Kërkoi rigjykim për dosjen “Hajdari”, Izet Haxhia përpara Apelit në 21 nëntor

October 18, 2018 11:56

Kërkoi rigjykim për dosjen “Hajdari”, Izet Haxhia përpara Apelit në 21 nëntor

Në gjyqin për vrasjen e Azem Hajdarit, ngjarje e ndodhur në 12 shtator 1998, Izet Haxhia është akuzuar si bashkëpunëtor, si njeriu që ndihmoi Fatmir Haklajn të ekzekutonte ish-deputetin e PD.

Gjykata e Apelit të Tiranës ka caktuar datën 21 nëntor për mbajtjen e seancës ku do të shqyrtohet kërkesa e Izet Haxhisë për rigjykim për dosjen “Azem Hajdari”

Shorti i Gjykatës ka caktuar si trupë gjykatësit Valdete Hoxha relatore, Astrit Haxhialushi, Genti Shala.

Izet Haxhia, i dënuar me 25 vite burg si bashkëpunëtor në vrasjen e Azem Hajdarit, kërkon rigjykim pasi pretendon se i janë shkelur të drejtat në një gjykim i cili është zhvilluar në mungesë dhe sipas tij, pa prova.

Izet Haxhia u ekstradua nga Turqia në Shqipëri në maj të këtij viti për t’u përballur me dënimin çerekshekullor dhe akuzat e drejtësisë shqiptare për “vrasjen e shekullit”.

Izet Haxhia u arrestua në vitin 2006 në Turqi, por drejtësia turke nuk ishte shprehur ende për ekstradimin e tij, ndonëse pala shqiptare kishte bërë kërkesa të vazhdueshme në kohën kur në pushtet ishte Sali Berisha.

Për 12 vjet me radhë gjykata turke kishte urdhëruar thjesht që ai të mos largohej jashtë vendit, ndërsa në shkurt të këtij viti befas u mor vendimi që ai të ekstradohet.

Vetë ish-kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar ish-njeriun e tij të besuar se është ai vrasësi i Azem Hajdarit, sëbashku me Fatmir Haklajn dhe Jaho Mulosmanin. Ndërsa nga ana tjetër, Izet Haxhia kërkon të zbulohet personi që nxori Azem Hajdarin nga selia e PD mbrëmjen e 12 shtatorit, duke hedhur dyshime të forta te ish-kryetari i PD, Sali Berisha./shqiptarja.com

l.h/ dita

October 18, 2018 11:56
Komento

11 Komente

 1. MH October 18, 14:11

  Nuk denohen kriminelet.Po denohen vrojtuesit te pafajshem!
  Referendum popullor larg cdo politikanit dhe partie.Thjesht vetem Populli!
  Asht ne nderin e popullit te ngrihet i gjithe populli per nji referendum ne pranimin e kerkeses se z.Izet Haxhia per rigjykim te ceshtjes Hajdarit.
  Por nese nuk lejojne atehere te ngrihet i gjithe populli ku te vlojne protestat ne gjithe qytetet e shqiperise per rigjykimin e vrasjes se nji psikopati tropojet,nji Hajdar hajn pulash.Qe ka ngaterrue nji shqiperi te tane per mbi dhjet vejet.

  Reply to this comment
 2. mustafa October 18, 15:12

  pshurrsha popullinn socialist proserbo grfek anti shqiptar saliut karin ti hani derra

  Reply to this comment
 3. ts October 18, 16:27

  Ske faj mustaf,Sali katrani ju ka tapos gojen me ate “veglen” qe po thu , e ti me shoket e tu e keni 30 vjet ne byth e spo ju del “qefi” ! Mir tju a boj atyne ene juve ,atyne qe po i pshurr e juve qe ju ka dhi ! Atyne lepra qe sju cohet , e ju zagar plenash qe shisni bythen per nje kothere te mykur ….
  Jam me ty MH e do zoti te zgjohen kto dele te drogume

  Reply to this comment
 4. Gezim October 18, 18:54

  Te behet gjyqi dhe te dali e verteta.
  Nuk e kuptoj pse Izeti nuk kerkon te deshmoje Zenel Neza badigardi i plagosur qe eshte ne Belgjike.
  Dicka fshihet ne kete loje

  Reply to this comment
 5. tomsojeri October 18, 19:46

  shiko o Gzim ,kur te tradhton vllai dhe avokat,kur ska bythnje prokuror te mar dosje e te analizoj per te cthurur kte megaintrig te “regjizorit” djall.kryeminister e president qe i vuri flaken shqiperis ,e qe vazhdon tju tund gishtin atyre qe zgjodhem me shpresen se do e conin ne djall kte far pithoni ,ku ta gjej forcen Izeti tju besoj cilitdoqoft ! Shofim qe i ka besuar nje gruaje qe deri tani tregohet dinjitoze dhe po e mbeshtet me besnikeri e te tjeret po heshtin ! Kan frik Lugatin qe rrenjet i ka shum te thella ashtu si dhe leket pa fund ! Izeti esht vetem deri tani se neve jemi popull pa dinjitet ,se neve “harojm” cka na beri perbindeshi qe edhe me bisht vret ! Do kemi rastin te shofim e te nxjerim konkluzione sa drejtesi egziston ne kte vend ku degjenerimi shoqeror ka pushtuar gjithcka ! shpresoj te zgjohen shqiptaret e te bejn ate qe politika e dhier nuk ka forc ta bej ! Denimi i vrastarit e tradhtarit ,si dhe pastrimi i ktij llumi qe ai udheheq do cliroj perse dyti Shqiperin ,do ngjall shpresen e humbur ! Nese shqiptaret do vazhdojn indiferentizmin e ne heshtje do fusin bishtin nen shal ,pacin veten me qaf e haram qumshi nenes shqiptare …..

  Reply to this comment
  • Gezim October 18, 20:48

   Eh mor miku im kemi 30 vite dhe nuk kemi pare nje politikan brenda ne biruce majtas dhe djathats thua keta jane me te kulluar se qelibari.
   Mire na e bejne jemi milet turme pa lidhje, pa kurajo qe nuk dime se cfare te kerkojme dhe lejome ca bashibozuke dhe felliqesira te kontrollojne te ardhmen e femijve

   Reply to this comment
 6. Dardan October 18, 20:20

  Shqiperine e shpeton vetem shembulli i fundit kroat!

  Reply to this comment
 7. info analitike October 18, 21:59

  Qy babalja i Dites qe po ia kalon edhe babales se PD-se.

  Reply to this comment
 8. labi October 18, 23:59

  o Mustafa o kokrra e komunistit ka mundsi qe ti te jesh nga ato langaraqt qe sala I blente per 1 thes mjell

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim