Këto pamje të bëjnë të mendosh gjatë mbi mizorinë e luftës

March 4, 2018 17:25

Këto pamje të bëjnë të mendosh gjatë mbi mizorinë e luftës

John Florea, regjisor i famshëm i serialeve “Mission: Impossible” apo “Dukes of Hazzard” e nisi karrierën duke fotografuar yjet e Hollivudit.

Por ai në fakt ka pasur edhe një karrierë tjetër. Ishte fotograf gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Florea u nis në bordin e një anije dhe prej andej ka sjellë këto imazhe të rralla nga konflikti më i madh që ka njohur bota.

Disa nga pamjet janë të rënda

b.m. / dita

He started his career photographing Hollywood stars, and ended it shooting hit TV shows. But John Florea, acclaimed director of Dukes Of Hazzard, had an unusual hiatus. He went to capture the Second World War. This photograph is one of many bleak scenes in EuropeDevastating: At the Mittelbau-Dora concentration camp, Nordhausen, Germany, April, 1945An American soldier looks numbly at bodies of American prisoners who were shot by the Germans, January 1945'Have you heard this? It'll kill ya!!': Torpedos on the deck of a ship during the Tarawa Battle, 1943Young German children, one holding his ears, watch vehicle of US 9th Armored Division pass through their village during the Allied drive towards Berlin, March 1945At first, aboard a ship in the Pacific, the scenes were relatively jovial. Once he reached the trenches of Europe, that changedA poker-faced German girl, Cologne, Germany, March 1945Overturned German tank inspected by U.S. soldiers , November 24, 1944Despite their horrific experiences, these men managed to give Florea a smile - something that moved him for the rest of his lifeFilling in a mass grave in EuropeA roadside tragedy, La Gleize, Belgium, December 1944Florea captured the bodies strewn across the ground of a concentration campThe emaciated face of a U.S. PoWRacing Along with the Ninth Armored Division in Germany, April 1945Landing on the Normandy Coast (right), circa July 18, 1945

March 4, 2018 17:25
Komento

2 Komente

 1. KRIMEN VS NJEREZIMIT VAZHDOJNE ALA SOT March 4, 17:57

  te Tilla krime
  ka bere kto 28-vjet banda e salih berishes

  ne siglen e partise demokratike
  dhe akoma pellasin parlamentit .

  kercenojne shqiptaret me vdekje ,
  vazhdojne tregetine e droges me miljonat qe i vodhen kto 28 – vjet shtetit Shqiptare

  dhe prokuroria e shtetit rri si muti ne shi !

  Reply to this comment
 2. ELIOT March 7, 11:08

  OR TI FILLOZOF … SE THEM SE BERISHA SKA BERE KRIME ….. POR KRIMET E LUFTES NUK KRAHASOHEN ME ASNJE KRIM NE BOTE .. VETEM NE NORMANDIE NE 6 QRSHOR TE 44 U VRANE 10 MIJE DJEM AMERIKANE VETEM NE NJE DITE … I KAM PARA NA 100 HERE NE EMISIONE … QE KANE TREGUAR EDHE VETE NAZISTA GJERMANE ..KUR ISHIN AKOMA GJALLE ….SE TANI … PRANDAJ MOS E KRAHASO BERISHEN .. ME NAZISTAT …. PO EDHE PE BERISHEN FAJIN E KA SHOKU YT RAMA …QE SE FUT NE BURG POR I MBYLLE SYTE ..KETE GJE SE KUPTON ….QENKE REALIST ..????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?