Letra e Metës, KE: Nuk komentojmë mosmarrëveshjet brenda jush

March 6, 2020 13:17

Letra e Metës, KE: Nuk komentojmë mosmarrëveshjet brenda jush

Komisioni Europian i është përgjigjur interesit të Agjencisë Telegrafike Shqiptare lidhur me letrën që Presidentit Ilir Meta i ka drejtuar Komisionerit për Zgjerimin, Olivér Várhelyi.

Në reagimin zyrtar për ATSH, Zëdhënësja e KE-së Ana Pisonero thekson se:

“Presidenti Meta i është drejtuar me një letër Komisionerit Várhelyi ku ai shpjegon se ka respektuar ligjin në çdo gërmë të tij për sa i përket  radhës së ndjekur për emërimet e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese.

Në përditësimin e fundit të raportit për Shqipërinë botuar në 2 Mars, Komisioni pranon se “Ekziston një mosmarrëveshje në lidhje me emërimin e fundit të një prej gjyqtarëve, për shkak të një interpretimi ndryshe të procedurës së emërimit nga Presidenti i Republikës. Komisioni i Venecias do të publikojë një opinion mbi këtë çështje në Mars 2020. ”

Komisioni nuk u shpreh se Presidenti ka bërë një interpretim tjetër, por se ka një interpretim ndryshe të procedurës për emërimin e një prej gjyqtarëve nga Presidenti i Republikës.

Komisioni nuk bën komente në lidhje me mosmarrëveshjen midis autoriteteve të Shqipërisë. Ne presim opinionin që Komisioni i Venecias do të publikojë së shpejti”.

 

l.h/ dita

March 6, 2020 13:17
Komento

7 Komente

 1. Agim March 6, 13:36

  Ligje i mbrojtjes se republikes se ppshsr.divisioni, Brigida, komandanti ho kryeplaku i fshatit per drabitje vrasje tradheti denohet me vdekje kjo esht liberta per liri njerzit e.

  Reply to this comment
 2. Alban Dega March 6, 15:16

  ILIR META- E VETMJA SIMPTOME E KORONOVIRUSIT NE SHQIPERI I

  – President apo Ali Komiku i Tiranes!?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Shetitja e Tiranes eshte uragan cdo dite vitit o Presirrenc i Shqiperise!
  Ndalo lehjet dite e nate, nate e dite se na cave trapin me Beseprerjen tende ndaj shqiptareve e Shqiperise qe te dhane gjithcka e u vodhet gjithcka me megakorrupsionin e “Bandes se Gangstereve” te SaLikekracise.
  Beselidhja jote eshte pabesia dhe beseprerje me e madhe ndaj Shqiperise dhe ka vetem nje qellim: minimum e Reformes ne Drejtesi dhe sabotimin e integrimit evropian te popullit e kombit me proevropian e proamerikan ne Bote qe nga Gjergj Kastrioti Skenderbeu e deri sot!
  Je bere me keq se Koronovirusi i shqiptareve dhe Shqiperise, ku e vetmja simptome e tij jane konferencat e tua bájate dhe fytyra jote e shfytyruar e llogjet e tua skizofrenike nga lemeria e paniku i ligjit e drejtesise qe po jetesohen.
  Je bere me keq se Ali Komiku i Sazan Huseinit te Bagdatit. Por te pakten ai nuk ishte President por vetem nje telall i tij!
  Boll me… Enough it’s enough !

  Reply to this comment
 3. Pirdh pirdh se lirohesh March 6, 15:18

  Ha mut o palo bure i kryekurves.
  Nxirini sheshit hordhite tuaja dhe prisni tua zgjidhe bota.
  Nuk e pengon dot integrimin se temberdhin bytha ti nga pleviti i plevices se burgut qe te pret.
  30 vjet e late jashte Europe kete vend per te gjetur shesh e bere pershesh. Po tani sju duron dot kush me.
  Turmat e dallkaukeve ne shesh nuk jane popull .

  Reply to this comment
 4. Ethem Lalaj March 6, 15:28

  DITA:Edhe kete here LIKEFLORIRI deshtoi.BE nuk merret me punet e pista politije.
  -Ky problem do zgjidhet nga komisioni i VENECIAS ne mars 2020.Kete Likja e dinte qe me pare.Athere pse e beri letren ankuese..!? Dhe pergjigja dihet:
  VENECIA DO THOTE:KUVENDI KA TE DREJTE.Ndaj Like kerkon ti paraprije problemit.Pas kesaj Ai do i turret Venecies BE,Amerikes,gjithe botes.
  -FLM-DITA.

  Reply to this comment
 5. Ylli March 6, 16:48

  Që të merremi vesh.

  Reagimi i Kryeministrit për një letër që paska shkruar Presidenti Komisionit Europian, është i pavend!

  Ndoshta për konsum politik të brendshëm, meqë Ai është në fushatë elektorale mund të ketë kuptim. Por llogjikë nuk ka.

  Komisioni Europian e ka dhënë tashmë rekomandimin e tij, ndaj ajo letër që ka shkruar Presidenti (personalisht nuk e di se cfarë është), nuk ka asnjë shanc të ndikojë më tek rekomandimi i dhënë.

  Its over, sa i takon Komisionit. Në fakt komisioni ka 4 vitë që të njëjtin rekomandim bën…

  As letra, sado dashakeqëse të ketë qenë e as reagimi thellësisht dashakeqes i Kryeministrit ndaj Presidentit, nuk e ndryshojnë dot rekomandimin e Komisionit.

  Çështja reale është se ç’farë mendojnë shtetet anëtare?! Me ato si do bëjnë Kryeministri dhe Presidenti së bashku..!

  Deri tani kemi kuptuar që Bundestagu vetëm po shton kushte. Parlamenti Hollandez gjithashtu… ky është halli që duhet të zgjidhë me përparësi Kryeministri dhe jo të bëjë fushatë për veten e vet.

  Reply to this comment
 6. ste mjaftoj qe vodhe gjithe shqiperine e largove shqiptaret ga shqiperia o Prostuítute anadolli o fara e djallit ptuuuuuuuu March 6, 16:50

  Kta sekur e kan ne gjak urrejtjen daj Shqiperise hejj !!!!!!!!!!!!!!

  Vetem plumbi be pune ne ate vend te zhduket banda e haxhi qamilit dhe dobicat e tij

  Reply to this comment
 7. Dash Pacja March 6, 17:43

  Cudi! Rama e ka cadren kuq e zi, ndersa Meta te zeze sikur e ka nxjerre nga sepetja e gjyshes ne Cepan.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim