1946, si reagonte Shqipëria për kufijtë pas Konferencës së Paqes

January 1, 2019 13:05

1946, si reagonte Shqipëria për kufijtë pas Konferencës së Paqes

ARKIVA/ Gusht 1946. Konferenca e Paqes në Paris diskuton kërkesën greke për kufirin me Shqipërinë

Më 30 gusht 1946, mbledhja plenare e Konferencës së Paqes në Paris diskutoi propozimin e delegacionit grek, për një rishikim të kufinjve të Ballkanit. Më 16 shtator 1946 Gjeneralkolonel Enver Hoxha largohej nga Parisi. Në aereoport, para largimit ai bëri nje dëklaratë për shtyp, me anë të së cilës vendosi kursin përfundimtar të delegacionit shqiptar, por dhe për të shmangur çdo diskutim tjetër rreth rishikimit të kufijve. Teksi i deklaratës, i botuar në disa të përditëshme evropiane dhe më pas në gazetën “Bashkimi”

 

Fjala e Enver Hoxhës

“Populli im, i cili u hodh i pari në luftën kundër fashizmit dhe luftoi deri në fund, kishte besim të madh, kur më dërgoi mua në Konferencën e Paqes, për një drejtësi më të mirë. Populli shqiptar, me ndërmjetësinë time nuk ka kërkuar veçse drejtësi, për të cilën kanë rënë bijtë dhe bijat e tij heroikë, ai nuk ka kërkuar veçse frytin e sakrificave të tij të mëdha. Kjo drejtësi na u mohua. Pas kaq sakrificash të bëra nga populli ynë, pas kaq provash të shkëlqyera heroizmi e vetmohimi, pas kaq gjaku të derdhur nga i gjithë njerëzimi, ka njerëz që mohojnë paturpësisht përpjekjet tona vigane, që e quajnë luftën tonë një “mit”, që duan të na venë në anën e agresorit fashist italian dhe që kërkojnë nga vendi ynë toka, që nuk kanë qenë kurrë ndonjëherë të tyret. Por, populli im nuk çuditet që ka edhe sot njerës të tillë, vetëm i vjen keq kur sheh që përfaqësuesit e disa vendeve aleate, të cilët e dinë mirë luftën tonë heroike, dinë sakrificat tona të mëdha dhe që vetë ata i kanë mburrur, përkrahin haptas ose nën maskë qeveritarët e Athinës, turbullues të paqes në Ballkan dhe në botë. Historia do të jetë gjykatëse e kësaj padrejtësie të madhe që i bëhet Shqipërisë, por kjo e fundit do të qëndrojë me kryet lart, pasi ajo, në kohën e rrezikut, e ka përmbushur dri në fund detyrën e saj kundrejt njerëzimit. Popujt e qytetëruar dhe demokratë e kuptojnë patjetër këtë padrejtësi që i bëhet vendit tim të vogël, i cili meriton nderime dhe të drejta të plota. Kur populli shqiptar luftonte trimërisht kundër fashizmit, të tjerët i hidhnin lule, por kur erdhi koha që ai të kërkonte vendin e tij kaq shumë të merituar në OKB ose në Konferencën e Paqes, i hodhën gurë. Populli im nuk do të mund ta kuptojë kurrë këtë logjikë, pasi ajo nuk është e ndershme. Por, në gjithë këtë çështje një gjë është e qartë: të drejtat e popujve të vegjël shpeshherë merren nëpër këmbë. Për këtë gjë, populli im është i bindur plotësisht, ashtu siç është i bindur dhe është mirënjohës, nga ana tjetër, kundrejt miqësisë së madhe dhe të sinqertë që tregohej ndaj tij në çdo çast, kur çështja jonë strohej nga shumë delegacione të vendeve aleate dhe miq, qoftë në Konferencën e Parisit ose në OKB. Por populli shqiptar, i cili nuk dekurajohet kurrë edhe në çastet më kritike të egzistencës së tij, do ta vazhdojë rrugën e përparimit dhe do t’i shkrijë të gjitha forcat e tij modeste për përforcimin e paqes. Populli im, që punon në paqe dhe në rregull për rindërtimin e vatrave të veta, nuk trembet nga fashistët grekë që kurdisin komplote kundër tij. Ne jemi paqedashës, por ne nuk jemi nga ata që lejojmë të na marrin nëpër këmbë. Ne dimë t’i mbrojmë të drejtat tona, lirinë, pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin tonë tokësor. Shekuj me rradhë, populli shqiptar ka luftuar për të fituar këto të drejta të shenjta dhe ai është gati edhe sot të fillojë përsëri luftën e tij, nëqoftë se aventurierët fashistë do të guxojnë t’ia prekin. Monarko-fashistët grekë, që prej çlirimit të vendit tim, nuk bëjnë gjë tjetër veçse provokojnë në kufirin tonë të Jugut; pothuajse çdo ditë kryen sulme të armatosura kundër rojave tona të kufirit, kundër popullit tonë punëtor e paqedashës, kundër limaneve dhe bregdetit tonë. Fashistët grekë nuk mund të durojnë, që në kufirin e tyre të Veriut të egzistojë një demokraci e fortë dhe e shëndoshë siç është kjo e jona. Ata bëjnë çmos për të turbulluar paqen në Ballkan, ata shkojnë deri atje sa të kërkojnë dhe Shqipërinë e Jugut pse, thonë ata, ajo “është një tokë greke”. Konferenca e Parisit votoi në favor të kërkesës greke, e cila synon diskutimin e kufirit të Shqipërisë së Jugut. Unë deklaroj solemnisht se: as Konferenca e Parisit, as Konferenca e të Katërve, as çdo konferencë tjetër qoftë, nuk mund të marrin në shqyrtim kufinjtë e vendit tonë, brenda të cilëve nuk ka asnjë pëllëmbë të huaj. Kufijtë tanë janë të padiskutueshëm dhe askush nuk do të guxojë t’i prekë. Që të mund të marrë një pëllëmbë tokë të vendit tonë, reaksioni grek duhet të verë në lëvizje të tjerë mekanizma përveç votës së Konferencës së Parisit. E gjithë bota ta dijë se populli shqiptar nuk lejon që të diskutohen kufinjtë e tij dhe toka e tij. Nga ana tjetër protestoj për vendimin e marrë në seancë plenare të Konferencës së Parisit. Populli shqiptar nuk e ka dërguar delegacionin e tij në Paris për të dhënë llogari, por për t’u kërkuar llogari atyre, që e kanë dëmtuar aq tepër dhe që ai i ka luftuar me ashpërsi gjer në fund. Ne e kemi bërë detyrën tonë ashtu siç e kanë bërë dhe të mëdhenjtë. Dëshmorët tanë dhe sakrificat tona janë për ne, po aq të shenjtë sa janë dhe dëshmorët dhe sakrificat e të mëdhenjve; të drejtat tona janë po aq të shenjta, sa janë dhe ato të atyret. Mirëpo, Konferenca e Parisit, siç duket nuk i mori parasysh këto gjëra. Duke u larguar nga Parisi, dua të falenderoj në emër të popullit tonë, të gjithë përfaqësuesit e atyre vendeve që e mbrojtën kauzën e drejtë por të merituar të popullit shqiptar. Ne urojmë me gjithë zemër, nga ana tjetër, që ti jepet fund kësaj fushate të padrejtë e të shpifur fund e krye kundër vendit tonë, që ka luftuar me kaq trimëri kundër fashizmit dhe që do t’i shkrijë të gjitha forcat e tij për të forcuar paqen e drejtë dhe të gjatë”.

 

EPILOGU

Në seancën plenare të datës 26 shtator doli se, delegacioni grek e kish tërhequr kërkesën e tij për një komision të rishikimit të kufijve. Një pjesë e mirë e delegacionit të Athinës u rikthye në atdhe e u zëvendësua nga të tjerë persona, që deri në fund të konferencës diskutuan veç çështjen e dëmshpërblimeve të luftës, pa risjellë në podium dyshimin nëse Shqipëria kish qenë apo jo, pjesë e aleancës kundër Boshtit.

Përgatiti për botim Leonard Veizi/ DITA

January 1, 2019 13:05
Komento

84 Komente

 1. KORÇARI January 1, 12:48

  ENVERI ISHTE BURRË (Me RR të fortë) SHTETI.
  ENVERI KISHTE GUXIM E TRIMËRI ,AI NUK ISHTE SI KËTA MORRACAKËT E SOTSHËM (SALI MUTI &CO) QË VETËM TË LËPIJNË [email protected]Ë DINË.
  VETËM HARADINAJ I AFROHET MË SHUMË LEGJENDARIT ENVER HOXHA.
  NDËRSA RAMA I AFROHET PAK.
  SHQIPËRIA ATËHERE KISHTE UDHËHEQËS ME BOLE DHE JO BOLE UDHËHEQËS.

  Reply to this comment
  • Albanian January 2, 21:58

   Or celula e mashtrimit po te kishte qene burre shteti Enveri e kishte bere shqipnine shtet solid ,,edhe kur bota ishte gati te na ofronte bashkim ne vitet 90 ne ishim me breke neper kembe me buke misri edhe morem rruget e botes a per faj te milloshit a per faj te Mavrise ishim ne kete gjendje ,,Patriotizem me turshi e cifteli ..

   Reply to this comment
   • Merita January 4, 22:09

    O Albanian je kaq i lehte dhe naiv vertete apo shtiresh. Enveri ishte i treti mbas Skenderbeut dhe Ismail Qemalit qe i dha Shqiperise dinjitet e pavaresi. Shko lexo ndonje gje se nuk vdes. Do te te jepnin ty ne 90 bashkimin, na gajase

    Reply to this comment
    • patrijot January 7, 22:02

     Nejse edhe sistemi komunist kishte pikun e tij ekonomik,ushtarak,kulturor etj .
     Piku ekonomik ishte deri ne vitin 1975 – 1976 kur asgje nuk mungonte ne treg .
     ushtarak ne vitin 1961 kur Shqiperia kishte 14 nendetese,Italia 2 ne kuader te NATO dhe Greqia asnje
     Ndaj Greqise deri ne vitet 80 kemi patur epersi ajrore

     Reply to this comment
  • ELIOT January 11, 09:25

   Populli shqiptar me dergoi mua ;;;;; ha ha ha ha shkove vete more zgjebs ;;;; Vendosi partia e fashistave komunista ;;;; Cdo shqitar tjeter do te bente te njejten gje per tokat e Shqiperise ;;;;; edhe Abaz kupi po te ishte atje ne Paris do te bente cmos per tokat Shqiptare ;;;;;Prandaj te tjerat jane pper interesat personale te Enverit ;;;;; cfare beri per popullin enveri ;;;Asgje vetem burgje interrnime dhe varferi ja e gjitha e trimerise se katnarit komunist ;;;;;;peRse sja th a Titos qe Kosova eshte sShqiptare cobani Enver ;; ,,,,,?????? .EVERI ESHTE PUSHTI ME I MADH QE KA PASUR VENDI YNE PER 500 VJET PAS TURQEVE …MERCI …. HEJ COBAN ENVERI NE FRANCE AS EDHE 10 DITE NUK DO TE QENDRONTE NE KRYE TE SHTETITI … DO TA VARNIN PREJ KOQES …TRADHETARIN ..HAJDUTIN KRIMINELIN E POSHTER …. DO TJA KEUTNIN KOKEN NE GIJOTINE SI ROBESBIERRIT. REVOLUCIONARIT TE MADH QE E PERVETESOI REVOLUCIONIN E MADH ….PER INTEESAT E VETA PERSONALE ….MESONI GJERA NGA HISTORIA COBAN TE PARTISE .

   Reply to this comment
 2. Janulles, me sqepar kokes.... January 1, 12:51

  Burre si ky nuk lind me nena !

  Reply to this comment
 3. Arben January 1, 13:05

  Kete bejne edhe sot grekeria.

  Keto qendrime pas luftes e Kane bazen tek premtimi britanik per ti dhene grekerise toka te shqiperise qe ajo te hidhej ne lufte perkrah britanise.
  Pak a shume e njejta skeme qysh nga lindja e greqise.

  Reply to this comment
 4. qytetar January 1, 13:45

  angli kurva me e ndyre europiane ka qene eshte dhe do te mbetet armiku nr 3 i shqiptareve pas Turqise, Rusise e me pas vine franca serbo-malazeset e hibritet greke

  Reply to this comment
 5. demo January 1, 13:47

  Keni biseden e Stalinit me enverin ne 1949,kur i thote se paprekshmeria e kufijve te Shqiperise eshte garantuar nga deklarata e ShBA,Angli,BRSS.Per qeverine greke qe medemek paska kerkuar Shqiperine e jugut i thote enverit:
  -Qeveria e Kaldaris eshte nje i ngordhur,qe mezi mbahet ne kembe e jo me te kerkoje coptimin e Shqiperise!
  Enverin e porosit te mbaje bythet drejt e te mos provokoje imperialistet,duke ju referuar SHBA dhe Anglise me minat qe i hodhi ne kanalin e Korfuzit me ndihmen e Jugosllaveve.
  E porositi te mos cpronesoje pronaret e tokave,te mos krijoje Kolkoze ne vendet malore,te lejoje tregtaret dhe fabrikantet te punojne,se edhe ne ne BRSS,nuk kemi kolkoze ne Kaukaz.Po merrte vesh Urjahipi Gjkylos?
  Stalini qe megjithese e mbajne per kriminelin me te madh te botes,ishte shume me real,paqesor se Urjahipi Gjylos.Ky nuk i zbatoi porosite e Stalinit,por vajti e shtetezoi fabrikat,pushkatoi dhe burgosi tregtaret,fshataret me toke i shpalli kulake,ju rrembu drithin,tregtareve u vuri tatime te jashtzakonshme,u rrembey floririn dhe e solli vendin ne krize urie ne vitet 50-54.Me te tmerrshme ishin vitet 51,52,kur u detyrua ti lutej Stalinit ti sillte ndonje vaporr me grure.

  Reply to this comment
  • shvejku January 1, 15:41

   O demo!
   Stalini e kritikoi Enverin edhe per ate qe nuk beri drejtoreshe Komunaleje nenen tende,meqenese kish qene bukuroshe dhe do mblidhte me kollaj qente e rruges!

   Reply to this comment
   • shqipe January 1, 17:09

    o ti shvejku!
    A ke nene ti,po grua,moter ke? Si do te vinte te te thoshin ato, qe ti u thua te yjereve?

    Reply to this comment
    • palortoja January 1, 18:26

     Avash moj shqipe e indinjuar per ofendimin e demo karit, po ajo Gjyloja nuk ishte nene apo moter e nje kollosi si Enveri?
     U indinjove per shpifesin Demo hicin?

     Reply to this comment
  • KORÇARI January 1, 19:44

   O demo, mos ngatërro Kalin me [email protected], artikulli bën fjalë për vitin 1946 ndërsa ti na tregon letrat e vitit 1949, pra je me 3 vite vonesë, ke humbur autobuzin o demo.
   Sa për atë qenin e ngordhur të KALDARIS që na thua , i tregoi dhëmbët në Provokimet e Gushtit 1949 e për 2 vite me rradhë, pra konkluzioni është që ato që thua ti për Paprekshmërinë e Kufijve Shqiptarë gjasme të garantuar nga Stalini , janë përralla me mbret.
   Po të mos ishte Mehmet Shehu dhe Enver Hoxha , ti sot do shkruaje e flisje o Sërbisht o Greqisht.
   Tani sa për ato përrallat me Fabrikat e pronat mëso se , deri në vitin 1974 që Enveri ishte në gjëndje të qeveriste Shqipëria ishte Lule, pas goditjes së dytë që pësoi në 1974 , qeverisjen e morën përsipër Këlyshët e Cia-s, Udb-së, Kyp-it, etj, me pasojë rrënimin e ekonomisë dhe varfërimin ekstrem të popullsisë, në mënyrë që të krijoheshin kushtet për kryengritje të brendshme .
   Vazhdimin e dimë , që nga 1990 e deri më sot …

   Reply to this comment
   • Kodra pas Malit January 3, 00:14

    Demo !
    “KORÇARI” , pertej rezervave qe une kam per figuren e Enver Hoxhes , eshte QIND per QIND i sakte per ato se cfare komenton per E.Hoxhen dhe Mehmet Shehun .
    Anglia , Serbia , Greqia ,Turqia ,Rusia e te tjere kane qene , jane e do te jene Armiqte tane te perhershem .
    Por Armiku yne Me i Madh eshte Shqiptari alla Nastradin Intelektuali , Demo , e te tjere qe e ndyjne kete portal .
    Megjithate , une u uroj ketu gjithe te mirat te gjithe Shqiptareve per 2019 pavarsisht konfigurimeve politike .

    Reply to this comment
  • besa January 2, 17:17

   O demo, po sa mire e njeh historine a i vrare! Aman, kur te gjithe bejne histori dhe ata qe kane pare ndonje liber por nuk e kane lexuar kurre. Koha e injorances dhe intelektuale=kristal

   Reply to this comment
 6. arberor January 1, 13:52

  Keto kohe kaq te dinjitetshme per Shqiperine kane marre fund. Tani jemi ne kohen e tradhetive te ligjeruara qe nga Ramiz Alia, Sali Berisha e te tjere me radhe deri te Edvin Rama. Nuk e dime cfare do na sjelle e nesermja.

  Reply to this comment
 7. MH January 1, 14:00

  Po per varrezat greke u fol gje,apo,e lane ta bisedojne me Berishen.

  Reply to this comment
 8. Çoçoi January 1, 14:13

  Politikanèt e kètyre 28 Viteve QÈNÈRI dhe Anarshi Nuk i vijnè as tek KOQET ENVER HOXHÈS sè LAVDISHÈM dhe tè PAHARRUAR! Biles i kèrkoj ndjesè “QÈNIT” sepse Qeni èshtè Besnik , kurse kèta Politikanèt e ShkèrLLatoKracisè 28 VJEÇARE janè tè PABESÈ dhe tè PAFE ! ! ! HAJDUTÈ tè NDYRÈ, PLEHRA , FEKALE dhe FUNDÈRRINA tè Pariciklueshme ! ENVER HOXHA ishte BURRÈ me TOPE tè RÈNDA , qè Fjalimet e tij dègjoheshin edhe nga SUPERFUQITÈ mè tè mèdha BOTÈRORE . Qè nga Bashkimi Sovjetik , KINA , JAPONIA , USA ! ! ! Kurse kèta NDYRÈSIRAT e 28 VITEVE NUK ju Dhimbset asnjè SHQIPTAR , para VJEDHJES dhe ZHVATJES sè SHTETIT , lère pastaj pèr Shtetasit SHQIPTARÈ Emigrantè , qè Nuk e rruajnè fare ! ! ! ! ! Edhe ky VESHGJATI Karagjoz qè kishim Pritshmèri Maksimale , doli mè HORR dhe mè HAJDUT sesa Berisha, Basha, Meta , Bode , Ruli , Imami ,Tavo , Haxhinasto , Naço dhe Palaço apo KRYEKUSARI me DAMKË PETRIT HAJDUT VASILI ! ! RROFTË ENVER HOXHA i MADH dhe i Paharruar ! VDEKJE e KRYEKRIMINELÈVE tè Politikès 28 Vjeçare HAJDUTE

  Reply to this comment
 9. Demiri January 1, 16:14

  O demo, more dumo!
  Ne ate kohe, por edhe me vone akoma, ashtu e pangrene ishte edhe Europa Perendimore, qe jetonte me lemoshat e SHBA.
  Dhe Europa ishte aq keq ekonomikisht sa qe kur ne vitin 1956 Britania e Madhe dhe Franca filluan agresionin ne Kanalin e Suezit, kryeministri i Britanise se Madhe Anthony Eden telefonoi urgjentisht kryeministrin e Frances Guy Mollet dhe i kerkoi te ndalonte nderhyrjen ushtarake ne Suez per shkak se Presidenti Eisenhower kishte kercenuar Britanin e Madhe me prerjen e premtuar te ndihmes financiare pa te cilen ishte i sigurt nje kolaps ekonomik i Britanise se Madhe (ne shtypin shqiptar te kohes kjo u interpretua si nje terheqje anglo-franceze qe u be nen nj kercenim ushtarak rus!!!???)

  Reply to this comment
 10. intelektuali January 1, 16:46

  Konferenca e Parisit ishte pasuese pas Konferences se San Franciskos ne vitin 1945 ku Shqypnia nuk u ftua dhe u la jashte vendeve pjemarrese, ja nje pjese nga deklarata e Konferences se San Franciskos:

  “… Konferenca e San Franciscos pranoi dështimin e Liges së Kombeve, parardhëses së OKB-së për të ndaluar konfliktin e Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Konferenca kërkoi të krijohej një organizatë OKB, e cila do të mund të përfaqesonte të gjitha kombet e botës dhe të merrej në mënyrë të efektshme me një seri të gjërë çështjesh dhe per kete gje eshte hartuar Karta e Kombeve te Bashkuara. Karta ofron një kornize për Kombet e Bashkuara e cila vazhdon të punojë drejt qëllimit të sajë primar të ruajtes së paqes. Organizata e Kombeve të Bashkuara OKB si mekanizëm i krijuar mbi qëllimin e ruajtjes së Paqes dhe Sigurisë në Botë që nga themelimii saj ka hartuar dokumentin juridik në bazë të së cilës paraqiten Qëllimet,Detyrat,Obligimet dhe Përgjegjësitë e OKB-së në përgjithësi,të ndara në kuadër të gjashtë organeve kryesore të OKB-së,ky dokument juridik në gjithë botën njihet me emrin Karta e OKB-së.

  Preambula (fjala fillestare e OKB-së):

  NE,POPUJT E KOMBEVE TE BASHKUARA

  Të vendosur të mbrojmë Brezat e Ardhshëm nga Kamzhiku i luftës, i cili në ditët tona ka sjellë dy herë vuajtje të pathëna mbi njerëzimin,të forcojmë sërish besimin tonë në të drejtat themelore të njeriut,në dinjitetin dhe vlerat e personalitetit njerëzor,në barazinë mes burrit dhe gruas si dhe mes gjithë kombeve,qofshin këto të mëdha a të vogla…”

  PSE SHQYPNIA U LA JASHTE KONFERENCES SE PAQES NE SAN FRANCISKO DHE OKB-SE?

  sepse:

  SHBA dhe Anglia ngulen kembe qe Shqypnia me LANC-in jugosllav nuk kishte luftuar fashistet, por ishte inspiruar nga Jugosllavia Komuniste per te sjelle ne pushtet nje njeri qe gjithe Luften e kaloi te vila e kunatit te tij Kryefashist, Bahri Omari qe ja dinin mire biografine me hollesi, morpo kur Enveri u largua nga Titua dhe u afrua me Stalinin ishte Stalini dhe delegacioni BRSS ai qe nguli kembe qe Shqypnia tashme staliniste te behej pjese e OKB dhe te ishte e pranishme ne Konferencen e Paqes ne Paris,

  prandaj:

  O Enveristi fanatik Leonard Veizi qe si te gjithe fanatiket e tjere qe jami mesuar t’i shikojme dhe lexojme me peshtiresi ne gazeten liberale DITA

  BUKUR E KE KOPJUAR NGA “ZERI I POPULLIT” KETE DACIBAO MBURRAVECESH

  por:

  Ke harruar te shtosh se cfare i solli Vatanit ky mburravec pederast i pabese dhe pa shkolle?

  sepse:

  Pervecse mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem falimentoi edhe ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori duke e transformuar Shqypnine si nje Kamp Pereqendrimi Auschwitz, rrethuar anembane me tela me gjemba dhe u vuri shqyptaret te punojne me pune te detyruar si skllever ne Cifligun e tij stalinist

  dhe:

  KJO QE PO VUAJME SOT ME RILINDJEN E EDI RAMES ME BABA KRIMINEL TE ENVERIT, E KA ZANAFILLEN NE ATO VITE KUR PEDERASTI I PABESE, ENVER HOXHA MBURREJ ME “PATRIOTIZMIN” FALS NACIONAL-SOCIALIST,

  ne nje kohe:

  Qe ja kishte shitur Kosoven dhe trojet e tjera shqyptare Jugosllavise Komuniste ne kembim te pushtetit te tij absolut

  dhe:

  KOHA ME DOKUMENTA E VERTETOI KETE!

  Reply to this comment
  • Karikatures se intelektualit January 1, 17:47

   More i vetequajturi intelektual (se vepra qe te te bejne intelektual ti nuk ke dhe nuk behe intelektual pse te dha Enver Hoxha shkolle te larte), nuk e ditke ti qe kur Shqiperia u pranua ne Kombet e Bashkuara, Stalini kishte 4 vjet qe kishte vdekur?

   Reply to this comment
  • Kodra pas Malit January 3, 00:24

   Kush je ti more robq.. Intelektual shker.. qe ke akses kaq te madh tek “Dita” sikurse Zigur Qarri tek “Tema” dhe ben te tilla deklarata kontraverse a thua ti je koka e Botes .
   Kjo me le te kuptoj se sa shume ti paska q… robt Enver Topemadhi sa as ne varr nuk po e le rehat o Legen Plak Diabetik me Prostate .

   Reply to this comment
 11. mirel January 1, 16:47

  Po ne Ramuti me gjithe ekipin e Ministrise se jashtme na kane thene qe greket do marrin ate qe u takon.
  E kuptoni ku ka arritur pafytyresia e tradhetisr se politikes shqiptare?
  Keto deklarata nuk quhen me as te “guximshme” sepse behen hapur fare, bile pa e vrare mendjen fare se ka nje popull qe ndoshta e do token e tij. Sepse ky popull nuk ekziston me. Eshte thjesht numer votash per pronaret e Shqiperise.
  Edi Ramuti dhe Mero Baze dolen kunder Historise, bile mund te zhbejne dhe faktin historik qe delegacioni grek nuk e ngriti me kete problem
  Qeveria shqiptare ka arritur deri atje sa lufton haptas popullin e saj per te mbrojtur interesat greke.
  Te mendosh qe loboi dhe per lahuten serbe, ky eshte kulmi. Perfaqesuesja e qeverise deklaron hapur qe lahuta eshte e te gjithe Ballkanit..!? Ky nuk eshte deshtim..por lufte e hapur kunder Shqiperise. Ne e pranojme me ca batuta dhe sharje ne blog.
  Ashtu dhe me kufirin. Qeverite e Sali Berishes dhe Edi Rames kane bere lufte kunder Shqiperise. Ne bejme militantin e zellshem. Ca per Ramutin e ca per Salen.
  Ne fund, te dy paguhen nga fondet sekrete greke..dhe nga Bashkim Ulaj..
  Besoj i kane dhene dhe Mero Bazis ndonje cope, se u perpoq shume ti binde shqiptaret qe greket kane lene kockat per mbrojtjen e Shqiperese.
  Dhe ky ministri i jashtem ndoshta gaboj, por a ka qene ne ekipin e delimitimit me Greqine?
  Nese dikush mund ta verifikoje do bej mire

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic January 1, 17:20

  Shqiperia Kishte shume nevoje qe te kishte nje Burre shteti Si Enver Hoxhan ne keto momente Kthese Historike. Po te kishin nje te till s Enver Hoxhan Sote ne keto kushte ne do te ishim shteti me i pasur ne Ballkanin Perendimore.
  Pore fatkeqesishte ne kohet kure filluan te fryjen ererate e Demokracise. Qarqet antishqiptare Greko e Serbe ato erdhen para se te vije demokracia ne shqiperi.
  Ata para nesh piketuan njerze te shitur dhe te bler nga ana e tyre qe te realizojn platformen antishqiptare per shkermocjen e shtetit Shqiptare.
  Pikrishte ne keto momente Kthese ishte e gatshme Banda e Tropojes me Sal;i Berishen ne krye dhe me Sekretarin politik te tyre Gramoz Pashkon te cilet leshuan alarmit ku sipas tyre : Shqiperia nuk munde te behet pa e shkermocur shtetin shqiptare dhe duke e leshuar at ne niveli Zero.”
  Ky ishte plani i tyre.! Ket e ralizuan Komplotiste Barish Hajdari dhe Pashkoja i kalbur.!
  Kjo Bande i ka kushtuar aqe shume deme shqiperise, sa qe edhe per 100 -vjet nuk do ta marrim veten si shtet.!
  Mallkuar qofte qenja e ketyre kriminelve ne krye te shtetit.Shqiptar.!

  Reply to this comment
  • mirel January 1, 18:26

   Shtoji banden e Rames. Asnje plan I Berishes nuk do ish realizuar pa Ramen. Mareveshjet e Berishes ishin te gjitha te ngelura pezull, dhe me kryesorja e anulluar nga Kushtetuesja, te cilen Ramiu e rrezoi dhe e shkeli me te dyja kembet.
   Sa kohe qe nuk permendni tradhetine e Rames, jeni te gjithe ne kampin e Berishes, tradhetare te ndyre asgje me teper

   Reply to this comment
   • Aliu nga Selenic January 1, 22:50

    Vet Rama e dergoi ne Kushtetuse.E si paska mundesi qe Rama te jet me keta.
    Nuk ka asnje mundesi qe Rama te jet ne grupin Berisha Basha Hajdari dhe Pashkoja.!

    Reply to this comment
    • mirel January 3, 17:18

     Kjo qe thua ti o Ali nuk ka llogjike. Nese Rama ka parimet e kushtetueses perse I zbaton mareveshjet e Berishes? Perse dhunon Kushetuesen?
     Nuk ishte Rama ai qe I dergoi ne Kushtetuese por presioni popullor, dhe gjithe fryma patriotike e PS.
     Rama ishte ai qe deklaroi asnje pellembe det per greket..po tani cfare beri?
     A nuk ka qene Rama qe deklaroi fund per koncesionet, po cfare beri ne te vertete?
     Une pikerisht kete po them, qe Rama abuzoi me besimin dhe mashtroi shqiptaret me premtimet per pushtet. Je naiv apo ben lojen dhe ti?

     Reply to this comment
 13. Alban January 1, 18:40

  Sa shum balliste sa shum tradhtare sa reace e ndyre e qire me grek e serb turq rus frankoafrikan e angli kurve plake vdekshi te gjithe se Shqiperia do behet. Lavdi komandantit tone Legjendar shoku Enver Hoxha .

  Reply to this comment
 14. NNP January 1, 18:47

  Dihet qe ketij intelektmutit Enveri i jep reaksion se ja ka shkerdhyer babane. Enver Hoxha eshte i paparseritshem ne LAVDINE e v,lerat e tij per kombin shqiptar.LAVDI E PERJETESHME bashke me heronjte e luftes.

  Reply to this comment
 15. intelektuali January 1, 20:10

  PAS STALINIT ERDHI HRUSHCOVI

  te cilit Enverit gjithashtu i ofroi BYTHEN e tij te pederastit dhe i hapi dyert gjere Shqypnise per implementimin e MURTAJES bolshevike ne trojet tona,

  por:

  Stalini ka vdekur me 5 mars 1953, Shqypnia u pranua ne OKB me kembengulje te delegacionit sovjetik me 14 dhjetor 1955, diferenca nuk eshte 4 vjet po te kesh mesuar pak arithmetike ne fillore, ja ku ke ketu me poshte nje pjese te rezolutes te OKB-se, por me pare:

  PAK HISTORI:

  Pas vetos së parë në gusht 1946, SHBA dhe Britania e Madhe, përdoren këtë veto kunder pranimit te Shqiperise ne OKB edhe në vitin 1947 dhe 1949 duke akuzuar qeverinë komuniste të kohës se nuk respektonte absolutisht të Drejtat e Njeriut në Shqiperi, se kishte ndërhyrë në luftën civile në Greqi duke pritur dhe strehuar refugjatë komuniste grekë, se prejardhja e dyshimte profashiste e Enver Hoxhes ne krye te Partise dhe Shtetit dhe sidomos incidenti i Kanalit të Korfuzit, apo prishja e marrëdhënieve me Jugosllavine e Titos 1948, e cila e kishte mbështetur në fillim kërkesën e Shqipërisë per kete antarsim, por me vone e kishte terrhequr ishin pengesa te pakalueshme per kete pranim ne gjirin e shteteve demokratike dhe liridashes te Botes. Qeveria shqiptare e përsëriti disa here kërkesën e saj për pranim në OKB edhe në vitin 1948, edhe në vitin 1952, edhe në vitin 1954. Në këtë të fundit, MPJ Behar Shtylla që ishte edhe Vezhguesi Permanent i Shqipërisë pranë OKB, ndër të tjera shprehej se qeveria shqiptare pranonte pa asnjë rezervë të gjitha detyrimet që rridhnin nga Karta e OKB dhe se ishte e gatshme t’i plotësonte ato detyrime rrigorozisht. Kërkesa përfundonte me deklaratën perfundimtare qe u be e mundur ne saje te insistimit te delegacionit sovjetik.

  JA CFARE THOTE DEKLARATA PERFUNDIMTARE:

  ”…Vendimi për pranimin e Shqipërisë në OKB e obligon kete vend të jete në pajtim të plotë me parimet e larta të Kartës dhe me vullnetin e popujve që Kombet e Bashkuara të jenë një qendër ndërkombëtare ku te bashkohen dhe të bashkëpunojnë të gjitha shtetet e lira, demokratike dhe sovrane, pavarësisht nga sistemet e tyre politike e shoqërore…” (V.1954, D.195).

  Sesa i mbajti Enveri dhe regjimi i tij sadist dhe gjakatar premtimet e bera nga Behar Shtylla kjo gje eshte nje histori tjeter,

  por:

  Vitet 80-90 treguan se Enveri e kishte bere Shqypnine si nje CIFLIG personal me ekonomi te falimentuar dhe i kishte detyruar shqyptaret te beheshin skllever ne cifligun e tij me pune te detyruar dhe eksodi i vitit 1991 e vertetoi sa e meritonte Shqypnia pranimin ne OKB ne Kohen e Qepes te Partise se Punes.

  Reply to this comment
  • KORÇARI January 2, 12:52

   [email protected], kur je shtet i vogël dhe ke fqinjë gjakatarë e grabitës , është më se e domosdoshme të bësh marëveshje me superfuqi , pra o IDIOT mjaft na përmende njëherë Stalinin e njëherë Hrushovin , o GOMAR I LINDUR (i kërkoj ndjesë Gomarit, për poshtërimin që i kam bërë duke e krahasuar me ty) që në epokën e gurit e deri më sot o Trupeshk, gjithmonë të vegjlit bëjnë marëveshje me të mëdhenjtë për tu mbrojtur nga fqinjët hiena.
   O Kastravec , hidhi një sy arenës ndërkombëtare dhe do shikosh këtë që po them , se për ta kuptuar nuk e kupton dot pasi presupozon të kesh TRU diçka që ty të mungon.

   Reply to this comment
 16. Dajti January 1, 20:46

  Ore po ku t’i lexojme veprat e ketij intelektuali se ketu na lodhi.
  Mbase veprat i ka shkruar me mire e do te kuptojme ndonje gje nga ket te ketij merhumi.

  Reply to this comment
 17. Aleksander Thana January 1, 21:23

  Sa ishte gjalle Enveri, lehnin e merrnin vrapin kur u tregonte qenve shkopin. Pas vdekjes, nga qe s’i hengren dot mishin per se gjalli, nxorren kockat e I varen si hajmali qe te dukeshin edhe qente, luane si Ai.

  Reply to this comment
 18. intelektuali January 1, 22:18

  Edi Rama po pergatitej te lexonte fjalimin e tij mbreselenes per Vitin e Ri ne TV dhe i tha keshilltarit Fuga qe t’ja lexonte per ta miratuar:

  “POPULL SHQYPTAR SFIDAT PER ANTARSIM NE BE T’I PRESIM ME BURRERI…”

  Stop! tha Edi Rama, c’ne vetem burreri, po Monika e Likes qe do te ofendohet dhe do te na leshoje nje cizme si nje torpedo feministesh qe te vret e te shuan?

  Keshilltari Fuga e redaktoi fjalimin dhe e lexoi prape:

  “POPULL SHQYPTAR SFIDAT PER ANTARSIM NE BE T’I PRESIM ME BURRERI DHE GRARI…”

  Stop! tha Edi Rama c’en vetem burreri dhe grari, po ku do te shkojme ne ne BE pa xhenderat homo dhe bythare pederaste?

  Keshilltari Fuga e redaktoi fjalimin dhe e lexoi prape:

  “POPULL SHQYPTAR SFIDAT PER ANTARSIM NE BE T’I PRESIM ME BURRERI, ME GRARI DHE ME ENVERIN NE BALLE…”

  “He te lumte goja dhe palla, shume bukur jarebi!” i tha Edvini keshitlltarit te tij Fuga qe ishte zoritur shume per te gjetur fjalimin e pershtatshem, “beje gadi ERTV-ne se mos na e kopjon ai pisi i Presidences fjalimin tim fanastik per Vitin e Ri”

  Reply to this comment
 19. Demokrati January 1, 23:31

  Po pse mo intelektual keshtu do vesh ne BE ti me paragjykime e diskriminime?

  Po Macroni e ka gruam 30 vjec me te madhe se veten, deputete e ministra gjermane Jane homo te deklaruar dhe NUK i diskriminon njeri.
  I vleresojne per punen qe bejne.
  Jeta e tyre private eshte ceshtje private .

  To intelektual e mban veten so I gjithefoturi she Demokrat

  Ti NUK je normal , ti me siguri ke lindur me te dy llojet e Organeve seksuale, femerore e mashkullore dhe i KE akoma.

  Dmth ti je Hermaphrodit.

  Prandaj je kaq i Frustruar e shan majtas e djathtas.

  Shko vizitoju djale Apo vajze e mbare.

  Oh God.
  vergognati!

  Reply to this comment
  • E verteta tjeter! January 2, 11:42

   Demokrat , ky ´intelektuali´. quhet Uran Kostreci dhe ti edhe pa e njohur e ke profilizuar sakte ; hermaphrodit ,i frustruar, jo normal , i cékuilibruar .
   Une qe e njoh do shtoj se megjithese ka bere burg per politike ,( jo se ka qene ndonje disident , thjesht e kapi vala si kelysh ballistesh), ky i burgosur politik e ka punuar sumen ne burg si nje gore. Mjafton ta shohesh si ecen ! Dhe si cdo burr-kurve , nuk perballoi dot presionin e Fecorr Shehut ( sic e ka pohuar dhe vete ne nje moment ) dhe u be informator i sigurimit .
   Tani ,ky birbo , ben itelektualin , ben analistin , historianin , te gjithe-diturin etj ,etj …
   Ne fakt eshte nje deshtak i lindur , por qe jeton ne delir .
   ShUrran, gjalle qenke akoma ? Epo s´thone kot ;nuk bie rrufeja ne hale´!

   Reply to this comment
 20. Anton Arapi January 1, 23:34

  Po pse mo intelektual keshtu do vesh ne BE ti me paragjykime e diskriminime?

  Po Macroni e ka gruam 30 vjec me te madhe se veten, deputete e ministra gjermane Jane homo te deklaruar dhe NUK i diskriminon njeri.
  I vleresojne per punen qe bejne.
  Jeta e tyre private eshte ceshtje private .

  To intelektual e mban veten so I gjithefoturi she Demokrat

  Ti NUK je normal , ti me siguri ke lindur me te dy llojet e Organeve seksuale, femerore e mashkullore dhe i KE akoma.

  Dmth ti je Hermaphrodit.

  Prandaj je kaq i Frustruar e shan majtas e djathtas.

  Oh God.
  vergognati!

  Reply to this comment
 21. Na munde Enver na munde… January 1, 23:37

  Ne luften e dyte boterore dhe sidomos pas saj Shqiperia u gjend pa Parine e Saj Tradicjonale qe per fatin e keq te tyre dhe Atdheut ai u larguan si bashkpuntore te fashizmit si dhe zogistet qe I ken me arin e vjedhur me nje mbret tradhetar…Pra kokat e kombit fluturuan jashte dhe Partizanet me Enver Hoxhen ne krye jo vetem I dolen zot atij vendi por dhe mposhten grekun si ne konferencen e Paqes Paris ashtu dhe ne Provokacjonet e Gushtit 1949 qe per here te pare pas kohes Skenderbeut Shteti dhe Ushtria shqiptare mposhten nje agersion te Grekut qe kishte dhe Angline me Ameriken pas Bythe

  I perkas atij brezi qe ja kam kaluar keq ne kohen e Enverit dhe jam nga rradhet e para te atyre qe u ngriten per ndryshimin e pushtetit te tij me cdo cmim por…me P te madhe..

  NESE SOT GLORIFIKOHET
  SATRAPI ZOG
  DHE TOLEROHET
  NGA “MIQTE TANE TE LESHIT”
  MONSTRA BERISHE
  KA ARDHUR KOHA TE THEMI
  NA FAL ENVER….
  SEPSE JO VETEM KY POPULL
  POR DHE KETA “MIQTE “ E MERITONIN
  DAJAKUN TUAJ DHE PAK E KISHIN
  ..

  VINI RE…. VINI RE

  JU LUTEM KERKOJ VEMENDJE DHE KERKOJ NDONJE ZOG KURVE TE ME KUNDERSHTOJE
  .
  NE 12 PRILL 1939 NDODHEN DY VEPRIME MAKBRE ANTIKOMBETARE:
  E PARA;
  PARIA E VENDIT DENON ZYRTARISHT KRIMINELIN ZOG EDHE NGA SHUME ISH BASHPUNTORE TE TIJ
  .
  E DYTA
  I LUTET FASHZMIT PUSHTUES TE PRANOJE KUROREN E SKENDERBEUT QE DHE VETE XHUXHI EMANUEL U HABIT ME TRADHTINE E TYRE
  .
  Në mëngjesin e 7 prillit të vitit 1939, apo siç njihet ndryshe në memorien historike të shqiptarëve, të premten e zezë, Italia fashiste e Benito Musolinit kreu agresionin ushtarak duke pushtuar Shqipërinë fqinje.
  Vetëm një javë më pas, pra më 12 prill 1939, në marrëveshje me autoritetet italiane të pushtimit, në Tiranë u formua një Komitet Administrativ nën kryesinë e zotit Xhaferr Ypi dhe me z. Mihal Sherko për Punët e Jashtme, Zef Kadarja për punët e Brendshme, Pertef Pogoni për Arsimin, Kosta Marku për Financat, Izedin Beshiri për Punët Botore dhe Llambi Aleksi për Ekonominë Kombëtare. Përveç këtyre, koloneli italian, Stamati, u caktua për të organizuar forcat e rendit që do të mbanin qetësinë. Komiteti Administrativ vendosi formimin e një Asambleje Kushtetuese, në të cilën u zgjodhën personalitetet më të spikatura të jetës politike, shoqërore, artit, kulturës etj., nga e gjithë Shqipëria.
  Kjo asamble, më datën 12 prill paradite, u mblodh në sallën e Parlamentit dhe pasi emëroi qeverinë shqiptare të kryesuar nga kryeministri Shefqet bej Vërlaci, vendosi që të zgjidhte një dërgatë (delegacion), të përbërë nga personalitete prej të gjitha qarqeve të vendit, e cila do t’i dërgonte kurorën e artë të Skënderbeut në Romë, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Eamanuelit III, i cili në bazë të vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, shpallej edhe Mbret i Shqipërisë. Sipas vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, kjo mërgatë, e përbërë nga personalitete dhe patriotë të shquar prej të gjitha trevave të Shqipërisë, u nis për në Romë më datën 14 prill, ku pasi u prit nga autoritetet më të larta italiane, të kryesuara nga vetë kryeministri Benito Musolini (Duce-ja), në mes ceremonive të shumta i dhuroi Mbretit Viktor Emanuelit kurorën e artë të Skënderbeut.
  Më në fund, Shk. T. kryetari i qeverisë, këndoi listën e anëtarëve të qeverisë së re, si vijon:
  Z. Shefqet Vëralci, kryeministër dhe Zëv.ministër i Punëve të Brendshme dhe i Punëve Botore: Z. Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë; Z. Xhemil Dino, ministër i Punëve të Jashtme; Z. Fejzi Alizoti, ministër i Financave; Z. Anton Beça, ministër i Ekonomisë Kombëtare; Z. Ernest Koliqi, ministër i Arsimit. Formimi i Qeverisë u pranua me një zë dhe me brohoritje të mëdha. Menjëherë u pranua formimi i një delegacioni për t’i shprehur ndjenjat e mirënjohjes kontit Çiano, në Legatë, ku u drejtuan të gjithë në kortezh. Para se të mbyllej mbledhja, pranoi pas propozimit të Z. Xhaferr Ypi, t’i drejtohet telegram M.T. Mbretit të Italisë, Imperator i Etiopisë, duke iu lutur që të pranojë Kunorën e Mbretërisë Shqiptare dhe një tjetër telegram Shk. T. kryeministrit z. Musolini, për t’i shfaqur mirënjohjen për ndërhyrjen shpëtimtare në Shqipëri. Mbledhja e Asamblesë mori fund në mes brohoritjeve të pareshtura për N.M.T. Mbretin-Imperator Vitorrio Emmanuele, për Duçen, për Italinë fashiste, për flamurin shqiptar dhe për qeverinë e re.
  Menjëherë pasi u mbyll mbledhja e Asamblesë, që të gjithë asamblistët të pasuar prej një turme të madhe populli, një kortezhi impozant, u drejtua nga Legata italiane, ku qëndronte Konti Çiano. Ndërsa asamblistët hynin në Legatë për t’i shprehur Kontit mirënjohjen për ndërhyrjen italiane në favor të popullit, turmat jashtë brohorisnin frenetikisht Mbretin Perandor,të Duçes dhe të Kontit Çiano. Vendimi i Asamblesë që t’i afrohet Kunora Shqiptare Madhërisë së Tij, Viktor Emanuel të III, gjeti jehonën më të favorshme në shpirtin e popullit, i cili po shprehte me çfarëdo mënyre gëzimin dhe krenarinë e tij.
  – Më së fundi kemi një mbret, një mbret të vërtetë!
  Kështu thoshin shqiptarët. Dhe kishin plotësisht të drejtë, sepse dje kishim ESHTE FSHIRE NJE FRAZE E NDYRE… Po le të harrojmë të djeshmen. Tashti është koha të shikojmë vetëm përpara.
  Festimi i evenimentit
  Këshilli Ministror vendosi që ditët 12, 13 dhe 14 prill të jenë festë kombëtare dhe u lajmëruan telegrafisht të gjitha zyrat qeveritare që të kenë pushim. Tirana ishte në festim të math, ndërtesat publike ishin të ndriçuara, rrugët kryesore me shtylla të posaçme kremtimore dhe me drita dhe populli në lëvizje të madhe festimi. Me anë të Qarkores telegrafike drejtuar të gjitha Prefekturave dhe Nënprefekturave, Kryesia e Këshillit Ministror u njoftoi vendimet e Asamblesë Konstituente, domethënë:
  Rrëzimin e Dinastisë kriminale ‘Zogu’ dhe të regjimit të tij, afrimin e Kunorës Mbretnore M. T. Viktor Emanuelit të III, Mbret e Perandor i Italisë, si Mbret i Shqipërisë, ruajtjen e Flamurit dhe Indipendencës dhe të sovranitetit shqiptar dhe formimin e qeverisë së tij nën kryesinë e Shk. T. Z. Shefqet Vërlaci.
  Një delegacion
  në Romë
  Në përshtatje me vendimet e Asamblesë Konstituente, për t’i ofruar kurorën e Mbretërisë Shqiptare. M. së Tij Mbretit-Perandor t’Italisë Vitorio Emmanuele i III, u formua një dërgatë e posaçme prej delegatësh nga t’ardhurit nga të gjitha qarqet dhe u nis më 14 të këtij muaji për në Romë, nën kryesin e Shk. T. Kryetarit të Qeveris Z. Shefqet Vërlaci dhe me anëtarin e qeveris, ministër i Drejtësisë, Z. Xhaferr Ypi. Delegatët për secilën prefekturë, janë këta:
  Pref. e Beratit: Sami Vrioni, Qemal Vrioni, Ferit Vokopola, Pilo Papa.
  Pref. e Elbasanit: Dervish Biçaku, Bexhet Hydi, Ibrahim Biçaku, Qemal Karaosmani, Vissarion Xhuvani.
  Pref. e Korçës: Selim Mborja, Thodoraq Mano, Rafail Prodani, Xhevdet Starova.
  Pref. e Vlorës: Ali Asllani, Kristaq Strati.
  Pref. e Gjinokastrës: Reis Selfo, Jan Dado, Niko Polo, Safet Libohova, Rexhep Plaku.
  Pref. e Shkodrës: Ndoc Pistulli, Ymer Kopliku, Kol Bibë Mirakaj, Mark Kakarriqi, Zef Boriçi, Omer Rruzhdija.
  Pref. e Kosovës: Ismet Kryeziu, Avni Gjilani, Rrok Berisha.
  Pref. e Durrësit: Dhimitër Popa, Kristaq zaguridha, Shefqet Çelkupa, Shasivar Alltuni.
  Pref. e Dibrës: Cen Elezi, Selim Kaloshi, Shaqir Dema, Faik Shehu.
  Pref. e Tiranës; Zef Kadarja, Ali Qoraliu, Ismet Petrela, Sirri Toptani.
  Përveç delegatëve të shënjuar më sipër, janë të shënuar edhe këta persona: Sulo Xhyberi, Petrit Gega, Burhan Beu, Hiqmet Hadëri, Kristofor Harito.
  Manifestime Popullore
  Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziazmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III-të. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdha. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që mbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur.
  Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve në gjuhën e ëmbël shqipe, enthuziasmi preku kulmin.
  Në krahina
  Po ashtu të zjarrta kanë qenë manifestimet e popullit në çdo qytet dhe krahinë shqiptare. Në bazë të lajmeve telegrafike nga krahinat, populli e kremtoi ngjarjen historike me madhështi dhe enthuziasëm. Duke mallkuar ata që ikën, populli plot shpresa për të ardhmen që nis nën shenjat më të mira, në një mijë mënyra shprehu gëzimin dhe harenë e tij për proklamimin e Madhërisë së Tij, Viktor Emanueli i III, Mbret të Shqipërisë. Në mijëra numërohen telegramet që janë dërguar Mbretit-Perandor dhe Duçes. Telegrame besnikërie dhe mirënjohje të përjetshme. Çdo tregtore, çdo zyrë qeveritare ose private, çdo shtëpi janë të zbukuruara me flamujt vëllezër të Shqipërisë dhe të Italisë dhe me fotografitë e Mbretit-Perandor, të Duçes dhe të Konte Çianos. Ideja për krijimin e Partisë Kombëtare Fashiste Shqiptare është përvetësuar prej çdo shqiptari, i cili shpëtimin e tij si shtetas, si shtet dhe si komb, e sheh vetëm në një Shqipëri Fashiste.
  Kthimi i
  delegacionit
  Lajmet që jepshin radiot rreth pritjes madhështore që iu rezervua delegacionit tonë, jo vetëm prej zyrtarëve të Italisë Fashiste, por edhe prej popullit italian, manifestimet e të cilit lajmëroheshin si krejt spontane, e kishin mbushur shpirtin e çdo shqiptari me hare dhe krenari kombëtare. Kështu, populli e priste me një padurim të dukshëm kthimin e delegatëve të tij, për të marrë vesh drejt për drejt dhe nga gojët e tyre. Dhe kur të martën e kaluar në mëngjez u përhap lajmi se pas dreke arrinin delegatët, i gjithë populli mbushi sheshin Skënderbej dhe rrugën e Durrësit, duke pritur ardhjen e tyre. Dita e martë ndonëse nuk ishte ditë pushimi, ishte ditë feste si për Tiranën, ashtu edhe për Durrësin. Një kallaballëk aq i madh, asnjëherë nuk ish parë në dy qytetet.
  Arritja në Durrës
  Durrësi, që prej orëve të para të pasdrekes, ish i gjithi në kambë. Pikërisht m’orë 16.00 kryqëzori “Giovani delle Bande Nere”, preku në limanin e Durrësit i përshëndetur më shtimjen e 21 topavet. Të parët që zbritën qenë Shk. Tij. Z. Shefqet Vërlaci, kryeministër, i shoqëruar prej Shk, të tyre: Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë, Xhemil Dino, ministër i P. të Jashtme, Ernest Koliqi, ministër i Arsimit dhe prej z. Zef Kadare dhe Imzot Vissarionit. Në molom kishin dalë për pritjen, Shk. e Tij z. Francesko Jakomoni, ambasador i Italisë në Tiranë, Gjeneral Guzoni, ministër i Ekonomisë Kombëtare Shk. Anton Beça, ministër i Financavet Shk. E Tij, Fejzi Alizoti, Komandanti i Pjacës së Durrësit dhe një shumicë e madhe e popullit të Durrësit. Personalitetet e larta kaluen midis një kompanie ushtarësh Alpinë, që kishin në krye bandën e vet dhe kur hynë në Durrës u pritën prej Prefektit të Durrësit, prej autoriteteve të tjera ushtarake dhe civile, prej të gjithë nxanësavet të shkollave dhe prej një shumice të panumërt populli që brohëriste me një enthuziasëm të papërshkueshëm dhe me duartrokitje të pareshtura. Pas urimeve të mirëseardhjes, delegacioni i shoqëruar prej të gjithë autoriteteve që kishin dalë për pritjen, u nis për në Tiranë.
  Arritja në Tiranë
  Që prej orës 3 pasdreke, populli i kryeqytetit ish grumbulluar te sheshi Skënderbej dhe rreshtuar anëve të Rrugës së Durrësit. Poshtë Bashkisë ishte rreshtuar një kompani Bersaljerësh.
  Lidhur me atmosferën në qytetin e Tiranës në ditët e para të pushtimit fashist, ceremonitë e mitingjet e zhvilluara, si dhe ngjarjen e dërgimit të Kurorës së Skënderbeut në Romë e dorëzimin e saj, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Emanueli i III, pati reportazhe dhe kronika të shumta në shtypin shqiptar të kohës. Njëra prej tyre, gazeta “DRITA”, e cila i kushtoi faqet të tëra asaj ngjarjeje, midis të tjerash nën titullin “Manifestime Popullore”, shkruante:
  “Manifestime
  Popullore”
  “Komisjoni kthehet në Bashki. Xhaferr beu i transmeton popullit fjalët e Kontit Çiano. Populli elektrizohet. Helmi që kish futur dje në zemër, ata që ikën poshtërisht pasi vodhën arkat, s’bënë më efekt. Italia nuk vinte për të çdukur Shqipërinë, por për ta krijuar me themelet e shëndosha të fashizmit. Një breshër duartrokitjesh, një gjymim brohoritjesh. Ja Konti Çiano! Komandanti trim dhe i pavdekshëm i Disperatës, zbret nga automobili dhe me buzën në gaz përshëndet alla fashista turmat.
  Qindra duarsh ngrihen në përshëndetje romake. Në sallën e madhe të Bashkisë, paria e vendit i rezervon Kontit Çiano pritjen më të bukur. Në fytyrën e Kontit këndohet qartë sadisfaksjon i një fitore romake. Roma shpëtoi popullin shqiptar nga thonjtë e një tiranie të zezë. Ky është misioni i Romës së Duçes. Të jetë roja e pafjetur e popujve punëtorë dhe fukarenj. Konti Çiano shkon në legatën italiane. Tashti e gjithë Tirana noton në ngjyrat italiane dhe shqiptare. Populli rifitoi besimin e tij. Priste qjamet, po u ndodh përpara një dite të bukur të lumtur, ditë shqiptare, thjeshtësisht shqiptare.
  Një demonstratë madhështore dhe drejtë e në Legatën italiane.
  -Rroftë Duçja!
  -Rroftë Çiano!
  Njerëz me pozitë dhe njerëz të popullit hyjnë dhe përshëndesin Kontin. Konti i pranon të gjithë, përshëndetjet, falënderon, enthusiazmon. Dhe e gjithë dita kalon kështu. Hare e dyfishtë: çlirimi nga një tirani, hyrja në një jetë rregulli, pune, drejtësie. Kalojnë trupat italiane.
  Zemra shqiptare ndjen një krenari. Kurdoherë e çmonte shqiptari forcën dhe rregullin dhe këto i sheh të mishëruara në djelmoshat trima të motrës së tij të madhe, Italisë Fashiste. Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziasmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur
  të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit
  nga ana e Mretit-Perandor,
  Ushtar dhe të Mirë, V
  iktor Emanueli i III.
  Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdhenj. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që shmbërthyen në manifestimet më entuziaste.
  Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve, në gjuhën e ëmbël shqipe, ent’huziasmi preku kulmin”.
  ————————-
  Perfundimi;
  Nqs se ne luften e dyte boterore nuk do kishte dale ushtria nacional clirimtare me Enver Hoxhen ne krye port e kishin drejtuar..Abaz Kupi,Bahri Omari, Anton Harapi, Xhafer Deva, Lef Nosi, Hasan Dosti, Rexhep Mitrovica, Abaz Ermenji, Mit’hat Frasheri, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni
  E fundit:
  —————-
  Dekorimi I ca katolikeve prifterinj me nje ceremoni ku binte ne sy neo xhaferr deva..lulzim bashici I cili beri 21 janarin 2011 si 4 shkurtin 1944 ishte nje ndyresi qe qe eshte pak ta quash neo-nazizem mjafton te shikoni kete foto qe u dekoruan nga ediramistet dhe bashistet kur erdhi Papa

  http://cristianesimo.it/cattonazismo/priests-salute.jpg

  Reply to this comment
 22. Atdheu ne rezik January 2, 00:33

  Rolin madhor historik te Enver Hoxhes per fatet e Shqiperise ne ate moment kritik kur Greqia kishte perkrahjen e aleateve perendimore per coptimin e Shqiperise e ka gdhendur populli ne vargjet e famshme me te kenges polifonike:

  NE PARIS U MBLODH UNO-ja
  FOL’ ENVER TE LUMTE GOJA,
  FOL’ E MBRO TE DREJTAT TONA
  SE DHE UN’ ASHTU TE DOJA…..

  Zhgarravinat e gjysmakeve qe u dha shkolle Enveri, i merr era (ja dhe nje, dy, a tre vjet…..) e qe u ka zene syte shkolla e tij, si ketij “intelektualit pa vepra” qe kakaris gjithe diten do te harrohen te nesermen.
  Historia do te mbaje mend ate qe gdhendi populli:
  ENVERI ESHTE BURRI SHTETIT ME I MADH I SHQIPERISE, krahas, SKENDERBEUT.
  Nje ENVER i duhej Shqiperise sot, nje takticien i shkelqyer qe do te dinte ta pastronte korrupsionin dhe te rivendoste sovraniettin e cunguar e te kercenuar te Shqiperise se sotme.

  Reply to this comment
 23. Atdheu ne rezik January 2, 00:34

  Rolin madhor historik te Enver Hoxhes per fatet e Shqiperise ne ate moment kritik kur Greqia kishte perkrahjen e aleateve perendimore per coptimin e Shqiperise e ka gdhendur populli ne vargjet e famshme me te kenges polifonike:

  NE PARIS U MBLODH UNO-ja
  FOL’ ENVER TE LUMTE GOJA,
  FOL’ E MBRO TE DREJTAT TONA
  SE DHE UN’ ASHTU TE DOJA…..

  Zhgarravinat e gjysmakeve qe u dha shkolle Enveri, i merr era (ja dhe nje, dy, a tre vjet…..) e qe u ka zene syte shkolla e tij, si ketij “intelektualit pa vepra” qe kakaris gjithe diten do te harrohen te nesermen.
  Historia do te mbaje mend ate qe gdhendi populli:
  ENVERI ESHTE BURRI SHTETIT ME I MADH I SHQIPERISE, krahas, SKENDERBEUT.
  Nje takticien i lindur si ENVERi i duhej Shqiperise sot, qe te pastronte korrupsionin dhe te rivendoste sovraniettin e cunguar e te kercenuar te Shqiperise se sotme.

  Reply to this comment
 24. Ska January 2, 01:44

  Nje gje s’e mora vesh mire: Sa me siper eshte fjala e E. Hoxhes ne Konference apo dekarata per shtyp para largimit nga Parisi?

  Reply to this comment
 25. Bregu January 2, 02:29

  Késhtu, si Enver Shqipoja duhet té flitet me dituri dhe guxim, pérballé miqve dhe armiqve té Shqipérisé dhe té kombit shqiptar!
  Lavdi Enver Shqipos!
  Lavdi PPSH!
  Lavdi déshmoréve té atdheut!
  2 Janar, 2019

  Reply to this comment
 26. Flaka.al January 2, 04:23

  Le te perfytyrojme pak, te dashur miq, sikur Shqiperia te kishte ndjekur pas Midhat Frasherin, kolaboracionistin, sabotuesin e Luftes Nacional Clirimtare te renditur me kualicionin antifashist te aleateve te medhenj te luftes, bashkepuntorin e italianeve dhe gjermaneve, qe e rreshtoi organizaten e tij, Ballin Kombetar, me pushtuesit nazifashiste gjoja ne emer te nacionalizmit, apo te Shqiperise se madhe.

  Cfare do te kishte ndodhur ne Konferencen e Parisit valle ne 1946, kur Greqia e mbeshtetur nga fuqite e medha do kerkonte copetimin e Shqiperise dhe gllaberimin e jugut te saj, duke denoncuar bashkepunimin dhe rreshtimin e saj me fuqite e boshtit, sic donte te bente dhe sic luftoi e veproi ta bente, i mencuri i madh, intelektuali dhe diplomati i pjerdhur Midhat Frasheri, qe me verberine e tij politike e diplomatike tashme historikisht proverbiale, qe shkoi deri ne kufinjte e tradhetise se interesave thelbesore te vendit, ta kishte futut Shqiperine ne gijotinen e pameshireshme greke.

  Mendoni se, edhe pse aleatet e medhenj e kishin njohur me deklarata publike Luften Antifashiste Nacional Clirimtare te popullit shqiptar, edhe pse kishin perfaqesuesit e tyre prane shtabeve partizane te Enver Hoxhes dhe kordinonin me ta veprimet e aviacionit aleat dhe furnizimet me arme dhe materiale me formacionet partizane, pra megjithe keto te verteta qe te nxirrnin syte, dhe perseri, perseri, Konferenca e Parisit u rreshtua me kerkesat greke per rishikimin e kufinjeve te jugut te Shqiperise nen pretendimet fallco se Shqiperia ishte nje aleate e boshtit nazifashist, se pse gjoja kishte bashkuar armet me italianet per te sulmuar Greqine dhe per te bashkuar tokat e popullatave shqiptare me Shqiperine Londineze.

  Le te mos harrojme se pikerisht me keto akuza fallco, duke deformuar te vertetat e relacioneve te cameve me nazifashizmin, Greqia kreu genocidin kunder camerise, masakroi dhe deboi dhjetra mijera came, popullsi civile, gra, femije, pleq e plaka, nga trojet e tyre denbabaden, nga shtepite, pronat dhe varret e te pareve te tyre, duke vrare e lincuar deri grate me femijet ne bark.

  Le te mos harrojme se, edhe pse ky genocid e masaker, ishte e para ne Evrope, pas Luftes se II-Boterore te kryer ndaj nje popullsie etnike ne tokat e veta ne , Greqise nuk i hyri gjembi ne kembe per kete krim genocidal, sepse ne gjeopolitiken e kohes, lobet e saj evropiane te para dhe pas luftes, kishin mbuluar tashme Evropen me mjegullen e akuzave te cameve kinse si kolaboracioniste dhe bashkepunetore te nazisteve.

  Po, eshte e vertete, boshti do ta humbte luften dhe, per pasoje, Shqiperia do te ishte e lire nga hordhite nazifashiste edhe sikur te mos kishte bere luften e saj heroike dhe sakrificat e renda disproporcionale me teritorin dhe popullaten e saj te vogel, por diferenca e fatit dhe e ruajtjes se integritetit teritorial te saj te pas luftes u determinua pikerisht nga fakti se shqiptaret u bashkuan me Luften Antifashiste NCl te partizaneve te Enver Hoxhes dhe jo me ballistet e kolaboracionistit Mehdi Frasheri, aq bukur te ironizuar nga Shefqet Musarai: Alias Mid-hati, me jake te gjere pe diplomati!

  Dhe tani, vini peshoren dhe jepini hakun seicilit.

  Komandanti i Luftes NCL, shpetimtare e Shqiperise, aktualisht eshte statuje-permbysur ne katakombat e harreses dhe percmimit, i xhveshur nga meritat historike te asaj lufte, Komandanti i cili nga Parisi i deklaronte botes pa ju dridhur qerpiku se, brenda Shqiperise, nuk as edhe nje pellembe toke te huaj dhe se kufinjte e saj nuk i vendos askush, as greket, as Parisi dhe as 4 fuqite e medha madje, pervecse vete popullit shqiptar edhe sepse, ne ate kohe, keta kufinj i mbronte ushtria e vete ketij populli i tij, sepse lufta clirimtare kishte formuar njeherazi edhe ushtrine e shtetit te ri shqiptar, qe e provoi veten e saj si garanci e ketyre kufinjeve, vetem 2-3 vjet me pas, ne provokacionet e Gushtit 49 te monarko-fashisteve greke.

  Dhe nga ana tjeter, kemi kolaboracionistin nazifashist dhe tradhetarin Mehdi Frasheri, qe me diplomacine e tij perverse rrezikoi egzistencen e Shqiperise, te cilit i ngrihet statuja mu ne mes te Tiranes dhe qe, si medalje trimerie dhe patriotizmi i varet ne gjoks fjalimi falllsifikues i kryeministrit te vendit, i cili na beka jo vetem shiun dhe djellin ne qeverisjen autokratike te vendit, por edhe ne cberjen dhe berjen e historise se kombit, i cili mund te nxjerre nga varret e tu ngreje statuja me tuje, kolaboracionistet vendas te tipit te atyre qe kudo ne Evrope u kaluan ne plumb e ne litar pas LIIB, nga demokracite e pasluftes.

  Keshtu Edi Rama, me kete xhest mendjelehte prej kapadaiu dhe karavidheje, flaku tej nje trashegimi dhe nje vlere te pacmuar qe Shqiperia trashegoi nga historia e saj e LIIB, nje vlere qe jo vetem e nderon ate, por edhe i garanton asaj integritetin e saj moral dhe teritorial perballe rreziqeve me te cilat Shqiperia vazhdon te perballet nga endrrat dhe veprimtaria e fqinjeve shoviniste.

  Me kete akt, Edi Rama hoqi nje vije te qarte ndarese ndermjet projektit te tij te fryre e tere pupla te Rilindjes dhe nje elektorati shume te gjere qe deri tani e ka mbeshtetur ne perballjen e tij me klanet shqiptare proserbe te personifikuara nga oborri politik i Berishes, nje elektorat qe ka ndjesi shume te spikatura ndaj historise se lavdishme te luftes clirimtare partizane, nje elektorat i perbere jo vetem nga veteranet tashme te rralluar te kesaj lufte, por edhe te bijeve e bijave, niperve e mbesave te asaj armate te luftes.

  Me siguri, ne zgjedhjet e priteshme lokale, por sidomos ato politike te 2021-it, Edi Rama duke mbllacitur hidhur rezultatet e tij zhgenjyese te atyre zgjedhjeve, do te ndjeje t’i kercase ne goje edhe rera dhe pluhuri i zi i turpit, qe Edi Rama heqi nga kolaboracionistet dhe tradhetaret e Luftes NCL per ta flakur mbi kokat e zbardhura te veteraneve, mbi dekoratat e tyre te luftes dhe mbi monumentet dhe memorialet e degraduara dhe te harruara te epopese dhe te heronjve te Luftes Clirimtare Partizane.

  Reply to this comment
  • intelektuali January 2, 15:44

   O BOLE fanatike,

   Po cfare e gjeti Rumanine qe luftoi krahas me gjermanet e Hitlerit me ushtri, me tanke dhe anije kunder sovjetikeve te Stalinit qe ka betur ne histori si Krimineli me i madh vrastar ne Botes pas Mao Ce Dunit?

   JA KU E KE RUMANINE SOT NE KRYE TE BE-SE

   O BOLE enveriste, po Bahri Omarit ja ke degjuar emerin dhe ja di ymrin? Se Enveri gjithe Luften e kaloi ne vilen e tij duke palluar Nexhmijen dhe duke ngrene berxolla dhe duke pire birre me krikell tre here ne dite, nuk e ke pare ne fotografite qe publikon gazeta DITA papushim me faqet e fryra dhe barkun rrumbullak, he te duket si Kumandar qe rropatej maleve dhe pyjeve pa buke dhe pa uje?

   HE MO BOLE FANATIKE SI TE DUKET TY KUMANDARI I LANC-IT JUGOSLLAV QE E KALOI LUFTEN TE BAHRI OMARI?

   qe:

   E la Vatanin si nje Kamp Perqendrimi Auschwitc, rrethuar anembane me tela ma gjemba dhe te falimentuar totalisht, ja shikoje ti o BOLE idiote si e la Shqypnine Enveri megjithe LANC-in e tij kriminal:

   https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

   Ke ndonje koment apo mendim o BOLE enveriste me kete qe sheh te placin syte e fanatikut?

   sepse:

   Shqypnia po te kishte vazhduar me idete e Mit’hat Frasherit,

   SOT DO TE ISHTE SI NJE ZVICER ME DET NE MES TE BALLKANIT!

   Reply to this comment
   • Flaka.al January 3, 06:52

    @Intelektuali,
    Meqe nuk jam kerric gomari intelektual si zotrote, nuk po me vjen mbare te perdor te njejten gjuhe, fraze, etike dhe zhargon qe, si zakonisht ne replikat e tua, zbukurojne idete e tua te mykura, qe kuderbojne fashizem, revansh, urrejtje te verber dhe nje kompleks te thelle inferioriteti moral dhe psikologjik.

    Ti je i semure zoteri dhe kura jetike per ty duhet te filloje duke bere nje pushim relativisht te gjate nga angazhimi ne bllogjet e ndryshme te mbushura me te pegerat e tua psikopatike dhe me replika idiote.

    Eshte nje keshille falas qe mund te te sherbeje, edhe pse nuk ma ndjen fare per shendetin tend mendor.

    Nuk e di se perse e ke futur ne pilaf Bahri Omarin dhe cfare ke dashur te demonstrosh me figuren e tij.
    Nese e ke sjelle si model si i trajtoi Enver Hoxha kolaboracionistet, edhe ata brenda familjes se tij imediate, me duket se ke zgjedhur shembullin e gabuar, sepse Enveri e kaloi Omarin ne plumb, edhe pse e kishte kunat.
    Njelloj sic do te kishte bere edhe me Mid-hat Frasherin, bashkepuntorin e ngushte te nazifashisteve, po ta kishte shtene ne dore.

    Dhe, me beso, me nje vrime plumbi ballit atje ne grope, alias Mid-hati, te pakten do te ishte sot, heroi martir me fat tragjik i organizates leqendare te Ballit Kombetar dhe keshtu, do t’i kishte njefaresoji hije shtylla e turpit ku e ka ngujosur historia, shume me teper se ai monumenti ilegal me dekorata prej patrioti fallco, qe peroroi nje kryeminister faqezi, i cili tashme ka fshire kufinjte e postit te vet zyrtar me hierarkite profesionale dhe shkencore qe u takojne te tjere personave akademike e me kompetence per te vleresuar historine.

    Por, le te kthehemi tek modeli tjeter ilustrues qe na ofron “Intelektuali” yne ne repliken e tij me mua.
    Le te shohim se ” Cfare e gjeti Rumanine, qe u bashkua me gjermanin dhe luftoi rusin me anije dhe me tanke” (po perifrazoj)

    Sepse Rumania eshte nje shembull tipik qe na tregon pasojat qe do te pesonte Shqiperia po te kishte ndjekur diplomatin e pjerdhur Mid-hat Frasherin dhe te bashkonte armet me nazifashistet kunder aleateve antifashiste.

    Qe nga Revolucioni Rumun i 1848-es, qe vuri ne rruge realizimin e endres se levizjes Pan-Romanian per
    Romania Mara – Greater Romania. filloi dhe Rilindja Kombetare Rumune me synimin nacionalist te perfshirjes se te gjithe rumune-folesve ne nje shtet te vetem, te madh nen monarkine rumune, me angazhime e konfrontime kryesisht kunder sllaveve, hungarezeve dhe gjermaneve me te cilet kufizoheshin popullatat rumune.

    Keshtu, hap pas hapi, me 1859 formohet Principata e bashkuar e Moldavi-Vllahi, qe me kushtetuten e 1866 quhet Rumani dhe, pas pavaresise nga Perandoria Osmane me 1881, quhet Mbreteria e Rumanise.

    Me Traktatin e fshehte te Bukureshtit, 1916, Rumania i bashkohet Antantes (EntentePowers) kunder bllokut qendror Austro-Hungarez, Gjerman, Bullgar dhe Perandorise Osmane (Lufta e Pare Boterore) kundrejt premtimit te Antantes, per tu zgjeruar me teritore te Austro-Hungarise pas fitores.

    Me 1918 Antanta fiton luften dhe Rumania fillon zgjerimin me teritoret e te mundurve:

    Bessarabia(Moldavia) i bashkohet Rumanise, merr Bukovinen me Traktatin e Shen Gjermenit ( Treaty Saint Germain 1919), merr Transilvanine (Treaty of Trianon 1920)
    Deri ne 1940 Rumania realizon endren nacionaliste te saj, duke perfshire brenda teritorit jo vetem pothuaj te gjithe rumune folesit, por edhe nacionalitete te tjera.
    Siperfaqja e saj arrin ne 295,049 kilometra katrore, me e madhja ne historine e saj para dhe pas Luftes se Dyte Boterore.

    Ne kete lufte, (LIIB), Rumania u bashkua me Boshtin Qendror dhe, edhe pse pas Paktit ruso-gjerman Molotov-Ribentrop qe i parapriu LIIB ajo u detyrua te leshoje disa teritore ndaj BRSS (Bessarabine, Bukovinen Veriore, Regjionin Herta) si dhe ndaj Hungarise (Transilvanine Veriore), menjehere pas sulmit gjerman ndaj BRSS, dhe pas pushtimit gjerman te Rumanise, Rumania jo vetem i rimerr perseri keto teritore, por i shton ato edhe me teritore te tjera nga BRSS (East of Dniester, Odessa-n, dhe Vinnutsia-n e Ukraines sovjetike)
    Keshtu, pasi ka marre edhe Dobrujen Jugore nga Bullgaria me Traktatin e Krajoves, tanime Rumania ka arritur, nen bajonetat e Rahjut te Trete, maksimumin e teritoreve te veta, drejtohet nga nje kryeminister kuisling me Iron Gard-en e vet fashiste, pas egzilit te mbretit te saj kur Hitleri e pushtoi Rumanine (njesoj sic ja mbathi Zogolli yne pas pushtimit te vendit nga aleati i tij Musolini), eshte e angazhuar deri ne gryke me divizionet e armates se saj kunder BRSS ne krah te divizioneve gjermane, dhe u bie trumpetave te fitoreve nacionaliste dhe endres kombetare, njelloj sic enderronte dhe propogandonte kolaboracionisti yne i vogel, pinjoll per fat te keq i Frasherllinjeve te medhenj.
    Daullet e tradhetise, Mid-hati yne i shiste si daulle te fitores se nacionalizmit shqiptar duke kujtuar se keshtu nuk do te merrte damken e tradhetarit dhe vrasesit te luftetareve qe kishin mbushur malet per lirine e vendit dhe ne krah te aleateve antifashiste.

    Per t’i rene shkurt, Boshti nazifashist e humbi LIIB ndaj aleateve antifashiste, dhe bashke me te edhe Rumania humbi teritore te saj, si vend humbes dhe si aleat i boshtit nazifashist.
    Sot teritori i saj eshte 238,397 kilometra katror, dmth 56,642 km katrore me pak se sa para LIIB, krahasuar me 295,049 km katrore te paraluftes.

    Ja cfare “fitoi” Rumania, nga kolaboracionistet e saj: Humbi 20% te teritoreve te paraluftes!
    Dhe kjo ishte Rumania e fuqishme me te cilen s’bente dot asnje krahasim Shqiperia e asaj kohe, me breke neper kembe dhe me armiq te fuqishem ne kufinjte e saj qe vazhdonin te grryenin teritore dhe popullata te saj.

    Zoti “Intelektuali”, je i semure dhe per fat te keq, je i pasherueshem.
    Dhe, me vjen keq se vazhdon te vuash e te mundohesh duke lehur me replika pas cdo komenti, ketu ne bllog.

    Cfaredo te kete ngjare pas LIIB ne Shqiperi, nuk e ndryshon dot faktin se partizanet dhe komandanti i tyre dolen fitimtare dhe te nderuar nga kjo lufte, ndersa Mid-hat-rat dhe te gjithe sivellezerit e tij tradhtare, pordhace dhe batkcinj, kolaboracioniste me damke e me nishane, u munden, u poshteruan, u peshtyne, moren damken e tradhetise perjete ne surratet dhe mbiemrat e tyre dhe asgje, asnje zhvillim dhe asnje interpretim a puc i rradhes nga kopilat e mbetur te ketyre tradhetareve, perfshire ty more zoteri, nuk mund t’i ndryshojne dot keto fakte.

    Lufta antifashiste e partizaneve shqiptare dhe figura e komandantit te tyre legjendar, shkelqen ne historine e Shqiperise perjete, ndersa tradhetaret, bashkepunetoret e pushtuesve nazifashiste dhe kulishet e tyre atehere dhe tani, nxijne dhe sterrosin ne koshin e plehrave te historise se saj.

    Bishti i qenit zoteri, mbetet bisht qeni, nuk drejtohet edhe kur qeni/bucja ve syze, borsaline apo papijon dhe mban ne xhep kartvizita te praruara “Intelektuali”

    Bjeri vehtes mbrapa zoteri, se roitjen nga skicofrenia e ndan vetem…”nje bisht qeni”!

    Reply to this comment
    • Alban Dega January 3, 16:30

     KUJT IA THUA O MENDJENDRITUR !?

     Je Intelegomari me intelekt tre shkalle nen ate te magarit!?
     Por aq sa merr vesh gomari nga Iphoni e Mcbook aq merr vesh Intelemagari nga historia dhe faktet!

     Reply to this comment
    • intelektuali January 3, 17:24

     O BOLE BUDALLAQE:

     Nuk e di se nga e ke mesuar kete histori me kembe perpjete, por encikloedia Boterore tregon se Rumania fitoi territore pas Luftes se Pare dhe pas Luftes se Dyte Boterore, ja cfare shkruan Wikipedia per katunare dru me pre fanatike si puna jote:

     “…Në tetor të vitit 1918, Rumania u bashkua përsëri me luftën dhe deri në fund të luftës, perandoritë austro-hungareze dhe ruse u shpërbëhën. Organet qeverisëse të krijuara nga rumunët e Transilvanisë, Bessarabia dhe Bukovina zgjodhën bashkimin me Mbretërinë e Rumanisë , duke rezultuar në Rumaninë e Madhe . Që nga fundi i luftës, Austro-Hungaria dhe Perandoria Ruse kishin rënë, Bessarabia , Bukovina dhe Transilvania u lejuan të bashkoheshin me Mbretërinë e Rumanisë në vitin 1918. Nga Traktati i Trianonit të vitit 1920 , Hungaria hoqi dorë nga Rumania për të gjitha pretendimet e Monarkisë Austro-Hungareze mbi Transilvaninë. Bashkimi i Rumanisë me Bukovinën u ratifikua në vitin 1919 në Traktatin e Saint Germain, dhe me Besarabinë në vitin 1920 nga Traktati i Parisit …”

     dhe me tej vazhdon:

     “…Rumania e Madhe (1918-1940)
     Artikulli kryesor: Rumania e Madhe

     Rumania e Madhe (1920-1940)
     Shprehja rumune România Mare (përkthimi “Rumania e Madhe”, në përgjithësi i referohet shtetit rumun në periudhën e dy luftërave , dhe më tej, territorit që Rumania mbulonte në atë kohë. Rumania arriti në atë kohë shtrirjen më të madhe territoriale, duke arritur të bashkojë të gjitha vendet historike rumune. Historikisht, Rumania e Madhe – România Mare – paraqiti një nga idealet e nacionalizmit rumun . Rumania e Madhe shihet ende nga shumë njerëz si një “parajsë e humbur”, shpesh në krahasim me Rumaninë komuniste “të ngadaltë” . Për të shfrytëzuar konotacionin nacionalist të termit, një parti politike nacionaliste e përdor atë si emrin e saj. Në vitin 1918, në fund të Luftës së Parë Botërore , Transilvania dhe Bessarabia u bashkuan me Mbretërinë e Vjetër Rumune . Deputetët e rumunëve nga Transilvania votuan për të bashkuar rajonin e tyre me shpalljen e Unionit të Alba Iulia . Bessarabia, pasi shpalli pavarësinë e saj nga Rusia në vitin 1917 nga Konferenca e vendit ( Sfatul Ţării ), i bëri thirrje trupave rumune të mbrojnë krahinën nga bolshevikët që po përhapnin revolucionin ruse. Bashkimi i rajoneve të Transilvanisë, Maramures , Krizës dhe Banatit me Mbretërinë e Vjetër të Rumanisë u ratifikua në vitin 1920 nga Traktati i Trianon , i cili njohu sovranitetin e Rumanisë mbi këto rajone dhe vendosi kufirin ndërmjet Republikës së pavarur të Hungarisë dhe Mbretëria e Rumanisë. Bashkimi i Bukovinës dhe Besarabisë me Rumaninë u ratifikua në vitin 1920 nga Traktati i Versajës . Rumania gjithashtu kishte fituar kohët e fundit territorin e Dobrujës Jugore të quajtur “Kvartrilateral” nga Bullgaria si rezultat i pjesëmarrjes së saj në Luftën e Dytë Ballkanike në vitin 1913. Shpallja e Bashkimit midis Transilvanisë dhe Rumanisë. Unioni i vitit 1918 bashkonte shumicën e rajoneve me shumicë të qartë rumune në kufijtë e një shteti të vetëm. Megjithatë, kjo çoi edhe në përfshirjen e minoriteteve të ndryshme të mëdha, duke përfshirë edhe hungarezëve, gjermanët , hebrenjtë , ukrainasit , bullgarët , etj, për një total prej rreth 28% të popullsisë Hungarezëve kryesisht në Transilvani, gjermanët në Transilvani , Bukovina dhe Banat, ukrainasit në një pjesë të Besarabisë dhe Bukovinës, bullgarët në Dobrudje…”

     qe te dalim tek perudha e Luftes se Dyte Boterore:

     “…Gjatë luftës, Rumania ishte burimi më i rëndësishëm i naftës për Gjermaninë naziste, duke shkaktuar bombardime të shumta nga ana e aleatëve . Pas sulmit të Gjermanise ndaj të Bashkimit Sovjetik, Rumania ne 1941 rimori Bessarabinë dhe Bukovinën veriore e pushtuar nga Rusia Sovjetike para Luftes, nën udhëheqjen e gjeneralit profashist Ion Antonesku. Regjimi i Antonesku luajti një rol të madh në uljen e efektit te Holokaustit ne Rumani, duke ndjekur në një masë fare të vogël politikën naziste të masakrës së hebrenjve dhe romëve , kryesisht në territoret e Rumanise Lindore që Rumania i riktheu pas u pushtimit te tyre nga Bashkimi Sovjetik ( Transnistria ) dhe në Moldavi. Më 20 gusht 1944, Ushtria e Kuqe Sovjetike kaloi kufirin e Rumanise. Më 23 gusht 1944 Antonesku u rrëzua dhe u arrestua nga Mbreti Michael I i Rumanisë, i cili ishte bashkuar me Aleatët dhe shpalli luftë Gjermanise. Më 31 gusht 1944, Ushtria e Kuqe Sovjetike hyri në Bukuresht. Pavarësisht nga ndryshimet politike ne Rumani, roli i saj në humbjen e Gjermanisë naziste nuk u njoh nga Konferenca e Paqes e Parisit e vitit 1947. Me ndihmen e Ushtrisë së Kuqe, komunistët dhe partitë e tyre aleate pretendonin te fitonin 80% të votave, përmes manipulimit të votave dhe bashkimet e partive demokrate humben ne zgjedhjet e para parlamentare. Traktati i Paqes në Paris në fund të Luftës së Dytë Botërore i ktheu Transilvanisë Rumanise, por Besarabia i u dha Bashkimit Sovjetik , Dobruja jugore i u dha Bullgarise. Moldavia u bë e pavarur nga Bashkimi Sovjetik…”,

     njashtu:

     SIC KA MBETUR DERI ME SOT.

     He pra kahasoje Shqypnine enveriste te Edvinit si nje fis prej Afrike ZULU, me Rumanine ish fashiste qe kryesone sot BE-ne.

     Reply to this comment
   • SHQEFQET DEVA January 3, 16:22

    PO CFARE E GJETI RROTEN E SATEME INTELEKTUALI QE E CAPELYEN MUSOÑINI E HITLERI ?

    Polli nje kerric bastard si ti qe perkrah nazi fashizimin edhe sot 73 vjet pas shpartallimit te kesaj murtaje te Botes !

    Reply to this comment
    • intelektuali January 3, 23:14

     Beji te fala Bahri Omarit, ja ke degjuar emerin se mund te ta kete treguar RROTA e sateme qe te ka lindur cyryk, sepse ishte kunati i Enverit dhe bamiresi i tij deri ne fund te Luftes, po librezen e antarsimit te Nexhmijes te Partia e Duces a e ke pare, sepse Kac Myftaraj e zbuloi dhe e qiti ne publik nga Arkivat ku ishte mbyllur me 7 dryna, qe rezulton se:

     EDHE ENVERI EDHE NEXHMIJA KANE QENE FASHISTE TE PASTER

     dhe se:

     FASHIZMI DHE KOMUNIZMI JANE DERRA TE NJE DOSE QE QUHET DIKTATURE

     Pty race e poshter dhe e felliqur enveriste!

     Reply to this comment
 27. demo January 2, 08:39

  Keta duan te lajne mutin me shurre.
  Deri ne 1990,vete kriminelet e kuq,nuk kane deklaruar ndonjehere se kemi shpetuar integritetin territorial te shtetit shqiptar ne Konferencen e Parisit.Por kane pasur hall Reparacionet e Luftes.Nuk e kane thene se ishte nje genjeshter e trashe,qe bente Muuuuu.
  Integriteti territorial i Shqiperise nuk eshte vene ne diskutim as gjate luftes se dyte boterore,as pas saj.
  Pretendimet greke kane qene para luftes pare boterore,gjate luftes pare boterore,pas luiftes pare boterore,gjate luftes dyte boteroire,derisa arriten te spastrojne ethnikisht Camerine.Ky presion grek trembi enver hoxhen,qe ne Konferencen e Parisit duhet te tundte opinionin boteror me masakrat qe po ushtronin greket ndaj popullit te pambrojtur te Camerise.Po ju mbyll goja me mut.Do t`i tregonte fuqive qe bene luften,heroizmat e partizaneve shqiptare qe cliruan popujt e Jugosllavise,sikur enver hoxha ishte Zhukovi i Ushtrise se Kuqe.Po kur paska pasur gjithe kete fuqi ushtarake,sa te cliroje popujt ne Jugosllavise pse thirri divizionet Jugosllave ne Korce ta mbrojne nga Greqia?
  Cdo deklarate e enverit eshte nje fallsitet,nje demagogji,nje hipokrizi e ndyte,sepse partizanet shqiptare u derguan ne viset shqiptare te pushtuara nga serbo-malazezet,qe te luftojne kunder bashkatdhetareve te tyre.U derguan ne Kosove,se Kosova eshte krahine shqiptare,;u derguan ne Sanxhak te Bosnjes,sepse Sanxhaku deri ne 1944 ishte krahine shqiptare,u derguan ne Tuz,ne Plav e Guci te Malit te Zi,sepse keta krahine jane shqiptare.
  I CLIRUAN NGA GJERMANET?JO..I CLIRUAN NGA SHQIPTARET.Kjo nuik ka ndodhur me asnje popull ne bote.Imagjinoni te luftonin bullgaret e gjergj dimitrovit kunder bullgaro-maqedonasve te Greqise dhe tua dorzonin grekeve me proces-verbal.Lufta partizane eshte akti me i ndyre qe kane kryer shqiptaret ne historine e tyre.Kete heroizem mbrojti enver hoxha ne Pariz dhe bota qeshet e gajaset me heroizmat e partizaneve te Urjahipit te gjylos.Ja kete bene fuqite e medha ne Konferencen e Parisit.U dhjene gazit me delegacionin shqiptar.

  Reply to this comment
 28. Messerschmidt January 2, 08:59

  Te gjithe ja fusin me komentet e tyre per top pra kot fare …SEPSE ka qene ai vend i bekuar me merin USA qe ka mborjtur perhere Shqiperine qysh nga koha e Woodrow’t e deir tani….

  Reply to this comment
  • rilindasi January 3, 20:33

   keto endra i shikon me sy hapur apo kur flen?
   Sepse e dime qe amerika na ka mbrojtur ne nje menyre te çuditeshme, mbasi edhe na ka qire nenen, fale amerikes shqiptari po jeton postkomunizmin me delinkuent se !do vend i dale nga socializmi.

   Reply to this comment
 29. shabani January 2, 10:00

  Duhet te kishte thene ne fjalim gjithmone populli shqiptar dhe no populli im se duket si mbret

  Reply to this comment
 30. I gjati per te gjatin January 2, 13:27

  Enveri te shkerdhente nebkembe ulur dhe shtrire more intelektual.
  Sic dhe beri me ju qe ju ktheu nga kaposh NE pula

  Reply to this comment
 31. Washington Post….1 march 1946 January 2, 14:07

  NDAL ATENTATIT GRABITËS NDAJ SHQIPËRISË
  .

  Washington Post….1 march 1946
  NE VEND TE HYRJES

  NA FALNI PER MATERIALIN E GJATE
  POR ESHTE “LAKMUESI” ME I MIRE PER TE ZBULUAR
  SE AMERIKA DHE ANGLIA
  NUK KISHIN LUFTE KUNDER KOMUNIZMIT
  POR PER TE REALIZUAR
  ATE QE I KISHIN PREMTUAR
  GREKEVE DHE SERBEVE

  Washington Post….1 march 1946

  .
  Materiali i meposhtem tregon se Greqia here hapur dhe here fshehur ka perkrahje nga Amerika dhe Be shume me teper se Shqiperia per aresye gjeostrategjike…

  ****.
  NDAL ATENTATIT GRABITËS NDAJ SHQIPËRISË
  .
  .
  (Çarles C. Hart, ish-diplomat i SHBA në Shqipëri
  në kohën e Zoogut (1925-1929),
  lufton me dy artikuj kundër miratimit
  të një rezolute thellesisht antishqiptare
  të përfaqsuesit Komisionit të jashtëm të Senatit Amerikan, Claude Pepper në vitin 1946.)

  LETRA E PARË

  “Uashington Post” më 1 mars 1946

  I dashur senator Pepper,

  Keni shpallur se do të bëheni mbrojtës i fushatës për drejtësi të Komitetit Grek, i cili lufton për kërkesat greke të reparacioneve kur do të bëhen traktatet e paqes me shtetet e Ballkanit…

  Këtë lëvizje të drejtësisë për Greqinë e polli C. Diamantopulos, ambasadori grek në Uashington, njëherazi kryetari i makinës së propagandës së organizatës imperialiste greke në Shtetet e Bashkuara…

  Unë çuditem, senator Pepper, në qoftë se ju e kuptoni që një pjesë e madhe e kërkesës së reparacioneve greke është e drejtuar Italisë, për të cilën qeveritë në Uashington dhe në Londër janë munduar për dy vjet ta shkarkojnë nga çdo përgjegjësi për shkatërrimet që ka sjellë në Shqipëri, Jugosllavi, Etiopi dhe Greqi… Ju thoni, senator, se drejtësia për Greqinë ka katër qëllime, dhe i treti ndër ta është ‘Kthimi i Epirit të Veriut Greqisë’.

  Kjo deklaratë arrin të thotë që të vuloset që tani një atentat ­grabitjeje kundër Shqipërisë së varfëruar, për të cilën Greqia ka 32 vjet që përpiqet. Ky i ashtuquajturi Epiri i Veriut është tani Shqipëria e Jugut, e cila mban në gjakun jetësor ekonomik atë vend të vogël dhe kërkesa ka qenë gjithnjë kaq qesharake saqë është dhënë vendimi kundër Greqisë tri herë me radhë.

  Në gushtin e 1923, Lidhja e Kombeve dërgoi një mision në Greqi për të përcaktuar në vend kufirin greko-shqiptar. Të gjithë anëtarët e atij misioni, katër italianë dhe një përkthyes shqiptar, u vranë pa mëshirë ditën që arritën në Greqi. Një mision pasardhës caktoi kufijtë e sotëm, të cilët u miratuan nga Lidhja e Kombeve. Këtë herë, një metodë më e qytetëruar po përdoret duke iu zëvendësuar juve dhe shumë nga kolegët tuaj në vend të dorës së vdekjes që u përdor kundër misionit të pafat në 1923.

  Qeveria greke nuk i kapi kurrë vrasësit, duke treguar kështu fajësinë e saj dhe për këtë i pagoi Italisë një milion dollarë si një idemnitet punitiv për këtë krim. Përveç një kohe të shkurtër prej disa muajve më 1914, ky i kështuquajturi Epir i Veriut, nuk ka qenë kurrë pjesë e Greqisë që 600 vjet e këtej. Indianët e Amerikës kanë tani tepër të drejtë të kërkojnë Virxhinian ose çdo shtet tjetër të Shteteve të Bashkuara ku kanë jetuar 300 vjet më parë.

  Meqenëse kërkesa greke bazohet në fakt në gjeografinë e vjetër, është interesante ta dimë se Straboni, një nga autoritetet më të mëdhenj mbi Greqinë e Vjetër (lindur në 64 para Krishtit), na thotë se epirotët nuk flisnin greqisht, por ilirisht, që do të thotë se ata nuk ishin aspak grekë, por shqiptarë.

  Grekët që kanë kërkuar përkrahjen tuaj, senator Pepper, janë kryesisht monarkistë grekë në Shtetet e Bashkuara të udhëhequr nga Diamantopulos, të cilët shpresojnë që të rivendosin në fron Mbretin Gjergj, muajin që vjen, pa marrë parasysh protestat e shumicës së qytetarëve grekë.

  Për të fituar simpati për Greqinë në përpjekjen e saj për të grabitur Shqipërinë e Jugut, z. Diamantopulos flet pa kursim se Shqipëria e ka shitur pavarësinë e saj në 1939, si përfundim i dallavereve të shumë viteve me Musolinin.

  Konferenca e Ambasadorëve, një simultare e Lidhjes së Kombeve, e shiti për herë të parë Shqipërinë në 9 nëntor 1921, kur votoi që ta bënte këtë vend virtualisht një protektorat të Italisë, pa marrë parasysh faktin se Shqipëria qe një anëtare e rregullt e Lidhjes së Kombeve dhe që kish kështu të drejtën e sigurimit nga Lidhja e Kombeve.

  Shqipëria e injoroi atë vepër gjer në qershor të vitit 1926, kur Musolini i kërkoi qeverisë shqiptare që të nënshkruante një dokument për pranimin e protektoratit.

  Qeveria shqiptare, për të fituar kohë, thirri ministrin britanik, amerikan, frëng dhe jugosllav, duke i informuar se vetëm 24 orë afat kish përpara se të vinte nënshkrimin. Ministri britanik, duke i keqkuptuar instruksionet e tij, protestoi kundër këtij demarshi italian dhe për fatin e tij të keq u thirr nga Austin Chamberlain, ministri i Punëve të Jashtme, i cili pranoi se veproi në këtë mënyrë, për të marrë me të mirë Musolinin.

  Si ministër i Amerikës në Tiranë, në atë kohë, unë e dëgjova këtë histori të kërkesës italiane dhe thashë se do ta raportoja në Uashington. Por, në mbarim të Luftës së Parë Botërore, duart e qeverisë sonë qenë të lidhura nga politika izolacioniste që kish vendosur Senati, i cili e përbuzi konventën e Lidhjes së Kombeve. Po kjo politikë e ndaloi Presidentin Ruzvelt që të merte masa drastike kur Musolini pushtoi Etiopinë.

  Jugosllavia dhe Franca nuk bënë asnjë veprim, dhe Shqipëria, pa një ndihmë të jashtme, iu dorëzua me padashje Italisë në një traktat që u bë në nëntor të 1926-s, i cili përgatiti udhën e invazionit italian 13 vjet më vonë.

  Duke e akuzuar Shqipërinë se i është shitur armikut, z. Diamantopulos, organizatori i lëvizjes Drejtësi për Greqinë, qëndron në një tokë që lëviz. Ai është në Uashington nën patronazhin e Mbretit Gjergj.

  Tani, senator, dëgjo!

  Kredoja jote në jetën publike ka qëndruar gjithnjë në një besim të deklaruar te vullneti i popullit. Përpara se të shkoni thellë, duke përkrahur kërkesat greke, unë ju sugjeroj të merrni vesh se ç’ndiejnë grekët për punën e një plebishiti në Shqipërinë e Jugut, të cilën ata me dhelpëri e quajnë si Epir të Veriut.

  Për shekuj me radhë Shqipëria e Jugut ka qenë e populluar në mënyrë mbizotëruese nga shqiptarë, dhe Korça, qyteti i dytë më i rëndësishëm i Shqipërisë, të cilën grekët e kërkojnë si një dhuratë speciale, është pothuajse ekskluzivisht shqiptare në popullsinë e saj.

  Udhëheqësit reaksionarë grekë kanë heshtur me dashje në çështjen e një plebishiti. Pyetini se ç’mendojnë për një punë të tillë. Miqtë amerikanë të Shqipërisë nuk kanë asnjë frikë nga vota e popullit të Shqipërisë së Jugut.

  Por, për të mirën tuaj, Senator, kini mendjen.

  Kërkesa zyrtare greke për reparacionet është paraqitur tetorin e kaluar. Shuma e përgjithshme është 10,449,566,000 dollarë, nga të cilat 5.088,517,000 dollarë i është ngarkuar Gjermanisë. Kuptohet se diferenca duhet të vijë nga Italia, e cila nuk mund të paguajë vetëm se një fraksion të vogël të një shume të tillë, as Gjermania nuk mundet të paguajë një dëmshpërblim të tillë në të holla, dhe në qoftë se po, atëherë ekonomia e Evropës dhe e botës duhet të shkatërrohet, përveç shkatërrimit të të dy vendeve paguese.

  Dhe, sigurisht, në qoftë se Greqisë i paguhen njëmbëdhjetë miliard dollarë, nuk do të mbetet asgjë për ato kombe që kanë humbur shumë mijëra herë më tepër njerëz, të holla, gjak, djersë, punë dhe lot. Grekëve, gjithnjë dallaveraxhi natyralë, u vjen mirë një gjë e tillë se shuma që ata kërkojnë do t’i jepte vendit nga 1750 dollarë për çdo njeri, grua dhe fëmijë në Greqi.”

  LETRA E DYTË

  “Uashington Post” më 11 mars 1946

  “I dashur senator Pepper,

  T’ju shkruaj juve, senator, u bë një zakon, kështu të jesh i përgatitur se ke për të dëgjuar nga unë gjersa ju keni për të treguar interes në qëllimet grabitëse të grekëve që duan të rrëmbejnë pjesën më të pasur të Shqipërisë. Kam përpara meje një kopje të rezolutës të paraqitur më 19 shkurt, me anë të së cilës kërkohet kthimi i “Epirit të Veriut” (duke futur brenda dhe Korçën), Greqisë.

  Disa muaj më parë kam dhënë në këto shtylla një histori të shkoqitur të rezolucionit tuaj, por riparaqitja e tij nga ana juaj më detyron që të bëj një përsëritje.

  Rezoluta juaj na kujton dredhinë politike të Henry C. Lodge, i cili thoshte se ishte duke vepruar në emër të disa zgjedhësve grekë në rrethet e Massachusetts. Ai pohoi injorancën e tij mbi këtë çështje, kur tha se nuk dukej se kishte ndonjë kundërshtim.

  Rezoluta juaj nuk ndryshon as edhe një fjalë ose rrokje nga rezoluta e Lodge-it që u aprovua nga Senati më 20 janar 1920, ku nuk qe bërë apeli i senatorëve të pranishëm. Ai që kryesonte mbledhjen, tha vetëm, “Meqenëse s’ka ndonjë objeksion, rezoluta miratohet”. Në atë kohë në sallë kish vetëm pesë senatorë duke qenë se edhe senatori Lodge në atë çast mungonte në sallë.

  Ato kohë Shqipëria nuk kish miq në këtë vend dhe për amerikanët Shqipëria nuk ekzistonte si shtet. Prandaj nuk kish asnjë zë që të kundërshtonte dredhinë e Lodge-it. Rezoluta e senatorit Lodge nuk kishte fuqinë e ligjit sikundër do të kishte juaja. Zoti Lodge pranon se ai mocion qe një dhuratë për votuesit grekë.

  Shqipëria u njoh nga qeveria jonë më 1922 dhe një rrymë e madhe emigrimi shqiptarësh filloi. Një fakt interesant është se një e treta e atyre emigrantëve janë tani banorë në shtetin Massachussetts. Shqipëria ka tani mijëra miq në Amerikë, të cilët janë të vendosur që t’i jepet drejtësia atij vendi të vogël.

  Në “Uashington Post” më 1 mars, kam treguar se imperialistët grekë kanë qenë mundur tri herë në përpjekjet e tyre të fëlliqura që të rrëmbejnë një pjesë të Shqipërisë. Tani unë ju tërheq edhe njëherë vëmendjen për faktin se kufiri i sotëm shqiptaro-grek u miratua nga një komision ndërkombëtar zyrtar dhe u aprovua nga Lidhja e Kombeve.

  Grekët kërkojnë Korçën. Përse?

  Në rezolutën tuaj, senator Pepper, imperialistët grekë kanë bërë të gjitha përpjekjet që të specifikojnë që Korça, qyteti më i përparuar i Shqipërisë përveç Tiranës, kryeqytet, t’i jepet Greqisë. Grekët besojnë se Korça ka mundësinë të bëhet fillimi i një qendre metropolitane nga më të mëdhatë e Evropës Jugore dhe këtu kanë të drejtë…

  Ka vetëm një grusht grekër në popullsinë e saj shqiptare. Është për t’u shënuar se Korça është qyteti më proamerikan në botë jashtë Shteteve të Bashkuara përveç posedimeve ishullore. Ndërkohë, më tepër se gjysma e popullsisë ka qenë në Amerikë dhe një pjesë e madhe ka marrë nënshtetësinë amerikane.

  Një atmosferë amerikane përshkon qytetin. Qytetarët janë progresistë dhe përpiqen të bëjnë çdo gjë sipas modës amerikane, ata janë luajalë në radhë të parë kundrejt vendit të tyre dhe në radhë të dytë kanë besim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shumë nga korçarët e sotëm kanë lindur në Amerikë dhe kanë vajtur në Korçë si fëmijë. Ndërsa prindërit vinin të shihnin familjet e tyre, pa u kujtuar se lejet e tyre kishin kaluar dhe e humbën nënshtetësinë amerikane nga ndryshimi që u janë bërë ligjeve tona të emigrimit.

  Senatori Pepper, mendoje prapë këtë punë.

  A do t’i linit juve gjithë këta shqiptaro-amerikanë nën zgjedhën greke? Nuk mund të ketë gjë më tragjike se kjo. Greqia është një komb tregtarësh. Më tepër se 40.000 shqiptarë banojnë tani mjerisht në guvernatoratin grek të Janinës, ku popullsia shqiptare është mbizotëruese. A do të pranoni që për hir të atyre shqiptarëve të ketë një plebishit në Janinë?

  Komiteti i rëndësishëm i Senatit që ju kryesoni ka përpara një rezolutë (Rezoluta 82), që t’i jepet Greqisë imperialiste dhe grabitqare titulli mbi një të katërtën e popullsisë së Shqipërisë dhe një të pestën e burimeve agrare më të pasura të vendit. Meqenëse Greqia nuk e ka patur të sajën tokën në posedim në 500 vjet e këtej, a nuk do të mendoni që Shqipëria, në të cilën ajo tokë bën tani pjesë, ka të paktën aq të drejtë të plotë sa ka dhe populli juaj për shtetin e Teksasit (Texas)? Shqipëria e Jugut, të cilën Greqia kërkon të marrë, është e populluar në mënyrë mbizotëruese nga shqiptarët, sikundër dhe Texas-i është i populluar nga teksanë. Të lutem, mbaji këto gjëra në mend në qoftë se rezoluta 82 e Senatit vjen që të shqyrtohet përpara komitetit tuaj.

  Një herë në të shkuarën ti dhe unë takoheshim dendur, Senator, dhe unë isha kryelartë për këtë njohje.

  Korrigjimet e vogla në Shqipëri kanë për qëllim që t’i vjedhin këtij vendi një të katërtën e popullsisë dhe një të pestën e tokës së saj më të mirë dhe që të bëjnë 230.000 shqiptarë në mes të të cilëve 150.000 muhamedanë, si skllevër.

  Grekët nuk mund të thonë se shumica e popullsisë së tokës që bisedohet është e përbërë nga grekë. Jo, dhe ata heshtën në çështjen e plebishitit dhe për arsye të mira. Le të përsëritet dhe një herë, toka që kërkohet nuk ka qenë e Greqisë që 600 vjet e këtej, vetëm rastësisht për një kohë të shkurtër në 1914. Sipas më të mirit autoritet mbi Greqinë e vjetër, populli i Shqipërisë së Jugut (i cili quhet me dinakëri si Epir i Veriut nga grekët) nuk ka qenë grek dhe as që ka folur ndonjëherë greqisht.

  Zoti Uelles, ju dhe senatori Pepper, që kini marë përsipër çështjen e imperialistëve grekë, natyrisht pa djallëzi, mund të kishit shpëtuar nga ky gabim sikur të kishit pak kulturë klasike. Dëgjoni: Virgjili ka thënë: “Unë i kam frikë grekët, edhe kur të japin dhurata”. Euripidi, vetë një grek, ka thënë: “Mos i zë besë një greku”.

  Unë e kam vizituar shumë herë Greqinë dhe këto pikëpamjet e mësipërme nuk i pranoj për sa i përket karakterit mesatar grek. Po s’ka dyshim se Virgjili dhe Euripidi, duke përfaqësuar kulturën më të lartë të kohës së tyre, kanë njohur tipin e grekut-reaksionar, imperialist dhe monarkist, si ai që ka mbushur senatorin Pepper dhe juve me rrëfime të shtrembëruara përsa u përket kërkesave greke.

  Këta grekë, mjeshtër të intrigave, kanë qenë të kujdesshëm që t’u mos ua tregojnë më as juve, as senatorit Pepper, kërkesat e plota të Greqisë, të cilat në letër do të bënin njerinë të besonte se pjesa më e madhe e gjysmës perëndimore të hemisferës së lindjes, ka qenë krijuar vetëm për Greqinë. Këtu imperialistët do të donin të ndryshonin ndoshta dhe versionin e parë të gjenezës së parë (të Biblës – K.F.): “Në fillim Perëndia krijoi qiellin dhe tokën për Greqinë”. Dhe ata nuk u kanë thënë juve se kërkojnë njëmbëdhjetë miliardë dollarë si reparacione.

  Greqia, një herë djepi i artit dhe i kulturës, nën udhëheqjen e imperialistëve të uritur, është bërë tani një shesh smire dhe lakmie që kërcënon paqen e botës. Lufta e Parë Botërore filloi në një vend më të vogël se Greqia. Këta grekë tokë-grabitës, u pëlqen që ta quajnë Shqipërinë si një shtet muhamedan të vogël, të ndyrë, barbar dhe si vend brigantësh.

  Le të më lejohet të them se Shqipëria në 50 vjet e këtej nuk ka prodhuar as një shembull brigandazhi kaq të poshtër, kaq të djallëzuar sa vrasja më 1923 në Greqi e Misionit zyrtar të Lidhjes së Kombeve që ishte dërguar të përcaktonte në vend kufijtë greko-shqiptarë.

  Edhe një fjalë të fundit, senatori Pepper.

  Zhvishuni nga këshillat dhe nga shoqëria e reaksionarëve të mashtruesve imperialistë dhe monarkistë që duan t’u bëjnë juve udhëheqës në grabitjen e një vendi të vogël dhe pa mbrojtës, që ka qenë viktimë e njerëzve dhe e kombeve të këqij për 3000 vjet e këtej”. (Uashington Post, 11 mars 1946).
  .
  Epilog
  Nga me siper del se jo vetem ne Europe por dhe ne Amerike ka zyrtare amerikane qe jane pro greqise (serbise) dhe kundra shqiperise dhe anasjelltas.Me cfare k andodhur pas 1992 besoj qe proshqiptaret ne amerike & europe jane me te pakte ne numer….pamvaresiht nga tullumbacet qe degjojme.
  .
  Ajo qe ndodhi ne 1945-1946 ne kete beteje midis nje amerikani fisnik si Çarles Hart dhe nje zyrtari amerikani progrek si senatori Claude Pepper per fat te keq ndodhi dhe pas 1991..dhe po vazhdon sot me janullen- varrezat dhe kete detin e Pashait Myslym qe eshte mire te gjeje se kush jane sot atje ne Washington ato senatore si ky Peperi i 1946….
  .

  Ku ta gjejme sot nje Çarles C. Hart
  , kete ambasador amerikan
  qe ju kundervu shtetit te tij
  per pislleqet me Shqiperine
  ne favor te grekerve??

  Reply to this comment
 32. intelektuali January 2, 15:44

  O BOLE fanatike,

  Po cfare e gjeti Rumanine qe luftoi krahas me gjermanet e Hitlerit me ushtri, me tanke dhe anije kunder sovjetikeve te Stalinit qe ka betur ne histori si Krimineli me i madh vrastar ne Botes pas Mao Ce Dunit?

  JA KU E KE RUMANINE SOT NE KRYE TE BE-SE

  O BOLE enveriste, po Bahri Omarit ja ke degjuar emerin dhe ja di ymrin? Se Enveri gjithe Luften e kaloi ne vilen e tij duke palluar Nexhmijen dhe duke ngrene berxolla dhe duke pire birre me krikell tre here ne dite, nuk e ke pare ne fotografite qe publikon gazeta DITA papushim me faqet e fryra dhe barkun rrumbullak, he te duket si Kumandar qe rropatej maleve dhe pyjeve pa buke dhe pa uje?

  HE MO BOLE FANATIKE SI TE DUKET TY KUMANDARI I LANC-IT JUGOSLLAV QE E KALOI LUFTEN TE BAHRI OMARI?

  qe:

  E la Vatanin si nje Kamp Perqendrimi Auschwitc, rrethuar anembane me tela ma gjemba dhe te falimentuar totalisht, ja shikoje ti o BOLE idiote si e la Shqypnine Enveri megjithe LANC-in e tij kriminal:

  https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

  Ke ndonje koment apo mendim o BOLE enveriste me kete qe sheh te placin syte e fanatikut?

  sepse:

  Shqypnia po te kishte vazhduar me idete e Mit’hat Frasherit,

  SOT DO TE ISHTE SI NJE ZVICER ME DET NE MES TE BALLKANIT!

  Reply to this comment
 33. Mimi Tirona January 2, 16:13

  Gjithsesi jeni te gjith katunar e malok. U prish Tirona, gjynof…..shitet gomoret e blete makinat o malok e katunar.

  Reply to this comment
 34. U KRYE BACA MIT'HATRADHETARI !! January 2, 16:26

  Pse Enver Hoxha eshte nje nga burrat e shtetit qe ka nxjerre njerzimi per te gjithe kohrat?
  _______________

  1-Sepse ne 1946 ne Paris edhe pse sapo kishin dale nga lufta te rraskapitur me buxhet zero I Kaldarisit te Greqise edhe pse kishte Ameriken dhe Angline nga mbrapa…Hajdeni provojeni ne ja u mbajti bytha …

  Mbase do duket e politizuar por eshte shkruar e verteta ne “Le Monde”gazeta me e madhe franceze dhe nje nga me të medhate e globit!Ja perafersisht idea e saj sepse origjinali do rigjetur dhe publikuar me foto!Per keqfoljen ndaj shqiptareve ka te drejte Shmid, ka shume autore të gjithe te blere nga sllavet,por dhe greket!Ka qene vertet nje furtune e madhe mbi shqiptaret e prapambetur të asaj kohe!Dhe ketu jane sjelle fare pak autore…Eshte e vertet qe sllavoshkruesit i benin shqiptaret njerez me bisht dhe Le Monde e thote kete aty nga viti 1946 kur nje delegacion i rangut te larte shqiptar i kryesuar nga vet diktatori Enver Hoxha,zbriti per here të pare me avion ne Paris.Ishte e njohura mbledhje e Kombeve te Bashkuara dhe ka nje kenge shqipe qe brilantisht e historizon kete eveniment botror.”Në Paris u mblodh UNOJA!…..”
  Greket kishin nxjerr pretendime territorjale dhe sllavet gjithashtu kishin presion paikologjik ndaj shqiptareve si njerz me bisht.Delegacioni shqiptar zbriti ne Paris dhe ishte ne pritje te autoriteteve protokollare franceze qe vononin!Nje ushtarak francez i derguar per inspektim,filloi te shikoje,thote Le Monde,delegacionin shqiptar nje per nje nga prapa duke filluar nga me i fundit qeveritar shqiptar e mbritur tek i pari i tyre, Enver Hoxha,i cili thote Gazeta njihte dhe fliste shume mire frengjishten.Kur mbriti tek Enver Hoxha,dhe po e veshtronte drejtuesin shqiptar nga pas,si të tjeret,diktatori e pyeti:”Zotri,cfare kerkoni që na shikoni nga pas?” Menjehere kontrolluesi sqaroi:”Serbet na kane thene se ju shqiptaret jeni njerez me bisht…por une bisht nuk po shikoj “Gazeta shkruan se menjehere, duke qeshur,Enver Hoxha iu pergjegj:”Jo,zotni,serbet kane te drejte!Vetem se gabojne pamjen:Ne shqiptaret kemi bisht te madh,por e kemi ketu,përpara dhe do tua tregojme edhe ne mbledhje atyre dhe grekeve!” Shkruan me humor te larte “Le Monde”gje qe edhe ndodhi ne mbledhjen e Parisit.Vet “Le Monde”faqe 3 dhe 22 me foto e cilson Enver Hoxhen kryeshtetarin me fotozhenik te mbledhjes dhe me të ashprin ne mbrojtje te shtetit te vet.Ndofta mund te jene dhe keto arsyet qe studiuesit e paanshem gjejne tek kenga popullore e asaj kohe vargjet e pashkulshme:
  “Në Paris c’u mblodh UNO-ja,
  Fol Enver,të lumtë goja!
  Fol e mbro të drejtat tona!…”etj…
  Natyrisht,kjo s’ka te beje me balten qe ca shqiptarobishtukë të vertet i hodhën Enver Hoxhes,duke shitur gjer dhe trojet e detit ne jug dhe duke qënë,si dihet zgjatim bishti i bythës se sllavëve në Tirane e Shkodër!”Bishti ynë eshtë perpara”, një thenie enveriane lapidare qe i bën mirë kombit shqiptar!
  __________________________
  2-Sepse ate qe nuk e arriti Greku ne 1946..1959..1976 e arriti fix ne 2005-2006 ku per te na pranuar ne NATO tradhetaret e kombit BERISHA-BASHA-META-RAMA-MAJKO..”rane ne dakort qe hapsiren detare dhe ajrore te Shqiperise te na i ruaje Greku

  U KRYE BACA MIT’HAT !!
  .BACA MIT’HAT
  “ENDERRONTE”
  NE VITIN 1944
  QE SHQIPERIA
  TE MBROHEJ
  NGA USHTRIA E GREQISE

  atehere pra ne 1944 BACA MITHAT nis kete komisjon ne Greqi:
  Xhavit Leskoviku, përfaqësues i qeverisë kuislinge, Koço Kota i Partisë së Legalitetit. Madje kishin gjetur dhe një përfaqësues të Kosovës. Aty ish ekspozuar dhe pasaporta, një letër rekomandimi e firmosur nga Bahri Omari (ish- Ministër i Jashtëm), për “Qeverinë mike”, si dhe një letër udhëzuese ku përcaktoheshin 8-9-pika mbi të cilat do të arrihej kjo marrëveshje me reaksionin grek.

  -Sipas tyre,::
  .
  forcat e armatosura shqiptare do të shkriheshin me ato të Greqisë,
  .
  në një ushtri të përbashkët të komanduar nga grekët,
  që do të përdorej për të shtypur Luftën NAÇL në Shqipëri dhe në Greqi dhe do funksiononte edhe pas fitores
  ,

  Jo vetëm kaq, tradhtia arrinte deri atje sa të nënshkruhej edhe një akord me Qeverinë Greke në Kajro që t’i jepej Greqisë “Vorio Epiri”, Shqipëria Jugore, dhe ta fusnin vendin në suazën e mbretërisë. dhe ushtria shqiptare të komandohej nga një shtab ushtarak grek.

  …………………..

  BACA MITHAT U KRY !

  Te artikulli para dy muash me titull””…. Reuters: ‘Varreza’ shqiptare e MiG-ëve, tani do të jetë bazë ajrore të NATO-s”””
  Pasi poshtronte krenarine e aviacjonit shqiptar qe i qinte nenen armiqve dhe superfuqi qofshin ne ate kohe por jepte lajmin e gezuar se nga viti 2005 qielli shqiptar ruhej nga avionat e grekut qe kishin ne patronazh dhe hapsiren detare SIDOMOS DETIN JON….
  AMANETIN O BACA MITHAT TA KRYNE..jo vetem avjonat dhe nendetset greke na ruajne dhe na rruajne por dhe terroristet si ai KOCIFOZI po shurrojne shtetin e Edi Rames ashtu si terroristi Fredi Beleri pasi vrau ushtarake ne 1994 te ushtrise Salisumes….hedh kanditatura ne Himare ne vote..

  U KRYE BACE MITHAT !!

  Reply to this comment
 35. fteri January 2, 17:42

  Në respekt të :Washington Post….1 march 1946 !

  Ja situata që mbretronte në shqipërinë e çliruar me 29 nëntor 1944 .
  Qyshë më 22 janar 1945 misioni anglez dhe ai amerikan në Tiranë ishin në festë .Një lajm i këndëshëm siç duket u kishte gudulisur zemrat: Bandat e Llesh Marashit dhe Muharrem Bajrektarit ,Halil Alisë ,Gjon Markgjonit,Hakik Menës -lurës ,kishin hyrë për disa orë në koplik .

  Një ditë më vonë në Tiranë inagurohej Banka Kombëtare e Shqipërisë (megjithse floririn na e kishin bllokuar “aleatët “anglez në Londër ). Ishte çliruar varshava nga ushtria e kuqe dhe fronti ndodhej 2400km në përendim të Stalingradit .

  Me 14 shkurt 1945 ,ditën që çlirohej Budapesti ,në shtëpinë e Shefqet Bejës në Tiranë ,mblidhj “Grupi i Deputetve ” për të shpejtuar ralizimin e ëndrrës ,Zbarkimin e anglo-amerikanve .Po atë ditë në malet e Mirditës u formua “Komiteti i Maleve “,me kryetar dy xhelatët “patëriotë”Mak Gjon Markaj,dhe Muharrem Bajrektari nga hasi i Kukësit.Zbarkimi dhe përmbysja e pushtetit popullor me E.Hoxhën në krye ishin sipas tyre “çështje ditësh”ndoshat orësh ose dhe minutash.,prandaj nuk duhet humbur asnjë sekondë.
  NJË YXHYMË E PASTAJ DO TË HANTE QENI PETULLA…….!

  Kjo ngjalli shpresa të reja në radhët misineve anglo-amerikane ,dhe bashibozukve ,bashkëpuntorve të pushtuesve bajrekarve e tradhëtarve (i rruan koqet E.Hoxhës dhe popullit shqipëtar )

  Pregatitje të ethshme pushtimi nga armiqët bëheshin nga të katër anët e atdheut,nga veriu dhe nga jugu,nga lindja dhe perendimi.

  Në mars të v.1945 ,Mitat Frashri nga Italia dërgoi një letër optimiste dhe inkuarujuese ballistit Abdyl Kokoshi

  “Jam i siguruar nga anglo-amerikanët se brenda 2-3 muajve do të zbresim ushtarakisht në Shqipëri ,prandaj porositeni ju ,të gjithë pjestarët e ballit ,që keni qëndruar në Shqipëri ,të organizoheni dhe të filloni aktivitetin ,në mënyrë që ,me rastin e zbarkimit të forcave angllo -amerikane ,të gjendet një fuqi e organizuar e Ballit Kombëtar në Shqipëri”

  Kështu u bë krushqia e ballit me “grupin e Deputetve”
  Por nuk duhet harruar se një meritë në këtë mes ka edhe gjeneral brigade ,Dep Hudgsoni,i cili me të ardhur në misionin anglez në Tiranë ,më 21 mars 1945 i mblodhi axhentët dhe u premtoi :

  “Do t’ju ndihmojmë moralisht dhe materjalisht ,si me të holla dhe me municione e armatime ,etj…,kur të keni nevojë ,prandaj vazhdoni të organizoheni sa më mirë dhe të bëni sa më shumë sabotime”

  Hodskoni ishte mjaft i kënaqur ,pasi kishte edhe stërlina dhe agjentë të….. zellshëm .Pashuk Biba (vëllai i Kol Bib Mirakës )nënkryetar i “Komitetit Maleve ” i shkroi më 12 prill 1945 një letër gjeneralit amerikan JAKOBS, kryetar i misionit amerikan në Tiranë .Disa tradhëtar do mbështeteshin tek anglezët ,disa të tjerë te amerikanët.

  Kësaj radhe si korjer u përdor hirsia e tijë Dom Shtjefën Kurti ,i cili përpara se të dorzonte amanetin e bekoi me frymën e shejtë .
  Jakobsi lexoi:
  “Nacionalistët jan të gjithë gati për me sulmue pushtetin popullor.Kërkojmë me ju një takim në veri”

  Kryetari i misionit amerikan vështroi dollarët :”Komiteti i maleve i kishte hallall ……

  Me 22 majë 1945 ,amerikanët zunë në Gjermaninë Perendimore Xhafer Devën e masakrës 4 shkurtit ,por e mbajtën për vete,pasi ky kuadër “i lartë “,me një provë kaq të pasur ,u duhej.Zbarkimi pritej nga njëri çast në tjetrin .

  Anglo -amerikanët dhe reaksioni i brendëshëm pregatiti
  një kryengritje të madhe ,në mënyrë që ti japë shkak për një ndërhyrje drejtë -përdrejtë të ushtrive amerikane e angleze në shqipëri ,greke nga jogu e jugosllave nga veriu.pasi gjendja është e trubullt .Pstaj dihen provokacionet e grekve në jug,dhe përgjigjëja që i dha populli shqipëtar me E.Hoxhën në OKB,ishin vendimtare si lisi në shkëmb .Misionet anglo-amerikane e tradhëtare dhe tragjikomedia e tyre përfundoi si flluska e sapunit.me turp ,pranuan humbjen.

  Në seancën plenare të datës 26 shtator 1946 doli se, delegacioni grek e kish tërhequr kërkesën e tij për një komision të rishikimit të kufijve.PRA DËSHTIM !!!!!

  Reply to this comment
 36. Martini January 2, 18:35

  Nje nate gjate provokacioneve te grekerve ne gusht te 49 beri ftohte Me urdher te Enver Hoxhes urgjent ju shperndane kokore.(kapele qe perdori ushtria e kuqe ne lufte qe kishin ardhur ato dite nga BS)per ti mbajtur ngrohte.Kur agoi llogoret shqiptare ju pergjigjen monarkove forte si zakonisht.Greket kur pane kapelet u tmerruan dhe ja mbathen duke.u.thyer rende e bertitur gjate terheqies se remujshme.”o bura mbathjani se ariten ushtria e kuqe ruset….”

  Reply to this comment
 37. Baca nga Presheva January 2, 18:43

  Krahasoni varferine dhe trimerine e asaj kohe dhe.qendrimin nda grekut nga Udheheqesit legjendare te sotmit..Per.te mos.e zgjatur me pamjent mencurine trimerine atdhedashurine e.ta parit te shqiptareve ne ate kohe me keta te sotmit si Sala Meksin Ilirin Majkon Nanon Rugoven etj

  Reply to this comment
 38. Washington Post....1 march 1946 January 2, 19:43

  “fteri” faleminderit per vemendjen !!

  Ju lutem ndiqni keto rrjeshta me poshte

  SI NA PSHURRI GREKU NE 10 PRILL 1994

  Cfarë ishte ushtria e Enver Hoxhës ??
  do thoshte “Strategu “Berishe ne 1993-1994..kurrgjaa ?

  Me Greqinë nuk kemi problem se eshte vend i Natos dhe BE prandaj te hiqet armet luftarake dhe stervituni me arme druri….dhe nuk vonoi “peshqeshi” nga vendi Natos & BE

  Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1″ Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.

  Në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”.
  Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë.
  Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur.
  Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. ..
  .
  Prandaj shqyptare sa te keni Cizmen e Monikes..bolet e Xenit dhe bibilushin e Zaho Rames mos e rruani trapin se na ruajne dhe na rruajne miqte edhe pa shkumë
  .
  Për kujtesë
  Terroristi Fredi Beleri qe ishte pjese e grupit te masakres Peshkepise jo vetem qe nuk u ndeshkua por sa here ka votime ne Himare hedh kandidaturen per ‘TONGERLLIK”
  Ju lutem ca trimave qe shejne Enverin ne internet…Shajeni xhaxhin edhe me liber shtepie por merrni nje bisk rroje tja rruani Fredi Belerit dhe pastaj merruni me kockat e Enverit si kanibalë psiqikisht te semurë.

  Reply to this comment
 39. fteri January 2, 20:36

  Gota dhe dollia parë për PPSH ,dhe për SH.E.Hoxha,që shqipërinë e mori si fise të egra dhe i ktheu në njerëz të shkolluar e kulturuar.Kufijt së guxoi ti prek as- kush .Dashurinë për ta në zemër ta ruajmë ,ndaj dollinë e parë për Enver Hoxhën asnjëher nuk i kursyem .

  Pasardhësve të u a’ lëmë amanet ,si veri dhe jug,dollia e gëzuar ka historinë e vet.

  Përplasja dhe gota e dytë ngrihet për popullin ushtar e kufitar që nuk la njeri të prek kufirin që jetoi i bashkuar si një trup i vetëm dhe në lumturi ,

  Me i dhanë respektin e ngrohtësinë ,
  me i dhanë mirnjohje e dashurinë,
  me i dhanë optimizmin e krenarinë ,
  ngrihet gota dhe dollia tretë për respektin e miqësinë me minoritetet ,me këta ndamë bukën përgjysëm , jetuam si vllezër e të bashkuar për shqipërinë nënë .

  Kjo është tradita kudo që shkela dyzet e pasë vite për shqipërinë trime.Për Ej natë e ditë ,deri në momentin që të mbyllë sytë .nverin unë do shkrua

  Reply to this comment
 40. Mimi Tirona January 2, 22:37

  U prish Tirona e shkrete…vetem katunar, fshatar e malok. Kthehuni neper katunet tuja, se e qelbet Tironen. O katunar o koke gur
  qytetar nuk bohesh kurre
  pa i ndrru 10 lekure.

  Reply to this comment
 41. Tirona jone January 2, 22:45

  Ke te drejte Mimi Tirona, osht mush Tirona e jone me katunar e malok. Duhet me bo nje pastrim dhe te kthehen te punojn fushat. Katunar e malok i modh ne giro.

  Reply to this comment
 42. Bernd January 3, 16:27

  Shqiperia ne 1948 ne OKB njifej si nje komb non-person. Shume e konsideronin totalisht si nje aneks te Jugosllavise. Per kete mos merrni fjalen time. Mua personalisht me ka rene ne dore fjalimi i ambasadorit te Enver Hoxhes ne OKB te asaj kohe, avokatit te shquar Halim Budo. Vetem kur te lexosh kete fjalim do kuptosh gjendjen e vertete te njohjes nderkombetare qe gezonin shqiptaret ne ate kohe, si dhe pasionin dhe vendosmerine e atij pushteti per ta identifikuar shqiperine si komb sovran e te pavarur, si identitet absolut ne token e vet. Ky fjalim u botua i plote ne Los angelos Times, New York Times e deri ne Le Monde te Frances.
  Pra situata ne ballkan nuk ka qene dhe aq e ngrire. Stabiliteti relativ qe gezoi ballkani ne ate kohe vjen pikerisht nga fakti se keto kombe u organizuan ne shtete, qe iu nenshtruan rregullave nderkombetare te paqes dhe stabilitetit. Keto shtete i formuan lidera dhe lideri yne ishte Hoxha.
  Sigurisht qe amerikes shqiperia nuk i bente dot balle e as Rusise apo shume shteteve po te jete per lufte konvencionale, por me ate perkushtim dedikim dhe patriotizem qe shpalosen shqiptaret ne ate kohe per vendin e tyre askush nuk mund te shkelte ne shqiperi pa i vrare me pare te gjithe shqiptaret.

  Kaq i sigurte ishte Hoxha ne kete gje saqe kur erdhi puna i zuri ruset me shqelma nga shqiperia sikur te ishte ai superfuqi dhe jo rusia, bile i mori edhe 4 nendetese vlera e te cilave ne ate kohe ishte ne miliarde dollare sot. Ju kujtoj gjithashtu se cfare guximi ka shpalosur Hoxha ne kete pike duke konsideruar faktin se kush guxoi tia dredhi rusise ne ate kohe perfundoi nen zinxhirin e tankseve, si u be ne Ceki apo ne Hungari.

  Por e verteta eshte se shteti i Hoxhes ishte jashtezakonisht i forte krahasuar me mundesite e shqiptareve per te ndertuar shtet. Ishte teper i stabilizuar, i qendrueshem, i sigurte, i disiplinuar, dhe i rregullt, panvaresisht se nuk ishte i suksesshem ekonomikisht.
  Keto nuk jane pak duke konsideruar faktin se shqiptaret kishin 500 vjet qe s’kishin luftuar bashke, s’kishin punuar bashke e s’kishin funksionuar bashke si nje komb a shtet por vetem si fise apo klane mesjetare seicili ne hesap te vet, per krahinen apo mehallen e tij.
  Hoxha ngelet lideri qe si kurre ndonjehere unifikoi shqiptaret, shkateroi divergjencat rajonale, vendosi rendin qetesine dhe stabilitetin, ndertoi ushtrine, policine si dhe institucionet shteterore me te qendrueshme shqiptare, perkushtoi shqiptaret si kurre ndonjehere per kombin e tyre, i edukoi ata si kurre ndonjehere, emancipoi femren, si dhe i civilizoi shqiptaret si kurre ndonjhere. I evoloi ata nga fise ne komb, i vuri ata ne harten e botes dhe e ktheu ata nga nje komb non-person ne nje komb e shtet zot i fateve te veta.
  Ja pse pa Hoxhen ne si komb nuk do kishim as trajte as forme dhe as kuptim.

  Reply to this comment
  • mirel January 3, 17:27

   Komenti eshte shume I sakte dhe me vlere, por ne aspektin ekonomik nuk jam aspak ne nje mendjen me ty qe Hoxha ishte dobet. Ekonomia shqiptare u ngrit si asnje here nen udheheqen e Hoxhes. U happen toka te reja, filluan njerezit te hane buke se vdisnin nga uria, u prodhua cdo gje ne vend. Ne vitet 70 hanin greket nga shqiptaret. Niseshin kamionet me buke dhe qengja ne Greqi. Problemi I shqiptareve ishte qe nuk kishte tregeti me vendet me te fuqishme te botes dhe bllokada ekonomike ishte e kushtezuar nga statusi politik. Ekonomia mori derrmen nga vitet 80 kur u bene eksperimentet ne fshat. Ndryshimet u parashikuan nga Hoxha per ti hapur deren investimeve gjermaneve, por dhe aty u sabotua nga agjentura Berishiane e UDBse.
   Shtetin e la pa asnje borxh ekonomik, me burime natyrore te shfrytezueshme, me institute shkencore dhe gjithe systemin e duhur per planifikim dhe permiresim te ekonomise.
   Pjellat demokrate I vune shqelmin dhe I vodhen ne menyren me barbare. Tani quhen oligarke, dhe Ramuti bashkepunon me ta

   Reply to this comment
 43. ALBAN DEGA January 3, 17:05

  Replike me nje gomar pa samar

  CFARE E DALLON INTELEKTUALIN NGA GOMARI !?

  Intelektuali eshte nje intelegomar pa samar !

  Pse ?
  Ta quash Enver Hoxhen injorant, pa kulture, pa shkolle do te thote se mbi 90 per qind e shqiptareve qe me hir ose pahir pranuan sundimin e tij per 46 vjet, qe iu nenshtrian tiranise se tij …. kane qene injorante, idiote, ” me bisht”
  Sic ka shkruar Profesor Doktor Allen Dyselje fill pas vdekjes se Enverit ne “”Le Monde” ” Zoti Enver Hoxha si askush tjeter e ka njohur popullin e vet … Sipas kokes ua vuri edhe festen ”
  Behet fjale per nje Profesor te shquar te Frances, vendlindjes te revolucionit te pare demokratik ne Bote, te frymezimit te demokracise se mirefillte boterore asaj amerikane .
  Sa per palljet e tua prej gomari per Sigurimin e shtetit dhe hafijet e tij ti vec dekonspiron veten tende.
  Une shkruaj e komentoj me emrin tim te vertete ligjor dhe sot e gjithmone!.
  Ti shkruan e gjuan si nje cub nga pas ferrave te internetit me pseudonim.
  Pseudonimi eshte hapi i pare per cdo hafije e spiun te Sigurimit apo UDB -se, Asfalise apo KGB-se….
  Me pseudonimin tend intelektuali dhe me pacavuret tua ne fakt ti dekonspiron veten si nje injorant total !
  Ti Intelemagar fyen, ofendon edhe gomarin me nivelin mendor tri shkalle nen ate te veshgjatit!

  Reply to this comment
  • intelektuali January 3, 19:11

   ME DACIBAO ENVERISTE NUK I MBULON DOT KRIMET QE U KENI BERE SHQYPNISE DHE SHQYPTAREVE,

   por:

   Na jep adresen o Hamdi Gega se vijme ne cast

   O SPIUN DHE XHELAT I ENVERIT

   qe:

   Te japesh llogari perpara Drejtesise per krimet qe ka kryer familja jote ne Shqypni

   Reply to this comment
 44. intelektuali January 3, 17:24

  O BOLE BUDALLAQE:

  Nuk e di se nga e ke mesuar kete histori me kembe perpjete, por encikloedia Boterore tregon se Rumania fitoi territore pas Luftes se Pare dhe pas Luftes se Dyte Boterore, ja cfare shkruan Wikipedia per katunare dru me pre fanatike si puna jote:

  “…Në tetor të vitit 1918, Rumania u bashkua përsëri me luftën dhe deri në fund të luftës, perandoritë austro-hungareze dhe ruse u shpërbëhën. Organet qeverisëse të krijuara nga rumunët e Transilvanisë, Bessarabia dhe Bukovina zgjodhën bashkimin me Mbretërinë e Rumanisë , duke rezultuar në Rumaninë e Madhe . Që nga fundi i luftës, Austro-Hungaria dhe Perandoria Ruse kishin rënë, Bessarabia , Bukovina dhe Transilvania u lejuan të bashkoheshin me Mbretërinë e Rumanisë në vitin 1918. Nga Traktati i Trianonit të vitit 1920 , Hungaria hoqi dorë nga Rumania për të gjitha pretendimet e Monarkisë Austro-Hungareze mbi Transilvaninë. Bashkimi i Rumanisë me Bukovinën u ratifikua në vitin 1919 në Traktatin e Saint Germain, dhe me Besarabinë në vitin 1920 nga Traktati i Parisit …”

  dhe me tej vazhdon:

  “…Rumania e Madhe (1918-1940)
  Artikulli kryesor: Rumania e Madhe

  Rumania e Madhe (1920-1940)
  Shprehja rumune România Mare (përkthimi “Rumania e Madhe”, në përgjithësi i referohet shtetit rumun në periudhën e dy luftërave , dhe më tej, territorit që Rumania mbulonte në atë kohë. Rumania arriti në atë kohë shtrirjen më të madhe territoriale, duke arritur të bashkojë të gjitha vendet historike rumune. Historikisht, Rumania e Madhe – România Mare – paraqiti një nga idealet e nacionalizmit rumun . Rumania e Madhe shihet ende nga shumë njerëz si një “parajsë e humbur”, shpesh në krahasim me Rumaninë komuniste “të ngadaltë” . Për të shfrytëzuar konotacionin nacionalist të termit, një parti politike nacionaliste e përdor atë si emrin e saj. Në vitin 1918, në fund të Luftës së Parë Botërore , Transilvania dhe Bessarabia u bashkuan me Mbretërinë e Vjetër Rumune . Deputetët e rumunëve nga Transilvania votuan për të bashkuar rajonin e tyre me shpalljen e Unionit të Alba Iulia . Bessarabia, pasi shpalli pavarësinë e saj nga Rusia në vitin 1917 nga Konferenca e vendit ( Sfatul Ţării ), i bëri thirrje trupave rumune të mbrojnë krahinën nga bolshevikët që po përhapnin revolucionin ruse. Bashkimi i rajoneve të Transilvanisë, Maramures , Krizës dhe Banatit me Mbretërinë e Vjetër të Rumanisë u ratifikua në vitin 1920 nga Traktati i Trianon , i cili njohu sovranitetin e Rumanisë mbi këto rajone dhe vendosi kufirin ndërmjet Republikës së pavarur të Hungarisë dhe Mbretëria e Rumanisë. Bashkimi i Bukovinës dhe Besarabisë me Rumaninë u ratifikua në vitin 1920 nga Traktati i Versajës . Rumania gjithashtu kishte fituar kohët e fundit territorin e Dobrujës Jugore të quajtur “Kvartrilateral” nga Bullgaria si rezultat i pjesëmarrjes së saj në Luftën e Dytë Ballkanike në vitin 1913. Shpallja e Bashkimit midis Transilvanisë dhe Rumanisë. Unioni i vitit 1918 bashkonte shumicën e rajoneve me shumicë të qartë rumune në kufijtë e një shteti të vetëm. Megjithatë, kjo çoi edhe në përfshirjen e minoriteteve të ndryshme të mëdha, duke përfshirë edhe hungarezëve, gjermanët , hebrenjtë , ukrainasit , bullgarët , etj, për një total prej rreth 28% të popullsisë Hungarezëve kryesisht në Transilvani, gjermanët në Transilvani , Bukovina dhe Banat, ukrainasit në një pjesë të Besarabisë dhe Bukovinës, bullgarët në Dobrudje…”

  qe te dalim tek perudha e Luftes se Dyte Boterore:

  “…Gjatë luftës, Rumania ishte burimi më i rëndësishëm i naftës për Gjermaninë naziste, duke shkaktuar bombardime të shumta nga ana e aleatëve . Pas sulmit të Gjermanise ndaj të Bashkimit Sovjetik, Rumania ne 1941 rimori Bessarabinë dhe Bukovinën veriore e pushtuar nga Rusia Sovjetike para Luftes, nën udhëheqjen e gjeneralit profashist Ion Antonesku. Regjimi i Antonesku luajti një rol të madh në uljen e efektit te Holokaustit ne Rumani, duke ndjekur në një masë fare të vogël politikën naziste të masakrës së hebrenjve dhe romëve , kryesisht në territoret e Rumanise Lindore që Rumania i riktheu pas u pushtimit te tyre nga Bashkimi Sovjetik ( Transnistria ) dhe në Moldavi. Më 20 gusht 1944, Ushtria e Kuqe Sovjetike kaloi kufirin e Rumanise. Më 23 gusht 1944 Antonesku u rrëzua dhe u arrestua nga Mbreti Michael I i Rumanisë, i cili ishte bashkuar me Aleatët dhe shpalli luftë Gjermanise. Më 31 gusht 1944, Ushtria e Kuqe Sovjetike hyri në Bukuresht. Pavarësisht nga ndryshimet politike ne Rumani, roli i saj në humbjen e Gjermanisë naziste nuk u njoh nga Konferenca e Paqes e Parisit e vitit 1947. Me ndihmen e Ushtrisë së Kuqe, komunistët dhe partitë e tyre aleate pretendonin te fitonin 80% të votave, përmes manipulimit të votave dhe bashkimet e partive demokrate humben ne zgjedhjet e para parlamentare. Traktati i Paqes në Paris në fund të Luftës së Dytë Botërore i ktheu Transilvanisë Rumanise, por Besarabia i u dha Bashkimit Sovjetik , Dobruja jugore i u dha Bullgarise. Moldavia u bë e pavarur nga Bashkimi Sovjetik…”,

  njashtu:

  SIC KA MBETUR DERI ME SOT.

  He pra kahasoje Shqypnine enveriste te Edvinit si nje fis prej Afrike ZULU, me Rumanine ish fashiste qe kryesone sot BE-ne.

  Reply to this comment
 45. intelektuali January 3, 17:27

  Pa pederastin pa shkolle dhe pa arsim, Enver Hoxha:

  SOT SHQYPTARET NUK DO TE ISHIN SI NJE FIS KANIBALESH PREJ ADRIKE ZULU

  Reply to this comment
  • fteri January 4, 10:18

   INTELEKTUAL -Je bolja fanatike e imperjalizmit ,
   dhe zhvatjes shqipëtarve ,me babë ,gjyshë e stërgjysh!

   Sa shkolla e universitete hapën të parët tuaj? dhe ish pjestar të klasës pasur ,çifligaro- borgjeze në shqipëri. Asnjë, veç analfabetizmit e errësirës ,shtypjes e taksave të rënda mbi kurriz popullit dhe veç jetës mizerapël që bënte në kmohën tuaj të borgjezisë .

   Më thuaj troq se çfar kontributi i keni dhënë në shkallë kombëtare ju si klasë borgjeze ?-,veç shfrytëzimit të pa mëshirshëm dhe injorancës e errësirës që mbollët dhe instaluat anembanë trojeve të atdheut , për qinda vjet varfëri prapambetje e injoranëc.

   Fol me shifra e faktë ,jo vetëm sharje ! Sharjet e ofendimet nuk jan argumente ,por varfëri e kokës tuaj të kalbur me agallarët ,çifligarët e zagarët tuaj,ju nuk keni kontribut e argumenta që keni përmisuar jetën e shumicës popullit vetë shpifje e sharje.

   E.Hoxha ishte vigan ,mbi vigan ,i pa përsëritëshëm në histrorin njerzore ,i mbështetur nga 90% e popullsisë shqiptare që aq shumë e deshën .

   E.Hoxha la pasuri të mëdha në të gjitha fushat,por të gjitha u grabitën nga klasa politike S.Berisha,Ilir Meta ,F.Nano ,banda mafioze e prokurorve e gjyktaësve dhe e hajdutve të tjerë medjas e televizioneve të këtijë vendi me çizme e pa çizme me kollare e me thasë shqipëria u vodhë . !

   JA NJË PSURI PREJ FLORIRI QË LA E.HOXHA !
   – DRITA ELEKRTIKE-
   Për tërë shqipëtarët (por edhe për hajdutët e sotëm)në një vend ku ndriçimi bëhej 95% me pishë !
   -Po ku mer vesh ti je shpifës -gomar- !!!
   ………………….TA FILLOJMË ME :
   -Hidrocentralin e Fierzës “Drita e Partisë” me kapacitet pesqindëmijë kw .orë .
   -H.Komani kapacitet gjashtëqindëmijë kw/h
   -Hidroc.Vau u Dejës Dyqindëe pasdhejtëmijë KW/h (orë)
   -H.Ulzës me kapacitet prodhues 2X25000kw/orë
   -Dajti Hdrocentrali -“LENIN” 800kw/h
   -H.Bistrica 2x15000kw/h(orë)
   -Temocewntrali i Fierit 100.000KW/ORË
   ”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””’@@@@@Shuma e përgjithshme 1.038.000 KË/H(ORË)

   Këtu jan përjashtuar 175 hidrocentrale lokal të instaluara në vendbanime të popullatës ,zonave malore e pranë fshatrave të shqipërisë që të ndriçohet tërë populli .Enveri ishte gjithmon pranë popullit varfër ,këto vepra e të tjera pa fundë u ndërtuan për 40 vjet ,po ju ?.

   Na thaj sa investim ka bërë klasa borgjezo shfrytëzuese e intelektual-leshit e preshit për 1000vjet,fut këtu edhe demokratoshkërdhatësinë e intelektual mavrisë që jeton si shushuja me taksat e shqiptarve të varfër tu lehë te e pi kafe te Tajvani dhe duke shpifur .Krahasoje me 45 vjet revulicionin e zhvillimin e madhë që bënë komunistët shqipëtar për popullin e tijë të dashur ,veç punës pa lodhur e heroike të Komunistve shqiptar ?..

   Hë pra ku është ajo Zulu jote e shpifjes e mallkimit !… Kahasoje me gramtikën tënde Shqypnine enveriste si nje fis prej Afrike ZULU dhe rendin tëndë të zhvatjes e grabitjes popullit sot.?!!!!! Me arritjet madhështore të E.Hoxhës .

   Haaa.haaaaa,haaa ,zuluja është veç se në kokën tuajë të rrënuar e shkretuar totalisht dhe dhe disa komentuesve që vjellin vetëm helm e mut prej goje gjithë ditën ..

   Reply to this comment
 46. vjola January 3, 17:57

  LAVDI LEGJENDARIT ENVER HOXHE . I PA PERSERITSHEM .

  Reply to this comment
 47. Koci January 3, 22:45

  Enver nuk ben me NENa eshte heroi i dyte kombetar bashke me Skenderbeun. I treti do linde pas 100 vjetesh qe do tu qije nenat sojin e sorollopim Edushkes. Salu Kriminelit, Bashe Hajdutit dhe Iliro Monike “ doktoreshes se shkencave” plagjature ndyresira politike hajdute

  Reply to this comment
 48. intelektuali January 3, 23:15

  Beji te fala Bahri Omarit, ja ke degjuar emerin se mund te ta kete treguar RROTA e sateme qe te ka lindur cyryk, sepse ishte kunati i Enverit dhe bamiresi i tij deri ne fund te Luftes, po librezen e antarsimit te Nexhmijes te Partia e Duces a e ke pare, sepse Kac Myftaraj e zbuloi dhe e qiti ne publik nga Arkivat ku ishte mbyllur me 7 dryna, qe rezulton se:

  EDHE ENVERI EDHE NEXHMIJA KANE QENE FASHISTE TE PASTER

  dhe se:

  FASHIZMI DHE KOMUNIZMI JANE DERRA TE NJE DOSE QE QUHET DIKTATURE

  Pty race e poshter dhe e felliqur enveriste!

  Reply to this comment
 49. demo January 3, 23:17

  Enver hoxha nuk e mori pushtetin ne 1912 dhe ne ato situata,te kete pasur meriten te kete krijuar nje shtet te qendryeshem,.
  Enver hoxha mbi nje tradite shteterore 20 vjecare,me nje demokraci perendimore ne hapa te para,ndertoi nje Tyrani mbi platforme Ideologjike,te ngjashme me Tyranite inkuizitore mesjetare.Tyranet me mjetet e dhunes dhe hypnozes propagandistike krijojne nder shtetasit paranojen e armikut iimagjinar,idene e rrethimit nga djalli,nga perbindeshat,nga shtrigat,nga armiqte imperialisto-revizioniste.Shtete tyranike siKamboxhia e Pol Potit,Shqiperia e Enver Hoxhes,Koreja e Kim Jungut,jane te destinuara te veteshkaterrohen si tenxhere me presion kur i mbyll valviulen e shkarkimit.
  Asnjehere nuk kane qene ne diskutim kufijte londineze te Shqiperise se cunguar,para,gjate dhe pas luftes dyte boterore.Kete gjoja argument e shesin enveristet e sotem dhe posacerisht familjaret e enverit per te justifikuar tyranine e juntes inkuizitore te dyshes enver-nexhmije.Ajo qe smund te pranonin Anglezet,Sovjetiket,Francezet,(natyrisht nen presionin e klyshve te tyre serbo-greke)ishte Shqiperia me Kosove,Maqedoni,Cameri,qe krijuan fashisto-nazistet.
  Fuqite fituese nuk pranonin Shqiperine ne kufijt NATYRALE.Kete deshire te serbo-grekeve e realizoi Enver Hoxha para vitit 1945 me repartet e tij partizane,prandaj shkoi triumfator ne Konferencen e Parisit,i kapardisur si Esat pashe Toptani.
  Lexoni kerkesat e Esat pashe Toiptanit drejtuar Konferences se Versajes,lexoni dhe kerkesat e Enver Hoxhes ne Konferencen e Parisit, hiqni vetem slloganet fashisti-naziste dhe ngjajne si dy pika uji.
  Enveri me shume se me nje shtetar,ngjan me HANKO HALLEN ME KYCE NE BREZ,.I mban nen zap sherbetoret,familjaret,te frikesuar,por jo te edukuar,nuk i lejon te dalin jashte dere,i torturon ne pune dhe te pangrene,,sapo vdes Hanko Halla me kyce te renda,sherbetoret,me robt e shpise,marrin kernallen,hajdute,prostituta,kriminele,
  E sheh o Bernd Fisher si ta psikologjis Enverin tend une?Qe ta pranoc edhe ti vete,te ngjashmit t`ja kerkoc thelle ne traditen tyranike mesjetare dhe ne xhunglat e Azise dhe Afrikes

  Reply to this comment
 50. Onkezmi January 4, 03:09

  morre intelek….gjithë këto që shkruan ti bën mirë se ne mësojmë ,por nu e dimë sakt se kur gënjen dhe kur thua të drejtën…!Edhe ndonjë gjë qe e dimë,na i bën mendjen si përsheshi me dhal dhe nuk na zë gjumi.Këtë mision si duket ke me gjithë grupinqë të mështet mbrapa skene,si sufler teatri fshati…Grupi dënohet,por sa te jetë në pushtet ballisti i ri do të shtohen me shumë prallat me mbret,që na i heh në ‘treg’…

  Reply to this comment
 51. Na munde Enver na munde… January 4, 03:44

  Te nderuar moderatore

  Per te sqaruar pse Enver Hoxha..edhe pse kemi 30 vjet qe e beme “diktator te keq” perseri mbetet burri I shtetit me I shquar qe ka nxjerre Shqiperia qe nga koha e Gjergj Kastriotit..e spjegon nje komentues para ca kohesh me pseudonimin P.A.B..

  .Kete koment e kam te arshivuar ne arkiven personale te kompjutrit pasi ne menyre brilante jep raportet e Enverit me Perendimin dhe abuzimin me fjalen demokraci te ketij te fundit
  .
  Duke I kerkuar falje ketij komentuesi brilant ju ftoj ta lexoni pa mllefe..qofte ata qe e quajne Enverin Shenjtor apo ata qe e quajne shejtan..

  *********

  Diktature dhe Diktatore
  ___________________
  Te gjithe kane deshire per pushtet, karakteristike baze eshte mos-besimi qe kalon ne Paranoje. Thone qe ne Maje ka vetmi-ekstreme. Nese merr Sadamin, Asadin ( te vjetrin) apo Gadafin; ve re qe bene Shtete aty ku nuk kishte shtete apo nje baze rudimentare. Njerezit e asaj zone s’jane mesuar me rregullat dhe organizimin e Shtetit. Ne fillim i perkasin familjes, klanit, nen-grupit ne nje fe (shia / suni) dhe fese. Kufinjte u jane imponuar. Asnje si hedh poshte meritat qe ne kohen e arte te dikatures Siriani ka pasur mundesi udhetimi e zhvillimi, Irakiani fitoi respekt ne rajon e investime te pa-para; ndersa Libiani ka pasur perfitime te tilla; qe nese i listojme te gjitha, do duken si Perralla. 5litra uje kushtonin me shume se 5L benzine, ciftet merrnin kredi (quhej e tille, por dilte falas) kur martoheshin e nje makine falas, shkretetira Libiane eshte varreze makinash japoneze; u zhvillua arsimi e shendetsia, emancipimi i gruas, dhe arriti nje kohe qe Libiani s’punonte por vinin nonjes punga vende te tjera. Enveri sigurisht s’krahasohet me keta ishte shume me lart (folem per shtet/ rend e ligj) se djali i Sadamit (Udai) ka qene gangster qe merrte vajzat e shkolles nga rruga, i ati hodhi LHL tek Kurdet ne Halabxha, Gadafi financonte terroristet nderkombetare e Asadi po ashtu.

  Koha.
  ____
  Ideja e cmendur se Perendim do na merret ne Gji, po s’na la Enveri eshte me teper se nje enderr e spekullim; eshte thjeshte Cmenduri qe asnje fakt nuk e mban!

  -1) Perendimi ne kurre s’na ka marre ne gji!

  -2) Perendimi ka nderhyre ne ato raste kur na digjnin te gjalle greket/serbet e kjo pas muajsh/vitesh masakra.

  -3) Perendimit s’kishim c’ti ofronim, asnje perfitim.

  -4) Perendimi kishte halle te tjera e doli i shkaterruar nga Lufta per vete (pervec ShBA-ve qe perfituan)

  Perendimi Miq, eshte PARA!

  Nje treg prej 900.000 banore te varfer atehere ne 1945 nuk kishte asnje Vlere. Dhe Perendimi s’eshte aq bamires. Ne ate kohe Perendimi po bente Krime.

  – Britaniket i lane ne gjak rruget e Palestines. Kur ne “kishin pune me Koci Xoxen”

  -Miliona vete vdiqen ne Indi, nga ndarja e pergjakshme ne linja fetare Indi-Pakistan.

  – Perendimi ishte ne Nivele Kolonializmi, po bente lufte ne Malejzi, ect

  Diktaturat ne Amerike Latine,

  probleme ne Indo-Kine,

  terror ne Kore kur diskutohej dhe nje here te perdorej Bomben Berthamore.

  Ne flasim per 10-100 te vrare e te arrestuar per “Ambsadden Sovjetike”

  Kur Franca e Civilizuar 5-7 vjet me vone lau ne gjak rruget e Algjerise; ato akoma e akuzojne per Gjenocid.

  Nje pale thote pati 2.2 Milione Viktima, tjetra 450.000 e shume si kjo.
  Per cilen Perendim bejme fjale?

  Tani dhe “deshirat e mira” kane nje fare baze…ndryshe te vazhdojme me Sherezaden.

  Emigrimi
  _______
  Posi. Do kishim pashaporta dhe Liri Dalje, te gjithe te siguruar. Ah “i poshtri” Enver na mbajti te mbyllur. Prit. Shiko disa dokumentare, e lexo per emigrantet ne Ellis Island ne Amerike; si keq-trajtoheshin, fyeshin, futeshin ne Karantina (te semuret) vdisnin per buken e gojes…duke lypur e lare rruget; gjithmone ne punet me te uleta; sherbyes e pastrues. Femrat e tyre kalonin ne Prostitucion e meshkujve su cohej koka per jete! Kush jane keta? Ja…ta themi, Italianet, nga nje ekonomi nder 10 me te medhate ne bote; me civilizim qe nga Roma e shtete me baza! U deshen 2-3 gjenerata derisa dolen Politikanet e pare – (si LaGuardia) ne nivele lokale e me pas kombetare si Senatore e Kongresmene; kush na tha ne se Perendimi do na bente “njerez” e do na “priste me krahe hapur”? Kur Italianet trajtoheshim me keq se vemjet…nga na i prishi keto iluzione “shoku Enver” kur cdo emigracion do 2-3 gjenerata te bej hajr?

  Komunizmi me i “Keq ” ne Bote?
  _______________________
  Sigurisht- Enveri e pati dhe kete! E dini se ne KAMBOXHIA, vriteshe po te quanin Intelektual? Kriteri? Te mbaje syze! S’po bej shaka, eshte fakt Historik. Syzet ishin vdekje e sigurte. Po ne Europe? Kudo ka pasur keq. Te dhemb zemra kur shikon sesi nje Popull i shtypur e Pushtuar Historikisht; akoma s’kupton diferencen ndermjet “babait te dehur” dhe “ alkolikut te huaj” ne rruge! Ka qene nje “aksident/ mrekulli Historike” qe Shqiperia ruajti Pavaresine. Cope-cope- dhe mire-keq, Enveri ja arriti kesaj, duke u tundur e lekundur, puthur faqe te dikuj e serviosur, ja Arriti.

  Ne Hungari kam takuar gjyshe qe me tregonin per friken ne turnin e Nates, nga ushtaret e dehur Sovjetike, kur punonin Infermiere ne Spitale!

  Frika, c’te ben i Huaji ka nje diference te madhe. Dhe ne patem Sovjetike ne Shqiperi; por ata ishin nje Klase Tjeter; Oficere; Specialiste, Keshilltare, Inxhiniere, Pedagoge etj, qofte dhe disa “ushtare me detyrim” por nen urdhera te ndiqnin rregullin se jane ne nje Shtet Sovran.

  Kete e beri Enveri.

  Ne Hungari vetem ne pak jave u vrane 3000 vete dhe mbi 250.000 ike refugjate.

  Ne Ceki Sovjetiket u futen me force e kudo Intelektualeve dhe njerezve te thjeshte ju shkaterrua jeta.

  Duam akoma krahasim me “Komunizmin e Bute” te Prages e Budapestit?

  Po TURP NUK KEMI?

  Budapesti ka metrone e II-te ne Europe, pas Londres (lexo- dhe nje here kete!)

  e Praga? Universiteti Carlit (Universita Karlova) eshte i I-ri ne Europen Qendrore, qe me 1348! Ne 1.5% (e majes!) te Universiteteve me te mira ne Bote!

  Pse Komunizmi Cek e Hungarez apo Polak apo Serb ishte me i bute, eshte se kultura e Tyre ka qene e tille; ne a jemi te BUTE?

  Atehere nga na del kjo “tapi” qe kerkojme ate qe se kemi pasur kurre?!

  Po e shkuara?
  ___________
  Duke denuar cdo gje me Standartet e sotme, bota duhet ti hyje me Buldozer Metropoleve Kriminalo-Kolonialisto-Piraterike-e-Lufte-Nxitese!

  Nder ta ka pasur kriminele me emer por askush nuk eshte cmendur te gjykoje te djeshmen-me-te-sotmen, a te hedhe ne ere trashegimine se Gjyshi dje ka qene “burre i keq” dhe ka bere Krime! Enveri s’krahasohet me C’mund te ndodhte; as me kohen e sotme; Enveri ka kontekst me kohen e tij.
  Me Shqiptarin qe s’bente buke as per 3 muaj!

  Me Shqiptarin qe kishte jete mesatare ne 1938-ten, 42 vjec.

  Me Shqiptarin analfabet. Me politiken rajonale. dhe kam thene (te gjithe e dime) me pare; 35 vjet “nga Enveri” ne 1913-1914…ne Provokacionet e Gushtit (quhet te tilla, se nuk u deklarua Lufte Fomale…

  por s’ka qene provokacion me dy Skuadra kufitaresh, Greket erdhen me artileri te rende e avione.

  Me baze llogjistike me pas, te pushtonin cdo qytet te marre.) Ushtaraku Shqiptar, Vdiq ne Detyre!

  Hera e pare qe patem nje “shtet me Uniforme” dhe si e beri dhe a do behej me mire, ate kerkush se di,

  Por pa e marre “zvarre nje komb me lecka” sic ishin ne, ne 4-10 vjet s’arrihej nje gje e tille.

  Enveri arriti respekt e pavaresi, integritet territorial.

  Ti leme budallalliqet…fakt No1 i Historise eshte Ky:

  Po Nuk pate Force, ne bisedime e negociata,
  ne kohe krize e paqe,
  pa nje Ushtri te Rregullt,
  ne rastin me te mire merr gjynah..ne me te keqin perbuzje dhe te shfrytezojne;
  vec Respekt Kurre ..Nuk Ke. …Ra Shteti.. Ra Ushtria. Dhe megjithese s’ishte Inicatori, ajo “lufte e Vogel” e Shqiperise se Vogel qe Mbrojti kufinjte Shtetor me Ushtarake Profesioniste, do e rregistroje si Fitore te Shtetit Shqiptar, as te Enverit as te Mehmetit. Ne ate qe nisi, Enveri ishte manaxher i mire; mizor po e po…por nuk ja hante qeni shkopin.

  “Enver-Free”
  _________
  Tani qe jemi “pa-Enver” e meqe Perendimi do na jepte Embelsira qe me 1945, pse s’na fut ne gji kur ka 25 vjet qe poi lutemi “demokratikisht” po i qahemi dhe servilohemi? Di kush te thote pse? Meqe cmenduria jone arrin te krahasoje Zogun (!) mbretetor (?!) me Angline e Danimarken (qe gjene emrin e “babes” ne rregister nga 1089) s’jep kush Arsyen se pse Perendimi na beri Hasha? 1990-2015. Krejt te lire… politike per qef. Emigracion? Sa deshem. Mundesi e kriminalitet? Gjithe diten. Ato qe na la ai, gati i prishem krejt. Cfare i mungon “Shqiptarit te paqem” te hyje ne Europe 25 vjet pas Komunizmit dhe 30 vjet pas vdekjes se Enverit?!
  Konteksti x2
  __________
  Dhe nje here, me standartet e 1945-1946
  Kur Stalini quhej hero e shpetimtari i Botes nga Nazizmi, ne 1955
  kur lufta ne Kore e boten Koloniale, me 1965 me lufterat ne Azi dhe tanket Sovjetike ne Europe e Francen duke bere masakra ne Afrike;
  ne 1975 kur Amerikanet digjnin fshatra me Napalm ne Vietnam (Veriu e mori Saigonin ne kete vit)
  kur ne Ameriken Latine binin regjime e diktatura si shtepi kukullash, deri ne vitet 80-te
  kur Europa kish problem me greva massive (plehrat qe i shihni ne Napoli, ne Britani kane qene gje ditore! Nga Sindikatat) paraliza nga cmimet e karburantit;
  terrorizmin qe merrte Aviona peng si rosake; qe sa shume te tjera si keto.
  Me besoni, Enveri nuk del dhe aq Keq, decade-pas-dekade. 450 Pushtim Turk, kane prure dicka gati-fatale per Trurin Shqiptar, deluzionet diten per diell, dhe Topitjen e Arsyes! Me karten e Helsinkit dhe fjalimet e Obames; burre me “te poshter” se Enveri s’ka pasur!..Por sot ka ardhur koha te themi na fal Enver…

  Reply to this comment
 52. fteri January 4, 19:23

  Plot pes shekuj lindi burri shtetit .
  1)..Plot pesë shekuj – Enver Hoxha – Grupi i Hasit – YouTube
  Video for këngë kushtuar Enver Hoxhës !▶ 4:02
  https://www.youtube.com/watch?v=Q56mpNhPkM0

  Dëgjojeni me qetësi ,ju këndoftë zemra .Vetëm ai u vjen hakut kriminelve dhe hajdutëve të sotëm.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*