FOTO: “Kapitalizmi nuk bën gabime. Ai është vetë gabimi”

May 1, 2018 08:36

FOTO: “Kapitalizmi nuk bën gabime. Ai është vetë gabimi”

I veshur me një këmishë ku është stampuar fytyra e Che Guevaras dhe një kapele kubane.

Kështu me një pamje revolucionare, shkoi në Itali në 2001 kryeministri aktual grek, Aleksis Cipras, me dëshirën për të sabotuar samitin e G8 në Genova.

Në disa fotografi të rralla, shfaqet Cipras në një përballje të dhunshme me policinë italiane në portin e Ankonas. Ishte pjesë e një grupi prej 1000 radikalësh që shkuan në Itali për të protestua kundër liderëve më të pushtetshëm të botës, të mbledhur në G8.

Protesta kundër këtij samiti ishte një nga më të dhunshmet që mbahen mend, ku mbeti i vdekur në përballjet me policinë një protestues i ri, italiani Carlo Giuliani.

Cipras atëherë ishte 26 vjeç dhe ishte në listën e 135 personave të shënjestruar nga policia që nuk u lejuan të merrnin pjesë në manifestime, duke mos u lejuar të zbarkonin në Ankona.

Por para se të kthehej në Greqi duar bosh, grupi radikal vendosi të bllokojë anijen në shenjë proteste duke filluar përleshje të ashpra me policinë.

Ata mbanin në duar një pankartë të madhe në të cilin lexohej: “Kapitalizmi nuk bën gabime. Ai është vetë gabimi”.

A mendon edhe sot kështu? n.s./dita

tsipras-zoom3--644x362

daily-mail-tsipras--644x362

May 1, 2018 08:36
Komento

8 Komente

 1. intelektuali May 1, 08:54

  Ciprasi, nje bir biznesmeni anijesh dhe i krimbur ne pasuri mafioze na del si komunist bolshevik dhe proteston per proletariatin boteror ne Ankona te Italise kunder koapitalizmit G8 pragamtik, prandaj edhe Greqia ka perfunduar si “Kokoshi ne nje thele” me moton:

  HA, PI DHE FLI SE PUNOJNE TE TJERET NGA G8 PER GREKET DEMBELE STAMBOLLI

  qe mbyllin zyrat dhe dyqanet ne oren 3 te drekes dhe dalin te bejne jete mondane ne lokale nate duke pire uzo me muzike “Sirtaki” me mandoline deri ne oret e para te mengjesit

  PO A KA KAPITALIZEM NE BOTE QE T’I MBAJE GREKET QEFLINJ KE KURRIZ?

  Qe duan te rojne vetem me borxhe dhe skllever emigrante papunuar fare?

  Reply to this comment
  • kastriot May 1, 09:51

   keni harruar dhe nje detaj te vogel qe nuk ndryshon gje thyerjen e pjatave ne buzuq

   Reply to this comment
  • AM May 1, 10:55

   Ata greket qejflinj, pikerisht kapitalizmi po i mban de facto dhe de iure! Dhe sidoqofshin greket hë për hë jane punetore me shume se shqiptarët. Prandaj edhe zotrote ke mijera shqiptare ne greqi sepse jeta atje mbahet me pune dhe jo me llogje kavaje te presidiumit te kazanit. Eshte e vertete se shteti grek eshte mbajtur me borxhe. Po ne kane marre borxhe kane qene te zote sepse kane krijuar besim tek shtetet e tjera pasi borxhin nuk ta jep kush po s’pa siguri per kthimin dhe interes per fitim. Kane vjedhur pushtetaret me grushta por njerezit e thjeshte si gjithmone kane ngel ne hesap te shpatullave te veta. Kush flet me percmim per greket zduhet ne asnje menyre te jete nje shqiptar pasi i kemi fqinj dhe jemi me shume te perarfert sesa te ndryshem dhe asgje e mire sna vjen po qene keq ekonomikisht.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 1, 12:10

    Mos e thuj ate fjale, e kisha fjalen per mashtruesin Cipras qe eshte njesoj si Edvini, por jo per greket qe na shtrine doren ne, shqyptareve dhe na pranuan ne shtepine e tyre dhe na dhane buke kur Enveri dhe Nexhmija kishin falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si kurre me pare ne histori.

    BEJNE QEF GREKET ME LEKAT E EVROPES KJO ESHTE PUNA E TYRE, TA MENDONIN ATA QE E LESHUAN LEKAT BADIAVA,

    por:

    Qe perzune me dajak komunistet e poshter ne fund te Luftes dhe i hodhen matane Gramozit, ne Shqypni dhe ja lane ne dere Enverit,

    PER KETE DUHET T’I HEQESH KAPELEN ME RESPEKT TE MADH.

    Reply to this comment
  • enter"" May 1, 22:47

   Shko ore idiot me te tilla komente idiote.
   Mos ja qaj hallin grekerve se jane punetore me shume sesa ju qe pini nga 5 kafe Brenda 8 oreshit te punes.

   Greqia eshte ketu per faj te politikaneve te saj dhe te Europes qe e dinte cfare po ndodhte, por e la ne kete pike qe Gjermanet te blejne sa me lire ishujt e saj.

   Reply to this comment
 2. intelektuali May 1, 12:12

  Mos e thuj ate fjale, e kisha fjalen per mashtruesin Cipras qe eshte njesoj si Edvini, por jo per greket qe na shtrine doren ne, shqyptareve dhe na pranuan ne shtepine e tyre dhe na dhane buke kur Enveri dhe Nexhmija kishin falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si kurre me pare ne histori.

  BEJNE QEF GREKET ME LEKAT E EVROPES KJO ESHTE PUNA E TYRE, TA MENDONIN ATA QE E LESHUAN LEKAT BADIAVA,

  por:

  Qe perzune me dajak komunistet e poshter ne fund te Luftes dhe i hodhen matane Gramozit, ne Shqypni dhe ja lane ne dere Enverit,

  PER KETE DUHET T’I HEQESH KAPELEN ME RESPEKT TE MADH.

  Reply to this comment
 3. A May 1, 19:25

  Me greket duhet te kemi maredhenie normale, por pa bere edhe leshime ku nuk duhet. Nje diçka duhet te kemi parasysh qe kemi 700 000 shqiptare qe jetojne, banojne dhe punojne aty, te cilet ndihmojne edhe familjet e tyre ne Shqiperi. 1 mijeliard dollar ne vit vine ne vendin tone nga emigrantet tane per njerezit e vet se per mender qeveritaret tane te kallepit EDI RAMA, SALI BERISHA dhe FATOS NANO per pagat dhe pensionet qe kemi do te kishim ngordhur.

  Reply to this comment
 4. ELIOT May 1, 22:20

  NE RAST SE E URREN KAPITALIZMIN ..QIPRAS ..PERSE NUK SHKON NE VENEZUELA ….NIKO MADUROS E PRET ME KRAH TE HAPURA …. DHE TE SHIKOJE PLAKEN E VET …OSE TE SHKOJE NE KUBA TEK RAUL CASTRO …TE BEJE REVOLUCION… DHE TE MARRI 10 DOLLARE NE MUAJ …CPRET KY MARKSISTI ..APO SJA MBAN BYTHA ….. E BEN SI ENVERI …QE I URRENTE BORGJEZET …POR PER VETE ME SHERBETORE .ME BENZA SI KAPITALISTAT …ME 5 VILA QE AS NE KAPTALIZEM SI KANE …. DHE CFARE BENTE LLAPTE GJITHE DITEN SI QEN …JO KAPITALISTI ESHTE THITHES GJAKU I PUNETOREVE….. UNE QE JETOJ NE KAPITALIZEM NUK KAM PARE PRESIDENTA SI ENVERI ME 5 VILA ME PISHINA …KUR POPULLI SKISHTE AS BICIKLETA KINEZE ….. ESHTE BUKUR TE SHASE KAPITALIZMIN DEMOKRACINE…PO KUSH PO E BAN ME DOLLARE KETE PEDERASIN …… KAPITALISTET GJERMAN FRANCEZE HOLLANDEZE ITALIAN ..PRANDAJ PROPOGANDE E VITEVE TE 50 .TJA BEJE MAMIN TE VET …..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*