe mbrohet e c’eshte me skandalozja ,kerkohet te nderohet nga turma e e daj jashte shinave te ksaj jete . Pa moral ,i cili eshte shtylla e cdo maredhenjeje ne nji shoqeri ,gjithcka eshte e destinuar te degjenroj ,te deshtoje ne jete . Ne jemi aq prane Botes se civilizuar dhe nuk duam ti pranojme parimet baze te civilizimit dhe kjo eshte nji bakterie shkaterruse per nji komb . Gjithandej morali nxirret jashte loje dhe ne nji teme si kjo . Diskutohet me superlativa ,pa patur njohurite e nevojeshme mbi Literaturen ,pa njohur ne detaje nji fushe ,nuk mundesh te cirresh ,sepse nji menyre e tille absurde ,nuk perben asnji argumente .Dhe kjo Bote funxionon ndryshe nga cdo ti pelqente nji personi si kadare i cili ka nji te kaluar komuniste te inkriminuar dhe per hir te se vertetes ,nuk eshte ne nivele te tilla si shkrimtare ,sa te pretendoje e konkuroje per Nobel . Nuk mendoj se ka ndonji xhelozi ktu ,si tentojn te mjergullojne disa besnike te partis debatin ,por hiperbolizimi qe i behet shkrimtarit pashpirt njeriu ,i cili nuk di te shkruaj dicka qe zgjon emocione ne librat e tije ,e jeton ne te kaluaren larg prezentes se shoqerise sotme . Nji person qe jeton ne te kaluaren ,eshte peng i saj ,s’ka cfar i kerkon te sotmes .Se pelqehet nga disa tipa aty ,kjo nuk cudite asnji .Kjo ka te beje me nivelin e tyre . Shijet jane sot te ndryshme . Shume shqiptare i qendrojne besnike corbes kjo eshte zgjedhje personale . Per mua personalishte kadare eshte nji shkrimtare i rendomte ,nji art kronikani i kohes ku ka jetuar ,aspak emocional ,i merzitshem ,naiv vs kohes qe jetojme ,nji tip shkrimtari tipik mesjetare asgje me shume . S’dua te hyj me thell ne detaje sepse s’eshte as vendi ,por as deshira e duhur per te harxhuar kohe kot per kte shkrimtare te fryre me pupla kaposhi anadollak.

  Reply to this comment
 10. visari October 5, 19:23

  Nje gje qe e kerkon me ngulm nuk ta japin. Nderimi me cmim vjen natyrshem, jo me vetmburrje. Nese nje pretendues pe cmimin Nobel quan Marksin medioker,Leninin se shkruan budallalleqe,Enverin se ishte pa diplome, eshte vecse nje sfidues donkishoteks dhe me kot e pretendon nje vleresim te tille.Ka dhe te tjere qe dine te vleresojne.

  Reply to this comment
 11. korçari October 5, 20:11

  Dukesh qe je nga veriu pra” dru me pre” e kote te debatosh me te padebatueshmit ,çfare absurditeti ,çfare injorance ….çfare qeniesh mban kjo toke …m

  Reply to this comment
 12. Boll me qurravitje... October 5, 20:14

  E para e punes, nuk ka ndonje indicje te forte qe te vertetoje se Kadareja na paska qene “patate e nxehte” per cmimin nobel. Ndonje lakim i mundshem i emrit te Kadarese si pretendent mund te jete bere brenda ambjenteve te tymosura shqipfolese, por jo ne qarqe ku hyjne e dalin kokat e letersise boterore.

  Vleresuesit e letersise boterore para se gjithash jane vete lexuesit, dhe opinoinet qe ata kane percjelle permes rrjeteve sociale deshmojne qarte se Kazuo Ishiguro eshte njeri prej shkrimtareve me ne ze te kohes.

  Studiues te letersise e kane vleresuar ate si nje nderthurrje e Jane Austen me Franz Kafka, ndersa komentues te shumte kane dhene per te ne rrjetet sociale vleresime nga me pozitivet.

  Ndryshe nga kamikazi enverist, veprat e perkthyera te te cilit ne librarite e botes kane mbetur sot “roje raftesh”, romanet e Kazuo Ishiguro-s jane nga me te kerkuarat ne treg. Romane te tilla te perkthyera vetem ne kohen e diktatures si “Chronik in Stein” etj., edhe pse me cmime te reduktuara, atyre s’ja hedh me njeri syte. Ky eshte realiteti, duan apo s’duan qurrsat dhe jargamanet e diktatures komuniste.

  Reply to this comment
 13. Sirius October 5, 21:37

  Jepjani ketij ate cmimin, se vdiq nga marazi. Jo per gje po te na pushojne veshet edhe neve me kete cmimin e Ismailit se na kane care k……rin.

  Reply to this comment
 14. shushica October 5, 22:01

  Nuk marr persiper te gjykoj disa komentues qe nuk dijne akoma te shkruajne shqip.Ndersa te tjere jane pinjolle te injorances feudale ,primitive,me mendime arkaike te coroditura.
  Dua te komentoj rastin .Ka shume shkrimtare gjigande qe nuk e kane marre Nobelin.Aersyet kane qene te ndryshme.Por komisioni i Nobelit perbehet nga njerez,natyrisht profesioniste dhe me integritet te larte moral .Sidoqofte vendimet e komisionit nuk jane gjithmone ne perputhje me meritat reale te nje shkrimtari.Vitin e kaluar Nobelin e mori Bob Dylan ,kengetari amerikan i protestes kunder te fuqishmeve te botes….Kishte nje kuptim ky cmim ,edhe pse nga pikpamja e vlerave artistike nuk mund te krahasohet me shume shkrimtare bashkekohore….
  Te vijme tek Kadareja.Krahasuar me shkrimtare qe kane marre Nobelin vitet e fundit Kadareja perpara 90..es ndoshta qendron me lart .Arti i Kadarese i para 90..es eshte ne nivele te jashtezakonrshme.,Vetem… Gjenerali i Ushtrise se vdekur ,Keshtjella ,Dimri i Madh,Prilli i thyer,Eskili ,ky humbes i madh,do te mjaftonin per te bindur forcen e jashtezakoneshme te artiit te Kadarese…
  Por, ndryshe nga sa mendojne disa komentues primitive ,Kadareja nuk e merr Nobelin thjesht sepse pas viteve 90 ..ka deshmuar mungese personaliteti si njeri ,renie artistike si shkrimtar ….Do te kishte mjaftuar heshtja dhe ndoshta do ta kishte marre Nobelin .Por deshira meskine provinciale per tu zhbere e ka shndrruar Kadarene perpara jurise se Nobelit ne nje filistin te vogel mikroborgjez …Kadareja ,qe nen diktature shkroi per Enver Hoxhen ,pa patur frike ,edhe pse realisht nuk i thur ditiriambe ,pra me guxim ,ne …demokraci …nuk ka shkruar asgje thelbesore per te trajtuar kohen e cmendur shekspiriane te Berishes dhe ,berishizmit qe shkaterroi gjithe strukturen ekonomike ,morale dhe njerezore te Shqiperise …Ne se gjermanet kur u terhoqen hodhen ne ere disa ura per te penguar ndjekesit Berisha hodhi ne ere te gjithe vendin dhe Kadareja nuk di gje ,ai jeton atje ne Paris ,ne kafene ,,,,,ku eshte sipas tij qendra e botes.Nderkohe qe Nobelin e kane marre shume shkrimtare komuniste apo perkrahes te te majtes ,por me nje ndryshim ata kurre nuk kane mohuar vetvehten dhe idete qe kane mbrojtur .Pikerisht ,pervec artit ,jurite e Nobelit vleresojne edhe personalitetin njerezor…ndersa per Kadarene …nuk egzistojne me e majta nuk egzistojne me punetore ,popuj te shtypur ,njerez qe vuajne ,Kadareja nuk njeh as neomarksistin e famshem
  francezin Piketty.as britanikun Korby,as amerikanin Sanders ,as Komskyn,Kadareja shpirterisht dhe moralisht eshte shnderruar ne nje personazh regresiv ,aristokrat demode Pikerisht per kete nuk e merr Nobelin zoterinj primitive komentues jo pse ka qene komunist ….
  .

  Reply to this comment
 15. Arber Iliri October 6, 03:22

  Smajli nuk e rrun fare per Nobelin,mire e ka.Nuk i duhet Kadarese cmimi, Nobelit i duhet te kete mes te nderuarve me ate cmim Kadarene.

  Reply to this comment
 16. Boll me jargavitje... October 6, 08:12

  Shurraqe, shushunja, apo shushica qofshin, tipari me dallues i tyre eshte mania per tu dukur si kulufa te gjitheditur.

  Keto lloj speciesh ndjekin gjithmone te njejten skeme. Para se te japin mendimet e tyre rreth nje teme, ata shfaqin dukshem tendenca per te sulmuar si skutha nga frengjite individin (ne rastin ne fjale komentuesit).

  Mendimi i lire dhe opinioni i pavarur qytetar atyre u vret syte, shkak i mjaftueshem ky per t’i meshuar tastatures dhe per te vjelle corben e prishur.

  “Nuk marr persiper te gjykoj komentuesit…” –
  keshtu i fillon diku me lart shfryrjet njeri
  prej sahanlepiresve te stazhionuar te forumit. Me absurdja eshte se menjehere pas kesaj thenie pason paragjykimi. Pasi leshon nje bresheri bajgash nga deshira per tu dukur si “shqipfoles” kompetent, ai hidhet t’i beje “analizen” (jo ate te shurres) deshtakut nga me legjendaret per cmimin nobel.

  Sipas paragjykimit te tij, kamikazi “i jashtezakonshmi” Kadare, me krijimtarine e tij letrare te gjysem shekulli me pare qendronte NDOSHTA me lart se disa prej nobelisteve. Me qesharakja eshte se dhe vete Kadareja po ta kishte lexuar kete bythlepirje ekstreme, ai do ta kishte kundershtuar si jo realiste kete thenie. Aq me teper sot, kur ai e di fare mire se shkrimtare si ai bota i ka me tonelata.

  No moore comment !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim