Kërkimet për naftë në Shqipëri

May 29, 2015 16:15

Kërkimet për naftë në Shqipëri

Shqipëria i njohur si një vend me burime nafte ka ngjallur interesin e shume kompanive qe operojnë ne fushën e hidrokarbureve. Sipas drejtorit te Agjencisë se Burimeve Natyrore, Dael Dervishi, ka nje fluks kërkesash nga kompani te huaja per te kryer kërkime, si ne det edhe ne toke. Nisur nga ky interesim, kreu i AKBN, thotë se afati i datës 15 qershor per te pritur oferta per tre nga blloqet e kërkimit, do te shtyhet.

Ofertat me te mëdha janë per kërkime ne tokë, për shkak se kërkimet ne det jane edhe me te kushtueshme. Kërkesat me te mëdha jane përqendruar e dy qarqe ne vend. Por zonat naftëmbajtëse te Shqipërisë, kane krijuar edhe përplasje me shtetin fqinj Greqinë, raporton Vizion Plus.

Nje kompani e huaj qe po bënte kërkime ne detin Jon, per llogari te palës greke, ka pezulluar punën, teksa Tirana zyrtare i kërkoi informacion Greqisë e më pas i dërgoi edhe një notë proteste. Sipas te dhënave, rezultoi se kërkimet po kryheshin ne një territor, ku ende nuk janë përcaktuar kufijtë detarë mes dy shteteve, pas vendimit te Gjykatës Kushtetuese që rrezoi marrëveshjen mes dy vendeve.

May 29, 2015 16:15
Komento

6 Komente

 1. beni May 29, 16:26

  Kush do qe te vij e te hap puse te reja nafte apo floriri kjo pasuri,nuk shkon per popullin por per kryetarin e kuvendit e ata qe i mbajn ison!
  Sa nafte ka nigeria por per ke shkojn parate e $?
  Ne jemi popull hajdut njelloj sic beri turku i plackiti,i dhunoj e se fundi e nderojme hajdutin!

  Reply to this comment
  • Zaho Puci May 29, 17:01

   Kompania me ” serioze ” ka qene SHEWRON, Perfaqesues i tyre ka qene shqiptari i madh Shahin Ruli…. ( dhenderi i dinastise superododokse – super komuniste Siliqi me perfaqesues te famshmin Ismail Kadare, ku me kete rast i e super e ndershmja dhe famshmja Gresa Kadare , perfaqesuesusja e UNEsCO – per Shqiperine ne bote, ka per bu…..rr Teodhor Siliqi. Mafia shqiptare e naftes e ka burimin tek Shoku me i tmershem demokrat Genc Ruli. Nese ndonjeri qe jep emrin e vertete ka nevoje per informacion, jemi nje grup athetaresh qe ju japim informacion te vertete per kete problem nevralgjik per Shqiperine. Me respekkt. Dasho Shehu buz palla.

   Reply to this comment
 2. lavdosh May 29, 16:51

  Nuk krahasohet Shqiperia me Nigerine per keto arsye:
  – Shqiperia prodhon maksimumi 20,000 fuci ne dite,Nigeria mbi 2,000,000 fuci ne dite plus gaz natyror
  – Prodhimi i naftes ne Shqiperi ka kosto te larte dhe gjetja e naftes eshte e veshtire, ne Nigeri eshte e kunderta
  – Rezervat tona jane shume shume me te vogla se te Nigerise
  – Ne jemi vend me demokratik me nje shoqeri me te zhvilluar
  Si konkluzion, kompanite qe vijne ne Shqiperi per kerkim nafte rrezikojne shume dhe nuk shikoj ketu lidhjen sesi mund te vijne te punojne per nje ose shume politikane
  Shpresoj qe kuptohemi

  Reply to this comment
 3. mall i vendit pazot May 29, 17:13

  A.GJ.B eshte nje shperblim e lsi per punesim me njerez jo profesionale ne fakt, se mund te kene diploma pasi ajo duhej te drejtohej nga militantet e politkies , nga profesore te vertete te fushes se kekimeve e njohjes se vendburimeve te naftes.
  por me keta miop qe dine vetem te marrin rroge duhet qe te pasurojne vehten antishqiptaret qe pasurine e vendit e falin per perfitime per vete.
  ky dervish qe pret deri ne 15 qershor ofertata nga tre b loqet e kerkimit,cfare cv ka

  Reply to this comment
 4. sefi May 29, 17:22

  Une nuk jam specialist ne kete fushe,por mendoj se ne aksin Berat-Permet mendoj qe mund te kete dicka.Ka shume vende qe ne quajme perrenj qe gjate veres nuk kane uje,por kane burime te vogla dhe ndiehet ne natyre ere karburanti.

  Reply to this comment
 5. Ajaxs May 29, 17:56

  Tani ska me nafte SHqiperia. Vendburimet egzistuse shteruan.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*