Dokumenti / Bisedimet e fshehta të Ballit Kombëtar me grekët

November 14, 2018 23:29

Dokumenti / Bisedimet e fshehta të Ballit Kombëtar me grekët

Bashkëpunëtori i gazetës DITA, historiani Mariglen Kasmi publikoi një dokument nga arkiva gjermane për bisedimet midis Ballit Kombëtar dhe qeverisë greke të drejtuar nga Napoleon Zervës.

“Është një dokument që ka informacione për bandat greke dhe kam marrë një informacion, marrëdhëniet e Zervës me Mihaloviçin dhe bandat nacionaliste shqiptare. Në raport thotë se më datë 25 dhe 27 mars ’44 janë bërë biseda dhe tentativa për marrëveshje me Ballistët. Ajo që mua më bën përshtypje, është një muaj përpara tentativës për konfederatën në Greqi. Bisedat janë kryer dhe thuhet se takimi po zhvillohet në Sarandë. Në qershor të 44-s, dy muaj pas këtyre letrave, gjermanët marrin vendim dhe thonë që nëse bie dakord qeveria shqiptare, të bëjmë shkëmbim popullsie. Këtu humbet komunikimi. Qeveria shqiptare kuislingë nuk e mbështet këtë”, tha historiani  Kasmi, i ftuar në emisionin Arena.

 

v.l/ Dita

November 14, 2018 23:29
Komento

14 Komente

 1. demo November 14, 22:56

  Dmth rru e qeth.Dmth,Mithat Frasheri nuk ka nenshkruar asnje marreveshje me greket.Dmth ti o Kasmi,qe nuk e ke pare TRAUN e tradhtise Jugosllave te Enver Hoxhes,kerkon te gjesh qimen ne syte e Mithat Frasherit.
  Me cpifje dhe sajime nuk ndertohet Historia.
  Nderimi qe ju be sot atdhetarit Mithat Frasheri eshte edhe nje shuplake per sharlatanet e historise tip Maringleni,qe u ka mbetur ora tek cpifjet e enver hoxhes.

  Reply to this comment
  • Djelmnia November 15, 06:13

   Edhe PKSH me Enver Hoxhen bene marreveshje me ushtrine gjermane ne Mars 1994 dhe ne muajt Mars-Prill-Maj 1944 forcat sllavo-komuniste nuk e sulmuan suhtrine gejrmane dhe as ajo nuk i sulmoi ato.

   Reply to this comment
  • Peza November 15, 14:28

   O demo ballisti!
   Ku e ke pare tradhetine e Enver Hoxhes me jugosllavet to o kodosh mamaje?
   Ai ka qene per here ne lufte me ata deri sa i shporri nga Shqiperia ne 1848!
   Po keto 28 vjet kujt ia keni shitr Shqiperine more tre allkuar qe po maerrin arratine nga frika qindra mijra shqiptare?
   Kur do vije dita qe ju te filloni te mburreni me ato qe keni bere vete?
   A nuk ju mjaftuan 28 vjet per ta bere Shqiperine si Zvicra meqenese Enveri nuk u kishte lene?
   Por ju armiq te Shqiperise keni qene dhe jeni,prandaj kurre nuk do beni gjera te mira vec per vete!

   Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic November 15, 16:59

   Ju Ballistyot ose demokratet e sotem jen shume te quditshem.
   Ju po te keni nje pule perpara nuk keni te ndalur ne “trimeri” ne “intelegjence” C`fare nuk beni juve. Nuk eshte aspak qudi qe neser ne se gjykohet ngjarjet e viti 1997 ju te thoi.Jo nuk e ka ber saliu 97-te, ase Gerdecin, ase 21 Janarin dhe ase dhenjen e deti Greqise. !
   Ju perse genjeni ne dite per diell nuk ken pike meraku se nje pule e shkret ua merre mendet dhe u ben “furtune”.

   Reply to this comment
 2. pak durim November 14, 23:11

  O demo, mos merr persiper historine se te nxierr undin ajo. Degjoje çfare thote Aurel Plasari te Fevziu qe balli s’ka qene kurre parti politike por nje grupim i njerzeve te lire qe beni si u donte qejfi. Kush e ben historine, ngjarjet apo deshirat e sotme, kjo eshte e zgjidhur. Secili le ta beje si e ka qejfin. Ballistat heronj dhe partizanet hitleriane. Bota luftoi Hitlerin. Historia eshte si gjella e preferuar sot. Edi rama nga nje krahe na meson historine, ky Plasari nga ana tjeter, Paskal Milo andej, une do besoj Beqir Meten, ju lutem pyeteni pak se ja ben mutin fare.

  Reply to this comment
 3. info analitike November 14, 23:38

  Po bisedimet e fshehta te cunit te Sules me greket si do ti quajme o shoku Marenglen?

  Reply to this comment
 4. Jak Boston November 15, 00:46

  Marenglen ( Mar-ks, Eng-els, Len-in ).
  Bajge me te kuqe se kjo nuk mund te gjeni ne te gjithe globin.
  Besoni ketij krimbit te kuq enverist po deshet.
  Enveri qe pa shkolle dhe nuk la gje pa shpifur e fabrikuar, imagjinoni ky qe eshte me shkolle cfare mund te ju beje nese i kushtoni rendesi.
  Vemje e kuqe sllavo-komuniste hajduto kriminelo tradhetare asgje tjeter nuk je.
  Nuk u lodhet 70 vjet duke genjyer, por akoma vazhdoni ti bieni fyellit te luftes se klasave. Turp te keni, plehra te shitura dhe ricikluara.

  Reply to this comment
  • qytetar November 15, 09:16

   O Jak Bostani qenke dhe kokrra e idiotit ne ndarjen e flave ne rrokje.Qafsh nanen na e bej dhe nje here ndarjen e emrit maringlen aman

   Reply to this comment
 5. mirel November 15, 01:51

  Si gezon demua, si ballist tipik.
  Ja qe krisma nuk ka patur..ka patur apo jo o demo?
  Problemi eshte qe Balli ka qene ne komunikim te plote me Greket si puna e Ramutit sot, dhe ka qene dakort me shitjen, puna e shkembimeve te njerezve i ka ardhur me spec, sepse e perse merret vesh, ishin ne gryken e pushkeve te Partizaneve te Enver Hoxhes.
  Po ju plera antikombetare, si dje dhe sot punoni kundra Shqiperise.
  Po te ishit minimumi patriote sa per te mos i bere dem Shqiperise do e linit Mithatin ne heshtje.
  Do ta sillnit trupin vete ju si balliste te (c)nderuar. Nuk ja linit ne dore (komunistit) Rama qe ua solli dhe pastaj beni si qente ham ham, po ta kishit aq dinjitet i thoshit Ramutit-Faleminderit, po e sjellim vete e mos i ndy duart me te”, e kishit varrosur dhe ne heshtje ne token e tij, e ku e di une dhe kishit bere perpjekje dhe bisedime qe nje koke busti ti ngrihej ne Akademi.
  keshtu behen gjerat me nder dhe me kulture.
  Por te veprosh si Ramuti, si harbut abrash, qe kerkon tjua mbushi mendjen shqiptareve me zor, jo shaka, se cfare eshte lufta(!?) dhe cilet jane luftetaret, kjo do te thote qe te jesh po aq sriteshkurter dhe dashakeq sa dhe nje balllist qe del e leh si qen meqe Rama baba i paska pushkatuar ballistin baba.
  Ku jemi ketu?
  Ka shtet apo xhungel?Shoqeria ka ligjet e vete, dhe secili luan pjesen e tij. Ato ligje do te te bien ne kurriz ses ben. Ti si ballist, dashke te vrasesh e te presesh, te besh prite e te arrestosh djem e vajza, e ti nisesh ne Mathauzen, dhe mos te te preket qimja e kembes, se pas 70 vjetesh dashka te dale ndonje sarhosh si Ramuti dhe tju ofroje rehabilitim.
  Ctju rehabilitosh ju, egersira te pazhvilluara, kujtoni se jeni akoma ne kohen e bandave diversioniste, sa e moret pushtetin me Berishen vetem shkaterruat dhe dogjet, bashkepunuat me Miloshevicin per te vrare shqiptaret e Kosoves, dhe per te shtypur me dhune te ardhmen e shqiptareve. Kujtoni kaq djegie dhe shkaterrime qe u bene ne emrin dhe me bekimin tuaj pas 91.
  Fix te njejtet balliste e zogiste te 1944.
  dhe sot po prape ne sherbim te Greqise kunder ceshtjes kombetare.
  Shikon komentues superballiste te eksituar nga Ramuti.
  Fitore,fitore per ju, por humbje per Shqiperine. Si gjithmone pazaret ne kurriz te Shqiperise kane qene deviza juaj e perjetshme, sepse keni brume te tille te ndyre prej tradhetari injorant dhe te lig.
  Nuk shikoni qe Ramuti me nderimin shteteror qe i beri Mitat Frasherit e mbylli perfundimisht ceshtjen came.
  Vrau shume gjera me nje gur. Mbylli ceshtjen came, si rezultat i proves qe i jep Greqise se shqiptaret bashkepunuan me nazizmin, dhe per kete i denoi historia..ashtu dhe i jep Greqise te drejten et kerkoje zbatimin e protokollit te Korfuzit.
  Ju, ne vend qe ti dilni perpara nje tradhetie te tille me burreri, veni akoma me tej, kerkoni shtetin tju rehabilitoje te gjithe me tradhtare dhe me zuzare kriminele qe kane lyer duart me gjak.
  keshtu, greket paskan patur te drejte qe e mbakan ligjin e luftes me nje vend nazist.
  kjo eshte fizionomia juaj prej plere, qe nuk jeni larg per poshtersi nga bajga Ramut qe e ka te qarte se eshte komunist sa Berisha dhe si Berisha, i te njejtit lloj me ju.

  Reply to this comment
  • fery November 15, 11:55

   Egzakt mirel , shqiptar te Kosoves u vrane edhe nga indiferenca e shtetit shqiptar dhe qeverive qe ishin ne krye te shtetit deri ne luften e Kosoves me ’99 dhe shkaterrimin forces se ushtrise shqiptare me paramendim dhe urdher nga qarqe antishqiptare me qellim te paralizimit te saje ( ’97 ),qe forca e saje goditjes dhe komanuese zhbehej dhe ajo te pamundesohej per operacione efikase ushtarake ne mbrojtje te vllezerve shqiptar te Kosoves ( ’99 ) qe, per fate te keq ashtu dhe ndodhi ku, forcat kriminale ushtarake , policore dhd paramilitare serbe te Millosheviqit , ne dijeni te plote per gjendjen e ushtrise Shqiptare bene kerdi ne kosove mbi popullaten e pa armatosur dhe pa mbrojtur shqiptare me permasa gjenocidi duke vrare mbi 15 mij civil te pambrojtur dhe pafajshem shqiptar , dhunuar mbi 20 mij gra dhe vajza shqiptare te Kosoves, duke deportuar mbi 1 miljon shqiptar dhe duke shkatrruar pronat dhe shtepite e shqiptareve ne mase e qe llogariten te jene mbi 120 mije
   Po te ishte ushtria shqiptsre ne gjendje si duhej te ishte kjo tragjedi e Kosoves s do te kishte patur as shanset teorike te ndodhe por , qe kjo te ndodhe u kujdesen strukturat politike te kohes se shtetit shqiptar ( nga ’90-’97 ) pa marre parasysh ishin te djathta ose te majta
   mirel i nderuar
   Une ate kohe ne kosove , n e kohen e operacioneve ushtarake te NATO – s kunder forcave serbe dhe pashe nga afer , zbarkimin e forcave te NATO -s dhe largimin e forcave ushtarake serbe

   Reply to this comment
 6. Arben November 15, 07:12

  Ky pseudostudiues paska marre persiper te beje avokaturen e beogradit ne Shqiperi.

  Denim per keta tipa eshte vetem nje, litari.

  Reply to this comment
  • mirel November 15, 15:52

   Po ku ke force te denosh ti ore bajge e esat pashes. Plumbin e Esat Pashes e nderoi bota perendimore sepse tradhetia perbuzet kudo, ndersa ti do te shkrepesh ndonje pushke si laro ballist. Dhe do ikesh me vrap se nuk te le njeri pa ta perdredhur qafen. Ate beri dhe shiku i Berishes, u bene gango po flaka i dogji te gjalle. Prandaj qepe e mos u fry ne tajare kot.

   Reply to this comment
 7. ALBAN DEGA November 15, 16:54

  Replike e detyruar me fakte me apologjine e Roland Qafokut e co. per nazifashistin Mithat Frasheri….

  NUK KA SHQIPTAR ME TE KEQ SE SHQIPTARIN ANTISHQIPTAR ZOTI QAFOKU!

  – Kush eshte vellavrasesi dhe tradhetari, kryebashkepunetori i nazi- fashisteve !?

  – Me thuaj me ke rri te te them se cili je!

  – Nuk e di ku e futni veten ? Turpi qofte me ju !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ne te njejten dite qe urdheron, porosit krejt bashibozuket e Ballit per pergjigje flake per flake ndaj luftetareve nacional-clirimtare, Midhat Frasheri urdheron qe te nderpritet cdo veprim kunder pushtuesve hitleriane ….
  Mid’hat Frashëri 7 Tetor, 1943.
  BALLI KOMBËTAR Qarkore Nr. 7. Shqipëria e Shqiptarëve. Vdekja e Tradhëtarëve. Gjithë komiteteve Krahinore…. porositeni që çdo sulmi e çdo atentati komunist t’i përgjigjeni menjëherë dhe po me atë mënyrë

  MID’HAT FRASHËRI, 7 TETOR 1943 “Gjithë komiteteve krahinore. Meqënëse vendi ynë sot ka nevojë të ngutshme për rregull dhe disiplinë gjithë komitetet, komandat dhe çetat e Ballit Kombëtar porositen që me të arritur kjo qarkore të pezullohet çdo operacion luftarak kundër forcave gjermane tash për tash…”

  A ka ku te shkoje me hapur bashkepunimi me pushtuesin Nazi- fashist dhe vellavrasja, cka e percakton krejt qarte edhe CIA amerikane :

  RAPORT I CIA-S, 5 MAJ 1954

  “Balli Kombëtar është krijuar fillimisht në vitin 1939 nën influencën e Mid’hat Frashërit,{më parë President (shënim: nuk është e vërtetë) i Shqipërisë nga 1929-1931}. Frashëri ishte kolaboracionist me fashistët dhe më pas me gjermanët, që e emëruan drejtues të administratës së Shqipërisë…
  Po cili eshte konkluzioni me tru ne Qafe jo ne koke i Roland Qafokut !?
  “ Nuk e kemi nderuar Mid’hatin për 69 vjet dhe çfarëdo të bëjmë nuk e kompensojmë dot baltën e hedhur ndaj tij. Të paktën, më 14 nëntor, eshtrat e frashërlliut të madh do t’i kemi në Tiranë, duke çuar në vend amanetin e tij. Se për nderimin që meriton, ndoshta do të bëjnë brezat që do vinë. Mbështetur edhe te këto tre urtësi që ai shkroi vetë:
  “Partizanët e barazimit s’duan kurrë që i poshtmi të ngrihet sa i larti, po i larti të unjet sa i poshtmi. Rrafshimi ndër ta do me thënë prishje dhe rrëzim. Prandaj vjen fatkeqësija !”
  Turp per kete bastard e faqezi te Frasherlinjve, por edhe me turp per idiotesine dhe Megainjorancen tende dhe te gjithe atyre qe nderojne kete bashkepunetor pa maska per kete kryeminister te pushtuesve nazi- fashizmit e vellavrasesi antishqiptar qe eshte kunder lirise, pavaresise, barazise dhe vellazerise kombetare!
  A e di ti Roland Qafoku dhe politikanet apo qeveritaret trunebythe te Tiranes se “ Liri – Barazi- Vellazeri!” eshte parulla e Revolucionit te Pare te mirefillte Demokratik, atij Francez qe solli demokracine bashkekohore ne Bote dhe jo parulla e Revolucionit Socialist te Tetorit qe polli komunizmin.
  Te nderosh dhe lartosh nje figure kryekolaboracionisti te nazi- fashizmit si Mithat Frasherit direkt dhe terthorazi do te thote te nderosh nazi- fashizmin dhe tradhetine kombetare !
  – Me thuaj me ke rri te te them se cili je, thote Sovrani
  Nuk e di ku e fusni veten ju Zoti Qafoku dhe keta politiqaret e Tiranes qe zgjedhin Vitin e Gjergj Kastriotit- Skenderbeut per te nderuar sivellain e Hamza Kastriotit, Mithat Frasherin !
  Nuk ka shqiptar me te keq se shqiptaret antishqiptare e tradhetare te popullit e kombit te vet qe i sherbyen pushtuesve dhe nazifashizmit !
  Po aq antishqiptare jane edhe ata qe harxhojne taksat e shqiptareve fakira per te nderuar nje eksponent te nazifashizmit !
  Marrja qofte me Sali Toptan Millosh Pashicet e rinj!
  Po sa shume paskan qene kjo fare hithash more Zot ! Lanet !

  POST SCRIPTUM:

  Kane mbetur edhe 51 dite qe te mbyllet Viti i Gergj Kastriotit Skenderbeut…
  Nxitoni te vendosi ne Panteonin e Nderit te Kombit edhe Hamza Kastriotin, Esat Pashe Toptanin, Xhafer Devén, Sinan Hasanin, Rahman Morinen… Sali Berishen… more legena antishqiptare !
  Turp …. Turp…. Njemije here turp !
  Turpi qofte me ju !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*