Një statistikë turke e 1908-s

January 27, 2016 15:19

Një statistikë turke e 1908-s

Kjo statistikë që shihni më poshtë, e botuar nga media kosovare mendohet se është realizuar bazuar në një dokument të hartuar nga pushteti i kohës, pra Perandoria Osmane.

Sipas saj, në Shkup para një shekulli kanë jetuar 50.258 shqiptarë, 9264 serb dhe 29080 bullgarë (asnjë maqedonas, siç quhen sot).

Tetova ka pasur 52076 banorë shqiptarë, ndërsa Gostivari 23197 shqiptarë. Po ashtu, edhe në këto të dhëna përdoret termi bullgarë për banorë sllavë.

Tuzi ka qenë qytet me 100 për qind banorë shqiptarë. E njëjta vlen edhe për Kaçanikun. Prishtina kishte 60968 shqiptarë e 11093 serbë. Peja kishte 50440 shqiptarë e 13303 serbë.

Prizreni kishte 64569 shqiptarë, 17219 serbë e asnjë turk. Ndërsa, Gjakova kishte 70963 shqiptarë e 687 serbë.

Në tabelë mund të gjeni edhe të dhënat për qytetet tjera të Vilajetit të Kosovës, përfshirë numrin e banorëve sipas kombësisë dhe përqindjen. Në të gjitha qytetet shqiptarët përbënin shumicën.

Dihet tashmë se në Kosovë, por edhe në Shqipëri, është vënë në diskutim raporti i Shqipërisë së atëhershme dhe pushtimit osman.

Në Kosovë sidomos ka zënë vend teoria, sipas të cilës “pushtimi osman ka pasur diçka pozitive për kombin shqiptar, sepse e ka mbrojtur kombin shqiptar nga një rrezik më i madh që ishte rreziku sllav”.

Shkrimtari ynë më i njohur në botë, Ismail Kadare e quan këtë teori një “filozofi e robërisë”.

“Të gjithë popujt e Ballkanit pësuan një dramë të përbashkët dhe në këtë dramë nuk ka pse populli shqiptar të bëjë befas një përjashtim, sepse nuk ka pasur kurrfarë përjashtimi në fatin e tij.

Populli shqiptar ka qenë më i ashpri kundër Perandorisë Osmane, për vetë faktin se shqiptarët u bënë pengesë kryesore për depërtimin e Perandorisë Osmane deri në Itali. Sllavët vetë ishin për faqe të zezë, gjendja e tyre ishte më e defavorizuar se e shqiptarëve.

Atëherë: nga cilët sllavë na mbrojti Perandoria Osmane? Si na mbrojtën ne turqit nga sllavët? Kjo është e pabesueshme, nga ana logjike, nga ana psikologjike. Për mua e gjitha është groteske, e paimagjinueshme, nga fillimi deri në fund,” – tha Kadare në një intervistë në Gjermani me gazetaren Mimoza Kelmendi botuar më herët në DITA.

Çka ka ndodhur midis Ballkanit dhe Perandorisë? Çka ka ndodhur midis të dyve dhe Europës? Përse në këtë vit të fundit të mijëvjeçarit, bashkë me ballkanasit që rrinë kokulur përpara zonjës-nënë të tyre të dikurshme, Europës, duke pritur që ajo t’i pranojë në shtëpinë e vet , ka zënë radhën e po pret të hyjë edhe Turqia, bërthama e Perandorisë së lemerishme Otomane, ajo që ishte betuar mbi Kuran e mbi shpatë se do t’i shembte kulm e themel Europës së krishterë? Ç’ka ndodhur?pyet Kadare në veprën “Arti si mëkat”, e dalë dje në qarkullim nga shtëpia botuese “Onufri” / DITA

 

1908

 

January 27, 2016 15:19
Komento

61 Komente

 1. shqipfolësi June 17, 19:03

  E konsideroj si teoremë matematike thënien e Kadaresë se “Thelbi dhe baza e historisë nuk mund të ndryshohet, ajo mund të interpretohet sipas interesave të ditës, por kurrsesi nuk mund të ndryshojë”.
  Me të drejtë Kadare e quan këtë “filozofi e robërisë”.
  Nuk është detyrë e politikanëve të ndryshojnë historinë! Historia shkruhet atëherë kur ka ndodhur dhe interpretohet nga historianët profesionistë (jo politikë) se si ka ndodhur!
  Por është detyrë e politikanëve të “pastrojnë ndërgjegjen e kombit” nëpërmjet Hapjes së dosjeve.
  Hapini dosjet politikanë shqiptarë e mos kini frikë!
  Sepse kështu do ti hapni rrugën demokracisë së vërtetë!Kështu gjithkush do marrë Notën që MERITON nga HISTORIA! Dhe Demokracia do gjejë shtratin e saj të vërtetë!

  Reply to this comment
 2. Deshmia e Kadarese June 17, 19:45

  Kadare duhet te thirrur si deshmitari me i madh i asaj qe ka ndodhur:

  Cili eshte roli i Frances pro-sllave ndaj fatit te shqiptareve?

  Kush ka qene ndermjetesi i Enver Hoxhes me autoritetet franceze?

  Kush sugjeroi qe Perendimi ta falte Enver Hoxhen?

  Cili ishte garancia qe Kadare ishte i vetmi qe nisej per Paris pa te Dytin pas shpine?

  Kush ka sugjeruar Kadarene President, ne qarqet e Perendimit?

  Pse e kane kercenuar Kadarene si Agjent te Frances?

  Kush ia mbyll gojen deshmise se Kadarese?

  Reply to this comment
  • Lleshi April 9, 09:59

   Ti ia mbyll gojen , patjeter ! Dhe ngaqe e ke veshtire te kundershtosh logjiken qe Kadrja ka perdorur , sepse te dermon , hidhesh dhe na thua se eshte agjent i Frances !

   Kadarja , mund te kete shume gjynahe , por po flasim per turcelinjte dhe se sa e mbrojten ata shqiptarin ! Mos i shka bisedes si gjarperi , se nuk ke shanc te helmosh njeri !

   Reply to this comment
   • Pa rendesi September 27, 13:07

    Dukesh nga emri mor Lesh, ( me fal Llesh ) se je njeri me shume kulture e njohuri, sidomos per Kadarene qe e ke ne vend te babes.

    Reply to this comment
  • anticensurë April 9, 14:59

   ore ça ke dash me thon??
   vështirë se kuptohesh!!
   aaaapooo do të thuash se të ka mbertur hatri që të jkanë sharë turqinë??
   nëse është atdheu tënd na fal,por ashtu si po i kërkojnë grekët dëmshpërblim për pushtimin gjerman,duhet të të kërkojmë dhe ty!?apo këtu nuk të leverdis?
   nëse je shqiptar nuk mund të thuash se ske qënë i pushtuar nga turku dhe se çdo pushtim është PUSHTIM dhe jo çlirim!të ka marrë pavarsinë,vrarë e prerë turku or qamet!!

   Reply to this comment
  • Copyright-i.... April 10, 00:22

   Kete koment e kam nisur perpara do koheve,
   por jo kesaj here!

   Nuk besoj se eshte mire qe ndokush, askush pra,
   te perdor mesazhe te se shkuares per te sotmen.

   Eshte njelloj si te citosh Ramen dikur kunder Ilir metes dikur!
   Njesoj sikur te citosh berishen kunder Imamit…

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 January 29, 11:31

    e njëjta gjë dhe me shkrimin tim!!
    është i vjetër dhe i futur këtu!!është i shtatorit 15!
    keni fillu me bo gallatë tashti dhe ju të ditës!!
    në një shkrim tjetër kishit futur një komnet që ishte tjetërku i adresuar!!megjithëse nuk është faji juaj!!
    “fajin e ka sistemi”e ka thënë vizionari rama këtë!të tjerat merri me lëng!!

    Reply to this comment
  • Drini September 26, 23:57

   Kadareja mund te kete shume mungesa,psh,frigacak,servil e shume te tjera,por qe nuk din historine e shqiperise,e qe eshte spiun i frances me duket pak si groteske,per mendimin tim.

   Reply to this comment
 3. shqipfolësi June 17, 20:28

  Po pse s’thua ti, që ne na paska pushtuar Franca e jo Turqia?! Të gjitha “kokat” shqiptare deri tek ky “aseti i Rumsfeldit” na qenkan Gdhendur në Francë!…

  Reply to this comment
  • Deziluzione...... June 17, 23:39

   Ndonje pyetjeje per “Deshmine e Kadarese” mund t’i pergjigjesha edhe une, por nxitoj te merrem me pandehmen aspak serioze, leshuar ca si shume lehte prej “shqipfolesit”, ne lidhje me Aleancen e shqiptareve me Perendimin.

   Me Ameriken apo me NATO-n, duhet te jesh ca me shume i qarte, i nderuar “shqipfoles”, nese nuk e ke shqipen gjuhe te dyte apo te trete…

   Pa Ameriken e di edhe ti se cfare do kishte mbetur prej Shqiperise…Dhe ketu ne nuk ka pse diferencojme njerin apo tjetrin…Republikanet dhe demokratet, pa asnje dallim, duhen falenderuar qe interesat tona u harmonizuan me interesat e tyre afatgjata, demokratike, pqaesore ne Ballkan e me gjere. Dhe, te jesh i sigurt, Rama apo Meta apo gjithkush neser ne pushtet, do sillen njelloj ne marredheniet me Ameriken. Thejsht pse keshtu deshirojne 99.99999% e shqipove.

   Nga Turqia jemi cliruar prej kur Ismail Bej Qemal Vlora ngriti Flamurin (te cilit se kush, i shtoi nje Yll me pese cepa, qe ra rruges, yll qe nuk bente dot shoqeri me yjet ne flamurin Amerikan!).
   Pas 1912, problemet i kemi pasur me sllavet ortodokse dhe, me fragmente te Europes se Vjeter, qe ata e dine perse, anonin dhe mbeshteten sllavofiline…

   Franca ishte e vetmja dritare perendimore e pambyllur per Bllokun dhe te privilegjuarit e tjere te Oborrit te Komunizmes se Tiranes, dhe pritet qe historiografia shqiptare dhe analiza kritike e kultures ta analizoj kete fenomen.

   Reply to this comment
   • Lleshi April 9, 10:11

    Qe ia ke futur kot , ne sa thua , kjo nuk do as laps , as mend dhe as kalem !
    Amerika nuk ka bere asgje per Shqiperine ! Edhe Traktatin e Fshehte te Londres nuk e denoncoi ajo , Lenini ! Ne 1919 , Willsoni , qe i atribuojne me servilizem te peshtire se gjoja ndihmoi Shqiperine , thjesht vuri veton perkohesisht , por me pas dha viston ! Traktati i Fshehte i Londres , edhe ashtu nuk do te zbatohej sepse ate e denoncoi Rusi dhe i cili u terhoq !
    Pasi Willsoni dha miratimin per “ekzekutimin e shtetit shqiptar” , ne 1920 , u be Kongresi i Lushnjes dhe ishin forcat ushtarake te mobilizuara nga ai Kongres qe u bene pengese ! Ishin ato forca qe hodhen Italianet ne det dhe cliruan Vloren dhe jo me Italiani te merrte gjithe pjesen Qendrore dhe perendimore te Shqiperise , sipas Traktatit !
    Prandaj lerini llogjet per amerikanet !
    Amerikanet , po , kane bere marreveshje me serbet kunder Shqiperise ne 1958 -ten , pasi deshtuan me diversantet ! Ndersa ne besnikeri ndaj serbeve , derguan ne 1990 Rajersonin , ambasadorin e tyre ne Beograd !
    Ismail Qemalin , as e derguan , as e mbeshteten dhe as e pajisen amerikanet !
    Ti kujton se meqense je majmun vete , gjithe qeniet me dy kembe dhe dy duar jane majmune ?
    Ka vdekur koha e shqipove injorante , megjithese dhe te tille do te kete !

    Reply to this comment
    • vet June 22, 04:20

     qa ke thon a e din a veq kutrum i ki ra,turp per ty qe ndoshta edhe je shqiptar po demagog i llojit mat keq po se po dhe shum shum i pa ditur dhe njeri i trillimeve

     Reply to this comment
   • mirel April 9, 14:48

    Me gjithe verejtjen e drejte te L.Itali per mungesen e fillimit te tragjedise shqiptare, shkaktuar nga Vatikani, besoj qe Kadere ka patur per qellim sqarimin e adhuruesve te islamizmit, sidomos atyre te tipit Lorik Cana, apo Mergim Mavrine, qe besojne te islamizmi per shqiptarizem.
    Te kuptosh sa qesharak eshte barazimi qe i vene kombit me shfarosesit e ketij kombi eshte marrezia me e madhe.
    Po kye eshte nje fenomen qe po ndodh sot ne mase ne Kosove, dhe ne disa pjese te Shqiperise.
    Te varroset babai i Mavrajt me flamur arab, ky eshte kulmi i antishqiptarizmit.
    Kjo eshte te punen e armiqve te Shqiperise me deshire dhe vullnet per te bere vetvrasje.
    Shqipot duhet te kthehen nga zotat e tyre.
    Ata jane mbi gjithcka.

    Reply to this comment
 4. Gramoz June 17, 23:31

  duhet qe te flasim me llogjike me maturidhe hapur.flitet gjithandej se e keqja me e madhe kombit i kardhur nga greku dhe serbi ..eshte e vertete historia e ka thene fjalen e vet dhe kete nuk e luan as topi…por ne shqiptaret nuk i futemi thelle kesaj pune sepse politika e dites ne momente te caktuara punon kundra nesh…eshte e pa pranushme dhe ekstemisht fyese qe qe te thuash ne shqiptaret jemi vellezer ose lidhje gjaku meturqit..kjo eshte cmenduri ..historia ka spieguar se gjate gjithe luftrave shqipetaret kane qene me te pa mbrojturit dhe me te rezikuarit…turqit si gjate luftes pare dhe gjate luftes dyte jane te paret qe kane dashur qe te na zhduknin si komb..a nuk eshte turqia ajo qe ne bashke punim me qarqet greke qe degdisi camet nga camria e i mori ne turqi///a nuk eshte turqia ajo qe ne bashke punim me qarqet serbe qe shpernguli gjysmen e kosoves..kush jane keta sharlatane qe thone se turqia eshte mrojtja e shqiptareve..ne turqi jetojne te pakten 7 milion shqiptare e ne qoftese na quan vellezer pse nuk e njeh kete komunitet sipas kventave nderkombetare jo turqit nu kane qene e kure nuk do te jene miq te shiptareve ,historia nuk do ndryshoje per deri sa turqia te pranoje ato q ka bere ndaj nesh …italia e pushtoi vendin tone por poulli yne e di c beri italia dh c na la italia .ajo vetem per nje kohe te shkurter beri mrekullira per ate kohe qe i kemi edhe sot e kesaj dite .po turqia c na la ,vetem toke te djegur e xhami gjithandej..turqia kure nuk ka per tu bre vend demokratik e qe ti shkosh turqise pas qeres se saj eshte fyerje per kombet e qyteteruara….se kush eshte turqia dhe sesa per zemer na ka ne u vrtetua ne samitin e ohrit ..maqedonia per hater te serbit nuk e ftoi kosoven tone ,,eturku nuk i vuri asnje kusht po vajti i pari ne maqedoni ja kjo eshte turqia e politikaneve tane te pa skrupull qe thone se jemi te nje gjaku ..un jam krenar per gjakun tim qe del hapur si nderuari hakan shukur ,,lojtari i talentuar e me krenari thote jam shqipetar..une jo per turqit por edhe per shqipetaret atje qe nuk kerkojne te njihen si komunitet une kam rezerva tuqia e kerkon europen por pa njohur minoritetet qenuk jane pakta nuk arin dot atje..prfundimisht ne nuk kemi c te fitojme nga turqia e nuk kemi gje per te humbur me turqine del i fituar vetem talebani ne parlamentin e kosoves qe e gjen govaten te shtruar ne cdo xhami te turqise ROFTE SKENDERBEU I SHHQIPTAREVE

  Reply to this comment
 5. Studenti June 18, 08:21

  E verteta eshte ashtu siç thote Kadareja, se pushtimi turk nuk i ka sjelle asnje favor Shqiperise.Kete e dine te gjithe, por nuk e di pse nuk e thone te gjithe.Ata shqiptare qe u bene pjese e qeverisjes perandorake osmane ishin nomenklature sulltanore ne sherbim te Turqise dhe jo te Shqiperise.Ne shekuj instinkti primitiv i vetemburrjes me ata qe bene emer ne sherbim te puishtuesit na ka nxjerre shpesh nga hullia dhe vazhdon te na çorjentoje ne vazhdimesi.Nje lloj vetemburrje eshte edhe mbrojtja e veçante qe thuhet se i kemi bere Evropes ose katolicizmit nga pushtimi turk kur dihet se kjo lufte ishte ne radhe te pare vetembrojtje e nje populli te vogel ne nje territorite vogel, qe bente me shume jehone se efekt te drejtperdrejte perbrenda fuqive dhe territoreve te medha evropiane e ballkanike .Ashtu siç e bene shqiptaret e bene edhe hungarezet, rumunet, sllavet e greket.Prijesi serb u vra ne rrethinat e Stambollit pasi i kishte perzene pushtuesit osmane.Me perjashtim te boshnjakeve e shqiptareve ballkanasit e tjere nuk moren fene e pushtuesit, qe nuk ishte gje tjeter veçse nenshtrim dhe bekim i pushtimit.Akumulimi i te gjitha rrethanave perbrenda rezistences antiosmane çoi ne pavaresimin e vendeve te tjera para shqiptareve.Disa qendrime te sotme se ky ose ai pushtues ka qene i mire jane veçse ekstreme te injorances qe keqperdoren sepse bartesit e tyre nuk kane relacionet e duhura me veten dhe me te tjeret, nuk kane ate qe quhet integritet.Kjo ndodh edhe ne raste te tjera, si psh se Evropa i lindi dhe i mbyti dy perbindshat e saj,fashizmin e bolshevizmin.Elitat shtetrore-kulturore shqiptare te shekullit te njezete nuk i linden, por i moren nga te tjeret per te perfituar prej tyre, as i kundershtuan, as i mbyten, por i braktisen si nje anije qe fundoset dhe te gjithe turren te shpetojne koken.Ne kete rast ekuipazhi dhe minjte e hambareve te anijes jane me te ndjeshem dhe me te sprovuar per te shpetuar.Keshtu eshte shprehur edhe iInkoerenca e elitave te sotme shqiptare dhe mungesa e integritetit duke genjyer e fshehur te verteten per sherbimin qe u bene ketyre dy perbindshave.Njeri nga keta qe spekulon me te verteten eshte pikerisht shkrimtari yne i madh ,qe kishte perfituar gjithe lavdine e shperblimet e perbindshit komunist duke hipnotizuar popullin e tij me veripmtarine e tij aktive politike, me ofiqet qe mbante dhe himnet qe i thurte tiranise.Elitat e sotme te pushtetit politik dhe kulturor vazhdojne te mbisundojne sipas modelit feudal duke share e nemur kalin pasi kaluan lumin pa u lagur.Keta asnjehere nuk e kthejne koken pas per te pare njerezit e varfer, qe kane marre rruget neper keneten e jetes, te qullur e te perbaltur.Keshtu siç flasin dhe veprojne elitat tona, duke u lavderuar, ne ecim para duke u zmbrapsur pa e kuptuar.

  Reply to this comment
 6. Mark.uk June 18, 08:49

  Pushtimi turk beri qe shqiptart te jene populli ma I perbuzuri I Europes.Per ket na ndan ne 5 shtete.Sepse gjysma e shqiptarve u turqizuen. Ju kerkoj te falur po jemi populli ma I pa vendosur ne Europe.Te fundit qe hoqen pushtuesit turq,bile iken vete,kur perandoria turke u mund keqas nga vendet e ish bashkimit sovjetik.Te fundit qe hoqen komunizmit,biles kerkuan te bjer vete,kur ekonomia ra nene zero.Vetem kur nderhyri bota se Kosova do ishte nen sundimin serb edhe 100 vjet te tjera.Edhe po te hyjm ndonjeher ne Europe te fundit do hyjme,sepse sherrin na ka lene turqit kur iken dhe rekomanduen sherbetorin e tyre per te ngritur flamurin qe ata dhane mendimin,se ai nuk ishte flamuri I kastriotve.Duhet ditur se Europa na pranon kur te jemi si ata pra…..

  Reply to this comment
 7. L. Itali June 18, 09:02

  Ndarja e Shqiperise nga Europa është e hershme, nuk na ka ndare Turqia,e cila na pushtoi ne dhe gjithe ballkanasit…Shqiperine dhe Ballkanin”de jure”i ndau Vatikani dhe kjo eshtë e shkruar nga vet Vatikani qe do ta ribotojme të plotë, kur, kush dhe pse!…
  Papa i Vatikanit morì vendimin e paknjohur duke na lenë nen Kostantinopolin! Turqia eshtë e vonë, dhe perpjekjet e shqiptareve per te mos zbatuar vendimin e Vatikanit kane qene dhe mbeten titanike!Fakti qe treva shqiptare dhe sot kanë katolicizmin besim,eshte tregues i qarte rezistence ne radhe te parë kunder Vatikanit,pastaj Turqise!Kadare,nuk e shtjellon kete fillesë tragjike;por ai ka te drejte per të tjerat duke goditur Sali shpellen qe beri historianin proturk,kohe me parë!Turqia pushtoi shqiptaret,greket,sllavët duke i thyer ata në Betejen e Fushë-Kosoves, ku shqiptari Millosh Obiliqi vrau Sulltanin dhe komandanti i gjithe trupave ballkanike,(sllav)u vra…Qe nga ajo kohe nuk eshte parë me “aleancë ballkanike”bile dhe serbet,si shqiptaret e greket,bene krushqi me turqit,moren poste të larta!Por Shqiptaret me Skenderbeun dallohen per rrebelizëm ndaj Turqise duke u bere atyre rezistencen me të ashper ne Ballkan, edhe pse Huniadi kish me shume mbeshtetje te Vatikanit…Thelbi pushtues i Turqise nuk mund kurrsesi te ndryshoje,ndersa “mbrojtja” e tyre nga sllavet, eshte si thote Kadare,qesharake!Bile jane turqit ata qe nuk futen ne beteje garnizonin e Janines por dorzuan tek greket qytetin me të madh jugor të Shqiperise,pa lufte dhe me marrje rushfeti(Esad Pasha komandanti i garnizonit,sipas nje studiuesi te huaj,ua shiti grekeve Janinen me flori…”Dyzete mije shqiptare,shkruan autori,te nesermen u perzune ose iken nga Janina,pasi u tradhetuan!..”Edhe Shkodra ra ne dore te malazezeve nga tradheti e Esad Pashë Toptanit.”U deshen 6 ultimatume te fuqive te medha te largohesh in nga Shkodra!” Arrivistet shqiptare qe moren poste të larta në shtetin turk(9 kryeministra,mos gaboj)nuk i sollen ndonje miresi Shqiperise,as Ballkanit,perkundrazi,as parate e tyre personale nuk i ben investim per vendlindjen,ndaj s’ka hekurudha,porte,rrugë e qytete moderne,perjashto “Egnatian”e Romes qe mbeti e rrezikshme për perendimin ga kusaria dhe disa xhami të ngritura per “politiken”islame!…Edhe sot,jo Shiperia,por dhe Greqia(shiko problemet e renda)dhe gjithe Ballkani nuk eshtë “de jure e de fakto”Europe,te mos flasim Turqia ku pikerisht dje Erdogan beri deklaraten e shemtuar se “nuk e njoh parlamentin europian!”,kurse më parë pa referendum popullor,eshtë Berisha qe e largoi Shqiperine nga Europa duke u antaresuar në Konferencen Islamike(?!)Keto,mjerisht Kadare nuk i thotë,dhe pse jane realitete te reja te kobshme,per Shqiperine!Qendrimi zyrtar me dy karrike i Berishes,”pro K.Islamike,dhe parrulla per hyrje në BE,” nuk e kane ndihmuar dot Shqiperine te jet ende as kandidate në BE!…Mos harrojme se coptimi kriminal i Shqiperise, ne konferencen e Ambasadoreve,ne Londer,ka konsensusin edhe te Turqise,shperberese!…Të vertetat mbi ndalimin e gjuhes shqipe nga ” Porta e Larte”,ndryshimi i besimit fetar me blerje,poste,a priviligje,jane një tjeter gjëmë qe Turqia i beri europianizimit shqiptar…Por thelbi mbetet krimi i Vatikanit ndaj Shqiperise dhe gjithe Ballkanit dhe kjo eshte nje tjeter thellesi qe Kadare nuk e permend,por ne të vertet eshtë”Ura e hedhur në erë”,nga ku mbetem me shume se 500 vjet nën roberi dhe shprishje kombetare!Vet Vatikani kete e pranon,kur daton vitin dhe shkaktarin Papë!…Kete gje beri pikerisht dje “ish Papa kryeqeveritar”i Italise kur tha se”Nuk duhet…BE,miku im Erdogan ka te drejtë!..”gje qe shihet dhe ne gazeten”Il Secolo XIX”,ku pervec shkrimit(Kryeministri Letta u kunderpergjigj Berluskonit,menjehere me kritike)ka dhe karikature per Erdoganin,Berluskonin dhe nuk do ish keq te ishte dhe Saliu!…Prapambetja jone ka filluar me pushtimin romak,kur Teuta u tradhetua,pas betejave me fitore,dhe kur u rropos paganizmi qe na nderon,nga perendimi pushtues!…Ketu jane rrenjet e tragjedise kombetare shqiptare,qe Kadare,mbrojtes i kot i romantizimit shqiptar,nuk i thotë!Turqia,eshtë nje tjeter kalbesire e vone qe thelloi plaget e hapura ne Vatikan!

  Reply to this comment
 8. shqipfolësi June 18, 09:52

  Për të qenë i qartë me komentet e mia të mësipërme, dua të theksoj se ne këtu nuk po diskutojmë personalisht se kush është Kadareja por për një bashkëbisedim të tij në Gjermani.
  Atëhere, me sa kemi mësuar nga historia dhe jo nga politika, Turqia ka qenë pushtuesi ynë për 500 vjet. Për këtë e vumë dhe Skënderbeun në mes të sheshit të Tiranës. Dhe mburremi me luftrat e tij kundër pushtimit otoman. Dhe na njeh gjithë bota për hir të TIJ!
  Përsa i takon pjesës tjetër, e theksoj përsëri se Arkivat e Dosjeve duhet të hapen, që të gjithë atyre që iu djeg miza, të marrin NOTËN nga HISTORIA dhe të mos fshihen me petkun e IMUNITETIT!
  Përsa i takon Amerikës, edhe unë bëj pjesë tek ata shqipo që do e votoj gjithnjë pro DEMOKRACINË E VËRTETË AMERIKANE, që për fat të keq nuk ka të bëjë fare me këtë demon-kracinë tonë sharlatane e të shpartalluar, që fut ujë nga të katër anët…

  Reply to this comment
 9. ardi June 18, 11:24

  Ortodoksit sllavo-greke,prej kohesh(jo nje shekulli)e kane luftuar ne cdo rast elementin shqiptar ne Ballkan.Per kete kane patur edhe mbeshtetjen e Vatikanit.Te njejtin qendrim kane edhe sot.Shtetet e ketyreve kombeve akoma nuk e njohin shtetin e Kosoves.Me siguri qendrimi i tyre i tanishem ka lidhje edhe me te shkuaren.Turqia qe nga shtetet e para ne bote qe njohu pamvaresine e Kosoves.Ne te vetimin vend te Europes ku shkonim pa viza ishte Turqia.
  Nuk duhet te harrojme asnjehere qendrimin e Kryeministres te Turqise ne vitin ’97 ndaj andarkeve greke.Veziret me origjine shqiptare kane qene kryesisht(mbi 70%) nga Jugu i Shqiperise.Kadareja prej kohesh eshte investuar kundra besimit mysliman.Kete ai e ben per tju servilosur Frances historikisht pro sllave.Ne skemi pse ti kerkojme llogari Frances per qendrimet e saj,por profesionistet nqs duan te gezojne respektin e popullt te cilit i takojne duhet te gjejne forcen per te shkeputur serumin rus qe i kane vene prejkohesh te tjeret.

