Kaosi në Kakavijë/ Autoritetet shqiptare apel udhëtarëve: Kthehuni mbrapsht! I pamundur kalimi këto ditë! Ja kushtet që duhet të plotësoni

August 15, 2020 17:46

Kaosi në Kakavijë/ Autoritetet shqiptare apel udhëtarëve: Kthehuni mbrapsht! I pamundur kalimi këto ditë! Ja kushtet që duhet të plotësoni

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka në një komunikim të drejtpërdrejtë  përsëriti thirrjen që qytetarët shqiptarë të bllokuar në kufirin Grek të rikthehen në shtëpi, në banesat e tyre .

Xhaçka tha se është biseduar me palën greke dhe se janë duke u ndjekur procedura të zakonshme, njësoj siç bëjnë me çdo shtet tjetër.

“Do të duhet të kthehen në shtëpi, ti nënshtrohen dhe njëherë dhe do të duhet në një moment të dytë.

Po ashtu ajo theksoi se masat dhe kufizimet nuk i ka vendosur vetëm Greqia. I vendosi dhe Anglia me Francën, ne nuk protestuam kur Austria e mbylli linjën e saj  ajrore. Shteti fqinj ka marrë këto masa në këto kohë të pazakonta.

Ne do t’i respektojmë sepse nuk çfarë të bëjmë, nuk i biem dot murit me kokë. Ja shumë e trishtuar që shumë nëna, fëmijë janë ekspozuar tek kjo torturë, por është vendimi i tyre. Fatmirësisht rruga në kthim është e lirë”, tha Xhaçka.

Nderkohe Policia shqiptare njofton se për të hyrë në Greqi, qytetarët duhet të plotësojnë këto kushte.

-Të kenë kryer testin e COVID 19, jo me vonë së 72 orë nga dita e udhëtimit dhe rezultati të jetë NEGATIV;
-Testimi të jetë bërë nga autoriteti shtetëror (Instituti i Shëndetësisë) ose nga çdo spital apo klinikë e certifikuar dhe e njohur nga shteti;
-Certifikata të përmbajë të dhënat personale të personit, numrin e pasaportës ose të kartës greke, rezultatin negativ të testit, emrin e Institucionit ku është kryer testimi, adresën, numrin e telefonit, si dhe të jetë e përkthyer në gjuhën angleze;
-Do të lejohen të hyjnë në Republikën e Greqisë shtetasit që kanë leje qëndrimi greke ose shtetësi greke, punëtorët sezonal, si dhe çdo shtetas që ka marrë konfirmim nga autoriteti përkatës;
-Çdo shtetas që do të hyjë gjithashtu duhet të këtë plotësuar formularin PLF. 
(Passenger Locator Form) në adresën zyrtare në linkun: https://travel.gov.gr. Pas plotësimit të formularit online, secili qytetar do të marrë ne e-mail një konfirmim me një barcode, të cilin do ta paraqesë para autoriteteve në pikën hyrëse të kalimit në Greqi”

 

o.j/dita

 

August 15, 2020 17:46
Komento

14 Komente

 1. mirel August 15, 17:48

  Kufirin e mbyllin ne 22:00 si ne cdo shtet tjeter?

  Reply to this comment
 2. Loni August 15, 18:00

  Nuk I biem murit me koke???? Injorance o zot niveli I ministres…mund te thoshteshume gjera por kjo ska kuptim…..ku te kthehen? Shtepinee kane ne Greqi….ne Shqioeri vetem takemi jot eshte rehat, kane punen, do aplikojne per karten….

  Reply to this comment
 3. Zgalem August 15, 18:03

  Kalimi i kufirit te behet me aplikim , sic behet ne aeroport dhe do te shmanget kjo tollovi . Nepunesit specialiste duhet ta kishin propozuar kete zgjidhje . Njerzit te rrine ne banese dhe te udhetijne , kur u vjen radha . Nuk duhet zgjatur kjo zgjidhje . Zgalem

  Reply to this comment
 4. sapa August 15, 18:22

  Ky eshte i ashtuquajturi shtet qe gjen zgjidhjen me te thjeshte duke qene i paafte te beje dicka ose jane diku duke shijuar pushimet se domosdo kane pasur arritje te jashtezakonshme per kete popull dhe i meritojne pushimet!Cili eshte ai qe e braktis dhomen e kondicjonerit dhe plazhin per popull?keta politikane jane bandite qe duhen varur neper pemet e tiranes dhe te lihen per tu pare nga populli si ne kohen e romakeve!

  Reply to this comment
 5. Mjere Shqiptari si eshte katandisur ! August 15, 18:44

  Shteti duhet te ngreje nje pike testimi covidi ne kakavije sepse me tre dite ne rradhe cdo test covidi do quhet i pavlefshem nga pala greke.
  Ata qe jane bllokuar ne kufi nuk po shkojne ne Greqi per turizem dhe bejne sakrifice ne natyre me dite me rradhe. Jane hallexhinj qe humbasin punen dhe gjithshka.
  Shume cinike shprehja ” Rruga e kthimit eshte e lire”
  Mjere shqiptaret qe trajtohen si refugjate ne shtetin e tyre.

  Reply to this comment
 6. Arben August 15, 19:32

  ME PAK FJALE KUSHTET GREKE PER INTEGRIM

  Reply to this comment
 7. Lili August 15, 19:46

  Kthehuni e shkoni ne gjiri e Lulzim tek villa te tyre edhe q… nenen ketyre horrave ! Pa va ba ashtu do vazhdoj kalvari I juaj

  Reply to this comment
 8. Dn August 15, 19:50

  Shume thejsht e keni Hal Arjen : mos dergoni paret e juaja mbasi nuk keni asnje sherbim ! Rumani sa ma shume e mos I dergoni paret ketyre qe tallen me ju! Rumani paret e juaja se sot ju duhen ma shume se kur t.i keni ne xhepin tuaj siç po shihet me tamponin

  Reply to this comment
 9. Historiani August 15, 21:03

  Te them te drejten duhet tu jemi mirejohes grekerve qe po i japin nje mesim rebeleve shqiptare: cdo shtet ka rregullat e veta qe duhet te respektohen zoterinj, misioni i Xhackes apo i Ramiut eshte i pamundur sepse nuk kane tagrin te ndryshojne rregullat e nje shteti tjeter, mesohuni te respektoni legjislacionin ne fjale, Greqia nuk eshte Shqiperia por nje shtet i konsoliduar dhe asnke nuk mund te ktheje rregullat qe jane vendosur ne Athine, Duke filluar nga neser cdo qytetar qe ka qene ne zona me rrezikshmeri te larte karantohet ne Angli, nuk ka asnje diskutim dhe rregullin nuk e ndryshon as Xhacka dhe as Ramiu, prandaj mos kerkoni nga zyrtaret shqiptare nje mision te pamundur por kthehuni ne shtepi dhe rrespektoni rregullat

  Reply to this comment
  • xxx August 16, 13:41

   sakte.
   Imagjinoni sikur nje radhe e tille te ishte nga ana tjeter e kufirit per hyrje ne Allvani, mos kujtoni se do priteshin krahehapur mijera te infektuar ne popullaten vendase e cila kerkon te mbaje disiplinen perballe covid19?

   Kudo ne boten me shtete te predispozuar kundra covid19 do silleshin njelloj si greku tani me ne, dhe me te drejte.
   Jemi popullate me rrezikshmeri te lart per covid19 pikerisht per sjellje si keto dhe sado historikisht diskriminues greku kesaj here ka arsye. Virusi eshte i pameshirshem dhe greku e shfrytezon kete apo jo kjo pak ka rendesi.

   E njejta histori me emigratet shqiptare te greqise ndodhi kur u vendos karantina jone, identike por ne krah te kundert.
   Dukush duhet te paguaje kosto si keto, le ta paguajne ata qe marrin ne sy riskun.

   Reply to this comment
 10. Hey August 15, 21:37

  Dhe te mendosh qe kjo rrace mongolojevgjitepontiocobanocifutevurkaro “grek “ eshte rraca qe ka emigruar me shume ne bote 10.000.000 ne greqi 10.000.000 ne gjithe boten ,te sillen ne kete menyre raciste = tragjike=anektode pontiojevgjite,,vetem ne Sidney te Australis jetojne 3.000.000 mongopontiogrek,,kjo rrace me DNA miu ,nuk duhet te kete pashaport njeriu,,keta jane helmi i njerezimit

  Reply to this comment
 11. Vlonjati August 15, 22:06

  Me mire do vepronte qeveria e Ahmet Zogut. Kur radha ishte 2 km nuk ju shkoi ne mendje asnje zgjidhje apo ishit te zene me plazhe ju zoterinj tani qe eshte 20 km i thoni (hip ketu e shko ne stamboll), nqse nje qytetar ben tamponin çfare sigurie jepni ju si qeveri se per 72 ore nuk ka me pengesa rradhe?.Kthehuni ne shtepi e di dhe bufi nuk do shume mendje, sa per angli e france deri sot nuk ka radha si dele tung

  Reply to this comment
 12. Lili August 15, 22:08

  Ka nje menyre shume te themi: shteti t) u jep nje vertetim se jane COVID négatif!
  A po tallesh me ne edhe ne pa tallet me ju! Te pajisen te gjithe me nje verte time,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim