Kërkesat e PD-së injorojnë ato çfarë tha Kerry dhe Mogherini në Tiranë

March 7, 2016 21:59

Kërkesat e PD-së injorojnë ato çfarë tha Kerry dhe Mogherini në Tiranë

Dhjetë pikat e reja të PD-së në komisionin për reformën në drejtësi praktikisht hedhin poshtë gjithë ç’ka thanë sekretari amerikan John Kerry dhe përfaqësuesja e lartë e BE-së, Mogherini, gjatë vizitave të tyre në Tiranë.

Ata e cilësuan reformën të domosdoshme, projekt të tyrin dhe që grupi i ekspertëve ka bërë punë të shkëlqyer.

10 pikat e reja të PD-së:

Së pari, demokratët nuk janë dakort me ngritjen, ekzistencën dhe përbërjen e Këshillit të Emërimit.

Së dyti, opozita kundërshton skemën institucionale dhe procesin e emërimit të funksionarëve në sistemin e drejtësisë si shumë të komplikuar që nuk kontrollon balancat dhe nuk garanton as pavarësinë.

Së treti, PD kundërshton edhe strukturën e Gjykatësë së Lartë, që ndahet në dy të tilla, ajo për çështjet civile dhe penale dhe tjetra ajo Administrative. Partia Demokratike thotë se struktura e Gjykatës së Lartë nuk u takon ekspertëve, por politikës. Lidhur me këtë institucion, opozita kundërshton edhe emërimin e gjyqtarëve nga jashtë sistemit, që e konsideron si një çështje që mund të shfrytëzohet politikisht.

Së katërti, Partia Demokratike nuk është dakort me ndërprerjen e mandateve për organet kushtetuese.

Së pesti, PD mbështet procesin e vlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, i ashtuquajturi veting, por kundërshton strukturën dhe mohomin e ankimimit për gjyqtarët dhe prokurorët.

Së gjashti, opozita ka rezerva edhe mbi procesin e emërimit dhe funksionet e Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, ku procesin e zgjedhjes me 3/5 për një mandat 9-vjeçar të Inspektorit të Lartë e politizon këtë institucion dhe e vendos në varësi të maxhorancës.

Së shtati, PD kundërshton përbërjen e Tribunalit Disiplinor. Opozita thotë se pavarësisht se reflekton konstatimet e opinionit të ndërmjetëm, por anëtarët janë në kushtet e konfliktit të interesit dhe këtë PD e sheh më shumë si mundësi për korporatizimin e sistemit sesa për kapjen e tij politike. Opozita thotë lë shteg për abuzimin.

Së teti, Partia Demokratike nuk është dakort me formulën e emërimit të gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Së nënti, PD kundërshton përfshirjen në sistem si prokurorë dhe gjyqtarë të individëve që nuk kanë përfunduar shkollën e Magjistraturës. “Duhet të ketë zero hyrje jashtë Magjistraturës”, thonë demokratët.

Së dhjeti, opozita nuk është dakort me mënyrën e zgjedhjes së pesë anëtarëve të politikës në Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe në Këshillin e Lartë Gjyqësor.

IMG_0330

Ne foto edhe eksperti i OPDAT-it nga SHBA dhe eksperti i EURALIUS nga BE

March 7, 2016 21:59
Komento

6 Komente

 1. SHQUP = cesspool March 7, 22:08

  Mjerre PDH-ja ku eshte katandisur. Merr mend nga Halimi qe sdi shkrim e as kendim. Ne PDH, Halimin e etiketojne si Hekuran Isai i PDH-se. Vetem litari i Enverit i sjell ne islla banditet e SHQUP-it.

  Reply to this comment
 2. TLN March 7, 22:57

  PD eshte nje kope kriminelesh. Edi Rama ta kaloje sa me pare ne referendum reformen se berja e shtetit te se drejtes ishte arsyeja kryesore pse populli i dha nje milion vota. Nuk kemi kohe te terhiqemi zvarre deri sa te vdese kelyshi serb Berisha.

  Reply to this comment
 3. Albpetrol sha March 8, 07:51

  jam dakort me parashkruesit! PS te vendosi veton per Reformen.Boll me PD,koha nuk pret me.

  Reply to this comment
 4. SMERLAPI I SHQUPIT March 8, 09:28

  harrojeni reformen ne drejtesi kur aty luhet 21 janari -gerdeci dhe sa te jete gjalle saliu dhe ambasador podesta

  Reply to this comment
 5. Jimi March 8, 13:47

  Hala ke ura ju!?
  E kush tha se ndonje dite PD ja me qoftlargun ne krye do ta firmose draftin e Venecies? Mos e dhente zoti!
  Jo Kerry e Mogherini te thote, por edhe dora vete Obama te thote e nuk kane per ta firmosur!
  Kesaj i thone te vrasin veten me duart e tyre!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?