  Reply to this comment
  • paris 2013 June 18, 11:42

   Ismaili flet “sipas stineve”. Tani qe ka ardhur i nxehti nuk po orientohet historikisht. Te me falin Ismaili por fajin shqiptaret duhet ta kerkojne tek vetje, tek ato shqipetare qe nderrojne moralin si politikanet,dhe pa shqiparet e miqte e shqiperise nuk do te kishte Shqiperi!

   Reply to this comment
 10. Oketo June 18, 12:22

  O Ismail Bej leji historite dhe analizat per mesjeten shkruaj nja 3 rrjeshta per katrahuren e sotme !!!

  Reply to this comment
 11. Ne mergim June 18, 13:34

  …me origjine jam nga dibra, dhe i lindur ne Tirane. Shume fshatra edhe sot ne Diber kane emra sllave. Motrat dhe vellezerit e vete Skenderbeut kishin emra sllave. Turqia goditi me shume Serbine sepse ajo ishte forca me e madhe ne ballkan. Ne nje rruge te terthorte ajo e ndali asimilimin sllav te tokave shqiptare, apo edhe vete te popullit shqiptar. Jo se donte te ndihmonte shqiptaret por sepse c’do perandori e suksesshme ka goditur me te fortin me shume dhe ndihmuar me te dobtin per te pasur nje balance forcash nder popujt qe ka pushtuar. Makiaveli e shpjegon me mire kete ne librin e tij “Princi.” Kjo duket qarte edhe nga simpatia qe shume shqiptare kane pasur per Turqine, apo me mire per perandorine osmane. Shume vezire kane qene shqiptare. Vetem nga familja Qiprilliu ka pasur 7 vezire. Patjeter qe vendi i Shqiperise eshte Europa por eshte vertetuar edhe me pare qe Kadareja flet nga fryn era. Ka qene me deshire dy here antar I kuvendit popullor por hiqet se antikomunist, edhe pse me deshire ka shkruajtur librin “Dimri I madh.” Per te gjithe ata qe e kane lexuar ate liber e dine se per cfare eshte shkruar. Kadareja eshte nje gjeni letrare por karakteri i tij ndoshta nuk perputhet me gjenine letrare te tij. Sa per arkivat e fshehta per tu hapur plotesisht, a do te doje Kadareja te hapen ato e te sqarohet cfare u be me djalin e Polit (nje shitese tek stacioni I trenit.) Pse perfundoj djali I Polit ne internim, mbasi ai u dashurua me vajzen e tij?

  Reply to this comment
 12. Vrana Konti June 19, 13:54

  @ Mergim
  Edhe une si ju me origjine nga Dibra e madhe me prinder te lindur ne Tirane.
  Jam plotesisht i nje mendimi me analizen qe ju keni bere.
  Ne se keni mundesin j ju rekomandoj te lexoni ; Aux origines du nationalisme albanais e Nathali Clayer ( libri egziston vetem ne frengjisht)
  Shyyyyyyyyyt me ze te ulet se del ushtari Vezhguesi F dhe do te trajtoheni ‘Zuzar’

  Reply to this comment
  • Ne mergim June 19, 19:35

   “Shyyyyyyyyyt me ze te ulet se del ushtari Vezhguesi F dhe do te trajtoheni ‘Zuzar’” Domethenjen e kesaj qe keni shkruar ndoshta nuk e di por faktet jane per te gjithe ata qe duan te shohin te verteten e te mos e ndryshojme historine ashtu sic te na pelqeje per momentin. Ndikimi sllav ne tjetersimin e shqiptareve ne kombesi eshte I pamohueshem. Une mbaj mend kur shkoja ne fshat per pushimet e veres nenen time nuk e therrisnin me emer te saj por Hamitica. Hamit emri i babait tim. Mbrapashtesa “ica” eshte sllave dhe kjo duke u perdorur 500 vjet me vone, ku ndikimi sllav nuk ishte me ai kur Serbia dhe bashkimi ballkanik humbi luften me osmanet. Po ashtu jap nje rast te zgjedhimit te foljes ne veten e dyte, ne menyren urdherore. Mbaresa me “sh” e foljes ne urdherore eshte ndikim sllav. Nese nuk e ndaloj, pushtimi osman e dobesoj shume ndikimin sllav ne dem te kombit shqipetar. Ka shume maqedonas qe nuk jane vecse shqiptare ortodokse te tjetersuar ne kombesi, e njejta gje qe ka ndodhur edhe me arvanitasit (shqiptaret) ne greqi, Edhe sot tjetersimi I shqiptareve vazhdon, tani me shume I perqendruar ne jug te shqiperise, ku ne shinjester nga greqia jane ortodoksit shqiptare. Mjaft prej tyre nuk e kane problem te tjetersohen ne kombesi per 300 euro ne muaj.

   Reply to this comment
  • Ila2 September 27, 03:51

   Libri i Clayer ka 4 vjet qe eshte perkthyer ne shqip.

   Reply to this comment
 13. Vrana konti June 19, 20:35

  @ Ne mergim
  Egzakt kur shkonim ne Peshkopi nen time e thrrisnin Jasharica, ne emer te babit tim qe quhej Jashar.
  Ah mer voc i mire, apo mi nxjerr nja dy pika loti, se ne kurbet qe jemi.

  Reply to this comment
 14. niko May 13, 23:28

  Koha jote o Ismail Kadare ka perenduar. Ti duhet vetem te heshtesh dhe e shumta, aty ne ate kasollen-vile ku jeton, te shkruash ndonje gje qe te beje per te qeshur ndonje naiv. Keto qe thua jane dokrra dhe asnje shqiptar qe te ka lexuar, qe te ka njohur vepren dhe jeten tende, se si iu lepive krereve te sistemit socialist shqiptar, se si u fshehe ne France… etj etj nuk deshiron te te degjoje me per politike.
  Shqiperia dhe shqiptaret nuk jane asimiluar jo se kane dashur apo ndihmuar turqit, sllavet, amerikanet, italianet a ku di se kush, por se kane qene vete te forte; kane qene te padisiplinuar, ligjvenes me arme dhe joligjzbatues,dhe kane ditur te ruajne pasaporten e tyre: gjuhen shqipe.
  Le te leme historianet te merrem me punen e tyre dhe te mos hame kohen e njeritjetrit me lojrat qe ben Kadarea.Kemi nevoje te kapim kohen e te hyjme dinjitoze edhe ne ne familjen e madhe te fshatit te madh qe quhet Bote;jo se jemi perjashtuar( perkundrazi kemi ndikuar e ndihmuar aq sa kemi mundur), por se disa (ku te medhej e ku te vegjel),duan qe te mos na quajne pjestare.
  jam plotesisht dakort me cka thone komentuesit e me siperm per aspektet e dokumentuara historike te lidhjes se ndersjellte te shqiptareve me popujt fqinje e ata jo fqinje, por eshte detyre e historianeve te vene vulen.

  Reply to this comment
 15. Alb kosova November 30, 11:49

  Nuk pajtohem dhe nuk me pelqen qe disa parafolsit than dhe kritikuan Kadaren,
  edhe po te ket ndonje “mëkat” te vogel,gjë që nuk do ta doja as ta besoja.
  Po ne Shqipetaret me sa duket jemi te prirur te hedhim baltë ndaj gjithekujt
  dhe gjitheçkaje në veqanti gjitheçkaje Shqipetare.
  Kam fitu nje bindje te mbrapsht se edhe vet Zoti ka faje per fatet dhe punët
  tona,që nuk i kemi si duhet dhe nuk arrrijm te gjejmë rrugë!

  Reply to this comment
 16. Aqif Kapertoni November 30, 12:37

  Nuk kuptova dicka thelbesore. Tema e bisedes, ishte pushtimi osman dhe pasojat e tij per shqiptaret. “Biografia” e diskutuesve dhe arsyet pse djali i Polit, na paskan perfunduar ne internim, jane ceshtje qe nuk i perkasin aspak kesaj teme.
  Meqe Zoteria na qenkesh “Ne mergim”,, nuk do ishte keq, te mesonte nga ai vend, edhe kulturen e debatit.
  Semundja shqiptare, e kercimit nga dega ne dege, “e perpjekjes per te bere inkuizitorin nepermjet biografise se keqe”,,,jane shenja karagjozlleku provincial dhe shprehje e rrenjesise te mendesise komuniste.
  Pushtimi osman, nuk behet dot nje histori dashurie,,,vetem e vetem se “djali i Polit” na qenkesh internuar sepse u dashurua me vajzen e Ismailit”.

  Reply to this comment
  • Alfred April 9, 00:02

   Mqeqe se kupton po ta sqaroj une:Tema e pare eshte tablo(fakt) se pas perfundimit te sundimit Osman shqipetaret ne kosove ,maqedoni e me teper ne cameri jane pergjysmuar ose zhdukur,perzene e asimiluar…Ky eshte realiteti..As ti as greket as serbet e as kadareja se ndryshojne dot.Dhe pasardhesit e osmaneve kane fajin e tyre ne kete mes me 500 mije -1milon shqipetare “te shperngulur” ” riatdhesuar” si muslimane.Tema e dyte eshte qe sundimi Osman ne perpjekje per te mbrojtur perandorine ka minimizuar avancimin e kombesive te tjera ne brendesi te trevave shqiptare…Pra indirect na ka mbrojtur…Qofte se kombesite slave e greke ishin orthodokse qofte se kishin nje lloj pavaressie me te madhe c ka bente qe ne te ishim sinori I perandorise qe nuk duhej prekur…pra duke mbrojtur kufijte e perandorise osmanet na mbrojten e ne…Fakti qe gjysma e trojeve u shkeputen ne 1913 deshmoi se ishte hija e perandorise qe na siguroi egzistencen…ashtu sic u be factor Austrohungaria,Italia dhe SHBA qe mbijetuam pas sundimit Osman dhe morem kosoven pas 100 vitesh…
   Osmanet ne mbrjten si muslimane jo se ishim shqiptare….Ne ate kohe llogaritebeheshin musliman(ottoman) apo orthodox(sllav,rus)) ku ishte konflikti dhe ne si muslimane jo si shqipe kishim “mbrojtje ” sa kohe otomanet sundonin ballkanin…Po nje pro sllav “francez” sigurisht mendon per “roberine otomane”…Edhe sot francezet mendojne qe jemi kafshe muslimane,c do presesh nga nje nenshtetas francez?
   Sepse qe thua ti francezit Kadare I duket logjike qe te qenit musliman sot na demton ne integrimin e vendit ne Evrope(ka racizem ndaj muslimaneve)…E ve re :Bota e zhvilluar eshte jo muslimane dhe te qenit musliman te demtoka…Pyetja eshte:Ne kete logjike kadareske, pse te qenit musliman nuk te ndihmonte atehere kur otomanet ishin fuqia me e madhe ne bote? Apo se ashtu u pelqen francezeve…
   Kush na del zot sot?Usa…Pse …Sepse ashtu si perandoria osmane eshtene perplasje me “sllavet” ruset….Pranda dhe kufijte zgjerohen…Jo se USA ashtu si Osmanet ne mbrojne e na duan po se kane nevoje por “jo ruse ne kete rajon….Francezet se kapin dot kete teori ,ata jane pro slave.

   Reply to this comment
   • Dashnor April 9, 08:17

    Po tI e paske kuptuar te tere o Alred, kot thone qe je koqe kandari! Me nje fjale, Turqit ta kane …. apo jo tet-eme?

    Reply to this comment
 17. Vinçex Kuçi November 30, 21:47

  Ne jemi të lodhur me këto histori, të mendojnë për të ardhmen! Ne mendojmë për një botë ku të gjithë jetojnë së bashku, e mirë për të gjithë! Unë jam një arbëresh që me turqit kanë disa punë të pambaruara për 500 vjet, por ne duhet të shikojmë përpara me turkish njerëz !!!!!!!! Përshëndetje për të gjithë vëllezërit shqiptar, arbëreshë të dhe arvanitasit. Prof. Vincenzo CUCCI http://www.vatrarberesh.it

  Reply to this comment
 18. Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 9, 00:12

  Une s’po merrem fare me Kadarene, se secili eshte i lire te shprehi mendimin e vet. Po ju o komentues a e keni pare me vemendje ate fleten e “SHTATISTIKAVE” aty me siper qe duket ashiqare, po ashiqare fare qe eshte fallco (fake), madje e sajuar pa kujdes fare. Me keshtu letrash mund te nxirret i gjithe Ballkani si i banuar nga shumica shqiptare. Kush e ka sajuar ate fallcon me siper, heres tjeter le te beje pune me te kujdesshme, se me kete me mire te fshije prapanicen. E ju me mereni me Kadarene….pëh!

  Reply to this comment
 19. veri April 9, 00:40

  Nuk e vendosi Kadare diktaturen komuniste,Nuk i kishte mbushur 5 vjec,kur u themelua partia;edhe ai ka te drejte te komentoje shifrat e popullsise qe japin regjistrimet turke;edhe ai si cdo prind ne bote ka te drejte te mbroje femijet e tij nga rrugacet(Poli.Janulla.Krisulla a si dreqin quhej nje bushter shitese,qe kishte vrare burrin)Edhe ai ka te drejte te migroje si shpendet shtegtare;ne dimer ne Paris,ne vere ne Tirane,edhe ai si gjithe bota ka te drejte te flase dhe te thote si Konica:Shqiperi te befsha mune,se ste mora dot vesh kurre!
  Biem dakord me dibranet e rruges se dibres,qe kontraten me bankers oil nuk e lidhi Kadare.

  Reply to this comment
 20. luan April 9, 01:18

  Ky portali kosovar Telegrafi qe rezulton faqja shqip me e klikuar ne Alexa eshte nje portal qe botoon vetem mashtrime dhe ekzagjerime.

  Reply to this comment
 21. Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 9, 01:56

  Po i kthehem edhe nje here fallcos. Ne 1908 – 1909 nuk kishte shtet shqiptar. Aty ku sot eshte atdheu i dashur ishte Perandoria Turke, pra gjuha zyrtare ishte Turqishtja (Gjuha shqipe nuk mund te perdorej per dokumentat zyrtare te Preandorise, madje me duket se ishte e ndaluar te shkruhej) dhe nje dokument i tille po te egzistoje vertet, origjinali eshte ne TURQISHT. Pra te shumten ky mender dokumenti qe serviret ketu eshte perkthim. Kue dokumentat historike jane perkthime, bashke me perkthimin jepet edhe origjinali. Ku eshte origjinali? Perse nuk botohet?

  Reply to this comment
 22. Serbdushani April 9, 02:37

  Ismail Kadareja ben gabim qe diskuton per problems te historise sepse sa here qe diskuton ai tregon mosnjohje te historise se Shqiperise. Nuk eshte vendi ketu te sjell fake qe provojne kete mosnjohje te historise se vendit te tij..
  Vete termin “filozofi e robberise” , ae ai e perdor pa vend, por vetem per efekte artistike e stillstike, nuk ka kuptim ne rastiin konkret. Ai jo vetem qe nuk sqaron ndonje gje, por sjell edhe nje konfusion ne situaten. e some teeper te nderlikuar dhe te ndere politiike ne Shqiperi.
  Gjeja me e mencur dhe me e mire qe mund te beje shkrimtari yne me i madh (dhe kete ia them me dashamiresi se une e di mire qe ai eshte atdhetar shqiptar) eshte te mos ngaterroje veten ne probleme te nderlikuara qe lidhen me konjunkturat historike, politike dhe gjeopolitike te ketyre shekujve te fundit.
  Ismaili duhet te kuptoje se atij i mungojne instrumentet e nevojshme intelektuale per te bere analizen dhe sintezen e fakteve, dukurive dhe prirjeve historike qe percaktuan fatet historike. te Shqiperise dhe vendeve te tjera ballkanike.
  Historia eshte shkence dhe politika eshte art qe te gjithe mendojne se jane te pergatitur per te dhene kontribute, por ne te vertete te tille jane fare pak njerez, dhe ne ata nuk bejme pjese as une as Ismaili.

  Ismaili duhet te kuptoje se megjithe talentin e tij te padyshimte dhe te madh si stilist, ai nuk e ka forcen e nevojshme analitike per te hyre ne thellesi te problemeve politike dhe historike te Shqiperise.
  Le ta shfrytezoje talentin e tij si mjeshter i fjales duke krijuar velra te reja dinjitoze.

  Reply to this comment
 23. D O K L A T I April 9, 02:51

  PUSHTIMI NGA TURQIA ESHTE KOHA ME E ERRET NE HISTORINE E BALLKANIT. POSACERISHT KEJO ISHTE KOHA ME E ERRET HISTORIKE PER SHQIPTARET. NUK KA ZHVILLIM TE NJE SHOQERIJE PA SHKENCE DHE KULTURE. KETO ISHIN TE HUAJA PER PERENDORINE OTOMANE. DERISA PERENDORIA AUSTROHUNGAREZE NE ZAGREB HAPI UNIVERSITETIN PARA 350 VITESH, NE TROJET SHQIPTARE NUK KISHTE ASNJE FAKULTET. TEK NE VITIN 1967 KOSOVA KISHTE DY DOKTOR SHKENCASH ( MARK KRASNIQIN DHE DERVISH ROZHAJEN).
  TE KRISHTERET E BALLKANIT FORMUAN SHTETET PARA SHQIPTAREVE ( SERBIA, BULLGARIA, MALI I ZI-1878, GREQIA 183).. SHQIPTARET ISHIN TE VETMIT QE ENDE MRONIN “TE SEMURIN” E BALLKANIT. DERISA NE VITIN 1911 NE BRATILE TE DECICIT DEDE GJIN LULI NE KRYENEGRITJE NGRITI FLAMURIN SHQIPTARE, ME DHJETERE MIJRA SHQIPTARE DY VITE ME VONE LUFTONIN ME TURQINE (1915). ESHTE E VERTETE SE KETO QYTETE NE ATO VITE ISHIN SHUMICA SHQIPTARE, POR LUFTONIN PER DHE ME TURQI. MU PER KETE FUQITE E MEDHA NUK DESHTEN TE FORMOJNE NJE SHTET MUSLIMAN NE EUROPE. TOKAT SHQIPTARE GRABITESHIN SI TOKA TE NJE PROVINCE TURKE. ESHTE INTERESANT KUR KESHILLTARI I WILSONIT NE MEMOARET E TIJ THOTE SE NE GREQI ISHTE NJE POPULLATE QE FLISTEE SHQIP, ME RELIGJION ISHIN MUSLIMAN DHE VEHTEN E KONSIDERONIN TURK. MU PER KETO SHKAQE U BE SHKEMBIMI ME I MEDHE I POPULLSISE NE MES TE TURWISE DHE GREQISE. TURQIT (SHQIPTARET) E GREQISE U SHPERNGULEN NE TURQI (ME QINDRA MIJRA, KURESE GREKET U SHPERNGULEN NE GREQI NGA TURQIA).

  PER FAT TE KEQ EDHE BERISHA DHE UDHEHEQESIA KOSOVARE MENDUAN SE SHBA I FALEN TURQIS TROJET SHQIPTARE.VRAPUAN TE NDRROJNE HISTORINE POR EDHE TE SHKOJNE NE FRONTE SI XHIHADISTA. ERDOGANIT JU RRIT APETITI TE FORMONTE IMPERINE. ME ALETIN MORSIN JU KUNDERVUNE SHTETIT TE IZRAELIT. FILLUAN EDHE MORSAT DHE ERDOGANAT SHQIPTARE NE BALLKAN. ME LUFTARE NE FRONTE TE GABUARA.
  MENDUAN SE NA ERDHI TURQIA TE NA SHPETOI PER HERE TE DYTE.
  SI I SHPETOI 6 MILION SHQIPTARE NE TURQI. SE BASHKU ME BOSNJEN, SANXHAKUN, KOSOVEN, SHQIPERINE DHE MAQEDONINE ME TE “ZVILLUARIT” NE EUROPE.

  SHKENCEN DHE KULTUREN TURKE NE TROJET SHQIPTARE- TE TRASHIGUAR NGA TYRQIA.
  KUR KRIJOVE DERR E ARI, CKA U DESHT TE KRIJOSH ATE TURQI

  Reply to this comment
 24. Arben April 9, 05:45

  JO VETEM KAQ,

  E GJITHE HISTORIA E SHQIPETAREVE QE MESOJME NE SHKOLLA ESHTE NJE MASHTRIM I MADH ANTI SHQIPETAR.

  NE ARKIVAT E PERANDORISE OSMANE JANE SHUME DOKUMENTE SI DHE REGJISTRAT E POPULLATAVE QYSH NGA VITI 1300.

  HISTORIA E SHQIPETAREVE DUHET TE SHKRUHET NE BAZE TE DOKUMENTEVE DHE JO NE BAZE TE PROPOGANDAVE ANTI-SHQIPETARE, SIC E MESOJME QYSH PREJ 100 VITESH.

  Reply to this comment
 25. Lexuesi. April 9, 08:45

  Eshte e drejte e te gjitheve te shkruajne çfare mendojne,por jo te thone gjera qe as vete nuk i dine e nuk i kuptojne, si psh Makuku mendon se na la lene te prapambetur turku per 500 vjet, ndersa ne kemi qene te pushtuar nga Romako-biznatinet qe ne 291 p.e.s deri ne shekullin e 15-te,dmth 1800vjet.Te gjithe pushtuesit kane bere çfare kane patur ne intersin e tyre me poujt e vendet qe kane sunduar, por te mos harrojme se edhe greket,sllavet, rumunet.hungarezet, ishin nen te njejtat perandori te nenshtruar,por ndryshe nga ne jane perpjekur per t’u zhvilluar. Ne nuk kemi gjuhen ilire, te para ardhesve tane, te shkruar, ne menyre krejt te terthorte disa shkrime relike ilire i shpjegojne me ane te gjuhes shqipe te huajte, qe e kane studiuar.Nuk eshte as me i mire, as me i keq sundimi i huaj nen njerin pushtues a nen nje tjeter, ky ndryshim ekziston ndermjet sunduesve vasale te vegjel, qe mendojne per vendin apo te perfitojne per vete duke u kjthyer ne nje sherbetor-vegel. Forcen me te madhe e kane perdore pushtuesit ne vendet me te medhaja te Ballkanit,aty ku ishin edhe interesat me te medha te perandorit e te sulltanit,por duke ditur se çfare humben dhe çfare shpetuan nen pushtuesin te tjeret, ne mbyllim syte e veshet, duke u mburrur se shqiptare ishin shume nga veziret, pashallaret, bejleret, jeniçeret dhe vinin ne krye te ushtrive turke si psh Daut Pashai, tri here vezir, erdhi tri here kunder kryengritjeve shqiptare per te shuar çdo drite, per ta mbajtur vendin e vet ne terret.Si e shpjegojne krenaret tane te kotesise ndalimin e gjuhes e te kultures shqiptare prej Turqise,kur Naim Frasheri shkruante Historine e Skenderbeut duke qene nepunes i censures se Ministrise arsimit e kultures dhe te gjtha shoqatat e diturise, alfabeti dhe abetarja vinin nga Stambooli dhe kryeqytetet e Bullgarise e Rumanise?Si ata qe i joshen perendimit per t’iu futur nen sqetull, dhe ata qe thone se Turqia na shpetoi prej sundimit te fqinjeve te vjeter,kenaqin veteveten me nje genjeshter.Te vendosesh relacionet me veten do te thote te kerkosh e te gjesh te verteten, kjo nuk do te thote te mohosh, por do te thote duke ruajtur integritetin, te ndryshosh qe te perparosh, perndryshe do te jetosh ne qerthullin e llafeve bosh, qe koha i hedh ne kosh.

  Reply to this comment
 26. agostin April 9, 12:58

  “Filozofet e roberise” jane antishqiptaret, ose siq quhen ” intelektualet me callma”:Rexhep Erdogan (Qosja) ,dhe Pellumb Xhufi.Keta ” osmane moderrn” i kane bere nje sherbim te vyer Kombit te tyre turk.Komplimente per kontributin e dhene.Kadareja ngelet Dande Aligieri shqiptare,dhe krenaria e Kombit.

  Reply to this comment
  • Lleshi April 9, 13:36

   Shqiptaret i shkaterroi vetem feja ! Te tre fete , Vatikani , Kalifati dhe Patriarqia , ua morren kalane nga brenda shqiptareve ! Pastaj trupat romake , apo turke , ishin vetem ekzekutoret ! Pasi i gjeten te ndare e te percare , i zhduknin me ane te luftes , me asgjesim pjese pjese – i thone ne artin ushtarak !

   Por urdherin per zhdukjen e shqiptareve e kane dhene “mbledhja e famshme” e te tri feve , sepse shqiptaret ishin raca deshmitare e lavdise se qytetrimit parafetar !

   Reply to this comment
 27. Gjaton Toroveci April 9, 13:10

  Po e shpreh qe ne fillim: jam admirues i thekur i vepres artistike te Kadarese e ne te njejten kohe edhe i vepres se tij politike si shqiptar i madh . Kundershtimi qe ai iu ben tezave mbi gjoja perkrahjen qe na ka dhene Turqia eshte e vertete per kohe e rrethana te caktuara sikunder eshte po aq e vertete se Turqia prej historianeve te huaj sidomos me daljen e saj ne skenen e historise boterore eshte vleresuar si faktori kryesor per shpetimin e shqiptareve prej rrezikut sllavo-grek. Kete nuk e themi ne, por historiane, per me teper te krishtere, madje ne nje rast edhe prift si psh Zhan Klod Faverial, kryetar i urdherit Lazarist (Shen Llazarit), francez, i cili eshte i pari qe ka shkruar nje histori per Shqiperine qe ne botimin shqip eshte quajtur si Historia me e vjeter e Shqiperise( botim i pare shqip i Plejad i vitit 2004, perkthyer nga Gent Ulqini). Ne faqen 278 te librit autori shprehet :” Persa i perket pushtimit te Shqiperise nga Otomano-Galateasit, edhe pse duket i denueshem pergjate koheve ne kendveshtrimin e patriotizmit shqiptar, ne do te shohim, shume shpejt, se pa ate, raca shqiptare do te zhbehej nen trysnine e dyndjeve pushtuese te races sllave. Na duket se raca shqiptare i detyrohet pushtimit turk per mbijetesen e saj. E ardhmja do te tregoje se cilat ishin qellimet e Zotit i cili beri te mundur ruajtjen e kesaj race kaq te larte”.
  Persa i perket grekerve etj. miqesine me turqit ata e filluan te paret, pavaresisht se ruajten fene e krishtere e kjo jo aq per zotesine e tyre se sa per diplomacine e politiken e shtetit otoman. Veziret me origjine greke ishin me te shumte se ata shqiptare. Po keshtu komandantet ushtarake te fllotes otomane etj. Themelet e kombi te sotem grek sipas historianeve te huaj, jane hedhur qe me nenshkrimin e marreveshjes midis Sulltan Mehmetit te dyte dhe Patriarkut te Stambollit (Konstandinopojes) me renien e marrjen e saj prej otomaneve me 1453 ne nje kohe kur shqiptaret “merreshin vesh” me turqit vetem nepermjet shpates e shigjetes. Njeri prej ketyre historianeve, Viktor Dyri (Victor Dury), akademik francez ne vepren e tij “Historia e koheve moderne nga 1453 gjer ne 1789″, botim i dyte frengjisht i Hachette e C-ie i vitit 1865, faqe 75 thote ne tekst : ” …ata,(eshte fjala per popullin grek Gj.T.) do te perbenin nje rrezik me vone per turqit sepse Mehmeti i II iu kishte dhene atyre nje sere privilegjesh qe themeluan trupin e kombit, duke iu njohur ligjet e tyre, gjykatat e tyre, shefat e tyre, sikuner iu la gjuhen e tyre e veçanerisht beseimin e tyre fetar”. Me poshte autori, ne te njejten faqe te librit. marreveshjen e lidhur prej sulltan Mehmetit te dyte, autori e vlereson si ” shpirt tolerance qe nuk ishte pare gjer atehere ne Europe”.
  Gjaku shqiptar ne ato kohera apo para tyre (si dhe me vone Gjate revolucionit grek) nuk u derdh kunder otomaneve vetem ne Shqiperine e sotme, por edhe ne teritorin e Greqise te sotme ku ata ishin vendosur qe ne fillimet e mijevjeçarit te dyte. Prej Peleponezit (Morese) jane shperngulur mbas kasapanave te tmershme otomane arbereshet per ne Italine e jugut ku jetojne edhe sot. Historianet deshmojne se vetem ne inkursionet e para qe otomanet ndermoren kunder shqiptareve moren 10 000 femra shqiptare si robinja.
  Persa i perket besimit islam qe me vone u perqafua nga nje pjese e shqiptareve dhe nga boshnjaket edhe kjo shpiegohet me rrezikun e asimilimit sllavo grek. Shqiptaret perndiqeshin per shkak te rraces se tyre, ndersa bosnjaket, siç vertetohet edhe sot nga shkenca biologjike jane rrace ilire, por qe kane humbur gjuhen. Keta, perveç rraces perndiqeshin nga serbet edhe per shkak te fese se tyre, variant i besimit te krishtere qe ka qene bogumilizmi sipas emrit te murgut bullgar Bogumil. Nje botim rus dokumentash i viteve 1950 “Krestomacia e Mesjetes” permend masakra te tmerreshme qe serbet para turqve kane kryer ndaj popullsise bosnjake. Se sa miq e vellezer jane bosnjaket me serbet e tregoi fare qarte edhe lufta e fundit disa vjet para. Masakrat qe u kryen prej serbeve ndaj popullit bosnjak jane cilesuar prej politikaneve e historianeve si me te medhate nga mbarimi i Luftes se Dyte Boterore. Une mendoj se persa i perket politikes ajo nuk behet asnjehere midis miqsh, por midis paleve te interesuara. Politika nuk krijon miqesi, por aleanca qe ndertohen vetem mbi interesa. Keto jane te perkoheshme e asnjehere te perhereshme me kedo e kurdohere.

  Reply to this comment
 28. shpatari April 9, 13:34

  Per Shqiperine Pushtimi turk ishte fatkeqesi si ishte edhe pushtimi romak qe nderpreu prirjen per bashkimin e te gjitha shteteve ilire ne shekullin 2 para eres sone.
  Po ashtu nje fatkeqesi e rende ishte edhe sundimi bizantin nga shekulli IV deri ne XV, sepse vendosi gjuhen greke si gjuhe zyrtare te perandorise ne te cilin benin pjese shqiptaret. Sundimi obskurantist bizantin nuk na ka lene asnje dokumentacion zyrtar mbi situaten etnike e politike te trojeve shqiptare te kohes. Po keshtu erresire te plote kemi edhe per periudhen e sundimit bullgar ne shekujt IX deri XI dhe sundimit serb ne shekujt 14-15. Te vetmet gjera qe trasheguam nga sundimet bullgaro-serbe ishte nderrimi/ perkthimi ne sllavisht i emrave te fshatrave te Shqiperise (Vucidol, Novosele, Gradec, Grazhdan, Dobrac etj.).
  Dihet nga te gjithe se NJOFTIMET E PARA AUTENTIKE mbi gjendjen etnike, ekonomike dhe politike te trojeve shqiptare vine nga regjistrimi i pare zyrtar osman i territoreve shqiptare qe kemi ne dore ne historianet eshte regjistrimi osman i 1431 dhe regjistrimet osmane periodike pas asaj periudhe.
  Vellezer shqiptare, kujtoni mire se asnje pushtim i huaj (romak, bizantin, bullgar, serb e turk) nuk i solli ndonje te mire as i la ndonje trashegimi kulturore shquptareve. Mos harroni se pushtuesi vjen per te grabitur dhe shfrytezuar burimet natyrore dhe punen e popullit te nenshtruar. Eshte absurditet te flitet per pushtime te mira e te keqija.
  komenti me i mencur qe lexova ketu ishte ai i profesorit arberesh Vincenco Kuci qe shqiptaret duhet te shikojne drejt se ardhmes.
  Ne qofte se duam te shikojme drejt se ardhmes, ne nuk duhet te mirremi me ato qe na kane bere romaket, bizantinet, bullgaret, serbet dhe turqit keta 20 shekuj.
  Politika eshte art i se mundshmes jo kerkim i se vertetes. Te mos harrojme thenien e mencur se ne politike nuk ka as miq as armiq te perjetshem.
  Paraardhesit romake te italianeve ishin pushtuesit tane te pare, paraardhesit e turqve te sotem ishin pushtuesit tane por kjo nuk duhet te behet pengese per te pasur miqesi me Italine dhe Turqine.
  Greqia beri krime te renda ndaj shqiptareve ne luften e pare boterore dhe nje minigenocid ndaj shqiptareve te Camerise, por kjo nuk duhet te na pengoje te kerkojme edhe miqesine e grekeve.
  E ardhmja e Shqiperise kertkon te forcojme miqesite me cdo vend qe ka interes ta mbroje Shqiperine, qe nga Shtetet e Bashkuara, te Gjermania dhe Turqia.
  Miqesite midis shteteve mbeshteten ne interesat e perbashketa e jo mbi simpatite dhe antipatite abstrakte.

  Reply to this comment
 29. Lexuesi. April 9, 13:45

  Kadare eshte i madh ne naracionet virtuale dhe aspak serioz, bile i vogel ne sjelljet e veta reale.Eshte vertete nje aludim i genjeshter se Turqia nuk na shpetoi nga kafshimi i fqinjeve te vjeter,por nese Evropa shtrihet nga Atlantiku ne Urale,per 1800 vjet kemi rrojtur te pushtuar ngapo nga kjo Evropa famemadhe dhe nen kete Evrope pushtuesit tane sllave,greke, romane ishin veçse evropiane. Dyzimi yne, here me njeren, here me tjetren na kabe te rrojme te maskuar duke vene e hequr mjekren.Kadareja vete ishte me qenien e vepren tije nje promotor i gjalle i komunizmit kur perfitonte prej tij nder e lavdi dhe u kultivonte lexuesve,shkollareve qe te ndjeheshin ne paqe e lumturi nen tirani, sepse ngadhenjimin e socializmit do ta gjenin perhere ne veprat e partise e te shokut Enver.Por jashte qenies e vepres se tij ky na paskesh qene desident sepse dredharake-hileqaret, ndryshe nga trimat e mençur,atedhetaret, e tregojne veten kur veprojne prapa shpines,jo kur luftojne balle-perballe kunder dhunes se fliqesires me gjithe shpirt e mend,ne beteje dhe ne kuvend.Keta njerez te madheshtise se vogel, qe jane sa nje mal dhe behen koder, jane modeli i Sal-ariut, qe zbriti nga shpellat e veriut,qe krekoset me krifen e luanit dhe ben cirk-klounin e sharlatanit duke u brohoritur nga turmat mjerane te Arnautistanit.

  Reply to this comment
 30. Gjaton Toroveci April 9, 14:02

  Eleganca ne fushe te luftes e trimeria ne kuvend nuk bejne asnje para. Sami Frasheri

  Reply to this comment
 31. Jepi Jepi April 9, 15:03

  Sa e zhvilluar paska qene Perandoria Osmane, qe ne vitet 1908 paska patur kopjuter per statistikat.

  Reply to this comment
 32. anticensurë April 9, 15:11

  ” “pushtimi osman ka pasur diçka pozitive për kombin shqiptar, ”
  POZITIVE??
  plumbi që del nga pushka vret,por dhe ai ka diçka poztive!mender jashtqitja ka dhe ajo diçka pozitive,mund ta përdorim për plehrim,por askush nuk e bën në mes të shtëpisë,askush nuk e mban si xhevair!!
  kështu dhe ky pretendim i të “mirës së pushtimit turk”!ata na vranë e prenë për gati 500 vjet dhe tashti na del se na paska mbrojtur??
  po sikur të themi tjetrën!?
  mos vallë mbrojti dhe shqiptarët katolik??
  mos vall nuk mund të themi se besimi i sjellë nga turku bëri që shumë shqiptarë ortodoks,nga trysnia e sërbit/maqedonit POR dhe e shqiptarëve myslyman iu detyruan me dashje a pa dashje tï bashkohen sllavëve??
  ëto gjëra i harrojmë,këto fakte nuk i kuptojmë nuk duam ti përmëndim!!
  nuk mund të barazojmë gjakun shqiptar që derdhi turku në masakra me tre hamame që hapi në trojet shqiptare!!
  do të ishte shumë i padrejtë një krahasim i tillë!të gjithë hamamet e turkut nuk do të mund të lanin atë gjak shqiptari që ata kanë derdhur!
  edhe sikur ta provonin për 10 mij vjet!!
  këta që sjallin eori të tilla janë të papërgjegjshëm dhe thjeshtë islamistë të erdoganit!!janë rekrutues të ISISit sirian sot dhe atij shqiptar nesër!!

  Reply to this comment
 33. GAMORI April 10, 02:58

  SHQIPTARE KANE LUFTUAR GJITHMONE I VETEM KUNDER TE GJITHE PUSHTUSVE TE HUAJ : KUNDER HELENEVE , KUNDER MAKEDONEVE TE LASHTE , ROMAKEVE , KUNDER GALEVE . KELTEVE. GOTEVE , BIZANTINEVE ,KUNDER BULLGAREVE, KUNDER KATALLANAsVE TE ZINJ TE SPANJES ,SERBEVE , , OSMALLIJVE ,TURQVE , MALAZEZVE ;GREQISE , ITALISE .GJERMANISE dhe duhet te falenderojme Heroizmin dhe Sakrificen ePopullit tone Krenar dhe te Lire shqiptar QE NE JEMI SOT DHE NUK U ASIMILUAM !

