Këto 10 vende janë lodhur dhe nuk i “mirëpresin” më turistët

March 19, 2018 16:01

Këto 10 vende janë lodhur dhe nuk i “mirëpresin” më turistët

Tashmë bota është bërë më e hapur dhe njerëzit gjithmonë e më tepër kanë mundësi të prekin nga afër destinacionet e tyre të ëndrrave.

Nga njëra anë kjo mund të jetë një gjë e mirë pasi turizmi ofron një nxitje të ekonomisë, por nga ana tjetër ekzistojnë gjithashtu shumë efekte të padëshiruara të turizmit.

Duke filluar nga sjellja jo e hijshme e turistëve, e deri te “selfiet” e padurueshme të tyre në vende të shenjta, turizmi ka një ndikim të madh social dhe mjedisor dhe vendasit mbajnë gjithnjë peshën kryesore të saj.

Ndikimi i turizmit masiv është bërë shumë i rëndësishëm saqë shumë destinacione po inkurajojnë në mënyrë aktive turistët për të shmangur destinacionet e tyre.

Prandaj për të shmangur ndoshta një qëndrim të pakëndshëm më poshtë do të gjeni një listë me 10 vende të njohura shumë të dashura për turistët të cilat janë bezdisur nga turizmi masiv dhe kanë filluar të mos jenë aspak mikpritëse.

 1.Barcelona, Spanjë

 2.Dubrovnik, Kroaci

 3.Venecia, Itali

 4.Santorini, Greqi

 5.Bhutan

6.Taj Mahal, Indi

 7.Mali Everest, Nepal

 8.Muchu Picchu, Peru

 9.Ishujt Galapagos, Ekuador

 10.Cinque Terree.

e.r/dita

March 19, 2018 16:01
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*