VIDEO: Nga Zogu e Enveri, tek të sotmit: Këngë të popullit për udhëheqësit

September 18, 2016 10:31

VIDEO: Nga Zogu e Enveri, tek të sotmit: Këngë të popullit për udhëheqësit

Ja si u ka kënduar populli shqiptar udhëheqësve  duke nisur nga Ahmet Zogu, Enver Hoxha, Sali Berisha, Edi Rama, Ilir Meta, etj

Zog, King of Albania. ca. 1928-1939 indoors

Populli u ka kënduar kurdoherë me zjarr udhëheqësve të vet. Këngë, vjersha e poema të pafundme u janë thurur liderëve politikë nga Ahmet Zogu, Enver Hoxha, tek këta të sotmit.

Pa u zgjatur ju sjellim vargjet unike për Ahmet Zogun. Po të mos e kesh mendjen duket sikur je duke dëgjuar këngë për Enver Hoxhën, sepse është ai vargu i famshëm “Rrofsh sa malet tona!”  ose “Rrofsh sa moshë e kësaj toke, apo març’ nga ditët tona…”.

Me të njëjtën dashuri i ka kënduar populli edhe Sali Berishës ku spikasin vargjet: “Në qiellin blu o e t’lir t’jet shqipja, prin në ball o Sali Berisha, Si një lule rrit nër pisha, emri tij Sali Berisha”.

Është po kaq e ndjerë kënga për Edi Ramën: “Anembanë gjëmon këmbana; Edi Rama Edi Rama; Me punë e kthesa të forta sup më sup na pret Evrop”.

Për të mos u humbur është kënga për Ilir Metën: “Jam i ri, jam beqar, trim i rritur në Skrapar;  të mbajë në pëllëmbë të dorës…;Kush mi qan hallet e mija; Ilir Meta LSI-ja!”.

Këngë për Ahmet Zogun

zogu-treRroftë mbret Zogu i Parë

Që si dragua nuk përtoj

Po me nji grusht atdhetarë

Armikët i Ç’qeu e i coptoi

Është ylli i Shqipërisë

Që Perendija ia dhuroi

Ngriti flamurin e Shqipnisë

E nga rrezikët na shpëtoi

Ësht i lumtur shteti ynë

Sa askush tjatër s’ia shkon

Si dragua e ka synë

Sa gjithë botën e copton

Kjo është dita e shkëlqyer

Kur flamuri kuq e zi valon

Flamuri i papërlyer

Rrofsh o mbret sa malet tona

Këngë për Enver Hoxhën

Dëgjo Argjiro shqiponja, këngën që të sjellë gjitonja

Ç’të ka lezet lëmi i këngës për birin e shtrenjtë të zëmrës

Moj nëna gjirokastrite gjiri yt me qumësht drite

Dhe mbi gjithë djepet që rrite, ç’t’i jepje shqipes e dite

Lum si ne……

Shqipërisë fjala jote

Ushtrim dhe flamur epoke

Ju bë dritë si ëndërronte

Rrofsh sa moshë e kësaj toke…

 

Këngë për Sali Berishën

Në qellin blu o e t’lir t’jet shqipja

prin në ball o Sali Berisha

Si një lule rrit nër pisha

emri tij Sali Berisha

Sot po je për në Tiranë

po n’Tropoj zemrën ke lanë

Shumë njerëz t’kan inati,

ty 12 po t’rrin sahati

Këngë për Edi Ramën

Që nga Shkodra gjer në Vlorë

dje e mori partinë  në dorë

uragani popullor vendosi me votë

Vendosi me shpresë dhe bindje

për rilindje për rilindje

Foli prapë historia nuk përkulet Shqipëria;

S’duron t’i preket liria ajo të gjykon

Vendimi që merr sovrani peshë e rëndë jatagani

Vlorë e dallgës Vlorë e nurit me zemër uron

Anembanë gjëmon këmbana

Edi Rama! Edi Rama!

Me punë e kthesa të forta sup më sup na pret Evropa

 

Këngë për Ilir Metën

Jam i ri, jam beqar, trim i rritur në Skraparë

të mbajë në pëllëmbë të dorës

Jam i ri, jam beqar nuk kam borxhe për të larë

e kam zemren si behar lindur rritur në Skraparë

 

 

Thellë në malet e Skraparit lindi burri i vatanit

Kush m’i qan hallet e mija

Ilir Meta, LSI-ja!

Këngë për Lulzim Bashën

O moj Serbi, o varrin ta plasa,

O se k’tu po i thon’ more Lulzim Basha!

O moj Serbi, u murin ta prisha,

O k’tu po i thon o Sali Berisha!

O moj Serbi, o zemrën ta kalli,

O k’tu poi thon’ o Azem Hajdari!

O po qan zemra, o n’demokraci e

O t’kem Lulzim Bashën, o kryetar bashkie!

Populli po vazhdon të shkruaj këngë. Të tjerë udhëheqës do të gëzojnë çastet e lumtura që të jep ai moment, kur populli të këndon këngë zemre./27.al

September 18, 2016 10:31
Komento

24 Komente

 1. Xha Temja September 18, 11:27

  Lexojini dhe kendojini te gjitha,por si kenga per Enverin skeni per te lexuar dhe degjuar kurre!

  Reply to this comment
 2. Ermir September 18, 11:37

  Kjo tregon qe populli Shqiptare eshte nje popull servil dhe injorant qe e shet vehten per hicgje prandaj kemi ngelur ketu ku jemi nje vend pa asnje lloj prespektive.Kemi 26 vjet qe jemi shkeputur nga sistemi monist dhe jemi akoma ne faze tranzicioni, ska me turp politikanet tane vene milionat populli yne idjot ju thur dhe kenge.

  Reply to this comment
 3. beni September 18, 11:45

  KOQE KANDARET do te vazhdojne te kendojne……pse nuk kane thurrur nje kenge dhe per FATMIR MEDIUN DHE 21 jANARIN……..

  Reply to this comment
 4. beni September 18, 12:59

  koqe kandaret u kendojne udheheqesve te tille

  Reply to this comment
 5. populli September 18, 13:10

  na e shpifi kjo kenga per lulin,Azemin e Berishen,kokre e injorantit

  Reply to this comment
 6. Monika Kryezeza,ish prostitute tani 'shtetare' September 18, 13:12

  ANTISHKRIME ANALFABETESH!
  Ne emer te popullit qe eshte 25 vjet arratisur te besh krahesime idjotesh te Enver Hoxhes ,pse jo edhe ZOGOLLIT me ÇAPAÇULE si dhenderri serb Berisha apo hollandezi Basha ,Like floriri e ‘babain e Zahos’ eshte njesoj sikur Nolin ta krahesosh me ‘kalin e Xenit’,Topallen me shote Galicen,Doden me Megarita Tutulanin,Ismail Qemalin me MZIUN!

  Reply to this comment
 7. MH September 18, 13:17

  Populli te gjithve u kendon kenge,kjo pa dyshim sepse i voton si burra te mire.Po,ama te gjithe shumezohen me zero para te madhit Enver Hoxha.

  Reply to this comment
 8. intelektuali September 18, 13:25

  Per kenget patriotike nuk dihet se kush i ka shkrue, por dihet sakte se kur shqyptaret i u luten t’Madhit Zot:

  AMAN NA HIQ SATRAPIN ZOG PA LE TE VIJE DJALLI VETE!

  Dhe Zoti i dergoi breshkaxhinjte e Duces, por shqyptaret shpejt u merziten me Ducen dhe i u luten Zotit:

  AMAN O ZOT NA HIQ BRESHKAXHINJTE E DUCES, PA LE TE VIJE DJALLI VETE!

  Zoti meshirues hoqi breshkaxhinjte e Duces dhe solli robotet e Hitlerit dhe shqyptaret qe e kuptuan gabimin perseri i u luten Zotit:

  AMAN NA HIQ ROBOTET E HITLERIT QE PO NA VRASIN SI ZOGJA PULASH, PA LE TE VIJE DJALLI VETE!

  Zoti meshirues edhe kete radhe i fali shqyptaret qe s’dinin cfare kerkonin dhe i dergoi PEDERASTIN pa shkolle Enver Hoxha dhe shqyptaret shume shpejt e kuptuan gabimin e tyre dhe per 50 vjet me radhe mesuan se Zoti i kishte derguar DJALLIN vete, qe hoqi besimin e tyre tek Zoti per ta zevendesuar ate me LUCIFERIN e Partise se Punes dhe tani 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit nuk kane se kujt t’i luten me, por po enden neper Bote si cifutet ne shkretetire per te shpetuar koken nga DJALLI Enver Hoxha qe Zoti i dergoi shqyptareve te pafe.

  Reply to this comment
  • L leshi September 18, 17:35

   Hej intelektual made in tropoja kur shkruan qeshin dhe derrat, o idjot ju tropojanet i keni shqyre ciftelite duke i kenduar PPSH dhe Enver Hoxhes qe megjithmend i meritonin ato kenge me shume se sali kurva dhe pd.

   Reply to this comment
   • intelektuali September 18, 19:31

    Derrat qeshin kur shikojne kete foto te gazetes DITA e sajuar me Photoshop ku duken VAMPIRET e Enverit si qeshin me dhembe prej artisti Holivudi dhe me syte prej xhami dhe ne mes te tyre LUCIFERI pederast Enver Hoxha si per te vertetuar demagogjine e PPSH-se per ta paraqitur CIFLIGUN feudal te Enverit si nje PARAJSE staliniste ne mes te Evropes.

    PER KETE FOTO MESIGURI DO TE QESHIN EDHE DERRAT EDHE DOSAT E FERMES ENVERISTE .

    Reply to this comment
 9. nuk ka tym pa zjarr September 18, 14:19

  Oh sa kam qesh me keto budallalleqet e rrugeve.
  Krahasoni vargjet e kenges enverit qe eshte poezi apo vargje te bukra profesioniste me keto te tjerat.
  Keto te tjerat si kenget e jevgjve ne rruge. As si ato se ato kishin kuptim.
  Kush i ka shkruar ketyre pseudo pusht-tetareve te tjere kane qene injorantet e rruges. Ta shpifin. Mos na i nxirni me.

  Reply to this comment
 10. Nga Bedri September 18, 14:50

  Lavdi Visarit te KOMBIT shqipetar shokut EMVER HOXHA https://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
 11. Edi September 18, 16:14

  O popull kurve,ti dhe INTELEKTUALI

  Reply to this comment
 12. demo September 18, 16:39

  E o Bedri,po e ke pshurr visarin.

  Reply to this comment
 13. ganiu September 18, 16:43

  Po për Tos qorri skan bërë këngë?

  Reply to this comment
 14. Mark uk September 18, 16:47

  Pse nuk flitet per kengen per Edver Rama:
  Edi Rama mprehi spaten, nga Ismet Drishti.

  Reply to this comment
 15. perkthyesi September 18, 16:50

  Nga keto fragmente, mesojme se sa i emancipuar eshte shqiptari………..U kendon idhujve pa krena, dhe i ben te na marrin shpirtin keta lakej dhe edepseze te kalibrave te larte! E kemi hak!

  Reply to this comment
 16. LLL September 18, 18:59

  Harruat këngën për gjeneralin e piramidave Rrapush Xhaferi !

  Reply to this comment
 17. MH September 18, 19:02

  Kanga: “Feste te madhe o ka sot Shqiperia”,u kendue ne Dizhon te Frances,ku fitoj xherdanin e arte.Duke lene mbrapa te gjitha kulturat e shteteve pjesmarrese te civilizimit te botes.
  Kjo kange mbetet ne histori e perjetshme dhe e pa e arrire nga cdo pentagram frymezimi sa do i telentuem te jete krijuesi.
  Krijuesi popull mbetet tabani i kenges “Feste te Madhe ka sot Shqiperia”.

  Reply to this comment
 18. laver stroka September 18, 22:17

  Kur nje kenge harrohet edhe nga ai qe e ka kenduar mbetet qesharake si edhe personi qe i kendohet. Kur nje kenge kendohet ne breza ka dicka magjike brenda saj si edhe vete udheheqesi qe i eshte kenduar. Keshtu i konsideroj une kenget per Enver Hoxhen, birin me te lavdishem te ketij kombi qe na larteson kur takojme personalitete te shkences e kultures neper bote.

  Reply to this comment
 19. alphade September 19, 00:00

  Per Enverin nuk mjaftojne 45 vjet kenge : EVERESTI
  SHQIPTAR !!!

  Reply to this comment
 20. Plaku Xhuxhumaku September 19, 01:40

  Secili eshte i lire te jete budalla, secili eshte i lire te kendoje per ke te doje.

  Nuk kam degjuar te kete ndonje kenge amerikane per Obamen, kenge gjermane per Merkelin etj.

  A di te me thote njeri pse????

  Reply to this comment
 21. Pedeveri September 19, 04:48

  U qifte Enveri grate-o popull trape-45 vjete ju shkerdheu babane se nenat e ju jave kishine per zanat-o popull idiot si akoma I kendoni Enverit-Secrekarin e Parevte Partise Buthes Shqiperise qe per 45 vjete ju la me triska per nje buke misri-cfare “Derr” populli jeni ju? Popull Shqiptrap-kendoni Enverit kendoni o klushat e kurves….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*