Kandidaturat për në Kushtetuese, Paloka: Do zbatohen ligjet në fuqi

May 3, 2016 11:45

Kandidaturat për në Kushtetuese, Paloka: Do zbatohen ligjet në fuqi

Për sa kohë reforma në drejtësi nuk është miratuar, kandidaturat për në Gjykatën Kushtetuese do të përzgjidhen nga ligjet në fuqi, është shprehur kreu i grupit parlamentar demokrat Edi Paloka, pas takimit me presidentin Bujar Nishani.

Kreu i shtetit është duke zhvilluar takime me krerët e grupeve parlamentare, lidhur me kandidaturat e paraqitura për anëtar të Gjykatës Kushtetuese.

“U njohëm nga presidenti me kandidaturat. Nuk kemi asnjë preferencë, as kundërshti për emrat, pasi janë zbatuar kriteret. Duhet të zbatojmë ligjet që janë në fuqi, për sa kohë reforma në drejtësi nuk është miratuar”, është shprehur z. Paloka.

Në përfundim të procedurave të shpallura nga kreu i shtetit, u paraqitën 15 kandidatura për dy vende vakante, pas përfundimit të mandatit të Sokol Berberit dhe Vladimir Kristos.

May 3, 2016 11:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*