Kështjella e Drakula-s tmerron njerëzit, ja përbindëshi që fshihet brenda saj

June 10, 2017 17:06

Kështjella e Drakula-s tmerron njerëzit, ja përbindëshi që fshihet brenda saj

Ndërsa legjenda e Drakula­s zakonisht nuk arrin t’i mbajë larg turistët nga kështjella Poenari e përdorur nga “vampiri” i shekullit të 15­të, një arushë e madhe nënë protektive e tre këlyshëve po e bën këtë gjë me sukses.

Autoritetet rumune kanë ndaluar vizitat pasi turistët që ngjisnin 1480 shkallë për ta parë nga afër rrënojat e kështjellës janë ndeshur atje me kafshën dhe këlyshët e saj.

Autoritetet lokale thonë se Ministria e Ambientit i ka dhënë dritën jeshile për t’i kapur dhe zhvendosur 4 arinjtë, por ata ende nuk kanë vendosur se ku do t’i çojnë. Policia fajëson turistët se lënë ushqim në zonë, duke joshur kafshët.

Kështjella Poenari u përdor nga princi Vlad Tepes, i cili frymëzoi edhe personazhin e famshëm të Bram Stokerit në romanin Drakula. Megjithatë atraksioni më i madh turistik është kështjella Bran në Transilvani, e cila lidhet më shumë me Vladin

. Në 2014­n një politikan i lartë i rajonit të Transilvanisë i kërkoi ushtrisë të merrej me numrin në rritje të arinjve, pasi u shënuan raste të dëmtimit të pronave private.

Në Rumani jetojnë rreth 6 mijë arinj të murrmë, nga 1 mijë që ishin 50 vjet më parë. Ata përfaqësojnë 60 përqind të numrit europianë të arinjve

June 10, 2017 17:06
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*