“Këta të tre jetojnë duke marrë të tjerët nëpër gojë”. Një reagim dhe një reflektim i shkurtër mbi gazetarinë

February 24, 2019 10:57

“Këta të tre jetojnë duke marrë të tjerët nëpër gojë”. Një reagim dhe një reflektim i shkurtër mbi gazetarinë

Me zhvillimin e rrjeteve sociale, por edhe për shkak të situatës së paorganizuar të mediave në Shqipëri, është ende e paqartë cilët quhen realisht gazetarë.

Nuk ka një deontologji të profesionit, një karrierë të miratuar, përmbushja e së cilës ta jep këtë status sipas disa rregullave bazë të gjithëpranuara, ku përfshihen të drejta dhe detyrime.

As organizatat përfaqësuese të gazetarëve në Shqipëri nuk janë influente dhe autoritare në masën sa të organizojnë këtë komunitet dhe të përcaktojnë qartë rregullat e të qenit gazetar bazuar tek përvoja dhe angazhimet serioze profesionale.

Për këtë asrye, edhe blogera, apo themelues faqesh në rrjete sociale, persona të ndryshëm të ftuar rregullisht nëpër studio televizive konsiderohen nga publiku si gazetarë megjithëse nuk kanë përvoja të mirëfillta pune në redaksi të mediave, ose i kanë ato fare të përkohshme dhe rastësore.

Disa futen në gazetari dhe dalin shpejt duke e përdorur si trampolinë për një vend pune në administratë, ose rikthehen pasi dështojnë në përpjekje të tjera jashtë mediave.

Kështu që nuk është habi pse ka reagime si ky më poshtë në një emision televiziv ku ishin ftuar Olti Curri, Iva Tiço dhe Enxhi Lula.

Për të folur për “temat më të nxehta të shoubiz-it” thuhej në prezantimin e tre të ftuarve.

Moderatorja e emisionit, Rudina Magjistari publikoi disa foto në llogarinë e saj në Instagram, ku shfaqej ajo së bashku me Oltin, Ivën dhe  Enxhin.

Mirëpo, një koment që ka tërhequr vëmendje ka qenë ai i një ndjekësje e cila ndër të tjera i cilësonte të ftuarit, tre shtëpiakë të dështuar:

“Këta të tre fitojnë lekë duke i marrë të tjerët nëpër gojë, ndërsa vetë nuk janë të aftë të bëjnë asgjë. Me një fjalë janë tre shtëpiakë të dështuar.”

b.m. / dita

February 24, 2019 10:57
Komento

17 Komente

 1. intelektuali February 24, 11:35

  Une per vete them qe “Shtepiake e Deshtuar” eshte vete Rudina Magjistari qe Edi Rama e hodhi si “Leter Bythe” nga jeta a etij, njashtu sic kishte hedhur shume te tjera me pare, madje akoma me keq,

  prandaj:

  KUR DREJTUESJA E EMISIONIT ESHTE NJE “SHTEPIAKE E DESHTUAR” NGA KRYEMINISTRI ME BABA KRIMINEL TE ENVERIT QE KA FIRMOSUR VARJEN NE LITAR TE NJE POETI, DISIDENT ANTIKOMUNIST NE VITIN 1988,

  Cfare pret per llafoqylsit dru me pre, por ambicioze me tahma te madhe, te emisionit te Rundina Magjistarit, si gjyshe bukuroshe qe ka perfunduar ne duart e nje boksieri te ri nga Mali i Zi?

  Reply to this comment
  • Cane February 24, 14:18

   Babai yt ka vrare njesoj si babai i Edi Rames o dijetar.Hysen Shoshorin a nuk e vrau yt ate Saliu?Ty nuk te zene cerkat se nuk ke vrare vete,po per rjetri pse nuk gjykon njelloj?

   Reply to this comment
   • intelektuali February 24, 16:27

    O Cane BOLJA:

    Po sa here do te perseris te njejten gje, apo tani t’u ngref miku ty o buf, budalla dhe injorant?

    sepse:

    Ju kam thene edhe me pare o mashtrues dhe genjeshtare enveriste:

    MOS JA NGJISNI SALIUN INTELEKTUALIT SI MUTI PAS KEPUCE,

    sepse:

    Eshte nga soji juaj i peshtire i Partise se Punes dhe veper origjinale e Enverit, nuk e ke pare ne foto si VARKAR i familjes Hoxha ne gazeten e nerume DITA?

    prandaj:

    Kam spjeguar hollesisht se:

    Saliu dhe Luli bashke me Moniken jane ALIBIA me e madhe per Edi Drogen, qe i garantojne edhe sikur t’i marrin pushtetin se nuk do te ndeshkohet per zullumet e tij qe maten me qindra milione dollare nga buxheti i shtetit, qe do te thote edhe nga xhepi yt o BUF dudum injorant,

    sepse:

    PO TE DENOJNE DHE TE FUSIN NE BURG EDI RAMEN SALIU, LULI DHE MONA E LIKES DUHET TE FUTEN ME PARE NE BURG PER VETE.

    prandaj:

    Mbylle halen e budallit,

    O BUF INJORANT.

    Reply to this comment
  • respekt per ate qe respekton February 25, 19:31

   Po ti “intelektual” ku ishe, aman me marshe te keqen, atehere kur u firmos varja ne litar e atij poetit tend?

   Reply to this comment
 2. intelektuali February 24, 11:36

  Une per vete them qe “Shtepiake e Deshtuar” eshte vete Rudina Magjistari qe Edi Rama e hodhi si “Leter Bythe” nga jeta e tij, njashtu sic kishte hedhur shume te tjera me pare, madje akoma me keq,

  prandaj:

  KUR DREJTUESJA E EMISIONIT ESHTE NJE “SHTEPIAKE E DESHTUAR” NGA KRYEMINISTRI ME BABA KRIMINEL TE ENVERIT QE KA FIRMOSUR VARJEN NE LITAR TE NJE POETI, DISIDENT ANTIKOMUNIST NE VITIN 1988,

  Cfare pret per llafoqylsit dru me pre, por ambicioze me tahma te madhe, te emisionit te Rundina Magjistarit, si gjyshe bukuroshe qe ka perfunduar ne duart e nje boksieri te ri nga Mali i Zi?

  Reply to this comment
  • Populli February 24, 12:37

   Rrofsh o ” intelektual ” qe nuk le rast pa na kujtuar Xhaxhin. Mavria ti nga nderzimi artificial te lufta ne Vjetnam i kalon muhabetet. Po ske faj mosha ben te veten.

   Reply to this comment
   • intelektuali February 24, 12:41

    Bej te fala Kryetarit te Palamentit Gramoz Rucit, Kryetarit dhe Ministrit Gerdalle te Enverit,

    QE TA KUJTOSH ME MIRE XHAXHIN TEND PEDERAST.

    Reply to this comment
   • intelektuali February 24, 12:42

    Bej te fala Kryetarit te Parlamentit Gramoz Rucit, Kryetarit dhe Ministrit Gerdalle te Enverit,

    QE TA KUJTOSH ME MIRE XHAXHIN TEND PEDERAST.

    Reply to this comment
 3. Xxx February 24, 12:35

  Ore ket Olti Curin nuk e kam kuptuar kurre cfare eshte ky tipi? Cdi te beje ne jete ky? Ka ndonje profesion apo cfare? Nuk e kuptoj pse del ne tv ky? Qe femrat meren me llogje deri diku eshte e kuptueshme po ky koqja cfare eshte? Apo mos gabimisht ka lindur me bole ne shale?

  Reply to this comment
 4. Guri Naimit D.(Dh Xh) February 24, 13:30

  Te benin te gjithe bletet MJALTE,nuk do kishte uje oqeani po- MJALTE.

  Nje teme qe me te drejte,duhet diskutuar se ka vend Per te vene ne evident rolin e gazatarit sa profesionalizmin e tij. Po muk jam dakort, me tre komemtet bajate te mesiperme.. Pershendes b.m./dita qe e ngre kete problem.Kopetentet te diskutojne,deri plotersojne kete dukuri negative,ne lidhie me Termin:GAZETAR. -Kush eshte e duhet te quhet dhe eshte gazaetar?!
  Une shpesh si amator i gazetarise kerkoj ndiese.si dhe sot me keto rjeshta.,se pari ndiese lexuesve.
  Ne kete fillim pranvere le te nisi dhe nje”pranvere” e gazetareve te vertete. Pa tjeter te drejten e fjales e ka kushdo, po cdo fjale ka vendin dhe kohen e vet.
  Me konsiderata gjyshi;mergimi mendien mare;
  Pasuesi veteran.
  Toronto24-02-2019 Guri Naimit D.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 24, 13:52

   He mo pinjoll enverist i Zavalanit qe na turperove Tajarin qe braktisi komunizmin, sepse Stalini i vrau vellane e tij me nje pabesi te papare bolshevike,

   KE TE QUAJME GAZETAR?

   Rudina Magjistarin, gazetare famoze TV qe nuk i thote dot Edi Rames qe qeveris sot Shqypnine si Enveri ne Kohen e Qepes te Partise se Punes:

   IK DHE BEJ SHURREN O KAOL QE ME NDAVE DHE ME HODHE NE KOSH SI “LETER BYTHE”, POR QE E KE BABANE KRIMINEL, KILLER, VRASTAR TE ENVERIT QE KA FIRMOSUR VARJEN NE LITAR TE HAVZI NELES, NE VITIN 1988 VETEM SEPSE ISHTE POET DISIDENT ANTIKOMUNIST?

   He mo pinjoll i Tajar Zavalanit nga Toronto e Canadase

   QYSH THUA TI?

   Reply to this comment
  • intelektuali February 24, 13:52

   He mo pinjoll enverist i Zavalanit qe na turperove Tajarin qe braktisi komunizmin, sepse Stalini i vrau vellane e tij me nje pabesi te papare bolshevike,

   KE TE QUAJME GAZETAR?

   Rudina Magjistarin, gazetare famoze TV qe nuk i thote dot Edi Rames qe qeveris sot Shqypnine si Enveri ne Kohen e Qepes te Partise se Punes:

   IK DHE BEJ SHURREN O KAQOL QE ME NDAVE DHE ME HODHE NE KOSH SI “LETER BYTHE”, POR QE E KE BABANE KRIMINEL, KILLER, VRASTAR TE ENVERIT QE KA FIRMOSUR VARJEN NE LITAR TE HAVZI NELES, NE VITIN 1988 VETEM SEPSE ISHTE POET DISIDENT ANTIKOMUNIST?

   He mo pinjoll i Tajar Zavalanit nga Toronto e Canadase

   QYSH THUA TI?

   Reply to this comment
 5. peter February 24, 15:52

  Si ky intelektuali bej nga nje cdo mengjez une prandaj mos u merzisni nga komentet e tij.

  Reply to this comment
 6. Labi February 24, 18:53

  Nga komentet duken qe jane te ardhur mbas 90 ne Tirone, Rudinen e njohin Tironcat qe kur e bente vijen 1meter,per keto te tjerat jane fshatare shtepiake, dilni ke blloki o katunare lejini lloqet.

  Reply to this comment
 7. Besi February 25, 07:18

  Tamam ashte eshte skane me se te meren dhe meren me jeten e te tjereve Rudina sduhet ta beje ate emision por si duket edhe Rudines i pelqejne thashethemet

  Reply to this comment
 8. Qent (te deshtuarit) ..lehin aty ku hajn ! June 15, 07:39

  Aty hajn aty dhjesin ! Kush i dhjet keto lloj gazetaresh ?!!!
  Tirana ka shume zagar por shume pak gazetar !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim