“Ngrihet, s’ngrihet, thjesht metaforë”, rrëzohet kërkesa për përjashtimin e Ramës nga Kuvendi

April 5, 2018 19:49

“Ngrihet, s’ngrihet, thjesht metaforë”, rrëzohet kërkesa për përjashtimin e Ramës nga Kuvendi

Byroja e Kuvendit, e mbledhur për të shqyrtuar kërkesën e opozitës vendosi 6 me 3 kundër kësaj kërkese. Mazhoranca thotë se deklarata e Ramës ishte thjeshtë një “metaforë pa qëllim ofendues”.

Kërkesa u dorëzua të mërkurën dhe në të thuhej: “Duke marrë shkas nga sjellja në kundërshtim me rregulloren e Kuvendit të Kryeministrit Edi Rama, i cili në seancën plenare të datës 29 mars, me një gjuhë prej rrugaçi përdori fjalor fyes, përçmues e poshtërues ndaj deputetëve të Kuvendit dhe qytetarëve të Republikës së Shqipërisë ju drejtohemi me kërkesën për përjashtimin e tij nga Kuvendi”.

LSI thotë se ky është një rast i përsëritur i Kryeministrit, por e quan të pashembullt krahasimin e bërë në seancën e së enjtes.

“Krahasimi që Kryeministri Edi Rama ju bën deputetëve dhe qytetarëve shqiptarë me organin gjenital mashkullor është rast i paprecedent dhe shfaqje e shëmtuar e qëndrimit të tij ndaj popullit”, vijon kërkesa e firmosur nga grupi parlamentar i LSI-së.

o.j/dita

April 5, 2018 19:49
Komento

8 Komente

 1. hahahahahah kulmi April 5, 20:04

  karaputana e lsi–se ,
  etj shkedhata s’kan len fjal te ndyre te fjalorit
  shqiptare pa perdorur ne Parlament e media ,
  nji fjalor i denje per putanat e gabelet e rrugeve ,
  rropsia e lsi-se doli jasht kontrolli kur hoqi cizmet
  duke shperthyer si nji e cmendur e arratis nga psiqiatria ,
  u ben kta shkerdhata ardhur nga fundi botes
  te formulojne te Tilla kerkesa ne Parlament se gjasme
  po ofendohen nga batutat e fjalori Kryeministerit !!!
  o robt kur u ben funderinat e shqiperise ,rritur mes bajgash ,
  sot ti tregojne qytetarit gjuhen korrekte dhe Etiken !

  rAma nuk ju thot asgje fare plehrave , ato meritojne
  jo vetem fyrje nga me te ndyrat ,
  por ti maresh zvarre nga parlamenti e hudhesh ne gropen e halese publike Brenda

  Reply to this comment
 2. Kuuuur do behet Drejtesija April 5, 20:41

  Ok Drejtesi duam te gjithe se po na del ne enderr cdo nate dhe zgjohemi dhe nise nga e para
  Pyetja eshte se Drejtesia duhet para se ta kene djegur salih karakurva me lul bazhellen

  Reply to this comment
 3. intelektuali April 5, 21:17

  KU I KA MESUAR EDI RAMA KETO FINTE EROTIKE ME BYTHARE AKTIVE DHE PASIVE?

  Une per vete them se i ka mesuar tek Partia e Punes qe mbajti per 50 vjet me radhe Kumandarin Enver Hoxha qe ishte pederast pasiv i konfirmuar qe nga Franca dhe qe ja kishte ngrefur te gjithe miqve dhe shokeve te tij komuniste, te cileve u kishte shitur jo vetem BYTHEN por edhe Vatanin me Kosoven,

  prandaj:

  Mban edhe Piraimiden e HOMOS sadiste, Enver Hoxha ne mes te Tiranes si nje frymezim i tij ne Parlament.

  Reply to this comment
 4. Kris 1 April 6, 09:29

  Jane pjese nga antologjia poetike VRIMA

  Reply to this comment
 5. info analitike April 6, 14:58

  A do te kete guxim te fuse ne burg Ramen pas Tahorrit Arta Marku?

  Reply to this comment
 6. fteri April 6, 16:47

  Po ç’far deklarate ,kjo e Ramës vetëm Alpin ?..,s’ është hiq gjë para kërcënimit e sharjeve të Berishoviçit se :
  -do ju a ngrijë buzëqeshjen në buzë ,
  -do ua bëjë si me 21 janar ?
  -ta bëjë fytyrën më të zezë se këpuca,,ku Taulant Balla tentoi të hapë proçes gjyqësor për kanosje të ishë kryeministrit Sali Berisha ndaj tijë.
  -populli të armatoset !…etj broçkulla dhe byroja nuk është mbledhur asnjëher ?

  Kurse Ilir floriri !!!!*** ,
  Mir ju a’ bënë kokë pa larve ! ,para kryeministrisë kur vranë katër protestues më 21 janar 2011 !

  Kam ardhur në Lezhë me skotën time !
  **** Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka dhënë një mesazh të fortë nga Lezha, ku mbërriti menjëherë pas plagosjes së aktivistit të LSI-së, para qendrës së votimit nga persona ende të paidentifikuar. Ilir Meta mbërriti në Shëngjin me gjithë eskortën e tij dhe ka lëshuar një deklaratë të fortë.

  “Kam ardhur të mbroj votën e lezhjanëve”- ka thënë Meta, ndërkohë që ka bërë thirrje për shqiptarët “të ngrihen kundër bandave të Rilindjes”,në rast nevoje do rrethojë edhe komisarjatin ! etj broçkulla të tjera.

  Dhe për këtë shprehje kokë pa larë nuk u mblodhë byroja e parlamentit ,megjithse kjo është fyerje e shpërdorim të funksionit dhe ushtrojnë dhunë ndaj popullit fatkeq ,ku mbetën katër të u vrarë nga Sali Berisha .
  Megjithsa kjo dhunë e ky ofendim e Ilir Metës kundrejt qytetarit që protestonte në bulevard ku u pushkatuan 4 qytetar ,ata e kthente automatikisht në autor të një vepre penale sipas kodit penal ,nenet 84,86,87,88,89,90,ku dënohet çdo formë dhune ,duke mos përjashtuar këtu as funksionarët zyrtarë.

  Ose a’ ishte direkt dhunë kur Flamur Noka kapi prej fyti Policin në krye të detyrës në gjykatë më 4 prillë 2018 .Kjo a ishte një kanosje serjoze e rëndë ndaj policit në detyrë dhe fyerje ndaj uniformës së policisë së shtetit ?

  Po këtë vepër kanosje ,ta kishte kryer një qytetar i thjesht ndaj policit si rasti F.Nokës ,me siguri ai do ishte arrestuar do ta marrnin prej zhelesh dhe do ishte plasur në burg e dënuar për kundravajtje me gjobë ose dënim me burg gjer në një vit .

  Lere balashin Ilir Meta që tha mosbindje civile rrëmbeni armët ,shata e lopata ,bjeruni në grusht,shpouni gomat etj,etj…

  Pa ja lënë mangut Monik K,që rrëmbeu çizmen nga këmba dhe goditi në parlament kryeministrin Edi Rama!

  Por faktikisht ,asnë prej zyrtarve të lartë është ndëshkuar ,a është si drita e diellit e qartë se në shqipëri paska dy trajtime ligji ,një ligj që nuk i ndëshkën zyrtarët dhe peshqit e mëdhej ,dhe një ligjë të egër për të varfërit ,që futen në kokërr të burgut për një llampë elektrike që nuk e ka paguar për shkak të varfërisë së tejskajshme .
  Gjer kur do të durojmë më , këtë situatë makabre ?

  Reply to this comment
 7. fteri April 6, 16:54

  Po ç’far deklarate ,kjo e Ramës vetëm Alpin ?..,s’ është hiq gjë para kërcënimit e sharjeve të Berishoviçit se :
  -do ju a ngrijë buzëqeshjen në buzë ,
  -do ua bëjë si me 21 janar ?
  -ta bëjë fytyrën më të zezë se këpuca,,ku Taulant Balla tentoi të hapë proçes gjyqësor për kanosje të ishë kryeministrit Sali Berisha ndaj tijë.
  -populli të armatoset !…etj broçkulla dhe byroja nuk është mbledhur asnjëher ?

  Kurse Ilir floriri !!!!*** ,
  Mir ju a’ bënë kokë pa larve ! ,para kryeministrisë kur vranë katër protestues më 21 janar 2011 !

  Kam ardhur në Lezhë me skotën time !
  **** Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka dhënë një mesazh të fortë nga Lezha, ku mbërriti menjëherë pas plagosjes së aktivistit të LSI-së, para qendrës së votimit nga persona ende të paidentifikuar. Ilir Meta mbërriti në Shëngjin me gjithë eskortën e tij dhe ka lëshuar një deklaratë të fortë.

  “Kam ardhur të mbroj votën e lezhjanëve”- ka thënë Meta, ndërkohë që ka bërë thirrje për shqiptarët “të ngrihen kundër bandave të Rilindjes”,në rast nevoje do rrethojë edhe komisarjatin ! etj broçkulla të tjera.

  Dhe për këtë shprehje kokë pa larë nuk u mblodhë byroja e parlamentit ,megjithse kjo është fyerje e shpërdorim të funksionit dhe ushtrojnë dhunë ndaj popullit fatkeq ,ku mbetën katër të u vrarë nga Sali Berisha .
  Megjithsa kjo dhunë e ky ofendim e Ilir Metës kundrejt qytetarit që protestonte në bulevard ku u pushkatuan 4 qytetar ,ata e kthente automatikisht në autor të një vepre penale sipas kodit penal ,nenet 84,86,87,88,89,90,ku dënohet çdo formë dhune ,duke mos përjashtuar këtu as funksionarët zyrtarë.

  Ose a’ ishte direkt dhunë kur Flamur Noka kapi prej fyti Policin në krye të detyrës në gjykatë më 4 prillë 2018 .Kjo a ishte një kanosje serjoze e rëndë ndaj policit në detyrë dhe fyerje ndaj uniformës së policisë së shtetit ?

  Po këtë vepër kanosje ,ta kishte kryer një qytetar i thjesht ndaj policit si rasti F.Nokës ,me siguri ai do ishte arrestuar do ta marrnin prej zhelesh dhe do ishte plasur në burg e dënuar për kundravajtje me gjobë ose dënim me burg gjer në një vit .

  Lere balashin Lulëzim Basha që tha mosbindje civile rrëmbeni armët ,shata e lopata ,bjeruni në grusht,shpouni gomat etj,etj…

  Pa ja lënë mangut Monik K,që rrëmbeu çizmen nga këmba dhe goditi në parlament kryeministrin Edi Rama!
  Ç’ka ngjarë ?
  Faktikisht ,asnë prej zyrtarve të lartë është ndëshkuar ,a është si drita e diellit e qartë se në shqipëri paska dy trajtime ligji ,një ligj i Maliqit ,që nuk i ndëshkën zyrtarët dhe peshqit e mëdhej ,dhe një ligjë i egër për të varfërit ,që i plasin në kokërr të burgut për një fjalë goje ,apo për një llampë elektrike që fshatari mjerë nuk e ka paguar për shkak të varfërisë së tejëskajshme .

  Gjer kur do të durojmë më , këtë situatë makabre ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*