‘Kampi i Tepelenës, më i miri’, Xhufi: E vërtetojnë dokumentet e CIA-s

April 3, 2018 21:38

‘Kampi i Tepelenës, më i miri’, Xhufi: E vërtetojnë dokumentet e CIA-s

Kampi i internimit në Tepelenë, ka shkaktuar së fundmi debat ndër historianë e personazhe të tjerë të jetës publike. Për kampin e Tepelenës për fat të keq ka pak dokumente sepse regjimi e ka zhdukur dosjen, por krimi lë gjurmë.

Historiani Pëllumb Xhufi është i mendimit se kampi i Tepelenës nuk ka asnjë ngjashmëri me kampin famëkeq të Aushvicit dhe ishte më i miri në Shqipëri. I ftuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ në News24, Pëllumb Xhufi tha se raporti i tij bazohet tek dokumentet e CIA-s dhe rrëfimet e të mbijetuarve.

Unë citova një dokument të CIA-s të vitit 1953 që ka informacion të detajuar. Pra nuk janë deklarata të miat. Thuhet se i kam thënë unë këto fjalë se ky kamp ka qenë me kushte më të mira se të tjerët, apo se edhe ka qenë dhe kamp pushimi etj, etj. Problemi nuk është ky. Unë shoh se askush nuk e ka prekur thelbin e çështjes. Nuk jam kundër që të bëhen të vizitueshme këto kampe, por unë quaj të vizitueshme burgun e Burrelit apo të Spaçit ku janë internuar njerëz intelektualë që kanë kundërshtuar regjimin e Enver Hoxhës. Këto mund të kthehen në qendra muzeale historike jo Tepelena. Kam dëgjuar dhe zëra nga shoqatat se burgu i Burrelit dhe i Spaçit nuk duhet lënë në mëshirë të fatit. Unë nuk e di pse ka një alergji ndaj burgut të Spacit.

Më thanë që ka shkruar njëri që ka qenë në atë kamp dhe ai ka thënë që kampi i Tepelenës nuk ka qenë aq i keq. Ky zotëria thotë se isha në Turan të izoluar dhe në kushte mizerabël dhe erdhi një kontroll dhe vunë duart në kokë me atë që panë. Më pas thotë që na çuan në kampin e Tepelenës dhe atje kushtet ishin më të mira”, tha Xhufi.

o.j/dita

April 3, 2018 21:38
Komento

18 Komente

 1. intelektuali April 3, 21:53

  “MOHIMI I KRIMEVE KUNDER NJEREZIMIT PERBEN VEPER PENALE”

  Keshtu shkruhet ne vendimn e OKB-se dhe ne baze te Gjykates se Hages per krime Kunder Njersezimit:

  “KRIMET E KOMUNIZMIT JANE KRIME KUNDER NJEREZIMIT NJESOJ SI HOLOKAUSTI I HITLERIT”

  prandaj:

  Kush e lejon kriminelin Pellumb Xhufi te mohoje krimet e komunizmit ne Shqypni? Kush i ka dhene atij te drejten te komentoje dhe te tallet me viktimat e Kampit te Perqendrimit te Tepelenes qe kane qene shumica femije te vegjel?

  kur:

  Ky kriminel pseudo – historian enverist eshte pjese e familjes sadiste Hoxha, dhender i Bahri Omarit, i shoqi i Anila Omarit dhe ashiqare eshte ne konflikt interesi me viktimat e tij ku ai ka rolin e xhelatit.

  PO PSE ME XHELATE ENVERISTE SI PELLUMB XHUFI DHE AURON TARE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Si nuk i vjen pak turp Politikes sone Kombetare qe lejon median te diskutoje kaq hapur MOHIMIN e krimeve te Enverit kur shqypnia po kerkon te behet pjese e Botes Antikomuniste dhe Demokratike.

  Reply to this comment
  • Toni April 4, 03:45

   @ ‘Intelektuali’ Ne radhe te pare, Prof. Xhufi sapo kish lindur ne kohen kur kampi ishte krijuar ne vitin 1951. Njerezit qe u futen ne ate kamp vinin nga bashkepunetoret e fashizmit ne lufte kunder levizjes mbare boterore antifashiste dhe antinaziste qe perfshinte edhe Amerikanetv dhe te gjithe vendet e medha europiane. Te gjitha demokracite e asaj kohe i burgosen kolaboracionistet ose edhe ata qe vetem pse ishin nhga ato vende. Duhetv te kemin parasush se ne Shqiperine e asaj kohe familjet e kolaboracionisteve kishin sherbyer si strehe per te gjithe diversantet e derguar ne Shqiperi nga vendetv jo miqesore, perfshire ish Jugosllavine. Jo vetem kaq por familjaret e kolaboracionisteve (sidomos djemte e tyre) u bene pjese e grupeve diverinoste kunder Shqiperise. Ne keto kushte regjimi i atehershem i vuri keto grupe njerezish ne kampe per ti kontrolluar dhe ndaluar veprimet e tyre kunder regjimit te asaj kohe. Duhet te keni parasysh se edhe Amerika dhe Kanadaja i futen neper kampe te gjithe japonezet (Amerika) dhe japoneze e italiane (Kanadaja) gjate viteve te luftes se dyte boterore vetem sepse vinin me origjine nga ato vende edhe pse ishin qytetare te Amerikes dhe Kanadase. Keta njerez nuk kishin bere asnje veprim kunder ketyre vendeve te zhvilluara dhe civilizuara. Megjithate keto demokraci te pepraruara i rrasen keta njerez (vetem pse kishin origjine nga keto vende) ne kampe. Prandaj mos beni shume zhurme se kjo nuk shkon. Sigurisht qe nje kerkim falje nga qeverite aktuale mund te behen. Po ashtu nje fare kompensimi per te vdekurit pa aresye kriminale mund te behet. Por, te sulmosh nje historian sepse po na tregon historine eshte nje idiotizem i tepruar. z. Xhufi eshte nje nga historianet me pjellor te koheve moderne te Shqiperise. Eshte nje person i edukuar ne France dhe teper, teper korrekt. Prandaj mjaft bullshit kunder tij. Duke vleresuar komentet tuaja se z. Xhufi na qenka enverist dhe xhelat vetem sepse eshte martuar me nje vajze te pafajshme qe gjyshin e se ciles ja kish pushkatuar Enveri, ti ben te njetin krim logjik qe beri komunizmi. Sipas logjoikes tende me Xhufin, edhe ata qe ishin familjare te kolaboracionisteve ishin po ashtu ‘fashiste e xhelate’. Nese sipas logjikes suaj te krimit me shoqerim (vetem pse je femije apo familjar i kriminelit) atehere edhe ata familjare te ish fashisteve shqiptare duhetv te ishin kriminele e xhelat fashiste. Logjika juaj le per te desheruar dhe eshte idioteske.

   Reply to this comment
   • intelektuali April 4, 12:28

    ORE KE GENJEN TI MORE MASKARA?

    Po si nuk ke pak turp o Pellumb Xhufi qe genjen pak paftyre ne ne nje forme kaq cinike more MUT enverist?

    Po ne kampin HORROR te Tepelenes ishin persekutuar femije te vegjel more mavri fanatike dhe kane vdekur afro 300 femije nga uria o MUT enverist, e di ti se cfare do te thote te vdesesh nga uria more kriminel i pandeshkuar? Vetem ne GULAG-un e stalinit kane vdekur njerez nga uria dhe shifra eshte afro 33 milione njerez dhe Auschwitzi i i Hitlerit ne Poloni ishte LULE ne krahasim me GULAG-un e Stalinit dhe Tepelenen e Enverit dhe kete e kane shkruar profesore amerikane qe e kane studiuar me fakte dhe dokumenta gjithe historine gjakatare te komunzmit sadist.

    PO A E DI TI MORE MUT FANATIK SE NE TEPELENE ENVERI BURGOSI ANTIJUGOSLLAVET E 1945 ME GJITHE FEMIJET E TYRE?

    Me ke do te tallesh ti more KAKE enveriste qe nuk ke asnje ndjese per 300 femijet e lene te vdesin nga uria e tejskashme, por e justifikon si nje kriminel me argumenta idiote amorale se keshtu ishte atehere e gjithe Shqypnia?

    PO BARKUN E FRYRE DHE FAQET SI TOLLUMBACE TE ENVERIT A I KE PARE NE FOTOGRAFI?

    dhe:

    Mos e perdridh bythen si Kurvat ne Bordello me Bahri Omarin dhe dhenderin e tij Pellumb Xhufin qe tallet me cinizem te papare me viktimat e Enverit me median TV dhe ne gazeten DITA,

    sepse:

    Eshte ne konflikt interesi me viktimat e Tepelenes dhe te gjitha Kampeve te perqendrimit dhe burgjeve te Pederastit Enver Hoxha,

    ngaqe:

    Enveri e ka derguar me lekat e shtetit ne Itali per te bere shkolle oksidentale nga e cila Pellumb xhufi nuk mesoi kurgje,

    dhe:

    Eshte i shoqi i Anila Omarit, mbese e Bahri Omarit, qe e strehoi Enverin me nexhmijen gjate gjithe Luftes ne vilen e tij ne tirane, ngjitur me vilen e Qazim Mulletit, pyete donika Omarin se ta sqaron ajo si historiane me mire se intelektuali dhe si pjestar i familjes sadiste Hoxha qe ka perfituar nga lidhjet familjare edhe ofiqe dhe poste partiake, por edhe burse jashte shtetit, Pellumb Xhufit nuk i takon te vleresoje cilesine e kampeve te perqedrimit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes kur Enveri po nderronte dashnorin e tij komunist nga Josip Tito tek Josif Stalini, sepse ka qene ne anen e XHELATEVE komuniste

    dhe:

    XHALTET NUK MUND TE VLERESOJNE VIKTIMAT E TYRE!

    Reply to this comment
   • Ylli April 5, 19:50

    Xhufjana i referohet CIA s per kampin e Tepelenes !!!??? .Dhe pafytyresia dhe poshtersia eshte qe minimizon tmerret e kampit nisur nga nje raport i CIA s.???
    Po mire o avokat i ketij kelysh komunisti bastard ,pse Xhufjana dhe ju xhufkat e tjere nuk i referoheni CIA ne mijera faqe raportesh per Shqiperine dhe sistemin e saj diktatorial ,udhehequr nga Enver Hoxha ,klyshi i kurves me i madh qe ka nxjerre raca shqiptare.
    Pse thartoheni dhe terboheni kur CIA ne raportet e saj aludon per Enverin qe ishte pederast ,vrases sadist ,eleminues i miqve te ngushte ,paranojak etj etj .Pse nuk i referoheni CIA s kur e cileson rregjimin komunist ne Shqiperi me antinjerezorin dhe me te egrin ne gjithe Europen .
    Sinqerisht jeni per turp dhe per te ardhur keq kur justifikoni palacolleqet dhe poshtersirat e ketyre plehrave komuniste.
    Pale ajo keshilla e Xhufjanes per Termet Pecin…….mos e tepro me antikomunizmin se ofendon zonen e Tepelenes ????? Dhe ky fare monstre komuniste quhet intelektual !!!!
    I propozoj Termet Pecit te degjoj keshillen inteligjente te Xhufkes dhe ne respekt te tepelenasve qe sherbyhen ne Ushtrine Popullore dhe ne Policine Popullore te vendoset parrulla ne hyrje te Tepelenes……..
    O ME DELE ,O ME KAPELE !

    Reply to this comment
 2. Tartufi April 3, 22:54

  Kjo mbeturina e Gomorres,na ben krahasime dhe na jep te dhena te nje
  CIA se amerikane,qe eshte bashkepuntorija e ketyre krimeve njerezore me
  kriminelet komuniste te ketij populli. Qelbesira pa kufi nuk i thote mendjes
  se tij te qelbur,,, se ka qene si ka qene ky kambi i rrethuar me tela i Tepelenes,,, ka qene kamb i rrethuar per familje shqiptare ,qe nuk kryen kurre nje krim karshi ketij degjenerimi te kesaj klase.?? Dhe sikur aty te kete
  vdekur dhe nje femije i vetem nga urija,,, kjo kerme shqiptare duhet te revoltohet per krimin e ketij femije te pafajshem ,qe ka bene kjo barbari e ketij populli te shemtuar ! Barbarija ,degjenerimi i nje klase komuniste nuk
  luftohet me te denancuar dhe debate te rikujtimit,,,, por vetem me lerjen e hasapeve me kete barbari te degjeneruar,qe eshte ushqimi permanent i degjenerimit shoqeror.

  Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku April 3, 22:54

  Qivaj t’emen, ky Xhufi me duket se kujton se kampi i Tepelenes ishte kamp pushimi.

  Reply to this comment
 4. Nik April 4, 00:20

  Do t’i sygjeroja Prof. te nderuar Xhufi te mos harxhoje fare kohe me medioker te tipit Tufa apo histerikes Godole sepse koha e tij eshte shume e çmuar per aq sa ka shkruar dhe do te shkruaje per Historine e Shqiperise.
  Nik

  Reply to this comment
 5. Mark .U.K April 4, 09:20

  toni & nik:Dukeni sheshit se keni kaluar ne rrot.arizem te shkalles se fundit.Kurse ky xhufi qe eshte nipi i Bahri Omarit meriton ti sigurohet nje banes diku ne ndonje wc qe te jet ne kontakt me fekale se e miriton ky turk shqipfoles.

  Reply to this comment
 6. Student April 4, 10:15

  Tufa dhe Godolja kane nje mision antishqiptar e antikombetar. Ata kane zgjedhur te paraqesin si Aushvic kampin e Tepelenes sepse ai kamp ndodhet ne ne zemer te Jugut te Shqiperise. Ata punojne per te thelluar percarjen veri-jug duke cuar uje ne mullirin e armiqve te perbashket te shqiptareve. Nuk u ben nder shqiptareve te krijojne idene e rreme ne bote dhe ne brezat e ardhshem se ketu kishte nje Aushvic qe shfaroste shqiptare. Ndersa Aushvici dhe Gjermania jashte Aushvicit as qe mund te krahasohen, kampi i Tepelenes dhe Shqiperia jashte atij kampi nuk kishin ndryshim te madh ne mundimet qe kalonte populli. Tufa injorant apo shejtan-budalla nuk e di qe ne ato vite Shqiperia e porsadale nga lufta ishte e tera ne zi buke, qe edhe njerez jashte atij kampi kane vdekur nga uria e nga semundjet. Duhet ndalur revanshizmi dhe tendencioziteti i bijve dhe nipave te bashkepunetoreve te fashizmit, te mercenareve te Halil Alise e Selim Kaloshit, te zogisteve e ballisteve ne shkrimin e historise se Shqiperise.

  Reply to this comment
 7. do vijë një ditë April 4, 11:05

  Mos sqaroni barbaret. Ata duan shpagim, vrasje dhe krime, duan te marrin hak mbi njerezit e pafajshem. Barbaret jane ngritur sot me shume se kurre sepse bene krime atehere, u denuan dhe tani krimet duan ti quajne trimeri. Po lahet muti me shurre? Tani pranojeni kete çorbe demokratikase , kete liri çthurje dhe lereni historine te rrjedhe vete. Njerezit ne Shqiperi po behen kanibale. Shikoni çfare bejne ata qe i ka denuar regjimi kaluar, shikoni çfare bejne keta partiaket e sotem. Kush te rrembeje thele dhe ju , mundesisht jepuni nje pergjigje kokes se tyre, ndryshe nuk zgjidhet asgje.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 4, 14:46

   …dmth sipas teje ishte me mire atehere kur Enveri e kishte shnderruar ne “nje thele” te gjithe Shqiperine dhe bente si i donte bytha me te gjithe, i vriste e i priste, i shkaterronte me fare e me fis, sepse kishte pare ne enderr qe ishin kriminele, fashiste, zogiste, balliste, revizioniste, luanin kukamcefshi pa lejen e Partise, dhe merziteshin se nuk kishin c’te hanin. E di si edhte puna or taj, nuk ka cfare dite te vije me, ajo dite qe kishte per te erdhur erdhi dhe ishte dita kur Dullen e hoqen zvarre dhe e pshurren. Tashti ti rri e shiko endrra se do vije nje dite (meqe ra fjala, shqip i thine “do te vije nje dite”).

   Reply to this comment
 8. Nik April 4, 18:01

  Komentuesi “Intellektuali” do te ishte korekt po ta ndryshonte pseudonimin me “Llumi”
  Nik

  Reply to this comment
 9. Plaku bytho xhuxhumaku April 4, 19:03

  Dmth Ma futi Enver mua dhe gjithe fisit Tim 45 vjet me rradhe.
  Nje mase prej bronxi e terhoqen zvaraniket me te cilet talli bythen ramizi e sherbimet e huaja. Pardesyte e bardha Jane pasuruar Duke vjedhur pasurine e perbashket te tjeret zvariten.

  Jam plak Po NUK kam arritur akoma moshen 75 vjec.uroj ishalla NUK semurem me pas se sdo me preke mjek me Dore e do me terhequr zvare per se gjalli.

  BTW nuk i thone erdhur Po i thone ardhur .
  Korca , Poradeci mi bejne te fala fisit.

  Reply to this comment
 10. Plaku Xhuxhumaku April 4, 19:03

  Dmth Ma futi Enver mua dhe gjithe fisit Tim 45 vjet me rradhe.
  Nje mase prej bronxi e terhoqen zvaraniket me te cilet talli bythen ramizi e sherbimet e huaja. Pardesyte e bardha Jane pasuruar Duke vjedhur pasurine e perbashket te tjeret zvariten.

  Jam plak Po NUK kam arritur akoma moshen 75 vjec.uroj ishalla NUK semurem me pas se sdo me preke mjek me Dore e do me terhequr zvare per se gjalli.

  BTW nuk i thone erdhur Po i thone ardhur .
  Korca , Poradeci mi bejne te fala fisit.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 4, 23:09

   Keq per emer me beqir komunist den baba den beqir me gjithe komandantin. Nuk ke cfare ben tjeter tashti dhe vjedh nick. Tamam, kete pune keni bere gjithe jeten ju mender muterit e kombit te dhjere por krenar shqiptar. meqe ra fjala i thone “erdhi” dhe jo “ardhi”, pra Pogradeci dhe Korca i thone ardhi. Nejse hajde te ma rruaç nje here o i mençuri gjerman.

   Reply to this comment
 11. Paul Tedeschini April 6, 20:35

  Historiani Pëllumb Xhufi është një KRIMINEL i pacipë.

  Reply to this comment
 12. Arestidhi April 7, 05:59

  Ti je Njeriu I Ri I partise o pellumb Qelbesira, nuk nje akoma se kush eshte baba jot I vertete,karakteristike e kelysheve te komunizmit

  Reply to this comment
 13. Arben April 7, 07:50

  Shko more bythq…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim