Dimër shqiptar 1939 – 1941 (foto të rralla nga arkiva italiane)

March 11, 2019 08:03

Dimër shqiptar 1939 – 1941 (foto të rralla nga arkiva italiane)

Instituti Kombëtar LUCE (Isituto Nazionale LUCE) i Italisë fashiste u themelua më 1924.

Instituti me qendër në Romë kishte detyrë prodhimin dhe shpërndarjen e dokumentarëve dhe filmave kinematografikë.

Gjatë periudhës fashiste u kthye në instrumentin kryesor të propagandës fashiste.

Si në çdo mbretëri të nënshtruar ndaj kurorës së Savoiave, LUCE kishte misionin e vet edhe në Shqipëri.

Nga një ditë me reshje bore, fotografët e LUCE na kanë lënë këto fotografi të dimrave të vitit 1939 dhe 1941.

Fotot janë publikuar ditën e sotme në faqen e Drejtorisë së Përgjithshme e Arkivave në Facebook.

Bora, edhe pse e ftohtë, shpesh na bën nostalgjikë dhe… romantikë.

e.r/dita

Foto: Fototeka e AQSh (imazhe prodhuar nga Istituto Nazionale LUCE).

Foto: Fototeka e AQSh (imazhe prodhuar nga Istituto Nazionale LUCE).

Foto: Fototeka e AQSh (imazhe prodhuar nga Istituto Nazionale LUCE).

Foto: Fototeka e AQSh (imazhe prodhuar nga Istituto Nazionale LUCE).

March 11, 2019 08:03
Komento

10 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku February 27, 19:02

  Si ka mundesi qe nxirrni fotografi te fashisteve? Ku jane veteranet, perse lejojne botimin e fotografive te armiqve? Poshte fashizmi, lavdi luftes nacional pidhimtare.

  Reply to this comment
 2. Ben Oroshi February 27, 21:24

  hahahahahahahaahahahahahahaah Xhuxhumaku,je njësh.Vetedhanët po gremisin

  Reply to this comment
 3. Antifashisti February 28, 10:22

  Per Plak-xhuxhumakun:
  1) Edison, ti e di se Xhafer Ypi ishte nje profashist i thekur, i denuar nga populli dhe historia. Me qene se kerkon ku jane veteranet e luftes nacional-clirimtare po te ndihmoj indirekt. Mjafton te ndjekesh gjelat e detit (foto 1), breshkat (foto e munguar) dhe Sheshin e Bashkise si nje mrekulli e zhvillimit A.Zogolli-V.Emaueli (foto e fundit).
  2) Vdekje Fashizmit – Liri Popullit.! Lavdi deshmoreve dhe veteraneve te LANClirimtare

  Reply to this comment
 4. Komunisti March 11, 13:55

  Mos e shani plaku xhuxhumakun, se na zemerohet dhe iken. Nuk kemi me ke te tallim trapin pastaj, ketu ne forumin e Dites.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*