Këshilltari i Trump: Ka një vend special në ferr për kryeministrin kanadez

June 10, 2018 21:11

Këshilltari i Trump: Ka një vend special në ferr për kryeministrin kanadez

Këshilltari për Ekonominë i Donald Trump, Peter Navarro i është bashkangjitur presidentit amerikan në sulmet ndaj kryeministrit kanadez, Xhastin Trudo.

“Ka një vend special në ferr për të gjithë ata liderë që përdorin diplomacinë e pabesisë me Donald Trump dhe pastaj e qëllojnë me thikë pas shpine ndërsa ai del nga takimi” tha ai për “Fox News Sunday”.

Ai vazhdoi të thoshte se këtë gjë ka bërë pikërisht “i pabesi” Xhastin Trudo në konferencën pas takimit të liderëve të G7.

Ky i fundit është shprehur në këtë konferencë se “kanadezët ishin të sjellshëm, por nuk lejojnë askënd që të tallet me ta. Unë do të mbroj punëtorët kanadezë dhe interesin e Kanadasë”.

Shkak për mosmarrëveshjet midis SHBA-së dhe Kanadasë janë bërë rritja e tarifave për importin e çelikut dhe aluminit.

Kanadezët i kanë quajtur vendimet e Trumpit si të pajustifikuara, ndërkohë që, këshilltari i presidentit amerikan, Piter Navarro tha se Trump i kishte bërë një nder kryeministrit kanadez duke u paraqitur në takimin e liderëve të G7 në Kebek.

s.a/dita

June 10, 2018 21:11
Komento

7 Komente

 1. intelektuali June 10, 21:32

  Kanadaja pa ndihmen dhe teknollogjine amerikane do te ishte si nje fis prej bythkuqesh nga Poli i Veriut.

  prandaj:

  Edhe ky Trudo Hipokriti duhet te kuptoje se nuk mund te beje politiken pederaste te Enverit me “Miqte” e tij komuniste,

  sepse:

  VJEN NJE KOHE QE DEL NJE PRESIDENT SI TRUMPI DHE E HA TULLUMIN E PABESISE NJESOJ SIC E HENGRI ENVERI NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES DHE QE SHQYPTARET E KUJTOJNE FARE MIRE.

  Reply to this comment
  • xxx June 11, 03:25

   Sa i mire i di ti Goni gjithe keto gjera ..

   Me 2 paragrafe e shtjellove komplet dinamiken e marrdhenies kad-usa

   Ncuq ncuq ncuq

   Reply to this comment
 2. K. N. Dezi June 10, 21:36

  Ku eshte pabesia ketu?!

  Reply to this comment
 3. intelektuali June 10, 22:07

  JA TA SPJEGON INTELEKTUALI KU QENDRON PABESIA ENVERISTE E TRUDO-SE DHE E TE PABESEVE NGA BE-JA QE FSHIHEN PAS TIJ:

  SHBA per dekada te tera qe pas mbarimit te Luftes se Dyte Boterore aplikoi nje politike liberale ekonomike per vendet e Evropes me qellim rimekembjen e ketyre vendeve qe mbajten barren e rende te Luftes me Hitlerin dhe gradualisht futi ne kete politike ekonomike edhe Kandane dhe Japonine duke mos i tatuar me dogana mallrat e tyre kryesisht ne fillim si lende te para, nderkohe qe keto vende mallrat amerikane per vite me radhe i kane tatuar me dogana te renda.

  SHBA blen kryesisht nga BE-ja celik dhe alumin ne sasi te medha dhe nuk mbledh dogane dhe tatime te tjera dhe nga Kanadaja lende druri dhe karburante kryesisht gaz natyror dhe perseri nuk mbledh dogana dhe tatime, nderkohe qe mallrat amerikane per ne Kanada dhe Evrope tatohen me vlefta te larta gje e cila ul konkurencen e mallrave amerikane ne keto kontinente dhe rrjedhimisht ndikon negativisht ne ekonomine e SHBA.

  Obama bile futi ne kete liste famekeqe edhe Kinen ku krahi i lire i punes i ben mallrat kineze pothuaj pa konkurence ne tregun boteror, por me ardhjen ne shtepine e Bardhe te nje biznesmeni ekstravagant si Donald Trump qe Edi Rama e shau me liber shpie si nje halabak ordiner nga studioja e CNN me urdher nga George Sorosit dhe BEDELIT te tij Hillary Clinton, pra me ardhjen ne Shtepine e Bardhe te Trumpit gjerat filluan te shkojne atje ku duhet, sepse edhe Kanadaja e Trudose edhe BE-ja e Merkelit nuk mund te punojne si SKUTHA vetem me SHATE por duhet te perdorin edhe LOPATEN ne maredheniet nderkombetare te tregetise liberale me shtetet e tjera qe deri tani i kane zgjetur doren dhe i kane shpetuar ne dite te veshtira,

  prandaj:

  EDHE SHBA E QUAN KETE SI NJE PABESI

  Si ato te Enverit me “MIQTE” e tij komuniste qe i nderronte si “Mbreti grate”.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 11, 08:07

   o rob o nastrokari,dhe ky qënka enverist??
   ah ti je mykur deri në vrimë të bythës!!

   Reply to this comment
   • intelektuali June 11, 09:56

    Ore ti budall me KAR dhe PIDH do ta besh debatin ne kete forum te nderuar te gazetes DITA?

    Degjo ketu nje spjegim te kulturuar jo si te spiuneve te Sigurimit te Enverit qe edhe kur flasin per ekonomine e kane mendjen tek dafllaku:

    Enverizmi eshte metode e drejtimit te shtetit, njashtu sic eshte stalinizmi qe i ngjan si dy pika uji enverizmit tone dhe PABESIA ne mardheniet dyplaeshe midis shteteve eshte karakteristika kryesore qe ben te dallueshem dallon enverizmin dhe stalinizmin ne maredheniet nderkombetare. Kjo pabesi nuk ka fare te beje me cilin rend shoqeror drejtohet shteti, Stalini lidhi mareveshje me Hitlerin para Luftes duke kujtuar se ja futi thiken pas shpine SHBA dhe Anglise qe perfaqesonin Demokracine Liberale Perendimore qe e kishte quajtur Diktatorin Komunist si MONSTRA e Gjerogjise, kur Hitleri e preu ne bese dhe e sulmoi e ktheu pllaken dhe filloi t’i puthe BYTHEN Presidentit Ruzvelt te SHBA per ndihma emergjente dhe kur mbaroi Lufta perseri e ktheu pllaken dhe me pabesi tipike bolshevike kollofiti gjysmen e Botes duke kercenuar Perendimin per nje Lufte te re Boterore kur i tha SHBA pas Jaltes:

    KALOVA LUMIN, TE DHJEFSHA KALIN!

    Cfare te tregosh per Enverin dhe enverizmin ne maredheniet nderkombetare?

    KUR E GJITHE HISTORIA ESHTE E MBUSHUR VETEM ME PABESI MAKABER PER TE MBAJTUR ME CDO KUSHT PUSHTETIN?

    Reply to this comment
 4. Fat man June 10, 23:24

  Trudo e mban veten per cun i “bukur” eshte GAY.
  Ky qumeshtor kerkon t’i beje presion e kujt, Donald Trump.
  O koqe o Trudo ishit mesuar me Obamen qe merrte me vete edhe Mishelen e vetem qeshnin.
  Po pse Trump nuk po mbron interesat e punetoreve Amerikane?
  Trump ato premtime qe beri ne fushate, nje per nje po i ben realitet, nuk doni dogana sic nuk do Maksika murin ne kufi, qe te levize lirshem droga, klandestinet, kriminelet e te behet shtet pa inventar.
  Ti Trude shko futi ndonje kercim ne Indi i veshur se femer duke u bere si Raxh Kapuri ne filmin “Vagabondi” qe kercente me Riten, ne fakt te gjithe indianet Raxha jane, iu deshe edhe ti si kercimtar, vajze e keqe.
  Je i mirepritur tek Kar-aj e LGBT ne Tirane per t’u bere anetare, apo nuk te lejohet te jesh anetare ne shume shoqata me ngjyrat e dylberit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim