Këshilli i Mandateve mblidhet sot për deputetin Kokëdhima, pas kërkesës së opozitës

April 6, 2015 09:22

Këshilli i Mandateve mblidhet sot për deputetin Kokëdhima, pas kërkesës së opozitës

Edhe pse ditë pushimi, Kuvendi ka vendosur të mbledhë Këshillin për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin për të diskutuar kërkesën e PD për Koço Kokëdhimën.

Mbledhja është parashikuar të nisë në orën 18:00.

Partia Demokratike prej javësh kërkon që deputetit socialist t’i hiqet mandati, pasi e akuzon se në shkelje me ligjin ka përfituar fonde publike.

Sipas PD, Kokëdhima po mbrohet nga kryeministri Rama, i cili po tregon dy standarde për çështjen e deputetëve që kanë probleme ligjore.

Sipas selisë blu, deputeti Kokëdhima ka përfituar tendera, edhe pse ligji nuk ja lejon për sakohë mban mandatin e deputetit.

Por pretendimet e PD janë hedhur poshtë nga Koço Kokëdhima, i cili ka deklaruar se nuk zotëron më asnjë kompani që prej kohës që hyri në parlament.

April 6, 2015 09:22
Komento

34 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" April 6, 09:35

  Edi Rama, duhet te levizesh, saliu kerkon te kriminalizoje cdo deputet te mazhorances.
  Ligji lejon qe nje grup deputetesh te kerkojne te hiqet nje mandat, por gjithashtu duhet edhe nje ligj, qe jep sanksione te forta, per ata qe kerkojne te luajne me mandatet, per loje politike.
  Dakort mund te hiqet nje imunitet, por kur prokuroria nuk ka asnje fakt, atehere ata qe kerkojne te hiqet nje imunitet i kundershtarit, vetem me fjale kafenesh, duhet te mbajne pergjegjesi, jo vetem morale.
  Se keta plehrat e saliut, mbasi nuk do ja dalin me zotin Kokedhima, do te fillojne gjuetine e shtrigave, duke kerkuar cdo muaj heqjen e imunitetit te cdo kundershtari.
  Zoti Rama, filloni pastrimin e parlamentit nga kriminelet, filloni sa ne pare procedurat per te zhdukur sali kriminelin, nga parlamenti, ju siguroj se pervec deshmive qe jane te pafund, do te keni edhe deshmi te reja, nga vete ata qe jane ne krah te saliut, se ai krah eshte soj spiunesh, qe e dredhin sa here i ngordh i zoti.

  Reply to this comment
  • idhi April 6, 10:16

   Ketu ka nje problem me ligjin(mendoj une):
   -Nese personi i zgjedhur deputet, nuk ka te drejte te grumbulloje leket per te cilat ka lidhur kontrate para se te behej i tille,atehere them se kemi te bejme me shkelje te ligjit. Por ne fakt,e verteta eshte krejt ndryshe.
   PD luan me faktin se keto para jane marre dhe vazhdon te mirren pas dates kur subjekti perfitues(deputeti) ka marre mandatin.
   Kete ligji nuk e thote dhe nuk ka se si ta thote.Parate jane te tijat dhe vetem te tijat derisa kjo gje eshte e shprehur ne kontratat qe jane lidhur me entet perfituese per sherbimet qe i kryhen.
   Deputeti s’duhet te lidhe kontrata ne emer te tij pas dates se shpallur nga KQZ si i tille(pra deputet)!
   Kaq!
   Kjo eshte shume e thjesht dhe as ka me te voglin vend per keq interpretim te ketij fakti.

   Reply to this comment
   • gresa April 6, 16:41

    Si mund te kerkoj Berisha & Ristani te zhytur ne krim kerkojne heqje mandati ..do te ishte me e hijshme e me shume bindese qe kjo te kerkohej nga individ te “lare” para syve te shqiptareve

    Reply to this comment
    • paola April 6, 16:42

     Dosja BASHA:
     Aferat e dhe skandalet e Lulzim Bashës
     Shitja e detit, Greqisë
     Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.
     Pazaret me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës
     Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.
     21 Janari
     21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.
     Skandali me rrugën Durrës-Kukës
     9 Tetor 2007: Plas skandali më i madh financiar i qeverisë Berisha me rrugën Durrës-Kukës.
     Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove. Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë ato prova.
     7 pasaportat e dyshimta
     Lulzim Basha ka shtetësi të shumëfishtë pasi ka përdorur shtatë pasaporta. Të dhënat e TIMS tregojnë se Basha ka përdorur tri pasaporta të zakonshme dhe katër diplomatike. Shtatë pasaportat janë lëshuar gjatë periudhës kohore 13 dhjetor 1995 dhe 10 maj 2010. Nga analizimi i këtyre të dhënave rezulton se këto pasaporta janë përdorur nga zoti Basha, madje njëra prej tyre edhe për blerjen e shtëpisë në Hollandë. Për periudhën 4 gusht 1997 deri më 4 gusht të vitit 2002, Lulzim Basha ka disponuar dhe ka përdorur njëherësh dy pasaporta. Për periudhën 29 maj 2002 deri më datën 4 gusht 2002, Lulzim Basha ka disponuar tri pasaporta kurse për periudhën 10 tetor 2003 deri më 10 tetor 2008, Basha ka disponuar 4 pasaporta, tri nder të cilat diplomatike. Për periudhën 10 tetor e në vijim, Basha disponoi tri pasaporta diplomatike. “Në pasaportën e z. Basha që është përdorur për blerjen e shtëpisë në vitin 2001 ndodhen dy vula shtyrje të afatit të përdorimit. Basha pretendon se ka bërë dy herë shtyrje afati në vitin 2001 e 2002, por në sistem këto dy shtyrje nuk ekzistojnë. Ai kurrë nuk ka dhënë nj sqarim për këtë çështje.
     6. Reprezaljet në administratë
     Lulzim Basha, disa ditë pasi u kurorëzua me vota të vjedhur si kryebashkiak i Tiranës, bëri kërdinë në administratë. Basha shkatërroi me shpejtësi një administratë profesionale dhe me përvojë 10-vjeçare në Bashkinë e Tiranës. Basha angazhoi edhe Florenc Hoxhën, i cili rrahu gratë që nuk pranuan të largoheshin. Ndërkaq, pas mbajtjes peng me forcë të Këshillit Bashkiak të Tiranës, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, shkarkoi stafin e Këshillit Bashkiak dhe nisi emërimet e reja.
     Mashtrimet si kryebashkiak
     Lulzim Basha ka thyer çdo rekord sa i takon dështimeve si kryebashkiak i Tiranës. Emri i tij lidhet me një sërë mashtrimesh dhe skandalesh. Basha mashtroi për 30 mijë vende pune, zhvendosjen e Stacionit të Trenit dhe të hekurudhës nga lagjet e banuara, ndërtimin e tramvajin Kinostudio-Kombinat, kalimin e kompetencave tek minibashkitë për dhënia e lejeve për ndërtime të vogla, hipotekimi e të gjitha apartamenteve deri më 15 nëntor 2011, uljen e taksave nga 2-5 herë, heqje e 60 taksave, financimin e stazhit për ata që mbarojnë universitetin nga Bashkia, ndërtimin e parqeve të vogla dhe qendrave argëtuese, ndërtimin e një parku tjetër të madh për Tiranën, kartën e studentit, zhvillimi të 14 qendrave urbane dytësore, heqje nga rruga të fëmijëve që lypin etj. Arritja e deritanishme e këtij njeriu është vënia e Bashkisë së Tiranës në shërbim të kunatit, i cili ka disa firma fantazmë që thith të gjitha fondet e bashkisë.
     Plani urbanistik
     Është skandali më i madh i Lulzim Bashës pas rrugës Durrës-Kukës. Plani i ri Rregullues për Tiranën, një produkt i errët i kryebashkiakut të votave të vjedhura dhe i familjes kryeministrore, reflekton historinë më të zezë korruptive dhe kriminale në 23 vite pluralizëm, me pasoja fatale për të ardhmen e Tiranës dhe qytetarëve të saj. I kamufluar me zgjatjen e bulevardit deri në Paskuqan dhe i trumbetuar nga Sali Berisha si Kushtetuta e Tiranës, plani për kryeqytetin ngërthen në vetvete planin mafioz të familjes kryeministrore dhe të Saliut të vogël në bashki, për të asgjësuar hapësirat e gjelbërta si dhe për të pushtuar Tiranën me pallate shumëkatëshe. Plani kriminal për Tiranën është gatuar me urdhrin e Lulzim Bashës në zyrën e Drejtorit të Përgjithshëm të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit, Florian Pustina. Konsultimet me qytetarët dhe me grupet e interesit, ishin një mashtrim dhe fasadë me natyrë po aq kriminale sa edhe parashikimet e planit. Plani është hartuar në mënyrë të errët, klienteliste, të njëanshme dhe sipas udhëzimeve të Shkëlzen Berishës, Jamarbër Malltezit dhe klaneve rreth familjes kryeministrore.
     Premtim-mashtrimet e Lulzim Bashës në vitet 2011-2013
     Premtim për mjediset e Tiranës, për të larguar çdo kioskë të mbetur në Tiranë, por faktikisht janë rivendosur edhe 1570 kioska të reja, duke rikthyer kohën e qeverisjes së PD, të 700 mijë kioskave që kishin pushtuar Tiranës dhe gjithë Shqipërisë.
     2. Premtim për punësimin e 30 mijë personave në Tiranë brenda vitit të parë të mandatit, ndërkohë që vargut të të papunëve në Tiranë, i janë shtuar edhe 27 mijë të tjerë në të 11 minibashkitë.
     3. Premtim për rikthimin në bankat e shkollave të 20% të fëmijëve të Tiranës, të kthyer në analfabetë prej politikave regresive e primitive arsimore.
     4. Premtim për integrimin dhe heqja nga rruga të 30 mijë fëmijëve të punësuar e të shfrytëzuar si skllevër, për shkak të varfërisë ekstreme, në kërkim të mbijetesës së tyre e të familjeve.
     5. Premtim për aktivizimin e inteligjencës dhe punësimin e aj në institucione, ndërkohë që 70% e administratës dhe institucioneve të shërbimit bashkiak në Tiranë janë të mbushur injorantë, pjesë e familjes, partisë, shoqërisë dhe klaneve të tij.
     6. Premtim për të eleminuar 2000 fëmijët që lypin në rrugët dhe trotuaret e Tiranës, si dhe rritjen e pagesës së ndihmës ekonomike sa paga minimale zyrtare, për 49 e 700 familjet që trajtohen me ndihmë ekonomike.
     7. Premtim për fondet publike efiçente në shërbim të qytetarëve, ndërkohë që vitin 2012 bashkia e Tiranës e mbylli me 32% realizoi fondesh për shërbimet publike, kryesisht me 21% investime në rrugë e trotuare dhe 4% investime në kanalizime.
     8. Premtim për ulje e pakësim të taksave vendore, por nga 66 taksa ka shtuar numrin e tyre në 105 taksa, si dhe ka rritur nivelin financiar të taksave publike me 9% më tepër.
     9. Premtim për eleminim të gjobave të paligjshme prej policisë bashkiake dhe inspektorëve të shërbimeve publike në treg e bizneset e vogla, këto gjoba vazhdojnë e vendosen zyrtarisht e privatisht.
     10. Premtim për çmimet dhe tregun e kontrolluar, por e ka lojën e çmimeve në “kthetrat” e mopoleve që kanë lidhje me pushtetin qendror.
     11. Premtim për çlodhjen dhe argëtimin e banorëve në krejt “hartën” e qytetit të Tiranës, por ka nisur pushtimi edhe atyre sipërfaqeve të gjelbërta me ndërtime e vendosje kioskash.
     12. Premtim për ujin 24 orë dhe për kanalizimet që nuk do të shpërthenin në asnjë mjedis të Tiranës, por afro 35% e Tiranës aktualisht është e mbushur me ujëra të zeza, ndërkohë që afro 60% e Tiranës ka ujë me orar, tre herë në ditë nga 2 orë.
     13. Premtim për plehrat, se nuk do të ishin problem për Tiranën, ndërkohë që periferia dhe 30% e zonës brenda unazës së Tiranës, vazhdon të mbetet e tej ngarkuar me plehra, madje edhe përrallë zyrave të bashkisë.
     14. Premtim për strehimin e familjeve të reja, por nuk është ndarë asnjë banesë sociale siç u premtua për 10 mijë të tilla brenda vitit të parë të mandatit, ndërkohë që 65 mijë familje në Tiranë jetojnë me premtimin mashtrues, të bërë prej Lulzim Bashës në fushatën e 8 majit 2011.
     15. Premtim për ushtarakët që do t’u jepeshin pensionet dhe do t’u krijoheshin mundësi punësimi dytësor, por që nuk u janë thënë as pensionet sipas statusit e as u janë krijuar hapësira punësimi.
     16. Premtim për të ish-të përndjekurit politikë, të cilëve iu premtua se bashkia do ishte në krahë të tyre përballë qeverisë “Berisha” për të marrë brenda vitit 2012 këstin e dytë të dëmshpërblimit, por që nuk I përmend fare.
     17. Premtim për qytetin modern të Tiranës, duke nisur zbatimin e planit urbanistik brenda vitit 2012, por përveç ca hartave që ka nxjerr në ekrane, nuk ka nisur asnjë veprim për zbatimin e këtij plani. .
     18. Premtim për mirëqenie të lartë të banorëve të Tiranës, ndërkohë që 55% e popullsisë së qytetit të Tiranës jeton në nivelin e varfërisë, ndërsa 32% të popullsisë.
     19. Premtim për studentët, për kushte moderne jetese, studimi, argëtimi, ndërkohë që në auditorët e universiteteve të Tiranës nuk ka asnjë ngrohje e as tavolina.
     20. Premtim për “Kartën e Studentit”, ndërkohë që prej afro 2 vitesh mandate nuk e ka future në veprim këtë dokument, duke mashtruar studentët me copa kartoni pa vlerë, që nuk i njeh asnjë shërbim publik, madje as zyrat e bashkisë.
     21. Premtim për të moshuarit për mjedise e kushte jetese, ndërkohë që 207 mijë të moshuarit e Tiranës, përveç varfërisë dhe pensionit lëmoshë, vuajnë çmimet e larta të ilaçeve e mungesat sociale dhe mjediset publike pranë qendrave të banuara
     22. Premtim për mbrojtjen e konsumatorit, ndërkohë që ushqimet dhe mallrat e skaduara dhe ushqimet kancerogjene, kanë mbushur tregjet e Tiranës, si “ekskluzivitet” i mafies ushqimore të lidhur me kryebashkiakun e Tiranës dhe shefin e tij kryeministër..
     23. Premtim për luftën për ndalimin e dhunimit dhe trafikimit t fëmijëve, ndërkohë që vetëm në Tiranë trafikohen afro 1500 fëmijë për lypje, vjedhje, prostitucion, për më tepër, që një nga trafikuesit dhe përdhunuesit ishte i punësuar në shërbimet publike të bashkisë “Basha”.
     24. Premtim për zgjerimin e varrezave publike në Tiranë dhe rritjen e kuotës së pagesës për çdo individ që ndahet nga jeta, duke e çuar pagesën e shërbimit funeral nga 9 mijë lekë në 29 mijë lekë, por kjo pagesë vazhdon të 9 mijë lekë, ose sa vlera e litarit që ul arkivolin.
     25. Premtim për shpronësime kundrejt vlerës reale të tregut të banesave dhe tokës, por mashtroi, mbasi vazhdon shpronësime për interesa publike, duke zbatuar pagesën prej 330-540 lekë për 1 metër katrorë tokë, ndërkohë që kur shpronëson vila jep vetëm një apartament me mesatare 8-9 metër katrorë për frymë.
     26. Premtim për romët për strehim, arsimim, punësim dhe lejim biznesi në koshat e plehrave, por në fakt, i përzuri nga vendbanimet me zjarr e dhunë, u bllokoi punën në koshat e plehrave, nuk u dha strehim dhe nuk u krijoji kushte arsimimi.
     27. Premtim për kontrollin dhe uljen e çmimit të lartë të bukës, ujit, gazit, energjisë, karburanteve e ilaçeve, por në fakt i ka lënë çmimet në duart e monopolistëve, të cilët janë pjesë e familjes biologjike e politike të tij.
     28. Premtim për kulturën e sportin, duke premtuar që brenda vitit të parë të mandatit 2011-2012, do të hapte 10 kinema dhe 11 biblioteka të eja në njësitë bashkiake, por nuk ka hapur asnjë të tillë.
     29. Premtim për sigurinë e jetës së qytetarit, por banorët e Tiranës nuk janë as të qetë, as të sigurt në rrugë, në punë, në veprimtarinë e përditshme, mbasi krimi ka dalë jashtë kontrollit.
     30. Premtim për turizmin e Tiranës, ndërkohë që Tirana turistike e historike po zhduket përditë, për shkak të leje të reja të ndërtimit që po jepen prej bashkisë dhe prej ndërhyrjeve urbanistike që bëhen ndaj vlerave turistike.
     Premtimet më të bujshme, që nuk janë realizuar
     Dita e premte e pritjes së popullit nuk funksionon
     2. Afro 160 mijë qytetarë e subjekte i janë drejtuar Bashkisë Tiranë, për të bërë aplikime e për të marrë informacione, por nuk kanë marrë asnjë zgjidhje
     3. Mbi 22 mijë e 198 qytetarë nuk kanë marrë asnjë përgjigje për ankesat dhe kërkesat e tyre
     4. Afro 34 mijë e 800 qytetarë kanë kërkuar takim ditët e premte me kryetarin e Bashkisë, por janë kryer vetëm 1 46 takime
     5. U premtua ulja e mbi 60 taksave dhe tarifave vendore, por nuk është realizuar
     6. U premtua rritja e numrit të punësuarve në 11 minibashkitë me numër 30 punonjës, por nuk është realizuar
     7. U premtua heqja e taksave për bizneset, firmat dhe ndërmarrjet që punësojnë mbi 50 punonjës, por nuk u realizua
     8. U premtua dhënia e lejeve për hipotekimin e apartamenteve brenda muajit nëntor 2011, por nuk është realizuar konkretisht
     9. U premtua realizimi i përfundimi të Planit të ri Urbanistik të Tiranës, por 6 minibashki, me shtrirje periferike nuk kanë fare plan urbanistik
     10. U premtua ndërtimi i linjës së tramvajit brenda vitit të parë të mandatit (maj 2012), por nuk u realizua
     11. U premtua ngritja e Qendrës për Menaxhimin e Trafikut, por nuk është realizuar.
     12. U premtua Rehabilitimi i Parkut të Liqenit, por po shkatërrohet
     13. Parkimi nëntokësor në sheshin “Italia”
     14. U premtua rikonstruksioni i 180 rrugëve brenda 2 viteve, por deri tani janë bërë vetëm 13 rrugë lagjesh
     15. U premtua mbjellja e 7850 pemëve dekorative mjedisore në 11 minibashkitë, por deri tani janë mbjellë vetëm 530 pemë në minibashkitëqë drejtohen prej PD
     16. U premtua dhënia e “Kartës së Studentit” brenda muajit shtator 2011, por edne nuk është realizuar.
     17. U premtua shtimi i 20 qendrave të reja sociale dhe rehabilitimi i 15 qendrave sociale, por janë realizuar vetëm dy të tilla, të cilat janë mbyllur pas 1 muaji aktivitet
     18. U premtua dhënia e kredive të strehimit për 1409 familje brenda vitit 2012, por janë dhënë vetëm 51 kredi të tilla, këto për të afërmit e familjes së Bashës e të militantëve të pushtetit të PD
     19. U premtua që brenda viti 2011, do të bëhej nisja e punës për ndërtimin e xhamisë së re në Tiranë, por ende nuk ka nisur.
     20. U premtua që brenda vitit 2012, do të niste ndërtimi e varrezave murale në Tiranë brenda vitit 2012, por deri tani ky premtim nuk ka mbetur një tabelë e ngjitur në murin e hyrjes së bashkisë .

     Reply to this comment
  • Sulo April 6, 16:33

   Si ka surrat te dale e te diskutoje si si barabarte me ne Saliu, Ristani, Luli.. ATa jane kriminelet e ketj vendi e ata duhet te shkojne pas hekurave menjehere..

   Reply to this comment
   • Olsa April 6, 16:34

    YYYYYYYYYYYYYY, cfare turpiiiiiiiiiiiiiiiii.. PO si mundet qe KJo PD e menderosur te kerkoje heqje mandatesh kur jane te zhytur ne llumin e vrasjeve e hajduterise

    Reply to this comment
    • Polici April 6, 16:35

     97, 98, Epo kam pare skam pare.. gerdec, 21 janar, e pafund krime te PD rrine strukur e sot i bejme qejfin PD duke abuzuar me ligjet

     Reply to this comment
  • lela April 6, 16:42

   pd spaska pune tjeter vec se ti mare me radhe te gjithe deputete e ps , po mos ndoshta keta qe akuzojne*( basha,berisha etj) me pare duhet te nisen nga vetja e tyre pasi ende si kemi harruar 21 janarin , gerdecin,shitja e detit Greqise e te gjitha premtim mashtrimet e tyre

   Reply to this comment
 2. metlaj April 6, 09:47

  UNE JAM I MAJTE POR KETU PIQEM ME HEQJEN E MANDATIT TE KOCOS SEPSE ESHTE E VERTE QE NEN LEKUREN E TIJ FSHIHEN SHUME GJERA TE CILAT E DEMTOJNE PS DHE NJE PJES E PRISHJEVE ME TRITOL U BENE NGA RAMA PER TE INVESTUAR NE TE NJETEN SHTRIRJE AKTIVITET E TIJ NEPER INVESTIMEVE NE HOTELERI ETJERA ELEMENTE E TIJ PER TE KRIJUAR LIDHJE ME MEDIET NE FAVOR TE TIJ NEPER MJET FORCES EKONOMIKE SI DHE AFTESIVE PER TE KOMUNIKUARME PUPLIK QE I FITOJE NE KOHEN E MONIZMIT

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" April 6, 09:59

   Qe je i majte, nuk ka asnje dyshim, se e dime qe vjen nga ekstremizmi i majte, por seshte faji i Rames, qe bixhozxhiu jot, i le parate neper kazino dhe kur i mbarojne parate, ju ndersen juve, kunder Edi Rames.

   Reply to this comment
   • dosja April 6, 16:39

    Dosja BASHA:

    Aferat e dhe skandalet e Lulzim Bashës

    Shitja e detit, Greqisë
    Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.

    Pazaret me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës
    Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.

    21 Janari
    21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.

    Skandali me rrugën Durrës-Kukës
    9 Tetor 2007: Plas skandali më i madh financiar i qeverisë Berisha me rrugën Durrës-Kukës.
    Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove. Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë ato prova.
    7 pasaportat e dyshimta
    Lulzim Basha ka shtetësi të shumëfishtë pasi ka përdorur shtatë pasaporta. Të dhënat e TIMS tregojnë se Basha ka përdorur tri pasaporta të zakonshme dhe katër diplomatike. Shtatë pasaportat janë lëshuar gjatë periudhës kohore 13 dhjetor 1995 dhe 10 maj 2010. Nga analizimi i këtyre të dhënave rezulton se këto pasaporta janë përdorur nga zoti Basha, madje njëra prej tyre edhe për blerjen e shtëpisë në Hollandë. Për periudhën 4 gusht 1997 deri më 4 gusht të vitit 2002, Lulzim Basha ka disponuar dhe ka përdorur njëherësh dy pasaporta. Për periudhën 29 maj 2002 deri më datën 4 gusht 2002, Lulzim Basha ka disponuar tri pasaporta kurse për periudhën 10 tetor 2003 deri më 10 tetor 2008, Basha ka disponuar 4 pasaporta, tri nder të cilat diplomatike. Për periudhën 10 tetor e në vijim, Basha disponoi tri pasaporta diplomatike. “Në pasaportën e z. Basha që është përdorur për blerjen e shtëpisë në vitin 2001 ndodhen dy vula shtyrje të afatit të përdorimit. Basha pretendon se ka bërë dy herë shtyrje afati në vitin 2001 e 2002, por në sistem këto dy shtyrje nuk ekzistojnë. Ai kurrë nuk ka dhënë nj sqarim për këtë çështje.

    6. Reprezaljet në administratë

    Lulzim Basha, disa ditë pasi u kurorëzua me vota të vjedhur si kryebashkiak i Tiranës, bëri kërdinë në administratë. Basha shkatërroi me shpejtësi një administratë profesionale dhe me përvojë 10-vjeçare në Bashkinë e Tiranës. Basha angazhoi edhe Florenc Hoxhën, i cili rrahu gratë që nuk pranuan të largoheshin. Ndërkaq, pas mbajtjes peng me forcë të Këshillit Bashkiak të Tiranës, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, shkarkoi stafin e Këshillit Bashkiak dhe nisi emërimet e reja.

    Mashtrimet si kryebashkiak
    Lulzim Basha ka thyer çdo rekord sa i takon dështimeve si kryebashkiak i Tiranës. Emri i tij lidhet me një sërë mashtrimesh dhe skandalesh. Basha mashtroi për 30 mijë vende pune, zhvendosjen e Stacionit të Trenit dhe të hekurudhës nga lagjet e banuara, ndërtimin e tramvajin Kinostudio-Kombinat, kalimin e kompetencave tek minibashkitë për dhënia e lejeve për ndërtime të vogla, hipotekimi e të gjitha apartamenteve deri më 15 nëntor 2011, uljen e taksave nga 2-5 herë, heqje e 60 taksave, financimin e stazhit për ata që mbarojnë universitetin nga Bashkia, ndërtimin e parqeve të vogla dhe qendrave argëtuese, ndërtimin e një parku tjetër të madh për Tiranën, kartën e studentit, zhvillimi të 14 qendrave urbane dytësore, heqje nga rruga të fëmijëve që lypin etj. Arritja e deritanishme e këtij njeriu është vënia e Bashkisë së Tiranës në shërbim të kunatit, i cili ka disa firma fantazmë që thith të gjitha fondet e bashkisë.

    Plani urbanistik
    Është skandali më i madh i Lulzim Bashës pas rrugës Durrës-Kukës. Plani i ri Rregullues për Tiranën, një produkt i errët i kryebashkiakut të votave të vjedhura dhe i familjes kryeministrore, reflekton historinë më të zezë korruptive dhe kriminale në 23 vite pluralizëm, me pasoja fatale për të ardhmen e Tiranës dhe qytetarëve të saj. I kamufluar me zgjatjen e bulevardit deri në Paskuqan dhe i trumbetuar nga Sali Berisha si Kushtetuta e Tiranës, plani për kryeqytetin ngërthen në vetvete planin mafioz të familjes kryeministrore dhe të Saliut të vogël në bashki, për të asgjësuar hapësirat e gjelbërta si dhe për të pushtuar Tiranën me pallate shumëkatëshe. Plani kriminal për Tiranën është gatuar me urdhrin e Lulzim Bashës në zyrën e Drejtorit të Përgjithshëm të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit, Florian Pustina. Konsultimet me qytetarët dhe me grupet e interesit, ishin një mashtrim dhe fasadë me natyrë po aq kriminale sa edhe parashikimet e planit. Plani është hartuar në mënyrë të errët, klienteliste, të njëanshme dhe sipas udhëzimeve të Shkëlzen Berishës, Jamarbër Malltezit dhe klaneve rreth familjes kryeministrore.

    Premtim-mashtrimet e Lulzim Bashës në vitet 2011-2013

    Premtim për mjediset e Tiranës, për të larguar çdo kioskë të mbetur në Tiranë, por faktikisht janë rivendosur edhe 1570 kioska të reja, duke rikthyer kohën e qeverisjes së PD, të 700 mijë kioskave që kishin pushtuar Tiranës dhe gjithë Shqipërisë.
    2. Premtim për punësimin e 30 mijë personave në Tiranë brenda vitit të parë të mandatit, ndërkohë që vargut të të papunëve në Tiranë, i janë shtuar edhe 27 mijë të tjerë në të 11 minibashkitë.
    3. Premtim për rikthimin në bankat e shkollave të 20% të fëmijëve të Tiranës, të kthyer në analfabetë prej politikave regresive e primitive arsimore.
    4. Premtim për integrimin dhe heqja nga rruga të 30 mijë fëmijëve të punësuar e të shfrytëzuar si skllevër, për shkak të varfërisë ekstreme, në kërkim të mbijetesës së tyre e të familjeve.
    5. Premtim për aktivizimin e inteligjencës dhe punësimin e aj në institucione, ndërkohë që 70% e administratës dhe institucioneve të shërbimit bashkiak në Tiranë janë të mbushur injorantë, pjesë e familjes, partisë, shoqërisë dhe klaneve të tij.
    6. Premtim për të eleminuar 2000 fëmijët që lypin në rrugët dhe trotuaret e Tiranës, si dhe rritjen e pagesës së ndihmës ekonomike sa paga minimale zyrtare, për 49 e 700 familjet që trajtohen me ndihmë ekonomike.
    7. Premtim për fondet publike efiçente në shërbim të qytetarëve, ndërkohë që vitin 2012 bashkia e Tiranës e mbylli me 32% realizoi fondesh për shërbimet publike, kryesisht me 21% investime në rrugë e trotuare dhe 4% investime në kanalizime.
    8. Premtim për ulje e pakësim të taksave vendore, por nga 66 taksa ka shtuar numrin e tyre në 105 taksa, si dhe ka rritur nivelin financiar të taksave publike me 9% më tepër.
    9. Premtim për eleminim të gjobave të paligjshme prej policisë bashkiake dhe inspektorëve të shërbimeve publike në treg e bizneset e vogla, këto gjoba vazhdojnë e vendosen zyrtarisht e privatisht.
    10. Premtim për çmimet dhe tregun e kontrolluar, por e ka lojën e çmimeve në “kthetrat” e mopoleve që kanë lidhje me pushtetin qendror.
    11. Premtim për çlodhjen dhe argëtimin e banorëve në krejt “hartën” e qytetit të Tiranës, por ka nisur pushtimi edhe atyre sipërfaqeve të gjelbërta me ndërtime e vendosje kioskash.
    12. Premtim për ujin 24 orë dhe për kanalizimet që nuk do të shpërthenin në asnjë mjedis të Tiranës, por afro 35% e Tiranës aktualisht është e mbushur me ujëra të zeza, ndërkohë që afro 60% e Tiranës ka ujë me orar, tre herë në ditë nga 2 orë.
    13. Premtim për plehrat, se nuk do të ishin problem për Tiranën, ndërkohë që periferia dhe 30% e zonës brenda unazës së Tiranës, vazhdon të mbetet e tej ngarkuar me plehra, madje edhe përrallë zyrave të bashkisë.
    14. Premtim për strehimin e familjeve të reja, por nuk është ndarë asnjë banesë sociale siç u premtua për 10 mijë të tilla brenda vitit të parë të mandatit, ndërkohë që 65 mijë familje në Tiranë jetojnë me premtimin mashtrues, të bërë prej Lulzim Bashës në fushatën e 8 majit 2011.
    15. Premtim për ushtarakët që do t’u jepeshin pensionet dhe do t’u krijoheshin mundësi punësimi dytësor, por që nuk u janë thënë as pensionet sipas statusit e as u janë krijuar hapësira punësimi.
    16. Premtim për të ish-të përndjekurit politikë, të cilëve iu premtua se bashkia do ishte në krahë të tyre përballë qeverisë “Berisha” për të marrë brenda vitit 2012 këstin e dytë të dëmshpërblimit, por që nuk I përmend fare.
    17. Premtim për qytetin modern të Tiranës, duke nisur zbatimin e planit urbanistik brenda vitit 2012, por përveç ca hartave që ka nxjerr në ekrane, nuk ka nisur asnjë veprim për zbatimin e këtij plani. .
    18. Premtim për mirëqenie të lartë të banorëve të Tiranës, ndërkohë që 55% e popullsisë së qytetit të Tiranës jeton në nivelin e varfërisë, ndërsa 32% të popullsisë.
    19. Premtim për studentët, për kushte moderne jetese, studimi, argëtimi, ndërkohë që në auditorët e universiteteve të Tiranës nuk ka asnjë ngrohje e as tavolina.
    20. Premtim për “Kartën e Studentit”, ndërkohë që prej afro 2 vitesh mandate nuk e ka future në veprim këtë dokument, duke mashtruar studentët me copa kartoni pa vlerë, që nuk i njeh asnjë shërbim publik, madje as zyrat e bashkisë.
    21. Premtim për të moshuarit për mjedise e kushte jetese, ndërkohë që 207 mijë të moshuarit e Tiranës, përveç varfërisë dhe pensionit lëmoshë, vuajnë çmimet e larta të ilaçeve e mungesat sociale dhe mjediset publike pranë qendrave të banuara
    22. Premtim për mbrojtjen e konsumatorit, ndërkohë që ushqimet dhe mallrat e skaduara dhe ushqimet kancerogjene, kanë mbushur tregjet e Tiranës, si “ekskluzivitet” i mafies ushqimore të lidhur me kryebashkiakun e Tiranës dhe shefin e tij kryeministër..
    23. Premtim për luftën për ndalimin e dhunimit dhe trafikimit t fëmijëve, ndërkohë që vetëm në Tiranë trafikohen afro 1500 fëmijë për lypje, vjedhje, prostitucion, për më tepër, që një nga trafikuesit dhe përdhunuesit ishte i punësuar në shërbimet publike të bashkisë “Basha”.
    24. Premtim për zgjerimin e varrezave publike në Tiranë dhe rritjen e kuotës së pagesës për çdo individ që ndahet nga jeta, duke e çuar pagesën e shërbimit funeral nga 9 mijë lekë në 29 mijë lekë, por kjo pagesë vazhdon të 9 mijë lekë, ose sa vlera e litarit që ul arkivolin.
    25. Premtim për shpronësime kundrejt vlerës reale të tregut të banesave dhe tokës, por mashtroi, mbasi vazhdon shpronësime për interesa publike, duke zbatuar pagesën prej 330-540 lekë për 1 metër katrorë tokë, ndërkohë që kur shpronëson vila jep vetëm një apartament me mesatare 8-9 metër katrorë për frymë.
    26. Premtim për romët për strehim, arsimim, punësim dhe lejim biznesi në koshat e plehrave, por në fakt, i përzuri nga vendbanimet me zjarr e dhunë, u bllokoi punën në koshat e plehrave, nuk u dha strehim dhe nuk u krijoji kushte arsimimi.
    27. Premtim për kontrollin dhe uljen e çmimit të lartë të bukës, ujit, gazit, energjisë, karburanteve e ilaçeve, por në fakt i ka lënë çmimet në duart e monopolistëve, të cilët janë pjesë e familjes biologjike e politike të tij.
    28. Premtim për kulturën e sportin, duke premtuar që brenda vitit të parë të mandatit 2011-2012, do të hapte 10 kinema dhe 11 biblioteka të eja në njësitë bashkiake, por nuk ka hapur asnjë të tillë.
    29. Premtim për sigurinë e jetës së qytetarit, por banorët e Tiranës nuk janë as të qetë, as të sigurt në rrugë, në punë, në veprimtarinë e përditshme, mbasi krimi ka dalë jashtë kontrollit.
    30. Premtim për turizmin e Tiranës, ndërkohë që Tirana turistike e historike po zhduket përditë, për shkak të leje të reja të ndërtimit që po jepen prej bashkisë dhe prej ndërhyrjeve urbanistike që bëhen ndaj vlerave turistike.
    Premtimet më të bujshme, që nuk janë realizuar

    Dita e premte e pritjes së popullit nuk funksionon
    2. Afro 160 mijë qytetarë e subjekte i janë drejtuar Bashkisë Tiranë, për të bërë aplikime e për të marrë informacione, por nuk kanë marrë asnjë zgjidhje
    3. Mbi 22 mijë e 198 qytetarë nuk kanë marrë asnjë përgjigje për ankesat dhe kërkesat e tyre
    4. Afro 34 mijë e 800 qytetarë kanë kërkuar takim ditët e premte me kryetarin e Bashkisë, por janë kryer vetëm 1 46 takime
    5. U premtua ulja e mbi 60 taksave dhe tarifave vendore, por nuk është realizuar
    6. U premtua rritja e numrit të punësuarve në 11 minibashkitë me numër 30 punonjës, por nuk është realizuar
    7. U premtua heqja e taksave për bizneset, firmat dhe ndërmarrjet që punësojnë mbi 50 punonjës, por nuk u realizua
    8. U premtua dhënia e lejeve për hipotekimin e apartamenteve brenda muajit nëntor 2011, por nuk është realizuar konkretisht
    9. U premtua realizimi i përfundimi të Planit të ri Urbanistik të Tiranës, por 6 minibashki, me shtrirje periferike nuk kanë fare plan urbanistik
    10. U premtua ndërtimi i linjës së tramvajit brenda vitit të parë të mandatit (maj 2012), por nuk u realizua
    11. U premtua ngritja e Qendrës për Menaxhimin e Trafikut, por nuk është realizuar.
    12. U premtua Rehabilitimi i Parkut të Liqenit, por po shkatërrohet
    13. Parkimi nëntokësor në sheshin “Italia”
    14. U premtua rikonstruksioni i 180 rrugëve brenda 2 viteve, por deri tani janë bërë vetëm 13 rrugë lagjesh
    15. U premtua mbjellja e 7850 pemëve dekorative mjedisore në 11 minibashkitë, por deri tani janë mbjellë vetëm 530 pemë në minibashkitëqë drejtohen prej PD
    16. U premtua dhënia e “Kartës së Studentit” brenda muajit shtator 2011, por edne nuk është realizuar.
    17. U premtua shtimi i 20 qendrave të reja sociale dhe rehabilitimi i 15 qendrave sociale, por janë realizuar vetëm dy të tilla, të cilat janë mbyllur pas 1 muaji aktivitet
    18. U premtua dhënia e kredive të strehimit për 1409 familje brenda vitit 2012, por janë dhënë vetëm 51 kredi të tilla, këto për të afërmit e familjes së Bashës e të militantëve të pushtetit të PD
    19. U premtua që brenda viti 2011, do të bëhej nisja e punës për ndërtimin e xhamisë së re në Tiranë, por ende nuk ka nisur.
    20. U premtua që brenda vitit 2012, do të niste ndërtimi e varrezave murale në Tiranë brenda vitit 2012, por deri tani ky premtim nuk ka mbetur një tabelë e ngjitur në murin e hyrjes së bashkisë .

    Reply to this comment
 3. Bocari April 6, 10:55

  Mendoja qe maxhorancen e ben PS-ja?
  Si mund te mblidhen per nje ceshtje te tille ne dite feste? Ku qendron urgjenca? Perse ja permbush Meta kete deshire opozites?
  Te mbidhen per termetet e Fierit dhe te prishin kontraten per venien ne rrezik te jetes dhe tokes shqiptare mund ta pranoja si teme urgjence, por per parate e Kokedhimes!!!
  Tani e besoj komplet qe drejtori i teatrit te kukullave eshte akoma Saliu, eshte rrjeta e merimanges qe i ka mbeshtjelle te gjithe, eshte kazani me corbe te helmuar qe kane gelltitur te gjithe.

  Reply to this comment
 4. sara April 6, 11:41

  eshte nje idjotesi shume e madhe nese koco kokedhimes do i heqin mandatin. Askush nuk i beson genjeshrat e patise demokratike me ne krye sali berishen, mandati duhet tja heqin vetem horrave te partise demokratike qe vetm kane vrare dhe vetem e kane bere popullin shqiptare te vuajne.

  Reply to this comment
 5. sara April 6, 11:42

  koco eshte deputeti me i mire dhe jam shume e sigurte qe mandatin ka per ta fituar dhe do vazhdoje te jete deputet ne parlament

  Reply to this comment
 6. armando April 6, 11:45

  pse po vazhdoni me budalliqe se nuk po e arrije ta kuptoje eshte vertet skandaloze se si duan ti heqim mandatin nje prej deputeteve me te mire sic eshte koco kokedhima, eshte me mire qe mandatin tja heqin saliut dhe shokve te tij

  Reply to this comment
 7. hera April 6, 11:47

  po ku i keni faktet o ju te ndriturit e PD-se se fjalet i merr era dhe ju nxjerre lakuriq ashtu sic keni dale gjithmone per premtimet qe keni bere dhe si keni mbajtur, thjesht na late cope cope e mjeruat dhe e molet kete Shqiperi ore kusare te paskrupullt dhe neverites

  Reply to this comment
 8. klea April 6, 11:47

  kam gati nje jave qe po flitet per heqjen e mandatit te koco kokedhimes dhe po habitem shume sepse eshte vertet nje dicka shume e ulet. kokedhima eshte nje prej deputeteve qe ka bere njafte shume per popullin dhe sigurishte dhe per zonen ku ai eshte dputet, mandatin ju nuk ja hoqet deputeteve te pd qe vetem kane bere krime kur kane qene ne pushtet dhe mendoni tja hiqni deputetit kokedhima eshte vetete nje turp i madh

  Reply to this comment
 9. sindi April 6, 11:48

  koco kokedhima eshte nje prej deputeteve me te mire dhe nuk eshte aspak e drejte qe ti hiqet mandati mandati duhet tju hiqet atyre qe kane vrere keto 8 vjete sic eshte saliu me shoke

  Reply to this comment
 10. mesi April 6, 11:50

  Jo vetem parashtroni kerkesa qesharake por edhe jeni shnderruar ne te tille, dhe eshte per te ardhur keq qe ju nuk jeni ne gjendje ta kuptoni sepse asnjehere skeni kuptuar asgje

  Reply to this comment
 11. sindi April 6, 11:50

  koco kokedhima eshte deputeti me i mire dhe nuk ka guxim askush tja heqi mandatin

  Reply to this comment
 12. anduel April 6, 12:09

  Saliu dhe ata qe i vene pas kane mendje per te dekriminalizuar gjithe Kuvendin por sdo tia dale dot

  Reply to this comment
 13. halim April 6, 12:12

  PD eshte prapambetja me e madhe politike , nuk ka sens te shkosh pas argumentave dhe kerkesave te saj boshe

  Reply to this comment
 14. keti April 6, 12:18

  Pse kundershtaret e kane te veshtire te kuptojne ato qe thote Kokedhima, apo mos ndoshta u intereson qe te drejten ta shtremberojne se jo per gje por kete zanat kane pasur qe ne fillim

  Reply to this comment
 15. Goni me April 6, 13:52

  Pervec sa thane me siper do ta gjykoja problemin edhe ne nje kendveshtrim tjeter.Kur PD duke qene ne shumice eshte mbledhur per te diskutuar mandatin e ndonje deputeti te saj kur eshte kerkuar nga ish opozita?Qofte edhe ky veprim tregon sa larg demokracise eshte PD dhe vetvetiu ajo po kontribuon per largimin e elektoratit te djathte prej saj,sepse asnjehere nuk i ka perfaqesuar.Dhe eshte i drejte gjykimi i disave me siper qe ka probleme me te medha per te diskutuar se sa trillet e supermenduara te Berishes,qe edhe ne kete rast ka dicka per te mbrojtur te nafta dhe dicka per te bere corap ne prag zgjedhjesh.me me vigjilence duhen pare kerkesat e te lajthiturit !

  Reply to this comment
 16. artan April 6, 16:37

  Keta te PD flasin per te tilla gjera, ku ne gjirin e vet jan mbledh ata qe e shkaterruan kete vend. Kush flet? Super gjyshi Sali berisha, e shkaterroi kete vend. ai duhet larguar dhe denuar ….

  Reply to this comment
  • artan April 6, 16:46

   Keta te PD flasin per te tilla gjera, ku ne gjirin e vet jan mbledh ata qe e shkaterruan kete vend. Kush flet? Super gjyshi Sali berisha, e shkaterroi kete vend. ai duhet larguar dhe denuar ….

   Reply to this comment
 17. RIQI April 6, 16:52

  Te nderuar komentues nuk eshte ndonje hata e madhe qe ti hiqet mandati nje deputeti qofte ky nga mazhoranca ,por thelbi i kesaj enigme eshte se keshtu si e ka nisur Opozita ne fund do te kerkoje ti hiqet mandati edhe Kryetarit te mazhorances e po krijohet nje luhatje ne bindje sikur vertet qenkerka vetem mazhoranca e dekriminalizuar e ata qe kane vjedhur e vrare kete vend vetem akuzojne !Nuk e kuptoj kete loje te piste nga te dyja anet ,apo mos valle behet per te na hedhur hi syve Neve qe diça po leviz ne drejtim te mbare.Konkluzioni eshte se :Kryerimi Berishe po tall menderen me “gallofin” e Gallofi tall menderen me elektoratin e Tij qe i dha voten me 23 qershor!Per mua Koqo nuk eshte perfaqesuesi i popullit por i klanit Rama qe e ka vene ne liste.Edhe mua edhe Ty o “Horri i bulevardit ” te na kishte vene ne liste do Ishim sot deputete me kollare!Do me thuash :Se mos u be me konkurs e se fituam!Koqet e Market nga kjo skeme kane dale siç po dalin edhe perfaqesuesit e pushtetit lokal qe erdhi data e votimeve e asnje nga banoret nuk njeh kanidaturat perveçse Partia!Kesaj i thone “bageti e tufezuar”.

  Reply to this comment
 18. Bocari April 6, 17:15

  @dosja

  faktet qe dalin ketu jane baze per nje padi ne prokurori per shperdorim detyre. Nqs. per keto premtime eshte paguar dhe para si te realizuara, atehere kemi te bejme me nje vjedhje tjeter te radhes. Problemi eshte se sa te verteta jane keto dhe personi qe i shkruan si te tilla perse nuk i drejtohet organeve ligjore. Po maxhoranca qe drejton perse nuk i kap keto probleme dhe te veproje sipas ligjit. Basha per mosrealizimin e detyrave duhet te pakten te ktheje mbrapsh rrogen qe ka marre si kryetar. Nqs. ti zonje apo zoteri qe shkruan kete material bombe nuk ta mban te ndjekesh rrugen ligjore jepja dikujt tjeter qe te merret me drejtesine e ketyre shkeljeve. Me komente gazete nuk ndryshohet asgje, do heqin Bashen do vendosin Tashen. Cfare mund te behet? Kush eshte pergjegjesi? Vetem Basha? Perse nuk kerkon llogari qeveria qe ka 2 vjet ne fuqi?

  Reply to this comment
 19. ERi April 7, 15:55

  mandati i kokedhimes eshte e ditur qe nuk do te hiqet dhe do vazhdoje te jete deputet ne parlament

  Reply to this comment
 20. sara April 7, 15:57

  deputeti koco kokedhima eshte nje prej deputeteve me te mire dhe eshte nje budallik shume i madhe nese do i hiqet mandati ka bere kaq shume per popullin shqipetar

  Reply to this comment
 21. tea April 7, 15:58

  deputeti kokedhima eshte me i miri

  Reply to this comment
 22. dritan April 7, 15:59

  te jesh i mire sot eshte shume problem te vetmit deputet qe nuk duhet tja heqin mandatin eshte koco kokedhima te kujtojme vetem te mirat qe ai ka bere

  Reply to this comment
 23. kristi April 7, 16:01

  deputeti kokedhima eshte nje prej deputeteve me te mire qe ka bere shume per shtetin shqiptare dhe cdo gje qe thone horrat e salit jene pralla me mbret

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim