Kartëvizita e kufitarit

February 3, 2018 03:17

Kartëvizita e kufitarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar dje një shkrim-status në Facebook përmes të cilit teksa replikon me kryeministrin Edi Rama për negociatat me Greqinë, shtron disa pyetje që sipas tij e kapin mat qeverinë aktuale në marrëveshjen e re për detin. Berisha thotë se Edi Rama i ka njohur Greqisë të drejtën e 12 mijeve det territorial ndërkohë që një gjë të tillë, nuk ja njeh as Italia dhe as Turqia.

Berisha autorizon veten për një ngatërresë të qëllimtë, për shkak se Greqia me Italinë e kanë nënshkruar marrëveshjen e delimitimit të ujërave që në vitin 1977, pra 5 vjet përpara sesa të hynte në fuqi Konventa e Montego Bay, që normon 12 miljet si e drejtë sovrane për shpalljen e detit territorial.

Berisha nuk thotë nëse Italia ka të drejtë ta kundërshtojë këtë shpallje të Greqisë, ndërkohë që duhet të sqaronte se mbi cilat kritere Shqipëria mund ta bëjë edhe ajo një gjë të tillë, kur këtë e përcakton Konventa. Në Udhëzuesin e Lundrimit të vitit 2016, botim zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes, thuhet se ujërat territoriale shqiptare janë 12 milje detare gjatë gjithë bregdetit të saj, kurse nga ato shtrihen mes bregdetit shqiptar dhe atij grek kjo distancë nuk aplikohet.

Shqipërisë nuk ja ka kontestuar askush shpalljen prej 12 miljesh detare që ia rezervon Konventa, ndaj Berisha duhet edhe këtu të sqarojë se si do të kundërshtohet e drejta e Greqisë për të njëjtën gjë?

Në raport me Turqinë, Berisha thjesht gënjen hapur pasi siç dihet publikisht, Turqia nuk është anëtare e Konventës së Montego Bay dhe nuk pranon të njohë rregullimet që rrjedhin prej saj.

Po kështu, është e vërtetë që Greqia ka deklaruar deri më tani se ka 6 milje det territorial, por që nga viti 1931 për efekte të kontrollit të hapësirës ajrore ka ushtruar të drejtën e 10 miljeve det territorial dhe askush nuk e ka kontestuar. Ky shënim vihet ndër të tjera në studimin e posaçëm të Komisionit Europian për këto çështje:

Berisha flet po ashtu për faljen e detit sepse në Jon ndodhen fushat më të mëdha të gazit në Mesdhe. Në fakt kjo nuk është e vërtetë. Hiperbola autosugjestionuese është një nga lodrat e zakonshme të Berishës. Rajonet më të mëdha në Mesdhe janë baseni Levathian dhe Tamar në Izrael dhe Zohr në Egjipt.

Sa për Greqinë, basenet kryesore detare për naftë dhe gaz janë në Egje, në Prinos dhe Epsilon, ndërkohë që zhvillohen kërkime në Kretë dhe në detin Jon, 30 km në Perëndim të Korfuzit, ku operojnë kompani si Total dhe Energean.

Duhet thënë se mbi këtë rajon janë edhe dy blloqe interesi, blloku 1 dhe blloku 2, ky i fundit përballë bregut shqiptar. Nëse shohim vijat e kërkimit me vijat e përcaktuara nga marrëveshja e vitit 2009, siç është paraqitur në hartat opinionale të Myslym Pashajt, përpiluar mbi koordinatat zyrtare të marrëveshjes së parë që u debatuan edhe me ish-kundëradmiralin Gërveni – me sy të lirë shikohet se zona e interesit për gazin në këtë zonë, i lihej sërish Greqisë. Por ky është spekullim.

Sipas z. Pashaj kjo ndodhi sepse ishujve të Greqisë, Fanosit apo Erikusës të cilëve u jepej vlerë e shtuar, identik si bregdeti kontinental shqiptar përballë. Z. Berisha është treguar i kujdesshëm të mbrojë këtë vendim edhe sot, kur shkruan se:

“Personalisht e kam pranuar metoden e barazlargimit sepse as une dhe asnjeri qe i thote vetes shqiptar nuk mund te pranoje Saranden si gji i madh dhe nuk mund te mohoje se ishujt greke plot ndertesa, shtepi banimi, shkolla etj nuk jane te populluar…”

Nëse shohim paragrafin më sipër, z. Berisha po mbron edhe vendimin sipas të cilit Saranda nuk mund të mbyllej dhe mbi vijën bazë prej saj të veprohej për matje.

Këto janë argumente që duan ekspertizë dhe që ato të marrin apo jo vlerën e vet në kuptim të diskutimit të tanishëm, do të duhet të pritet dokumenti i ri. Që nëse korrigjon këto dy pika të cilat Berishës duket se i djegin, atëherë do të rrëzonte edhe çdo mbrojtje të mëtejshme të paktit  të vitit 2009, që përtej asaj që thotë Gjykata Kushtetuese, do të cilësohej të paktën i keqnegociuar.

Po kështu argumenti i z. Berisha bie ndesh edhe me faktin se në vitin 2009, negociatorët shqiptarë hynë në bisedime pa një ligj për kufirin që ishte shfuqizuar, çka e linte vendin pa një vijë zyrtare dhe ligjore bazë. Një defiçencë që duhet pranuar se ishte serioze.

Thuhet në Udhëzuesin e Lundrimit:

Është e qartë se me argumentin e tanishëm po synohet krijimi i një kauze. Njësoj si në vitin 2009 kur Sali Berisha u akuzua për tradhëti, edhe sot Edi Rama të akuzohet për të njëjtën gjë. Dje ky i fundit pranoi se 300 miljet që u thanë se u falën ishin opinion, opinion që në fakt kultivoi një gënjeshtër.

Sot z. Berisha flet për fusha gjigande me gaz, që as nuk dihet ku janë, për të dalë patjetër nesër me të njëjtin ndryshim, se “gaz nuk kishte. Ai edhe po është, është diku larg…në Kretë”. Do të duhej shumë më tepër për të bindur se një gjë e pistë po luhet, apo se po negociohet keq dhe po shitet gjë.

Në fakt z. Berisha që duket se ja përshtat argumentet e veta, mesatares së ndjekësve në Facebook, nuk ka ndonjë dokument dhe përmbi të gjitha ai mbron vendimin e vet që ndoshta do të diskreditohet nëse qeveria aktuale merr ndonjë metër ujë më shumë.

Marrë me shkurtime nga ResPublica

February 3, 2018 03:17
Komento

17 Komente

 1. alphade February 3, 03:40

  Ky qenbirqeni duhet rrasur sa me pare ne burg . Ky mbe-
  tet perjetesisht fatkeqesia me e madhe e kombit shqiptar.
  Nje ngaterrestar i ores se pare,nje mashtrues,nje kryekri-
  minel,nje kryehajn,nje kryemafioz…Ditet i ka te numurua-
  ra ky delenxhi i paskrupull ! Mjere Shqiperia dhe shqipta-
  ret nga kjo MONSTER ! MONSTRA e VICIDOLIT !

  Reply to this comment
  • turp per usa & be February 3, 16:08

   Te nderuar lexues!
   Ne respektin tuaj dhe
   ne guximin e thenies te vertetes hidhur

   PRANONI KETO 2 AKSIOMA:
   _______________
   A- Sali Bisha eshte kriminel shume dimensional
   POR JO FAJTOR.
   ……
   .Fajtori Nr1 eshte dipllomacia ,
   sherbimet inteligjente dhe gjeostrategjike
   euro-amerikane qe e vune kete PIT-BILL ne sherbim te
   nje doctrine kanibale si dekomunistifikmi
   .ne nje shtet te vdekur
   _________________
   .Fajtori Nr 2 jane e majta shqiptare qe nga Ramiz Alia-Fatos Nano-Edi Rama qe jane treguar fikacake kriminale dhe nuk ju kane dole zot mbi 80% te popullit shqiptar qe voton majta

   …….

   Veprimtaria monstruoze e Sali Bishës

   është një dosje e zezë voluminoze,
   mbushur me fakte prapaskenash,
   mashtrimesh, aferash e krimesh,
   të cilët e kanë sjellë
   dhe e kanë mbajtur atë në politikë,
   në pushtet, në opozitë e përsëri në pushtet.
   Edhe pse ka bërë gjithçka që e etiketon ” si “kryebandit” dhe “anti-shqiptar”, Sali Berishës nuk i bëjnë përshtypje këto turpe, përkundrazi po vazhdon të shtojë hajdutëritë dhe krimet ndaj këtij populli e këtij vendi, tashmë duke përdorur bandën ne presidence.prokurori shik e gjetke per te zbatuar nje 2 prill apo 14 shtatot.

   AMORAL & TINZAR
   1. Spiunimi kundër Hysen Sheshorit, të dënuarit të diktaturës, që Sali Berisha e denoncoi në gjyq në vitin 1975, duke paraqitur një “trakt” të shkruar prej Hysen Sheshorit. Sali Berisha ka ulëritur në atë gjyq: “Ky është armik, kërkoj të dënohet me vdekje, me varje në litar”.

   2. Puçi ndaj (ar)mikut Azem Hajdari, si kryetar i Grupit Nismëtar të Themelimit të PD, pak ditë pasi SALI INTRIGA u fut në lëvizjen studentore me nofkën “misionari”.

   3. Puçi ndaj Aleksandër Meksit, duke e spostuar me intriga e prapaskena nga kryesimi i PD, duke organizuar dhe realizuar uzurpimin e kreut të kësaj partie, të cilën e sundon me intriga e prapaskena edhe pas 20 vitesh.

   4. Lëvizja vëzhguese me veturën e ish-Sigurimit të Shtetit në 20 shkurt në Sheshin “Skënderbej”, ditën kur shqiptarët po rrëzonin bustin e diktatorit, njohur për shqiptarët nga video “Berisha”.

   5. Skandali me dekoratën e akorduar për supermashtruesin Nikola Arsidi, pas të cilës qëndronin 1.6 milionë dollarë të vjedhur prej dyshes SALI-ARSID.

   6. Prapaskena puçiste ndaj Eduart Selamit, duke e spostuar nga kryetar i PD dhe nga Shqipëria, me presione e makinacione tipike “SALI INTRIGA”.

   7. Prapaskenat ndaj Azem Hajdarit, duke tentuar ta largonte nga PD me heqje imuniteti, me shpifje si “spiun e hajdut” në gazetën “RD, me presione SHIK-u, me kurthe në atentate dhe enigma “SALI” e nxjerrjes së tij nga mbledhja e kryesisë së PD, natën kur e vranë.

   8. Takimi me krye-terroristin e kryetrafikantin Arkan, kreun e krimeve dhe genocidit të regjimit të Milosheviçit kundër shqiptarëve të Kosovës, ku u planifikua trafiku mafioz i armëve e naftës.

   9. Fshehja e etnisë serbe të bashkëshortes së tij Svoboda Ramoviç, ndryshuar (përkthyer nga serbishtja) në gjendjen civile shqiptare, me emrin Liri Berisha.

   10. Publikimi i 230 fotografive, që Sali Berisha (blloku) dhe familja e tij kanë bërë me familjen e Enver Hoxhës dhe me krerët e lartë të ish-diktaturës komuniste, të cilës i ka shërbyer me devocion dhe krime nga kolegëve, si ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

   MASHTRUES

   1. Mashtroi pronarët për kthimin e pronave, duke nxjerr ligje të qëllimshme për mos kthimin e pronave dhe grabitjen e tyre prej “pronarëve të rinj” të shpikur prej pushtetit “SALI”, të cilët ishin pjesëtarët e klaneve të Saliut.

   2. “Bashkë-vuajtësi SALI”, mashtroi ish-të përndjekurit politikë për integrimin e tyre me strehim, punësim, shkollim e dëmshpërblimin financiar të viteve të burgut, por nxori ligje, me të cilat ka 20 vjet që i mashtron e i tall.

   3. Mashtroi shqiptarët për ndarjen e barabartë të pasurive kombëtare, por i grabiti ato me klanet e tij të ardhura në pushtet, duke i shitur për “5 kacidhe” dhe duke i shkatërruar ekonominë dhe ndërmarrjet ekonomike.

   4. Mashtroi shqiptarët, se do të kryente privatizimin e ekonomisë kombëtare, duke pasur pronar të vetëm punëtorët, por hodhi në rrugë dhunshëm si skllevër afro 1.2 milion punëtorë e specialistë.

   5. Mashtroi 65% të popullsisë në fshat, se do t’i pajiste me shërbim shëndetësor, me arsim modern, me rrugë, me ujë, ndriçim e transport publik, por i zhduku dhe ato shërbime jetësore që kishin, duke detyruar banorët të braktisin dhe boshatisin afro 800 fshatra e të zbresin pa asnjë shpresë nëpër qytete.

   6. Mashtroi shqiptarët e mbetur të pastrehë pas vitit 1990, se brenda vitit 1993 do t’i strehonte, por strehoi vetëm “byronë politike të PD” dhe militantët e tij gjeografikë, ndërsa 75 mijë familje e atij viti vazhdojnë të dëgjojnë mashtruesin “SALI” prej 20 vjetësh.

   7. Mashtroi fëmijët shqiptarë (ishin nga 1-3 vjeç) për kënde lojërash në çdo qytet e lagje banimi, por shkatërroi me kioska dhe ato që ishin, ndërkohë që sot (ata janë 20-23 vjeçar) mashtruesi “SALI” po u premton përsëri kënde lojërash nëpërmjet mashtruesit LULI.

   8. Mashtroi shqiptarët me premtimin për punësim, duke u thënë se në çdo qytet do ngrihen fabrika e uzina, por i ka kthyer 27 qytete në geto mjerimi me pasoja të rënda social-ekonomike.

   9. Premtoi arsim europian për të gjithë, por për shkak të varfërisë dhe mbylljes së shkollave në zonat rurale, ka lënë afro 20 mijë fëmijë analfabetë dhe 45% të shkollave në “hangar kuajsh e stalla bagëtish”.

   10. Mashtroi shqiptarët për futjen në BE, por ka 20 vite që është bllokuar ky proces për pushtetit “SALI”, që drejtohet nga SALIU, i cili vazhdon demagogjinë e tij me pazare të pista, duke e lënë Shqipërinë larg dhe jashtë BE.

   KRIMINEL

   1. Rrëmbimi e masakrimi deri në paralizë fizike dhe hedhja në një gropë në kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës e dy gazetarëve, Zamir Dule i “Koha Jonë” dhe Bardhok Lala i “Dita Informacion”.

   2. Rrëmbimi, torturimi dhe zhdukja fizike e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha nëpërmjet bandës së tij “SHIK”-u, duke mbrojtur dhe graduar ekzekutorët me poste të larta në Pushtet-Bandën “SALI”.

   3. Djegia e Shqipërisë në vitin 1997, për shkak të piramidave të tij financiare hajdute zyrtare, duke shkrumbuar pronat publike, institucionet e shtetit, pronat private, me bilanc edhe vrasjen e afro 3000 shqiptarëve.

   4. Vrasje-mbytja në Otranto e 118 shqiptarëve (84 të mbetur në fund të detit) në 28 mars 1997, të cilët ikën për të shpëtuar prej luftës civile që shkaktoi pushtet-krimi “SALI”.

   5. Vrasja e 16 minatorëve në minierën e Bulqizës, për shkak të koncensioneve të pista në treg-trafikun e mineralit të kromit, duke shfrytëzuar si skllevër afro 700 minatorë me familje të uritura për bukë.

   6. Vrasja e dy ushtarakëve, plagosja e 20 banorëve dhe shkatërrimi i fshatit Dhemblan në Tepelenë, nga afera qeveritare e demontimit të municioneve

   7. Shkatërrimi i institucioneve në 14 Shtator 1998, pas sulmit të opozitës “SALI” për të marrë pushtetin me dhunë, duke kthyer edhe PD për 1 muaj në repart tankesh e topash luftarakë.

   8. Vrasja e 26 skllevërve burra, gra e fëmijë dhe shkatërrimi i 3000 bizneseve nëpërmjet aferës kriminale të pushtet-familjes “SALI”, organizuar në “fabrikën e vdekjes” në Gërdec, të ngritur prej mafies shtetërore për demontim e trafikim municionesh.

   9. Përmbytja e Qarkut të Shkodrës prej afer-krimit të import-eksportit të energjisë elektrike, duke shkatërruar 40 mijë biznese, 30 mijë familje, 200 mijë bagëti dhe mijëra hektarë të mbjella.

   10. Në bashkëpunim me ministrin e Brendshëm Lulëzim Basha, vrau 4 demonstrues e plagosi 40 të tjerë në 21 janar 2011, duke urdhëruar Gardën e Republikës për të qëlluar mbi popullin që kërkonte punë dhe bukë.

   SUPERHAJDUT

   1. Ngritja e firmave piramidale, nëpërmjet të cilave pushtet-krimi “SALI”, u zhvati 3 milion shqiptarëve financat personale, të siguruara nga shitja e pasurive dhe emigracioni, nëpërmjet parullës “Paratë janë të pastra, firmat janë banka zyrtare”.

   2. Kontrabanda e naftës dhe armëve, zhvilluar nëpërmjet firmës “SHQIPONJA-PD-SHIK”, e cila punonte në favor të sundimit gjakatar anti-shqiptar të Milosheviçit, duke shkelur embargon ndërkombëtare ndaj Serbisë.

   3. Dhëndri dhe vajza e Sali Berishës, nën maskën e projekteve të Bankës Botërore, rrafshojnë banesat dhe bizneset e banorëve të Jalës, duke përdorur me dokumente false pronësie e projektesh, policinë ndërtimore të pushtetit “SALI BABA”.

   4. Djali i Sali Berishës, urdhëron forcat e policisë të pushtetit “SALI BABA”, për të përzënë nga trojet e tyre banorët e bregut të Vlorës (Dukat-Rradhimë), duke paraqitur si pronarë legjitimë të tokave, ortakun e tij Rrahman Selmanllari.

   5. Miku-ortak i familje-pushtetit “SALI”, bosi i skandal-krimeve ekonomike të Europës Damir Fazllic, trafikanti i parave të pista dhe armëve me vendet nën embargo ndërkombëtare, merr pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, në krah të kryeministrit, me statusin si anëtar i këtij këshilli.

   6. Pas mashtrimit me 300 mijë euro për një “spot turistik shqiptar” për kanalin “CNN”, ministri i “kulturës erotike” të pushtetit “SALI”, tashmë këshilltar qeverie Ylli Pango, punëson femra në ministri, në shkëmbim të moralit.

   7. Zbulohet dokumenti zyrtar i QKR, që kishte licensuar firmën fantazmë të Damir Fazllic të quajtur “SRF-DLP”, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit Lulëzim Basha, firmë e cila shërben si “lavatriçe” e trafikut të parave të pista, me dispeçeri qendrore klan-mafien e pushtetit “SALI”.

   8. Pushtet-familja “SALI” rezultoi me dokumente zyrtare e financiare, se kishte blerë në Porto Romano nëpërmjet mik-ortakut Damir Fazlliç sipërfaqen që pushtet “SALIU” e kishte përcaktuar me vendim qeverie, si shesh ndërtimi për parkun energjetik “FAZLLIÇ-ARGITA”.

   9. Pushtet “SALIU” firmosi një marrëveshje të fshehtë me qeverinë italiane, për depozitimin e plehrave në territorin shqiptar, në shkëmbim të një afere të pisët financiare, të komanduar nga mafia italo-shqiptare e import-riciklimit të plehrave në Ballkan.

   10. Pushteti “SALI-LULI”, i strukturuar në lidhje kusarësh, vodhi 242 milion euro nga investimi i rrugës Rrëshen Kalimash, duke mos zhvilluar tender për projektin e kësaj rruge, madje duke mos deklaruar as vlerën e investimit financiar të saj.

   11. Pushteti “SALI-LULI”, nëpërmjet një akti-tradhtie kombëtare, i fali Greqisë sipërfaqen detare territoriale shqiptare, që u ndalua prej Gjykatës Kushtetuese.

   12. Ministri hajdut Genc Ruli, me firmën e pushtetit “SALI” ka dhënë në mënyrë mafioze, në kundërshtim me ligjin e konkurrencës publike, plotë 220 licensa koncensionesh për hidrocentrale, 110 prej të cilave i kanë në pronësi familjarët e kryeministrit, deputetët, ministrat, politikanët dhe familjarët e tyre, ndërsa të tjerat i kanë përfituar miqtë dhe ortakët e pushtet-krimit “SALI”.

   13. Krye-sekseri i qeverisë Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit SALI, rezulton si kontrollues i klanit të aferës kriminale vrasëse masive të Gërdecit dhe bashkëbisedues përcaktues në dëshminë e biznesmenit Kosta Trebicka, vrarë “në gjueti harabelash” pas publikimit të emrit të djalit të kryeministrit SALI, si i përfshirë aktiv në këtë aferë kriminale.

   14. Arrestohet në mjediset e Ambasadës të SHBA në Tiranë, sekretari i Ministrit të Jashtëm Ilir Meta (Blloku), eksponenti Almir Rrapo, i skeduar si person në kërkim prej Drejtësisë Amerikane për akte kriminale si vrasje, trafiqe droge e femrash.

   15. Ministri i super aferave të pista Genc Ruli, firmos privatizimin e Sport-Klub “Partizani”, duke i dhënë Jamarbër Malltezit dhe Argita Malltezit (Berisha) truallin ku ngrihej ky sport-klub, mbi të cilin pushtet-familja SALI po ndërton pallate.

   16. Z/kryeministri i pushtet-kusarëve “SALI”, aleat ortaku i PD “integruesi” Ilir Meta, kapet me bllok në dorë, duke bërë pazare me tendera, liçensa, koncensione, vendime gjyqi e punësime në zyrat e shtetit, ku vetëm një fletë e bllokut ishte “çek” prej 700 mijë euro!

   17. Vodhi, manipuloi dhe dogji materialet zgjedhore të votës së 28 qershorit 2009 nëpërmjet KQZ-PD, duke shkelur ligjin dhe shpërfillur të drejtën e votës, opozitën dhe ndërkombëtarët.

   18. Rezultoi se pushteti “SALI” organizonte, kontrollonte dhe mbronte trafikun dhe tregun shqiptar të naftës “VIRGIN”, rubineti i të cilës ka çuar 76 milion euro vjedhje e përfitime në xhepat e kupolës së pushtetit dhe familjes kryeministrore.

   19. Pushteti “SALI” ka organizuar dhe realizuar trafikun e armëve dhe municioneve me Libinë, duke furnizuar regjimin e Gedafit, mikut të kryeministrit Berisha dhe kandidatit Lulëzim Basha.

   20. Dhe për të rehatuar veten pas krimeve, mashtrimeve, vjedhjeve e skandaleve të pushtetit të tij të degraduar e anti-shqiptar, kryeministri Sali Berisha, po me taksat e shqiptarëve bleu një benz luksoz “sheikësh” me vlerë 700 milion lekë.

   21….nderpritet rromani I krimeve te makbethit viqidolit
   ————————————————————-
   Ne vend te mbylljes:

   I nderuar lexues

   pa dallim feje ideje dhe gjendje shoqerore

   Mos bini pre e kesaj lodre matematikore
   me kompase & vizore
   ku ju ka future me qellim perbindeshi Berishe
   …..
   Kerkoni nga euro-amerikanet qe e prune ne 1991 dhe po e mbrojne sot me cdo kusht kete monster qe ne 1991 fshinte sumen Rajersoni me Berishes kurse sot e shte ky I fundit qe po e perdor Doanldlune si leter higjinike

   .Ju lutemi miq aleate te USA-BE……Tramp-Merkel

   Na hiqni qafe kete monstren tuaj “RIGHT NOW”
   se po e beni Enver Hoxhen
   (jashte deshires tone) burrin e shtetit
   me te madh qe ka nxjerre njerzimi deri tani
   per meriten tuaj..

   Reply to this comment
 2. gjermani i fundit February 3, 08:44

  nga keto gjerat e shkruara mund te arrihet ne disa gjykime te thjeshta, qe dmth, mund te mos e nenshkruash marreveshjen e Montego Bay, kur nuk te leverdis. Po e ke nenshkruar nje marreveshje me perpara protokollit te Montego Bay,”ta kane futur, ua ke futur”, kjo mbetka e pandryshueshme, nuk e kuptoj se per çfare motivi???!!! Se ajo qe thote Berisha qe ka gaz dhe nafte sa ka planeti Jupiter, etj, ne fakt ai thote nje diçka me sens, se ne ate zone ka gaz, pavaresisht se nuk eshte zona me e pasur me gaz ne Mesdhe. KUrse ne vija te pergjithsme, dua te bej nje krahasim te thjeshte. Ke shtepine me ballkon, perpara teje nuk ka pallat tjeter, sipas ligjit per ballkonet(po ia fus kot) ke hapesire te shikosh deri ne 12 milje, se edhe te doje fqinji, e ka pamjen nga krahu tjeter. Problemi “kufitar” mes teje dhe fqinjit eshte se dy ballkonet ndahen nga dy tulla 12 cm, nga ku rrjedh se 6 cm jane “pjesa jote” dhe 6 cm pjesa e atij. Mund te shpjegohet me thjeshte problemi nga specialistet, se kus “shitet” deti dhe ku ha arsye te negociohet? Dhe persa i perket “marreveshjes se Paqes” me grekun, ne te vertete kjo marreveshja e delimitimit te Detit eshte njera nga çeshtjet. Tjetra eshte e varrezave greke, pastaj e Ligjit te Luftes, qe arsyeja me e thjeshte dhe banale eshte se nqs dy persona duan te merren vesh, kushti kryesor eshte qe ai qe te ka shpallur lufte ta dekretoje luften te shfuqizuar apriori, perpara se te diskutoje per gjera te tjera. Se ne kete rast kjo heqja e ligjit te luftes po duket si mall shkembimi, kur ne fakt eshte diçka e superuar nga koha ketu e 40 vjet, qekur vendet vendosen maredhenie diplomatike.

  Reply to this comment
 3. Ylli February 3, 10:56

  Ne shkrimin e 12 miliont kunder Berishes ne ceshtjen e detit ,per here te pare nuk lexova 2 fjalet e neveritshme “shitje e detit” dhe “tradhti kombetare”.???
  Madje dhe cobani teatral – sharlatan Myslym Qehajaj i turmes histerike majtiste antiBerishe qe edhe te jashteqitjet e Berishes kerkojne me shkop mediatik te gjejne “tradhtine e rradhes kombetare” ka filluar tu shmanget 2 termat e mesiperm dhe ti zevendesoj me fjalet “papregatitje ” dhe “papergjeshmeri” nga ana e pales shqiptare..
  Zhurmen e 2009 e kam quajtur loje politike e piset nga ana e opozites se atehershme dhe po kete zhurme te 2018 e quaj loje politike e piset.Problemi eshte qe e majta eshte shume me sofistikuar dhe e papergjeshme ne propagande sesa e djathta. Aq te neveritshem jane te majtet sa per sulmin kunder postes shqiptare ne 93 ne Peshkepi te Gjirokastres ku u vrane 3 ushtarake shqiptare ,shtypi i majte ngjante si vazhdim i shtypit grek.Atekohe dolen me teorine se ngjarja ishte inskenim i Berishes.???.Thjesht poshtersi komuniste e rradhes.
  Jam i bindur qe si marreveshja e pare dhe e dyta paka greke do jete me e favorizuar.Ne gjithe historine boterore ne marreveshje dypaleshe ai qe ka pozita me te favorshme i imponohet pales me ne nevoje.
  Sikur Shqiperia te ishte vend i BE dhe Greqia jo ,NE do ishim me imponues.Si ne 2009 dhe ne 2018 fjalet ttadheti perdoren per interes politik dhe nga turmat injorante te rrjeteve sociale ,impotente mendor.
  Sa per cedhtjen e 12 milieve ,lereni Berishen dhe merruni me Edi Ramen i cili jau dhjeu ne fytyte o dele te Myslym Qehajait …..z.Koxhias ka te drejte kur flet per 12 miliet.Por ju si burra bythecer marreni me Berishen ,
  Sa per Berishen n.q.f marreveshja e tanishme eshte e njejte ose me keq se e atehershmja ka te drejten e Zotit ti kerkoje llogari atyre qe per 9 vjet i cane trapin me fjalet “shitje” apo “tradhti”.
  Nje gje me ben cudi …..pse nuk pergjigjen me nje PO ose nje JO keta ekspertet e rrjeteve ,a eshte marreveshja ne inteteres te Shqiperise ???
  Vete fshehja dhe sterhollimi.me shjegime tymnaje le vend per dyshime.
  Mezi po pres shkrimin e rradhes te legenit Myslym.Cudi nuk ndihet se atehere shkruante tre here ne dite “pickellonja e detit”

  Reply to this comment
 4. Alban Dega February 3, 14:41

  ME GJUHEN E FAKTEVE

  KOPILAT E BERISHES NE DEREN E RAMES !

