Kalon në 8 zona kohore, kjo është hekurudha më e gjatë në botë

August 31, 2018 14:15

Kalon në 8 zona kohore, kjo është hekurudha më e gjatë në botë

 

Dërgesat provë të mallrave japoneze në Rusi duke përdorur një lidhje detare dhe linja më e gjatë hekurudhore në botë, hekurudha Trans-Siberian, filloi të mërkurën në Yokohama të Japonisë.

Kontenieri i parë prej 12 metrash është dërguar këtë muaj nga porti japonez i Kobesë në portin e Vostochny në Primorsky Krai të Rusisë.

Duhen midis 53 dhe 62 ditë për të transportuar mallra nga Japonia në Moskë duke përdorur një rrugë detare që kalon Oqeanin Indian.

Rruga e re e mallrave përmes hekurudhës do të ulë ndjeshëm kohën e transportit mes dy vendeve dhe kostot mund të reduktohen deri në 40 përqind.

Hekurudha Trans-Siberian lidh Moskën me Lindjen e Largët Ruse me një kohë udhëtimi prej shtatë ditësh.

Është 9,289 në gjatësi dhe përfshin tetë zona kohore.

l.h/ dita

August 31, 2018 14:15
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*