Kapshticë, kapen 16 refugjatë sirianë; mes tyre 8 fëmijë e foshnja dymuajshe

May 4, 2016 16:08

Kapshticë, kapen 16 refugjatë sirianë; mes tyre 8 fëmijë e foshnja dymuajshe

Plot 16 refugjatë sirianë janë kapur këtë të mërkurë nga patrullat e shërbimit të Policisë Kufitare në pikën e kalimit të Kapshticës, mes të cilëve 9 fëmijë dhe njëri prej tyre dymuajsh.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 13 të mesditës pranë fshatit Vërnik të Rrethit të Devollit, në zonën e quajtur në drejtim të piramidave. Mes të ndaluarve mësohet të jenë 4 meshkuj dhe 3 femra.

Pas marrjes në pyetje nga forcat e Policisë Kufitare është mësuar se, shtetasit sirianë kanë dashur të kalojnë tranzit në Shqipëri, me synimin për të vijuar udhëtimin drejt Serbisë e me destinacion përfundimtar Gjermaninë.

Për veprime të mëtejshme me këta refugjatë të paligjshëm është njoftuar sektori i emigracionit dhe pritet kthimi mbrapsht i tyre.

May 4, 2016 16:08
Komento

1 Koment

  1. + May 4, 20:21

    te kthehen Mbrapsh nga kan ardhur.kalimi i tyre ne teritorin shqiptare rrezikon Turizmin ,dhe aktivizon levizjen ilegale ,icili ndikon negativisht ne mardhenjet me kancelarit. glandestinet i udhezon fqinji jugor.Qellimi i tyre te demtoje politiken shqiptare ne mardhenje me austrine.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?