  – Nga Alban Dega Nju Jork

  I ndoqa drejtepersedrejti mashtrimet pa fund te Sali Berishes mbreme ne emisionin “ Zone e Lire” te Arjan Canit te “Klanit” te Berishes dhe protesten e deshtuar me sukses te 27 janarit sot.
  Deshtim i plote!
  Total failure e organizatoreve e liderve te saj te deshtuar!
  Humbi Mafia !
  Fitoi Shqiperia !

  Rrena pa fund te nje mashtruese pakufi !

  Cdo fjale, cdo fjali, cdo deklarate e tij ne emisionin “Zone e Lire “ ishte rrene. mashtrim, spekullim.
  Si ai edhe qehajai i cifligut te tij familjar PDSH, Lulezim Basha nuk nxjerrin fjale nga goja pa rre pa iu dridhur qerpiku dhe pa iu skuqur faqja.
  Jo mbreme e sot por tash e 27 vjet…
  Edhe mbreme ai i perseriti rrenat e tij se ekonomine e kishte mesuar nga Regani. Mik i vjeter i tij qe kur urdheronte studentet e mjekesise te hapnin zjarr kunder siluetes se tij si komisar i kuq ne zboret komuniste .
  Perdori gjithe arsenalin 46 vjecar te ish diktatorit komunist Enver Hoxha kunder imperializmit amerikan si ne 96-en, ne 97 -en, ne 98-en e dhjetra here te tjera bile edhe ditet e fundit .
  Sulmoi ashper qeverine e sotme pse votoi kunder SHBA-se per ceshtjen e njohjes se Jeruzalemit nga Presidenti Trump, kunder te cilit votoi krejt Evropa Perendimore dhe 7/10 e njerezimit !
  Sulmoi qeverine Rama per mungese investimesh te huaja ne Shqiperi, kur vete ua dhuroi me nje cmim pese here me te larte Autostraden e Kombit nje prej shumekombesheve me te korruptuara ne Bote Bechtel dhe mbi 500 milione te investuara ne xhepat Lul- Gites e gangstereve te tij nga xhepi e qafa e popullit te vet .
  Solli investimet e sponsorit kryesor te bashkeshortes se tij Taci Oil ne Nafte dhe e la nje grope borxhesh prej 550 milione dollaresh kur e perzuri me vote plebishitare e 1 milione shuplaka populli , demosi !
  Solli investimet e Rapiscanit dhe krijoi nje humbje prej 250 milionesh ne Arken e Shtetit e kurrizin e shqiptareve .
  Solli investimet e Devirolit dhe Fatmir Kodoshit e Xen Sypeshkaqenit ne Gerdec dhe shpertheu Hiroshimen e Gerdecit me 26 viktima…e miliona te hedhur ne ere !
  Sabotoi bashke me nipin e Beogradit dhe bastardin e tij interkoneksionin e financuar nga gjermanet dhe i shkaktoi rreth 300 milione euro humbje Shqiperise dhe Kosoves ne 8 vjetet e fundit !

  Investime te huaja apo placktije masive
  e shqiptareve !?

  Solli Damir Fazlicin e Luli Argites dhe i shkaktoi nje humbje orej 100 milione eurosh investimesh te munguara te nje investitori te fuqishem pskistanez…
  Solli CEZ-in e Xen Kalajt dhe i shkaktoi nje humbje prej rreth 500 milione eurosh shqiptareve dhe nje investim prej te pskten 7 milione dollaresh ne xhepat e Nue Xenit !
  Investimet e Berishes dhe familjes se tij biologjike e politike e bene Shqiperine Gerdec e Kandahar…
  Vetem nga babezia e dhenderit te tij Maltezi u humben rreth 150 milione dollare investime te Bankes Boterore per zhvillimin e Bregdetit pa llogaritur shembjen e dhjetra shtepive shqiptare !
  Solli aq shume investime te huaja sa per tete vjet qeverisje te tij borxhi i jashtem i Shqiperise u dyfishua ne qafen e shqiptareve !
  Ndertoi aq shume rruge sa la mbrapa ne arken e qeverise Rams 650 milione euro borxhe te brendshme me te cilat do te ishte ndertuar nje autostrade e te nga Hani i Hotit ne Konidpol !?

  Reaganomiku i rrenuesit te Shqiperise !

  Inauguroi tri here Autostraden e Kombit dhe Autostraden Tirane -Elbasan sa edhe sot nuk kane perfunduar punimet ne kete te fundit . Vetem per shembjet e shkaktuara nga korrupsioni Berisha- Meta Qeveria e sotme ka harxhuar rreth 50 milione euro te tjera …
  A doni me per investimet e Reganomikut Berisha !?
  A e dini sa para la Sali Berisha ne fondin e emergjencave kombetare kur leshoi karriken ne shtator 2013 !?
  4000 Euro gjithsejt ! Aq sa nuk do te mjaftonin as per tavanin e nje stalle lopesh po te godiste nje termet apo permbytje !? Po nje epidemi gripi kinez a australian!?
  Keto jane investimet e huaja dhe te brendshme te qeverise Berisha !
  E ka pafytyresine e poshtersine te jape leksione e rrahe gjoksin me ze e figure ne syte e shqiptareve per mrekulline Berisha qe e rrenoi te pakten 7 here dhe e zhberi tri here shtetin shqiptar ne 13 vjet qeverisje te Salikracise !?
  Vetem piramidat e 97-es u kushtuan shqiptareve 2 miliarde dollare te plackitur e 2 miliarde euro te djegura e rrenuara nga ajo katrahure kombetare !

  Nga “ qeveri gangsteresh” ne “Mafia
  jashte kontrollit” !

  “ Qeveri Gangsteresh e quajti ne kryeartikull Mbreteresha e shtypit boteror “ The Times” e Londres ne mars 1997
  “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit “ e cilesoi mbreti i shtypit te lire boteror “ The New York Times “ me 15 mars 2008, diten kobezeze te Katrahures Gerdeci te Fatmir Xenit te Berishes !
  Sa i pafytyre eshte e mund te jete Sali Berisha !
  Kopilat e vete e te bandes se tij te kusareve u orvatet t’ia lere ne dere Edi Rames e Qeverise se tij.
  A nuk ishte Sali Berisha ai qe hapi e lejoi kazino deri para dritareve te zyres se tij tek Tajvani… e mbare vendin e fajin per to ia hedh Edi Rames !?
  A nuk ishte Sali Lul Micotaqis Bakojanis qe ia shiti Athines 350 milje te Otrantos dhe tani na ben patriotin, nacionalistin. E nacionalizmi eshte streha e fundit e te gjithe maskarenjeve !
  Nuk mund te beje perjashtim nga ky rregull as krye- atdheshitesi e krye- maskarai Sali Toptan Zogolli !
  Sa i pafytyre eshte i pafytyri !?
  Edhe me te pafytyre se ai u tregua Arian Cani e pese filozofe , profesoret, Akademiket e UET-it e Plepave te tjere shqiptare.
  Jo vetem qe nuk reaguan, por me e keqja shkuan deri ne nje bythelepirje neveritese ndaj Mareshallit te Beogradit Sali Karaxhic.
  Shkelqeu me mjerimin e tij intelektual sidomos Profesor Arjan Curri. nje asskiser, bythelepires 24 karatesh qe na e ben edhe Filozofin edhe analistin edhe gjithckaditesin neper ekrane kur u langareps para Sali Berishes duke e quajtur “ Dielli qe ndricon” dhe iu pergjerua me zemer ne dore te rimerrte udheqjen e cifligut te tij PDSH dhe te revolucionit !
  Ky eshte njeriu i ri i Sali Kim Jong Un-it dhe bandes se tij te Gangstereve dhe Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit !
  Lanet !

  Reply to this comment
 5. Sulo kapedani February 3, 15:15

  Edepsez ,kriminel,njelloj si Esat Pash Toptani dhe Ahmet Zogolli,nuk ka turp jashteqitja e kombit.

  Reply to this comment
 6. I.Troplini February 3, 15:17

  Perversiteti i kèsaj figure dhe shèrbètorève dhe sejmenève qè i bènin fresk deri dje dhe qè èndèrrojnè edhe njèherè kthimin e Republikès rrumpallè, loja e tyre prej tè zhyturish deri nè qafè, nè fekalet e pusetave tè politikès vèllavrasèse dhe antishqiptare, do tè ndalet menjèherè, sapo tè jetè fakt i kryer, pèrballja e tyre me krimet e bèra nè dèm tè shqiptarève.
  Ndèshkimi i krimit, sidomos i klikès sè Berishès, qè bèn trimin (pèrsa kohè e dèrgon Ramizi dhe sigurimi i shtetit), ndèrsa sot aktorin e provincès (pa qytetar dixhital), èshtè njè domosdoshmèri jetike kombètare.
  Ashtu si Saliu vetè, mbante oturakun e Enverit dhe ishte i gatshèm tè pinte pèrmbajtjen e tij, vetèm e vetèm pèr tu treguar “besnik” i udhèheqjes, kèshtu do bènre edhe YLLI sot. Se çfarè do bèjè YLLI me kufomèn e Saliut, shiheni se si veprojè idhulli i tij me Enverin.
  Janè gojore. E kuptoni ? GOJORE.
  Janè lindur hardhuca dhe ngordhin si bolla apo gjarpèrinj. NEVERI pèr krijesa tè tilla.

  Reply to this comment
  • Ylli February 3, 16:13

   O Traplini ,sa i sigurt flet per gojoren ,duhet ta kesh sport personal ose familjar.
   Me Berishen nuk me lidh gje ,ndersa shoh qe duhet te jesh nga ata qe grate i nisen poshte ballkonit te Sajmirit per solidaritet me Cunin King te PS dhe vete rrine para fotos nudo te Rames duke studiuar organet gjenitale te udheheqesit .
   Edhe lidhe kontraten e ujit ,mos e zhgenje Partine ,qe tja fusim dhe Izraelit.

   Reply to this comment
   • [email protected] February 3, 16:45

    ylli me 100 nick name

    Sali Berishi juaj ne gop te semes te shkoje d
    he nuk i shpeton kujteses popullore.

    E Dyta

    Mos fol me kete gjuhe rrugacerore me Troplinin qe eshte nje nga komentuesit me te qyteteruar dhe te ekulibruar te gazetes Dita..

    Salisatanai juaj nuk e ka shokun ne bote ne krimet e tij cerekshekullore ku fajin kryesor e ka donaldluja luja e rradhes qe ja shternguar me pinca bolet edi rames qe e thote me te drejte zoti Troplini

    Njihu o “ylli ne ngjitje” me rromanin e burrit te shtetit te Arvizuse dhe SHUT UP !

    lufta veri-jug 1997
    4 mije te vrare
    urdheri per sulm kimik 1997
    remzi hoxha
    fshehja e a kumbaros
    kosta trebicka
    fatmir xhindi
    komunari ne kukes
    oficeri shikut
    gjyqtari konomi
    viktimat e gerdecit
    protestuesit e 21 janarit
    akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
    manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
    ktheu k/m ne spital fushor
    refuzoi dorzimin e gardisteve
    terrorizoi presidentin si horr bulevardi
    perdhosi k/prokuroren di lavire
    ofendoi k/shikasin si pucist
    kercenoi ramen me egzekutim
    akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
    u fshine filmimet
    u ndrruan tytat e armeve
    u dekorua burri shtetit
    u dekorua ylli ne ngjitje
    u menderosen ekpertizat e FBI
    u zevendesua presidenti
    u zevendesua k/prokurri
    u zevendesua k/bashkiaku
    u zevendesua k/shiku
    u terrorizuan gazetare
    u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
    liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012

    zhdukja e fisit haklajve
    tritol te varezat e haklajve
    bulldozer te shtepia e haklajve
    vrasja mafjoze e Mirush Matit
    thika pas shpine Bujar Kaloshit
    vrasja e Aleks Kekes
    masakrimi Edi Rames
    masakrimi I Zamir Dules
    masakrimi I Bardhok Lales
    vrasja Florian Viles
    egzekutimi I Anton Gjergjit
    egzekutimi I Vaid.Lames

    perndjekja e Zef Brozit
    perndjekja e gjen.Luan hoxha

    perndjekja e Shinasi Rames
    terrorizimi I Eduart Sallamit
    terrorizimi I Arben Dukes
    rrahja e Paskal Milos ne Bruksel

    burgosjae e A.Frangajt
    burgosja e A.Ristanit
    vdekja misterioze Arbnorit
    vdekja misterioze Safet zhulalit
    vdekja misterioze Ali Spahia
    vdekja misterioze Besnik jacellit
    vdekja misterioze Gezim Dibra
    egzekutimi ahmet krasniqit
    egzekutimi ilir koloshevcit

    vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)

    vdekja misterioze e Linda Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)

    vdekja misterioze Bashkim Gazidede
    vdekja misterioze Ferit R.Hoti
    vdekja misterioze Tani Topit
    vdekja misterioze Gramoz Pashkos
    Eleminimi Gani Malushit

    nxjerrja ne prite e azemhajdarit
    vrasja e 10 komisareve te policise
    vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
    ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
    1800 te vrare me kanun
    prishjen e qeverise stabilitetit 91′
    fronezimi i janullatusit
    aderimi ne konferencen islamike pa referedum
    sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
    furnizimi me nafte i milloshevicit
    vjedhjen e votimeve te 96′
    rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
    rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
    grushti i shtetit shtator 98′
    impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
    miratimi i varrezave te ushtareve greke
    injorimi total i ceshtjes came
    shitja e detit jon
    implikimi me ligjin e plehrave
    vjedhje e votimeve ne 2009
    prishja klasave sportive
    prishja e rrjeteve kulluese
    tallja me shkollene plepave

    masakra e 21 janarit
    vjedhja e votimeve 2011
    perdhosja e luftes N.CL
    glorifikimi i satrapit zog
    deklarata qe kemi gjak turku.
    Shitja e resurseve strategjike
    lidhja me mafiozet e podestes
    parlameti i ri
    stadiumi i ri
    xhamia e re
    rruga e Arberit
    rrethrrotullimi ne unaze
    h/c skavices
    h/c devollit
    mullinjte e eres ne karaburun
    centrale atomike per tu bere superfuqi
    hekurudha tirane-pekin
    superfuqi arroresh
    mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
    deshtimi i censusit
    vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
    shitja e hidrocentraleve
    shitja mafjoze e armatimeve
    shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
    deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
    linja e tramvajit Lulit ne tirane
    shqiperia 1-euro
    denoncimi i Hysen Shoshorit
    denoncimi i Margarira Kostaqit
    tjetersimi mafjoz i Shqup-it
    tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
    tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
    ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
    tejkalimi borxhit public mbi 65%
    borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
    borxhi stratosphere me Cezin
    cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
    perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
    lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
    mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
    poshtrimi i Jon Withersit
    poshtrimi i Arvizuse
    loja me LHL
    eleminimi Sokol Olldashit
    loja me lazaratin
    helmimi Ferdinant Fonit
    pagesa e vrasjes se Santos
    teatri qe po luan me Fullanin
    uzurpimi bsh
    uzurpimi i bankes Santos
    “Dasma” per kapjen e nipit enverit
    ‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Dritan Priftit
    Thenia ‘PUSHONI SE DO JA U BEJ SI NE 21 JANAR…flet vete.

    ……..
    MOS E KRUAJ ME TROPLININ
    SE NUK JE AS SA BOLJA E TIJ !

    Reply to this comment
    • Ylli February 3, 18:30

     Hahahahahaha….TRAPlini paska zedhenes ,por se dija qe e paska me TRAP se vetja.Qenka mbledh organizata -baze me luftu “armikun e brendeshem te kllases” se tek armikun i jashtem ka shkuar Myslym Qehajai qe te mesoj me kompastin e arave te Mallakstres sesi Florida dhe Republika Domenikane te ndajne detin ndermjet tyre.
     Shume pak ke shkruar lart ,shto dhe keto me poshte qe pazeli i trapllikut gjenetik i joti te kete kuptim….
     Berisha vrau TuPac Shakur dhe Big Notorius
     Eleminoi Jimi Hendrix dhe Jim Morrisonin
     Vrau Adem Reken dhe Isuf Pllocin i cili megjithate futi teseren e Partise ne goje.Ketu sic duket i lindi ideja TRAPLINIT qe gojorja eshte art komunist.
     Vrau Janis Joplin dhe i beri atentat Papes dhe Reganit.
     Berisha vrau Shkurte Pal Vaten dhe nxorri Palin e shkrete shetitje neper qendra pune si kavie eksperimentale ku nga lindi dhe “njeriu i ri” ai i cili perfaqesohet nga ty o Trap zedhenes Trapi
     Berisha vrau Amy Winehouse dhe Chris Conell
     Besohet se ka gisht ne vrasjet e 6 milion hebrenjve dhe 1.5 milion armeneve
     Berisha vrau Liri Gegen me barre dhe Dali Ndreun pa barre
     Vrau gjithashtu kinezin te antena e Dajtit dhe na futi ne sherr me komunistet byrazer kineze
     Ka plot vrasje po ajo qe nuk durohet eshte e Mehmet Shehut ,idhulli i kolonel Myslymit.
     Ma vrau idhullin Enveri thote Myslymi por dhe Enverin dhe Mehmetin i dua shume ??!!!????
     Nesje ,vrau Saliu
     Vrasja e fundit e Saliut ishte e Dolores O’Riordan.
     Ka plot vrasje te kriminelit Berisha qe i rente pika jarabi o Zot ,por do jau lej Agatha Cristeve dhe Sherlock Holmsave te Ripjelljes.
     Me sqaroni ju lutem o rilindes ….per ke gazetar Edi Rama ka thene qe eshte “tubi i jashteqitjes i Sali Berishes” ????
     Eshte po i njejti qe tani ze be mamin qe Edi nuk e shiti detin.Ta mendosh qe te mbrojne tubat e jashteqitjes dhe keta impotentet mendor si puna e TRAPLINIT dhe zedhenesit te TRAPLINIT !!!!!!

     Reply to this comment
     • agroni February 3, 21:04

      ILL —-
      PASKE pi mall bio o qerata .
      QENKA mall demon kracie …

      SHko bej palester trunit ,
      me thirjen Liri demon kraci ..
      haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

     • KALIFATI VIQIDOLIT February 3, 21:25

      Ylli..ne ngjitje

      Ke harruar dhe keto monstrat
      kur salisuma e
      ktheu ate vend ne KALIFAT ISLAMIK..
      dhe e futi Shqiperine pa pyetur as kuvend dhe as qeveri.ne KONEFRENCEN ISLAMIKE

      Jo vetem kaq por thenia e tij se KEMI GJAK TURKU eshte krimi me i madh i tij sidomos kur hoqi bustin e gjergj kastriotit nga zyra kur i erdhi Sulltani ne 1993

      15 TERRORISTETISLAMIKE NE SHQIPERI, MBROJTJE U GARANTONTE SALI BERISHA.

      Jane deklasifikuar informacionet per listën e personave të shpallur si bashkëpunëtorë të organizatës terroriste Al-Qaida. Në total janë 180 persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar, të cilët paraqesin rrezikshmëri të lartë për paqen dhe sigurinë në botë.

      Mes tyre, 15 vetë, rezultojnë të kenë zhvilluar aktivitetin e tyre kriminal në Shqipëri nga fillimi i viteve ‘90 e deri në 2004, ku theksojmë veçanërisht organizimin e trafikut ilegal të armëve drejt Bosnjë-Hercegovinës në vitin 1995. Falë informacionit të servirur nga OKB, opinionit publik shqiptar i jepen për herë të parë emrat e terroristëve që kanë qenë në vendin tonë apo që kanë bërë të mundur krijimin e celulave të Al-Qaida, duke u mbuluar me petkun e organizatave bamirëse. Gjithashtu për herë të parë bëhen të ditura edhe rastet apo porositë e veçanta, të dhëna nga vetë Osama Bin Laden për mënyrën sesi duhej të zhvillohej aktiviteti terrorist në Shqipëri.

      Yasin Abdullah Ezzedine Qadi
      .
      Themelues dhe administrator i besuar i Muwafaq Foundation. Ky fondacion ka vepruar historikisht nën ombrellën e Makhtab al-Khidamat, organizatës së themeluar nga Osama Bin Laden. Muwafaq Foundation ka qenë e përfshirë në sigurimin e mbështetjes financiare për aktivitetet terroriste. OKB sqaron se: “në vitin 1995, ky fondacion ka organizuar trafikun e armëve nga Shqipëria në Bosnjë-Hercegovinë”. Në financimin e këtyre aktiviteteve është përfshirë sipas të dhënave që jep OKB-ja, edhe Osama Bin Laden. “Qadi ka patur në pronësi disa firma private në Shqipëri, të cilat kanalizonin para për ekstremistët apo ku ekstremistët punësoheshin në ato pozicione ku ata kontrollonin fondet e firmave. Bin Ladeni vuri si kusht që numri i kompanive të Qadit në Shqipëri të shkonte në pesë”, citojmë nga informacioni zyrtar i OKB-së.

      Abdul Latif Saleh
      .
      Emri i tij është i njohur për opionin publik shqiptar. Ai është lidhur ngushtësisht me Osama Bin Laden duke arritur madje të fitojë shtetësinë shqiptare nëpërmjet një dekreti të posaçëm të ish Presidentit, Sali Berisha. OKB sqaron se ai ka themeluar në Shqipëri një organizatë shqiptare që financonte Al-Haramain. Ndërkohë për herë të parë bëhet e ditur se “Misioni i tij ishte të destabilizonte Shqipërinë nëpërmjet nxitjes së konflikteve fetare. Al-Haramain arriti të rekrutonte anëtare nga kjo organizatë shqiptare. Ai u dëbua nga Shqipëria për sponsorizimin e aktiviteteve ekstremiste”, citojmë nga informacioni i OKB-së. Bëhet e ditur se Yasin Abdullah Ezzedine Qadi i kërkoi Salehit të krijonte në Shqipëri, në vitin 1994, Muwafaq Foundation. Aktivitetet e këtij fondacioni në Shqipëri u mbështetën dhe u financuan nga Qadi. Saleh dhe Qadi hynë në disa partneritete biznesi me njëri-tjetrin. “Saleh ka qenë administrator i përgjithshëm i të gjitha bizneseve të Qadit në Shqipëri dhe ishte aksioner i dhjetë për qind të investimeve të Grupit Qadi në Shqipëri. Gjashtë individë u arrestuan në Shqipëri në vitin 1998 dhe dy prej tyre u gjykuan dhe dënuan në Egjipt si autorë të akteve terroriste. Në dëshmitë e tyre, ata identifikuan Saleh se i kishte ndihmuar të vinin në Shqipëri, përfshi marrjen e tyre në aeroport”, sqaron OKB.

      Grupi me 9 terroristë
      .
      Adb Al Wahab Abd Al Hafiz;
      Abderrahmane Kifane;
      Ali El-Heit;
      Fethi Ben Hassen Ben
      Salem Al-Haddad;
      Farid Aider;
      Abdelhadi Ben Debka;
      Moustafa Abbes;
      Othman Deramchi;
      Yacine Ahmed Nacer
      si edhe Youcef Abbes
      janë anëtarë të rëndësishëm të Al-Qaida. Ata kanë qenë pjesë të një organizate terroriste që operonte në Itali, e përfshirë direkt në aktivitete kriminale. Detyra e tyre ishte të koordinonin veprimtaritë e disa grupeve të ngjashme terroriste që vepronin në vendet e Europës, mes të cilave edhe në Shqipëri. Ata kanë ndihmuar emigrantët ilegalë të hynin në Itali duke i bërë ata direkt, si pjesë e aktivitetet ilegale të organizatave terroriste. Mandej ata i përdornin emigrantët për t’iu transmetuar instruksione grupeve terroriste në Shqipëri, Francë, Gjermani etj për mënyrën sesi të zotëronin armë dhe dokumenta të falsifikuara.

      Safet Ekrem Durguti
      .
      Drejtues i Al-Haramain Islamic Foundation, që siguronte dhe ndihmonte financiarisht dhe materialisht organizatat terroriste në drejtimin e Osama Bin Laden, konkretisht rrjetet e Al-Qaida, përfshirë Jemaah Islamiyah, Al-Itihadd al-Islmaiya, Egyptian Islamic Jihad dhe Lashkar-e-Tayyiba. Durguti ka qenë një ndër mbështetësit kryesore të Bin Laden, i cili arriti të hapte një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

      Al-Haramain Islamic Foundation
      .
      Aqeel Abdulaziz Aqeel Al-Aqeel dhe Suliman Hamd Suleiman Al-Buthe janë themelues dhe lidera të Al-Haramain Islamic Foundation, organizatës përgjegjëse për mbështetjen e akteve terroriste. Financimi në përgjithësi sigurohej nga bamirës individualë dhe nëpërmjet fushatave të veçanta që synonin përzgjedhjen e subjekteteve të ndryshme të biznesit nëpër botë. “Sëbashku me Safet Ekrem Durgutin, ata arritën të hapin një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

      vijon..

 7. USALIU I SERBIBERIT February 3, 22:09

  RADIOGRAFIA E NJE SUPER-KRIMINELI QE MBROHET HAPUR NGA EURO-AMERIKANET

  ..

  Dhe nje shqiptar me intelekt nen mesatar ka nxjerre keto perfundime;

  1- Koha e Edi Rames ka mbaruar..pra ka kapitulluar apo tradhetuar quajeni si te doni.
  .
  2- Shtetet e bashkuara te Amerikes dhe Europes per aresye qe ato I dine do ta mbrojne me cdo kusht dhe cdo cmim Berish-kriminelin.
  .
  3-Ne kete situate duhet nje zgjidhje e re politike popullore atdhetare me te vetmin kusht prangat Sali kriminelit ( ose ti jape azil berishes USA & BE).
  .
  Pse duhet arrestuar Sali krimineli ??
  .
  Sepse ka bere keto krime te perbindeshme:
  -4000 mije te vrare ne 1997
  -operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
  -pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
  -vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
  -holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
  -vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
  -sabotimi I UCK
  -furnizimi me nafte te Milloshevicit
  -shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
  -fronezimi janullatosit
  -lejimi I varrezave te ushtareve gerk sipas vorio epirit
  -genocide ndaj haklajve
  -zhdukja e remzi hoxhes
  .
  Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
  .
  Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??

  Nuk ka Tramp,Merkel,kongres amerikan,bashkim europjan apo bruksel q eta mbroje kete perbindesh nga hakmarrja popullore..biles as zoti vete..

  Pra per ameriak dhe europa po mbrojne berishen duke poshtruar hapur fare dinjotetin e shqiptareve ??

  Sepse Plaku Dogsborough(dogsboru) I trustit te lulelakrave& canabisit ka nje linje teper te fuqishme pertej atllantikut qe eshte me kryesorja ne jetgjatesine e tij kriminale 22 vjecare

  Per kete kam I jam referuar nje qytetari amerikan Gary Kokalari ne nje artikull te tij dikur qe tregon se Gerdec-gate nqs gjykohet me me sinqeritet dhe ne amerike do ishte me trondites se WATERGATE ne vitet 70′

  KONGRESMENI FRANK WOLF
  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,

  GJENERALI LUAN LEPUR HOXHA
  është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg .Nga 1 janari 2012, eshte larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm.Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve.

  Vetem nga keto tre “sequencat” e mesiperme dilet ne perfundim se Plaku Dogsborough ka nje mbeshtetje te fuqishme nga klane dhe segmente te caktura ne USA dhe Kongresi Amerikan duhet te marre ne shqyrtim lobin Berishes ne Washington qe eshte infektuar ne aferat bilioneshe:
  -Ne rrugen e kombit
  -Ne krematoriumin e Gerdecit
  -Albetrolin
  Majkëll Granof është një menaxher i suksesshëm amerikan në Shqipëri, që ndihmon Berishën të mbulohen defektet e tij demokratike në Uashington. Kaq thotë gjithë editoriali ynë. Ato që ti i quan fakte apo mungesë faktesh nuk kanë shumë nevojë të verifikohen. Ne i referohemi kudondodhjes së zotit Granof pas Lulëzim Bashës, një ish- Ministër që është akuzuar nga drejtësia shqiptare për një abuzim prej 220 milionë eurosh dhe që nuk ka pranuar të gjykohet, por e ka mbyllur çështjen me procedurë.
  I referohemi mbështetjes së zotit Granoff për Sali Berishën, i cili më 21 Janar të vitit 2011 sipas ekspertizës së FBI ka vrarë katër qytetarë të pafajshëm para zyrës së tij. Ju jeni duke mbrojtur një njeri që ka hedhur në koshin e plehrave ekspertizën e Byrosë Federale të Hetimeve dhe nuk pranon që vrasësi i provuar nga FBI, i cili është komandant i Gradës dhe njeri personal i tij, të arrestohet. Unë kam kontakte thuajse të shkëlqyera me Ambasadorin e SHBA në Tiranë dhe i kam shprehur atij mirënjohjen për atë që qeveria amerikane po bën për zbulimin dhe gjykimin e këtij krimi politik. Unë dhe asnjë shqiptar nuk e ngatërron kurrë atë që bën ndonjë individ apo qytetar amerikan në mbrojtje të vrasësve me atë që bën qeveria amerikane. Ne besojmë tek Amerika dhe jo tek qytetarët amerikanë, dhe nuk i zemërohemi kurrë asaj për lirinë që kanë qytetarët e saj të mbrojnë dhe kriminelët.
  Kur i referohem mbështetjes së tij për Berishën dhe Lulëzim Bashën kam parasysh dhe faktin që këta dy personazhe veç e veç dhe të dy bashkë, kanë konsumuar para syve të shqiptarëve krimin e vjedhjes dhe abuzimit të miliona eurove dhe nuk kanë pranuar të gjykohen, krimin e vrasjeve politike dhe nuk pranojnë të hetohen dhe krimin elektoral të 8 Majit në Tiranë për të cilin nuk pranuan rezultatin dhe e përmbysën me gjykatë. Nëse këta dy njerëz do të ishin në SHBA, do të ishin në burg, ose së paku nuk do të ishin në politikë. E konsideroj një urrejtje të madhe për shqiptarët cinizmin tuaj për të na i quajtur këta si udhëheqës që i meritojmë. Jo. Nuk i meritojmë dhe do të dimë të shpëtojmë prej tyre, sado miq me pare të blejnë këta njerëz në Uashington. Ata tani nuk janë në konflikt me shqiptarët, por me përfundimet dhe rekomandimet e qeverisë së SHBA. Kjo mund t’ju bëjë pak më të përmbajtur kur flisni me adhurim për ta.
  Nqs admistrata amerikane pranon dhe toleron akoma qe mobsteri i ballkanit Berishovic mik shtepie i Damir Fazllic qe ka rezidencen ne zemer te Washingtonit nuk denohet nga vete amerikanet per krime te tij te dokumnetuara dhe te vertetura nga vete sherbimet amerikane ngelemi te themi

  “O zot na ruaj nga miqte se nga armiqte ruhemi vete”

  Reply to this comment
 8. demo February 4, 09:53

  Distanca e Korfuzit nga bregdeti Ksamilit eshte s`eshte 6 milje e gjitha.Cfaare 12 milje i ka dhene Greqise ky trapi Edi Rama?
  Berisha e vuri kompasin tek guri Barketa dhe e ndau pergjysem.C`fuqizoi me vendim parlamenti ligjin per Kufijte shteterore te Shqiperise.
  Kufijte e Shqiperise meGreqine jane percaktuar me Protokollin e Firences nga komisioni Nderkombetar i Kufijve ku dha jeten kolonel Telini.Greqia nuk e njeh komisionin nderkombetar te kufirit,Nuk e njeh Protokollin e Firences,sepse njeh “expertet”Sali Berisha dhe Edi Rama.Te rrije populli shqiptar te ruaje qeverite e Shqiperise sa here u teket te shesin kufijte e Atdheut,kjo eshte e tepert.Me e pakta duhet nje REFERENDUM POPULLOR per te lejuar kryeministrat shqiptare te marrin kopetenca per kufijte e Shqiperise.Pse?Sepse kryeministrat shqiptare jane bere si ajo kurva ne emisionin e Aldo Bares qe ka degjuar nje sinjal “Per Lidhje serioze”.Populli shqiptar nuk i njeh bisedimet e eunukut Bushati me grekun Kotzqja dhe as te Rames me Qipron.Nuk kane tager te diskurtojne dhe te vendosin kufijte.I ka vendosur njehere gjaku i Kolonel Telinit.O llum i katundarise!Keni 70 vjete qe na cate trapin armiku italian,armike gjerman,armiku Amerikan!Mos ishin keta armiq,pellasgos do ishit te gjithe-VORIOEPIROTE.Rrofshin armiqte Italiane,rrofshin nazistet Gjermane Rrofshin Kaubojsit Amerikane! mbrojtesit e kombit shqiptar.
  Dje ne protesten per mbrojtjen e Detit Shqiptar ishin 5 vete.Neser do te jene 5 mije,pasneser do te jene 50 mije e keshtu me radhe.Eshte e jona Shqiperia!

  Reply to this comment
  • Proletar February 4, 13:51

   fort i nerumi demon krat demo .

   Hera e pare qe zotrote efendi shkruan esell .

   Kestet e demon kracise te kane trullosur ,

   e shikon se ç’eshte demon kracia ?

   e KUSH me mire se Enver Hoxha i mbrojti
   kufijt e Shqipes ?

   Reply to this comment
 9. THE GODFATHER February 4, 13:54

  O ylliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
  Mbase I paske qejf filma me Hollywood
  kemi pregatitur dhe skenarin
  SALIGATE..
  .
  si fillim per budallejte shqipfoles ceshtja e detit Jon eshte competence e
  ‘DREJTOREVE PER BALLKANIN NE USA DHE BE…qe dirigjojne jo vetem kete ceshtjen e detit jon por dhe kufirin me malin e zi dhe gjykaten speciale ne kosove
  .
  Ajo qe ‘TURPERON’ BE DHE USA eshte rrefimi I Izet HAXHISE NGA turqia….sa ka fakte te berishes me TERRORIZEM
  NDAJ
  AMBASADES AMERIKANE NE 1997 QE MBERI NE TENTATIVE
  ,
  DHE KONTIGJEBTIT GJERMAN QE U SULMUA ME URDHER TE BERISHES

  Kjo banda e bashibozukeve e Mul Nokes & Agron Kuliceve ose sic njihet ndryshe “grupi ciftelia” jane te paperfillshem me ate te Padrinos Viqidolit,jane thjesht ca shashka per te mbuluar kraterin gjigand qe eshte hapur ne ate vend te vogel me nje popull te tradhetuar nga te kater anet,Thjesht kemi qeveri absolutisht te pafuqishme per balle nje qikllopi qe po behet gati per here te trete te marre pushtetin si ne 1991 dhe 2005

  INTRODUZIONE

  I penduari Izet Haxhia i ngujuar nga Turqia jep kater intervista rrenqethese ne gazeten Dita dhe cuditerisht nje heshtje varri ne ate vend.

  As shoqeria civile,as mediat,as prokuroria,as pozita ,as opozita dhe me keq akoma dashi washingtonit dhe delja brukselit kane mbyllur syte per aresye qe ato i dine. Nga keto 4 intervista kam nxjerre nje kolazh me deshmite e tij qe mund te benin nje skenar filmi te llojit THE GODFATHER dhe nese do luhej nga Hollivudi patjeter qe do merrte gjithe Oskar-et.

  I vetmi ndryshim do ishte nese spektatoret do ta shihnin per ca ore ne kolltuqet e kinemave,perkundrazi shqiptaret kane 25 vjet qe e kane ndjere ne kurrizin e tyre e kane paguar ne femijet jetime dhe grate shamizeza..;.Mbasi regjizoret dhe muzika e ketij filmi nuk jane shume te qarte te pakten 3 aktore tashme dihen:

  Vito Corleone,……….. Sal Berisha……(marlon brando)
  Michael Corleone,…….Xen Berisha…..(al pacino)
  Tom Hagen,…………..Lul Bashberisha .( robert duvall)
  ………..

  PRIMA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  -Në vitin 1999 gjendesha në Tropojë në një kohë që në Tropojë nuk ekzistonte shtet

  -Në atë kohë ka pasur një urdhër nga autoritetet e shtetit që kudo të më shihnin, të më vrisnin pa paralajmërim.

  -Ne 9 dhjetor 1990 ka ndodhur një skenë që s’e harroj kurrë kur një ushtar i xhenios me një lopatë xheniere donte të godiste Berishën kur erdhi nga Ramiz Alia dhe në atë kohë një civil nga të Sigurimit, e kapi dhe e tërhoqi.(Berisha ruhej nga sigurimi)

  -Tregoj vetëm një rast me Shkelzen Berishen që vitin 1997, në muajin Janar e kujtoj edhe datën, në 28 janar, te stadiumi Qemal Stafa ka marrë nga një trafikant droge rreth 30 milionë lireta. I ka thënë që më duhen për një ndërtesën e dajës së tij, që po ndërtonte te Blloku. Atë e njihja, e kisha edhe mik edhe pse nuk e dija në atë kohë që merrej me trafik droge.. Dua të them se që në atë kohë Shkëlzeni ka pasur qejf lekun. Edhe disa herë ka transportuar nëpërmjet makinës që përdonte familja, edhe heroinë. Dhe aty ka marr shuma parash te vila e Landit të Jasharit në Vlorë.

  -Filluam të dhunonim barbarisht ata që ishin në opozitë. Kuptohet ideologu ka qënë Berisha. Ai nga një ish-komunist u kthye në një demokrat të tipit fashist.

  -Berisha tregonte çfarë i kish thënë Papës. Imagjinoje çfarë hipokrizie: Berisha tregonte se çfarë i kish thënë Papës: “Na shpëtoni nga myslimanët, duam evangjelizmin”…. në të njëjtën kohë kur flirtonte me iranianët, me arabët me sheikët.

  Saliu e mbushi PD-në me bashkëpunëtor të Sigurimit të Shtetit. Atë partinë e ëndrrave tona, e shpresës së studentëve të dhjetorit, të intelektualëve që erdhën dhe e mbështetën atë lëvizje shumë të pastër dhe historike, u tradhtuan nga përfaqësuesi kryesor, nga Partia Demokratike. Pse PD? Sepse kjo parti u mbush me njerëz anonim. Me njerëz që nuk kishin asnjë kontribut, u mbush me klanin më të rrezikshëm të Sigurimit të Shtetit dhe fajtor për këtë është Sali Berisha.

