Këto benefite të avokados nuk i paskemi ditur më parë

December 6, 2018 12:47

Këto benefite të avokados nuk i paskemi ditur më parë

Avokadon e shohim në shumë sallata si dhe pjata të ndryshme. Veç shijes së mirë, avokado është një ushqim shumë i ushqyeshëm. Ai është shumë efikas në normalizimin e nivelit të kolesterolit në gjak,gjithashtu mund të shërbejë edhe për të parandaluar infarktet.

Më poshtë ju sjellim disa nga karakteristikat e tij

Është shumë ushqyes

Avokado-ja përmban shumë vitamina dhe elemente të tjera si magnez,hekur,fibra dhe proteina, të cilat janë  shumë të rëndësishme për trupin tonë.

Ul presionin e gjaku

Avokadoja ka në përbërjen e tij potasium, i cili redukton presionin e gjakut dhe parandalon ataket kardiake.

Përmirëson tretjen

Avokado-ja ndihmon tretjen duke qenë se është shumë i pasur me fibra.

Ul nivelin e kolesterolit

Konsumi i një avokadoje në ditë mund të reduktojë nivelin e kolesterolit në gjak.Kjo sipas studiuesve të Universitetit  të Pensilvanisë.

l.h/ dita

December 6, 2018 12:47
Komento

5 Komente

 1. anticensurë25642654 December 6, 14:45

  unë nuk e di çfarë lidhje ka avokadoja me Benin e Fites??
  “Këto – benefite – të avokados nuk i paskemi ditur më parë”
  apo nuk ka asnjë lidhje??
  është ndonjë fjalë e jashtëme??

  Reply to this comment
  • mirel December 6, 15:49

   Epo Beni i Fites i ka lexuar ne anglisht dhe nuk perkethen dot as potassium. Ne jemi mesuar gjithe jeten ti themi kalium. Perkethyesi as qe ja ka idene.
   Dhe sa per vlerat qe qenka traumatizuar kaq shume ky gazetari i Dites, nje hic jane para frutave natyrale qe ka Shqiperia.

   Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku December 6, 18:34

  Ne nuk kemi ditur cfare eshte avokadoja (merite e udheheqjes largpamese te PPSH), ti na flet qe nuk paskemi ditur per benefitet e avokados.

  Reply to this comment
 3. 666 December 6, 23:16

  Benefite…..he benefite benefite,ka tre here qe me pyet babai se c`kuptim ka, harron i shkreti.

  Reply to this comment
 4. vlona December 7, 06:26

  Mire eshte qe ta thoni;Meqenese ka Kalium(Potasium) nuk duhet ta perdorin njerezit qe vuajne nga Veshkat…kaq.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim