Këto janë disa nga shenjat që tregojnë se dikush është xheloz për jetën tënde, lexojini

October 6, 2020 22:27

Këto janë disa nga shenjat që tregojnë se dikush është xheloz për jetën tënde, lexojini

Imagjinoni këtë, ju keni arritur më në fund ëndrrën për të cilën keni punuar aq shumë dhe ju ndjeheni sikur nuk ka asnjë mënyrë që të mund të jeni më të bekuar se sa jeni në këtë moment.

Pas një kohe, në një bisedë të rastësishme me një person, ju merrni një koment të hidhur rreth asaj se si “Nuk është një punë e madhe” ose “Kushdo mund ta ketë bërë” së bashku me një smirë zilie të keqe në fytyrën e tyre. Xhelozia është si të hahet një mollë e helmuar dhe të prisni që personi tjetër të vdesë.

Këto janë disa shenja që tregojnë se dikush është xheloz për jetën tënde:

 • Ju japin komplimente të shtirura–  Shenja e parë e xhelozisë së vërtetë dhe e pakënaqësisë në një person janë komentet e tyre të rreme dhe gjoja pozitive. “Oh, je aq i bukur.” Kur në realitet, e gjitha që ata duan të bëjnë, është të shkatërrojnë shpirtin tuaj.
 • Ulin arritjet e tua– Nuk ka rëndësi sa shumë keni punuar për të arritur qëllimet tuaja, njerëzit xhelozë gjithmonë do të përpiqen t’ju bëjnë të ndiheni keq duke vepruar sikur nuk keni punuar aq shumë dhe nuk keni merituar suksesin tuaj. “Njerëzit që do t’ju kenë zili më shumë janë ata që kanë nevojë më shumë për atë që posedoni”, thotë M. Farouk Radwan, MSc.
 • Mburren për suksesin e tyre– Individët e mjerë dhe ziliqar zakonisht nuk kanë vetëbesim dhe kanë tendencë për ta kompensuar atë duke shfaqur suksesin e tyre para jush. Ju do të bëheni të vetëdijshëm për këtë, në minutën që ata ndërpresin bisedën tuaj me vetë-promovimin e tyre të paturpshëm.
 • Ju kopjojnë në atë që bëni- Dikush që është xheloz për ju është xheloz për jetën tuaj. Ata ndoshta duan të kenë gjithçka që zotëroni. Pra, mënyra më e lehtë për ta marrë është duke ju imituar.
 • Ata festojnë gabimet tuaja- Unë besoj se njerëzit janë krijesat më të shtrembëruara dhe të neveritshme në këtë Univers. Ne jemi lehtësisht të korruptuar. Sepse e gjithë ekzistenca jonë bazohet në përfitimin e gjërave. Ne përdorim njerëzit për të marrë gjithçka që dëshirojmë, ushqejmë vdekjen e njerëzve të tjerë, ne kënaqemi kur shohim dhimbje. Dhe më vjen keq, por përjashtimet janë të pakta.

Xhelozia dhe lakmia janë gjërat që kanë fuqinë për t’i bërë njerëzit të mjeruar dhe toksikë. Kujdesuni për veten sepse jo të gjithë e festojnë lumturinë tuaj.

October 6, 2020 22:27
Komento

1 Koment

 1. Ate thuaj ... Reflexionet reflektojn grimca shprese ! :) October 7, 09:34

  Nji nder dobesite me te medha te njerezve

  me shpirt te ngurt ,qe i sherben hipokrizise njerezore,

  Dekadences ,

  mbi koston e Shoqerise …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim