Kandidati i PD-së justifikon humbjen: Nuk ka faj Basha, por shqiptarët që po shiten

June 27, 2017 09:27

Kandidati i PD-së justifikon humbjen: Nuk ka faj Basha, por shqiptarët që po shiten

Kandidati për deputet i Partisë Demokratike në Elbasan, Fitim Zekthi, i cili mbeti jashtë listës fituese ka reaguar përmes një postimi në Facebook mbi rezultatin e dobët të demokratëve.

Për Zekthin shkaqet e humbjes së PD nuk duhen parë tek Basha por tek skema masive e blerjes së votës.

Këtë fakt ai e mbështet me rënien një pas një të bastioneve të djathta në këtë qark, që sipas tij PD edhe në vitet më të errëta të saj ka triumfuar.

Statusi i Fitim Zekthit

Ka nisur nje gare e ethshme per te gjetur shkaqet e humbjes se PD qe nga fajesimi i Bashes per listen e kandidateve, per marreveshjen me Ramen, per dobesine e tij si lider politik e deri tek glorifikimi i Rames. Nuk e di c’qendrim do mbaje PD por sa me takon mua dua te them se Shqiperia ka hyre ne nje krize te pashembullt, ka hyre ne krizen e mospranimit te krizes, e moskuptimit apo mosdashjes se kuptimit te krizes.

Zgjedhjet u blene masivisht dhe kjo blerje po legjitimohet duke mos u pare me lebeti si fundi i gropes ku jemi por si rast per te justifikuar fitoren apo lare hesape. Po flas per zonen ku isha ne fushate vete: ne asnje fshat kandidati i PS M Ulqini nuk zhvilloi dot nje takim sepse njerezit e perzinin me zemerate per genjeshtrat qe u kishte bere per parate e pamarra prej 3 vitesh te duhanit, per mungesen e ujit te pijshem, per varferine e madhe etj. Takimet qe pata ishin shfryrje inati ndaj kryeministrit Rama qe te gjitha.

Gjate fushates njerezit e PS leviznin vetem naten dhe shkonin neper shtepi. Rezultati ishte shokues: ne qendren e votimit Marinez ku PD ka fituar edhe ne 2013 pas 8 vitesh pushtet, nje qender fuqimisht e djathte PS u dyfishua dhe PD u ul duke humbur thelle. Ne qendren Trojas me e djathta ne gjithe Dumrene, ku une jam lindur dhe rritur, ku PD ka fituar edhe ne 1997 jo me ne zgjedhje te tjera, PD humbi per here te pare. Ne qendren Lisaj, fshati i me i thelle i Dumrese, fshat pa rruge, pa uje, ku njerezit nuk kane marre parate e duhanit te shitur, fshat ku pata nje takim dy oresh ku ata shprehen gjithe vrerin kunder Rames dhe Ulqinit, PD mori 6 vota. Ajo nuk mori as votat e komisionereve dhe vezhguesve te saj.

Thuajse ne cdo qender eshte e njejta gje, une nuk po i permend me radhe. Ne Belsh gjithkush e di c’ka ndodhur, sic e dine ne Cerrik dhe fshatrat perrreth sepse e kane pare dhe jetuar. PS, LSI dhe PDIU kane blere vota.

Jemi ne nje gjendje te mjere: nje pjese shume e madhe duan para, pra te vete njerezit ka hyre fort kjo kulture e shitjes. Mua vete me kerkuan para. Njerez qe i njoh me vite me thonin: Fitim ti e di ne jemi djathtas por ata po marrin leke, po japin leke, do na jepni gje? Eshte e tmerrshme por e vertete. Per mua rezultati i marre nga PD perballe lekeve te PS, atyre te LSI dhe PDIU eshte gjigand.

Votuesi i PD eshte ndergjegja morale e jona si popull ndonese pakice. Halli i vendit eshte shume i madh dhe nuk e di c’mund te behet per te dale nga ky hall. Basha mund te kete faje sa te duash apo mund te kete njerez me inate personale pa fund ndaj tij por zgjedhjet u humben per arsye qe e tejkalojne Bashen.

Eshte e pandershme gjithe ajo qe po ndodh duke u turrur kunder Bashes dhe lene m’anash shitjen, blerjen dhe gjithe trukimin e neveritshem. Do Zoti gjenden njerez dhe arsye per tu marre me kete mynxyre para te ciles fati politik i kujtdo eshte fare pa vlere, qofte ky edhe i Bashes.

Nuk eshte Basha problemi dhe nuk e ka ai fajin per kete blerje te organizuar ne menyre kirurgjijale qender per qender votimi. Ai nuk kishte shanse ta ndalte kete gje. Per te tjera ceshtje eshte muhabet tjeter

June 27, 2017 09:27
Komento

4 Komente

 1. shpresa June 27, 09:36

  Kujdes me voten, njerez! Te mendosh se ti je me i mençuri dhe me i miri se mendja dhe vendosmeria e popullit tend , do te thote se je nje cope injorante dhe populli yt paska bere mire qe te ka denuar. Populli yt ka thene: nje mendje, hiç mendje; prandaj leri justifikimet apo çfajesimet. Ik andej nga ke ardhur.

  Reply to this comment
 2. LORA June 27, 10:26

  Kobin e shitje-blerjes se votes e mbollet,rritet e selitet ju ,PD-ja,me pas edhe lesh-e-lia ,,,,,,tash ju ka mbetur t’a perdorni si alibine e katastrofes suaj,te merituar.
  Shenjteria e verdiktit te shqiptareve eshte garanti me I qenesishem I stabilitetit dhe prosperitetit ne Shqiperine tone.

  Reply to this comment
 3. demo June 27, 11:19

  Belshi nuk eshte geto cifute,qe mezi pret zgjedhjet per te perfituar lemoshat e politikaneve.Keto dy vjet Firma MIKA e mbledhjes duhanit ka qene korrekte me fermeret,qe i kane marre parate e shitjes se duhanit.Dumreja nuk rron vetem me duhan.Sa kalon Belshin ne Gradishte,pashe nje plantacion erzash,borzilok,nenexhik,Kane filluar te mbjellin edhe Shafran.Pulari,bageti,miresi,Dumreja eshte nje nga zonat me prodhimtare ne vend.Rruget jane hapur keto vite qe e cojne prodhimin ne treg.Baxho qumeshti ka ngado ne Belsh,ne Grekan,ne Kajan,Deshiran.E vetmja ftyre e vrerosur ne Belsh,qe ke shtrire duart per lemoshe je ti or Fitim Zekthi. Nga menyra si flet dukesh nje injorant,nje mashtrues i trashe,qe po fyen nje popull punetor,qe diten qahet tek ty dhe naten pranoka lemoshat e te tjereve!!!Me ate ftyre hajduti qe ke ti kurre s`do te marresh vota ne Dumre,.Do ta pesosh si pace pilavi Fari Balliu,qe nuk mori asnje vote ne Dumre me ate sahan pace.

  Reply to this comment
 4. Jimi June 27, 12:54

  Po te ishe zgjedhur ti votat nuk ishin shitur!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*