Kërcënohet me jetë vajza e deputetit socialist

November 27, 2014 16:13

Kërcënohet me jetë vajza e deputetit socialist

Vajza e deputetit të Partisë Socialiste, Dashamir Peza është kanosur nga një person, që më pas u shoqërua nga policia.

Burime pranë uniformave blu bënë me dije se 31-vjeçarja Amantia Peza u kërcënua me jete nga Fatmir Shuli-raporton ABC News.

Sipas policisë, 45-vjeçari e kanosi Pezën, pasditen e datës 24 nëntor, për shkaqe që mbeten mister.

Sipas të dhënave të policisë procedimi pritet të referohet në prokurori dhe pas kësaj do të zbardhen edhe shkaqet e ngjarjes.

November 27, 2014 16:13
Komento

40 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" March 13, 12:20

  Sali Berisha po vepron.
  Urgjentisht Edi Rama, si kryeminister i vendit, duhet ti kerkoje prokurorise se republikes, arrestimin e Sali Berishes.
  Veproni tani kunder klanit Berisha sa nuk eshte vone, sa nuk ka marre akoma jete njetezish te tjere, per te dhene mesazhin, se tani do ta pesojne femijet tuaj, po hapet dosjet e sigurimit dhe te korrupsionit.
  Si te doni, une po ju paralajmeroj. Mos e nenvletesoni Sali Berishen, ai ju vret dhe ju dergon mesazh ngushellimi.

  Reply to this comment
  • andon March 16, 22:19

   eh tironc i vjeter Dashi
   historite e Dem Xhepes perseriten

   Reply to this comment
   • "Horri i Bulevardit" November 28, 06:28

    Dash Peza ka lind ne Tirone, por eshte katunar i vjeter, jo tironc i vjeter.
    Se i bie qe mua qe me ka lind ne Tirone, qenkam tironc i stervjeter.
    Se cfare njeriu eshte Dash Peza, as se kam idene, senuk e njoh fare, per her te pare e kam pare ne tv.
    Por kur degjojme te tilla raste, duhet te jemi te qarte, Sali Berisha, si nje shtaze e plagosur, eshte shume i rrezikshem dhe Edi Rama si pergjegjes, per mbrojtjen e shqiptareve, duhet te gjeje mekanizmat e duhura, per ta neutralizuar kete njeri, qe ka eksperience te madhe, per te eliminuar dhe marr hak, tek kundershtarit.
    Saliut i eshte bere e qarte nga UDB, po se more pushtetin, ne te veme vizen dhe kur ta ve vizen UDB, te ka puthur halla ne te dyja faqet, te shkaterron deri ne brezin e shtate.
    Prandaj Saliu duhet neutralizuar urgjentisht, pa marre akoma jete te tjera njerzish.

    Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 28, 00:47

   Në një mendje me ju ” Horr Merkel”,dhe në vijim me “Toni”, “Lora” , “Marin Gashi” e “Pelivani-n”? Më vjen keq por sot çmimin e krijimit politiko-artistik më të mirë e mer ” Pelivani”!? Ju të tjerët ishit në juri prandaj nuk ju takon? Nderime!

   Reply to this comment
 2. Toni March 13, 13:19

  Horr si perhere komenti yt eshe perfekt,dora e zeze e serbit sali kjo eshte ,mos harro se shiku famekeq i gazidedes eshte akma gjalle me zagarin visho lika-ajazi ,edhe ne 97-en kete bonte skizofreni sali ish-sekretari i PPSH-se,saliui milloshevicit…

  Reply to this comment
 3. LORA March 13, 13:24

  Dash Pezen e njoh qe nga gjimnazi “Petro Nini Luarasi”.Kemi qene ne klasa paralele.Me vjen me te vertete mire qe mbetet po ai shpirt i thjeshte dhe me taban te forte,sic e kam njohur ne adoleshence.
  Besoj ne perkushtimin dhe pergjegjshmerine e tij politike,sepse ka taban te forte kombetar dhe eshte ne natyren e vet njeri konstruktiv dhe pa poze.

  Reply to this comment
 4. pelivani March 13, 13:44

  E kam thene e sterrethene…
  Mbase deri ne bezdi,
  Qe kjo cop’ e qenit kerme,
  Po qelb vendin Jug – Veri…

  Ky fajtor nga dje dhe sot,
  (Dhe mbas ngordhjes eshte fajtor!)
  Ka shkull zemra porte me porte,
  Biles,me te tijen dore.

  Thyej ligjet zotni Rama (!)
  Ndryshe,nuk eshte me cudi,
  O vure neser ne pranga,
  O Pasneser,ai,ty…

  Japo,ik ne s’je i zoti…
  Ik,qe Sala prap te vi.
  U mesuam me ket’ m…
  Nje luge une e tri lug Ti.

  Reply to this comment
 5. babo March 13, 16:19

  Ja qe eshte kthyer koha e dulles prape, po keta po shikojme neper gazeta, se keta e kane ne dore prape, jo Lym hajduti me disa gra por i biri

  Reply to this comment
  • Marin Gashi March 13, 19:48

   babo, me vjen keq per fjalorin tend prej rrugaci, i papranueshem per nje lexues te gazetes se nderuar popullore “Dita”. Myslim Peza eshte Hero i Luftes Antifashiste ne nivelin boteror. Eshte nje hero i rralle, pasi ngriti Ceten e Pare Antifashiste ne Europe, duke mos qene oficer karriere, por nje fshatar i thjeshte, analfabet, ndonese i pajisur me nje zgjuarsi e mencuri fenomenale natyrore.
   Myslim Peza ka qene i arratisur politik antizogist per kater vjet me radhe ne pyjet e Pezes (1926-1930), por kurre nuk ka prekur nje kokerr rrushi pa lejen e bashkefshareve te tij bujare. Po ashtu eshte e njohur jeta e tij pa asnje njolle politike apo morale ne Resnje te Maqedonise (1930-1939), ku mergoi si kundershtar i regjimit te Ahmet Zogut. Jeta e tij eshte e dokumentuar ne studimet historike qe jane botuar dhe do te botohen mbi jeten e tij, si patriot nacionalist dhe Komandant Legjendar i formacioneve partizane ne Krahinen Martire te Pezes.
   Urojme qe i biri ta ruaje te paster figuren e Myslim Pezes, duke vazhduar te jete i thjeshte e popullor, sic ishte i ati.

   Reply to this comment
   • Sallakja March 13, 21:07

    Komunizmi, popullit shqiptar i ka bere deme te pa imagjinueshme.
    Vertet mendon se faji ishte vetem i E. Hoxhes ? Une jo.

    Reply to this comment
    • Marin Gashi March 14, 05:18

     Sallake, sa per dijeni, ne Shqiperi nuk ka patur kurre Komunizem. Pse, qysh e tek pyet ne Departamentin e Historise se Universitetit te Tiranes.
     Myslim Peza eshte figure historike shqiptare dhe boterore per periudhen e Luftes se Dyte Boterore (1939-1944).
     Pas vitit 1944, i mbiquajturi nga populli “Babe Myslimi” eshte mbajtur ne pellembe te dores nga shteti shqiptar i kohes, sic e meritonte nje pensionist Hero Legjendar i Luftes Antifashiste Boterore,
     Pas vdekjes (1984), me porosi te tij, dy femijet e tij (Dashi dhe Ada) e lane vilen, ku sot eshte Ambasada Ruse, dhe moren dy apartamente shteterore.

     Reply to this comment
    • lili March 19, 05:14

     Asgje nuk eshte vetem e bardhe, apo vetem e zeze, pra me nje ngjyre. Historia i ka te gjitha ngjyrat brenda; komunizmi i ka sjelle deme e pallogaritshme nje pjese te popullit shqiptar: bejlereve, agallareve, tradhetareve, jo vetem balliste, por u ka sjelle te mira te pallogariteshme pjeses me te madhe te popullit, qe e arsimoi, e kulturoi, i dha dinjitet dhe i hoqi percmimin mesjetar te bejlero-agallareve, qe i konsideronin si placke personale. Ai regjim, natyrisht qe beri edhe gabime, sa per faje te sistemit, por edhe te personaliteteve qe drejtuan, sic qe edhe Myslim Peza me shoke, por krahasuar me te mirat ato jane mikroskopike per pjesen me te madhe te popullit.Kjo duket qartazi po ta krahasosh me kete kohe, qe popullit tone i jane hapur plage te medhe sociale, deri ne te pariparushme, jo si rezultat i sistemit, i cili natyrisht ka pikat e veta te dobeta, por si rezultat i drejtuesve politikane…

     Reply to this comment
   • lym kepi May 29, 11:10

    Myslym Peza i arratisur politik, hahhaha
    ku merrte vesh nga politika ai mor bir
    ka qene i arratisur se vidhte pula ne Peze e Ndroq
    Kurse per te zgjuar e trim ke te vellain, Shyqyri Peza ai ishte nona

    Kurse ky Dashi edhe bicikleten ne hollande e paska ble se atje e ka si shpine e vet meqe esht pak LGBT

    Reply to this comment
 6. mergimtari March 13, 17:10

  keta jane lejfen te vonuar

  Reply to this comment
 7. iBaba March 13, 18:11

  Bravo ky Dashi!

  Reply to this comment
 8. salihe bushtra March 13, 18:28

  ne mungese te identiteteve intelektuale qe i japin shoqerise ,media e (pamvarur ) nga politika ,ne fakte krijese e saj si ne kohen e dulles krijon fantazon identitete te cilet skane kurrefare produkti ne mardhenie me shoqerine,WHO CARES thote anglezi u ngopem me krijesa mitologjike te cilet vetem rruajne shoqerine si rasti i cdo politikani ne shqiperi jane njerezit me perverse dhe dashakeqes ne mardhenie me shoqerine

  Reply to this comment
 9. sulo Kapedani March 13, 18:53

  Kur shpellari e shikon qè punèt e Ramès po shkojnè mirè ,e hap gropèn e halesè dhe mandej dalin krimbat e policisè sekrete tè salo serbit e futen nè veprim duke kryer incidente ,kèrcènim ,vrasje,shkatèrrim e çfarè ka mundèsi.Kjo bishè duhet asgjèsuar por drejtèsia èshtè e sunduar po nga kjo bishè.Qeveria duhet tè marrè masa sa mè shpejtè.

  Reply to this comment
 10. Gramozi i Larte March 13, 19:10

  Dashi ka qene gjithmone nje djale i mire, ashtu si une e kam njohur, dhe i tille ka mbetur.Urime Dash Peza, keshtu qofsh gjithmone…

  Reply to this comment
 11. A March 13, 19:20

  Per DASHAMIR PEZEN, mund te them qe vjen nga nje familje ne gjendje te mire ekonomike, vllaj i babes, pra xhaja i tij me akademi ushtarake ne Itali, i vrare gjate lufte. Pamvaresisht se i jati nuk ka pasur shkolle, Partise Komuniste dhe Enver Hoxhes i interesonte ta perfshinte ne krahun e tij sepse ishte familje me influence.
  Duke qene si familje e njohur ne zonen e Pezes, u zhvillua per efekt sigurie Konferenca e Pezes me 16 shtator 1942. Ne kete konferece mori pjese i vetmi person nga qyteti i Shkodres qe i u njifte si kameleon politik, xhaja i Jozefina Coba (Topalli), Ndoc Coba. I cili duke qene person me konjuktura politike, mire me mbretin Zog i I-re, mire me Ducen e fashizmit italjan, mire me Hitlerin e nazisteve gjerman dhe si person me nuhatje qeni politik kerkoj te bente konjukture politike edhe me komunistin Enver Hoxhen. I cili e kuptoj si i rrafinuar qe ishte se cfare veprimesh ishte mesuar te bente Ndoci, ne nje kohe qe keto lloj politikash ja lejonte ti bente vetem vete ai si person, Enver Hoxha.
  Duke pasur kete praktike pune dhe shembull politik konjuktorial mbas 54-ter vitesh ju ngjit per karriere politike komunistit ekstremist Sali Berishes, Jozefina Coba (Topalli).
  Sepse ishin mesuar me lojra politike ne familje, pamvaresisht Ndoc Cobes nuk i eci se u pushkatua nga Enver Hoxha. Pra nga njejta familja Coba kemi patur dy persona qe kane dashur ti sherbejne komunistave, i pari hengeri plumbin, kurse e dyta nuk dihet si do te perfundoje. Tung.

  Reply to this comment
 12. Sokrat Marina March 13, 19:42

  Mos e shani saliun se permbysi komunizmin, solli demokracine e vertete,sipas mendjes se tij. te mbesi kush te mbesi e te haj kush te haj! I pat protestuesit me 22 nentor ? jane midis tyre ata qe kercenojne ,e jo saliu , Ky Ylli I shqiperise, ky njeri me nje kulture te lashte qe nuk shan,pa le per te kercenuar e vrare qe nuk I dridhet dora………. Saliu eshte burre I mire , po te kishte koken nga ka kembet..do ishte perfekt……..

  Reply to this comment
 13. Mark uk March 13, 20:34

  horri i bulevardit: Shkoni e arrestojeni ju ne emer te popullit.Deri ateher beni nje flet rrufe Rames.Habitem si ka mundesi ne shekulli 21 te ket te till budadhenje.

  Reply to this comment
 14. Drilon March 13, 21:16

  O budallenje… Clidhje ka Sala me kercenimet a nje vajze te duputetit. Sala do ta kishte eleminuar po i vuri vishtin.

  Varet se me ke e ka kruajrur ky deputeti dhe tani done hakmarrje. Ju si njifni duputet shqiptare. Gjithe arrogante, pa edukate dhe merren me pislliqe. Dhe me ne fund e han familja dajakun dhe jo ata.

  Reply to this comment
 15. ed mema March 13, 21:40

  te gjith te pergezojn per bicikleten

  Reply to this comment
 16. besnik bregu March 13, 21:47

  E para: Myslim Peza ka qene nje kriminel ordiner, i denuar per vrasje, perdhunime e vjedhje, i larguar nga Shqiperia pas 4 vjet arratie ne male ku vidhte e grabiste fshataret. U arratis ne Jugosllavi ku paguhej nga qeveri jugosllave kunder shtetit shqiptar. Nese do kishte atehere interpol, do ishte sjelle ne Shqiperi e do denohej per vrasjet e vjedhjet e shumta qe bente. Myslimi ka qene krejt e kunderta e vellait te tij, Shyqyri Peza, njeri i urte, influent ne Peze, e me ndikim te madh atje. Per kete arsye e vrane.
  Kjo e Edi Rames qe nuk kishte shtepi eshte nje perralle qesharake. Edi Rama ka shkuar ne Peze per te ndjere ere pushteti sepse kujtojne se ne ate shtepi bere “konferenca” e madhe e cila solli enverin ne pushtet. Ne fakt Enverin ne pushtet e solli Miladini e Dushani. E quajtura konference nuk ishte gje tjeter veçse nje muhabet i disa burrave i disa nacionalisteve naive dhe komunisteve. Te dera rrinte Miladini qe i lexonte skenarin Enverin.

  Reply to this comment
  • Marin Gashi March 14, 05:36

   Per pseudonimin “besnik bregu”. Ke gjetur nje pseudonim unik, sepse s’e paske per gje te shkruash “kodra pas bregut”, sic thote populli. Kur isha ne Shqiperi veren e kaluar, bleva tek librari “Adrion” librin shume interesant historik “Myslim Peza-deshmitar dhe protagonist (1912-1939), pra, fiks per periudhen qe ti kakaris si gjel maje plehut.
   Une te keshilloj te takosh Dash Pezen (nuk mundohesh se ecen ne kembe e me biciklete per ne Kuvendine Shqiperise) dhe kerkoja librin te ta fale me dedikim. Por une kam frike se ti nuk do ta marresh kurre mundimin per te takuar Dashin, sepse nga brockullat qe keput ne comentin tend, dukesh qe je nje injorant e thashethemexhi kafenesh.

   Reply to this comment
 17. Lacianoo29 March 13, 22:37

  Mark UK o rrezikk kujdes gabimet drejtshkrimore o Markovic ..Ll ~ Dh 😉

  Reply to this comment
 18. lisi March 13, 23:21

  O KOMENTUES , sa te politizuar qe jeni! Nuk ishim vetem ne nen diktature. Eksperienca boterore ka treguar se vendet e vogela ,si te miren dhe te keqen e ndjejne me shpejte. Po tani qe jemi 23 vjet ” Demokraci” dhe akoma nuk nuk egziston nje shtet ligjor, kush e ka fajin ?
  Harruat ju qe “armiqte dhe sabotatoret” ne ushtri,nafte,kulture etj ishin kryesisht anetar partie dhe nje pjese e tyre u pushkatuan?,
  Pse bijte e tyre s’mund te jene demokrate ndersa Sala juaj qe ka qene skretar partie e ka bere njemij e nje te zeza, eshte krye demokrat?
  Per mua njerzit ndahen ne SOJLLI dhe SOJSEZ.
  Veshtire te kethehet ne SOJSEZ NJE PINJOLL I NJE FISI ATEDHEDASHESE.

  Reply to this comment
 19. ali March 14, 00:41

  O Dashi, shyqyr qe dole me kete ”inisiative,, per te marre vesht se je ”gjalle” sepse ne
  parlament nuk je ndjere fare , bre burre !?

  Reply to this comment
 20. kujjtimi itali March 14, 00:46

  nuk e njoh personalisht dashin por myslym peza ka qene nje nga personat me te respektuar.
  baba i shikon rremen duke shit fiq me gomare dhe i thote edhe ti o rreme tuj shit fiq eee se ti na the dote hame me luge florini jo jo ju kam thone me luge ilimini…shpresoj ta kem treguar mire batuten, kush edin me mire e falenderoj….

  Reply to this comment
 21. Agimi March 14, 03:36

  Lexon shumicen e komenteve dhe kuptohet pse jemi katandisur nje vend rrumpalle,ku te pasurit (qe jane bere nga politika duke vjedhur) jane te pelqyer ndersa njerezit e thjeshte qe punonje me nder , shikojne famijlen dhe jeten e tyre ,perbuzen,shahen, sajohen cdo lloj teorish vetem e vetem qe te perkulen.Eshet per te ardhur keq se nje pjese e komentuesve bien pre e propagandes antishqiptare qe eshte bjelle nga krimineli Berisha si antishqiptari me I madh ne histori.Keni kurajo e shani Myslym Pezen qe e ka shkruar historine me arme ne dore kunder pushtuesit dhe mbretit te veteshpallur dhe te pagezuar ne Beograd.E zeza mbi te bardhe -Myslym Peza ishte nje patriot I madh qe I sherbeu vendit me vetemohim .Shtepia e tij dhe Peza eshte djegur tre here-sepse ishte vater e qendreses antifashiste.Uroj qe I biri z.Dash peza te kete marre dicka nga babai I tij.respekt dhe mirenjohje per kete familje te madhe shqiptare.

  Reply to this comment
 22. era March 14, 08:55

  Jam dakort me komentuesin e pare, ka shume te drejte keto veprime vijne ere Sali. Vetem ai perdor keto metoda. Mos e nenvleresoni por veproni shpejt. Dhe sot kishte dale dhendri I saliut si per te balancuar situation. Ai nuk njef luften e ndershme politike, njeh vetem krimet.

  Reply to this comment
 23. Misamaras March 14, 11:45

  Sikur po shtphen keto kercenimet
  e njerzve t lidh em politiken???
  apo me duket mua?

  Reply to this comment
 24. lol March 14, 18:06

  duhet t veproj em forc policia se ndryshe njerzit nisin mendojn qe vetem t dobtit ndeshkohen, t tjeret bejn palle, kercenojne, vrasin e vjedhin e nuk u hyn gjemb n kemb

  Reply to this comment
 25. Pëllumb zaimi November 28, 01:00

  Sokrat Marina? Fraza juaj e fundit e komentit të lë të nënkuptosh gjithçka për saliun pa kokë e me këmbë apo për këmbët e njëllojta me kokën? Nderime!

  Reply to this comment
 26. Mark uk November 28, 07:52

  luciano29: Ju flm per vrejtjen.Po nuk jam duke bere diiktim.Po nje gje dua te ju pyes.Ngele te nr 29 tan jeten a behesh 30 a zbret te 28 hahaha.

  Reply to this comment
 27. Lul November 28, 09:54

  Kam pershtypje te mire per Dash Pezen, eshte i thjeshte,serioz, nderi i familjes Peza, respekte.

  Reply to this comment
 28. info analitike November 28, 15:57

  Ne vend qe te bini pre e paranojave me Berishe lexoni dhe mesoni se ketu gjerat jane krejt ndryshe nga sa i perfytyroni:
  http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=61369&kat=100

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*