Kampi i Punës në Tepelenë dhe Holokausti kundër hebrenjve

April 21, 2019 15:28

Kampi i Punës në Tepelenë dhe Holokausti kundër hebrenjve

 

 

Një ditë prej ditësh doli,

në një ekran një zagar,

dhe Kampin e Tepelenës,

e pagëzoi:”Aushvici Shqiptar”!

 

Ai kot më se koti,

s’do të delte kurrën e kurrës,

po kish marrë miratimin dhe fondet,

nga Ministrja idiote e kulturës!

 

Nga Kumbarua kishin marrë bekimin,

ajo shpurë e pjerdhur me psikopatë,

po dhe ajo kish marrë pëlqimin,

e Shefit të saja Të Gjatë!

 

Në këtë vend super të varfër,

ku varfëria vret njerëz në gjumë,

Ministrja Kumbaro-një gjarpër,

i derdhi paratë si lumë!

 

Ka qenë hata për Kulturën,

ajo ministre-kolerë,

por me “Aushvicin e Tepelenës”,

hedh “Holokaustin” në erë”!

 

Këtë  gjëmë përmbi hebrenjtë,

e ka bërë shteti shqiptar,

e ka nxjerrë:”Holokaustin!.”,

një Mashtrim Ndërkombëtar!

 

Tash na del në dritë Mashtrimi,

sipas variantit shqiptar,

në Aushvicin real,

askush me dashje s’është vrarë!

 

Në Aushvicin real,

ka pasur një kohë fatlume,

absolutisht nuk ka pasur,

furra dhe krematoriume!

 

Hebrenjtë qenë në kamp pushimi,

me trajtimin më të rrallë,

se human ishte nazizmi,

s’ka djegur njeri të gjallë!

 

Gjashtë milionë të zhdukur,

me variantin shqiptar,

si gjithë ç’thamë më lartë,

janë mashtrim ndërkombëtar!

 

Kumbarua me plehrat di,

ne kemi mbetur te ura,

se Aushvici real,

s’kish Gestapo dhe tortura!

 

Këta fort i rrahin këmbët,

bënë tjetër histori,

hebrenjve s’u hiqnin as  dhëmbët,

edhe për një grimë flori!

 

Unë vetë dhe shumë të tjerë,

jemi shumë të befasuar,

Izreali këtë herë,

si nuk paska protestuar!

 

Ata për më pak se kaq,

fuqishëm kanë reaguar,

aq më shumë “Holokaustin”,

kur pa turp u ke mohuar!

 

Është kampi në Tepelenë,

kulm i antisemizmit,

se këtu po gjallërohen,

mbeturinat e fashizmit!

 

Me qeniet e neveritshme,

nuk është se po ndodh çudia,

kur frymëzimin pervers,

e marrin nga qeveria!

 

Për pak kungulli në ujë,

mund t’u eci maskarenjve,

por unë pres me padurim,

reagimin e hebrenjve!

 

Gjithë-gjithë vetëm dy roje,

ka pasur në kampin tonë,

në Aushvic i shfarosën,

të paktën dy milionë!

 

Të “burgosurit” atje,

dilnin-hynin kur të donin,

dhe kur kishte mundësi,

në fshatrat përreth punonin!

 

Ata që po bëjnë ligjin,

tani në këtë Katund,

o nuk dinë ç’është Aushvici,

ose janë të liq pa fund!

 

Unë po bëj një pyetje të thjeshtë,

si bir i padenjë i Shqipërisë,

sa lekë paska pasur qeveria,

për deformimin e ndyrë të historisë?!

 

Këto zgjatime të nazizmit,

mbrapa s’e kthejnë dot Epokën,

në murin e çeliktë të së vërtetës,

gjithë maskarenjtë kanë thyer kokën!

 

A.DUKA

April 21, 2019 15:28
Komento

13 Komente

 1. Raimonda Muco Tusha April 21, 16:16

  Po ky i gjati veçse,si shum”gabime”po na bën me historinë,aty edhe ballistët po na i bën heronj-therorë.Duhet të ndalet se po merr superxhiro!

  Reply to this comment
 2. Moisiu April 21, 18:56

  Kamp Aushvici per shqiptar,
  ai i Tepelenes kamp mortar,
  shume shqiptar aty lane jete,
  kete e din ato qe ishin vete,
  dhe nga Duka vjen sot propozimi,
  Kamp i Tepelenes – shtepi pushimi.

  Reply to this comment
 3. intelektuali April 21, 18:56

  ENVER ANTIKRISHTI I GJYLES ISHTE SI HITLERI
  PERNGA SADIZMI JA KALONTE CDO LLOJ KILLERI
  O PUSHT, KRIMINEL ME VITKIMA MOS U GAJAS
  MOS SHKRUAJ BEJTE XHELATESH SI PEDERAS

  Reply to this comment
 4. info analitike April 21, 19:02

  Ore na eshte bere bejtexhiu me keq se qente e rrugeve qe kur ze nuk pushon se lehuri. E ka zene keq derrma kete njesoj si baba Takun. Po c’mbron kot kriminele sadiste qe vrane bashkekombasit e tyre e shfarosen me shume shqiptare se pushtuesit.
  Ore bejtexhi pa beji njehere mire llogarite se kumandari qeroi me shume partizane e komunsite nga gjermani dhe italiani.
  Historine e deformoi ay krimineli i Gjirokastres qe nga 3-4 mije na i beri 28 mije deshmoret e pastaj vazhdoi me propagande duke na pershkruar si gjesta heroike ca perplasje banale. Nuk i shikon qe edhe keta pleqte e lodhur te forumit luften e imagjinojne sic ua pershkruajne filmat e Kinostudios se dokumente nuk kane nge te hapin. E more vesh mo qe edhe Sevua si trimeri me te madhe ne lufte kishte ate te vjedhjes se nje llozi pushke!

  Reply to this comment
  • Ivan i madh April 21, 21:37

   U ngrihet ju qente rugace te ulerini se ju ushqen dhe ju jep forca krye rugaci i Ridhjeries neoballisti Rama. Sado që te te ulerini zeri juaj deri ne dalie te gjirizit ku ju kane lene para ardhesit tuaj digjohet. Se jashte ju perlante murlani i antifashizmit që ju ka bere te fjaloseni me vete edhe pse keni mbeshtetjen e nje psikopati që ka uzopuar PS dhe është njelloj si ju m…. e kaluar m…

   Reply to this comment
   • info analitike April 22, 04:19

    Po rri o gomar se nuk me njeh e fillon gjykon si i marre. Shko lexo Enesi e pastaj gjyko. Pastaj ku e di ti qe une qenkam pinjoll fashistesh Shqiptare apo meqe u kundervihem marrëzive tuaja me siguri jam armik. Ore po cyryk nga trute ju zgjodhi partia ju te gjitheve se vetem ju mund te besonit budallallëqet e asaj propaganden te marre.

    Reply to this comment
 5. Ivan i madh April 21, 21:38

  U ngrihet ju qente rugace te ulerini se ju ushqen dhe ju jep forca krye rugaci i Ridhjeries neoballisti Rama. Sado që te te ulerini zeri juaj deri ne dalie te gjirizit ku ju kane lene para ardhesit tuaj digjohet. Se jashte ju perlante murlani i antifashizmit që ju ka bere te fjaloseni me vete edhe pse keni mbeshtetjen e nje psikopati që ka uzopuar PS dhe është njelloj si ju m…. e kaluar m…

  Reply to this comment
 6. Nardi April 21, 22:10

  Arben Djali dëgjom mua ti vëlla. As kamp për pushime nuk ishin kampet e diktaturës. Dhe teprimet kur e krahasohet me Auschwicin nuk i rehabilitojnë. Ishte një Regim kriminal fillim e mbarim dhe ate kundrejt kombit të vet.

  Reply to this comment
 7. demo April 21, 23:21

  Kur u mbyll kampi i Tepelenes,ti s`kishe lindur,o Arben.
  Lere te flase Sevo Tarifa.

  Reply to this comment
 8. Lili April 22, 08:06

  Eshte bere i padurueshme ky Duka me mohimin e historise tjeter te shqiperise. Nuk e shkruajne vetem fitimtaret luften o debila , se mos te ishin keto fashista e ballista qe anatemoni nate e dite nuk do mbetet asgje per jush se atehere lind pyetja kunder kujt paski luftuar bre , mbasi keta s’ishin asgje….
  Kumbaro e rama i kane bere keto te detyruar se perndryshe nuk ka ndihma, po mbasi nuk kuptoni e doni halla me helmuar shqiperine siç keni bere deri tash, vazhdoni, po pa ndihmat e botes qe nuk i meritoni. Mbyllnu ne delirin tuaj psikopat te lufterave me armiqe e lufta per ndriçim te botes kur jeni te fundit e botes per cdo gje pos budallalekut!!

  Reply to this comment
 9. Sallakja April 22, 08:40

  D.m.th.
  Llogjika e Dukes eshte kush vret 100 vete eshte kriminel, por edhe kush vret 7 vete eshte kriminel. Vetem se ka nje ndryshim , ky qe ka vrare 7 vete, eshte kriminel , por kriminel i mire

  Reply to this comment
 10. nje qytetar April 22, 08:41

  Ne kampin e Tepelenes jane detyru te punojne femije bashke me prinderit e tyre. Po jap vetem nje shembull, gruaja Lajde Shllaku nga Shkodra ka qene atje e interrnuar tok me 8 femijet e saj me te cilet punonte nga mengjezi ne darke per nje cope buke. Dhe kjo se i shoqi ishte arratisur nga Shqiperia. Ky ishte ai Kamp or ti Arben Duka fekal i thare i Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
 11. h April 22, 10:45

  Lexova surrogato-bejtet e autorit dhe impresioni i menjëhershëm ishte i një personi
  me kulturë të ulët humaniste.
  Fakti që prek një tragjedi historike të dhimbshme për të bërë bejte per 4 grosh eshte demostrimi
  se nuk e ka fare idene dhe asnje respekt per vuajtjet dhe poshterimet e atyre qe vuajten
  neper ato vende sketerre ku i hodhi fati i keq dhe diktatura e te keqes shqiptare.
  Duke qenë shqiptar dhe per pasoje injorant ne fushem e letersisë koncentrazionaliste,
  e keshilloj të lexojë,
  -Dostoievskin me” Memorie nga nëntoka”
  -Gustav Herling në “Un mondo a parte”
  -Primo Levi ” Se questo è un uomo”.
  Të prekësh dhe të bësh thashetheme banale dhe injorante mbi vuajtjet e të tjerëve,
  është baraz me mizorinë e atyre që shkaktuan ato vuajtje.
  Meri me thashetheme grash apo sporti se nuk prekni sensibilitetin a askujt perveç ndonjë
  tifozi të çmendur futbolli.
  Do ja paguaja personalisht ato lëmosha që merrni,vetëm mos merrni nëper gojë vuajtjet e kujtdo.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*