Katër kërkesat e kryeministrit britanik për Bashkimin Evropian

November 10, 2015 11:31

Katër kërkesat e kryeministrit britanik për Bashkimin Evropian

Kryeministri i Britanisë, David Cameron këmbëngul për ndërmarrjen e reformave nga Bashkimi Evropian. Ai thekson se reformimi i anëtarësisë së Mbretërisë së Bashkuar në BE nuk është një mision i pamundur. Ai pritet të paraqesë sot kërkesat e Londrës zyrtare ndaj Unionit.

Sipas BBC, që publikon pjesë të fjalimit të tij, Cameron do të fokusohet në 4 pika që përbëjnë thelbin e rinegocimit:

1. mbrojtja e tregut britanik dhe vendeve të tjera jashtë zonës së euros;

2. nxitja e konkurrencës;

3. çlirimi i Britanisë nga detyrimi “për një union më të bashkuar” dhe mbështetja e parlamenteve kombëtare;

4. kufizimin e përfitimeve në tregun e punës për emigrantët.

Kryeministri pritet t’ia paraqesë kërkesat në fjalë presidentit të Këshillit të Evropës, Donald Tusk, në një letër përmes të cilës do të hapë rrugën për bisedime të detajuara mes liderëve evropianë.

November 10, 2015 11:31
Komento

1 Koment

  1. Autonom November 10, 12:17

    England – mencuria e Europes. Zoti te mbrojti me det nga katrahura e sotme e Europes. Largohu, jepi shqelmin Unionit te Leprave e mbro identitetin tend shekullor. Mos rri me ne kete nevojtore BE qe qelbet nga fekale klandestine te ISIS. Cameron ka rast te marre mirenjohje nga mbare britaniket e europianet e roberuar nga pushtimi i globalizmit + klandestineve te sjelle prej qelbesirave qe drejtojne kete BE. Shpeto Britanine nga shembja e kesaj germadhe duke dale prej saj.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*