Kur tetë “nëna” dhe një “katolik” çmojnë abortin dhe martesat gay…

October 9, 2019 23:21

Kur tetë “nëna” dhe një “katolik” çmojnë abortin dhe martesat gay…

Në shtator 2014 në një intervistë televizive pas vizitës së Papës në Tiranë, kryeministri Edi Rama tha se “është një katolik i pagëzuar”.

Një vit më pas, në shtator 2015 duke folur në panelin e OKB-së në Nju Jork për harmoninë fetare dhe luftën ndaj terrorizmit dhe ekstremizmit fetar befasoi të pranishmit kur foli për besimin fetar në familjen e tij.

“Unë jam katolik, gruaja ime është myslimane dhe ne kemi një vajzë dhe një djalë të besimit ortodoks. Ndërsa djali tjetër, i sapolindur duhet të vendosë vetë për besimin e tij, edhe pse Papa Françesku e ka bekuar dy herë”, tha Rama.

Pak muaj më vonë në një intervistë në mediat italiane ai ka riktheksuar se është katolik se e ka amanet nga gjyshja.

“Unë jam katolik se gjyshja ime donte të isha katolik edhe pse burri i saj, gjyshi im ishte ortodoks, dhe kisha nuk e miratonte martesën. Ajo i shkroi Selisë së Shenjtë për të marrë leje për tu martuar me këtë burrë që ajo e përshkroi si ateist, megjithëse ai ishte ortodoks dhe u zotua para kishës se fëmijët e saj do të ishin katolikë. Kështu ndodhi. Babai im dhe fëmijët e tjerë ishin katolikë”.

Kisha Katolike ka reaguar sot për një pjesë të letrës së grave të kabinetit Rama për Holandën ku këto të fundit, pasi prezantohen fillimisht si “nëna”, “bashkëshorte” dhe “bija”, disa reshta më poshtë shprehin “admirim” dhe çmojnë martesat gay dhe abortin, të cilat Holanda i ka ligjëruar.

A mund të ketë kreu katolik i një qeverie mendime kaq të kundërta me parimet e besimit që thotë se ka? A mund të jenë tetë “nëna” pro abortit?

A mund të jetë një qeveri më pak serioze, më e papërgjegjshme, më e cekët, më jopërfaqësuese se kaq?

 

*****

Shkrimi i plotë mund të lexohet sot në Dita versioni print

October 9, 2019 23:21
Komento

18 Komente

 1. Gani USA October 10, 03:02

  Me thënë t drejtën nuk ka b..thë t rrijë.
  Po në Shqipëri gjithka ka ikur rrokapjekthi e ndonjherë m duket se niveli mesatar i logjikës dhe inteligjences ne këtë vend duhet të ketë shkuar te klasa II fillore

  Reply to this comment
 2. Kerkushi October 10, 04:15

  Te themi te drejten, katolik nuk je se keshtu desh gjyshja. Ky ka qene nje pohim konvenience, dmth sic e ka zakon Kryeministri jone i nderuar, kur ia do puna i thote edhe derrit daje, po edhe dajen e ben derr. Ai nuk e kupton, ose ben sikur nuk e kupton qe katolik, ortodoks, apo myslyman nuk te ben as familja, as shoqeria. Besimtar te ben ndergjegja jote dhe sigurisht potesimi i disa riteve dhe kerkesave qe kane fete perkatese. Me nje fjale, si gjithmone, Kryeministri jone eshte gay kur shkon ne Holande, katolik kur takohet me papen dhe eshte gati te abortoje cdo femije po qe se ashtu ia do puna,

  Reply to this comment
 3. lora October 10, 06:59

  c’a shkruani budallalliqe, ca jeni ju gazete apo kishe, te majte apo te djathte? apo boll te flitet kunder Rames…
  kini or pak respekt per veten

  Reply to this comment
 4. info analitike October 10, 07:31

  Haha ikriekaqoli në maksimumin e përroit të tij psiqik. Një konglomerat banalitetesh, plagësh boshe, injorancë dhe megallomanie. Ky mund të rrijë orë duke folur budallallëqe dhe njerëzve u duket një komunikues i mirë. E mjera Shqiperi ku është katandisur!

  Reply to this comment
 5. taro October 10, 08:50

  Mor po dashnorja e dikurshme e Rames, ajo pidhjashtja ne plazh, bashkshortja e zotit Çuci, a e nenshkroi letren, apo vetem keto kurvicat e reja?

  Reply to this comment
 6. A October 10, 09:03

  LORA, kjo tregon se nuk mbush. Nje gje nuk e kupton se ne qoftese shkon ti me ED RARAGJOZIN, nuk ke shkuar me te, por me baben e tij.
  Sepse edhe femite qe ka bere ED LEGENI, e ka ndihmuar i jati, i cili prej kohesh eshte lart ne qiell.
  E kupton se çfare legeni eshte pislliku EDI RAMA. Tung.

  Reply to this comment
 7. ETHEM LALAJ October 10, 09:07

  EDHE KJO NA DUET SHUME SE ESHTE KATOLIK APO ORTHODOKS KM JONE-RAMA..!!! MERUNI ME PROBLEME THELBESORE ZOTRINJ TE D I T E S.
  1-PSE NUMURIMI VOTAVE TE NE BEHET NE KZAZ E KQZ DHE ZGJAT 30 DITE DERI 3 VJET(DOSJA 139,184)DHE JO NE QV SIÇ U BE NE KOSOVE PET 3-4 ORE.!! SE NUK DO SALIU..!
  2-PSE NUK NDRYSHON SISTEMI ZGJEDHOR I NDRYSHUARE NE 2008 NGA SALIU+RAMA..ME IMPONIM TE SALIUT..SE NUK DO SALIU SE NUK FITON DOT ME DERI 100 VJET..SE ESHTE MESUARE ME VJEDHJE VOTASH SI 96,KU MUA PERSONALISHT HORRAT E TIJ NE FIER ME FUTEN NE BURG 12 ORE SE DONIN PROÇESIN FIKTIV..! DHE HAJDUTI BERTET “KAPENI HAJDUTIN”
  3-PSE PD SABOTON KOMISIONIN ZGJEDHOR TE THIRUR NGA OSBE !!??
  4-PSE PRESIDENTI NUK DEKRETON ZGJEDHJET NE SHKODER PER KRYEBASHKIAKUN E RI..!?
  4-PSE ONM VONON PER KRYEPREKURORIN,GJ.KUSHTETUESE,GJ.LART,SPAK,ETJ,A MOS BEHET ME QELLIM !!??
  5-PSE PRESIDENTI NUK JEP DORHEQJEN OSE TE VRASI VETEN SIÇ DEKLAROI NESE VENECIA THOT TE KUNDERTEN E TIJ..!!??
  6-CIKET KOSOVAR DO DIGJNIN KUVENDIN E SHQIPETUSE..!!??ETJ,PROBLEME E JO SI DO JET ZAHO RAMA ..I KRISHTET APO MYSLIMAM..!
  -BEHUNI SERIOZ PER PROBLEME QE SHQETSOJNE NJERZIT.

  Reply to this comment
 8. partizani October 10, 10:49

  “A mund të jenë tetë “nëna” pro abortit?” jeni ne metro ju mo? Ca jane keto shkrime qe beni? Pse s’mund te jene nenat pro abortit? Aborti eshte e drejte, jo detyrim. Mund te jesh nene dhe te abortosh femijen e rradhes se nuk e perballon dot, mund mos te jesh nene fare dhe te jesh pro abortit, madje mund dhe te jesh nene dhe e bindur qe nuk do abortoje kurre, dhe prape te mbrosh te drejten e abortit, se nuk jane te gjithe ne te njejtat kushte dhe ne te njejten mendje me ty. Ca jane keto komente qe beni, s’ju vjen zor, gazete e majte medemek

  Reply to this comment
  • gjermoni ke ura October 10, 19:28

   Jo mo cne keta te majte

   i majte eshte Edi Rama

   e ka tregu me vepra

   Reply to this comment
   • bodrumi ne veprim October 10, 19:32

    Ky partizani e di kete punen se cfare eshte “katolike” e cfare nuk eshte me mire se ai Frendo qe drejton komunitetin katolik ketu?
    Epo kesaj i thone qe per hir te Edi Rames te behesh me katolik se papa
    Militant truthar

    Reply to this comment
    • partizani October 11, 10:56

     Nuk e bej fare per te mbrojtur Ramen apo qeverine e tij te korruptuar, po kur shoh komente te tipit “A mund te jene nenat pro abortit” me duket sikur po lexoj ndonje blog religjoz apo te ekstremit te djathte, dhe jo nje gazete qe pretendon te kritikoje qeverine nga e majta. Apo hajde ja fusim kot me cdo budallik te mundshem, vetem per te sulmuar Ramen…

     Reply to this comment
 9. D... October 10, 12:19

  DELIR i Dites….

  Reply to this comment
  • mirel October 10, 13:59

   Po ky kurva katolike me grua myslimane nga e nxori djalin ortodox, apo nuk ju durua sa tja pagezonte Janullatos?

   Reply to this comment
 10. Ivan i madh October 10, 14:09

  Ne kete rast skemi cfare ti themi Rames se ne si popull jemi te basarduar. Sa qytetare shqipetare myslymane e te feve te tjera jane kethyer si me emra e ne fene ortodokse mund te na i thote njeri. Prandaj skemi pse ti kerkoje llogari per kete rast Rames edhe pse ka 1000 e nje idiotlleqe e te keqia. Se pothuaj te gjithe jemi pa karakter e dinjitet per te mbrojtur vlerat tona dhe sidomos politikanet e qeveritaret tane.

  Reply to this comment
 11. legen beqiri October 10, 14:11

  Rama eshte kokkra e karagjozit, perpelitet si miu tani nuk ka nga tia mbaje

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*