  TE TERE POPUJT E EUROPES KANE QENE PUSHTUS DHE KOLONIZATORE !

  POPULLI SHQIPTAR ME I VJETRI NE EUROPE KA QENE GJITHMONE NE TROJET E TIJ DHE NUK KA SULMUAR ASNJE SHTET PER TA PUSHTUAR ;POR I KA DALE NE MBROJTJE SHTETEVE OSE SHTET- QYTET MIK QE KA PATUR !

  Reply to this comment
 34. Shaba April 10, 05:30

  Te gjitha komentet flasin per deget dhe jo per rrenjet, trungun dhe deget e Pemes Shqiptare. Qe ne rrenje Latinoidet Perandorak shkatruan dhe ndaluan Paleoshqipen (Ilirishten) te shkruhej dhe e sunduan barabarisht duke bastisur qendrat e banuara dhe duke i shitur si skllever banoret e te gjitha niveleve. Bizantinoidet vazhduan te njejten gje , po ashtu edhe sllavoidet. Principatat Shqiptare ishin nen agoni te pushtuesve kur Turqit Osamno-Anadollak rivalizonin Bizantinet subdues te eger te Shqiptareve. Bizantinet ndaluan Prifterinjte Shqiptar te Predikonin shqip dhe kush perdorte shqipen ne faltore per pagezimin e femijeve i ttuzohesh femija. Bizantinet Perandorak pranuan lutjen e priftrinjeve sllave per te adaptuar alfabetin bizantin ne shkrimin e gjuhes se tyre me disa modifikime. Nen keto shtypje te egera Perandorake, shqiptaret ishin raskapitur: Pa faltore te tyre, pa libera te shenjta te tyre, pa fjuhe te lejuar zuyrtarisht te tyre. Turqit Osman dhe Anadollak, pasi pushtuan Perandorite Sllave dhe gradualisht edhe principatat shqiptare te ketyre perandorive, ju turren dhe e konvertuan Perandorine Bizantine (me pushtim brenda nates me dinakri) ne Otomane, mandej vune ne perdorim te tyre strukturen e feve te gjetura gati me faltoret perkatese: se pari ne gjuhe sllave e libra e shkolla fetare, mandej ne gjuhe bizantine me libra shkolla dhe gjuhe te shkruar. E verteta, Turqit, megjithese per Shqiptaret ishin pushtues te rinj, ndalen padashje shkombtarizimin sllav kryesisht, por vazhduan politikat sllavo-bizantine qe gjuhen shqipe nepermjet e shqiptareve vazhduan politiken e Perandorive paraardhese: Mosnjohje e gjuhes shqipe dhe perndjekje shkrimeve shqip si aspak te shkruara me gjuhe Perendie. Gjuhe Perendie Te Perandorise Turko-Otomane ishin: Greqishtia bizantine, Sllavishtia, Hebraishtia, Arabishtia dhe Otomanishtia ne te cilen ishte perkthyer Kurani. Ne kete kuptim gjithe popujt qe kishin ne gjuhen e tyre faltoret dhe librat e me tej shkolla, ishin, ne krahasim me Shqipytaret shpirterisht shume me mire te trajjtuar. Shqiptaret ishin te lire t’i pagezonin femijet e tyre ne cdo gjuhe, por ne gjuhen qe do te pagezonin femijet dhe do frekuentonin faltoret, te huaja per ta, do te merrnin etnine: sllave, grek, cifut, arab. Pushtuesi i Ri u paraqit si shpetimtar i Shqiptareve nga terrori sllavo-grek qe u kishte zene frymen, prandaj pranuan oferten e myslymanizimit, kush nuk pranonte apo edhe kujt nuk i jepej kjo eferte, shpallesh sllavo-ortodoks ose greko-ortodokes. Nga cdo ane qe kthehej shqiptari ndeshej me perpjekje per shkombetarizim. Ne fakt, ngjan se me fatal do te ishte shkombtarizimi greko-otodoks dhe sllavo-ortodoke, ne krahasim me myslymano-turkezimin apo araboturkezimin etj. Ne kete pike askush nuk eshte ne gjendje te flas objektivisht i mbytur nga propaganda greko-sllave anti-myslymane dhe anti-turke, kur faktikisht nen Perandorine Otomane Sllavo-Greko-Ortodokeset ishin shume me te mbrojtur sesa Shqiptaret, perjashto parine klerikale, te pronave dhe ofiqeve, megjithse edhe greko-sllavo-ortodeokse kishin parine e tyre klarikale, te pronave, te tregetise, por jo te ofiqeve. Keshtu cdo intervist ne heshtjen per nje pushtim roberues dhe poshtrimin me shume e me shume te nje pushtimi tjeter ndoshta disi me i ndryshem roberues, eshte ne vazhden e euforise te nje revolucion jakobin apo bolshevik qe poshtron vetem anet e keqia te mreterve te fundit.

  Reply to this comment
 35. Arben April 10, 05:43

  ALLAHU AKBER.

  Reply to this comment
 36. mirel September 26, 21:02

  fakt eshte qe pasi ra Perandoria Osmane demorafia e shqiptareve ndryshoi ne favor te sllaveve
  kete fakt mund ta shpjegoje Kadare?
  ne fakt jam 100 % dakort me ate qe spjegon L.Itali
  aty permenden hijet e heshtura te tragjedise shqiptare

  Reply to this comment
 37. Arben September 26, 22:17

  O MILET,

  KADARESE I KANE VENE KUSHT TE LUFTOJE PER SHKEPUTJEN E SHQIPETAREVE NGA TRADITA DHE HISTORIA E TYRE, NE MENYRE QE TE MUND TE KONSIDEROHET SERIOZISHT PER CMIM NOBEL.

  KJO, I PELQEN ATIJ, PRANDAJ BEN GAM GAM.

  NUK E KUPTON I SHKRETI, QE NE FUND KANE PER TI DHENE “TE GJATIN” GJITHSESI, PASI ESHTE SHQIPETAR, DHE MBI TE GJITHA, NUK ARRIN TI QENDROJE FAKTIT, SE KA ME SHUME NEVOJE CMIMI NOBEL PER KADARENE, SESA KADAREJA PER NOBELIN.

  ALLAHU EKBER

  Reply to this comment
 38. Onkezmi September 27, 03:01

  Kadare eshte shqiptari me i madh i kesaj kohe kurve.Ku shteti shqiptar shet dhe blen plehrat e te tjereve.Kadare ka bere libra per Kosoven dhe kosovaret me shume se kosovaret sebashku.Kadare ka ngritur ne piedestal Shqiperine me letersine e tij te futur ne rradhet e letersise boterore.Ne te gjitha evnimentet letrare ka folur shqip.Ata qe kane sy ti shikojne dhe ti lexojne veprat.Ata qe kane mend ti analizojne.Liliputet le te shajne,te bertasin,te zhgaravisin te blogje edhe ne murret e burgjeve,nje pergjigje kan: Kadare eshte “Keshtjellari”i Shqipes”.Une krenohem.Ju,verbouni nga drita verbuese e se vertetes kadareane…

  Reply to this comment
 39. gezim September 27, 05:52

  A jane te ardhur serbet ne ballkan ?! Ne cilat troje pushtuan ne fillim e deri ku u shtrine ?! A ka egzistuar mbreteria Serbe ?! Kur nisi ivazioni mbreterise serbe ?! C’frare trojesh pushtoje mbreteria serbe ?! Deri ku arriti te shtrihet mbreteria serbe?! Nga kush u thye ivazioni Serb ?! Kush e mposhti mbreterine Serbe ?! A mban troje te pushtuar akoma dhe sot serbia ?! Besoje se shkrimtari IK duhet ti spjegoje para se te fantazoje apo te kerkoje te hyje ne fushte te historise, mos IK ka me shume qef serbet se turqit ?! Populli jone ka vuajtur ne te dyja periudhat dhe e ka care rrugen e historise me shpate ne dore, lirin tone nuk na i dhuroje as kush por u fitua me gjak.

  Reply to this comment
 40. arben September 27, 12:17

  Kur flasim per SHBA dhe Evropen duhet patur kujdes, une mendoj se asnjehere nuk kane patur ato problem me Ne, por politikanet Tone te ndikuar nga qarqe antishqiptare te pakten tash 100 vjet e ketej ndodhta edhe per ceshtje personale te mbajtjes se pushtetit kane patur problem me SHBA dhe Evropen.

  Reply to this comment
 41. Euro Maloku September 27, 13:36

  BOOOOOOOBO!
  Sa kemi luftuar…! Tani mjafte!
  Lerini lufterat e
  FILLONI PUNEN

  Reply to this comment
 42. akilis January 28, 03:10

  E pastaj?
  E zeme se jane fakte.
  Une di qe ne azine e vogel nuk ka patur Turq para 5-600 vjeteve,nuk ka patur Angleze ne amerike para 500 vjeteve,nuk ka patur Cifute ne Palestine qe nga koha e Majmunit,nuk ka patur Sllave ne Ballkan perpara 1400 vjeteve,nuk ka patur Itali te Jugut por Magna Graecia dhe Arkimed,para pushtimeve te Romes etj.
  Nuk ka patur Shqipetare para 2-300 vjeteve por Ilyre,Epirote,Maqedone.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin