Kina përkujton 40-vjetorin e vdekjes së Mao Ce Dun-it

September 11, 2016 19:50

Kina përkujton 40-vjetorin e vdekjes së Mao Ce Dun-it

Rreth 40 vjet më parë vdiste Mao Ce Dun: Udhëheqësi i Madh mbylli sytë përgjithnjë në datën 9 shtator 1976. Me këtë rast, me mijëra njerëz u grumbulluan në Shaoshan, në provincën jugore të Hunanit, qyteti i tij i lindjes. Në kujtim të liderit të Kinës komuniste, manifestime dhe vente ka pasur edhe në Pekin dhe në provinca të tjera të vendit. Por qeveria nuk ka organizuar asgjë të mirëfilltë dhe popullariteti i ish-presidentit, sot është në rënie.

A woman stands in front of a giant portrait of Mao Zedong at the gate of the Forbidden City in Beijing on September 9, 2016. September 9, marks the 40th anniversary of the death of Communist China's founding father Mao Zedong. / AFP PHOTO / NICOLAS ASFOURI

Udhëheqësi i Madh, kjo është nofka me të cilën njihet Mao. Lindi në Shaoshan në 26 dhjetor të vitit 1893 dhe vdiq në 9 shtator 1976. Sipas asaj që shkruan gazeta zyrtare “Global Times”, në pronësi të Gazetës së Popullit në vend, megafon i Partisë Komuniste kineze, janë me mijëra njerëzit të ardhur nga pjesë të vendit që kanë nderuar kujtimin e tij në qytetin e vendlindjes. Shumë janë mbledhur në sheshet qendrore, ku gjendet edhe një statujë prej bronzi e ish-presidentit, e lartë rreth 6 metra.

A customer walks past an old propaganda poster of Mao Zedong (C) displayed in a shop in Hong Kong on September 9, 2016, which marks 40 years since Mao's death in 1976. Throngs of pilgrims lined up at Mao Zedong's mausoleum on September 9 to pay tribute on the 40th anniversary of his death, but state media were notably quiet on the founder of Communist China. Mao's corpse lies preserved in state at the centre of Beijing, watched over by a giant portrait hanging on the walls of the Forbidden City overlooking Tiananmen Square. / AFP PHOTO / Anthony WALLACE

Në këmbët e strukturës, që përfaqëson Maon, gjatë ceremonisë së themelimit të Republikës Popullore Kineze në tetor 1949, mbështetësit e tij kanë vendosur me dhjetëra tufa me lule e kurora. Disa vizitorë, janë ulur në gjunjë dhe janë lutur përpara statujës së diktatorit, vendimet ndëshkuese të të cilit shkaktuan rreth 71 milionë të vdekur; më shumë se ato që u janë faturuar diktatorëve si Stalini apo Hitleri në botë.

maooPavarësisht nga vëmendja e Perëndimit, vazhdon gazeta, për gabimet e Maos dhe në veçanti “revolucioni shkatërrues kulturor në vitet 1966-76”, qeveria kineze “vlerëson akoma rezultatet e arritura në atë kohë dhe rolin e pamohueshëm në themelimin e një Kine të re, pavarësisht nga gabimet e Maos”.

Busts of Mao Zedong (C and back C) are displayed at a stall in Hong Kong on September 9, 2016, which marks 40 years since Mao's death in 1976. Throngs of pilgrims lined up at Mao Zedong's mausoleum on September 9 to pay tribute on the 40th anniversary of his death, but state media were notably quiet on the founder of Communist China. Mao's corpse lies preserved in state at the centre of Beijing, watched over by a giant portrait hanging on the walls of the Forbidden City overlooking Tiananmen Square. / AFP PHOTO / Anthony WALLACE

Ekspertët paralajmërojnë se në lidhje me Udhëheqësin e Madh, vazhdojnë akoma paragjykime nga ana e ekstremistëve. “Disa në të vërtetë, akoma e adhurojnë si një Zot, i cili është përpjekur t’u shpjegojë të gjitha gabimet e tyre, ndërsa të tjerë e injorojnë thuajse trashëgiminë pozitive që ka lënë”, – shkruan gazeta.

Tourists walk past miniature statues of Mao Zedong (centre L and R) displayed at a stall in Hong Kong on September 9, 2016, which marks 40 years since Mao's death in 1976. Throngs of pilgrims lined up at Mao Zedong's mausoleum on September 9 to pay tribute on the 40th anniversary of his death, but state media were notably quiet on the founder of Communist China. Mao's corpse lies preserved in state at the centre of Beijing, watched over by a giant portrait hanging on the walls of the Forbidden City overlooking Tiananmen Square. / AFP PHOTO / Anthony WALLACE

Përveç se në Shaoshan, janë parashikuar manifestime dhe evente përkujtimore edhe në provinca të tjera të Kinës, mes të cilave Pekini, edhe pse në kryeqytet asnjë event nuk është organizuar direkt nga qeveria, e cila ruan akoma paragjykimin historik për ish-diktatorin, pozitiv për 70% të gjërave të bëra, por jo për 30% të pjesës së mbetur. Pavarësisht nga kjo, drejtues aktualë kinezë, vazhdojnë ta mbajnë akoma trupin e tij të balsamosur në sheshin emblematik, “Tienanmen”.

A poster (back C) advertising a theatre show on Mao Zedong is displayed on a street in Hong Kong on September 9, 2016, which marks 40 years since Mao's death in 1976. Throngs of pilgrims lined up at Mao Zedong's mausoleum on September 9 to pay tribute on the 40th anniversary of his death, but state media were notably quiet on the founder of Communist China. Mao's corpse lies preserved in state at the centre of Beijing, watched over by a giant portrait hanging on the walls of the Forbidden City overlooking Tiananmen Square. / AFP PHOTO / Anthony WALLACE

Për ditën përkujtimore të ish-presidentit kinez, sajti i Ushtrisë Çlirimtare Popullore, ka publikuar një album me 80 fotografi të Maos dhe në Weibo, një farë “Twitter”-i kinez, 40-vjetori i vdekjes së tij numëron për momentin 12 milionë lexime. Një numër shumë i vogël, megjithatë kur krahasohet me temën më të rëndësishme të momentit, që është ditëlindja e aktorit kinez Yang Yang, është lexuar 3 miliard herë më shumë. / Shqip

 

September 11, 2016 19:50
Komento

10 Komente

 1. Barti September 11, 20:03

  Sigurisht Mao eshte themeluesi i Kines moderne.
  Atij personalisht i takon merita e stabilizimit, bashkimit kombetar, nxjerrjes se Kines nga vartesia koloniale, shkeputja e saj nga influenca ruse, shndrimi i Kines ne nje fuqi berthamore, dhe lidhja e marredhenieve diplomatike me SHBAne.

  Reply to this comment
 2. DRENICA E KUQE September 11, 20:59

  Ky eshte nje mesazh i mire per popullin shqiptar. Me 2020 te pergatitet dhe ta festoje 35-vjetorin e vdekjes se te lavdishmit udheheqes epokal shqiptar, Enver Hoxha. Vetem ky qendrim fisnik i mbane shqiptaret shqiptare.

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 3. demo September 11, 21:57

  Kinezet kane perse ta kujtojne Xhaxhi Maon qe si kurre me pare ne histori,u la nje Kine te bashkuar,te industrializuar,te fuqishme,po c`ti kujtojme ne xhaxhit Enver.Mao i sillte vaporrat me grure,ai i thoshte :Dua rraketa.Mao i solli kombinate textili,ky kerkonte Metalurgjine e Zeze,Mao i solli Hidrocentralet,ky i ra hasha,ja bori n`to,e sikterrisi xhaxha Maon,qe ishte si babagjyshi Vitit te Ri:-Mor tradhetar- i tha,mor revizionist i marx-leninizmit,pse e prite ti Nixonin pa me pyetur mua???,tutje mor armik,se nuk i dua dhuratat e tua!!!!Keshtu e shame xhaxha Maon me barkun bosh dhe tullonat ne xhep,por ama te dhjere dhe krenare,me driten e marx-len,ne hale.

  Reply to this comment
 4. intelektuali September 12, 11:29

  MAO CE DUNI ESHTE VRASTARI-KILLER ME I MADH I NJEREZIMIT NE BOTE

  Me shirfra tmerruese me shume se Stalini, Hitleri, Pol Poti dhe gjakatare te tjere Mao Ce Duni njihet si edhe KAMPIONI i vrastareve-killera gjate gjithe historise se njerezimit.

  Megjithe namin e KILLERI gjakatar ne Bote te Udheheqesit te Madh, sot ka shume kineze qe e kujtojne me miratim periudhen gjakatare te Maos, ashtu sic miratonin sklleverit Faraonet e Egjyptit kur ndertonin Piramidat e tij per vite me radhe dhe vdisnin papushim ne kampet e punes, njesoj dhe njashtu sic qajne papushim enveristet ne Shqypni si kukumjacka pylli per ANTIKRISHTIN Enver Hoxha qe la pas vetes ne dallim nga Udhehqesi Mao, nje Shqypni krejtesisht dhe totalisht te falimentuar.

  Nga ana tjeter Kina e sotme nuk ka asgje te perbashket me Kinen e Maos qe e kishte shpallur shtetin me te madh pernga popullata ne Bote si nje “Shkemb Graniti te Komunizmit Internacional”, njashtu sic e kishte shpallur edhe ish dashnori i tij pa shkolle Enver Hoxha Shqypnine tone pa fat. Sot Kina eshte nje nga prodhuesit me te medhenj te Botes qe i dedikohet HAPJES SE PORTAVE te Kines ndaj investitoreve te huaj, aftesise te kinezeve per te punuar me cilesi dhe me paga te ulta si edhe politikave inteligjente te BOSAVE te rinj shtetit, te cilet e kane harruar me kohe komunizmin shpellar te Maos kur i cilesonte amerikanet si TIGRA PREJ LETRE.

  Reply to this comment
 5. perkthyesi September 12, 12:47

  Per aq kohe sa kishim maredhenie te mira me shtetin me te madh aziatik, tregu ishte plot (jam deshmitar i asaj kohe). I gjeje te gjitha ne treg, dhe me nje cmim mjaft te pranueshem. U forcua ekonomia, bujqesia, ushtria, etj etj (e cfare ishte tregu shqiptar per nje shtet qe e fuste brenda territorit te saj Shqiperine 360 here, dhe po kaq here kishte me te madhe popullsine? Por, shteti yne, i cili nisi te majmesh nga trute, i mori koka ere, dhe nisi te sulmonte Kinen, pasi po devijonte nga “marksizem – leninizmi fitimtar”! Pse, ne do e mesonim ate shtet te stermadh, se c’duhej te bente! Ishin budallalleqet, apo me mire ta themi, krimet e kohes, qe i paguam ne si popull!

  Reply to this comment
 6. paci September 12, 16:03

  Po te ishte gjalle Mau do te habitej qe nuk nderohet nga shqiptaret sot vete qendresa e shqipes strategu i luftes dhe i ndertimit te Shqiprise kryeheroj Enver Hoxha edhe Mau me Kinen e madhe u njohen nga bota me ndihmen e te madhit Enver Hoxha , anijet kineze pranoheshin vetem ne saje te flamurit krenar shqiptar ne portet e botes .
  Kur te rivleresohet sic e meriton Enveri do te respektojne shqiptaret njeri tjetrin dhe do te respektohen nga bota .

  Reply to this comment
  • ELIOT May 4, 11:47

   MORE PACI …MORE ANALFABETA QE E SHTREMBERONI HISTORINE ……. KAM PARE PARA NJE VITI NJE HISTORIAN KINEZ …QE TREGONTE .. SE NE KOHEN E MAOS … VDISNIN NJEREZIT NGA URIA … NJEREZIT HANIN NJERI TJETRIN ..DHE KINEZET ANIJET ME ORIZ I CONIN NE RUSIE …PRANDAJ EDHE KINA ME RUSET U LARGUA …SEPSE RUSET I CONIN ARME TE VJETRA … DHE ME KUJTOHET …QE NE FAMILJE … PRISNIN QE KUR NJE PJESETAR I SAJ TE VDISTE …. E HANIN SEPSE MJERIMI ISHTE SI JAMAIS … SI ASNJEHERE …PRANDAJ COBANE DEBILA MESONI GJERA TE RALITETIT ..DHE PASTAJ E BENI MAON HERO ….. MAO I BERI ME VICTIMA SE HITLERI …. EDHE HITLERI …. HAPNI PAK LIBRT NGA BOTA PARA SE TE FLININ PER MAON …. DHE PER PAC TRAPIN …..E DIN TI TRAP QE ENVERI VRAU EDHE CUNAT E SMAIL QEMALIT ….. NGA XHELOZIA NGA CMIRI SE ISHTE TRAP …SI EDHE TI MA HA MENDJA … JU JENI SHURRAT E DEMOKRACISE ..MUTRAT E LIBERTESE … ENVERI MAO 2 DEBILA NGA KOKA ..QE SHFRYTEZUAN POPULLIN PER TEKET E TYRE PERSONALE ….. DHE NUK KISHIN ASNJE GJE NGA VEPRAT E MARKSIT ENGELSITT … DHE DJALI I ISMAIL QEMALIT I THA ENVER KOQES …. HIQE PORTRETIN E BABIT ITM NE NGA MURI SE E CNDERON . .. E KUPTONI PAC TRAPI APO KE NEVOJE TA BEJE ME VIZATIME …. SE E PASKE MBARUAR SHKOLLEN TEK BUDALLEJTE …

   Reply to this comment
 7. Vicidolsi September 12, 16:03

  Mao nuk ishte president. Ishte sekretari i pare e partise komuniste si dulla jone.

  Reply to this comment
 8. KIna September 12, 18:20

  Popull i mencur, prudent e i matur qe di ta kuptojw dhe ta respektoje historine,udheheqesit dhe heronjt e vet.
  Kinezet i shikojne ngjarjet e asaj kohe nga perspektiva e asaj kohe, ndaj edhe nuk e hedhin poshte historine e komunizmit si pjese e pandashme dhe kritike e historise se tyre.
  Ne shqiptaret kemi c’te mesojme shume nga ky qendrim i kinezeve qe e nderojne udheheqesin e tyre “kriminel” qe vrau 70 milion kineze, duke kuptuar se “krimet” dhe vuajtjet qe i shkaktoi popullit, shpetuan Kinen nga kolonializmi perendimor e me vone dhe nga ai sovjetik.

  Reply to this comment
 9. goni November 4, 20:07

  Mao ce duni,akuzohet se vrau 60.70 miljon kinez. Nen udheheqjen e Mao ce dunit,Kina arriti Popullsine njemiljard ! Tash te bejmkrahasimin,u vran 60-70 miljon,por u shtuan 600-700 miljon! Te bej krahasimin me vrasesit me te medhenje Hitleri e Stalini! Hitleri vrau 20 miljon Gjerman,si dhe 50 miljon jo Gjerman! pas vdekjes se Hitlerit,pasardhesit e Tije,te Cilet udhehoqen Gjermanine,pakesuan Popullin Gjerman,i Cili sot eshte minoritet ne Gjermani! Te kalojm tek Stalini.Stalini vrau miljona Rus,nuk dihet numri i sakte,dhe 50 miljon jo Rus,flitet se ka vrare me Shum Njerez se Hitleri.Pas vdekjes se Tije,Rusija(bashkimi sovjetik),nuk kishte ndonje shtim te ndjeshem te Popullsise! Pas shperberjes se sovjet unjonit,prap nuk kishte rritje te Popullsise! Ngushellimet me te sinqerta per krejt te vraret,por deshiroj te theksoj,rritjen e ndeshme te Popullsise ne kohen e Mau ce dunit! Pra del se Mao ce duni,nuk ishte kunder Popullit,sepse po te ishte nuk do te kishte lejuar nje rritje kaq te ndjeshme te Popullsise! Tash te kalojme tek vepra e Hoxhes Shenime per Kinen,kjo veper eshte nje veper kritike,sipas idese se Hoxhes,por mendoj se Kina me shum e ka ndihmuar Shqiperine se sa e ka demtuar! Por nje Vend i vogel,si Shqiperija,nxorri nje Marksist Leninist,te klasit Boteror,dhe e shtoj Shqiperin,nga tetqindmije Banore,ne tre miljon e gjysem banore,dhe po te krahasohet me vrasesit me te medhenje te botes,akuzat kunder Tije dalin qesharake! Thuhet se ka vra 6-7 mije Njerez,por nuk ka prek Familjet e Tyre,sepse Familjet e ketyre Njerezve jan shtuar,sikurse krejt Popullsija,pra vrau 6.-7 mije Njerez,ndersa e rriti Popullsine,me afersisht tre miljon ! Ngushelime per te vraret,por Populli Shqiptare,u rrit me tre miljon Njerez,te Cilet pas shembjes se Komunizmit,ushqyen Popullsite tashme te sakatuara,te Europes qendrore.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*