  SECONDA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  -Pse vetëm në Shqipëri nuk u hapën dosjet? Sepse këto janë përdorur gjithmonë nga Berisha. Kur dikush sillet urtë dhe i bindet, është shumë mirë më të; nëse dikush ngre kryet me të, ai nis e tund dosjet!

  -Edhe në Uganda e Ruanda, shteti nuk ka falimentu plotësisht nga një konflikt civil. Në Shqipëri ndodhi ama. Simboli i një shteti që ekziston është burgu. Shqipëria në ’97-ën ka ndenjur një muaj e sa pa burg. Burgu është mjet ndëshkimi, po tregon që në atë vend ka shtet, rregulla, ligje. Pra, dëmi më i madh që Berisha ka bërë, është shkatërrimi i shtetit.

  – ne 1996 thyerja ishte e madhe sepse të mos lejoje opozitën të hynte në disa qytete nuk ishte pak, ta shtypje atë. Mentalitet i atëhershëm, mentalitet i gabuar shumë, që i përket jo një shteti demokratik, por vendeve diktatoriale.

  – Kurrë se ka dashur Berisha Azemin, dhe anasjelltas… ka kërkuar shpesh Hajdari të bëhet Ministër i Brendshëm, prapë nuk e bëri që nuk e bëri kurre Berisha… Nuk ka patur besim te ai. Asnjëherë!

  – Azemi ka qenë i lidhur me trafikun e drogës. Nuk e di nëse keni dëgjuar për rastin e Mirush Matit, i cili është vrarë në Moldavi. Kanë qenë ortakë bashkë me Azem Hajdarin, që kanë bërë trafikimin e heroinës nëpër Shqipëri, bashkë edhe me një person tjetër nga Fieri që s’po ja them emrin. Dhe vrasja e këtij Mirush Matit nuk është ordinere, por është për ndarje pazaresh.

  -Azemi ka qenë pas ’97-ës, drejtuesi i linjës së tritolit. Shumë hedhje në erë që janë bërë, kanë qenë direktivat e tij. Berisha i dinte këto dhe e dinte gjithashtu që ai ishte i pakontrollueshëm. Azemi u doli jashtë kontrollit atyre që e sollën në krye të Lëvizjes së Studentëve, ashtu do i dilte jashtë kontrollit edhe Berishës dhe njeriu i parë ndaj të cilit do hakmerrej, do ishte Berisha.

  -Ai ka patur lidhje me shumë grupe kriminale. Mund t’ju tregoj një histori në fillim të viteve ‘90. Ka qenë një Gaz Muça, i fortë atëherë. Azemi doli e foli kundër tij në parlament, dhe në darkë takohej me të, bënte bisedime dhe i thoshte “e thashë për kështu e ashtu”. Azemi ka qenë i atillë.

  -Sa për agjenturat e huaja, unë këtë s’e di se nuk jam i shërbimeve sekrete. Por di një rast. Në kohën e luftës së Kosovës, janë vra dy persona. Ka qënë shefi i logjistikës UÇK-së me qendër në Tropojë. Një burrë i mirë, patriot shumë i madh, dhe që e njihja personalisht, Ilir Konushevci, është vra megjithë doktor Hazir Manen.

  **Këtu është një fakt interesant, sepse personat që kanë marrë pjesë në pritë… nëse e mbani mend pas ish Muzeut të Enver Hoxhës ka qenë një dyqan qoftesh me një kosovar. Ai ka qenë një agjent i shërbimeve sekrete jugosllave. Aty Azemi shkonte shpesh dhe aty është bërë takimi me këta personat që kanë marrë pjesë në pritë. Sepse kush e ka ditur atë udhëtimin e atij atë ditë, me armët që çonin për UÇK-në?

  ***Është bërë prita dhe fatmirësisht një person ka mbet i gjallë, dhe historia nuk mbeti një enigmë.
  -Në gusht të ‘98-ës në gazetën “Rilindja” ka dalë një shkrim me firmën e Afrim Krasniqit, ku shkruante: “Tropoja mes Nanos e Millosheviçit”, dhe në këtë shkrim akuzoheshin Haklajt sikur kishin vrarë këtë Ilir Konushevcin (me pseudonimin Mërgimi) megjithë Hazir Manen.

  TERZA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  Ne 12 shtator 1998 përballë makinës ku ndodhej Fatmir Haklaj, Jaho dhe Naim Çangu, në distancë nga trotuari ku ndodhej makina ka qënë një lokal. Aty ndodhej e ulur mbesa e Sali Berishës, Shpresa Breçani. Ajo i ka pa dhe i ka njohur, se njihen gjithë tropoja¬nët. Ajo ka hyp në zyrë dhe ka tregu Berishës për atë që ka pa. Sali Berisha kishte dijeni se kush ishte në makinën me targa Vlore përpara selisë së PD, jam sigurt me 1 mijë përqind. Ç’punë kishte Azemi që të zgjidhte këtë çështje?
  Azemit kur i ka thënë Berisha ka shku në zyrën e tij, dhe në atë kohë në koridorin e zyrës ka qënë Genc Pollo me Sali Lushën duke bisedu ndërsa Azemi i alarmuar u ka thënë se Saliu i ka thënë se jashtë është një makinë me bombë që do të hedh në erë PD, dhe merr një armë. Është fut tek zyra e vet ka vënë silenciatorin e pistoletës së tij Zastava, e kam pa atë pistoletë. E ka pas dhuratë nga një miku i tij, Myftar Çela, është vra edhe ai më duket në Mal të Zi.

  Unë Izet Haxhia jam akuzu se e kam nxjerr Azem Ha¬jdarin në pritë. Është një akuzë që ka ardh nga ana e PD. Po pse ka ardh nga ana e PD? Është bërë me qëllim për të mbuluar nxjerrësin e vërtetë ne pritë të Azem Hajdarit që është Sali Berisha. E ka nxjerr me dashje apo padashje… por është edhe një gjë e vërtetë se Sali Berisha pas takimit të plakut të Haklajve me Azem Hajdarin, ka qënë shumë i shqetësuar dhe rrinte me frikë

  ULTIMA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  -Berisha kanë qenë palë në historinë e Tropojës. Njerëz që kanë qenë rreth tij, dhe që sot janë sërish afër tij, kanë qenë sponsorë të komandos që vranë Haklajt. Në krye të kësaj komandoje ka qenë Anton Gjergji.

  – Historia e Anton Gjergjit është interesante.Atë ditë urgjent kam shkuar te Berisha. Në atë kohë aty ka qenë edhe Gazidede dhe i thashë që kam një informacion të sigurtë që bombën tek firma VEFA e ka vu një Anton Gjergji. Berisha dhe Gazidede janë pa në sy me njëri-tjetrin dhe thanë: Mirë mirë se do e zgjidhim. Më vonë asnjëherë nuk dëgjova që të fajësoheshin këta persona. Dhe fakt interesant është se ky person është shfrytëzu për të vënë bombat në Tropojë. Anton Gjergji ka qenë në krye të komandos që ka vrarë Haklajt. Dhe është njeriu që ka vrarë Fatmir Haklajn në pritën që i bënë. Bombën tek VEFA e vuri ky, dhe Bujar Kaloshin e vrau grupi operativ i SHIK.

  – Pas vrasjes së Azem Hajdarit në vitin 1999 është bërë një takim në Rogner, Pozitë-Opozitë, Takimi ka qenë i papritur sepse qeveria ishte në luftë. Berisha akuzonte PS për vrasjen e Azem Hajdarit etj. Aty është bërë një marrëveshje për eleminimin tonë. Aty Fatmir Haklaj është shqetësuar shumë.

  Një ditë më tha: Dëgjo, ti e don Berishën por Berisha është armiku jot. Por dëgjo, më tha, – Po qe se nuk vritet Berisha, ne do na vijë fundi. Të shkojmë ta vrasim Berishën në Tiranë. Në mënyrë absolute, i thashë, kjo nuk ka për të ndodhur. Berisha nuk është kriminel, i thashë. Kështu mendoja unë në atë kohë për të. Fatmiri më tha se ai është njeriu më hipokrit e i pabesë.
  -Dua të saktësoj diçka, se jam akuzu se kam qenë unë njeriu që kam rrahur Edi Ramën. Nuk është e vërtetë. Ai kur është masakru në ’96-ën nuk ka lidhje me mua.

  Edi Rama është rrahur nga një grup operativ i SHIK-ut të kohës. Unë e di që edhe prokurorit ai i ka thënë që mos e shkruani emrin që më ka rrahur, se ai njeri më vret mua. E ka pas fjalën për mua. Por nuk është e vërtetë. E dinin që isha unë i dhunshëm me politikanët, me 3 a 4 politikanë dhe m’i faturonin mua të gjitha rastet e dhunës. Atë e rrahu grupi i Xhahit Xhaferrit.

  =CONCLUSIONE

  Nqs ne historine e njerzimit dhe kozmosit qe na rrethon
  ne baze te perceptimeve qe kemi ne dispozicjon ka
  dy permasa kryesore “unlimited” qe jane koha dhe hapsira.
  .
  Kurse ne hapsiren shqiptare
  te pakten keto 25 vitet e fundit dy permasa jane unlimited:
  -veprimtaria diabolike prej satanai e Sali Berishes
  dhe e dyta hipokrizia e nderkombetarve
  qe kane ndjekur nje politike “See No Evil”
  qe duhet ti jepet fund duke dorzuar koken e Vito Corleones & sons..

  Reply to this comment
 10. K. Kadiu February 5, 19:48

  Sali Shpellari, kryehajduti i pasurive te Vendit, kryekrimineli gjakatar vrases i shqiptareve, kryetradhtari i Kombit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*