Kërkesë për znj.Voda: Po lista e atyre që ndihmuan tërmetin të vrasë?

December 4, 2019 23:26

Kërkesë për znj.Voda: Po lista e atyre që ndihmuan tërmetin të vrasë?

Profesori i njohur Përparim Kabo, lektor, kërkues shkencor dhe autor librash ka një kërkesë për zv.ministren e brendshme e cila raporton periodikisht për dëmet e tërmetit.

“Nje kerkese qytetare per zonjen Voda” – shkruan Kabo në një postim në FB dhe shton:

“Zonja Rovena Voda, prej dy tre ditesh ju ndjek se si raportoni me shifra per demet e shkaktuara.

Une kam disa pyetje per ju zonja Voda…

Kur do te botoni listen e emrave te drejtuesve ne Bashkite qe jane mare me planifikimin urban dhe jane pergjegjes per dhenie leje ndertimi ne keto zona, jashte kritereve ligjore dhe urbanistike?

Listen e projektuesve dhe zbatuesve ne pallatet qe rane dhe ata qe u shemben me pas si te pa banueshme? Listen e atyre qe kane bere supervizimin dhe kane dhene lejen e shfrytezimit ne keto godina? Listen e atyre qe kane firmosur lejen per kushtet gjeologjike dhe sizmike te zonave ku ishte ndertuar dhe nuk duhej ndertuar? Listen e atyre qe kane shitur materiale ndertimi jashte kushteve teknike dhe standartit? Listen e atyre qe do shkojne per ndjekje penale? Kur do botoni listen e investitoreve qe kane bere keto ndertime dhe shumen monetare qe ata do te demshperblejne?

Nese ju nuk e beni kete pergjegjesia juaj nuk eshte vetem morale”.

 

d.a. / dita

December 4, 2019 23:26
Komento

18 Komente

 1. intelektuali December 4, 23:42

  PO LISTEN E KRYEBASHKIAKEVE TE DURRESIT DHE TIRANES PLUS TE KRYEMINISTRAVE MAKUTE DHE LAKMITARE PER PARA QE KANE DREJTUAR VITET E FUNDIT SHTETIN DHE PUSHTETIN SI DIKTATORE DHE KAQOLA TE VERTETE?

  Kur do ta mesojme ne kokpalaret qe dime te votojme symbyllur?

  sepse:

  Pa hequr ata asgje nuk mund te rregullohet ne vendin tone te damkosur nga termeti dhe korrupsioni qeveritar.

  Reply to this comment
 2. vlora December 4, 23:43

  Kabo:Paske tendencen per te konkuruar me Fugen,pasi dukeni ne nje vale frekuence.Po duro o Profesor.Leri njerezit te perqendrohen ne stabilizimin e njerezve qev janev te hallakatur pasi kemi hyre ne zemer te Dimrit,e ti duket sa e vret mendjen per keta njerez,vetem do te dish se pervec Natyres,faje kane edhe njerez qe kane qene drejtues Institucionesh.Mire e ke ,por aman ore se nuk ka ardhur akoma ajo kohe.Do te vije dhe do ta shuash kuriozitetin.Tani na thuaj ndonje llaf per se si sa me shpejte te ngrejme moralin e miletit.nuk po zgjatem se fenomeni i histerise te peshtjellone midene dhe ti kete po ben.

  Reply to this comment
 3. Beni December 4, 23:51

  Megjithe gabimet njerezore, nuk mund te mohohet fakti qe termeti i fuqishem pati nje perimeter te gjere shkaterrimi ku perfshiu bregun e Shqioerise se mesme e deri ne brendesi te vendit.
  Thuhet qe per nga perhapja eshte i krahasueshem me fuqine shkaterruese te atij te vitit 1926.

  Reply to this comment
 4. Medi December 5, 00:15

  Ajo që ndodhi me tërmetin e 26 Nëntorit ishte dramatike dhe e dhimbshme dhe ju shpreh ngushëllime të sinqerta të gjithë familjarëve që patën humbje të të afërmve të tyre të dashur.
  Por unë frikën pallateve nuk ja kam tani por për dëmet e brendshme që nuk duken dhe që mund të kenë pësuar. Dmth kollonat e betonit kryesoret, arkitrarët, e të gjitha pjesët e rëndësishme të godinave dhe pallateve që specialistët e ndërtimit i dinë më mirë. Sepse mund të kenë krisje, çarje, thyerje të brendshme.. Duhet kontroll i rreptë dhe i saktë i pallateve dhe godinave çfarëdo të banimit. Që mos e dhëntë Zoti që në ndonjë tërmet tjetër të mund të kthehen tragjikisht në “varreza kolektive”. Sepse mund të duken në rregull nga jashtë por nuk i dihet nga brenda. Mos pastë kurrë tërmete të tillë por ndërtesa apo pallati është si puna e të sëmurit, duket mirë nga jashtë por nga brenda mund të jetë keq. Me këtë nuk duhet të na hyjë frika, por realiteti është realitet. Unë jam i bindur dhe që të gjitha ato godina që u shembën në Durrës e u dëmtuan në Tiranë e rrethinat e tyre, dëmtimet i kanë marrë që në tërmetin e parë të para dy muajve.

  Reply to this comment
  • Lasgushi December 5, 03:57

   Përparim.Miku i vegjëli,ke plotësisht të drejtë.Kjo Voda,binjakë Siamez e KM,Vetëm për zv.ministër të brendshëm nuk bën.Spikere tv Po.Përparim nuk e konstaton se po përsëritet Gërdecin midis politikanëve.Zv ministri i brendshëm ka detyrë të ndalojë e mbledhë prova për krimet,i ka kompetencat e plota dhe tja çojë prokurorit.Ajo 6 vjet nuk ka lexuar e mësuar akoma KODIN E PROCEDURËS PENALE DHE ATË PENAL TË SHQIPËRISË. Është mirë mos bëjnë LLAPA LLAPA!!!

   Reply to this comment
 5. Neritan December 5, 00:23

  Qeveria ka vendosur t’u mbaje gjysmen e rroges mujore mesuesve, policeve, dhe me gjasa edhe shume punonjesve te tjere publike me qellim grumbullimin e fondeve per termetin. Asnje qindarke nuk u ka mbajtur oligarkeve qe kane marre koncesione dhe kontrata zhvatese me vlera disa here me te larta se cmimet e tregut.

  Edhe ne kohe fatkeqesish, kjo qeveri u merr me te pamundurve, me te varfereve, atyre me ne nevoje dhe ua jep klienteve te saj miliardere qe tani ju ka ardhur mundesia te ndertojne fonde te qeverise

  Reply to this comment
 6. Alban Dega December 5, 00:23

  ZOTI KABO NGATERRIN MINISTRINE E BRENDSHME ME PROKURORINE !

  Policía ndalon…. por nuk arreston as denon asnjeri!
  Zoti Kabo ngaterron policine me prokurorine dhe gjykatat.
  Mosha ben te veten !

  Reply to this comment
 7. Filoeuropiani December 5, 08:34

  Kabos nuk i thua dot as njeri medioker se eshte me pak se kaq. Lista pritet nga prokuroria “profesor” dhe jo nga Rama qe del ben te fortin me batuta filmash qe ne 7 te mengjesit apo ca me teper nga vartesja e tij, Voda.
  Kur nuk e di ky se kujt t’ia kerkoje listen imagjinoni votuesit pa kore truni.

  Reply to this comment
 8. Adih December 5, 13:29

  Ju o komentues te mesiperm ,nuk keni rrespekt as per vehten tuaj ,as per femite tuaj e as per ekonomine personale tuajen .Ckeni qe i versuleni PR Kabos .??
  Po ju shkruaj me emer e me mbiemer kete rast flagrant dhe mbylleni gojen , prandaj kemi arritur ne kokpalaret ne kete terexhe te ndyre .

  Ja nje rast ,se ka edhe me shume raste te tjera .
  Ne Durres tek pallatet e portit tek stadiumi .Familja e Lush Ejupit ka me letra te vitit 1956 , 220 m2 truall .

  Dako ketu ka dhene leje ndertimi ,per cdo kat mbi 600m2 ndertim .Eshte dhene leja ne fillim per 7 kate dhe ka perfunduar ne 12 kate .E keni me ze e me figure .Ti beje Edi Rama kallzim penal drejtorit te urbanistikes e Vangjush Dakos ,po te doje shtet ligjor ????????.

  Ka prishur vend strehimin ,qe ndodhej ne truall shteteror dhe ja ka bashkengjitur fam Ejupi per interesa te veta .Por nuk ndalon ketu ,ka perlare , vjedhur Vangjush Dako dhe Drejtori Urbanistikes si nga veriu edhe nga perendimi prap truall shteteror ,si ne mall te babes .Por nuk mbaron me kaq ,ka bere hyrjen per ne kete pallat ne token e Petraq Nedelkos ,jo nga rruga ,e ka bere per te shfrytezuar dyqanet pashahi i Durrsit buuuudalla?,ku ka punuar pa plinta ,dhe prej me se 4 vitesh shtepia e Petraq Nedelkos ka carje ka dale jashte perdorimit .Ku kjo familje , ka ne dore mbas kalvarit te prokuroreve dhe gjygjtareve te korruptuar qe i sherbejne Dakos dhe lidhja te con tek Edi Rama ,pra ka me shkrim nga specialistet e ndertimit me licence qe perfaqesojne shtetin gjykaten ,ikni ne cast ne sekont nga shtepia .RREZIK VDEKJE .Por ne vesh te shurdher .nga ana e qeverise dhe personalisht Edi Rames , derguar ketij te fundit me dhjetra letra .Por as edhe nje reagim ,duhet te fitojne te ” fortit” bashibozuket te fitojne ,duhen mbrojtur Bashkiaket ,e ca pune e madhe per hallexhiun dhe pune e madhe te vdesin femijte e kesaj familje .E shikoni kete brutalitet ,qe nga Kryeministri ,kryetari i bashkise dhe drejt i urbanistikes ne bashkepunim me prokurore dhe gjygjtare .Mos haroni ky komision specialistesh nuk eshte privat ,por te licensuar nga gjykata nga shteti i pjerdhur korruptiv .Dhe ju citoni dhe i permendni Z Kabo drejtesine e jo zev min .???

  Dhe tani lind pyetja e thjeshte ,a keni ju besim tek shteti ,tek Rama sot tju ndihmoje ,nga ky termet ,? kur mbi 7 vite bredh tjetri hallexhiu neper gjykata si top fudbolli .Ka mbi kater vite , qe kjo shtepi eshte ne rrezik vdekje e me dekument .Kjo ka qene ndoshta nje rast ose tre a kater raste ne te gjithe republiken ,e po tani qe jane me qindra ,e me mijera te mjere nga termeti i fundit ?? .Dhe frika te ze ,ose lind pyetja ,Si zbaton ligjin shteti i pjerdhur Shqiptar i korruptuar ,ku kjo per raste te vecanta ,po tani qe jane me keqeardhje , me mijera te demtuar ?.Ne qofte se do me pyesni e ka serjozisht Edi Rama per te ndihmuar keta hallexhinj ,qe sot jane me shumice .? Pamvaresisht jane taksat tona e jo te Rames ..E une them JO , personalish nuk kam besim , nga drejtuesit e shtetit komplet te pa pergjegjshem .Mos i besoni .E zeza ,mbi te bardhe .Dhe kjo doni apo zdoni ju o byth lepires partiake eshte nje denoncim kokeforte .Ju qe i vini e kritikoni PR Kabo .Nuk thoni shyqyr qe ka intelektuale qe duan tna ndihmojne ,dhe ndihma qe ne shqiptaret ,populli i pa perkrahur ,ka nevoje vetem zbatimin e ligjit dhe vetem te ligjit .
  Mos harroni ky mos zbatimi i ligjit ,qe eshte per intersa monetare te mafjes ne fuqi ,bie mbi ne ,na shkateron ne ekonomine sigurine ,dhe e leme dinjitetin ,se ate , me keta rrugace politikane te ketij tranzicioni post komunist me keqeardhje , nuk do e njohim ,nuk do e prekin kete dinjitet .KEQEARDHJE , DHIMBJE ???
  A mendoni ju o komentues ,mos zbatimi i ligjit bie mbi ne , mbi taksat tona ,ku ne e dime me se mire rrogat e pensionet si jane , deri kur ? dhe pse ,drejtohemi ne nga keta zuzare ? Pse i mbroni dhe i votoni .? Keni ju femije ,a kujdeseni ju per te ardhmen e femijeve tuaj ? Kush e mban kete pergjegjesi ?
  Nderime dhe faleminderit PR i nderuar Kabo .

  Dua tju them ,me gjithe se nuk kam nerva dhe kohe mbi tastjere .Kemi pyetur nje drejtor Urbanistike te nje qyteti tjeter te madh si Durrsi ,a ka te drejte nje kryetar Bashkie te prishi vendstrehimet ,pamvaresisht jane ne troje shteterore ,per perfitime .Pergjegja ishte .Mua me flori tma shtrojne ,une kam frike ti prish keto vendstrehimi dhe nuk me besohet se Vangjush DAKO ,ta kete shkelur kete ligj .Per kete kemi mare edhe projektin ne Tirane , eshte zyra shteterore qe i ka te rregullta keto vend streime .Ku Z Petraq i ka derguar disa here me shkrim ,bashkengjitur kete pojekt ,si Zonjes ne ate Kohe min e Mbrojtjes Kodheli edhe Rames kryemister ,por ne vesh te shurdher .Tani lind pyetja a ka te drejte intelektuali PR Kabo te shkruaje ,te beje pyetje e tna ndihmoje .Pergjigjen jepeni vete .
  .

  Reply to this comment
 9. Adih December 5, 13:35

  Ju o komentues te mesiperm ,nuk keni rrespekt as per vehten tuaj ,as per femite tuaj e as per ekonomine personale tuajen .Ckeni qe i versuleni PR Kabos .??
  Po ju shkruaj me emer e me mbiemer kete rast flagrant dhe mbylleni gojen , prandaj kemi arritur ne kokpalaret ne kete terexhe te ndyre .

  Ja nje rast ,se ka edhe me shume raste te tjera .
  Ne Durres tek pallatet e portit tek stadiumi .Familja e Lush Ejupit ka me letra te vitit 1956 , 220 m2 truall .

  Dako ketu ka dhene leje ndertimi ,per cdo kat mbi 600m2 ndertim .Eshte dhene leja ne fillim per 7 kate dhe ka perfunduar ne 12 kate .E keni me ze e me figure .Ti beje Edi Rama kallzim penal drejtorit te urbanistikes e Vangjush Dakos ,po te doje shtet ligjor ????????.

  Ka prishur vend strehimin ,qe ndodhej ne truall shteteror dhe ja ka bashkengjitur fam Ejupi per interesa te veta .Por nuk ndalon ketu ,ka perlare , vjedhur Vangjush Dako dhe Drejtori Urbanistikes si nga veriu edhe nga perendimi prap truall shteteror ,si ne mall te babes .Por nuk mbaron me kaq ,ka bere hyrjen per ne kete pallat ne token e Petraq Nedelkos ,jo nga rruga ,e ka bere per te shfrytezuar dyqanet pashahi i Durrsit buuuudalla?,ku ka punuar pa plinta ,dhe prej me se 4 vitesh shtepia e Petraq Nedelkos ka carje ka dale jashte perdorimit .Ku kjo familje , ka ne dore mbas kalvarit te prokuroreve dhe gjygjtareve te korruptuar qe i sherbejne Dakos dhe lidhja te con tek Edi Rama ,pra ka me shkrim nga specialistet e ndertimit me licence qe perfaqesojne shtetin gjykaten ,ikni ne cast ne sekont nga shtepia .RREZIK VDEKJE .Por ne vesh te shurdher .nga ana e qeverise dhe personalisht Edi Rames , derguar ketij te fundit me dhjetra letra .Por as edhe nje reagim ,duhet te fitojne te ” fortit” bashibozuket te fitojne ,duhen mbrojtur Bashkiaket ,e ca pune e madhe per hallexhiun dhe pune e madhe te vdesin femijte e kesaj familje .E shikoni kete brutalitet ,qe nga Kryeministri ,kryetari i bashkise dhe drejt i urbanistikes ne bashkepunim me prokurore dhe gjygjtare .Mos haroni ky komision specialistesh nuk eshte privat ,por te licensuar nga gjykata nga shteti i pjerdhur korruptiv .Dhe ju citoni dhe i permendni Z Kabo drejtesine e jo zev min .???

  Dhe tani lind pyetja e thjeshte ,a keni ju besim tek shteti ,tek Rama sot tju ndihmoje ,nga ky termet ,? kur mbi 7 vite bredh tjetri hallexhiu neper gjykata si top fudbolli .Ka mbi kater vite , qe kjo shtepi eshte ne rrezik vdekje e me dekument .Kjo ka qene ndoshta nje rast ose tre a kater raste ne te gjithe republiken ,e po tani qe jane me qindra ,e me mijera te mjere nga termeti i fundit ?? .Dhe frika te ze ,ose lind pyetja ,Si zbaton ligjin shteti i pjerdhur Shqiptar i korruptuar ,ku kjo per raste te vecanta ,po tani qe jane me keqeardhje , me mijera te demtuar ?.Ne qofte se do me pyesni e ka serjozisht Edi Rama per te ndihmuar keta hallexhinj ,qe sot jane me shumice .? Pamvaresisht jane taksat tona e jo te Rames ..E une them JO , personalish nuk kam besim , nga drejtuesit e shtetit komplet te pa pergjegjshem .Mos i besoni .E zeza ,mbi te bardhe .Dhe kjo doni apo zdoni ju o byth lepires partiake eshte nje denoncim kokeforte .Ju qe i vini e kritikoni PR Kabo .Nuk thoni shyqyr qe ka intelektuale qe duan tna ndihmojne ,dhe ndihma qe ne shqiptaret ,populli i pa perkrahur ,ka nevoje vetem zbatimin e ligjit dhe vetem te ligjit .
  Mos harroni ky mos zbatimi i ligjit ,qe eshte per intersa monetare te mafjes ne fuqi ,bie mbi ne ,na shkateron ne ekonomine sigurine ,dhe e leme dinjitetin ,se ate , me keta rrugace politikane te ketij tranzicioni post komunist me keqeardhje , nuk do e njohim ,nuk do e prekin kete dinjitet .KEQEARDHJE , DHIMBJE ???
  A mendoni ju o komentues ,mos zbatimi i ligjit bie mbi ne , mbi taksat tona ,ku ne e dime me se mire rrogat e pensionet si jane , deri kur ? dhe pse ,drejtohemi ne nga keta zuzare ? Pse i mbroni dhe i votoni .? Keni ju femije ,a kujdeseni ju per te ardhmen e femijeve tuaj ? Kush e mban kete pergjegjesi ?
  Nderime dhe faleminderit PR i nderuar Kabo .

  Dua tju them ,me gjithe se nuk kam nerva dhe kohe mbi tastjere .Kemi pyetur nje drejtor Urbanistike te nje qyteti tjeter te madh si Durrsi ,a ka te drejte nje kryetar Bashkie te prishi vendstrehimet ,pamvaresisht jane ne troje shteterore ,per perfitime .Pergjegja ishte .Mua me flori tma shtrojne ,une kam frike ti prish keto vendstrehimi dhe nuk me besohet se Vangjush DAKO ,ta kete shkelur kete ligj .Per kete kemi mare edhe projektin ne Tirane , eshte zyra shteterore qe i ka te rregullta keto vend streime .Ku Z Petraq i ka derguar disa here me shkrim ,bashkengjitur kete pojekt ,si Zonjes ne ate Kohe min e Mbrojtjes Kodheli edhe Rames kryemister ,por ne vesh te shurdher .Tani lind pyetja a ka te drejte intelektuali PR Kabo te shkruaje ,te beje pyetje e tna ndihmoje .Pergjigjen jepeni vete .
  .

  Reply to this comment
  • Truthfully December 5, 17:03

   Ehh sa shumë ka bërë Dako dhe ai drejtori i urbanistikës Durrës mor njerëz….por normale që nuk ka shtet këtu e as prokuroria nuk mbron ligjin e as qytetarët…

   Reply to this comment
  • **** December 5, 18:10

   Adihm duhet ta botosh ne cdo artikull kete denoncim
   Perndryshe nuk te degjon njeri.
   Tani po ripostoj une dhe njehere..FLM

   Reply to this comment
 10. Dash Pacja December 5, 14:49

  Me ne fund nje koment per t’u vleresuar i komentuesit tashme te njohur “intelektuali”.
  Ai me sinqeritet pranon qe ben pjese ne shtresen e popullsise kokepalare.

  Reply to this comment
 11. Adih December 5, 21:29

  ….. @….
  Jam dakort ,e keni lejen 10 pash posacerisht nga une postoheni sa here te doni .Bile do ju jem mirenjohes. .Nderime.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim