Kërkohet dorëheqja e kreut të OBSH-së, akuzohet për mungesë transparence për situatën e Covid

April 7, 2020 08:50

Kërkohet dorëheqja e kreut të OBSH-së, akuzohet për mungesë transparence për situatën e Covid

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit po përballet me thirrje për të dhënë dorëheqjen për kritikat mbi mënyrën e menaxhimit të përgjigjes së Kinës ndaj krizës koronavirus, shkruan Daily Mail.

Tedros Adhanom Ghebreyesus po përballet me thirrjet për t’u larguar nga politikanët amerikanë për besimin në raportimet zyrtare të regjimit komunist për shtrirjen e përhapjes së sëmundjes.

Senatoria republikane Martha McSally tha që Dr.Tedros duhet të hiqte dorë nga ‘mbulimi kinez’.

Ajo i tha Fox News se një pjesë e fajit për mungesën e transparencës së Kinës varet nga drejtori i përgjithshëm i OBSH.

McSally pretendoi se Etiopiani, 55 vjeç, ‘mashtroi botën’ dhe madje vlerësoi ‘transparencën’ e Kinës gjatë përgjigjes së saj ndaj koronavirus.Ajo shtoi se ‘mbulimi’ i këtij virusi nga qeveria kineze ka shkaktuar vdekje të panevojshme në të gjithë Amerikën dhe në mbarë botën.

Senatoria McSally, tha:

“Unë mendoj se Dr Tedros duhet të tërhiqet. Dr Tedros mashtroi botën. Në një moment, ai madje vlerësoi ‘transparencën e Kinës gjatë përpjekjeve të saj për reagim ndaj koronavirus edhe pse provat tregojnë se shteti ka fshehur ashpërsinë e shpërthimit të këtij virusi. Ky mashtrim është përkthyer në kosto njerëzore, në humbje jetësh. Në shkurt, kur Kina raportoi 17.238 infeksione dhe 361 vdekje, Tedros tha se nuk kishte nevojë të vendosnin kufizime të udhëtimit.”

Më 20 mars, Dr.Tedros vlerësoi regjimin kinez, duke thënë:

“Për herë të parë, Kina nuk ka raportuar asnjë rast të brendshëm të Covid 19. Kjo është një arritje e mahnitshme, e cila na jep të gjithë sigurinë se koronavirus mund të mposhtet.”

Kina është akuzuar për pakësim të konsiderueshëm të çështjeve zyrtare të virusit, me disa vlerësime që sugjerojnë se numri i vdekjeve mund të jetë deri në 40,000.Deri më tani, Kina ka regjistruar zyrtarisht më shumë se 81,000 raste me mbi 3,300 vdekje.

Por aktivistët në Wuhan, ku filloishpërthimi, pretenduan se shtëpitë e varrimit po shpërndajnë 500 urna në ditë secila, më shumë se sa duhej për 2.548 personat që kanë vdekur zyrtarisht nga virusi atje.

Radhët e gjata në shtëpitë e varrimeve kanë nxitur skepticizëm për numrin e Kinës, duke ngritur pretendime se 42,000 njerëz ose më shumë mund të kishin vdekur vetëm në Wuhan.

Vonesa dhe mashtrimi për origjinën e shpërthimit kushton kohë të çmuar dhe mijëra jetë njerëzish si në Kinë ashtu edhe më pas në pjesën tjetër të botës.

j.l./ dita

April 7, 2020 08:50
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim