Kemi patur industri gome?

March 10, 2019 01:42

Kemi patur industri gome?

Më 1936 u ngrit punishtja e parë e gomës në Korçë me rreth 15 punëtorë për prodhimin e çizmeve, opingave dhe takave, për këpucë.

Prodhimi ishte artizanal dhe shumë i pakët.

Më 1939 u ngrit në Durrës një punishte e vogël nga një shoqëri italiane.

Të dyja këto punishte përpunonin gjysmëprodhimet e ardhura nga Greqia dhe Italia.

Pas shtetëzimit të tyre më 28 nëntor 1948 u krijua fabrika e gomës “Kozma Nushi” në Durrës.

Më 1950 filloi për herë të parë përzierja dhe përpunimi i brumit të gomës me lëndë bazë kauçuk natyror në makineri të reja.

Në vitet 70 u projektua në vend dhe filloi të ndërtohet një fabrikë e re gome në Durrës.

o.p. / dita

March 10, 2019 01:42
Komento

11 Komente

 1. erion March 10, 10:01

  Dhe pastaj erdhi Saliu dhe i coi per lesh te gjitha

  Reply to this comment
 2. MH March 10, 12:59

  erion!
  Mos ia vere fajin Saliut.Ishte i imponuem nga Komiteti Qendror Beograd te conte per lesh.

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana March 10, 14:01

  Kane mbetur akoma disa goma qe salushi e Lulushi po I perdorin ne protestat e tyre duke I djegur per te krijuar versioning e tyre te “tymit antishtet lotesjelles”.

  Reply to this comment
 4. Qylafi March 11, 09:29

  Kishte edhe goma qe fshinte gabimet ne leter, futjani pordhes per gomat, se kjo i mungon shqupnise tone heroike, qe ka cpuar rrugen e historise me shpate te thyer.

  Reply to this comment
 5. Adi March 11, 13:01

  Shqiperine e dogji Azem Hajdari
  I vuri zjarr
  Shqipetar shko neper bote
  O tru thare
  Mjaft punove per vatan o more dreq
  Tani vuaj si hajvan o fat keq

  Reply to this comment
 6. a. thana March 12, 01:21

  adi, e ke qare!!!

  Reply to this comment
 7. Agron March 12, 13:34

  Pyetja eshte me vend pasi kane kaluar shume vite dhe brezat e rinj nuk e dine, por industria e gomes ka ekzistuar dhe ishte ne nivele deridiku cilesore. ne nderrmarjen e Gomes Durres ekzistonin 6 fabrika: e brumrave, e cizmeve, e prodhimeve tecnike, e rripave trapezoidale, e rriveshjes se gomave dhe nje oficine mekanike. Ne kete nderrmarje shume te rendesishme punonin 2500 punonjes.

  Reply to this comment
 8. altini March 12, 20:51

  Bravo plako. Me ke pelqyer se ke thene te verteten

  Reply to this comment
 9. Andi March 14, 02:33

  Te denohen kriminelet
  —————————
  1.
  Kriminelet tropojane
  Bashke me Azem Hajdarin
  E dogjen te tere vatan
  Shqiperise i vune zjarrin
  2.
  Me Arkanin udebash
  Punoi shume ky faqezi
  Te gjithe vendin e bene rrafshe
  Dhe germadhe e shkrumb e hi
  3.
  Dogjen shkolla e fabrika
  Neper zjarr therriste Azemi
  Do te na i beje Amerika
  Me te mira se ci kemi
  4.
  Do te shkojme ne Europe
  Per cdo dite thoshe psikopati
  Por na coj drejt e ne grope
  Sa s’na nxierre dot me as Zoti
  5.
  Serbi kurr s’do ta kishe bere
  Gjithe kete tragjedi te madhe
  Ta shkaterroj nje komb te tere
  Pa ja bere bampe fare
  6.
  Sot shqiptaret pune s’kane
  Ne Europe po bredhin kot
  Te gjithe djemte vendin e lane
  Dhe i mbushen burgjet plot
  7.
  Ti kthejme nderin Shqiperise
  Edhe plaget t’ja sherojme
  Ti cojme para drejtesise
  Kriminelet ti denojme

  Ju lutem botojeni kete koment.

  Reply to this comment
 10. Edmond(Koder Rreshen) March 14, 11:37

  Fabrika e gomes ne Durres ishte si Krematorim jo vetem per punetoret,por edhe per banoret e zones,per ndotjen dhe eren e padeshiruar, qe leshonte ne ate zone.Vlera e kesaj Fabrike ishte,rritja e mireqenis se punetoreve,jo per rrogen qe mernin,sepse ajo ishte minimale dhe me norm,po per mundesin qe ju jepte punetoreve duke marr nje Atletike sot te kembes se djatht,dhe nje neser te kembes se majt,per tjua shitur Rinis me gjysem cmimi . Ehh te shkretet punetor ! Per te fshehur Atletet,ne pjesen e barkut,e shtrengonin rrypin e pantallonave aq shum,sa qe edhe Merilin Monro do ju a kishte zli per Belin e holl.

  Reply to this comment
 11. Edmond(Koder Rreshen) March 14, 11:38

  Fabrika e gomes ne Durres ishte si Krematorium jo vetem per punetoret,por edhe per banoret e zones,per ndotjen dhe eren e padeshiruar, qe leshonte ne ate zone.Vlera e kesaj Fabrike ishte,rritja e mireqenis se punetoreve,jo per rrogen qe mernin,sepse ajo ishte minimale dhe me norm,po per mundesin qe ju jepte punetoreve duke marr nje Atletike sot te kembes se djatht,dhe nje neser te kembes se majt,per tjua shitur Rinis me gjysem cmimi . Ehh te shkretet punetor ! Per te fshehur Atletet,ne pjesen e barkut,e shtrengonin rrypin e pantallonave aq shum,sa qe edhe Merilin Monro do ju a kishte zli per Belin e holl.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?