Kërkohen përgjegjësit e tragjedisë, Salvini e Di Maio akuzojnë firmën koncesionare

August 15, 2018 17:29

Kërkohen përgjegjësit e tragjedisë, Salvini e Di Maio akuzojnë firmën koncesionare

Bilanci për viktimat e tragjedisë ia ka lënë vendin debatit se kush janë përgjegjësit për humbjet e jetëve njerëzore në Xhenova.

Dy zv/Kryeministrat Mateo Salvini dhe Luixhi di Maio akuzojnë koncesionarin privat të mirëmbajtjes së autostradave.

Ata kërkuan që firmës private “Autostrade per l’Italia”, një prej ndër më të mëdhave në Europë, t’i hiqet koncesioni dhe drejtuesit e saj të vihen nën hetim. Kompania pritet të përballet me një gjobë prej 150 milionë Euro.

Deklarata erdhi pasi kryeprokurori i Xhenovas, Francesco Koci vendosi nisjen e hetimeve me dyshimin se shkaqet e tragjedisë nuk ishin natyrore, por erdhën nga një gabim njerëzor.

Siç bëjnë të ditur mediat italiane, ditët e fundit në urë po kryej ndërhyrja e radhës për mirëmbajtjen e saj. Punimet ishin përqëndruar tek zëvendësimi i kavove të hekurit që mbanin varur urën, pasi ishin vlerësuar si të vjetëruara.

100 metrat e urës 1 kilometërshe u shembën pikërisht në segmentin ku po punohej për zëvendësimin e tyre. Sipas tenderit të shpallur nga firma private më 3 Maj, kostot e riparimit të urës arrinin pak më shumë se 20 milionë Euro.

Ministri i Infrastrukturës, Danilo Tonineli njoftoi përmes një njoftimi në Facebook se pjesa e mbetur e urës është e rrezikshme dhe së shpejti do të nisë shembja e saj. Po ashtu ai shpalosi edhe planin për riparimin nga shteti të të gjitha veprave rrugore të ndërtuara në periudhën mes viteve ’60 – ’70 kur daton edhe ura “Morandi” e konsideruar si një vepër emblemë për qytetin.

a.s/dita

August 15, 2018 17:29
Komento

2 Komente

 1. ALBAN DEGA August 16, 04:26

  PE DICKA ! THUAJ DICKA APO …
  NJE MESIM UNIVERSAL!

  – Nga shkendija lind flaka…. apokalipsi!

  – Eshte me mire te parandalosh se te perdorish ilace !

  – Detyrim qytetar por edhe ligjor.

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  “Pe dicka ! Thuaj dicka! … Mos e mbaj per vete! Njofto !
  Nje sjellje te keqe, nje kercenim, nje njeri me arme te ftohte apo zjarri, nje makine te dyshimte nje cante apo valixhe te braktisur ne vende me popullsi te dendur, nje hajdut duke futur duart ne xhepin e tjetrit ne autobuz, tren apo rruge, nje njeri duke ngacmuar femije apo gra..nje shites droge duke vrare per se gjalli me dhjetra vete, nje tel te keputur elektrik, nje ure a autostrade qe krakellin.. cdo gje qe te ngjall dyshim !
  Mos nderhy, as mos hesht!
  Njofto policine !
  Nje thirrje telefonike e thjeshte shpeton nje jete e me shume!
  Thirr policine ose autoritetet perkatese! “
  “See something say something. Don’t keep for yourself. Call the police or … !”
  “ Pe dicka thuaj dicka. Mos e mbaj per vete ( mos hesht !) Thirr policine apo ….”
  Eshte nje patrulle, nje thirrje qe shkruhet e thuhet me ze ne te gjithe autobuzet, trenat, shkollat e vendet publike jo vetem ne Nju Jork por ne mbare Ameriken pas 11 shtatorit apokaliptik te 2001 !
  Nje mesazh universal nga nena Boterore e demokracise !
  Rezultati: ka gati 17 vjet qe ne SHBA nuk ka ndodhur nje akt i rende terrorist me permasat e atyre te Londres, Parisit, Brukselit ….
  Pe dicka ! Thuaj dicka ! Njofto !
  Syceltesi ! Vigjilence kudo e kurdo !
  Kudo shihet sinjali apo dyshimi me i vogel i nje difekti apo veprimi jo normal, i nje personi apo ngjarje te dyshimte, i nje teli elektrik apo bombole gazi te dyshimte… mos hesht as mos nderhy. Vetem njofto policine me qetesi, me ze te ulet pa ngjallur dyshime tek autori ose autoret!
  Nje fije e keputur teli tensioni te larte shkaktoi qindra viktima e shkretoi nge qytet!
  Nuk ka zjarr pa tym as krim pa veprime e sjellje te dyshimta paraprake… As kamioni cisterne ne Perugia as ura- autostrada e Genoves nuk u perplasen e shemben menjehere… As zjarret ne Kaliforni nuk shperthyen menjehere.
  Dikush ka pare levizjet e crregullta, zigzaket sado te vogla te kamionit me shofer te pergjumur ! Do ishin shpetuar dhjetra jete !
  Po ashtu autostrada e Genovas do te kete pasur me siguri plasaritje dhe renkime tingujsh sforcimi paraprake ! Besoj se edhe Saimir Vishaj do te kete degjuar e ndjere kolovitje sado te vogla…
  Edhe prinderit, te afermit, komshinjte e Ritvanit …. me siguri kane verejtur shenja crregullimesh nervore dhe sjellje te crregullta…
  Heshten se u mbetej djali oa martuar, se i dilte nami i zi, se cme duhet mua … 8 familjare, gjak i vet te ekzekutuar barbarisht, pese familje te rrenuara e ne zi.. nje shtet i tere i shokuar !
  Pse! Mungoi pe dicka thuaj dicka! Mos hesht! Mose nderhy vet ! Njofto policine… specialistet.. ligjzbatimin, ambulances, ndihmen mjekesore …!
  Detyra jote si qytetar eshte nje telefonate, njoftimi ! Ndihma e pare ne rastet e atakeve ne zemer apo goditjeve cerebrale … pasi te kesh thirrje ndihmen mjekesore nese nuk je i asaj fushe !
  Ndryshe rrezikon vetveten e qindra te tjere !
  Ndryshe prish me shume se ndreq gje !
  Nje mesim i mire edhe per mediat qe duhet te jene ne vije ne pare per edukimin e njerezve me shpirtin e ruajtjes se rendit dhe sigurise personale e te te tjereve.
  Jo te bejne vajatoren e viktimave kush po qan e vajton me mire! Asnje lume lotesh as vajtimesh kurre nuk kane as nuk mund te ngjallin te vdekurin !
  Duhet bere e qarte cdo qytetari se jo vetem veprimi kriminal, por edhe mosveprim I, mosdenoncimi i tij eshte akt kriminal qe denohet nga gjoba deri edhe burgim.
  Me pak fjale denoncimi i nje krimi eshte jo vetem detyre qytetare e njerezore por edhe detyrim ligjor per cdo shtetas jo vetem ne Shqiperi me pergjegjesi dhe moshen qe parashikon ligji!
  Eshte shume me kollaj te parandalosh se te detyrohesh te perdorish ilace. Ilacet jo vetem kushtojne shtrenjt por kane edhe efekte anesore…
  Me e keqja e te keqijave kur nuk jepen ne kohe nuk kane asnje efekt .
  Edhe shteti duhet te veproje menjehere!
  Ministria e Brendshme, Ministria e Drejtesise, Ministria e Aresimit ajo e Transportit,Ministria e Shendetesise…. Kontrolli i Larte i Shtetit, cdo hallke qeverisjeje qendrore e lokale, Bashkite e mbare vendit te organizoje nje fushate te perhershme edukimi e parandalimi te krimeve te renda e tragjedive qofshin njerezore edhe natyrore si permbytjet, termetet, zjarret….
  Qysh nga cerdhet … e deri tek pensionistet, ne cdo vend publik e mjet transporti publik te vendosen parulla si “ Pe dicka thuaj dicka! Mos hesht! Njofto policine … e shtetit ose ate bashkiake “ “ Nje telefonate nje jete !”
  Te behet kontrolli sizmik dhe strukturor i cdo rruge, pallati, ure, tuneli, hekurudhe, sidomos atyre nga 1990 e ketej.
  Te shkaterrohen shtepite, objektet e ndertuara ne grykederdhje lumenjsh e perrenjsh e te zhvendosen ne zona te mbrojtura nga permbytjet!
  Eshte me mire te parandalosh se te detyrohesh te perdorish ilace…
  Asnje ilac as miliardat e gjithe Botes nuk mund te ringjallin asnjerin prej qindra viktimave te ketyre tragjedive qe na tronditen te gjitheve e po ndodhin kudo edhe ketu ne superfuqine e Botes, sic po ndodh kete vit e gati per vit ne Kaliforni apo ne Teksasin juglindor, ne Florida, Luizana …. e Puerto Riko !
  A e dini sa do te kishte qene numri i viktimave ne mbare Ameriken lindore nga Kejp Mej e deri ne Boston vetem nga uraganet Sandy dhe petmbytjet e vitit te kaluar!?
  Qindra mijera e pse jo edhe miliona te mbytur ne superfuqine e Botes, SHBA !
  Parashikimi i persosur i motit, evakuimi i miliona banoreve nga Juglindja ne Verilindje parandaloi nje katrastrofe njerezore
  Nje mesim universal nga Nena e demokracise Boterore- SHBA…
  Pe dicka! Thuaj dicka! Njofto ! Parandalo !

  Reply to this comment
 2. Albsn Dega August 16, 07:53

  PE DICKA ! THUAJ DICKA APO …
  NJE MESIM UNIVERSAL!

  – Nga shkendija lind flaka…. apokalipsi!

  – Eshte me mire te parandalosh se te perdorish ilace !

  – Detyrim qytetar por edhe ligjor.

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  “Pe dicka ! Thuaj dicka! … Mos e mbaj per vete! Njofto !
  Nje sjellje te keqe, nje kercenim, nje njeri me arme te ftohte apo zjarri, nje makine te dyshimte nje cante apo valixhe te braktisur ne vende me popullsi te dendur, nje hajdut duke futur duart ne xhepin e tjetrit ne autobuz, tren apo rruge, nje njeri duke ngacmuar femije apo gra..nje shites droge duke vrare per se gjalli me dhjetra vete, nje tel te keputur elektrik, nje ure a autostrade qe krakellin.. cdo gje qe te ngjall dyshim !
  Mos nderhy, as mos hesht!
  Njofto policine !
  Nje thirrje telefonike e thjeshte shpeton nje jete e me shume!
  Thirr policine ose autoritetet perkatese! “
  “See something say something. Don’t keep for yourself. Call the police or … !”
  “ Pe dicka thuaj dicka. Mos e mbaj per vete ( mos hesht !) Thirr policine apo ….”
  Eshte nje patrulle, nje thirrje qe shkruhet e thuhet me ze ne te gjithe autobuzet, trenat, shkollat e vendet publike jo vetem ne Nju Jork por ne mbare Ameriken pas 11 shtatorit apokaliptik te 2001 !
  Nje mesazh universal nga nena Boterore e demokracise !
  Rezultati: ka gati 17 vjet qe ne SHBA nuk ka ndodhur nje akt i rende terrorist me permasat e atyre te Londres, Parisit, Brukselit ….
  Pe dicka ! Thuaj dicka ! Njofto !
  Syceltesi ! Vigjilence kudo e kurdo !
  Kudo shihet sinjali apo dyshimi me i vogel i nje difekti apo veprimi jo normal, i nje personi apo ngjarje te dyshimte, i nje teli elektrik apo bombole gazi te dyshimte… mos hesht as mos nderhy. Vetem njofto policine me qetesi, me ze te ulet pa ngjallur dyshime tek autori ose autoret!
  Nje fije e keputur teli tensioni te larte shkaktoi qindra viktima e shkretoi nge qytet!
  Nuk ka zjarr pa tym as krim pa veprime e sjellje te dyshimta paraprake… As kamioni cisterne ne Perugia as ura- autostrada e Genoves nuk u perplasen e shemben menjehere… As zjarret ne Kaliforni nuk shperthyen menjehere.
  Dikush ka pare levizjet e crregullta, zigzaket sado te vogla te kamionit me shofer te pergjumur ! Do ishin shpetuar dhjetra jete !
  Po ashtu autostrada e Genovas do te kete pasur me siguri plasaritje dhe renkime tingujsh sforcimi paraprake ! Besoj se edhe Saimir Vishaj do te kete degjuar e ndjere kolovitje sado te vogla…
  Edhe prinderit, te afermit, komshinjte e Ritvanit …. me siguri kane verejtur shenja crregullimesh nervore dhe sjellje te crregullta…
  Heshten se u mbetej djali oa martuar, se i dilte nami i zi, se cme duhet mua … 8 familjare, gjak i vet te ekzekutuar barbarisht, pese familje te rrenuara e ne zi.. nje shtet i tere i shokuar !
  Pse! Mungoi pe dicka thuaj dicka! Mos hesht! Mose nderhy vet ! Njofto policine… specialistet.. ligjzbatimin, ambulances, ndihmen mjekesore …!
  Detyra jote si qytetar eshte nje telefonate, njoftimi ! Ndihma e pare ne rastet e atakeve ne zemer apo goditjeve cerebrale … pasi te kesh thirrje ndihmen mjekesore nese nuk je i asaj fushe !
  Ndryshe rrezikon vetveten e qindra te tjere !
  Ndryshe prish me shume se ndreq gje !
  Nje mesim i mire edhe per mediat qe duhet te jene ne vije ne pare per edukimin e njerezve me shpirtin e ruajtjes se rendit dhe sigurise personale e te te tjereve.
  Jo te bejne vajatoren e viktimave kush po qan e vajton me mire! Asnje lume lotesh as vajtimesh kurre nuk kane as nuk mund te ngjallin te vdekurin !
  Duhet bere e qarte cdo qytetari se jo vetem veprimi kriminal, por edhe mosveprim I, mosdenoncimi i tij eshte akt kriminal qe denohet nga gjoba deri edhe burgim.
  Me pak fjale denoncimi i nje krimi eshte jo vetem detyre qytetare e njerezore por edhe detyrim ligjor per cdo shtetas jo vetem ne Shqiperi me pergjegjesi dhe moshen qe parashikon ligji!
  Eshte shume me kollaj te parandalosh se te detyrohesh te perdorish ilace. Ilacet jo vetem kushtojne shtrenjt por kane edhe efekte anesore…
  Me e keqja e te keqijave kur nuk jepen ne kohe nuk kane asnje efekt .
  Edhe shteti duhet te veproje menjehere!
  Ministria e Brendshme, Ministria e Drejtesise, Ministria e Aresimit ajo e Transportit,Ministria e Shendetesise…. Kontrolli i Larte i Shtetit, cdo hallke qeverisjeje qendrore e lokale, Bashkite e mbare vendit te organizoje nje fushate te perhershme edukimi e parandalimi te krimeve te renda e tragjedive qofshin njerezore edhe natyrore si permbytjet, termetet, zjarret….
  Qysh nga cerdhet … e deri tek pensionistet, ne cdo vend publik e mjet transporti publik te vendosen parulla si “ Pe dicka thuaj dicka! Mos hesht! Njofto policine … e shtetit ose ate bashkiake “ “ Nje telefonate nje jete !”
  Te behet kontrolli sizmik dhe strukturor i cdo rruge, pallati, ure, tuneli, hekurudhe, sidomos atyre nga 1990 e ketej.
  Te shkaterrohen shtepite, objektet e ndertuara ne grykederdhje lumenjsh e perrenjsh e te zhvendosen ne zona te mbrojtura nga permbytjet!
  Eshte me mire te parandalosh se te detyrohesh te perdorish ilace…
  Asnje ilac as miliardat e gjithe Botes nuk mund te ringjallin asnjerin prej qindra viktimave te ketyre tragjedive qe na tronditen te gjitheve e po ndodhin kudo edhe ketu ne superfuqine e Botes, sic po ndodh kete vit e gati per vit ne Kaliforni apo ne Teksasin juglindor, ne Florida, Luizana …. e Puerto Riko !
  A e dini sa do te kishte qene numri i viktimave ne mbare Ameriken lindore nga Kejp Mej e deri ne Boston vetem nga uraganet Sandy dhe petmbytjet e vitit te kaluar!?
  Qindra mijera e pse jo edhe miliona te mbytur ne superfuqine e Botes, SHBA !
  Parashikimi i persosur i motit, evakuimi i miliona banoreve nga Juglindja ne Verilindje parandaloi nje katrastrofe njerezore
  Nje mesim universal nga Nena e demokracise Boterore- SHBA…
  Pe dicka! Thuaj dicka! Njofto ! Parandalo !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*