Meta kthen në Kuvend Ligjin e Buxhetit 2019: E bëra për studentët

December 13, 2018 13:46

Meta kthen në Kuvend Ligjin e Buxhetit 2019: E bëra për studentët

Teksa studentet e universiteteve publike ne vend protestojnë para Kuvendit, vjen një reagim nga presidenti Ilir Meta.

Mësohet se kreu i shtetit ka kthyer ligjin per buxhetin e 2019 serish ne Kuvend.

NJOFTIMI
Presidenti i Republikës Ilir Meta, duke ndjekur me shumë vëmendje situatën politike më të fundit në vend, si dhe duke vlerësuar konsensusin e gjerë publik mbi kërkesat e studentëve, të cilat janë konsideruar nga të gjithë aktorët politikë si, të drejta, legjitime dhe të realizueshme, duke synuar interesin më të mirë në përmbushjen e objektivave sociale të parashikuara në nenin 59 të Kushtetutës, si dhe në garntimin e stabilitetit në vend, me dekretin nr. 10997, datë 13.12.2018 ka vendosur “Kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr.99/2018 “Për buxhetin e vitit 2019”, me qëllim rishqyrtimin e tij.

Presidenti i Republikës, ka besimin e plotë se Kuvendi i Shqipërisë do të reflektojë një bashkëpunim gjithëpërfshirës me qëllim plotësimin e kërkesave të studentëve dhe interesit publik.

l.h/ dita

December 13, 2018 13:46
Komento

16 Komente

 1. Optimisti December 13, 13:50

  Ore je konsultuar me Qimn?
  Mos baj veprime te pamatura

  Reply to this comment
  • Tani December 14, 06:25

   Presidenti i vendit e ka betre kete levizje per te shpetuar koken e tij, te gruas se tij dhe te atyre te Lulit dhe Berishes. Reforma ne drejtesi po perparon dhe keta po e shikojne qe me se fundmi do te vije vetingu i politikaneve. Kur te vihen perballe gjykatesve keta duhet te justifikojne pasurite qe kane vene. Prandaj duke e kthyer ligjin z. Meta kerkon ta vere qeverine perpara studenteve dhe alternatives ‘ose me ne ose kundra nesh’. Une jam i bindur qe Kryeministri i mencur shqiptar do te gjeje rrugen e duhur per tju pergjigjur provokimit te shemtuar te Presidentit me nje zgjidhje te bukur. Buxheti i miratuar nuk kishte nevoje te kthehej. Buxheti ekstra qe kerkohet per ndryshimet ne sistemin aresimor mund te behej me nje amendim te buxhetit aktual me para rezerve te qeverise dhe nuk kishte nevoje te kthehej mbrapsht. Qeveria ka bere plane te beje shume vepra ne dobi te Shqiperise dhe shqiptareve dhe ne mezi presim qe ketom projekte te fillojne sa me shpejt per punimet per rruget, aeroportet, avionet civil dhe spitalet, dhe ngritjet e rrogave. Presidenti e ndaloj dhe e vonoj punen e qeverise me vendimin per ta ktheyr buxhetin ne Parlament. Zgjidhja e kerkesave te studenteve kerkon kohe dhe nuk mund te behet me shkop magjik per nje dite apo nje jave. Kerkon ligje per ndryshime ne funskionimin e universiteteve. Kerkon reformimin e bordeve dhe zgjedhjen e bordeve te reja. Kerkon shume faktore si Bashkite, Universitetet dhe sigurisht edhe qeverine dhe shume shpenzime qe nuk mund te behen ne nje jave apo nje muaj. Prandaj ky veprim i Presidentit shihet si nje menyre per te destabilizur Shqiperine dhe konfrontimin e studenteve me qeverine dhe jo per zgjidhjen e problemeve. Duket qarte qe kjo eshte nje levizje partiake dhe jo ne dobi dhe te vendit dhe per zgjidhjen e shqetesimeve te studenteve.

   Reply to this comment
 2. Xha Temia prej katuni December 13, 14:01

  Sa te ndjeshem e kemi Presidentin.Shume i Zotti,e nuhat situaten menjëherë.Paskemi vujt për kësi presidenti.Se kuptuam pse e la trashëgim particken tek e shoqja Mona?Siç duket krietarlleku pas Mones patjetër do jetë brenda familjes,ndryshe humbet tradita.Sa te lumtur jemi lum na qe i kemi ne krye të shtetit dhe partisë.Sa më fat ne Shqiptaret.Por sikur te kishin lindur nja 100 vite me pare ta qanim shqiperine kushedi ku do e kishin shit.Zoti paska qenë me ne.

  Reply to this comment
 3. Monika hajdute me cizme December 13, 14:03

  E bere per cizmet e mones shkencetares.
  Po ferkon duart hajduti se do i behet gruaja kryeministre.
  Dhe familja e kokmedhenjve do sundoj dhe do vjedh lirisht.

  Reply to this comment
 4. Amerikani December 13, 14:08

  O kelysh kurve. Nuk ja jep dot perfaqesimin e studenteve LSI-ise.

  Po te te dhimbseshin studentet ti nuk e votoje ate ligj dhe ti mernit ne qafe te rinjte me Iphon-a e kape orgjie ne Jale , duke i kenduar si fashiste marrshe ” burrneshs” tende plagjature.

  Familje e degjeneruar mafjoze. Pergjegjes per vrasjen e 4 protestyesve per bllokun tend 700.000 eurosh.

  Studentet e humben rastin e tyre te arte per te nxjere udheheqesit e Shqiperise se neserme prej gjirit te asaj levizje te sinqerte studentore.

  Duke u vete izoluar ata lejuan krimbat e forumeve rinore ti devijojne dhe percajne levozjen.

  Studentet e diteve te para ju hodhen ne kosh si mbeturina ju poliçakejte e vjeter, por ju si çakej te vjeter qe jeni aritet ta devijonit protesten ne rruget dhe vendet e percaktuara nga ju me pare, sikur te ishin zabruesit e Astirit dhe sot Presidenti yne sibol i hajduterise me kete veprim kerkon qe peefaqesimin e protestes qe tashme nuk dihet me kush proteston, kur shikojme ne ekran qe studenteve u flet bodigardi i Monikes, kerkon pra qe perfaqesimin tia jape LSI, partise te hajnose qe vete ky President ngriti me aq ” mund e djerse” me leket e shqiptareve me bllok ne dore.

  Reply to this comment
 5. Babalja December 13, 14:15

  Po ku eshte pare ne bote qe nje president i cili duhet te shprehe unitetin e popullit te jete ne konflikt te paster interesi duke pasur gruan kryetare te partise se vet?
  Kerkesat e studenteve nuk i zgjidh dot LSI por Kryeministri dhe per zgjidhjen e tyre si pergjegjesine dhe meriten duhet ta mare Kryeministri dhe jo LSI e degjeneruar qe presidenti kerkon ta faktorizoje duke ju hedhur hi syve shqiptareve si me qene leshko me kete veprim qe ben.

  Reply to this comment
 6. bureto December 13, 14:51

  Në se i donin të mirën vendit në përgjithësi dhe studentëve në veçanti, merrnin pjesë në hartimin e tij dhe i kërkonin atëhere pretendinet e tyre. Në se nuk u merreshin parasysh ta votonin kundra. Tani mbas pilafit kjo bie erë të keqe dhe kjo erë del nga institucioni më i lartë i shtetit që përfaqëson unitetin e popullit. Presidenti edhe pse u mundua ca kohë të dukej si paanshëm, nuk ia doli dot. Shkoi siç thotë populli në fis.Jo se dyshonte kush, por thanë se do bëhej ca më shumë hipojrit. Sot të oaktën është k sinqertë më hipokrixinë e tij. Prandaj maxhoranca të mblidhet në seancë jashtë rradhe dhe të rrëzojë mender dekretin e Ilir mafies. Dhe këtu filmi me dekrtet të Metës, mbaron.
  Është praktikë që, kur lipset, buxheti korrektohet rrugës, ndaj dhe do të bëhet kur të jetë nevoja qoftë dhe për sa kërkojnë studentët dhe që ato do të duhet të vlerësohen me kalem.

  Reply to this comment
 7. Partija familjare Monalir. December 13, 17:33

  Ulni pagat ne administrate dhe jepjani studenteve.

  Reply to this comment
 8. Me durim December 13, 17:43

  PO mire, o president, e bere per studentet, po mos valle ke shkele kushtetuten, apo s’ka gje; per studentet, per Moniken qe shane kryeministrin se ka perdhunuar 7 gra, per ate Mehmetin apo ate studentendeputet tende qe ka pese vjet pa mbaruar fakultetin, se mos e mbarove ti apo Monika, u shkelka kushtetuta? keshtu te ka thene populli ty kur e votoi ne 1998?! Talluni me ate vend dhe ate popull.

  Reply to this comment
 9. Mashkullori December 13, 19:37

  E merr vesh o popull,qe ky palopresidenti qe na I beri Ram peshqesh,nuk mendon per ne,por mendon se si te “ujite” per te rritur partine e tij,Lesh e Line,te cilen ja ka “transferuar” perkohesisht te shoqes….
  Edhe PD-ja po te mos ja kish nevojen atyre votave te saj,nuk do e mbeshtetete,qendrimin e Like floririt ne kete rast,sepse po ta mbeshteste I iku ai elektorat qe I ka mbetur ne drejtim te paditur,por kurre me LSI-ne sepse dhe ata e kane njohur intrigantin dhe hajdutin me cizme te Monkes,Like floririn,i cili te vetmin parim ka pasurimin e pandalshem…

  Reply to this comment
 10. Lili December 13, 21:44

  E pra bravo i qofte,ma mire me kthye e me rishikuar per si me i gjet ato milliona per studentet se sa me shkue ne krize.

  Reply to this comment
 11. Kleanthi Koci December 14, 05:48

  E BERE VETEM PER TE SHOETUAR KOKEN DHE PRAPANICEN TENDE NGA VETINGU DHE DREJTESIA ORE POLITIKANI ME I DISKRITITUAR KORRUPTUAR DHE I URRYER NE SHQIPERI MBAS SALI BERISHES !

  Reply to this comment
 12. Riza Cerova December 14, 05:53

  SI E KALOVE NE MAROK ?

  A ta premtuan Azilin Politik si UrbanI Gruevskit ?
  Sa milione euro i fshehe atje o Like Vampir Flori Cizmja ?
  Po pse nuk ua dhurove studenteve fakira o kryehajdut me bllok ne dore ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim